Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4489 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


11 komentarzy
Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych
Spis treści

Gdzie jest kod PIN, do czego służy i w jaki sposób jest nadawany?

Przypomnijmy – PIN (Poufny Numer Identyfikacyjny) - to inaczej czterocyfrowy kod służący do autoryzacji transakcji kartą. Umożliwia zatwierdzanie płatności plastikiem oraz wypłatę gotówki z bankomatów. W niektórych bankach kod PIN jest generowany automatycznie w procesie wydawania karty, a następnie wysyłany klientowi pocztą, w innych - pierwszy PIN do karty możemy nadać samodzielnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub telefonicznie (taką możliwość mają np. klienci ING Banku Śląskiego, Nest Banku, Banku Pekao, Banku Millennium, PKO BP i Santander Bank Polska).

Od chwili otrzymania kodu PIN jesteśmy zobowiązani dbać o jego poufność. Nie możemy udostępniać numeru nikomu – nawet najbliższej rodzinie. Niedopuszczalne jest także zapisywanie kodu PIN gdziekolwiek, np. w notatce w telefonie czy na kartce papieru trzymanej w portfelu. Banki radzą także, by ze względów bezpieczeństwa co jakiś czas numer PIN do karty kredytowej czy debetowej zmieniać. W tekście wyjaśniamy, w jaki sposób możemy to zrobić i ile zapłacimy za tę operację.

Jak zmienić kod PIN do karty bankomatowej w bankowości elektronicznej

Pierwszym sposobem, który przychodzi nam na myśl, kiedy chcemy zmienić PIN do karty debetowej, jest bankowość elektroniczna. Najczęściej nie trzeba tu wprowadzać dotychczasowego kodu, wystarczy od razu wybrać nowy. Wydaje się, że taka operacja powinna być bezpłatna i faktycznie – wszystkie banki oferujące tę usługę nie pobierają za nią prowizji.

Niestety okazuje się, że jest w naszym kraju także instytucja, w której bankowość elektroniczna nie pozwala na ustalenie nowego numeru PIN, a jest nią... Bank Ochrony Środowiska.

Czy można zmienić kod PIN w bankomacie? Tak, ale uważajmy na opłaty

Kolejną metodą na zmianę  numeru PIN jest ustalenie nowego kodu w bankomacie. W takiej sytuacji należy znać poprzedni PIN, w przeciwnym razie nie będziemy mogli zmienić numeru. Ważne jest również, aby bankomat posiadał taką funkcję (zmiana PIN-u jest możliwa zwykle w bankomatach własnych banku oraz w maszynach sieci Euronet). Spośród banków, w których bezpłatnie zmienisz PIN do karty poprzez bankomat, można wymienić chociażby Santander Bank Polska, Bank Millennium czy BOŚ Bank.

Kilka instytucji pobiera jednak od klientów opłaty za taką operację. Są to:

  • Alior Bank – 1 zł;
  • Nest Bank - 5 zł (zmiana możliwa w bankomatach Santander Bank Polska).

Co ciekawe, w mBanku i VeloBanku nie zmienimy kodu PIN w bankomacie. Obie instytucje zachęcają w tym celu do skorzystania z bankowości elektronicznej.

Inne możliwości zmiany PIN-u

Oprócz powyższych opcji banki umożliwiają również inne sposoby zmiany PIN-u. Często można to zrobić w placówce banku lub w serwisie telefonicznym dla klientów (np. w ING Banku Śląskim czy Alior Banku).

Może się również zdarzyć, że nie pamiętamy pierwotnego PIN-u do karty, a nie możemy go zmienić w serwisie transakcyjnym. Wtedy można udać się do oddziału bądź zadzwonić na infolinię i poprosić o odtworzenie numeru PIN lub jego ponowne wygenerowanie, jednak taka operacja będzie dodatkowo płatna, przykładowo:

  • w Credit Agricole – zapłacimy za nią 10 zł, jeżeli zamówimy wysyłkę PIN-u pocztą;
  • w Santander Bank Polska – 7 zł (wygenerowanie nowego PIN-u w formie papierowej w placówce banku);
  • w BNP Paribas – 10 zł za ponowne wygenerowanie PIN-u + 15 zł za dostarczenie kodu przesyłką pocztową.

Opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach

Poniższa tabela prezentuje możliwości i opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach:

Zmiana PIN-u do karty płatniczej w bankach

Nazwa banku

Bankowość elektroniczna

Bankomat

Alior Bank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa:  Kliknij w wybrane konto → zakładka Karty → Zmień PIN

Bankowość mobilna Kliknij w wybrane konto → zakładka KartyWięcej opcji (dla danej karty) → Zmień PIN

TAK - 1 zł

Bank Millennium

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: Moje Finanse (w górnym menu) → KartyZmiana PIN

Bankowość mobilna: Wejdź w menu znajdujące się w górnej części ekranu (trzy równoległe kreski, ułożone jedna pod drugą) → wybierz Moje Finanse --> KartyMoje Karty debetowePIN do karty

TAK - bezpłatnie

Bank Pekao

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: na pulpicie klikamy w wybraną kartę, a potem w ikonkę Zmień PIN

Bankowość mobilna: Produkty -> Karty -> wybierz kartę -> Zmień PIN

TAK - bezpłatnie

BNP Paribas

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Moje finanse → Karty → Szczegóły → Zmień PIN

Bankowość mobilna: Finanse → Kliknij w wybraną kartę → Zmień PIN

TAK - bezpłatnie

BOŚ Bank

NIE

TAK - bezpłatnie

Citi Handlowy

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: Usługi i profilZarządzanie kartamiPIN

Bankowość mobilna: niedostępne

TAK - bezpłatnie

Credit Agricole

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: Moje Produkty → Konta → zjedź na dół strony i wybierz kartę→ kliknij Nadaj lub zmień PIN

Bankowość mobilna: PieniądzeKarty → wybierz kartę → Zmień PIN do karty

TAK - bezpłatnie

ING Bank Śląski

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa i mobilna: Moje Finanse → Karty i płatności telefonem → wybierz odpowiednią kartę debetową → Zmień PIN do karty

TAK

0 zł – bankomaty ING

Inteligo

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Moje dane → Karty płatnicze → Zmień PIN

TAK

0 zł – bankomaty Euronet

mBank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Finanse → Karty → Wybierz kartę → Zmień PIN

Bankowość mobilna: FinanseKarty → Wybierz kartę → Kliknij Więcej (pod ikoną “trzech kropek”) → Zmień PIN

NIE

Nest Bank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Karty → wybierz kartę debetową → Zmień PIN

Bankowość mobilna: Karty → wybierz kartę debetową → Akcje Zmień numer PIN

TAK – 5 zł (w bankomatach Euronet)

PKO BP

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Moje Produkty → Karty → kafelek z nazwą karty → szczegóły i zarządzanie kartą → Nadaj PIN (przy numerze karty).

Bankowość mobilna: zakładka Moje produkty → Karty → kliknij wizerunek karty → wybierz 3 kropki w prawym górnym rogu → Nadaj nowy PIN

TAK. Operacja jest możliwa bankomatach własnych banku

Revolut NIE TAK. Numer PIN można zmienić w dowolnym bankomacie, który dostarcza usługi związane z numerem PIN i obsługuje karty VISA lub Mastercard. W krajach takich jak Belgia, Luksemburg, Austria, Niemcy, Hiszpania, Francja i Singapur w bankomatach nie ma opcji zmiany numeru PIN.

Santander Bank Polska

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka KartyWięcej → PIN do karty LUB

na ekranie głównym Twoje karty → na odpowiedniej karcie kliknij symbol strzałki skierowanej w dół → PIN do karty

Bankowość mobilna: na ekranie głównym kliknij odpowiednią kartę OpcjeZmień PIN do karty

TAK. Operacja jest możliwa bankomatach własnych banku

Toyota Bank

TAK – bezpłatnie

NIE

VeloBank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Finanse → naciśnij trzy kropki przy wybranej karcie → Zmień PIN LUB

na Pulpicie wybierz kartę debetową → naciśnij trzy kropki przy wizerunku karty → Zmień PIN do karty

Bankowość mobilna: na ekranie głównym wybierz Karty → kliknij wybraną kartę → kliknij w trzy kropki poniżej zdjęcia karty, po prawej stronie → Zmień PIN

NIE
Opracowanie własne

Zapomniałem kodu PIN do karty bankomatowej! Co robić?

Czasem zdarza się, że pin do karty płatniczej wyleci nam z pamięci w najmniej odpowiednim momencie. W takiej sytuacji przede wszystkim warto zachować spokój i, jeśli czas nam na to pozwala, spróbować przypomnieć sobie właściwą kombinację cyfr. W przypadku niepowodzenia, pozostaje nam skorzystanie z innej metody płatności, np. Blika lub gotówki. To, czego nie warto robić, to wpisywać kodu na chybił trafił, ponieważ zwykle po kilku nieudanych próbach bank może zablokować nam kartę.

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zapamiętanie pinu do karty bankomatowej, dzięki którym możemy uniknąć niemiłych sytuacji. Można użyć w telefonie menedżera haseł (chronionego kodem i odciskiem palca), w którym zapiszemy nasz PIN i w razie potrzeby szybko go sobie przypomnimy. Ciekawą metodą jest także zmiana kodu PIN na taki układ cyfr, które tworzą na klawiaturze bankomatu bądź terminala łatwy do zapamiętania wzór.

PIN do karty chroni Twoje pieniądze

Możliwość zmiany numeru PIN do karty to dla ich posiadaczy jedna z podstawowych usług związanych z bezpieczeństwem. Z jednej strony banki zachęcają klientów do zachowania pewnych środków ostrożności i zmiany hasła do konta czy kodu do karty. Z drugiej - okazuje się, że niektóre instytucje utrudniają spełnienie tego zalecenia.

W większości przypadków opcja zmiany PIN-u dostępna jest w bankowości elektronicznej banku. Podobnie rzecz ma się ze zmianą kodu w bankomacie, przy czym warto się upewnić, czy urządzenie posiada odpowiednią funkcję.

Zdarza się, że zapomnimy dotychczasowego pinu do karty bankomatowej lub podejrzewamy, że ktoś obcy go poznał – w takiej sytuacji dobrze jest szybko zareagować i ustalić nowy numer. Jeżeli Twój bank nie udostępnia opcji zmiany przez bankowość elektroniczną, udaj się do placówki lub zadzwoń na infolinię i w ten sposób ustal nowy kod.

Pamiętajmy przy tym, aby PIN nie był zbyt prosty do odgadnięcia – lepiej nie używać tu np. daty urodzin właściciela karty, ponieważ ta jest zwykle dość oczywista i łatwa do rozszyfrowania przez złodziei (serwisy społecznościowe). Nie powinniśmy także zapisywać PIN-u na kartce i nosić razem z kartą – w takiej sytuacji w przypadku kradzieży możemy być pewni, że przestępca wyczyści nasze konto bez żadnych skrupułów. Więcej cennych wskazówek znajdziesz w artykule Jak dbać o bezpieczeństwo kart płatniczych.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(11)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
D
Dario
Gość

Pekao S.A. nie ma w tym miejscu zmiany PIN-udo karty tylko PIN-u do aplikacji mobilnej.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dario

Dzięki za uwagę, poprawiliśmy już zapisy.

Odpowiedz

M
Mezoo
Gość

 "Banki radzą także, by ze względów bezpieczeństwa co jakiś czas numer PIN zmieniać" - a potem niektóre ściągają za to kasę. Zmiana pinu powinna być bezwzględnie darmowa!

Odpowiedz

C
cXXX
Gość

A city bank ?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@cXXX

W przypadku Citi Handlowego wystarczy zalogować się do Citibank Online i tam zmienić PIN, z którego korzystasz przy wpłacaniu i wypłacaniu gotówki w bankomatach oraz przy płaceniu kartą w sklepach.
Wybierz kartę - Zarządzaj - Zmień PIN
Przy takiej operacji każdorazowo otrzymasz SMS-em jednorazowy kod autoryzacyjny.

Możliwość zmiany kodu PIN dostępna jest także w wybranych bankomatach tego banku

Zmiana PIN jest bezpłatna

Odpowiedz

T
Teth
Gość

Oczywiście, Nest Bank daleko za murzynami...

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Teth

Niestety, w Nest Banku opłata za zmianę PIN jest dość wysoka :(

Odpowiedz

I
iyaa
Gość
@najlepszekonto.pl

A jak zapomnisz PINu to musisz zastrzec kartę i poprosić o wydanie nowej. Dobrze chociaż, że za darmo.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@iyaa

Zwykle jest to najlepsza opcja :)

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość
@najlepszekonto.pl

Hmm, stare dane, obecnie wg infolinii jest za free z poziomu Appki

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Chodzi o Nest Bank? Te dane w tabeli są poprawne.

Odpowiedz