Wróć

Czek Blik: co to jest i jak działa?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

143 publikacje 4519 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


13 komentarzy
Czek Blik: co to jest i jak działa?
Spis treści

Blika znamy przede wszystkim z płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłat z bankomatów i przelewów na telefon. Ta usługa ma jeszcze jedną przydatną funkcję, czyli czeki Blik. Sprawdźmy, co warto o nich wiedzieć.

Co to jest czek Blik?

Czeki to innowacyjna i unikalna usługa Blika, którą możesz używać podobnie jak kodów Blik – w sklepie lub do wypłaty z bankomatu. Co jednak istotne, aby zrealizować czek Blik, nie potrzebujesz telefonu, dostępu do Internetu, a nawet konta bankowego i bankowości elektronicznej! Wszystko, czego Ci trzeba, to 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło, które otrzymasz od nadawcy.

Czeki Blik w bankach

Czeki Blik są dostępne w:

Jak utworzyć czek Blik?

Aby utworzyć czek, wybierz w aplikacji mobilnej Blika, a następnie czeki. Wpisz kwotę i (opcjonalnie) nazwę oraz wskaż datę ważności – maksymalnie 72 godziny. Ustaw również hasło potrzebne do realizacji czeku przez odbiorcę. Numer czeku i hasło przekazujesz wybranej osobie (najlepiej oddzielnie) mailem lub SMS-em.

Czek Blik
Czek Blik

Liczba aktywnych jednocześnie czeków Blik zależy od banku. W Millennium, Getin Banku i Santanderze możesz posiadać 5 czeków oczekujących na realizację, natomiast w PKO BP jedynie dwa.

Szczegółowe zasady wystawiania czeków różnią się między bankami. Przykładowo, w Banku Millennium kwota czeku od razu jest blokowana na koncie, w Getin Banku natomiast już przy jego tworzeniu powinieneś wskazać, czy będzie można go użyć w sklepie, czy do wypłaty z bankomatów.

Czek Blik a wypłata z bankomatu – jak wypłacić pieniądze?

Jak już wspominaliśmy, czekiem Blik możesz wypłacić gotówkę z bankomatu dokładnie tak, jak tradycyjnym kodem Blik. W urządzeniu wybierz “Wypłata Blik”, “Wypłata bez kodu” itd., podaj kwotę, a następnie wprowadź numer czeku. Na końcu powinieneś podać hasło (do czeku), aby zatwierdzić operację.

Czek Blik – maksymalna kwota transakcji

Każdy bank, który udostępnia u siebie czeki Blik, ustalił maksymalną kwotę, na jaką można go utworzyć.

Limity czeków Blik

Bank

Limit pojedynczego czeku Blik

Bank Millennium

4 tys. zł

Getin Bank

2,5 tys. zł (musi to być wielokrotność 50 zł)

PKO BP

3 tys. zł

Santander Bank Polska

3 tys. zł

Czek Blik – ważność usługi

Czeku Blik możesz użyć tylko raz w określonym czasie, a niewykorzystana kwota wraca do nadawcy. Taka funkcjonalność może okazać się przydatna, kiedy chcesz przekazać pieniądze np. dziecku czy znajomemu, który nie posiada konta bankowego. Co istotne, to nadawca podczas tworzenia czeku decyduje, jak długo będzie on ważny – maksymalnie są to 72 godziny, zatem nie warto zwlekać zbyt długo z jego realizacją.

Czy czek Blik jest anonimowy?

Można powiedzieć, że czek Blik jest anonimowy dla odbiorcy. Przekazując go innej osobie, nie musimy jej pytać o dane osobowe ani nigdzie ich przekazywać. Do realizacji czeku takie informacje również nie są potrzebne, wystarczy znać numer czeku i jego hasło, aby dokonać płatności lub wypłaty z bankomatu.

Czy czek Blik jest bezpieczny?

Korzystanie z czeków Blik i kodów Blik nie różni się zbytnio pod względem bezpieczeństwa. W obu przypadkach numer generowany jest w aplikacji mobilnej użytkownika, jednak okres ważności tego numeru jest inny – czek jest aktywny nawet 72 godziny, podczas gdy kod Blik jedynie 2 minuty. Ryzyko poznania ciągu cyfr przez osoby niepożądane zawsze istnieje, jednak każda transakcja musi zostać dodatkowo zatwierdzona - hasłem w przypadku czeków, a PIN-em do aplikacji podczas płatności kodem Blik.

Czek Blik na nagłe wypadki

Czeki Blik, choć to niszowa usługa, mogą się przydać w nagłych sytuacjach, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki lub sami musimy ją przekazać drugiej osobie w jak najkrótszym czasie. Jeśli zapomnieliśmy portfela i nie mamy grosza przy duszy, możemy poprosić kogoś bliskiego o przekazanie pieniędzy właśnie czekiem – o ile ta osoba posiada konto w banku oferującym taką możliwość. Działa to także w odwrotnym kierunku: jeśli, przykładowo, chcemy pomóc znajomemu, który nie posiada karty płatniczej czy aplikacji mobilnej, możemy wysłać mu czek Blik.

Naszym zdaniem właśnie ten fakt stanowi największą zaletę czeków Blik. Do ich realizacji nie trzeba nawet konta bankowego, co sprawdzi się w przypadku np. dzieci czy osób starszych. Czek można wysłać do odbiorcy w dowolnym momencie, nawet w weekend, co może okazać się niezłym sposobem na rozliczenia ze znajomymi.

Niestety czeki Blik mają swoje ograniczenia – można ich wystawić tylko kilka i, co istotniejsze, są dostępne tylko w kilku bankach. Jeśli masz konto np. w Millennium czy PKO BP, z łatwością skorzystasz z tej usługi; jeśli jednak nie, zostają Ci inne sposoby na szybkie przekazanie gotówki bliskim osobom (np. przelew na telefon bądź przelew natychmiastowy).


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(13)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
S
Sebaaa
Gość

Na Blikomania.pl jest teraz loteria, gdzie w regulaminie czytamy


Czek BLIK jest ważny przez 15 dni od dnia doręczenia go Zwycięzcy Losowania, a jego niewykorzystanie jest równoznaczne z odmową przyjęcia nagrody.


Artykuł powyżej podaje jednak SPRZECZNE z tym informacje:


nadawca podczas tworzenia czeku decyduje, jak długo będzie on ważny – maksymalnie są to 72 godziny


Skoro MAKSYMALNIE to mogą być tylko 72 godziny, a nie 15 dni, to znaczy się, że ..... Blikomania.pl KŁAMIE?????

Czy może twórcy artykułu podają fałszywe informacje?

Kto mówi prawdę? Komu mam wierzyć? :-(

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sebaaa

Czek w Blikomanii może rządzić się swoimi zasadami. Przetestowałam usługę na różnych aplikacjach i przy tworzeniu maksymalna data ważności to 72 godziny.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy mozna płacić w sklepie czekiem blik? I jak to zrobić?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Marta

Można płacić, tak jak kodem Blik, tylko po podaniu numeru czeku wpisujesz też 4-cyfrowe hasło. Ale ja ostatnio próbowałam płacić w Rossmannie i się nie udało, nie wiem dlaczego :/

Odpowiedz

J
jan
Gość

Czy odbiorca widzi dane nadawcy? Jakie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@jan

Jeśli czek był wysłany np. SMS-em, to naturalnie znamy wtedy numer telefonu nadawcy. Z tego, co wiem, nie pojawia się numer konta ani dane adresowe osoby, która tworzy i wysyła czek.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Czy do wygenerowania czeku blik muszę mieć aplikację na smartfonie? Czy nie mogę tego zrobić przez komputer? Czy w Banku PEKAO jest taka opcja?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

Czek Blik generowany jest tylko w aplikacji na telefonie. Bank Pekao nie udostępnia takiej możliwości.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

1. czy do wyplaty czeku blik trzeba uzyc rodzimego bankomatu banku wystawiajacego ? czy dowolny badz euronet wystarczy ?

2. Czy haslo to tez liczba ? klawiatury bankomatu sa numeryczne..

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michał

1. Powinno to być możliwe w bankomacie, który umożliwia wypłaty Blikiem.

2. Hasło to ciąg cyfr, zatem z jego wpisaniem nie będzie problemu.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

A czy osoba odbierająca, czyli wypłacają pieniądze widzi jakieś dane osoby która utworzyła czek? Czy jedynie numer czeku?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sebastian

Z tego, co widziałam w Millennium, to w SMS-ie odbiorca otrzymuje tylko dane czeku.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Aldona Derdziak

Czyli znamy jeszcze numer teelfonu nadawcy i odbiorcy.

Odpowiedz