Czy można uzyskać wyciąg z zamkniętego konta?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

98 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Czy można uzyskać wyciąg z zamkniętego konta?
Spis treści

Zwykle, gdy potrzebujemy coś potwierdzić lub wykazać, sięgamy po wyciąg z konta bankowego, czyli oficjalny bankowy dokument, w którym zawarte są wszystkie operacje wykonane na naszym rachunku w danym okresie (najczęściej w ciągu miesiąca).

Jednak otrzymywanie i przechowywanie wyciągów papierowych przez ponad 5 lat jest nie tylko drogie (banki liczą sobie od comiesięcznego drukowanego wyciągu od kilku do nawet 10 zł), ale i mało praktyczne, dlatego też zdecydowana większość klientów banków zrezygnowała z tej usługi i zadowala się e-wyciągiem, wysyłanym co miesiąc na podany w banku adres e-mail lub po prostu publikowanym w bankowości elektronicznej. W razie konieczności można taki wyciąg ściągnąć na komputer i wydrukować (no, prawie zawsze; w niektórych bankach historia rachunku udostępniana jest za darmo tylko do 12 miesięcy).

Jednak co zrobić w sytuacji, gdy konto, z którego potrzebujemy wyciąg bądź potwierdzenie przelewu, zamknęliśmy, a przedtem nie zrzuciliśmy wszystkich wyciągów na dysk komputera? Czy istnieje możliwość uzyskania takich archiwalnych dokumentów?

Historia konta bankowego po zamknięciu

Czy banki przechowują dane kont byłych klientów? Jak najbardziej; ustawa o rachunkowości nakłada na nie obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z umową o konto i realizowaniem zadań z niej wynikających przez 5 lat, licząc od początku kolejnego roku kalendarzowego następującego po jego zamknięciu. W niektórych bankach ten czas jest jednak zdecydowanie dłuższy, np. w ING Banku Śląskim otrzymasz wyciąg aż z 2011 r.

Co prawda nadrzędnym celem tego obowiązku jest dokumentacja księgowa, podatkowa oraz służąca przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, ale my jako (byli) klienci również możemy na tym skorzystać. Szczególnie, gdy po kilku latach fiskus zainteresuje się jakąś naszą starą transakcją…

Jak uzyskać wyciąg z zamkniętego konta?

Do zdobycia wyciągu z zamkniętego już rachunku najczęściej konieczne będą dwie wizyty w oddziale. Pierwsza, podczas której potwierdzisz swoją tożsamość i złożysz wniosek o wydanie wyciągu lub potwierdzenia przelewu, druga – aby odebrać zamówiony dokument. Wybór oddziału banku nie ma znaczenia; dokumenty i tak archiwizowane są w centrali.

Od tej zasady mogą być pewne wyjątki, np. w jednym banku wystarczy złożyć wniosek pocztą lub przez infolinię, a odebrać dokumenty osobiście, a w innym po uprzednim stawieniu się w oddziale otrzymasz dokumenty pocztą. Pamiętaj, żeby do oddziału zabrać swój dokument tożsamości.

Wyciąg z zamkniętego konta? Nic za darmo

Odetchnąłeś z ulgą, że dokumenty sprzed lat da się odzyskać? W takim razie teraz czas na łyżkę dziegciu: niemal w każdym banku będziesz musiał za tę usługę zapłacić („niemal”, bo są też chlubne wyjątki) – i to nie symboliczną kwotę .

Opłata za odnalezienie i przesłanie archiwalnego wyciągu bądź potwierdzenia przelewu jest taka sama zarówno dla byłego, jak i obecnego klienta. Jeżeli więc wciąż korzystasz z usług danego banku, ale chciałbyś, aby bank przygotował dla Ciebie listę transakcji np. sprzed 2 lat, to prawdopodobnie również zapłacisz.

Ile zapłacisz w swoim banku?

Poniżej przyglądamy się opłatom za wydanie archiwalnego wyciągu (czyli nie z bieżącego miesiąca) z konta bankowego.

Wyciąg z zamkniętego konta w Alior Banku

Zamówienie wyciągu w Alior Banku to koszt 5 zł za jeden dokument. Archiwalny wyciąg przekazywany jest w postaci papierowej i można go odebrać w oddziale lub w placówce partnerskiej banku.

Bank Pekao SA

Przyjaźniejszy dla klienta – nawet byłego – okazuje się Bank Pekao SA. Choć otrzymanie wyciągu w formie papierowej kosztuje 8 zł, to można zamówić także wyciąg elektroniczny, którego wygenerowanie i udostępnienie jest darmowe (wyciąg przesyłany jest e-mailem).

Wyciąg z zamkniętego konta w Banku Millennium

Zdecydowanie drożej jest w Banku Millennium: w tej instytucji wydanie archiwalnej kopii wyciągu to koszt aż 30 zł.

Archiwalne zestawienia historii i wyciągi w BNP Paribas

Powtórne zestawienie transakcji kosztuje w BNP Paribas 15 zł za dokument liczący do 20 stron. Powyżej 20 stron cena ustalana jest indywidualnie. Wyciąg otrzymasz w formie papierowej.

Citi Handlowy i archiwalne wyciągi

W Citi powtórnie wygenerowany wyciąg kosztuje 8 zł w wersji elektronicznej lub 10 zł w formie papierowej (za każdy miesiąc). Natomiast za sporządzenie dokumentu z historią rachunku do 12 miesięcy bank pobiera opłatę 20 zł.

Credit Agricole

Na tle innych banków zdecydowanie wyróżnia się Credit Agricole. W tym banku za wydanie archiwalnego wyciągu – w tym przesłanie wersji papierowej Pocztą – nie zapłacisz ani złotówki.

Getin Bank

Za sporządzenie zestawienia transakcji płatniczych lub odpisu wyciągu z rachunku płatniczego w Getin Banku zapłacisz aż 19,99 zł. Archiwalny dokument przekazywany jest w formie papierowej.

Wyciąg z zamkniętego konta w Ing Banku Śląskim

Archiwalny wyciąg w formie papierowej z konta w ING kosztuje 9 zł. Możesz go odebrać w oddziale lub w tzw. miejscu spotkań.

Wyciąg z zamkniętego konta w mBanku

Uzyskanie archiwalnego dokumentu (zestawienie transakcji lub historia operacji w wybranym miesiącu, potwierdzenie wykonania pojedynczej transakcji itp.) w mBanku to koszt 10 zł. Dokument wydawany jest w formie papierowej, możesz go otrzymać za darmo listem priorytetowym lub odebrać osobiście w placówce.

Wyciąg z zamkniętego konta w PKO BP

W PKO BP za wydanie archiwalnego wyciągu będziesz musiał ponieść naprawdę wysoką opłatę: aż 30 zł. Dokument wydawany jest w wersji papierowej.

Wyciąg z zamkniętego konta w Santander Banku

W Santander Banku możesz otrzymać wyciąg w wersji papierowej, który odbierzesz w placówce. Koszt wydania jednego dokumentu to 10 zł.

Zdobycie wyciągu z zamkniętego konta. Podsumowanie

Banki mają obowiązek przechowywać dokumenty związane z obsługą naszych kont przez 5 lat kalendarzowych – czyli przez taki sam okres, w którym skarbówka ma prawo żądać od Ciebie udowodnienia, że faktycznie wykonałeś zadeklarowane transakcje. Uzyskanie archiwalnego wyciągu jest więc jak najbardziej możliwe.

Opłata za wyciąg wydawany na życzenie różni się w zależności od tego, w jakim banku miałaś/eś konto. Rekordziści żądają nawet 30 zł za jeden dokument, zwykle jednak koszt uzyskania archiwalnego wyciągu wynosi od kilku do 10 zł.

Raczej nie możesz liczyć na uniknięcie opłaty np. poprzez zamówienie e-wyciągu w formacie PDF do samodzielnego wydrukowania. Po pierwsze, większość banków wydaje archiwalne wyciągi tylko w postaci papierowej, po drugie, wygenerowanie duplikatu e-wyciągu – jeżeli usługa ta jest dostępna – również jest płatne.

Co robić, aby uniknąć podobnych niedogodności w przyszłości? Nie polecamy przechodzenia na papierowe wersje wyciągów, bo jest to dość drogie i nieekologiczne rozwiązanie. Zawsze możesz jednak w swojej bankowości internetowej ustawić opcję przesyłania co miesiąc wyciągu na Twoją skrzynkę e-mailową, a następnie archiwizować korespondencję z bankiem. Jeżeli już na to za późno, bo właśnie nosisz się z zamiarem zamknięcia rachunku, warto zawczasu pobrać wyciągi do 5 lat wstecz – szczególnie, jeśli zamykane konto było Twoim rachunkiem bieżącym. Dzięki takiej zapobiegliwości zapewne szybciej i taniej uda Ci się wyjaśnić ewentualne niejasności ze skarbówką.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos