Korzyści z posiadania rachunków typu VIP
Opieka dedykowanego doradcy, darmowa karta debetowa, zestaw ubezpieczeń i usług assistance, lepsze warunki lokat i kredytów, a nawet brak opłat za usługi, które w standardowej ofercie są płatne – to tylko część udogodnień, z których mogą korzystać posiadacze rachunków typu VIP. Co ciekawe jednak, konto osobiste z "górnej" półki nie jest dziś zarezerwowane wyłącznie dla milionerów. Obecnie w wielu bankach klienci o wyższych niż przeciętne dochodach mogą skorzystać z rachunków, które również dają dostęp do atrakcyjnych korzyści. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy odrębny ranking kont premium – sprawdź, może znajdziesz w nim rachunek dopasowany do swoich wymagań!
Jak oceniamy konta bankowe VIP? Wstępne założenia naszego rankingu kont premium
Przygotowując nasze zestawienie kont premium przyjęliśmy, że dla oceny ich atrakcyjności decydujące znaczenie mają 4 grupy czynników:
- opłaty związane z prowadzeniem rachunku,
- dostęp do dodatkowych (często spersonalizowanych) produktów i usług bankowych,
- przywileje i korzyści zarezerwowane wyłącznie dla segmentu premium,
- ułatwienia w zarządzaniu kontem.
Jakie koszty wzięliśmy pod uwagę?
Rachunek bankowy w wersji premium zazwyczaj wiąże się z brakiem prowizji za usługi, które w standardowej ofercie są płatne. Większość banków nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty debetowej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Z reguły darmowe są także przelewy natychmiastowe oraz wypłaty z bankomatów za granicą. Nierzadko pakiet ROR można rozszerzyć o zestaw kont walutowych (również bezpłatnych lub z obniżoną opłatą) oraz skorzystać z darmowej karty wielowalutowej.
Jednak coś za coś. Choć posiadacze kont premium są zwolnieni z wielu opłat, muszą się liczyć z wysoką miesięczną prowizją za prowadzenie konta (w zależności od banku może ona wynieść od 40 do nawet 100 zł). Niemniej w większości instytucji ów koszt można zmniejszyć do zera, spełniając określone warunki. Najczęściej pojawiającymi się wymogami stawianymi przed klientami jest zasilenie konta wskazaną kwotą lub utrzymywanie na rachunkach banku aktywów w odpowiedniej wysokości.
Przyjęliśmy więc, że decydujące znaczenie przy ocenie konta premium powinny mieć właśnie te dwa parametry. Najwyżej oceniliśmy rachunki, w których miesięczna opłata za ROR jest najniższa, a warunki stosunkowo łatwe do spełnienia. Weryfikacji poddaliśmy też kwestię prowizji za bankomaty na całym świecie i przelewy natychmiastowe. Banki, w których te operacje były płatne, oceniliśmy w tej kategorii niżej
Dostęp do produktów i usług bankowych niedostępnych w standardowej ofercie
W naszym rankingu kont bankowych VIP doceniliśmy również dodatkowe usługi oferowane bardziej wymagającym klientom. Zaliczyliśmy do nich przede wszystkim konta oszczędnościowe charakteryzujące się wysokimi limitami wpłat i preferencyjnym oprocentowaniem, lokaty negocjowane, a także specjalną ofertę produktów kredytowych. W przypadku tych ostatnich braliśmy pod uwagę takie kryteria, jak niższe prowizje, uproszczoną procedurę wnioskowania i – przede wszystkim – znacznie wyższe limity kredytowe.
Uznaliśmy też, że dobra oferta z segmentu mass affluent to bogaty wybór możliwości inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Dlatego przyznawaliśmy punkty za ubezpieczenia oferowane w cenie konta (assistance, podróżne, karty, inne) oraz prowadzony na preferencyjnych zasadach rachunek maklerski. Tu wzięliśmy pod lupę takie parametry jak brak opłat za konto, atrakcyjne stawki prowizji w porównaniu do standardowych i bezpłatny dostęp do opracowań i rekomendacji ekspertów.
Przywileje i korzyści zarezerwowane wyłącznie dla segmentu premium
Tworząc nasz ranking doszliśmy do wniosku, że usługi premium nie kończą się na korzystnych zasadach korzystania z samego rachunku czy na dostępie do atrakcyjnych produktów bankowych. Równie istotna jest indywidualna obsługa, a także możliwość skorzystania z rozmaitych prerogatyw nieosiągalnych dla zwykłych "detalistów".
Za taki przywilej uznaliśmy opiekę osobistego doradcy, do którego możemy łatwo się dodzwonić i umówić na spotkanie w dogodnym dla siebie terminie. Dodatkowo przyznawaliśmy punkty za infolinię dedykowaną klientom premium oraz komfortową obsługę w placówkach (możliwość załatwienia swojej sprawy bez kolejki w oddzielnym pomieszczeniu).
Stwierdziliśmy również, że warto docenić takie aspekty konta jak możliwość zamówienia spersonalizowanej karty płatniczej oraz dostęp do wysokich zniżek i rabatów w partnerskich sklepach i lokalach gastronomicznych.
I wreszcie – pod uwagę wzięliśmy pod uwagę jeszcze jedno kryterium, czyli specjalne, „celowane” promocje przeznaczone wyłącznie dla klientów bankowości osobistej. W ramach tych akcji można zdobyć wiele atrakcyjnych benefitów, np. roczne zwolnienie z opłaty za prestiżową kartę kredytową, dostęp do darmowych konsultacji lekarskich lub saloników wypoczynkowych na lotniskach.
Bankowość elektroniczna, płatności mobilne
Na wygodę w codziennym korzystaniu z rachunku premium składa się także jakość bankowości internetowej i mobilnej. Dlatego też za plus konta z górnej półki uznaliśmy możliwość skorzystania z różnych form płatności mobilnych zwiększających szybkość i wygodę transakcji. Pod uwagę wzięliśmy płatności Blik, mobilne transakcje zbliżeniowe: HCE, Google Pay i Apple Pay, a także szybkie przelewy online, tak wygodne podczas internetowych zakupów (PayU, Dotpay, Przelewy24 itp.). Sprawdziliśmy także, czy bank udostępnia płatności za pomocą elektronicznych portfeli (Masterpass oraz Visa Checkout).
W naszej punktacji wzięliśmy też pod uwagę różne usługi dostępne w aplikacji mobilnej (przykładowo: możliwość spłaty karty kredytowej czy też zarządzania swoimi inwestycjami, mobilną autoryzację, szybkie przelewy na numer telefonu, płatności internetowe z wykorzystaniem kodów QR, logowanie za pomocą odcisku palca itp.). Wszystkie te operacje ułatwiają zarządzanie finansami, dlatego postanowiliśmy uwzględnić je w naszej ocenie.
Czym różnią się konta bankowe premium od standardowej oferty?
Dla wielu z nas konto bankowe jest po prostu podstawowym narzędziem finansowym. Służy nam do wypłaty wynagrodzenia, płatności kartą, opłacania rachunków, słowem – do codziennego korzystania z naszych środków. Istnieje jednak całkiem liczna grupa osób, które oczekują od banku czegoś więcej niż standardowe usługi oferowane wraz z kontem. Dla tych klientów – z reguły dysponującym dość zasobnym portfelem – najważniejsza jest jakość obsługi i szeroki wachlarz udogodnień niedostępnych dla posiadaczy standardowych ROR-ów.
Co istotne, lista korzyści oferowanych w ramach bankowości osobistej jest długa i obejmuje różne aspekty związane z prowadzeniem konta. Składają się na nią preferencyjne opłaty za niektóre operacje bankowe, dostęp do specjalnych ofert depozytowych, bogaty wybór produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, uproszczone procedury wnioskowania o kredyt oraz limit w koncie, czy wreszcie – wysokie zniżki i rabaty w firmach współpracujących z danym bankiem. Posiadacze kont premium mogą także liczyć na opiekę dedykowanego doradcy, priorytetową obsługę w oddziale banku i szybki kontakt z konsultantem za pośrednictwem odrębnej infolinii.
Jak więc widać, zestaw przywilejów dostępnych dla klientów z segmentu bankowości osobistej jest naprawdę urozmaicony i obejmuje wiele pozycji. Warto jednak wiedzieć, że może on się znacznie różnić w zależności od banku. W niektórych instytucjach oferta dla klientów premium jest raczej uboga i tylko nieznacznie odbiega od propozycji dla klientów detalicznych. W innych – klienci premium mają do wyboru wiele udogodnień, o których pozostali konsumenci mogą co najwyżej pomarzyć. Stąd też w naszym rankingu znajdziesz oferty znacznie różniące się pod względem parametrów.
Kto może zostać klientem premium?
Co ciekawe, samo otwarcie konta premium nie wiąże się z koniecznością spełnienia jakichkolwiek warunków dotyczących zasobności portfela. Jeśli jednak chcemy uniknąć bardzo wysokich opłat za prowadzenie rachunku, musimy posiadać wystarczające środki, by zapewnić wymagane wpływy na konto (z reguły jest od kilku do 10 tys. zł miesięcznie) lub utrzymać odpowiednią sumę aktywów (w zależności od banku jest to kwota rzędu 100-200 tys. zł).
Z tego powodu rachunek premium jest dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które osiągają wysokie dochody. Nie oznacza to jednak, że bankowość osobista jest dostępna wyłącznie dla wyjątkowo zamożnych klientów. Z rozszerzonego pakietu darmowych usług możemy skorzystać również wtedy, gdy zdeponujemy w wybranym banku swoje oszczędności – dzięki temu niejako „przy okazji” spełnimy wymóg posiadania odpowiednich aktywów.
Konto VIP może być również w zasięgu małżeństw o przeciętnych dochodach, które zdecydują się na otworzenie wspólnego rachunku. Połączenie wpływów małżonków na jednym koncie nierzadko pozwala przekroczyć próg, powyżej którego opcja przejścia na wyższą półkę staje się opłacalna.
Skorzystaj z naszego rankingu kont osobistych premium i sprawdź, co możesz zyskać!
Coraz więcej banków dostrzega potrzebę tworzenia specjalnej oferty dla klientów, którzy mają ponadprzeciętne zarobki i oczekują czegoś więcej ponad standardowe usługi oferowane wraz z kontem. Rachunki VIP można dziś założyć w wielu instytucjach, choć – jak już wspomnieliśmy – nie wszystkie z nich oferują identyczne korzyści. Warto więc dokładnie sprawdzić, co możemy zyskać w pakiecie z danym ROR-em.
Mamy nadzieję, że nasz ranking kont osobistych premium pomoże Ci w wyborze najbardziej optymalnego rachunku. Jeśli jednak masz jakieś sugestie dotyczące naszego zestawienia – daj znać, jesteśmy otwarci na dyskusję.
Komentarze i opinie
(8)Przy którymś z tych kont mozna liczyć na indywidualnego, prawdziwego opiekuna, a nie tylko takiego "przypisanego" do klienta? To byłby prawdziwy wyróżnik na plus, ale to chyba dopiero od poziomu wyżej, od privat banking.
Odpowiedz
Przy kontach Premium to chyba raczej nie ma takiego "asystenta", który hotel zarezerwuje, bilety na mecz Barcy albo Realu kupi czy zrobi rózne inne wyjątkowe rzeczy. To chyba tylko dla bogaczy. Miałem kilka kont premium i zawsze sprowadzało się do lepszej lub gorszej zindywidualizowanej opieki w zakresie finansów.
Odpowiedz
Kontro Elitarne ma absolutnie wszystko za darmo i w nieograniczonych ilosciach (do tego saloniki biznesowe na lotniskach) i jest na 9 miejscu a mbank z ich "odswiezona" oferta na 2-m...Poza tym, to konto jest proponowane w ramach private banking a nie jako konto "premium".
Odpowiedz
szkoda ze nie ujęto w zestawieniu więcej kont premium jak np. Konto z Lwem Active (ING Bank Śląski), Moje Konto Premium
(BNP Paribas Bank Polska), VeloKonto Premium (VeloBank) i Konto Prestige World (Bank Millennium)
Odpowiedz
Były w przygotowaniu :) Już są dodane.
Odpowiedz
Czy podwyżki opłat w mBanku są zwiastunem tego samego w innych bankach?
Aktualnie mam konto mintensive i kilka innych produktów, ale zapowiadane podwyżki skłaniają mnie do przeniesienia się do innego banku - nie chcę natomiast tego robić, jeśli mBank po prostu jest pierwszy jeśli chodzi o ogłoszenie podwyżek a inne banki za chwilę zrobią to samo...
Odpowiedz
O ile wiem, to BNP też zapowiedziało podwyżki. Trudno powiedzieć, czy to sygnał czegoś większego, zależy, jak to wyglądało w danym banku, kiedy ostatnio zmieniał opłaty, warunki.
Odpowiedz
mBank potrzebuje kasy ponieważ przegrywa raz za razem sprawy frankowe; dodatkowo mBank traci duzo klientow, którzy nie chcą mieć zaangażowanego politycznie banku, innych razi ich nachalność w promowaniu WOŚP itp, itd.
Odpowiedz