Przelewy w weekend - przegląd możliwości

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

145 publikacji 4493 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


22 komentarze
Przelewy w weekend - przegląd możliwości
Spis treści

Czy zwykły przelew (Elixir) dojdzie w weekend?

Wyobraź sobie, że w piątek wieczorem zaprosiłeś znajomych na pizzę. Niestety, okazuje się, że na koncie nie masz wystarczająco dużo pieniędzy i jedynym wyjściem jest przelew od bliskiej osoby. Niestety, ostatnia sesja rozliczeniowa Elixir już się odbyła, więc środki dotarłyby do Ciebie dopiero w poniedziałek rano. Co zrobić w tej sytuacji?

Inny przypadek: jest sobotnie popołudnie, a Ty przypomniałeś sobie, że nie zapłaciłeś ważnego rachunku za media. Nerwowo logujesz się do swojego banku, ale podświadomie wiesz, że niewiele możesz zrobić, bo chyba przelew w weekend nie dotrze. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

W każdym ze wspomnianych przykładów mamy do czynienia z próbą zlecenia przelewu w dzień wolny od pracy. System Elixir, który obsługuje standardowe zlecenia, działa tylko w dni robocze, zatem jeśli wyślemy przelew w piątek po południu albo w sobotę, to środki na koncie odbiorcy znajdą się dopiero w poniedziałek przed południem (od tej reguły na szczęście jest wyjątek: jeśli odbiorca przelewu posiada rachunek w tym samym banku, pieniądze otrzyma od razu). Nie zawsze jednak jest tak idealnie, zatem jak najszybciej przelać pieniądze w sytuacji, kiedy standardowy przelew bankowy nie wchodzi w rachubę?

Przelew zrobiony w piątek lub w święta

Zlecasz przelew w piątek i nie jesteś pewien, czy zdąży dotrzeć jeszcze przed weekendem? Sprawdź przydatne narzędzie do sprawdzenia, kiedy odbiorca otrzyma od Ciebie pieniądze.

Kiedy dojdzie przelew?


Bank nadawcy
Bank odbiorcy
Wpisz numer konta
Data zlecenia przelewu
Godzina zlecenia przelewu

Przelewy w sobotę i niedzielę - dostępne sposoby

Mogłoby się wydawać, że przelewy w weekend są niemożliwe. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że istnieją skuteczne sposoby na przekazanie pieniędzy w święta czy inne dni wolne od pracy. Zebraliśmy je w poniższej tabeli.

Przelew w weekend - porównanie możliwości

Zalety

Wady

Przelew natychmiastowy w banku

szybki

płatny (ok. 5 zł)

ograniczenia kwotowe (najczęściej od 5 do 10 tys. zł) i godzinowe

niektóre banki nie udostępniają usługi (Plus Bank i Toyota Bank)

Przelewy na telefon Blik

bezpłatny

szybki

nie trzeba znać numeru konta odbiorcy

tylko w 17 bankach (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING, Inteligo, mBank, Nest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa, VeloBank)

odbiorca musi mieć numer telefonu zarejestrowany w Blik

ograniczenie kwotowe (w zależności od banku limit na transakcje Blik to nawet 20 tys. zł dziennie, limity dla przelewów na telefon to zwykle kilka tysięcy złotych)

Czeki Blik

bezpłatny

szybki

odbiorca nie musi mieć Blika ani konta bankowego

tylko w czterech bankach (Bank Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska, VeloBank)

ograniczenie kwotowe (kilka tysięcy złotych)

PayPal

bezpłatny

szybki

nadawca i odbiorca muszą mieć konto PayPal

stan na luty 2024 r.

Przelew natychmiastowy w weekend

W Polsce za obsługę przelewów międzybankowych odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator m.in. systemu Elixir czy Express Elixir. Standardowe operacje księgowane są w dni robocze, dlatego jeśli chcielibyśmy zlecić przelew np. w niedzielę, to odbiorca otrzyma go dopiero po weekendzie.

Najprostszym sposobem na szybkie przesłanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy. Zwykłe przelewy bankowe (realizowane w systemie Elixir) złożone w sobotę czy niedzielę są realizowane dopiero w poniedziałek, zatem jeśli zależy nam na czasie, warto wybrać szybszy tryb realizacji operacji. Taki typ przelewu dociera do odbiorcy w kilka minut (z pominięciem sesji Elixir) i jest realizowany w dwóch systemach: Express Elixir lub BlueCash.

Pamiętaj jednak, że przelewy ekspresowe mają swoje wady. Największą są dodatkowe opłaty, które banki za nie pobierają (ok. 5 zł za przelew). Ponadto nie wszystkie instytucje udostępniają taki tryb realizacji zleceń, zatem jeśli posiadasz rachunek np. w Plus Banku, nie będziesz mógł skorzystać z takiego przelewu. Z drugiej strony na rynku mamy także bank, który oferuje przelewy natychmiastowe całkowicie za darmo – Santander Bank Polska.

Warto wiedzieć, że przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir i BlueCash posiadają także limity kwotowe. Banki zwykle ustalają maksymalną kwotę, którą możemy przelać w trybie ekspresowym i najczęściej jest to 20 tys. zł. Jeśli chciałbyś w dni wolne od pracy zlecić transfer wyższych kwot, prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Wbrew pozorom szybkie przelewy nie są dostępne przez całą dobę. W niektórych bankach (np. Banku Pocztowym czy BNP Paribas) przelew natychmiastowy możemy zlecić tylko w określonych godzinach i zwykle nie będzie to możliwe w porze nocnej.

Jeśli zależy Ci na dostępności przelewów natychmiastowych, wybierz konto, w którym przynajmniej kilka takich operacji w miesiącu jest bezpłatnych. Wszystkie przelewy ekspresowe za 0 zł otrzymasz na Koncie Jakie Chcę w Santanderze. CitiKonto w Citi Handlowym oferuje 3 takie darmowe operacje, a jeśli wybierzesz odpowiednią korzyść dla Konta Jakże Osobistego w Alior Banku, 5 razy w miesiącu wykonasz przelew natychmiastowy na konto w innym banku bez dodatkowych opłat.

Blik w weekend

Kolejną metodą na szybkie przesłanie środków w dni wolne od pracy jest Blik, czyli polski system płatności mobilnych, służący m.in. do płatności w Internecie i wypłat gotówki z bankomatów. Jeśli nie chcesz skorzystać z przelewu natychmiastowego, zdecydowanie warto rozważyć tę możliwość.

Przelew na telefon Blik

Jedną z unikalnych funkcji Blika są przelewy na numer telefonu, które docierają na konto odbiorcy w kilka minut. Aby zrobić przelew, wystarczy w aplikacji mobilnej banku wpisać numer telefonu drugiej osoby, a następnie zatwierdzić zlecenie.

Z przelewów na telefon można skorzystać w Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, Banku Spółdzielczym Rzemiosła w Krakowie, Banku Spółdzielczym w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Banku, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING, Inteligo, mBanku, Nest Banku, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielczej Grupie Bankowej i VeloBanku. Należy w tym celu posiadać aplikację mobilną banku i aktywować Blika przez powiązanie go z wybranym rachunkiem. Odbiorca powinien mieć numer telefonu "zarejestrowany" w Bliku, inaczej przelew nie dotrze na jego rachunek automatycznie. W takiej sytuacji adresat zostanie odesłany na specjalną stronę internetową, na której będzie musiał podać swój numer konta bankowego, jednak wtedy przelew zostanie zrealizowany w standardowym trybie (z uwzględnieniem sesji Elixir).

Warto również pamiętać, że banki wprowadzają ograniczenia kwotowe dla takich przelewów i zwykle wynoszą one kilka tysięcy złotych; limity można zmienić w bankowości internetowej i/lub mobilnej. Uwaga: czasem limit obejmuje wszystkie transakcje Blik, nie tylko przelewy na telefon.

Czeki Blik

Innowacyjną funkcją Blika są czeki, dzięki którym również możemy łatwo przekazać pieniądze wybranej osobie. Usługa jest oparta o kody jednorazowe, służące do zapłaty np. w Internecie. W aplikacji mobilnej wybieramy Czeki Blik, wpisujemy kwotę i datę ważności czeku, a następnie ustawiamy hasło potrzebne do jego realizacji. W przypadku czeków Blik także obowiązują limity kwotowe i nie przekraczają 4 tys. zł dziennie (w zależności od banku).

Odbiorca czeku powinien od nas otrzymać jego numer oraz hasło. Czek można zrealizować w bankomacie (przez wypłatę gotówki), ale także przy płatnościach w Internecie czy zwykłym sklepie. Nie potrzebujemy do tego nawet telefonu czy konta bankowego!

Czeki Blik dostępne są dla klientów Banku Millennium, Santander Bank Polska, PKO BP oraz VeloBanku.

PayPal

Jeśli nie korzystamy z Blika, a przelewy natychmiastowe są dla nas za drogie, w weekend możemy również przesłać środki przez PayPala. Do skorzystania z tej opcji wymagane jest konto w PayPalu, jednak możesz je założyć w kilka minut. Niestety, aby druga osoba mogła odebrać pieniądze, również musi być użytkownikiem systemu.

Jeśli mamy konto w PayPalu i wiemy, że nasi znajomi również korzystają z tej usługi, przesłanie pieniędzy jest całkiem proste. Wystarczy podać adres e-mail odbiorcy oraz kwotę, a środki od razu trafią na konto PayPal drugiej osoby. Dodatkowym ułatwieniem jest tutaj opcja PayPal.Me, w której można przesłać pieniądze poprzez specjalny link udostępniony przez znajomego.

W PayPalu obowiązują limity wysyłania środków, jednak dotyczy to tzw. niezweryfikowanych użytkowników, którzy nie powiązali z usługą ani konta bankowego, ani karty płatniczej. Co do limitów odbierania, to wynoszą one 2500 euro rocznie na osobę; po przekroczeniu tej kwoty PayPal może poprosić użytkownika o ponowną weryfikację i przesłanie dokumentu tożsamości.

Uwaga: PayPal obecnie pobiera 45 zł od nieaktywnych kont, na których nie odnotowano ani zalogowania na konto, ani żadnych operacji. Jeśli z usługi korzystasz bardzo rzadko, sprawdź, czy operator nie naliczył Ci takiej prowizji.

SORBNET w weekend

SORBNET2 to system obejmujący zlecenia wysokokwotowe, którego operatorem jest Narodowy Bank Polski. Przelew zlecony tym sposobem dociera do odbiorcy w czasie rzeczywistym, niestety nie dotyczy to weekendów. SORBNET2 funkcjonuje dla klientów indywidualnych tylko w dni robocze od 7:30 do 16:00.

Przelewy w weekend są możliwe

Jak się okazuje, przesłanie pieniędzy w weekend czy święta jest możliwe i wcale nie musi wiązać się z dodatkowym wysiłkiem. Najbardziej oczywistą opcją jest tu przelew natychmiastowy w banku, jednak akurat ta metoda jest najbardziej kosztowna. Interesującym sposobem jest przesłanie środków przez PayPala, jednak tu zarówno my, jak i odbiorca środków musimy być użytkownikami usługi, co może nastręczać dodatkowych trudności.

Nasze uznanie zdobyły natomiast przelewy na telefon Blik. To rozwiązanie szybkie i całkiem intuicyjne, nie wymaga znajomości numeru rachunku odbiorcy ani zakładania kont w innych serwisach. Usługa dostępna jest w 17 bankach, jednak kolejne instytucje stopniowo wprowadzą ją w swoich aplikacjach mobilnych.

Wybór konkretnej metody przesyłania środków zależy tylko od Twoich preferencji. Jeśli razem ze znajomymi korzystacie z Blika czy PayPala, rozliczenie się z wykorzystaniem szybkich przelewów za pośrednictwem tego serwisu może być dość oczywiste. Podobnie będzie z przelewami natychmiastowymi, te jednak najczęściej będą płatne. Decyzja należy do Ciebie, zatem korzystaj z ulubionego rozwiązania każdego dnia tygodnia i ciesz się swobodą.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(22)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
michał
Gość

Ok , czyli jak ktoś zrobił przelew w sobotę między 13-14.00, to przelew powinien dotrzeć do mnie dziś (wtorek), ponieważ poniedziałek był dniem wolnym 1 maj. Konta są w dwóch różnych bankach

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@michał

Tak, przelewy powinny dotrzeć dzisiaj.

Odpowiedz

K
Kris
Gość

Czy niedziela handlowa to dzień pracujący dla banku i przelew zwykly zostanie zrealizowany?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Kris

Nie, system Elixir nie działa w niedziele, także w handlowe. Zlecenie zwykłego przelewu zostanie przetworzone dopiero w kolejny dzień roboczy; chyba, że nadawca i odbiorca posiadają rachunki w tym samym banku – wówczas środki u odbiorcy powinny pojawić się niemal natychmiast.

Odpowiedz

A
Apct
Gość

Nie stety metoda tu opisana blik na telefon nie działa w weekend w Getin Banku,tu jest błąd.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Apct

W jakich godzinach robiłeś przelew?

Odpowiedz

J
Jan
Gość

Przelew Blik mam ten sam nr telefonu w 2 bankach.Co w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jan

Jeśli chodzi o odbieranie, to powinieneś wybrać, w którym z banków będziesz odbierał automatycznie przelewy Blik.

Odpowiedz

S
Sławek
Gość

Szukam informacji i nigdzie nie mogę jej znaleźć, a dotyczącej nie tyle o natychmiastowych przelewów, ile natychmiastowego księgowania transakcji kartą. Jakie banki mają taką funkcjonalność? Mamy z żoną nasze główne konta w Pekao SA i tutaj ta funkcja jest. Chcę założyć teraz wspólne konto z żoną do zarządzania wspólnymi płatnościami i rachunkami i jest kilka korzystnych w miarę ofert różnych banków, ale nigdzie nie ma informacji o natychmiastowym księgowaniu transakcji. Kiedyś miałem konto w ING, ale czekałem kilka dni na zaksięgowanie transakcji i było to mało komfortowe. Jedyne co było widoczne, to dostępne środki pomniejszone o ostatnio dokonane transakcje, ale nie wiadomo jakie.

Obecnie odchodzę od kasy sklepu, a na koncie już widać transakcję. Jest to bardzo praktyczne w zarządzaniu rachunkami i na bieżąco budżetem domowym.

BTW. Nie wiem, czy posiadając już konta osobiste i oszczędnościowe w Pekao, moglibyśmy założyć kolejne - wspólne za zero. Ktoś wie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sławek

Banki nie księgują transakcji kartą od razu, bo to wynika z samego działania płatności kartami i przepływu informacji między bankiem, sklepem, operatorem terminala i organizacją kartową (Visa/Mastercard). Jeśli na koncie widać pomniejszone saldo, to najpewniej bank zablokował odpowiednią kwotę na poczet transakcji i od razu zaktualizował saldo rachunku.

Odpowiedz

S
Sławek
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź. No właśnie, ale nawet jeśli to nie jest formalne zaksięgowanie transakcji, to widok jej jest już w koncie od razu. Fajnie byłoby, aby Państwo przygotowali wpis na stronie na ten temat - jakie banki to mają. To jest mega praktyczne - mieć od razu wgląd w koncie, na co poszły pieniądze. W innych wypadkach kupuję coś w piątek, a nawet w czwartek, a transakcja jest widoczna na koncie w poniedziałek. Ponieważ spisuję wydatki do budżetu z konta (czasami z paragonów, ale to jest mniej praktyczne), to brak natychmiastowego widoku transakcji jest uciążliwy.

Wybieram teraz między różnymi bankami, aby założyć konto wspólne na wydatki bieżące i rachunki i dla mnie oprócz ceny pierwszym kryterium byłby natychmiastowy widok w koncie dokonanej transakcji.

A jeśli ktoś z czytających albo moderatorów wie, gdzie oprócz Pekao SA jest taka funkcjonalność, będę wdzięczny za podpowiedź.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Sławek

Bardzo ciekawa kwestia; sprawdzę w ten weekend, jak to wygląda w kilku bankach i dam znać, który pokazał pomniejszone saldo o konkretną transakcję (nim w poniedziałek zostanie ona zaksięgowana).

Odpowiedz

M
Maria
Gość
@Sławek

Wiem o czym tu napisałeś, też mi tej funkcji/możliwości bardzo czasami brakuje.

Dawno, dawno temu był Euro Bank. Najlepszy, najwspanialszy.... który oprócz wielu innych - dawał właśnie taką możliwość.

Zrobiłam zakupy w sklepie za tzw. rogiem, wróciłam do mieszkania i .... jest zarejestrowany wydatek ze szczegółami tak, jak po zaksięgowaniu.

Swoją drogą genialny wynalazek.

Euro Bank został przejęty przez Millenium Bank, więc być może (bardzo prawdopodobne) pozostawili taki sposób prezentacji operacji.

Odpowiedz

M
Maria
Gość
@Sławek

Powinien mieć Millenium Bank, bo jest to bank na poziomie. Ale pewności nie mam na 100% :(

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Czy to prawda że od listopada Pekao wprowadza opłaty za przelewy za pomocą blika?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ola

Nie - w ramach promocji przelewy na telefon są bezpłatne do końca roku.

Odpowiedz

P
Pietrucha
Gość

przelew Blik na telefon ma limit kwotowy np.Getin Bank tylko 500zł na dobę bezpłatnie


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Pietrucha

To jest limit pojedynczej transakcji, limit dobowy płatności Blik to nawet 5000 zł. W Getin Banku przelewy na telefon Blik są bezpłatne dla Konta Proste Zasady.

Odpowiedz

M
Maria
Gość

Ile kosztuje taki przelew Blik? I czy to skomplikowane?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maria

Koszt zależy od banku (opłata jest np. w PKO BP). Taki przelew nie jest skomplikowany, wystarczy po prostu numer telefonu odbiorcy. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/blik

Odpowiedz

M
Marek Wojnarowski
Gość

przelewy przez bm.pl są płatne 5 zł za każde rozpoczęte 5k

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Marek Wojnarowski

Dziękujemy za czujność. Zaktualizowaliśmy już informacje w tekście.

Odpowiedz