Wróć

Jak sprawdzić stan konta w bankomacie i ile to kosztuje?

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

14 komentarzy
Jak sprawdzić stan konta w bankomacie i ile to kosztuje?
Spis treści

Wydawać by się mogło, że z pozoru tak niewinna operacja jak wyświetlenie salda na ekranie bankomatu nic nie będzie nas kosztować – tym bardziej że darmowa bankowość elektroniczna powoli staje się standardem. Podobnie jednak jak w przypadku zmiany numeru PIN, tak i tu klienci mogą się srogo rozczarować. Jak sprawdzić, ile ma się pieniędzy na karcie kredytowej czy koncie w banku?

Jak sprawdzić stan konta w bankomacie?

Wyobraźmy sobie, że wybieramy się na większe zakupy, ale nie wiemy, czy uda nam się za nie swobodnie zapłacić. Zastanawiamy się, ile zostało nam na rachunku osobistym i chcemy się upewnić, czy mamy dość pieniędzy. Możemy to zrobić w aplikacji mobilnej naszego banku, jeśli jednak nie jesteśmy wielkimi fanami takich rozwiązań, stan naszego konta z łatwością sprawdzimy w każdym bankomacie w kraju (zarówno niezależnych sieci typu Euronet, Planet Cash, jak i w maszynach konkretnych instytucji).

W tym celu wystarczy użyć karty płatniczej (Visa/Mastercard). Wkładamy ją do bankomatu, podajemy PIN i postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie (sprawdzenie salda rachunku będzie jedną z pierwszych opcji, które zobaczymy). Jeśli chcemy, możemy otrzymać wydruk, jednak taka opcja może być dodatkowo płatna. I tyle! Prawda, że proste? Jest jednak jedno “ale” - opłaty...

Czy sprawdzenie stanu konta w bankomacie jest płatne?

Niestety, pobieranie prowizji za sprawdzenie środków na rachunku w bankomacie często wiąże się z opłatami.

Opłaty za sprawdzenie salda rachunku w bankomacie

Poniższa tabela przedstawia wysokość opłat za sprawdzenie salda rachunku w bankomacie w bankach działających w Polsce.

Opłaty za sprawdzenie salda konta w bankomacie

Bank

Opłata za sprawdzenie salda w bankomacie

Alior Bank

0 zł - Konto Elitarne
5 zł - Konto Jakże Osobiste, Konto Walutowe, Konto Internetowe;

Bank Millennium

0 zł - w bankomatach Millennium
0,50 zł - w bankomatach Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) i Planet Cash
2 zł - w pozostałych bankomatach w Polsce i za granicą

Bank Pekao SA

0 zł - w bankomatach Pekao SA

1 zł - w pozostałych bankomatach

Bank Pocztowy

2 zł - Konto w Porządku Start, Konto w Porządku, Konto w Porządku Plus

BNP Paribas

0 zł

BOŚ Bank

3 zł

Citi Handlowy

0 zł - w bankomatach Citi Handlowego

pozostałe:

0 zł - konto Citigold i Citigold Private Client

5 zł - CitiKonto

Credit Agricole

0 zł - Konto dla Ciebie VIP
6 zł - Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie GO!, Konto dla Ciebie MOVE!

ING Bank Śląski

0 zł - w bankomatach ING i Planet Cash
1,50 zł - w pozostałych bankomatach

Inteligo

0 zł

mBank

0 zł - eKonto możliwości

5 zł - eKonto osobiste, mKonto Intensive

Nest Bank

5 zł - bankomaty Santander Bank Polska

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska

2 zł - Konto Jakie Chcę

0 zł - Konto Select

Toyota Bank

2 zł

VeloBank 1,5 zł
Volkswagen Bank 0 zł
Stan na listopad 2022 r.

Za darmo, ale tylko u siebie

W niektórych bankach sprawdzenie salda rachunku jest darmowe pod warunkiem, że dokonujemy go w bankomatach własnych danej instytucji. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku:

  • Banku Millennium,
  • Banku Pekao SA,
  • Citi Handlowego,
  • ING Banku Śląskiego.

Warto też zwrócić uwagę na bankomaty Planet Cash. Część banków (np. ING Bank Śląski) pozwala bezpłatnie wyświetlić stan konta w urządzeniach tej sieci; w innych (np. w Banku Millennium) wiąże się to z opłatą, jednak niższą niż w innych bankomatach.

Za darmo, ale tylko dla wybrańców

Czasami darmowe sprawdzenie salda zależy od posiadanego pakietu usług w banku. Alior Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole i Santander Bank Polska nie pobierają opłat za tę usługę w przypadku klientów premium. Z kolei bank BNP Paribas, Inteligo i PKO BP w ogóle nie obciążają klientów taką prowizją, mBank natomiast objął takim przywilejem posiadaczy eKonta możliwości.

W innych bankach wszyscy płacą po równo

Istnieje też spora grupa banków, które pobierają opłatę za sprawdzenie salda niezależnie od statusu klienta czy sieci bankomatów, z których korzystamy. Nie są to co prawda duże kwoty (od 0,99 zł do 5 zł), warto mieć jednak na uwadze, że wiąże się to z obciążeniem naszego rachunku.

Jak sprawdzić limit na karcie kredytowej?

Choć zwykle w bankomacie sprawdzamy stan konta bankowego, to warto mieć świadomość, że w ten sposób można też poznać dostępne saldo karty kredytowej. Schemat działania jest identyczny jak w przypadku “debetówek” i - niestety - usługa także objęta jest kilkuzłotową prowizją. W tabeli znajdziesz opłaty, jakie pobierają banki za sprawdzenie salda “kredytówki”. 

Opłaty za sprawdzenie limitu karty kredytowej w bankomacie

Bank

Opłata za sprawdzenie limitu karty kredytowej w bankomacie

Alior Bank

1 zł

Bank Millennium

0 zł - w bankomatach Millennium

2 zł - w pozostałych bankomatach

Bank Pekao SA

0 zł - w bankomatach Pekao SA

Bank Pocztowy

0 zł

BNP Paribas

0 zł - Mastercard World Elite

3 zł - pozostałe karty

Credit Agricole

0 zł - Visa/Mastercard Gold

5 zł - Visa/Mastercard Silver i Visa Standard

Getin Bank

0 zł - karta Platinum, Infinite/Elite i Elite Metal

1 zł - pozostałe karty

mBank

5 zł

Santander Bank Polska

0 zł

VeloBank

0 zł - karta Platinum, Infinite/Elite

1 zł - pozostałe karty

Stan na listopad 2022 r.

Czy w bankomacie można sprawdzić stan konta? Tak, choć zwykle nie za darmo

Pamiętajmy, że – choć liczba pozycji może wystraszyć przeciętnego klienta – zawsze warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji naszego banku. Jak się okazuje, z istnienia wielu kosztów nawet nie zdajemy sobie sprawy, automatycznie zakładając, że pewne usługi są bezpłatne.

Standardem na rynku, niestety, jest pobieranie opłat za sprawdzenie salda w bankomacie. Choć niektóre banki umożliwiają bezpłatne wykonanie takiej operacji pod pewnymi warunkami (najczęściej dotyczy to albo bankomatów własnych, albo uprzywilejowanej grupy klientów), najlepiej zostawić sobie taką usługę tylko na wyjątkowe okazje. W dobie bankowości elektronicznej niemal każdy ma już dostęp do swojego rachunku z poziomu komputera, a często – nawet przez aplikację mobilną. Logując się na konto przez Internet, z pewnością unikniemy zaskakujących wydatków.

Gdy wypłacamy środki z bankomatu, uważnie czytajmy komunikaty pojawiające się na ekranie urządzenia. Choć w większości bankomatów standardem jest „czyste” polecenie wypłaty gotówki, niektóre sieci jako pierwszą – a więc wybieraną najczęściej intuicyjnie – opcję wyświetlają wypłatę połączoną ze sprawdzeniem salda rachunku. Łatwo więc nieświadomie narazić się na dodatkowe koszty.

A czy Wam zdarza się sprawdzać saldo rachunku w bankomacie? A może zostaliście niemile zaskoczeni pobraną opłatą za taką operację? Piszcie w komentarzach. Pamiętajcie, że nie musicie się logować, aby do nas napisać - możecie komentować jako gość.

Komentarze

(14)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Marcin
Gość

Jestem człowiekiem który nie lubi banku ale nie stety sytuacja zmusiła mnie do założenia konta. Padło na Santander i jakie to chore , że gdy idziesz do placówki banku wpłacić lub wypłacić pieniądze w punkcie obsługi klienta gdzie bank pobiera za to 10 zł . Czy tylko mi wydaję się że to jawne złodziejstwo?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin

Większość banków pobiera opłaty za obsługę gotówkową w swoich oddziałach, część z nich wręcz rezygnuje z kas w swoich placówkach. Wynika to z faktu, że operowanie gotówką jest kosztowne - płaca kasjera, niezbędne zabezpieczenia, dostawa gotówki, stąd coraz większa popularność urządzeń dualnych bankomatów połączonych z wpłatomatami.

Odpowiedz

A
andrzej
Gość

to jest skandal ! Banki robia z nas idiotow i dojne krowy ! za co mam zaplacic 5 zl !!! w swoim bankomacie...koszt takiej operacji to 2 grosze !! ...Banki dawniej zarabialy na odsetkach od kredytow teraz sa milonerami z naszych oplat !!! to jest 40 % zyskow. Skad biora sie takie milionowe pensje presezow..??? dlaczego Morawiecki mial miliony...od nas frajerow. System najpierw powoli zachecal do konta bankowego.potem zmusza juz caly system ze bez tego nie ma mozliwosci egzystencji....a po co teraz nas beda doic hehehehe ?

Odpowiedz

J
Janina
Gość

Czy takie sprawdzenie nadal jest płatne w bankach? Mam nadzieję że nie bo to jawna dyskryminacja osób które nie mają np. dostępu do internetu albo nie maja nowoczesnego telefonu. Czy zwyczajne podanie stanu konta w bankomacie generuje jakies koszty dla banku że trzeba to sobie odbijać na klientach?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Janina

Niestety banki dalej pobierają opłaty za sprawdzenie salda. Można się domyślać, że preferowaną formą sprawdzenia dostępnych środków jest właśnie bankowość internetowa lub mobilna. Co do kosztów dla banku, to być może muszą rozliczać się z różnych operacji z operatorami innych sieci bankomatów.

Odpowiedz

A
Arrows Charge
Gość

I to zależy jaką kartą np w mBanku

Odpowiedz

M
Max
Gość

Czy płatny jest wydruk powierdzenia wypłaty z bankomatu?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Max

Nie, taki wydruk jest bezpłatny.

Odpowiedz

M
Michal
Gość

Mnie właśnie okradł na 5 zł. Alior Bank. Powinna być chociaż informacja o kosztach tej opcji. Cóż... Po prostu już nikomu nie polecę tego banku. Może mniej osób da się naciągnąć. Ja bez 5 zł przeżyję, a opinia o banku z czasem może ucierpieć, szczególnie że nie mają własnych bankomatów i łatwo narazić się na prowizje i opłaty, ale takiej opłaty naprawdę się nie spodziewałem...

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Michal

Nie okradł, bo taka informacja znajduje się w ich TOiP. Rozumiemy jednak Twoje rozgoryczenie. My też, jak chyba każdy, nie przepadamy za ukrytymi opłatami...

Zachęcamy do czytania serwisu, aby się nie narażać na takie przykre niespodzianki :)

Odpowiedz

J
jakubus03
Gość
@najlepszekonto.pl

No okradł, bo informacja o stanie własnego konta no to chyba raczej powinna być za darmo. W oddziale muszą podać za darmo a to po prostu paranoja już jest. Niedługo trzeba będzie płacić za samo wejście do banku....

Odpowiedz

P
Pi
Gość

PKO bp rachunek biznes partner - aktywowałem kartę płatniczą poprzez sprawdzenie salda w bankomacie własnym PKO BP - bez wydruku - pobrali 1,50 zl prowizji.
Za tę samą operację ze zwykłego konta - też bez wydruku nie pobierali prowizji.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Pi

Niestety prowizje za sprawdzenie salda w bankomacie mogą różnić się dla kont osobistych i firmowych.

Odpowiedz

A
adam
Gość
@Pi

Miałem dokładnie to samo miesiąc temu. Banda złodziei.

Odpowiedz