Wróć

Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4504 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


5 komentarzy
Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?
Spis treści
Pokaż więcej

Karta płatnicza to dziś nieodzowny element konta bankowego. ROR służy nam do otrzymywania pensji czy opłacania rachunków, ale samym kontem nie możemy płacić w sklepach, w restauracji, u fryzjera itp. Rachunki osobiste coraz częściej można dopasować do własnych potrzeb, wybierając potrzebne nam usługi, jednak okazuje się, że w przypadku "plastiku” także jest to możliwe - tu z pomocą przychodzi nam tzw. personalizacja karty.

Banki zwykle wydają karty płatnicze ze standardowym wzorem, który dla niektórych może być mało atrakcyjny, odnosi się bowiem albo do kolorystyki samego banku, albo jego działań marketingowych. Niektóre instytucje wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują możliwość zamówienia plastiku z wybraną grafiką. Taka opcja dostępna jest obecnie w Banku Pekao, BOŚ Banku, Credit Agricole, Getin Banku, ING, mBanku oraz PKO BP (co ważne, wybór niestandardowej grafiki nie jest możliwy w przypadku kart kredytowych - z dwoma wyjątkami).

Przyjrzyjmy się zatem tej usłudze i sprawdźmy, jak we wspomnianych bankach wyglądają możliwości zmiany wzoru karty płatniczej.

Karty w PKO BP - wzory do wyboru

Największy polski bank oferuje karty z niestandardowym wizerunkiem do wszystkich kont osobistych dla klientów powyżej 13. roku życia, zatem możliwość wyboru wzoru na karcie mają posiadacze Konta za Zero, Konta dla Młodych czy Konta Pierwszego.

Wydanie karty z takim wizerunkiem lub zmiana wzoru już posiadanej karty to koszt 14,90 zł (dotyczy to także zmiany niestandardowego wzoru na inny). Bank nie pobiera natomiast opłaty za wznowienie takiego "plastiku". Wzory kart w PKO BP znajdziesz tutaj - bank nie umożliwia wyboru własnego zdjęcia czy motywu.

Wzór karty w PKO BP
Wzór karty w PKO BP

Dla fanów krajowej piłki nożnej interesująca może być zmiana wizerunku na karcie płatniczej na barwy ulubionego klubu Ekstraklasy lub na grafikę z logo naszej krajowej ligi:

Karta Ekstraklasy w PKO BP
Karta Ekstraklasy w PKO BP

Moja Karta ING

W ING Banku Śląskim karta z wybranym przez klienta motywem określana jest jako "Moja Karta ING". Wzór można wybrać z bogatej galerii udostępnionej przez bank lub zaprojektować wygląd karty samodzielnie. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że na karcie nie wolno umieszczać znaków towarowych i logotypów, danych osobowych, wizerunków znanych osób czy cudzych grafik. Obrazy i treści nie mogą być również sprzeczne z dobrymi obyczajami. Zmiana wizerunku karty w ING jest łatwo dostępna w bankowości internetowej i mobilnej.

Wydanie Mojej Karty ING lub zmiana standardowego wizerunku na nietypowy dla Konta z Lwem Direct kosztuje 15 zł - opłaty nie ponoszą użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat. Bank nie pobiera opłaty za wznowienie karty.

Wzór karty w ING
Wzór karty w ING 1

Duży wybór wzorów w Banku Pekao

Galeria wzorów kart w Banku Pekao jest naprawdę obszerna, bo liczy aż 77 wzorów. Swój motyw mogą wybrać posiadacze praktycznie każdego konta prowadzonego w tym banku, ale - uwaga - tylko podczas wizyty w oddziale.

Jeśli zamawiasz kartę do konta po raz pierwszy, wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem będzie kosztowało 5 zł, podobnie w sytuacji, kiedy chcemy, aby wznowiona karta miała nieszablonowy wzór. Jeśli zależy nam na zmianie wyglądu karty jeszcze przed upływem daty ważności, operacja ta będzie potraktowana jako wydanie duplikatu karty i bank pobierze za to 10 zł opłaty.

Wzór karty w Pekao SA
Wzór karty w Pekao SA 1

mBank – karta z własną grafiką

W mBanku zmiana wizerunku karty możliwa jest do "plastików" wydawanych do młodzieżowego eKonta możliwości. Posiadacze karty Visa Me mogą wybrać motyw na karcie z galerii lub stworzyć własny wzór (także wybrać swoje zdjęcie), przy czym na takiej karcie nie można umieszczać logotypów, znaków towarowych, wizerunków znanych postaci, danych osobowych czy treści chronionych prawami autorskimi.

Wydanie karty Visa Me, niezależnie od wybranego wyglądu, jest bezpłatne.

Wzór karty w mBanku eKonto m
Wzór karty w mBanku eKonto m 1

W mBanku karta z własną grafiką - Visa Foto - dostępna jest także dla posiadaczy eKonta osobistego. Podobnie jak w przypadku karty Visa Me istnieje możliwość wybrania zdjęcia z puli dostępnych grafik, zaprojektowania własnej grafiki czy umieszczenia swojego zdjęcia na plastiku. Wydanie karty Visa Foto lub zmiana jej wizerunku to koszt 10 zł.

Wzór karty w mBanku Visa Foto
Wzór karty w mBanku Visa Foto 1

Skromniejszy wybór w Getin Banku

Karta z niestandardowym wzorem graficznym dostępna jest dla wszystkich posiadaczy kont w Getin Banku. Klienci mogą wybierać spośród 20 motywów, a wydanie samej karty jest bezpłatne.

Wzór karty w Getin Banku
Wzór karty w Getin Banku 1

Nieszablonowy wizerunek karty płatniczej w Credit Agricole

W Credit Agricole można wybrać wizerunek karty płatniczej spośród 182 wzorów. Wydanie karty kosztuje 15 zł dla standardowego Konta dla Ciebie. Mniej, bo 10 zł, zapłacą posiadacze Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

Wzór karty w Credit Agricole
Wzór karty w Credit Agricole

Wzór karty debetowej w BOŚ Banku

Wpływ na wygląd karty mają także klienci BOŚ Banku. W tej instytucji do wyboru jest kilka unikatowych grafik z chronionymi zwierzętami, np. rysiem, szarytką czy wilkiem. Wydanie karty płatniczej z taką grafiką to koszt 10 zł.

Wzór karty w BOŚ Banku
Wzór karty w BOŚ Banku

Karty dla graczy

W niektórych z wymienionych banków - Alior Banku, Getin Banku i Credit Agricole - dostępne są karty płatnicze dedykowane wielbicielom gier komputerowych, szczególnie League of Legends. Wzory na tych “plastikach” inspirowane są właśnie gamingiem i komputerami, a posiadacze kart często otrzymują dodatkowe benefity związane ze swoją pasją, np. punkty na platformie dla graczy.

Karta dla graczy w Alior Banku
Karta dla graczy w Alior Banku

Karta kredytowa ze zdjęciem

Mogłoby się wydawać, że możliwość wyboru karty z własnym obrazkiem dotyczy tylko tradycyjnych “debetówek”, tymczasem okazuje się, że są banki, które pozwalają na to posiadaczom kart kredytowych! Zamawiając “kredytówkę” Mastercard Me w mBanku, możesz wybrać jej wzór spośród 50 różnych wizerunków, z kolei niestandardowa grafika na kartę kredytową w PKO BP dotyczy tylko karty o nazwie “Przejrzysta” (bank udostępnia 34 wzory).

Czy opłaca się mieć kartę z niestandardowym wzorem?

Możliwość wyboru wyglądu karty płatniczej to interesująca usługa, z której mogą aktualnie korzystać klienci tylko kilku banków. W większości przypadków taka opcja jest dodatkowo płatna (od 5 do 15 zł), co jest zrozumiałe - bank musi wyprodukować i wydać nową kartę z niestandardowym wzorem.

Możliwość zmiany wizerunku karty w bankach

Nazwa banku

Nazwa konta

Możliwości personalizacji karty

Koszt usługi

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Konto Świat Premium

wybór spośród 77 wzorów karty

5 zł za wydanie karty (bezpłatnie dla posiadaczy Konta Przekorzystnego w wieku poniżej 26 lat i posiadaczy Konta Świat Premium)

BOŚ Bank EKOkonto bez Kosztów wybór spośród 9 wzorów karty 10 zł za wydanie karty

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie GO!

Konto dla Ciebie MOVE!

wybór spośród 182 wzorów karty

10 zł za wydanie i wznowienie karty dla posiadaczy Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

15 zł dla posiadaczy standardowego Konta dla Ciebie (wznowienie: 25 zł)

Getin Bank

Konto Proste Zasady

wybór spośród 20 wzorów karty

0 zł za wydanie karty

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

  • wybór spośród ponad 130 wzorów karty

  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty

15 zł za wydanie karty (z opłaty zwolnieni są użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat)

mBank

eKonto możliwości

eKonto osobiste

  • wybór spośród 46 (Visa Me) lub 74 (Visa Foto) wzorów karty

  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty

  • możliwość umieszczenia swojego zdjęcia na karcie

0 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta możliwości (niezależnie od wybranego wyglądu)

10 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta osobistego

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

Konto Pierwsze

wybór spośród 15 wzorów karty + 19 wzorów karty Ekstraklasy

10 dodatkowych wzorów dla Konta dla Młodych i Konta Pierwszego

14,90 zł za wydanie karty

Czy warto jednak posiadać taką nieszablonową kartę płatniczą?

To oczywiście zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy się wyróżnić, podkreślić naszą unikalną osobowość lub zwyczajnie umieścić na "plastiku" ulubiony motyw graficzny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić taką spersonalizowaną kartę.

Jeśli chcielibyśmy natomiast pójść o krok dalej i dodać na karcie własne zdjęcie, to taką możliwość mamy aktualnie w mBanku (Visa Foto - eKonto osobiste i Visa Me - eKonto możliwości) i w ING Banku Śląskim (Moja Karta ING) - warto jednak pamiętać, że grafika na kartę płatniczą nie może być obraźliwa ani zawierać niecenzuralnych słów. Pozostałe banki na szczęście oferują dość szeroki wybór gotowych grafik, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Na koniec warto dodać, że pod kątem bezpieczeństwa taka spersonalizowana karta nie różni się znacząco od zwykłej debetówki. W momencie jej zagubienia lub kradzieży powinniśmy ją i tak niezwłocznie zastrzec. Nasze zdjęcie na karcie nie uchroni nas bowiem w takiej sytuacji przed utratą środków.

A czy Wy chcielibyście posiadać kartę płatniczą z własnym zdjęciem?

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
ksksk
Gość

Uważam że możliwość personalizacji kart to jest absolutny standard! W przypadku wyboru prywatnego banku/konta/karty jednym z ważniejszych punktów była dla mnie ta opcja.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość

Info z PKO BP - zmiana wizerunku karty polega tu na tym, że bank wydaje całkiem nową kartę, z nowym numerem. Kiedy aktywujemy nową kartę i wykonamy pierwszą transakcję, stara karta automatycznie zniknie z systemu :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@paladinek

Dzięki za informację! :)

Odpowiedz

A
anna
Gość
@Aldona Derdziak

uważam ze nietuzinkowe wizerunki kart posiada także Volkswagen Bank Konto firmowe - VWFS.PL - oldtimery oraz nowości na rynku z grupy VW - szkoda ze o tym nie ma w tym raporcie :-(

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@anna

Oryginalne wizerunki kart w stosunku do konkurencji w Volkswagen Banku są w standardzie. W powyższym tekście chodziło nam o pokazanie możliwości wyboru karty innej, niż ta wydawana do rachunku "z automatu".

Odpowiedz