Oferta została wycofana. Sprawdź inne produkty od: BOŚ Bank.

2,3% na EKOlokacie 5 na 5 w BOŚ Banku

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4488 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku to aktualnie jedna z lepiej oprocentowanych lokat długoterminowych oferowana na polskim rynku bankowym. Depozyt pozwala Ci odłożyć pieniądze na aż 5-letni okres czasu, a zysk, jaki możesz osiągnąć, to 2,3% w skali roku.

Spis treści

EKOlokata 5 na 5 to w naszej opinii jedna z lepszych ofert skierowanych do osób zainteresowanych długoterminowym i bezpiecznym inwestowaniem swoich oszczędności. Średnie oprocentowanie tej 5-letniej lokaty to aż 2,3% i jest to wynik, który mieści się obecnie w pierwszej dziesiątce naszego rankingu długoterminowych depozytów.

Minimalna kwota potrzebna do otwarcia EKOlokaty 5 na 5 to tylko 1000 zł, bez ograniczenia co do maksymalnej kwoty, jaką możesz zainwestować. Z oferty skorzystają zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci BOŚ Banku. Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie rachunku osobistego.

Lokata o progresywnym charakterze

Oferta BOŚ Banku ma charakter progresywny (przeczytaj więcej czym jest lokata progresywna). Oznacza to, że z biegiem czasu oprocentowanie lokaty będzie coraz wyższe. Przykładowo – w pierwszym roku oszczędzania od Twoich pieniędzy otrzymasz 1,50% odsetek, a w ostatnim roku będzie to aż 5,00%.

Oprocentowanie EKOlokaty 5 na 5 w poszczególnych latach:

  • 1 rok – 1,30%
  • 2 rok – 1,50%
  • 3 rok – 1,70%
  • 4 rok – 2,00%
  • 5 rok – 5,00%

Przedwczesne zerwanie lokaty

Bardzo dużym plusem EKOlokaty 5 na 5 jest możliwość zachowania odsetek w przypadku jej przedwczesnego zerwania. Jedyne ograniczenie polega na tym, że odsetki wypłacane są za każdy zakończony rok lokaty. Przykładowo – jeśli wycofasz swoje pieniądze po półtora roku, wpłyną do Ciebie jedynie odsetki za pierwszy rok, natomiast odsetki naliczone za kolejne pół roku niestety przepadną. Natomiast jeśli wycofasz się z inwestycji np. po 11 miesiącach, wówczas oprócz kapitału nie otrzymasz już nic więcej.

Stąd nasza rada – jeśli zamierzasz zerwać lokatę, zaczekaj do upływu pełnego roku.

Ile zarobisz na EKOlokacie 5 na 5 w BOŚ Banku?

W tej sekcji wyliczyliśmy zysk, jaki możesz osiągnąć na EKOlokacie 5 na 5. Kwoty prezentowane w tabeli uwzględniają oprocentowanie średnie z 5 lat. Wartości na wykresie i w tabeli są już kwotami netto, uwzględniającymi podatek od zysków kapitałowych.

Zysk* z EKOlokaty 5 na 5

Kwota lokaty 

Zysk netto 

Kwota lokaty wraz z odsetkami 

1 000,00 zł 

93 zł 

1 093 zł

5 000,00 zł 

466 zł 

5 466 zł 

10 000,00 zł 

932 zł 

10 932 zł 

25 000,00 zł 

2 329 zł 

27 329 zł

50 000,00 zł 

4 658 zł

54 658 zł

100 000,00 zł 

9 315 zł

109 315 zł

200 000,00 zł 

18 630 zł

218 630 zł

300 000,00 zł 

27 945 zł

327 945 zł

430 000,00 zł 

40 055 zł

470 055 zł

* Kwoty już po opłaceniu podatku "Belki".

W porównaniu do statystycznej lokaty oferowanej aktualnie na rynku bankowym, Twój zysk z EKOlokaty 5 na 5 będzie blisko dwukrotnie wyższy. Przykładowo – lokując na niej 10 tys. zł, po 5 latach oszczędzania kwota odsetek, jaką otrzymasz, wyniesie aż 932 zł (wobec rynkowej średniej na poziomie zaledwie 506 zł;).

Zauważ jednak, że przez pierwsze trzy lata różnica między depozytem oferowanym przez BOŚ Bank, a statystycznymi lokatami konkurencji będzie niewielka. Dopiero w czwartym i piątym roku oszczędzania EKOlokata 5 na 5 pozwala zdecydowane „pokonanie” rynkowej średniej. Stąd wniosek, że jest to depozyt skierowany głównie do osób, które raczej nie biorą pod uwagę przedwczesnego zakończenia inwestycji.

Gwarancje BFG

EKOlokata 5 na 5, podobnie jak wszystkie depozyty oferowane przez polskie banki komercyjne oraz SKOK-i, objęta jest 100% gwarancjami ze strony BFG. Kwota gwarancji stanowi równowartość 100 tys. euro.

Dowiedz się więcej na temat BFG.

Naszym zdaniem

W kategorii lokat długoterminowych (zakładanych na okres powyżej 12 miesięcy) EKOlokata 5 na 5 ma obecnie dość mocną konkurencję w postaci Lokaty Facto w BFF czy Standardowej w Inbanku. Obie oferują wprawdzie wyższe oprocentowanie, ale ich zerwanie spowoduje utratę wypracowanych odsetek. Tymczasem w BOŚ Banku atutem jest możliwość zachowania odsetek w przypadku przedwczesnego zerwania lokaty. Większość depozytów w innych bankach takiej opcji nie daje – jeśli chcesz cieszyć się zyskiem, musisz utrzymać lokatę aż do dnia jej zapadalności. EKOlokata 5 na 5 jest więc doskonałą propozycją dla wszystkich osób, które myślą o stabilnych i jednocześnie całkiem sporych wpływach odsetkowych w długim terminie.

Osobom, które chciałyby skorzystać z oferty BOŚ Banku zwracamy jednak uwagę, że jest to lokata o stałym oprocentowaniu. Oznacza to, że jeśli w ciągu najbliższych pięciu lat stopy procentowe pójdą w górę, Ty nie zarobisz na EKOlokacie 5 na 5 już ani grosza więcej, tymczasem w międzyczasie na rynku mogą pojawić się lepsze oferty, przynoszące np. 4% lub nawet 5% zysku. Jeśli jednak ten argument Cię nie zniechęca i poważnie myślisz o budowaniu swojego kapitału, analizowana przez nas lokata jest ciekawą propozycją.

Przydatne dokumenty

Komentarze i opinie

(9)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
J
Jarek
Gość

Niestety w artykule jest błąd. Kapitalizaja odsetek nie jest roczna tylko na koniec okresu więc zyski są mniejsze.

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@Jarek

Odsetki wypłacane są po zakończeniu całych 5 lat - tak, jednak naliczane są odrębnie za każdy rok według skali progresywnej. Zgodnie z regulaminem lokat w BOŚ Banku przy oprocentowaniu progresywnym odsetki naliczane są osobno za każdy pełny miesiąc posiadania lokaty - w przypadku EKOlokaty 5 na 5 będzie to osobno za każdy rok.

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@najlepszelokaty.pl

Zgadza się naliczane są za każdy rok osobno ale nie są dopisywane do kwoty lokaty po każdym roku więc oprocentowanie nie rośnie od dopisanych odsetek. Wszystko jest dopisane dopiero na koniec za każdy rok osobno. Więc dalej twierdzę że w artykule są źle naliczone odsetki. Jakby tak było jak w artykule to wyszło by rzeczywiste oprocentowanie 2,974% ale niestety tak nie jest i wychodzi 2,84%

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@Jarek

Sprawdzimy raz jeszcze nasze obliczenia - prosimy o cierpliwość :)

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@najlepszelokaty.pl

Poprawiliśmy już tekst - @Jarek dziękujemy za cenne komentarze i zwrócenie uwagi na nieścisłość w obliczeniach!

Odpowiedz

M
MArcin
Gość

Próbowałem założyć powyższą lokatę. Otrzymałem mail zwrotny z błędną nazwą lokaty i odmową:
"Uprzejmie informujemy, że złożony przez Pana wniosek nie spełnia warunków Regulaminu Promocji e-Lokaty Na Plusie, a tym samym założenie tej lokaty w naszym Banku nie jest możliwe. Przypominamy że lokata przeznaczona jest wyłącznie dla Nowych Klientów, którzy nie posiadali z Bankiem żadnych relacji przed dniem złożenia wniosku.".

Pani na Infolinii poinformowała, że lokata nie jest dostępna online dla osób, które już miały kiedyś lokaty online w BOŚ Bank i że należy zgłosić się do banku albo zalogować się do bankowości internetowej.

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@MArcin

Marcinie, według nas wszystko w Twoim przypadku odbyło się prawidłowo. e-lokata Na Plusie dostępna jest wyłącznie dla nowych klientów BOŚ Banku. Natomiast EKOlokata 5 na 5 jest ofertą dostępną zarówno dla nowych jak i dotychczasowych klientów banku.

Odpowiedz

H
Hubert Wojciechowski
Gość

Gorąco polecam Wam Ekolokatę 5 na 5 Banku Ochrony Środowiska. Cechuje się ona oprocentowaniem stałym progresywnym (nawet 5%). Lokatę zakładasz na 5 lat ,podpowiem Ci, że nawet jeżeli zerwiesz lokatę po upływie pierwszego roku od dnia otwarcia lokaty, kwota Twojej lokaty będzie oprocentowana za pełne lata jej utrzymania. Analizując oferty innych banków Ekolokatę 5 na 5 Banku Ochrony Środowiska wydaje się niezwykle korzystna.

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@Hubert Wojciechowski

Hubercie, zgadzamy się z Twoją opinią. Ekolokata 5 na 5 to jedna z najlepszych długoterminowych lokat na rynku. Nie mniej ostatnio wyrósł jej poważny konkurent - Lokata Standardowa w Inbanku, na której można zyskać nawet 3,35% w skali roku (https://najlepszelokaty.pl/...

Odpowiedz