Wróć

Jak sprawdzić stan konta w banku?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4485 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


4 komentarze
Jak sprawdzić stan konta w banku?
Spis treści

Jak sprawdzić stan konta w banku? Jest kilka możliwości

Świadomość tego, ile posiadamy w banku, jest cenna. Okazuje się, że jest kilka miejsc i narzędzi, w których możemy podejrzeć stan naszego rachunku:

  • aplikacja mobilna banku,
  • bankowość elektroniczna (internetowa)'
  • bankomat,
  • oddział,
  • infolinia.

Sprawdźmy, jak wyglądają w praktyce te metody.

Przez telefon - w aplikacji bankowej

Bankowość mobilna, dostępna w telefonie czy tablecie, pozwala na szybkie i wygodne sprawdzenie stanu konta. Wystarczy w tym celu zalogować się do aplikacji PIN-em lub odciskiem palca, a od razu zobaczymy nie tylko to, ile środków posiadamy na rachunku, ale także ostatnie dokonywane transakcje. Korzystanie z tego sposobu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami na rzecz banku.

Aplikacja mobilna banku
Aplikacja mobilna banku

Co ważne, ta metoda wymaga dostępu do Internetu w telefonie, zatem w przypadku problemów z połączeniem nie będzie możliwe sprawdzenie salda.

Stan konta bez logowania

Większość aplikacji mobilnych pozwala na wyświetlenie salda rachunku jeszcze przed zalogowaniem. Funkcja najczęściej nie jest domyślnie aktywna, zatem jeśli chcemy poznać stan konta bez logowania do aplikacji, należy ją włączyć z poziomu ustawień.

Stan konta przed zalogowaniem do aplikacji mobilnej banku
Stan konta przed zalogowaniem do aplikacji mobilnej banku

Przez internet - bankowość elektroniczna (internetowa)

Sprawdzenie stanu konta w bankowości internetowej, z poziomu komputera, to dziś “oczywista oczywistość”. Rozwój technologii w bankach pozwala nam na zarządzanie rachunkiem przez Internet, dzięki czemu możemy nie tylko wykonywać przelewy czy sprawdzić stan konta, ale i zamawiać dodatkowe produkty i usługi.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile masz na koncie, wystarczy zalogować się na swój rachunek bankowy, a od razu zobaczysz jego saldo. Pamiętaj przy tym o zasadach bezpieczeństwa – upewnij się, że logujesz się na właściwej stronie banku na zaufanym urządzeniu i sprawdź, czy połączenie jest zabezpieczone protokołem https i kłódką.

Bankowość elektroniczna (internetowa)
Bankowość elektroniczna (internetowa)

Bankowość elektroniczna jest wygodną metodą na to, aby poznać kwotę na naszym rachunku. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat, a cały proces trwa dosłownie chwilę. Jedynym mankamentem jest wymagany dostęp do Internetu, bez którego nie zalogujemy się na konto. Jeśli byłeś w takiej sytuacji, czytaj dalej!

Bankomat na wszelki wypadek

Kolejnym sposobem na poznanie stanu naszego konta, bez aplikacji czy Internetu, jest skorzystanie z bankomatu. Te urządzenia służą nie tylko do wypłaty gotówki – obecnie można za ich pomocą skorzystać z dodatkowych usług, np. ubezpieczenia. Jedną z podstawowych funkcjonalności bankomatu jest opcja sprawdzenia środków na koncie.

Cały proces jest prosty, a pierwszym krokiem jest samo włożenie karty płatniczej do czytnika bankomatu. Następnie należy podać PIN i wybrać sprawdzenie salda – możemy zdecydować się na samo wyświetlenie kwoty na ekranie albo na wydruk.

Warto zwrócić przy tym uwagę na otoczenie bankomatu. Jeśli jakiś element wzbudzi nasze podejrzenia, nie korzystajmy z urządzenia i skontaktujmy się z operatorem bankomatu, może to być bowiem narzędzie wykorzystywane przez przestępców do przechwycenia danych z karty.

Sieci bankomatowe są dość liczne (choć bankomatów powoli ubywa) i zwykle nie powinniśmy mieć trudności w znalezieniu bankomatu, jednak ta metoda ma dwie wady. Pierwszą jest konieczność posiadania karty płatniczej. Nie zawsze potrzebujemy takiego instrumentu, używając płatności mobilnych typu Google Pay czy Apple Pay. Niestety, przy bankomacie “plastiku” nie da się zastąpić, warto mieć więc świadomość, że brak karty ma swoje konsekwencje.

Drugą, często pomijaną wadą omawianego sposobu sprawdzenia stanu konta, są koszty. Wbrew pozorom nie jest to usługa bezpłatna. Banki pobierają opłaty, kiedy weryfikujemy stan konta w bankomacie innej sieci, rezygnując z opłat w przypadku własnych urządzeń. Koszty oscylują tu między 1 a 5 zł – nie jest to dużo, ale to zawsze środki, które moglibyśmy przeznaczyć na inny cel (szczególnie gdy często korzystamy z bankomatów).

Oddział banku dla ceniących tradycyjną bankowość

Stan konta bankowego możemy także sprawdzić w oddziale banku. Zwykle to placówka bankowa jest miejscem, gdzie możemy załatwić praktycznie każdą sprawę związaną z rachunkiem: zlecić przelew, otworzyć konto oszczędnościowe, zaciągnąć kredyt itd. Nie inaczej jest ze sprawdzeniem stanu konta, jednak ta metoda wymaga od nas posiadania dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Pracownik banku musi sprawdzić naszą tożsamość, aby dane dotyczące rachunku nie wpadły w niepowołane ręce. Na szczęście samo zapytanie o saldo konta nic nie kosztuje.

Wizyta w oddziale banku ma jedną główną wadę – jest czasochłonna (a dla osób pracujących “trafienie” w godziny funkcjonowania placówki może być trudne). Prawdopodobnie trafimy tu na kolejkę klientów, zatem jeśli nie jesteśmy w stanie inaczej skontrolować środków na rachunku, pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

Infolinia dla odważnych

Kontakt z infolinią banku, choć u wielu osób nie budzi pozytywnych skojarzeń, również jest metodą na poznanie stanu konta. Niestety, nie ma tu jednej ścieżki postępowania. Są banki, które wymagają specjalnego hasła do kontaktu z infolinią, są też takie, które weryfikują tożsamość klienta w inny sposób. Kiedy już uda nam się przejść przez ten etap, sprawdzenie salda rachunku jest tylko kwestią czasu.

Podobnie jak przy oddziale banku metoda ta wymaga zarezerwowania sobie większej ilości wolnego czasu, jednak, poza opłatą za połączenie, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Która metoda jest najlepsza? Nie ma faworyta

Przyjrzyjmy się raz jeszcze opisanym sposobom.

Porównanie metod na sprawdzenie stanu konta bankowego
Aplikacja mobilna banku Bankowość elektroniczna (internetowa) Bankomat Oddział Infolinia
Szybkość Szybkość Szybkość Czasochłonność Czasochłonność
Wymagany dostęp do Internetu Wymagany dostęp do Internetu Wymagana karta płatnicza Wymagany dowód osobisty Wymagana weryfikacja tożsamości
Bezpłatne Bezpłatne Zwykle płatne Bezpłatne Bezpłatne

Jak sprawdzić stan konta bankowego? Tak jak lubisz! Nie ma idealnej metody, bo każda ma swoje plusy i minusy. Bankowość elektroniczna to najprostszy sposób, ale wymaga dostępu do Internetu, z kolei wizyta w oddziale jest bezpłatna, ale czasochłonna. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał ze wszystkich tych opcji w zależności od sytuacji. Wypłacasz gotówkę z bankomatu? Wybierz sprawdzenie salda. Otwierasz lokatę w placówce banku? Zapytaj o środki na koncie osobistym. Każdy sposób jest dobry, aby wiedzieć, ile mamy pieniędzy i nie martwić się na zapas.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
keliem
Gość

"Infolinia dla odważnych" a jak pokazują liczne badania młode pokolenie, czyli "niema generacja" obawia się rozmów telefonicznych. To tylko jeden z wielu artykułów na ten temat:

To artykuł o Was i o nas. Dlaczego millenialsi nie cierpią rozmów przez telefon, a wolą wysłać wiadomość tekstową?

https://www.tabletowo.pl/dlaczego-millenialsi-wola-pisac-niz-rozmawiac-przez-telefon/

Odpowiedz

K
keliem
Gość

Jest jeszcze jedna metoda. Osobiście informacje o stanie salda mojego konta czerpię głównie z powiadomień sms do karty debetowej. Bank oprócz informacji, że kartą zawarto transakcję o określonej wartości informuje również o saldzie na koncie.

W niektórych bankach jest również opcja otrzymywania informacji o saldzie za pomocą powiadomienia email lub sms na określony dzień, np. na koniec miesiąca.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@keliem

Zgadza się, są i takie sposoby. Tyle, że one funkcjonują tylko w określonym momencie (po transakcji, wybrany dzień). W tekście skupiliśmy się na pokazaniu możliwości sprawdzenia salda na rachunku w dowolnie wybranym przez klienta momencie.

Odpowiedz

K
keliem
Gość
@Krzysztof Duliński

Podzieliłem się tym mniej oczywistym sposobem, ponieważ sam go stosuję. Saldo do mojego głównego konta monitoruję dzięki powiadomieniom sms, które otrzymuję po transakcjach kartą (1-2 smsy w tygodniu). Saldo konta pomocniczego w drugim banku otrzymuję mailem w każdą sobotę rano. Dzięki temu prawie nie musze stosować innych metod sprawdzania salda. Dla mnie jest to wygodne rozwiązanie ponieważ nie korzystam z aplikacji mobilnych.

Odpowiedz