Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

51 publikacji 4474 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


5 komentarzy
Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?
Spis treści

Karta płatnicza to dziś nieodzowny element konta bankowego. ROR służy nam do otrzymywania pensji czy opłacania rachunków, ale samym kontem nie możemy płacić w sklepach, w restauracji, u fryzjera itp. Rachunki osobiste coraz częściej można dopasować do własnych potrzeb, wybierając potrzebne nam usługi, jednak okazuje się, że w przypadku "plastiku” także jest to możliwe - tu z pomocą przychodzi nam tzw. personalizacja karty.

Karty z własną grafiką w wybranych bankach

Banki zwykle wydają karty płatnicze ze standardowym wzorem, który dla niektórych może być mało atrakcyjny, odnosi się bowiem albo do kolorystyki samego banku, albo jego działań marketingowych. Niektóre instytucje wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują możliwość zamówienia plastiku z wybraną grafiką. Taka opcja dostępna jest obecnie w Banku Pekao, BOŚ Banku, Credit Agricole, ING, mBanku, PKO BP oraz VeloBanku (co ważne, wybór niestandardowej grafiki nie jest możliwy w przypadku kart kredytowych - z dwoma wyjątkami).

Przyjrzyjmy się zatem tej usłudze i sprawdźmy, jak we wspomnianych bankach wyglądają możliwości zmiany wzoru karty płatniczej.

Karty w PKO BP - wzory do wyboru

Największy polski bank oferuje karty z niestandardowym wizerunkiem do wszystkich kont osobistych dla klientów powyżej 13. roku życia, zatem możliwość wyboru wzoru na karcie mają posiadacze Konta za Zero, Konta dla Młodych czy Konta bez Granic.

Wydanie karty z takim wizerunkiem lub zmiana wzoru już posiadanej karty to koszt 14,90 zł (dotyczy to także zmiany niestandardowego wzoru na inny). Bank nie pobiera natomiast opłaty za wznowienie takiego "plastiku". Wzory kart w PKO BP znajdziesz tutaj - bank nie umożliwia wyboru własnego zdjęcia czy motywu.

Wzór karty w PKO BP
Wzór karty w PKO BP

Dla fanów krajowej piłki nożnej interesująca może być zmiana wizerunku na karcie płatniczej na barwy ulubionego klubu Ekstraklasy lub na grafikę z logo naszej krajowej ligi:

Karta Ekstraklasy w PKO BP
Karta Ekstraklasy w PKO BP

Moja Karta ING

W ING Banku Śląskim karta z wybranym przez klienta motywem określana jest jako "Moja Karta ING". Wzór można wybrać z bogatej galerii udostępnionej przez bank lub zaprojektować wygląd karty samodzielnie. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że na karcie nie wolno umieszczać znaków towarowych i logotypów, danych osobowych, wizerunków znanych osób czy cudzych grafik. Obrazy i treści nie mogą być również sprzeczne z dobrymi obyczajami. Zmiana wizerunku karty w ING jest łatwo dostępna w bankowości internetowej i mobilnej.

Wydanie Mojej Karty ING lub zmiana standardowego wizerunku na nietypowy dla Konta z Lwem Direct kosztuje 15 zł - opłaty nie ponoszą użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat. Tyle samo bank pobiera za wznowienie karty.

Wzór karty w ING
Wzór karty w ING 1

Duży wybór wzorów w Banku Pekao

Galeria wzorów kart w Banku Pekao jest naprawdę obszerna, bo liczy aż 77 wzorów. Swój motyw mogą wybrać posiadacze praktycznie każdego konta prowadzonego w tym banku.

Jeśli zamawiasz kartę do konta po raz pierwszy, wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem będzie kosztowało 5 zł, podobnie w sytuacji, kiedy chcemy, aby wznowiona karta miała nieszablonowy wzór.

Wzór karty w Pekao SA
Wzór karty w Pekao SA 1

mBank – karta z własną grafiką

W mBanku zmiana wizerunku karty możliwa jest do "plastików" wydawanych do eKonta osobistego. Posiadacze karty Visa Foto mogą wybrać motyw na karcie z galerii lub stworzyć własny wzór (także wybrać swoje zdjęcie), przy czym na takiej karcie nie można umieszczać logotypów, znaków towarowych, wizerunków znanych postaci, danych osobowych czy treści chronionych prawami autorskimi. Wydanie karty Visa Foto lub zmiana jej wizerunku to koszt 10 zł.

Wzór karty w mBanku Visa Foto
Wzór karty w mBanku Visa Foto

W mBanku karta z własną grafiką - Visa Me - dostępna jest także dla posiadaczy młodzieżowego eKonta możliwości. Podobnie jak w przypadku karty Visa Foto istnieje możliwość wybrania zdjęcia z puli dostępnych grafik, zaprojektowania własnej grafiki czy umieszczenia swojego zdjęcia na plastiku. Wydanie karty Visa Me, niezależnie od wybranego wyglądu, jest bezpłatne.

Wzór karty w mBanku Visa Me
Wzór karty w mBanku Visa Me

mBank pozwala także na wybór niestandardowego wizerunku karty Visa Junior do eKonta Junior. Jej wydanie jest bezpłatne.

Wzór karty w mBanku Visa Junior
Wzór karty w mBanku Visa Junior

Skromny wybór w VeloBanku

Karta z niestandardowym wzorem graficznym dostępna jest dla wszystkich posiadaczy kont w VeloBanku. Klienci mogą wybierać spośród 3 motywów, a wydanie samej karty jest bezpłatne.

Wzór karty w VeloBanku
Wzór karty w VeloBanku

Nieszablonowy wizerunek karty płatniczej w Credit Agricole

W Credit Agricole można wybrać wizerunek karty płatniczej spośród 89 wzorów. Wydanie karty kosztuje 15 zł dla standardowego Konta dla Ciebie. Mniej, bo 10 zł, zapłacą posiadacze Konta dla Ciebie GO! i MOVE!, z kolei wydanie kart do Konta dla Ciebie JUNIOR jest bezpłatne.

Wzór karty w Credit Agricole
Wzór karty w Credit Agricole

Wzór karty debetowej w BOŚ Banku

Wpływ na wygląd karty mają także klienci BOŚ Banku. W tej instytucji do wyboru jest kilka unikatowych grafik z chronionymi zwierzętami, np. rysiem, szarytką czy wilkiem. Wydanie karty płatniczej z taką grafiką to koszt 10 zł.

Wzór karty w BOŚ Banku
Wzór karty w BOŚ Banku

Karty dla graczy

W niektórych z wymienionych banków - Alior Banku i Credit Agricole - dostępne są karty płatnicze dedykowane wielbicielom gier komputerowych, szczególnie League of Legends. Wzory na tych “plastikach” inspirowane są właśnie gamingiem i komputerami, a posiadacze kart często otrzymują dodatkowe benefity związane ze swoją pasją, np. punkty na platformie dla graczy.

Karta dla graczy w Alior Banku
Karta dla graczy w Alior Banku

Karta kredytowa ze zdjęciem

Mogłoby się wydawać, że możliwość wyboru karty z własnym obrazkiem dotyczy tylko tradycyjnych “debetówek”, tymczasem okazuje się, że są banki, które pozwalają na to posiadaczom kart kredytowych! Zamawiając “kredytówkę” Mastercard Me w mBanku, możesz wybrać jej wzór spośród 50 różnych wizerunków, z kolei niestandardowa grafika na kartę kredytową w PKO BP dotyczy tylko karty o nazwie “Przejrzysta” (zmiana wizerunku możliwa jest tylko w oddziale lub na infolinii).

Ile kosztuje karta z własną grafiką?

Możliwość wyboru wyglądu karty płatniczej to interesująca usługa, z której mogą aktualnie korzystać klienci tylko kilku banków. W większości przypadków taka opcja jest dodatkowo płatna (od 5 do 15 zł), co jest zrozumiałe - bank musi wyprodukować i wydać nową kartę z niestandardowym wzorem.

Możliwość zmiany wizerunku karty w bankach

Nazwa banku

Nazwa konta

Możliwości personalizacji karty

Koszt usługi

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Konto Świat Premium

wybór spośród 77 wzorów karty

5 zł za wydanie karty (bezpłatnie dla posiadaczy Konta Przekorzystnego w wieku poniżej 26 lat i posiadaczy Konta Świat Premium)

BOŚ Bank Konto bez Kosztów wybór spośród 9 wzorów karty 15 zł za wydanie karty

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie GO!

Konto dla Ciebie MOVE!

Konto dla Ciebie JUNIOR

wybór spośród 89 wzorów karty

0 zł za wydanie i wznowienie karty dla posiadaczy Konta dla Ciebie JUNIOR

10 zł za wydanie i wznowienie karty dla posiadaczy Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

15 zł dla posiadaczy standardowego Konta dla Ciebie (wznowienie: 25 zł)

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

  • wybór spośród ponad 138 wzorów karty

  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty

15 zł za wydanie karty (z opłaty zwolnieni są użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat)

mBank

eKonto możliwości

eKonto osobiste

eKonto Junior

  • wybór spośród 54 (Visa Junior), 38 (Visa Me) lub 67 (Visa Foto) wzorów karty

  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty

  • możliwość umieszczenia swojego zdjęcia na karcie

0 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta możliwości (niezależnie od wybranego wyglądu) i eKonta Junior

10 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta osobistego

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

Konto bez Granic

wybór spośród 15 wzorów karty + 19 wzorów karty Ekstraklasy

14,90 zł za wydanie karty

VeloBank VeloKonto wybór spośród 3 wzorów karty 0 zł za wydanie karty
Źródło: opracowanie własne na podstawie TOiP banków. Stan: marzec 2024

Czy warto posiadać nieszablonową kartę płatniczą?

To oczywiście zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy się wyróżnić, podkreślić naszą unikalną osobowość lub zwyczajnie umieścić na "plastiku" ulubiony motyw graficzny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić taką spersonalizowaną kartę.

Jeśli chcielibyśmy natomiast pójść o krok dalej i dodać na karcie własne zdjęcie, to taką możliwość mamy aktualnie w mBanku (Visa Foto - eKonto osobiste i Visa Me - eKonto możliwości) i w ING Banku Śląskim (Moja Karta ING) - warto jednak pamiętać, że grafika na kartę płatniczą nie może być obraźliwa ani zawierać niecenzuralnych słów. Pozostałe banki na szczęście oferują dość szeroki wybór gotowych grafik, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Na koniec warto dodać, że pod kątem bezpieczeństwa taka spersonalizowana karta nie różni się znacząco od zwykłej debetówki. W momencie jej zagubienia lub kradzieży powinniśmy ją i tak niezwłocznie zastrzec. Nasze zdjęcie na karcie nie uchroni nas bowiem w takiej sytuacji przed utratą środków.

A czy Wy chcielibyście posiadać kartę płatniczą z własnym zdjęciem?

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos