Wróć

Jak sprawdzić stan konta w banku?

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Jak sprawdzić stan konta w banku?
Spis treści

Stan konta bankowego to podstawa

Każdy, kto posiada konto bankowe, wie, jak ważna jest kontrola stanu środków na rachunku. Bez pieniędzy nie da się funkcjonować, są nam potrzebne do zaspokajania codziennych potrzeb i realizacji różnych planów. Warto wiedzieć, ile jakim budżetem dysponujemy, nie tylko wtedy, kiedy trzeba opłacić rachunki, ale i w innych sytuacjach: przed wyjściem do sklepu, zakupami w Internecie czy większą inwestycją. Nikt z nas nie lubi, kiedy nagle zabraknie mu środków na rachunku, dlatego warto zawsze trzymać rękę na pulsie.

Jak sprawdzić stan konta w banku? Jest kilka możliwości

Świadomość tego, ile posiadamy w banku, jest cenna. Okazuje się, że jest kilka miejsc i narzędzi, w których możemy podejrzeć stan naszego rachunku:

  • bankowość elektroniczna
  • bankomat
  • oddział
  • infolinia.

Sprawdźmy, jak wyglądają w praktyce te metody.

Bankowość elektroniczna pierwszym sposobem na sprawdzenie stanu konta

Sprawdzenie stanu konta w bankowości elektronicznej to dziś “oczywista oczywistość”. Rozwój technologii w bankach pozwala nam na zarządzanie rachunkiem przez Internet, dzięki czemu możemy nie tylko wykonywać przelewy czy sprawdzić stan konta, ale i zamawiać dodatkowe produkty i usługi.

Bankowość elektroniczna obejmuje dwie metody dostępu do konta: bankowość internetową (z poziomu komputera) oraz mobilną (przez telefony i tablety).

Jeśli chcesz sprawdzić, ile masz na koncie, wystarczy zalogować się na swój rachunek bankowy, a od razu zobaczysz jego saldo. Pamiętaj przy tym o zasadach bezpieczeństwa – upewnij się, że logujesz się na właściwej stronie banku na zaufanym urządzeniu i sprawdź, czy połączenie jest zabezpieczone protokołem https i kłódką. Jeśli jesteś poza domem, stan konta sprawdzisz w aplikacji mobilnej swojego banku; tutaj często nie musisz się nawet logować, wystarczy uruchomienie programu.

Bankowość elektroniczna jest wygodną metodą na to, aby poznać kwotę na naszym rachunku. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat, a cały proces trwa dosłownie chwilę. Jedynym mankamentem jest wymagany dostęp do Internetu, bez którego nie zalogujemy się na konto i nie skorzystamy z aplikacji mobilnej. Jeśli byłeś w takiej sytuacji, czytaj dalej!

Bankomat na wszelki wypadek

Kolejnym sposobem na poznanie stanu naszego konta jest wycieczka do bankomatu. Te urządzenia służą nie tylko do wypłaty gotówki – obecnie można za ich pomocą skorzystać z dodatkowych usług, np. ubezpieczenia. Jedną z podstawowych funkcjonalności bankomatu jest opcja sprawdzenia środków na koncie.

Cały proces jest prosty, a pierwszym krokiem jest samo włożenie karty płatniczej do czytnika bankomatu. Następnie należy podać PIN i wybrać sprawdzenie salda – możemy zdecydować się na samo wyświetlenie kwoty na ekranie albo na wydruk.

Warto zwrócić przy tym uwagę na otoczenie bankomatu. Jeśli jakiś element wzbudzi nasze podejrzenia, nie korzystajmy z urządzenia i skontaktujmy się z operatorem bankomatu, może to być bowiem narzędzie wykorzystywane przez przestępców do przechwycenia danych z karty.

Sieci bankomatowe są dość liczne (choć bankomatów powoli ubywa) i zwykle nie powinniśmy mieć trudności w znalezieniu bankomatu, jednak ta metoda ma dwie wady. Pierwszą jest konieczność posiadania karty płatniczej. Nie zawsze potrzebujemy takiego instrumentu, używając płatności mobilnych typu Google Pay czy Apple Pay. Niestety, przy bankomacie “plastiku” nie da się zastąpić, warto mieć więc świadomość, że brak karty ma swoje konsekwencje.

Drugą, często pomijaną wadą omawianego sposobu sprawdzenia stanu konta, są koszty. Wbrew pozorom nie jest to usługa bezpłatna. Banki pobierają opłaty, kiedy weryfikujemy stan konta w bankomacie innej sieci, rezygnując z opłat w przypadku własnych urządzeń. Koszty oscylują tu między 1 a 5 zł – nie jest to dużo, ale to zawsze środki, które moglibyśmy przeznaczyć na inny cel (szczególnie gdy często korzystamy z bankomatów).

Oddział banku dla ceniących tradycyjną bankowość

Stan konta bankowego możemy także sprawdzić w oddziale banku. Zwykle to placówka bankowa jest miejscem, gdzie możemy załatwić praktycznie każdą sprawę związaną z rachunkiem: zlecić przelew, otworzyć konto oszczędnościowe, zaciągnąć kredyt itd. Nie inaczej jest ze sprawdzeniem stanu konta, jednak ta metoda wymaga od nas posiadania dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Pracownik banku musi sprawdzić naszą tożsamość, aby dane dotyczące rachunku nie wpadły w niepowołane ręce. Na szczęście samo zapytanie o saldo konta nic nie kosztuje.

Wizyta w oddziale banku ma jedną główną wadę – jest czasochłonna (a dla osób pracujących “trafienie” w godziny funkcjonowania placówki może być trudne). Prawdopodobnie trafimy tu na kolejkę klientów, zatem jeśli nie jesteśmy w stanie inaczej skontrolować środków na rachunku, pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

Infolinia dla odważnych

Kontakt z infolinią banku, choć u wielu osób nie budzi pozytywnych skojarzeń, również jest metodą na poznanie stanu konta. Niestety, nie ma tu jednej ścieżki postępowania. Są banki, które wymagają specjalnego hasła do kontaktu z infolinią, są też takie, które weryfikują tożsamość klienta w inny sposób. Kiedy już uda nam się przejść przez ten etap, sprawdzenie salda rachunku jest tylko kwestią czasu.

Podobnie jak przy oddziale banku metoda ta wymaga zarezerwowania sobie większej ilości wolnego czasu, jednak, poza opłatą za połączenie, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Która metoda jest najlepsza? Nie ma faworyta

Przyjrzyjmy się raz jeszcze opisanym sposobom.

Porównanie metod
Bankowość elektroniczna Bankomat Oddział Infolinia
Szybkość Szybkość Czasochłonność Czasochłonność
Wymagany dostęp do Internetu Wymagana karta płatnicza Wymagany dowód osobisty Wymagana weryfikacja tożsamości
Bezpłatne Zwykle płatne Bezpłatne Bezpłatne

Jak sprawdzić stan konta bankowego? Tak jak lubisz! Nie ma idealnej metody, bo każda ma swoje plusy i minusy. Bankowość elektroniczna to najprostszy sposób, ale wymaga dostępu do Internetu, z kolei wizyta w oddziale jest bezpłatna, ale czasochłonna. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał ze wszystkich tych opcji w zależności od sytuacji. Wypłacasz gotówkę z bankomatu? Wybierz sprawdzenie salda. Otwierasz lokatę w placówce banku? Zapytaj o środki na koncie osobistym. Każdy sposób jest dobry, aby wiedzieć, ile mamy pieniędzy i nie martwić się na zapas.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy