Wróć

Kantor Walutowy Alior Banku

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

138 publikacji 4519 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

Kantor Walutowy Alior Banku to usługa, która pozwala na internetową wymianę walut. Jest to połączenie kantoru online i konta walutowego – bank otwiera kilka darmowych rachunków w wybranych przez klienta walutach wymienialnych, w ramach których można dokonywać przelewów i korzystać z karty wielowalutowej.

Spis treści

Kantor Walutowy jest częścią Alior Banku. Środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

Kantor Alior Banku – opłaty i prowizje

Poniżej znajdują się najważniejsze parametry Kantoru Walutowego w Alior Banku:

Liczba walut
21
Liczba walut 21

21 walut: PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY

Średni spread
0,66%
Średni spread 0,66%

Im niższy spread, czyli różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży danej waluty, tym bardziej opłacalna oferta. W kwietniu 2024 roku w Kantorze Walutowym Alior Banku średni spread dla czterech głównych walut (EUR, USD, CHF i GBP) wynosił 0,66%.

Średni spread weekendowy
1,3-1,5%
Średni weekendowy spread dla 4 głównych walut

1,3-1,5%


Im niższy spread, czyli różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży danej waluty, tym bardziej opłacalna oferta. W Kantorze Walutowym Alior Banku średni weekendowy spread dla czterech głównych walut (EUR, USD, CHF i GBP) wynosi najczęściej 1,3-1,5%.

Opłata za konto
0 zł
Opłata za konto w kantorze 0 zł

dostęp do kantoru walutowego jest darmowy, bezpłatne są również rachunki walutowe Aliora

Pokaż szczegóły
Informacje ogólne
Dostępne waluty

21 walut: PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY

Typ kantoru

kantor online

Średni spread dla 4 głównych walut

0,66%

Średni weekendowy spread dla 4 głównych walut

1,3-1,5%

Prowizja za transakcję

0%

Opłata za konto w kantorze

0 zł

dostęp do kantoru walutowego jest darmowy, bezpłatne są również rachunki walutowe Aliora

Godziny otwarcia kantoru

24h na dobę, 7 dni w tygodniu

Wpłata środków
Sposoby wpłaty środków do kantoru
 • przelew
 • karta debetowa
 • karta kredytowa
 • Blik
 • placówka Alior Banku
Opłata za wpłatę środków
 • 0 zł - wpłata w placówce Alior Banku
 • 0 zł - przelew przychodzący
 • 1% wartości transakcji - w przypadku wpłaty kartą debetową/kredytową
Dostępne waluty wpłaty
 • 21 walut: PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY
 • 4 waluty w przypadku wpłaty w placówce: PLN, EUR, USD, GBP
Wypłata środków i przelewy
Sposoby wypłaty pieniędzy z kantoru
 • przelew
 • bankomat
 • placówka Alior Banku
Koszt przelewu krajowego
 • 0 zł - jeśli kwota przelewu jest niższa lub równa wartości Licznika*
 • 30 zł w innym przypadku (opcja SHA i BEN) lub 100 zł (opcja OUR)

*  Licznik sumuje środki kupione przez klienta w kantorze walutowym np. kupno 100 euro skutkuje naliczeniem 100 jednostek. Opcja BEN i OUR jest niedostępna przy przelewach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT
 • 0 zł - jeśli kwota przelewu jest niższa lub równa wartości Licznika*
 • 30 zł w innym przypadku lub 100 zł (opcja OUR)

*  Licznik sumuje środki kupione przez klienta w kantorze walutowym np. kupno 100 euro skutkuje naliczeniem 100 jednostek. Opcja OUR jest niedostępna przy przelewach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koszt przelewu SEPA

0 zł

Funkcjonalności
Aplikacja mobilna

TAK

Karta wielowalutowa

TAK

Wykresy z notowaniami walut

TAK

Alerty walutowe

TAK

Zlecenia warunkowe (możliwość składania zleceń po wskazanej cenie)

TAK

Pary walutowe bez złotego

TAK

Negocjowanie kursów

TAK

Inne

możliwość zawarcia transakcji na kwotę przekraczającą saldo na rachunku - środki na pokrycie pełnej wymienianej kwoty trzeba zapewnić w ciągu 2 dni roboczych

Przy przelewach zewnętrznych w Kantorze stosowany jest tzw. Licznik, który sumuje środki zakupione przez klienta dla każdej waluty osobno i wskazuje, jaką kwotę można przelać bez dodatkowych opłat. Przykładowo: wymieniamy PLN na 100 USD. Nasz licznik dla dolara amerykańskiego wynosi 100 jednostek i tyle można przesłać do innego banku bez prowizji.

Złóż wniosek

Jak działa Kantor Alior Banku? Szczegóły oferty

Korzystając z Kantoru Alior Banku, należy wiedzieć o jego podstawowych cechach.

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Bankowość internetowa dla posiadaczy Kantoru Alior Banku zapewnia dostęp do całodobowej wymiany walut na ustalonych przez klienta warunkach. W systemie można otworzyć rachunek walutowy i skorzystać z ubezpieczenia podróżnego.

Bankowość internetowa Kantoru Walutowego Alior Banku
Bankowość internetowa Kantoru Walutowego Alior Banku

Uzupełnieniem bankowości internetowej jest aplikacja mobilna Kantor Walutowy. Jej funkcjonalność jest zbliżona do jej wersji na komputer – użytkownik może m.in. wykonywać przelewy i składać zlecenia walutowe oraz włączyć mobilną autoryzację transakcji. Aplikacja pozwala także wykonywać przelewy na telefon do innych użytkowników Kantoru (nie są to przelewy Blikiem na telefon).

Aplikacja mobilna Kantoru Walutowego Alior Banku
Aplikacja mobilna Kantoru Walutowego Alior Banku

Rodzaje zleceń

Walutę w Kantorze można kupić lub sprzedać po kursie, który obowiązuje w danej chwili (wymiana natychmiastowa). Klienci mają do dyspozycji także tzw. zlecenia walutowe, na określonych warunkach, pozwalające na wymianę waluty bez konieczności systematycznego śledzenia kursów oraz bezpośredni przelew wymienionych środków do zaufanego odbiorcy. Dostępne są trzy rodzaje zleceń:

 • z limitem ceny – klient ustala kurs, po którym chce kupić (lub sprzedać) walutę, oraz termin ważności zlecenia. Kiedy cena waluty osiągnie pożądany poziom w zadanym terminie, dyspozycja zostanie zrealizowana.
 • cykliczne – umożliwiają comiesięczne kupno lub sprzedaż waluty po aktualnym kursie kantoru z danego dnia. Jest to rozwiązanie wskazane dla osób posiadających kredyty walutowe – mogą one co miesiąc kupić walutę po korzystnej cenie i od razu spłacić nią ratę zobowiązania.
 • mieszane cykliczne – jest to połączenie powyższych sposobów: klient definiuje pożądany kurs, po którym chce co miesiąc zawrzeć transakcję wymiany; zlecenie zostanie zrealizowane, kiedy cena waluty osiągnie zadowalający poziom.

Oprócz składania powyższych zleceń w Kantorze Walutowym Alior Banku można także dowolnie przelewać środki między własnymi rachunkami.

Zasilanie rachunku i wypłaty gotówki

Jeśli chcemy zapewnić środki na kontach w Kantorze Walutowym, mamy kilka możliwości:

 • przelew z innego banku (także w walucie obcej), w tym szybki transfer czyli przelew natychmiastowy,
 • wpłatę gotówki w oddziałach Alior Banku, które realizują takie operacje,
 • zasilenie kartą debetową lub kredytową – można to zrobić po zalogowaniu do Kantoru, a proces jest obsługiwany przez Dotpay (UWAGA: za zasilenie kartą pobierana jest prowizja).

Wymiana walut z kodem Blik

Od niedawna w Kantorze Alior Banku można kupować walutę obcą, opłacając transakcję kodem Blik generowanym w aplikacji dowolnego banku, który udostępnia ten sposób płatności. W tym celu podczas wymiany należy wskazać jako źródło płatności "BLIK - płatność z rachunku Twojego banku" i dalej postępować tak, jak przy tradycyjnej transakcji z kodem Blik.

Odbiór gotówki w oddziale

Walutę wymienioną w kantorze internetowym można odebrać w placówkach banku. Od ręki wypłacimy 25 000 PLN, 3000 EUR lub 2000 USD czy GBP. Chęć wypłaty większych sum należy wcześniej zgłosić.

Kantor Alior Banku - odbiór gotówki w oddziale
Kantor Alior Banku - odbiór gotówki w oddziale

Placówki Alior Banku prowadzą obsługę gotówkową we wspomnianych walutach obcych, jednak nie realizują wypłat walut obcych w bilonie.

Transakcje z blokadą

Transakcja z blokadą pozwala na wymianę waluty w sytuacji, gdy nie ma dostatecznych środków na rachunku. Wtedy na koncie zostaje założona na 2 dni robocze blokada w wysokości 5% kwoty transakcji. W tym czasie klient musi zapewnić brakujące środki. Gdy tak się stanie, transakcja zostanie rozliczona po kursie wymiany zatwierdzonym w momencie jej zawarcia.

Rozliczenia ze znajomymi

W Kantorze Walutowym Alior Banku są dostępne 2 możliwości:

Podział płatności to propozycja dla osób, które chcą się rozliczyć z innymi, np. za nocleg, posiłek czy zakupy. Nie wymaga to dodatkowych aplikacji, podziału można dokonać z historii transakcji.

Prośba o przelew polega na wysłaniu z Kantoru wiadomości do znajomego z prośbą o zasilenie rachunku.

Powiązane konto walutowe

Konto walutowe jest podstawą do korzystania z oferty Kantoru Alior Banku. Rachunek w jednej z 21 walut jest zakładany automatycznie podczas rejestracji w usłudze.

Waluta
EUR, USD, CHF, GBP + 16 innych
Waluta EUR, USD, CHF, GBP + 16 innych

EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY

Konto
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty za granicą
0 zł / 9 zł
Bankomaty za granicą 0 zł / 9 zł

0 zł za pierwszą wypłatę w danym miesiącu, 9 zł za każdą kolejną

Rachunek obsługiwany jest przez Kantor Alior Banku, a nie sam Alior Bank.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  5
Przejdź na stronę banku

Informacje ogólne

Konto

Karta

Bankomaty i operacje gotówkowe

Przelewy

Informacje ogólne

 • Waluta

  EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY

 • Średni spread w % dla 4 głównych walut

  0,66 - 0,67%

 • Oprocentowanie rachunku

  0%

 • Czy konto osobiste jest wymagane?

  NIE

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.

Konto

 • Opłata za otwarcie konta

  0 zł

 • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

  0 zł

Karta

 • Typy kart płatniczych

  Mastercard Debit wielowalutowa do rachunku w EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY

 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł za pierwszą wypłatę w danym miesiącu, 9 zł za każdą kolejną (wypłaty możliwe tylko w PLN)

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł za pierwszą wypłatę w danym miesiącu, 9 zł za każdą kolejną

 • Wpłata gotówki w oddziale banku

  0 zł

Przelewy

 • Przelew krajowy w walucie przez Internet
  • 0 zł, jeśli kwota przelewu jest niższa lub równa wartości Licznika, 30 zł w innym przypadku (opcja SHA i BEN)
  • 100 zł (opcja OUR)

  Licznik sumuje środki kupione przez klienta w Kantorze Walutowym np. kupno 100 euro skutkuje naliczeniem 100 jednostek. Opcja OUR niedostępna przy przelewach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 • Koszt przelewu walutowego przychodzącego
  • 0 zł
  • 80 zł za przelew przychodzący z tytułu emerytury / renty zagranicznej
 • Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

  0 zł

 • Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT
  • 0 zł, jeśli kwota przelewu jest niższa lub równa wartości Licznika, 30 zł w innym przypadku (opcja SHA i BEN)
  • 100 zł (opcja OUR)

  Licznik sumuje środki kupione przez klienta w Kantorze Walutowym np. kupno 100 euro skutkuje naliczeniem 100 jednostek. Opcja OUR niedostępna przy przelewach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • niski spread
 • duża liczba dostępnych walut
 • różne możliwości wymiany walut
 • bez konieczności posiadania rachunku w Alior Banku

Wady

 • wyższe spready w weekendy
 • Dostępne waluty i spread
  5/ 5
 • Atrakcyjność opłat
  5/ 5
 • Możliwości i korzyści
  5/ 5
Przeczytaj recenzję
Aldona Derdziak
Przejdź na stronę banku

Kto może skorzystać z Kantoru?

Kantor Alior Banku dostępny jest dla osób pełnoletnich, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Z usługi skorzystają także przedsiębiorcy oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, jak zrzeszenia czy stowarzyszenia.

Nie trzeba posiadać konta w Alior Banku, podczas rejestracji nowy klient od razu może założyć rachunek walutowy w Kantorze w wybranej walucie.

Jak założyć Kantor Walutowy Alior Banku?

Rejestracja w Kantorze Alior Banku możliwa jest tylko poprzez stronę internetową. Cały proces zależy od tego, czy posiadamy dostęp do bankowości internetowej Alior Banku i numer klienta (CIF), czy nie.

Klienci Alior Banku mogą przejść rejestrację uproszczoną, potwierdzając umowę kodem SMS. W tym celu należy podać swój numer CIF, a także adres e-mail i numer telefonu, które wskazaliśmy w banku.

Osoby, które do tej pory nie były związane z Alior Bankiem, muszą skorzystać z rejestracji pełnej i podać wszystkie wymagane dane. Potwierdzenie zawarcia umowy może nastąpić przelewem z innej instytucji lub poprzez kuriera.

Przydatne dokumenty
Złóż wniosek
Recenzja Moneteo
4.8

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

138 publikacji 4519 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

To zdecydowanie jeden z najlepszych kantorów na rynku. Konkurencyjne spready, darmowa karta wielowalutowa i różne możliwości składania zleceń czynią Kantor Walutowy Alior Banku dobrą ofertą dla każdego, kto poszukuje w bankach korzystnych rozwiązań walutowych.
Spis treści

Zalety

 • niskie spready
 • darmowe konta walutowe
 • duża liczba dostępnych walut
 • bogata funkcjonalność: karta wielowalutowa, aplikacja mobilna, zlecenia warunkowe, alerty
 • możliwość korzystania z kantoru bez konieczności posiadania rachunku w Alior Banku
 • możliwość zawierania transakcji na kwotę przekraczającą saldo na rachunku

Wady

 • gorsze spready w weekend
 • klienci firmowi mogą zarejestrować się w kantorze tylko w oddziale banku, chyba że mają zawartą z Aliorem umowę ramową o świadczenie usług bankowych i prowadzenie rachunków dla przedsiębiorców
Jak wygląda korzystanie z najbardziej znanego bankowego kantoru? Czy spready są atrakcyjne, a zlecanie wymiany walut wygodne? Sprawdzam!
Atrakcyjność opłat i spreadów
(4.5)

W celu sprawdzenia, jak faktycznie wyglądają kursy walut w Kantorze Walutowym Alior Banku, przeprowadziłam test wymiany walut między rachunkami PLN 🠒 EUR oraz PLN 🠒 USD. Wykonałam go w dwóch turach – w dzień roboczy (kiedy kursy są z reguły lepsze) oraz podczas weekendu (wtedy zwykle kursy wymiany walut są wyższe).

Kursy wymiany walut w Kantorze Alior Banku w dzień roboczy i wolny
Data (dzień tygodnia) Waluta Kurs Kupna Kurs sprzedaży Spread walutowy
08.11.2023 (środa) EUR 4,4399 4,4692 0,66%
11.11.2023 (sobota) EUR 4,3982 4,4567 1,32%
08.11.2023 (środa) USD 4,1585 4,1861 0,66%
11.11.2023 (sobota) USD 4,1154 4,172 1,37%

Dla przykładu, 8 listopada 2023 r. (środa) wymieniłam w Kantorze Walutowym 100 PLN na 22,38 EUR. W tym czasie rynkowy kurs sprzedaży EUR na Forex wynosił 4,4587. Wymieniając 100 zł po tym kursie, mielibyśmy w kieszeni 22,43 EUR, czyli o 0,05 EUR więcej. To stosunkowo niewielka różnica.

Jak wygląda sytuacja wymiany walut w Kantorze podczas weekendu? Tu jest nieco gorzej – w czasie moich testów spread wyniósł ok. 1,3-1,37%. Nie jest to może wartość zaporowa – w wielu bankach mielibyśmy do czynienia ze spreadem rzędu 6 - 8% – ale trzeba przyznać, że mogłoby być lepiej (tym bardziej, że w przypadku kantorów niebankowych znajdziemy oferty ze spreadem weekendowym poniżej 1%)..

Im niższy spread walutowy, tym lepiej. Wartości poniżej 1% można już uznać za atrakcyjne. W przypadku Kantoru Walutowego spread jest bardzo dobry, ale jedynie w dni robocze.

Co do opłat za przelewy, to Licznik, który działa w Kantorze Aliora, jest dość niecodziennym rozwiązaniem. Z pewnością to atrakcyjna możliwość bezpłatnego przesyłania wymienionych środków do innego banku. Z drugiej jednak strony, kiedy otrzymamy na rachunek w Kantorze pieniądze w walucie, to za darmo już ich nie wyślemy do innego banku, bo nie będą to już środki, które wymieniliśmy. Warto na to uważać.

Funkcjonalność
(5)

Zlecenia walutowe w Kantorze Alior Banku to typowa funkcja kantorów internetowych. Interesującą opcją są cykliczne wymiany, np. w celu spłaty raty kredytu w walucie obcej, oraz wymiana przy użyciu kodu Blik. Ta ostatnia opcja jest nieoceniona, kiedy szybko potrzebujemy waluty, a na kontach w Kantorze nie posiadamy odpowiedniej ilości środków w PLN.

Z Kantoru Alior Banku można korzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co jest rynkowym standardem. Dostęp do zleceń zarówno po wybranym kursie, jak i cyklicznych, oceniam pozytywnie; szczególnie ta druga opcja będzie przydatna dla spłacających zobowiązania w obcej walucie. Dodatkowym udogodnieniem są alerty cenowe, dzięki czemu możemy szybko zareagować i wymienić środki po żądanym kursie.

Samo korzystanie z serwisu i aplikacji wypada różnie. Wersja internetowa mogłaby być bardziej przejrzysta i zawierać mniej reklam, które zdecydowanie przysłaniają najważniejsze elementy. W aplikacji mobilnej doceniam możliwość wyboru walut, których kursy wyświetlają się na ekranie przed logowaniem. Ciekawą opcją jest zasilenie rachunku w kantorze kartą płatniczą, ale trzeba pamiętać, że jest to obarczone prowizją.

Uwaga na przelewy!
W Kantorze Alior Banku możesz spotkać się z przelewem na telefon, jednak nie jest to przelew Blikiem! Środki tym sposobem możesz przesłać każdej osobie, jednak musi ona posiadać rachunek w Kantorze, aby odebrać przelew. Warto o tym pamiętać przed wykonaniem takiego przelewu.

Z obsługą Kantoru można skontaktować się telefonicznie lub przez formularz. Brakuje mi tu opcji czatu z konsultantem, przydatnej przy braku innych możliwości kontaktu.

Dostępne waluty
(5)

Kantor internetowy Alior Banku pozwala na wymianę w całkiem sporej puli 20 walut i jest to jedna z najbogatszych ofert na rynku. Klienci mają do dyspozycji konta w walutach zarówno podstawowych, jak np. dolar amerykański, funt brytyjski, dolar australijski czy rubel rosyjski, jak i rzadziej spotykanych, m.in. dolar hongkoński czy izraelski szekel. Wymiana krzyżowa możliwa jest tylko pomiędzy czterema głównymi walutami (np. EUR/USD, USD/GBP itd) i to jedyne, do czego mam zastrzeżenia.

Bezpieczeństwo
(5)

Kantor Alior Banku jest częścią Alior Banku, dlatego obejmują go te same regulacje, co sam bank (ustawa “Prawo bankowe”, zezwolenia KNF). Środki zgromadzone na rachunkach objęte są gwarancjami BFG do kwoty 100 tys. euro – dotyczy to wszystkich środków w Alior Banku, nie tylko tych zgromadzonych w Kantorze.

Transakcje zatwierdzane są kodami SMS lub przy użyciu aplikacji mobilnej. Przy logowaniu do Kantoru widzimy wybrany przez nas obrazek i wpisujemy wybrane znaki hasła, co zwiększa bezpieczeństwo naszych danych.

Kantor Walutowy Alior Banku – czy warto? Zdecydowanie tak!

Kantor Alior Banku to niewątpliwie warta uwagi usługa, dzięki której można wygodnie i szybko kupić i sprzedać walutę. Kursy wymiany są dużo niższe od tych bankowych, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Jedyną rzeczą, na którą można mieć nadzieję, jest zintegrowanie Kantoru z bankowością Alior Banku, aby można było wymienić walutę bez konieczności dodatkowego logowania.

Serwis Alior Banku umożliwia zlecenia zakupu i sprzedaży po ustalonych parametrach, a dzięki połączeniu zalet tradycyjnego kantoru i konta walutowego użytkownicy mogą także korzystać z karty debetowej i przelewać waluty bez opłat. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach w kantorze, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kantor Walutowy w Alior Banku mogę polecić każdemu, kto chce szybko i tanio wymienić walutę, np. w związku ze spłatą kredytu we frankach czy wyjazdem zagranicznym. Jeśli odpowiada Ci taka forma zakupu i sprzedaży walut, a dodatkowo chciałbyś także płacić kartą za granicą bez przewalutowań (także w sklepach internetowych), rozważ rejestrację w serwisie i ciesz się wygodną wymianą walut bez wychodzenia z domu.

Złóż wniosek
Najczęściej zadawane pytania

Czy w Kantorze Alior Banku dostanę kartę wielowalutową?

Tak, karta do Kantoru Walutowego Alior Banku jest kartą wielowalutową, która samodzielnie rozpoznaje walutę transakcji i pobiera należność z rachunku w 1 z 21 walut. Domyślnym kontem karty jest euro, dlatego w przypadku braku środków na odpowiednim koncie środki zostaną pobrane w EUR po wcześniejszym przewalutowaniu po kursie NBP/Mastercard. Kartę można dodać do Google Pay, Apple Pay, ale także Garmin Pay, Fitbit Pay i SwatchPAY!. Uwaga: karta wielowalutowa do Kantoru Alior Banku i karta wielowalutowa w Alior Banku nie jest taka sama!

Jak aktywować kartę do Kantoru Alior Banku?

Aktywacja karty do Kantoru nie jest skomplikowana. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, w zakładce Pulpit wybrać sekcję Karty, a potem Aktywuj kartę. Ustalamy limity karty oraz nadajemy kod PIN. Proces aktywacji w aplikacji mobilnej wygląda podobnie.

Czy karta do Kantoru Alior Banku umożliwia wypłatę z bankomatu?

Tak, kartą do Kantoru Alior Banku można wypłacać gotówkę z bankomatów na całym świecie.

Jak zamknąć Kantor walutowy Alior Banku?

Z regulaminu Kantoru wynika, że zamknięcie rachunku w usłudze wymaga złożenia przez klienta odpowiedniej pisemnej dyspozycji. Niestety w systemie transakcyjnym nie ma takiej możliwości.

Komentarze i opinie

(433)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
I
Irena
Gość

Kantor Walutowy: 13-02-2024 o 07:27:22 otrzymales przelew 1 200 SEK; Aby odebrac przelew zaloguj sie do wybranego kontekstu i przejdz do Nachodzacych Zdarzen..

Mam konto w Velo Bank do niego jest przypisany mój numer telefonu jak mam odebrałem ten przelew.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Irena

Chyba kolejna próba oszustwa..

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@bankowicz

Czekałam na przelew

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Irena

Dzownilem wlasnie na infolinie Aliora, gdyz zlecilem przelew na telefon z kantoru walutowego Aliora na numer telefonu zony i takze otrzymala SMS o takiej tresci. Pani powiedziala, iz w celu otrzymania przelewu jego odbiorca musi posiadac kantor walutowy Aliora (sic!)... Bylem swiecie przekonany, ze przelew na telefon przejdzie BLIKiem, co jest obecnie standardem na rynku. Sprawdzilem ponownie i faktycznie w aplikacji nie ma mowy o przelewie BLIK. Uwazam, ze powinno to zostac bardziej podkreslone. Wg pani z infolinii przelew wroci na moje konto po paru dniach w przypadku, gdy odbiorca przelewu nie zainstaluje aplikacji kantoru walutowego Aliora. Jednym slowem troche zal.pl

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Michal

Dziękuję bardzo za wiadomość

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michal

Sprawdziłam to, o czym piszesz, w aplikacji Kantoru i istotnie, jest tam przelew na telefon i odkąd takie przelewy są związane z Blikiem, to klienci mogą się pomylić.

Dodałam także stosowną informację w analizie.

Odpowiedz

A
aleksandra
Gość

Został wysłany do mnie przelew z kantoru w Alior Banku, otrzymałam sms o treści:

Kantor Walutowy: 11-02-2024 o 19:48:23 otrzymales przelew 180 PLN; Aby odebrac przelew zaloguj sie do wybranego kontekstu i przejdz do Nachodzacych Zdarzen

Mam konto w mbanku i do niego jest przypisany mój nr telefonu, w zakładce o której mowa w smsie nic nie ma, w historii transakcji także. Jak odebrać ten przelew?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@aleksandra

A czekałaś na taki przelew? Wygląda mi to na scam..

Odpowiedz

M
mar
Gość
@aleksandra

informacja na stronie Alior (z 2023-03-22)

Uwaga na oszustwa związane z przelewami na telefon – ostrzegamy przed przestępcami wysyłającymi fałszywe wiadomości SMS

https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/aktualnosci/uwaga-na-oszustwa-zwiazane-z-przelewami-na-telefon.html

Odpowiedz

W
Wlado_15
Gość

Takie pytanie praktyczne. Jak płacę kartą kantoru Aliora w Polsce, ale w zagranicznym sklepie internetowym, to pobierze mi złotówki czy euro, zakładając, że na obu rachunkach jest odpowiednia ilość środków?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wlado_15

Znaczenie ma waluta płatności. Jeśli płacisz w PLN i na koncie w PLN masz odpowiednią kwotę, to bank obciąży rachunek w PLN. Ta sama zasada dotyczy euro.

Odpowiedz

B
Beata
Gość

Czy z karty Kantoru Walutowego można wypłacać dowolną walutę w Polsce?Czy płacić tą kartą też można w Polsce różnymi walutami?

Korzystam z Kantoru głównie w aplikacji,a karty jako takiej jeszcze nie użyłam i sie zastanawiam,czy można w Polsce wypłacić dolary z bankomatu na przykład?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Beata

Karta do konta w Kantorze jest wielowalutowa, zatem jeśli będziesz posiadał środki na odpowiednim rachunku, to płatność zostanie rozliczona w tej walucie, w której jej dokonasz. W Polsce niestety nie można wypłacić dolarów z bankomatu, ale Kantor umożliwia odbiór gotówki w oddziale Alior Banku.

Odpowiedz

M
Morane
Gość

"Wady: gorsze spready w weekend". Pytanie czy tylko w weekend. Oni w załączniku nr 1 do Regulaminu piszą tak:

"4. W Alior Banku S.A. obowiązują dzienne i nocne kursy tabelowe.

5. Dzienne kursy walut ustalane są o godz. 9.00 i obowiązują w godz. 9.00 - 17.00 każdego dnia roboczego.

6. O godz. 17.00 ustalane są nocne kursy walut. Nocne kursy walut obowiązują także w dni ustawowo wolne od pracy."

Czyli wymiana walut po 17 również chyba oznacza większy spread. Nie jest to nigdzie wyraźnie napisane na ich stronie, tylko ukryte w regulaminie, ale chyba tak jest - nie sprawdzałem.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Morane

Zmienność kursów w Kantorze możesz śledzić na tej stronie: https://kantor.aliorbank.pl/forex.html Faktem jest, że w ciągu dnia będą się zmieniać - dziś ok. 11:00 spread na EUR wychodził ok. 0,68%, ale nad ranem, ok. 4:00 było to 0,71%.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Absolutnie nieintuicyjne w porównaniu do tego jak działa wymiana walut w cinkciarzu czy revolut. Właśnie straciłem 700 pln na przewalutowanie, coś co działa super prosto w innych miejscach tu nie zadziałało. Jestem wściekły na ten kantor, absolutnie nie polecam

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Jak rozumiem, chodzi Ci o niedoskonały opis funkcjonalności lub określenia zasad przewalutowania. Możesz sprecyzować do czego masz zastrzeżenia, na co inni Czytelnicy powinni zwrócić uwagę?

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Dzień dobry, czy środki z konta Kantoru Walutowego EURO można wypłacić w dowolnym oddziale Alior Banku? Pytam gdyż niedawno udałem sie do jednego z takich oddziałów, gdzie zakomunikowano mi iz wypłacaja tylko z kont walutowych założonych bezpośrednio w Alior Banku,


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Na tej stronie https://kantor.aliorbank.pl/informacje/placowki-i-bankomaty.html można znaleźć listę oddziałów Alior Banku, ale dopiero po kliknięciu w szczegóły danej placówki widać, czy prowadzi ona obsługę walutową. Warto sprawdzić, czy widnieje tam informacja "Kantor i rachunki walutowe" - moim zdaniem oddziały z tym oznaczeniem powinny prowadzić wypłaty z kont w Kantorze.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam, mam kartę wielowalutową w Alior Banku od roku czasu, głównie korzystam z niej na wakacjach przy podróżach po Europie. Ostatnio płaciłam kartą w w Polsce i naliczyli mi 15,99 zł prowizji nie wiem za co. Środki w zł też miałam, więc nie wiem za co prowizja, za przewalutowanie?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Agnieszka

Trudno nam powiedzieć - tym bardziej że w taryfie opłat i prowizji Kantoru nie ma żadnej pozycji, która wyjaśniałaby aż taką prowizję (poza transakcją zasilenia rachunku kartą). Jedyne, co pozostaje, to zapytać w Kantorze, za co naliczyli opłatę.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry.

pytanie-zagranica pierwsza wypłata z bankomatu jest za free ale obojętnie jaka suma? Np mam 10tys jenow japońskich na koncie i wybieram wszystko -czy będą od tego jakieś opłaty???

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Michał

Nie, pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa niezależnie od wypłacanej kwoty (pomijając oczywiście to, że w niektórych krajach operatorzy bankomatów mogą narzucać swoje własne prowizje. Natomiast Kantor żadnej dodatkowej nie naliczy).

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Odradzam założenie konta w kantorze walutowym Alior banku.

Z przykrością stwierdzam, że jakość usług kantoru Alior Banku jest bardzo kiepska.

Po przelaniu większej kwoty waluty w celu jej wymiany na PLN, nie mogę dokonać przelewu na inne konto.

Otrzymuję informację, że przelew będzie weryfikowany przez dzwoniącego konsultanta, a po ok 50 minutach otrzymuję smsa z informacją, że konto zostało zablokowane, proszę udać się do stacjonarnej placówki bankowej.

Pani Konsultant na infolinii nie potrafi odblokować dostępu do konta, informuję żeby udać się do stacjonarnej placówki bankowej. Po wizycie w placówce i odblokowaniu konta sytuacja się powtarza ( poruszam się na wózku inwalidzkim takie kolejne wizyty w placówce bankowej są dla mnie utrudnieniem)

Dostęp do własnych środków jest blokowany przez Alior Bank bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

Na chwilę obecną kantor walutowy Alior banku stracił moje zaufanie.

Dziękuje za taką obsługę. N I E P O L E C A M

Odpowiedz

E
Erwin
Gość

Ponoć w Revolucie można za darmo doładować konto kartą płatniczą, w Kantorze jest to 1% wartości transakcji (dużo) lub darmowym przelewem tradycyjnem również istnieje możliwość zasilenia konta, ale oczywiście czas dotarcia środków do Kantoru jest uzależniony od sesji Elixir. Czy rzeczywiście w przypadku Revoluta takie wpłaty natychmiastowe są darmowe, a w przypadku Kantoru nie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Erwin

Zasilenie kartą w Kantorze obsługiwane jest przez Dotpay, pewnie stąd 1% prowizji.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Mieszkam w Szwajcarii i chciałbym przelewać żonie pieniądze we frankach na jej konto walutowe w Alior Banku czy żona będzie ponosiła koszt przyjęcia takiego przelewu? Drugie moje pytanie czy przelew z konta walutowego w Alior banku na konto złotówkowe w innym polskim banku jest płatny i czy od razu następuje przewalutowanie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Doprecyzujmy: chodzi o konto w Alior Banku czy Kantorze Alior Banku?

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
@Aldona Derdziak

W kantorze, konto walutowe.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Za przyjęcie przelewu w Kantorze nie ma opłaty. Co do przelewów z Kantoru - przy przelewach walutowych działa tam tzw. licznik (piszemy o nim w tekście). Najlepiej wymienić walutę, która będzie na koncie walutowym, na PLN w ramach Kantoru, a potem przelać do innego banku.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Czy można wypłacać z bankomatów dowolną ilość z dowolnej waluty obojętnie gdzie by się nie było? Zakładając, że mamy założone rachunki w danej walucie.

Przykład 1. Będąc w Czechach można tam wypłacić z bankomatu bezpłatnie kwotę tylko w CZK czy można też bezpłatnie będąc tam wypłacić sobie kwotę w EUR, PLN, SEK?

Przykład 2. W Polsce można wypłacać z bankomatów waluty innych krajów?

Przykład 3. W kraju, gdzie jest EUR np. w Austrii mogę wypłacić sobie z bankomatu też pieniądze w GBP lub CZK?

Jeśli nie można tak sobie dowolnie wypłacać, to gdzie można jakie waluty?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Adrian

Zależy, jakie masz ustawione limity wypłat dla swojej karty. Ja widzę, że limity mam w EUR.

1. To zależy pewnie od bankomatu.

2. Nie da się, Euronet ma taką opcję dla euro, ale tylko dla kont w PLN.

3. To też zależy od bankomatu.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy zakładając kantor walutowy na złotówki i USD przelewy z USD na złotówki są darmowe?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Tak, wymiana wewnątrz Kantoru jest bezpłatna.

Odpowiedz

L
Luiza
Gość

otworzyłam działalność i będę otrzymywać wynagrodzenie w dolarach. muszę otworzyć konto firmowe, czy takie konto (kantor walutowy) będzie dobrym pomysłem?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Luiza

Wybór rachunku firmowego, w tym walutowego, zależy od bardzo wielu czynników związanych ze specyfiką firmy, potrzebami i upodobaniami przedsiębiorcy. Możemy jedynie opisywać ofertę rynkową, ale nie jesteśmy w stanie doradzić w wyborze konkretnego produktu. Może przydadzą Ci się informacje z rankingu kont walutowych https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych

Odpowiedz

B
Bartart
Gość

Jeśli w złotówkach mam pokaźną kwotę w banku "X" i przeleje je na konto kantoru walutowego Alior Bank to tam mogę trzymać złotówki i wybrać dogodny dla mnie termin przewalutowania na dolary, po czym w oddziale banku mogę tę kwotę w dolarach wypłacic w gotówce np 60-70 tys. Dolarów?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bartart

Jak najbardziej, możesz tak zrobić, przy czym wypłatę większych kwot w oddziale Alior Banku trzeba wcześniej zgłosić.

Odpowiedz

M
Mark
Gość

Moje pytanie dotyczy obaw korzystania z nowej Wielowalutowej Karty. Czy podczas np. przejazdu przez Czechy gdzie do tej pory płatności dokonywałem kartą "zieloną" przypisaną do waluty USD (korzystniejsze przeliczenia) czy nowa Wielowalutowa karta też tak zrobi czy też z automatu przyjmie przeliczenie do EUR którego np. w danej chwili będzie więcej na koncie. Do tej pory największą zaletą Kantoru było to że kiedy podróżowałem po Europie w krajach gdzie nie było EUR korzystałem tylko z karty USD i przeliczniki Mastercard były całkiem ok. Miałem pewność, że kwota zostanie pobrana z właściwego konta. Przy tej nowej Wielowalutowej Karcie mam obawy, że albo "automat" pogubi się i przypisze transakcję do środków zgromadzonych na koncie EUR przez co przewalutowanie nastąpi dwukrotnie lub co gorsza będą musiał na wyświetlaczach w obcych językach oprócz odrzucania opcji DCC szukać opcji przeliczania obciążania transakcji do konta w USD. Jak wygląda ten proces czy jest gdzieś opisane jak to działa?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mark

W przypadku karty wielowalutowej do Kantoru Walutowego Alior Banku podstawowym kontem jest rachunek w EUR, dodatkowo można otworzyć konta w wybranych walutach. Jeśli na rachunku w konkretnej walucie nie będzie środków, transakcja zostanie zrealizowana z konta w EUR.

Odpowiedz

M
Mark
Gość
@Aldona Derdziak

Pani Aldono, a jeśli mam środki zarówno w EUR jak i USD i chcę dokonać płatności kartą wielowalutową zbliżeniowo w Czechach - gdzie korzystniejsza dla mnie będzie płatność w USD - to jak zostanie zrealizowana taka transakcja?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mark

Najlepiej byłoby otworzyć konto w koronach czeskich, wtedy środki zostałyby pobrane bezpośrednio z tego rachunku. Jeśli jednak środki posiadasz na kontach w EUR i USD, to płatność zostanie zrealizowana z rachunku w EUR.

Odpowiedz

L
lusia
Gość

Ile Euro jednorazowo można pobrać za granica z bankomatu na kartę

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@lusia

Limity dla karty możesz sprawdzić i zmienić w bankowości elektronicznej. Kwota jednorazowej wypłaty zależy także od sieci bankomatów.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Wszystkim,którzy mają zamiar założyć konto walutowe w Alior banku spieszę donieść o tym o czym bank nie mówi,udając ze konto walutowe jest darmowe.Nie jest ono darmowe.Gdy wpłacisz/dostaniesz środki na konto,bank sobie wtedy uszczknie „swój kąsek”.Przy wpłacie ok.€1000,jest to niemal €8.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Doprecyzujmy: mówisz o koncie walutowym w Alior Banku czy w Kantorze Alior Banku?

Odpowiedz

E
Emi
Gość

Czy płacąc kartą wiekiwalutową mając przykładowo środki na koncie w walucie NOK i dokonując w tym kraju płatności kartą są naliczane jakieś opłaty za to czy bank nic nie pobiera?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Emi

Nie, nie ma dodatkowych opłat.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam,

We wcześniejszym komentarzu zapomniałem o jeszcze jednym pytaniu. Czym różni się konto wielowalutowe od konta kantoru walutowego? Widziałem na stronie alior banku, że konto wielowalutowe jest płatne, a konto kantoru nie. Z czego to wynika?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Domyślam się, że chodzi o kartę wielowalutową. W Kantorze Alior Banku jest dostępna taka karta - korzystanie z niej jest bezpłatne, a aby nie dochodziło do przewalutowania, najlepiej posiadać zasilone rachunki w odpowiednich walutach.

W samym Alior Banku karta wielowalutowa dostępna jest dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego. Tu już pojawiają się opłaty zarówno za prowadzenie rachunku, jak i za samą kartę, ale obu można uniknąć. Tutaj znajdziesz naszą analizę tego rachunku: https://www.najlepszekonto.pl/konto-jakze-osobiste-w-alior-banku

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Dzień dobry,


Chciałem się dopytać o działanie konta w kantorze alior oraz karty. 1Czy faktycznie to działa i jest w pełni bezpłatne poza kolejnymi wypłatami z bankomatów? 2 Czy mozna otworzyć tylko rachunek w euro i przelewać z konta w innym banku które jest na złotówki?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

1. Tak, korzystanie z Kantoru i karty jest bezpłatne, co do wypłat z bankomatów za granicą, tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa.

2. Rachunek w euro jest otwierany domyślnie w Kantorze. Jeśli zasilisz konto w EUR ze swojego rachunku w innym banku, który jest w PLN, dojdzie do przewalutowania. Lepiej otworzyć w Kantorze rachunek w PLN i to jego zasilić, a potem wymienić walutę w ramach Kantoru po korzystnym kursie.

Odpowiedz

A
Aneta
Gość
@Aldona Derdziak

korzystnym czyli międzybankowym kursie wymiany?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Korzystnym, czyli po kursie Kantoru. Nie jest to kurs międzybankowy, ale jest niższy niż standardowe kursy rynkowe.

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Chciałabym otworzyć konto walutowe w Aliorze i przelewać na nie środki z innego konta PLN, tak żebym w razie potrzeby wyjazdu mogła swobodnie przewalutować sobie środki PLN na potrzebną walutę. Mam pytanie, czy żeby otworzyć konto konieczne są comiesięczne wpływy na rachunek? Jeśli tak to jakie? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji i mam wątpliwość czy rachunek jest faktycznie bezpłatny.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Ola

Rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny, to znaczy, że nie musisz przelewać na niego żadnych środków.

Odpowiedz

O
Ola
Gość
@Justyna Kalicińska

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Chcę skorzystać z Kantoru Walutowego Alior Banku i karty wielowalutowej, by otrzymywać wynagrodzenie w Euro. Ponieważ nie chcę przetrzymywać oszczędności w kantorze myślę jeszcze o innym koncie w PLN i EUR, które nie będzie miało opłat. 1. Czy można korzystać z Konta Internetowego i Walutowego w Alior Banku bez używania i opłacania karty bankomatowej, a wypłaty robić przez Kantor Walutowy przelewając w razie potrzeby odpowiednią kwotę do Kantoru? 2. Czy przelewy z konta Internetowego do Kantoru w PLN i Walutowego do Kantoru w EUR i z powrotem są bezpłatne? 3. Czy przelewy z Kantoru Walutowego w PLN do Kantoru Mega Oszczędnościowego i z powrotem są bezpłatne? 4. Czy są jakieś opłaty, w przypadku przelewania środków na konta w Alior Banku między sobą: Konta Internetowego, Konta Walutowego, Kantoru Walutowego i Konta Mega Oszczędnościowego? 5. Czy są jakieś ograniczenia w możliwości używania tych kont?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Monika

Dlaczego nie chcesz korzystać z Kantoru? Jest prowadzony przez Alior Bank, zatem środki objęte są gwarancjami BFG. Rachunki w Kantorze działają tak jak zwykłe konta walutowe, można na nie otrzymywać wynagrodzenie i korzystać z karty wielowalutowej.

Co do Twoich pytań:

1. Posiadanie karty do Konta Internetowego i Walutowego nie jest wymagane. Jeśli chciałabyś korzystać z karty wielowalutowej, nie będzie to jednak możliwe w ramach Konta Internetowego.

2. Przelewy w PLN są bezpłatne, co do przelewów w EUR w Kantorze obowiązuje licznik, o którym piszemy w analizie.

3. Rozumiem, że tu chodzi o Konto Mega Oszczędnościowe? Tak, przelewy w PLN z Kantoru na KMO będą bezpłatne, ale odwrotnie już nie (tylko przelewy z KMO na konto osobiste bezpośrednio w Aliorze są bezpłatne).

4. Opłaty zwykle zależą od waluty - przelewy w PLN będą bezpłatne (trzeba jednak uważać na przelewy z Konta Mega Oszczędnościowego, o czym pisałam wyżej). Co do przelewów w walucie, mogą zostać pobrane opłaty.

5. Każde z tych rachunków ma swoje funkcje i możliwości. Najlepiej zapoznać się z ich opisami:

Konto Internetowe: https://www.najlepszekonto.pl/konto-internetowe-w-alior-banku

Konto Mega Oszczędnościowe: https://www.najlepszekonto.pl/konto-mega-oszczednosciowe-alior-bank

Odpowiedz

M
Monika
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Odpowiedz

J
jacek
Gość

Z przykroscia musze stwierdzic iz jakosc uslug kantoru Alior Banu jest w ostatnim czasie co najwyzej mierna.

Dostep do wlasnych srodkow jest blokowany przez Alior Bank bez podania jakiejkolwiek przyczyny, zadna aplikacja nie dziala poprawnie a konsultanci z infolinii nie sa w stanie udzielic zadnej sensownej odpowiedzi.

Bank dziala na szkode wlasnego klienta stosujac dziwne praktyki i nie kwapi sie zbytnio aby problem rozwiazac we wlasnym zakresie.

W mojej opinii Alior bank traci moje zaufanie jako instytucja godna zaufania.

Podsumowujac i ostrzegajac innych przed takimi praktykami w koncu to "inna kultura bankowosci"... za ktora ja za moment chyba podziekuje.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Dzień dobry,

Posiadam założone 4 rachunki w Kantorze Alior Banku: PLN, USD, EUR i GBP. Spodziewam się przelewów w USD, EUR lub innych walutach z jednej i tej samej firmy. Muszę podać 1 numer rachunku na który mają przychodzić przelewy. Który numer rachunku najlepiej podać w PLN, USD, czy EUR? Czy jeśli podam rachunek w USD, a przelew przyjdzie w EUR to zostanie przewalutowany na dolary, czy trafi automatycznie na rachunek w EUR bez przewalutowania?

Spodziewam się częściej przelewów w USD ale mogą się pojawić również w innych walutach.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Najlepiej byś podał ten, w walucie którego będzie najwięcej przelewów lub będą one opiewały na najwyższe kwoty. Gdyby doszło do sytuacji, że przelew w EUR zostanie wysłany na rachunek w USD (albo jakaś inna kombinacja), to kwota zostanie automatycznie przewalutowana po aktualnym kursie dla danej pary i pieniądze wpłyną na wskazany rachunek w jego walucie.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Co się bardziej opłaca? Korzystanie z Kantora Alior, czy używanie Korzyści do Konta Jakże Osobistego (w Alior Banku) w postaci przewalutowania po średnim kursie NBP?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Łukasz

Karta do Kantoru Aliora jest wielowalutowa, trzeba więc pamiętać, aby na odpowiednim koncie walutowym posiadać zawsze odpowiednią ilość środków. Druga ze wspomnianych przez Ciebie możliwości będzie wtedy prostsza, o ile będziesz posiadał włączoną tę korzyść do konta.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Łukasz

Wszytko zależy od tego jak często takie wymiany potrzebujesz i ile czasu chcesz temu poświęcić (np. znalezienie korzystnego kursu wymiany) ;) ja w miarę sporadycznie 2-3 razy w roku korzystam i nie che mi się bawić w wymianę walut, więc sprawdzają się u mnie korzystne przewalutowania

Odpowiedz

H
Hubert
Gość
@Aldona Derdziak

W przypadku Korzyści do Konta Jakże Osobistego Alior Bank nie pobiera w ogóle opłaty opłaty za wypłaty z bankomatów - nie tylko za pierwszą, jak w przypadku Kantoru? Niezależnie, czy to EUR, czy CHF? Natomiast prowizja może być pobrana przez bank, z którego bankomatu korzystamy?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Hubert

Dokładnie, w ramach Korzyści do konta osobistego Alior nie pobiera własnej prowizji za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Bank nie ma natomiast wpływu na ewentualne prowizje pobierane przez operatora konkretnej maszyny.

Odpowiedz

H
Hubert
Gość
@Michał Radzimiński

Dobrze, za samą czynność wypłaty nie jest pobierana prowizja. Ale czy nie jest ona ukryta w podwyższonym kursie waluty? Albo nie jest doliczony kurs przewalutowania? Załóżmy, że oficjalny kurs Euro to 4,70 na dany dzień. Czy wypłacając gotówkę (mając oczywiście złotówki) kurs ten będzie taki sam?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Hubert

Warunki przewalutowania przy Koncie Jakże Osobistym zależą od tego, czy jako kolejną Korzyść do konta wybierzemy także "Płatności kartą bez kosztów przewalutowania":

1. Jeśli tak, to transakcje (także wypłaty gotówki) w EUR, USD i GBP są przeliczane po średnim kursie NBP (pozostałe waluty: pierwsze przewalutowanie na USD po kursie Mastercard; drugie, na PLN – po kursie NBP).

2. Jeśli nie wybierzemy tej Korzyści, to zamiast kursu NBP bank zastosuje własny kurs.

Natomiast w żadnym z tych dwóch przypadków nie jest pobierana dodatkowa prowizja za przewalutowanie.

Odpowiedz

B
Bartłomiej
Gość

Czy po założeniu kantoru mogę dopisać drugą osobę upoważnioną do korzystania z produktu? Czy można wyrobić drugą kartę?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bartłomiej

Z informacji uzyskanych wynika, że nie można upoważnić innej osoby do kont w Kantorze. Zamówienie drugiej karty również nie jest możliwe.

Odpowiedz

M
Mark
Gość

Czy mogę korzystać konta EUR w Kantorze jako zwykłego konta walutowego, na które można przyjmować przelewy zagraniczne od europejskich brokerów (Degiro, Exante), transfery programów partnerskich? Nie mogę znaleźć informacji. Dziękuję!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mark

Z rachunków w Kantorze możesz normalnie korzystać, przyjmować na nie przelewy i je wykonywać.

Odpowiedz

Z
Zbigniew
Gość

Mam zamiar wyjechać do pracy w Niemczech i potrzebuje konto walutowe,czy mam ustawić konto tylko w EUR i podać nr rachunku pracodawcy? I czy na przykład jak będę w kraju to moge swobodnie wypłacać zarobione środki?czy lepiej ustawić w złotówkach i w EUR?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Zbigniew

To, w jakich walutach uruchomisz konta uzależnione jest od wielu czynników, które tylko Ty znasz, m.in. od tego, jak często i na jak długo będziesz się pojawiał w Polsce, czy masz inne konto w PLN. Wydaje się, że posiadanie dwóch kont jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwala na swobodne przewalutowywanie środków wg potrzeb, ale decyzja należy do Ciebie.

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Proszę o informację, jak zabezpieczyć środki w kantorze Alior Banku dla współmałżonka, w przypadku nagłej śmierci właściciela konta

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Artur

Zwykle najlepszą opcją jest wtedy dyspozycja wkładem na wypadek śmierci: http://najlepszekonto.pl/dyspozycja-na-wypadek-smierci

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Zamówiłam kartę wielowalutową przed miesięcznym tripem do Wietnamu. Niestety VND nie jest jedną z podstawowych walut obsługiwanych przez kantor w których mogę otworzyć konto. Czy zatem mając środki tylko i wyłącznie na koncie USD podczas transakcji kantor przeliczy operację i obciąży rachunek po kursie mastercard VND-USD, czy też nastąpi przeliczenie VND-EUR-USD?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Monika

Dla karty wielowalutowej w Kantorze Alior Banku podstawową walutą jest EUR. W Twojej sytuacji to z tego konta powinny zostać pobrane środki przy transakcji w VND. Jeśli będzie to niemożliwe, bank pobierze pieniądze z rachunku w PLN - jeśli i to się nie uda, transakcja zostanie odrzucona.

Odpowiedz

T
Tadeusz
Gość

W jaki sposób mogę zmienić w kantorze Alior Banku wymienianą walutę z USD na Euro?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tadeusz

Możliwości wymiany zależą od tego, jakie konta walutowe posiadasz w Kantorze. Praktycznie każdą walutę możesz wymienić na PLN.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Czy mogę wpłacić na konto bankowe korony czeskie

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Niestety nie, wpłacać można tylko EUR, USD i GBP.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

W jakich godzinach są sesje przelewów przychodzących w euro?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Kamil

A jest tu coś takiego? SEPA powinna dotrzeć następnego dnia i tyle.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Czy jest możliwość wypłaty euro w polskim bankomacie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Wypłata EUR jest możliwa w Euronecie, jednak tylko dla kart, których waluta rozliczeniowa jest inna niż euro.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Aldona Derdziak

A jest ona wtedy bez prowizji?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Pierwsza wypłata w miesiącu kartą debetową jest darmowa, każda kolejna kosztuje 9 zł.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Mam w kantorze 3 konta. W PLN, NOK i EUR. Część środków jest w PLN a Część w w NOK. Płacąc w Polce kartą obciąża mi rachunek w PLN. Czy jak skończą mi się środki w PLN , to płatności będą rozliczane z rachunku NOK?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Justyna

W tej sytuacji płatność zostanie odrzucona - płatności kartą wielowalutową w Kantorze Alior Banku rozliczane są w ten sposób, że najpierw pobierane są środki z konta prowadzonego w tej samej walucie, co płatność, a jeśli nie jest to możliwe, to z rachunku w EUR, a na samym końcu z konta w PLN.

Odpowiedz

I
Inga
Gość

Gdzie znajdę listę 160 walut obsługiwanych przez kartę? Chce sprawdzić czy mając na koncie USD będę mogła w Wietnamie płacić w dongach i wypłacać gotówkę, czy będzie to możliwe z kartą wielowalutowa

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Inga

Jak czytamy na stronie Kantoru Alior Banku:

Karta wielowalutowa obsługuje prawie 160 walut, w tym bezpośrednio płatności w 23 walutach dostępnych w Kantorze Walutowym: polski złoty (PLN), euro (EUR), dolar amerykański (USD), frank szwajcarski (CHF), funt brytyjski (GBP), korona szwedzka (SEK), korona norweska (NOK), japoński jen (JPY), korona duńska (DKK), korona czeska (CZK), dolar kanadyjski (CAD), węgierski forint (HUF), dolar australijski (AUD), rosyjski rubel (RUB), lew bułgarski (BGN), peso meksykańskie (MXN), lej rumuński (RON), rand południowoafrykański (ZAR), baht tajski (THB), nowy szekel izraelski (ILS), dolar hongkoński (HKD), kuna chorwacka (HRK), lira turecka (TRY)

Płatności w pozostałych walutach przeliczane są na USD, a potem na walutę rachunku, z którego została dokonana płatność. Dla karty wielowalutowej należy posiadać/założyć konto w EUR, jednak w Twoim przypadku przy płatności w dongach dobrze będzie także mieć rachunek w USD.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Dzień dobry czy mogę na te konto dostawać pieniądze ze Stanów zjednoczonych w USD?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Tak, oczywiście - najlepiej w tym celu otworzyć rachunek w USD.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Jaka jest opłata za wypłatę gotówki w walucie w oddziale? Czy jest jakiś limit takich wypłat w miesiącu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Małgorzata

Nie widzę, aby Kantor pobierał taką opłatę, jednak obsługa walutowa dostępna jest tylko w wybranych oddziałach Alior Banku. Obowiązuje także wcześniejsze awizowanie wyższych kwot.

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Czy zakładając konto walutowe w kantorze walutowym mogę wpłacić np.EUR czy muszę wpłacić złotówki a dopiero później wymienić je na EUR

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mirek

Możesz wpłacić środki bezpośrednio w EUR na konto w euro.

Odpowiedz

D
daniel
Gość

w ktorym regulaminie jest opisane ze w przypadu nieuzywania karty przez 6 miesiecy zostanie naliczona oplata 15 zl. Nie moge tego znalezc w tabelach oplat. czy dotyczy to tylko pierwszych 6 miesiecy czy kazdych kolejnych?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@daniel

W taryfie opłat nie znaleźliśmy takiej prowizji - kiedyś bank ją pobierał, obecnie nie ma już takiej praktyki.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Co to znaczy że kwota przelewu jest niższa lub równa wartości licznika? Czym jest licznik i jak się ustala jego wartość?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jakub

O liczniku wspomnieliśmy w parametrach rachunku w części dotyczącej przelewów. Licznik sumuje środki kupione przez klienta w kantorze walutowym np. kupno 100 euro skutkuje naliczeniem 100 jednostek.

Opis licznika na stronie Kantoru Walutowego Alior Banku wygląda następująco:

Licznik sumuje środki kupione przez klienta w Kantorze Walutowym osobno dla każdej z walut. Wartość licznika, który zgodnie z Regulaminem Kantoru Walutowego jest narzędziem służącym do monitorowania kwoty, którą można za darmo wysłać z Kantoru, zależy wyłącznie od kwoty transakcji wymiany zawartych przez klienta. Bank nie wprowadza żadnych ograniczeń, co do liczby darmowych przelewów oraz ich kwoty.

Jeżeli kupisz w Kantorze za złotówki 100 EUR i wpłacisz w oddziale 20 EUR, Twój licznik dla euro będzie równy 100 jednostek. Jeżeli wykonasz przelew BEN lub SHA na kwotę 70 EUR, będzie on darmowy i spowoduje zmniejszenie licznika w EUR do 30 jednostek.
Wartość licznika w każdej chwili może zostać zweryfikowana w zakładce „Operacje” a następnie Przelewy. Dodatkowo w szablonie przelewu walutowego znajduje się pole „prowizja”, w którym prezentowana jest opłata,

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Dobre kursy walut w kantorze, ale z konta walutowego przelew już idzie po bardzo słabym kursie. Brak możliwości wypłaty we frankach. Taka ciekawostka.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Witam. Z kantoru aliora Wysłałem pieniądze przelewem na numer telefonu ktory jest z PKO i przyszedł tylko sms ze otrzymałem daną kwote lecz nie ma jej na koncie PKO. Jak odebrać pieniądze.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Czy masz w PKO BP aktywną usługę odbierania przelewów na telefon?

Odpowiedz

S
Szymon
Gość
@Michał Radzimiński

Tak mam, z innych kont przychodzą przelewy na numer.


Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Rozumiem, że to z PKO BP przyszedł SMS o przelewie przychodzącym? W takim razie bank powinien wyjaśnić, dlaczego środki nie są widoczne na koncie.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość
@Michał Radzimiński

Właśnie z alior banku dostalem tego sms a nawet konta w alior banku nie mam


Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Zerknij na szczegóły tej transakcji w historii – czy widnieje tam bank odbiorcy i czy rzeczywiście jest nim PKO BP?

Odpowiedz

B
Barbara
Gość

Witam mieszkam w Brukseli chce założyć konto walutowe , nie posiadam polskiego konta tylko Be , czy jest możliwość założyć konto online ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Barbara

Niestety nie, do tego trzeba posiadać konto w polskim banku.

Odpowiedz

B
Barbara
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuje ,to dlatego nie mogłam do końca wypełnić formularza ?

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Chcę założyć sobie ten kantor i nam dwa pytania. Czy jak zasilę konto z innego banku w PLN to jest pobierana prowizja od tego zasilenia 1 % ? A jak nie to kiedy ? 2. - Czy jak już zasilę kantor w PLN a potem zamienię na HUF i kartą będę płacił za różne rzeczy tą walutą na wakacjach, to tylko pierwsza płatność będzie darmowa, a od każdej kolejnej jest 9 PLN prowizji ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Artur

1. 1% prowizji pobierane jest tylko za zasilenie konta w Kantorze kartą płatniczą.

2. Każda płatność kartą jest darmowa, prowizja dotyczy tylko wypłat gotówki z bankomatów.

Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję. Jest to już dla mnie jasne. Mam jeszcze jedno pytanie: Czy zasilając konto przelewem z innego banku (mojego ROR), w PLN na moje konto w kantorze - też PLN i nie zdecyduje się na żadne przewalutowanie środków, to po czasie,gdy będę chciał przelać te środki z powrotem (cały czas PLN) to będzie jakikolwiek koszt ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Artur

Nie, nie będzie - przelewy w PLN w bankowości internetowej są bezpłatne.

Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam .

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Artur

Również pozdrawiamy!

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Czy obsługujecie również transakcje kupno / sprzedaż i przesyłki środków z Polski do USA i z USA do Polski. Jaka jest prowizja i czy muszę być osobiście w Polsce aby założyć konto w Alior Bank czy mogę to zrobić przez pełnomocnika ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Małgorzata

Kantor Alior Banku obsługuje oczywiście takie operacje, wszystkie opłaty podaliśmy w naszej analizie.

Co do zakładania konta w Kantorze, to można to zrobić w całości online, jednak należy posiadać albo rachunek osobisty w samym Alior Banku albo w innym banku z siedzibą w Polsce - wtedy umowa zawierana jest przez kuriera lub w drodze wideoweryfikacji. Rachunek w Kantorze można także założyć w oddziale Alior Banku.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Chce założyć konto walutowe potrzebne na wyjazdy zagraniczne, czy konto musi być zasilane co miesiąc ? czy jest określona konkretna wysokość wpłat ? czy też mogę wpłacić dowolną kwotę w dogodnym dla mnie czasie ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Nie, w Kantorze nie ma obowiązku zapewnienia comiesięcznych wpłat ani też nie ma żadnej konkretnej kwoty minimalnej, którą się wpłaca. Zatem: możesz wpłacić tyle, ile potrzebujesz, wtedy, kiedy Ci odpowiada.

Odpowiedz

B
Beata
Gość

Chce założyć online konto, jak długo będę czekać na kartę?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Beata

Wszystko zależy od sprawności działania banku i doręczyciela. Nie powinno to zająć więcej niż kilka dni.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Kolega zrobił mi przelew z konta w alior banku na numer telefonu (ja mam konto w pko) otrzymałem takiego smsa:

Kantor Walutowy: 27-07-2022 o 20:59:59 otrzymales przelew 1 000 PLN; Aby odebrac przelew zaloguj sie do wybranego kontekstu i przejdz do Nachodzacych Zdarzen


Jak mam odebrać te pieniądze? Minęło już chyba 7 dni i na moim koncie nic się nie pojawiło

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

To dziwna sytuacja.. Przede wszystkim: czy w PKO BP miałeś numer telefonu przypisany do odbierania przelewów na telefon?

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Aldona Derdziak

Dzień dobry. Mam analogiczną sytuację z kantorem i PKO BP. W jaki sposób odebrać pieniądze?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Patryk

W pierwszej kolejności sprawdź w historii transakcji, jakie konto widnieje jako rachunek odbiorcy (czy na pewno jest to rachunek, o który Ci chodziło).

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzień dobry,

Zaczynam pracę w Niemczech, wypłata będzie wpływać w euro. Zastanawiam się nad otwarciem rachunku EUR i PLN w kantorze walutowym alior banku. Z tego co czytałam w tej opcji najmniej tracę na wymianie waluty, chociaż czym więcej czytam tym więcej nasuwa mi się pytań. Czy niezbędne jest posiadanie ROR, czy wystarczające są powyższe konta ? Rozumiem że mogę wypłacać gotówkę zarówno w Niemczech jak i w Polsce (bankomaty, placówki bankowe).

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Joanna

W Kantorze Alior Banku założysz zarówno konto w PLN, jak i konta walutowe. Posiadanie dodatkowego ROR-u nie jest konieczne. Gotówkę wypłacisz w bankomatach na całym świecie. Co do oddziałów, to w Polsce obsługa walutowa prowadzona jest w wybranych placówkach Alior Banku.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Dzień dobry, będę przemieszczać się po Europie i krajach z różną walutą. Ponieważ dopiero założyłam kartę Alior mam pytanie: czy zasilając konto złotówkami będę mogła zapłacić np. koronami czeskimi (takie konto tez utworzyłam)? Nie chcę kupować koron, bo nie mam pewności co do koniecznej ilości.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kasia

Karta do Kantoru Walutowego Alior Banku jest wielowalutowa, zatem jeśli na odpowiednim koncie w określonej walucie będzie dość środków, to płatność zostanie pobrana z tego konta. Jeśli tak nie będzie, transakcja zostanie rozliczona na koncie w EUR po kursie Mastercarda. W przypadku, gdy na rachunku w EUR nie będzie dość pieniędzy, płatność zostanie pobrana z konta w PLN, ale wtedy nastąpi to po kursie Alior Banku, który nie jest już tak korzystny jak kurs w Kantorze.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Mam lokatę terminową w Alior w 50tys. USD, która już się zakończyła. USD chciałbym zamienić na PLN.

Załóżmy że w tym celu założę konto w kantorze walutowym Alior.

Przelewam lokatę USD z konta walutowego na konto w kantorze.

Chcę dać zlecenie wymiany 50tys. USD po kursie 4,7.

Następnie całość PLN chcę przelać na konto do mBanku (w Polsce).

Czy są i jakie limity jednorazowej wymiany 50tys. USD ?

Jakie będą opłaty/prowizje procentowo/kwotowe za poszczególne operacje i całą operację wymiany 50tys. USD i przelewu do mBanku.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Limity w Alior Banku i w Kantorze są na tyle wysokie, że kwota 50 tys. USD przejdzie bez problemu jednorazowym przelewem. Przelew w walucie z rachunku Alior Banku to koszt 30 zł, natomiast przelew z Kantoru do mBanku - w Twojej sytuacji, gdy wymieniasz środki w Kantorze - będzie bezpłatny.

Odpowiedz

A
Aneta
Gość

Zarabiam w EURO. Czy jak dostanę przelew w EURO i będę chciała od razu zrobić przelew EURO do innego Banku (np. Aion, N26) to koszt przelewu jest 0zł czy wg licznika?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Jeśli będzie to przelew SEPA, to koszt wyniesie 0 zł.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

W sierpniu wybieram się na 2 tyg do Chorwacji, znajomi polecają kartę wielowalutową Kantoru Aliora. Po otwarciu konta jaką walutą zasilić konto, aby uzyskać korzystny kurs wymiany i płatności potem w HRK? Jaki jest koszt wypłaty gotówki w bankomatach za granicą?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Powinieneś otworzyć konto w HRK i domyślne konto w EUR. Jeśli będziesz miał odpowiedni poziom środków na koncie w HRK, płatności będą pobierane z tego konta.

Co do wypłat z bankomatów za granicą, to pierwsza jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 9 zł.

Odpowiedz

L
Lidia
Gość

Mieszkam w Hiszpanii . Czy kantor Alior obsługuje opłaty stałe poza Polską (woda, światło, itp)?

Czy powinnam uprzedzić bank jeśli spodziewam się, że na moje konto wpłynie większa suma za sprzedaż mieszkania?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Lidia

Co masz na myśli pytając, czy Kantor Walutowy Alior Banku obsługuje opłaty stałe poza Polską?

Odnośnie drugiego pytania: posiadacz konta nie ma obowiązku informować banku o wpływie większej kwoty. Możliwe jest jednak, że taka transakcja może wzbudzić "podejrzenia" w banku odnośnie źródła pochodzenia środków i zostanie przeprowadzona procedura wyjaśniająca. Chodzi o przestrzeganie ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu Co prawda wymaga ona, by instytucja finansowa blokująca środki na koncie miała uzasadnione podejrzenia, że środki mogą pochodzić z przestępstwa, ale w praktyce może być z tym różnie, gdy przelew będzie pochodził z zagranicy.

Odpowiedz

L
Lidia
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję za odpowiedź. Mam na myśli opłaty stałe, które są pobierane z mojego konta co miesiąc, np za wodę, światło, opłaty komunalne. Wiem, że np w Banku Polskim musiałabym każdorazowo zlecić przelew. Z mojego obecnego hiszpańskiego konta (z którego chcę zrezygnować) kwoty te wychodzą automatycznie, nie muszę o nich pamiętać.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Lidia

Widzę, że chodzi o coś w rodzaju polecenia zapłaty bądź zlecenia stałego. Niestety nie widzę, aby w Kantorze Alior Banku była taka możliwość.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

W moim ostatnim wpisie wkradł się błąd - zamiast EUR miało być PLN. Zamieszczam poprawiony wpis:

Mam konto w Alior w PLN i USD. Mam pewną ilość USD, które chciałbym zamienić na PLN. Załóżmy że w tym celu założę konto w kantorze walutowym.

Przelewam 1000USD z konta walutowego na konto w kantorze. Następnie dokonuję wymiany w kantorze 1000USD na PLN po kursie 4,4. Następnie całość PLN przelewam na konto PLN w Aliorze. Jakie będą opłaty/prowizje procentowo/kwotowe za poszczególne operacje.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marcin

W tej sytuacji Kantor nie pobierze od Ciebie opłaty za wymianę waluty ani za przelewy.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Mam konto w Alior w PLN i USD. Mam pewną ilość USD, które chciałbym zamienić na EUR. Załóżmy że w tym celu założę konto w kantorze walutowym.

Przelewam 1000USD z konta walutowego na konto w kantorze. Następnie dokonuję wymiany w kantorze 1000USD na PLN po kursie 4,4. Następnie całość PLN przelewam na konto PLN w Aliorze. Jakie będą opłaty/prowizje procentowo/kwotowe za poszczególne operacje.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marcin

W tej sytuacji nie będzie opłat za wymianę waluty ani za przelewy.

Odpowiedz

D
Darek
Gość

Witam-

Zrobiłem przelew złotówkowy ( 100 zł ) z innego konta na konto kantoru walutowego alior-banku. Okazało się, że mam 95,35 zł jako "suma sald wszystkich rachunków". Dlaczego nie 100 zł ? Poza tym te przelane złotówki są na rachunku Euro w kwocie 20,64 E. Rachunek złotówkowy jest "pusty". Dlaczego złotówki nie trafiły na rachunek złotówkowy i kto potrącił te prawie 5 złotych?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Darek

Kluczowe pytanie to faktycznie, dlaczego środki trafiły na konto w EUR. Jesteś pewien, że przelew zleciłeś na rachunek w PLN w Kantorze?

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dzień dobry.

Niebawem zaczynam prace w Szwajcarii. Dlatego interesuje się kontem w CHF. Na powyższe konto będzie wpłacana tylko wypłata w frankach, sam nie będę zasilał tego konta.

Później tylko przelew z CHF na PLN ROR również w Alior Bank.

Jak to zrobić najkorzystniej? przelew z konta walutowego na ROR? czy muszę zasilać jakieś kantory i dopiero wymieniać na PLN? Potrzebuje również karty abym mógł tam normalnie funkcjonować ( płatności bezgotówkowe, bankomaty sporadycznie). Czy powyższe konto będzie dobrym wyborem dla ( pewnie nie tylko) mojej sytuacji ?

Niby najprostszy przykład , a tyle pytań.

Im więcej czytam o tym koncie tym mniej rozumiem przez ten kantor walutowy.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Kantor Alior Banku ma swoje zasady - najważniejsze to fakt, że konto w Kantorze Alior Banku a konto w samym Alior Banku to dwa różne rachunki. W Twoim przypadku konto w Kantorze Alior Banku będzie niezłą opcją, ale wtedy powinno wyglądać to tak:

- zakładasz w Kantorze rachunek w PLN i CHF oraz w EUR (zaraz wyjaśnię dlaczego),

- wypłata będzie wpływać na konto w CHF,

- środki w CHF będziesz mógł wymienić na PLN po korzystnym kursie samego Kantoru,

- karta w Kantorze jest wielowalutowa - to znaczy, że jeśli płacisz np. w CHF, to środki zostaną pobrane z konta w CHF (o ile je posiadasz). Jeśli nie będziesz miał rachunku w danej walucie, bank pobierze z konta w EUR po kursie Mastercard (czyli też dość dobrym).

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Aldona Derdziak

Czyli pracodawcy do wypłaty podać nr. rachunku Alior Kantor w CHF? Czy bezpieczniej było by założyć Konto Walutowe Alior Bank CHF podać ten nr konta?i z niego dopiero przelewać samemu środki na Kantor w celu przewalutowania? A docelowo PLN na ROR Alior Bank?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Kantor Alior Banku ma lepsze kursy niż standardowo w Alior Banku, zatem lepiej byłoby założyć konto CHF w Kantorze i to ten numer rachunku podać pracodawcy. Potem w ramach Kantoru zamienisz CHF na PLN i przelejesz złotówki już na ROR w Alior Banku.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuje serdecznie za odpowiedź.

Odpowiedz

I
Ireneusz
Gość

Witam

Karta wielo walutowa,jadę do Grecji autem.Pewnie tankowanie na Węgrzech i Macedoni. Grecja to euro.Podpinam konto złotówkowe i co dalej.Muszę przewidzieć i zakupić ilości walut przewidywane czy może płacąc przewalutowanie jest automatyczne ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ireneusz

Karta w Kantorze Alior Banku jest wielowalutowa, zatem do płatności za granicą powinieneś posiadać konta w określonych walutach i wcześniej zasilić je odpowiednią kwotą. Wtedy przy płatności kartą kwota transakcji zostanie pobrana prosto z konta walutowego.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Troche sie zawiodlem, gdyz nie ma nigdzie informacji o tym, ze aby zasilic konto w kantorze, bez wzgledu czy przelewamy zlotowki czy pieniadze w innej walucie kantor zabiera prowizje w wysokosci 1%.

Przyklad, zasilam konto w kantorze kwota 1000zl podpinajac moja karte zlotowkowa, z konta zostaje pobrane automatycznie 1010zl.

Probowalem tez wymienic euro w innym kantorze internetowym ktory mial lepszy kurs wymiany niz kantor aliora, zasililem bezposrednio stamtad waluta euro moje konto w kantorze alioru i TEZ kantor aliora pobral mi 1% z tej transakcji.

Dla mnie jest to gorsza opcja niz konto walutowe ktore mam obecnie w tym banku, jest darmowe, zasilam je poprzez zewnetrzny kantor internetowy po dobrym kursie, tamten kantor pobiera tylko 0,2% prowizji i tyle, na koncie mam kwote pomniejszona o te 0,2% a nie o 1% plus ciut slabszy kurs kantoru aliora.

Minus taki, ze rachunek ten mam otwarty w dolarach i jest to rachunek zmigrowany do aliora z wycofanego juz "Tmobile uslugi bankowe". Chcac teraz utworzyc drugie konto walutowe w aliorze w euro jest juz ono na obecnych zasadach, rowniez malo atrakcyjnych.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bartek

Dzięki za komentarz, dopisałam tę informację do tekstu.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Dzień dobry, czy jest możliwość wykonania przelewu z innego banku w EUR, korzystania za granicą z tych środków w EUR za pomocą karty, a na koniec przelew powrotny do innego banku w EUR, środków które pozostały na koncie. Czyli tak naprawdę z pominięciem funkcjonalności kantora.

Inny bank (EUR) -> kantor Alior (EUR) -> inny bank (EUR)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Jak rozumiem, chcesz przelać EUR na konto w Kantorze, aby korzystać z tych środków za granicą, i potem zwrócić resztę na pierwotne konto? Możesz tak zrobić, nie ma przeszkód, jednak wtedy przelew z Kantoru do innego banku będzie już płatny.

Odpowiedz

D
Darek
Gość

Witam - mam pytanie o działanie Kantoru Wielowalutowego. Zakładam konto w Alior Banku ( Kantor Wielowalutowy ) . Zasilam konto w Kantorze Wielowalutowym z innego mojego konta kwotą w PLN. W ramach kantora wymieniam złotówki na Euro lub Korony Czeskie. Czy tak to działa? Poza tym czy mogę używać karty Mastercard do płatności złotówkowych w Polsce ( w sklepach )?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Darek

Konto musisz założyć dokładnie w Kantorze Walutowym Alior Banku. Dalej zasilenie konta i wymiana PLN na inne waluty wygląda tak, jak piszesz, trzeba pamiętać tylko o założeniu rachunku w wybranej walucie. Kartą do Kantoru możesz płacić w Polsce i za granicą.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Jadę na wakacje i potrzebuję wymienić walutę pln(lub €) na BGN, w jakim czasie jest to możliwe do zrealizowania? Mój lokalny kantor stwierdził, że 5 dni to za mało nas sprowadzenie BGN do siebie, widocznie mu się nie opłaca :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

Jeśli wymienisz w Kantorze Alior Banku, to wymiana nastąpi natychmiast, w trybie online.

Odpowiedz

Z
Zuzia
Gość

Wyjeżdżam na rok za granicę (Francja, Włochy) i będę otrzymywać część dochodów w euro - stąd zainteresowała mnie ta oferta. Czy dobrze rozumiem, że jeśli będę chciała zrobić przelew/zapłacić kartą płatniczą internetowo to muszę najpierw równowartość kwoty wymienić, bo tutaj istotny jest ten Licznik?

Czy zakładając to konto będę mogła później dołączyć inne rachunki, np w usd?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zuzia

Licznik dotyczy tylko przelewów i tak, wtedy powinnaś zasilić sobie najpierw konto w PLN, a potem wymienić odpowiednią ilość na EUR - wtedy taką ilość EUR możesz przelać bezpłatnie.

Co do płatności kartą - karta jest wielowalutowa, więc jeśli na koncie w EUR będzie dość środków, płatność zostanie pobrana z tego rachunku.

Rachunki w innych walutach możesz założyć w każdej chwili.

Odpowiedz

Z
Zuzia
Gość
@Aldona Derdziak

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Odpowiedz

C
Czesław
Gość

Witam, szybkie pytanie bo tego nigdzie nie doczytałem - chodzi mi konkretnie o konto walutowe GBP - czy mogę dokonywać wplat i wyplat gotówki w punkcie stacjonarnym przy użyciu funtów brytyjskich i jaki jest ewentualny koszt takich operacji? Dziękuję

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Czesław

Wpłaty i wypłaty są możliwe w placówkach Alior Banku, które prowadzą obsługę gotówkową w walutach. Są to operacje bezpłatne.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Nie wiem,czy dobrze zrozumialem.Czy jadac za granice na wczasy musze najpierw przewalutowac na euro,a pozniej na lewy(Bulgaria)?Nie mozna od razu na ta walute co sie chce?Co wychodzi najtaniej do platnosci karta za granica?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Andrzej

Nie, wystarczy, że założysz konto w lewach bułgarskich i je zasilisz z rachunku w PLN (wszystko w ramach Kantoru).

Odpowiedz

X
Xavi
Gość

Dzien dobry, mam kilka praktycznych pytan,

powiedzmy, ze jade do Szwecji i mam jedynie pieniadze na moim koncie w walucie Euro, a konto w zl jest puste, jesli chce zaplacic karta w sklepie w Szwecji, czy powinienem przekonwertowac euro do zl i potem zl do szweckich koron, czy lepiej jest zostawic euro i gdy tak bede placic, konwersja bedzie korzystniejsza, niz podwojna konwersja? Kolejne pytanie, taka sama sytuacja, ale w kraju, ktorego waluta nie jest jedna z 23 wymienionych w aplikacji np. Wietnam? Gdy place karta lub wyplacam pieniadze z bankomatu w Wietnamie, majac pieniadze jedynie na koncie Euro, czy jest to wystarczajace aby dostac najlepsza rate wymiany, czy lepiej miec pieniadze w dolarach, czy z jakiego konta bylaby najlepsza konwersja do wietnamskiego dong?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Xavi

Jeśli zamierzasz korzystać z karty Kantoru Alior Banku, to ona jest wielowalutowa - jeśli nie będziesz miał konta w SEK, to środki zostaną pobrane z rachunku w euro (domyślnym dla karty wielowalutowej) i przeliczone po kursie Mastercard. Taka sama sytuacja dotyczy płatności w bardziej egzotycznych walutach.

Ogólnie im mniej przewalutowań, tym lepiej, a idealnie byłoby, aby środki były przeliczane po kursie organizacji płatniczej.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Czy jest możliwość wpłaty gotówki w obcej walucie na konto walutowe w kantorze czy tylko to konto mozna zasilic przelewem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sylwia

Konto w Aliorze możesz zasilić gotówką w oddziałach Alior Banku, jednak nie każda placówka obsługuje wpłaty w walutach. Warto to wcześniej zweryfikować w wybranej placówce.

Odpowiedz

D
DARIUSZ
Gość

Pani strona informacyjna podaje jako koszt karty 0zł za kartę i 0zł za utrzymanie. Podczas wypełniania aplikacji, strona banku podaje 10zł za kartę i 5zł miesięcznie za utrzymanie. Proszę o sprostowanie.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@DARIUSZ

Czy na pewno masz na myśli kartę Kantoru Walutowego Alior Banku? Na swojej stronie internetowej bank podaje dane zgodne z tymi, które mamy w artykule: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/oplaty-i-prowizje.html

Odpowiedz

D
DARIUSZ
Gość
@Krzysztof Duliński

Kopia e-mail odpowiedzi z banku

"Szanowny Panie,

jeśli nie posiada Pan u nas konta, to może Pan założyć konto walutowe w naszym oddziale – ich mapę znajdzie Pan na naszej stronie.

 

Za wydanie karty pobierzemy opłatę 10 zł, a za jej obsługę pobieramy opłatę w wysokości 5 zł miesięcznie."


Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@DARIUSZ

Mylisz kantor walutowy z kontem walutowym, to dwa różne produkty

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@DARIUSZ

Łukasz ma rację. Jeśli pisałeś bezpośrednio do Alior Banku, to ich odpowiedź jest poprawna - Konto Walutowe w Alior Banku prowadzone jest bezpłatnie, ale opłaty za kartę są takie jak wyżej. Rachunek w Kantorze Walutowym Alior Banku też jest bezpłatny, ale tutaj za kartę nic nie zapłacisz (z wyjątkiem bankomatów, gdzie tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna).

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Jeszcze jedno pytanie: czy wypłacając gotówkę za granicą w konkretnej walucie(innej niż euro) kantor rozpozna aby pobrać pieniądze z otwartego rachunku w danej walucie? Żeby nie było że pobierze z rachunku euro a później przewalutuje na tą którą chce.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wiktor

Jeśli masz konto w danej walucie, to środki zostaną z niego pobrane. Jeśli nie, Kantor obciąży rachunek w euro.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję Pani Aldono za wyczerpujące odpowiedzi

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Wszystko teoretycznie zrozumiałe, a jeśli nie to Wasze odpowiedzi rozjaśniają resztę. Mimo wszystko mam jeszcze jedno pytanie: jak to jest z tą pierwszą w miesiącu wypłatą gotówki za 0zł, czy po takiej wypłacie muszę czekać 30 dni czy chodzi raczej o jedną wypłatę w danym konkretnym miesiącu? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktor

Zapis w tabeli opłat mówi, że darmowa jest pierwsza wypłata w miesiącu kalendarzowym. Każda kolejna wiąże się z pobraniem przez bank prowizji.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Krzysztof Duliński

Tyle potrafię przeczytać. Nie rozumiem jednak czy chodzi o konkretny miesiąc w roku czy miesiąc od wypłaty gotówki.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wiktor

Zwykle chodzi tu o miesiąc w roku.

Odpowiedz

M
maksymilian
Gość

Witam, mam pytanie o płatność kartą debetową za granicą, czytając tabele opłat wnioskuje że za 1 transakcje kartą nie płace, np. kupuje pizzę i płacę kartą, a za chwilę sobie przypomnę ze chciałem jeszcze cole do tego, znowu płacę kartą i pobiera mi 9 zł za drugą transakcje?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@maksymilian

Nie, za płatności bezgotówkowe kartą nie ma prowizji. Opłata, o której piszesz, dotyczy tylko wypłat z bankomatów.

Odpowiedz

M
Mariusz
Gość

Niskie spread na USD tylko 8 groszy to bardzo niski 5.05.2022 - gratuluje humoru

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam. Czy orientujecie się Państwo może jak wygląda sytuacja z wypłatą środków za granicą w walucie, w której nie można prowadzić konta w Kantorze? Np. wietnamski dong? Czy w takiej sytuacji środki są przewalutowywane najpierw na np. dolary i potem na żądaną walutę, czy od razu ze złotówek na dongi? Gdzieś widziałem informacje o podwójnym przewalutowaniu, ale nie wiem czy to prawda...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jakub

W tej sytuacji będzie tak jak piszesz: pierwsze przewalutowanie nastąpi z tej waluty na USD po kursie Mastercarda, kolejne zaś z USD na walutę rachunku po kursie banku.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość
@Aldona Derdziak

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

P
podróżnik
Gość

Czy w ramach Kantoru Alior Bank założę konto w takiej walucie jak dolar kanadyjski, peso, rand?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@podróżnik

Tak, Kantor Alior Banku oferuje rachunki w tych walutach.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Czy jeżeli przelewam złotówki do Alior Kantor na konto PLN i nie kupuję za nie walut, to czy za przelewy tych złotówek do innych banków są pobierane opłaty?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bartek

Nie, nie ma opłat za przelewy w PLN.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Dzień dobry .czy można negocjować wysokość spreadu mówimy o kwocie 100tyś usd.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Maciej

Nasz portal ma charakter wyłącznie informacyjny, nie jesteśmy przedstawicielami Alior Banku ani żadnej innej instytucji finansowej.

Odpowiedź na swoje pytanie uzyskasz kontaktując się bezpośrednio z bankiem.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Na stronie ALior opłata za kartę 5 zł/mis i wydanie karty 10zł, czemu piszecie że jest darmowa skoro nie jest?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Karta do Kantoru Alior Banku jest bezpłatna. Alior prowadzi też konto walutowe w ramach swojej podstawowej działalności (nie Kantoru) i do tego konta karta jest płatna.

Odpowiedz

J
Janek
Gość

Witam. Z podanym kontem pracuję jakiś czas i faktycznie wyglada to ciekawie..... Gorzej wygląda spraw już na operacjach. Błędy i problemy:

1. Mało przejrzysty sposób ustawiania zleceń...... jesli kilka dni wcześniej ustawisz coś i dokonujesz kolejnego przelewu to jest problem, bo Twoja transakcja może być wrzucona w nie do końca odpowiadający Ci sposób wymiany z przed kilku dni....... Nie widać takich ustawień na pulpicie ("co będzie jeśli zrobisz.....") i może Cie spotkać bardzo nie miłe rozczarowanie: cyt: "to już zaksiegowane....."

2. Na pulpicie brak wykresu kursu waluty, która Ciebie interesuje.....

3. Kontakt z biurem obsługi - bardzo czasochłonny.


Odpowiedz

A
Antoni
Gość

Założyłem konto w Kantorze Alioru w 4 walutach też w PLN. Zasiliłem go przelewem ze swego konta ROR w zł też w Aliorze. Przeliczyli mi automatycznie na Euro po b.niekorzystnym kursie (nie po żadnym z tych korzystnych w Kantorze Alioru). Coś nie tak z tym Kantorem!!! Przeliczyć na inną walutą można po dość możliwym kursie, ale co z tego jak przy zasileniu konta narzucają mega spread? Czy zasilać konto Katora opłaca się robić tylko gotówką w placówce?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Antoni

Rozumiem, że przelewałeś PLN z Alior Banku na konto w EUR w Kantorze?

Odpowiedz

A
Antoni
Gość
@Justyna Kalicińska

W kantorze zaznaczyłem 4 konta, też PL. Alior przeliczył przesłane zł na po niekorzystnym kursie na euro. Nie dał mi szans, żebym sam zamienił po kursie kantorowym. Jak zasilać konto kantoru, żeby nie tracić!???

Odpowiedz

M
Marlena
Gość
@Antoni

Też się chętnie dowiem, przelewałam z konta złotówkowego w Aliorze i również kurs + spread nawet nie jest zbliżony do cen weekendowych, czy jest różnica przy wpłatach w placówce a przelewem z konta złotówkowego?

Odpowiedz

M
Marlena
Gość
@Antoni

Miałam taka sama sytuację w zeszłym tygodniu, spread nawet nie zbliżony do weekendowego, przelew został zrobiony z konta w złotówkach. Czy korzystniejsze jest wpłacanie gotówki w placówce oraz czy znaczenie ma czy konto złotówkowe jest w Aliorze czy innym banku?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Antoni

Jeśli przesyłałeś PLN na konto w euro, to Alior najwidoczniej przeliczył transakcję po swoim standardowym kursie z tabeli kursowej. Najlepiej byłoby zasilać od razu przelewem w danej walucie (np. konto w EUR --> konto w EUR) albo wpłacić środki na konto w PLN i samemu wymieniać na wybrane waluty.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marlena

Tak jak pisałam wyżej, jeśli zasilałaś konto w EUR przelewem z konta w PLN, to Alior Bank przeliczył wszystko po kursie tabelowym (to samo byłoby przy wpłacie w oddziale). Jeśli chciałabyś korzystać z kursów Kantoru Alior Banku, najlepiej zasilić konto w PLN i z niego wymieniać środki na wybrane waluty.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marlena

Tak jak pisałam wyżej, jeśli zasilałaś konto w EUR przelewem z konta w PLN, to Alior Bank przeliczył wszystko po kursie tabelowym (to samo byłoby przy wpłacie w oddziale). Jeśli chciałabyś korzystać z kursów Kantoru Alior Banku, najlepiej zasilić konto w PLN i z niego wymieniać środki na wybrane waluty.

Odpowiedz

P
Piter
Gość
@Antoni

Zauważ, że w Kantorze każda waluta rachunku ma swój odrębny numer rachunku. Widocznie przelewałeś PLN na konto EURowe, dlatego przeliczono po kursie wg cennika.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Jakie są opłaty za brak aktywności, bo podobno są?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bartek

W Taryfie Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego Alior Banku nie ma pozycji, która dotyczyłaby prowizji za brak aktywności na rachunku. Jego założenie i prowadzenie jest bezpłatne.

Odpowiedz

P
patryk
Gość

Witam,

Czy ktoś mógłby mi potwierdzić rzeczywiste opłaty dla karty wielowalutowej do Kantoru Alioru? Moją starą kartą dało się normalnie płacić w sklepach za granicą bez dodatkowych opłat, ale teraz w cenniku widzę, że tylko pierwsza płatność jest za 0zł, każda następna w miesiącu 9zł. To praktycznie wyklucza tą kartę do normalnego użytku za granicą. Ktoś może to potwierdzić (najlepiej użytkownik), czy tylko ja źle cennik czytam? https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/oplaty-i-prowizje.html

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@patryk

Płatności kartą w sklepach zawsze są darmowe :) Opłata 9 zł dotyczy drugiej i każdej kolejnej wypłaty z bankomatów, i krajowych, i zagranicznych.

Odpowiedz

P
patryk
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuje bardzo za odpowiedź, zmyliła mnie ta pozycja "transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych – druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym według daty wykonania transakcji - 9 zł od każdej transakcji". Teraz widzę, że chodzi o wypłatę gotówki a nie płatność bezgotówkową.

Odpowiedz

P
piotr
Gość

Kantor Alior zenujace doswiadczenie. Zalozylem zeby wyslac pieniadze do Kanady przyslali potwierdzenie a przelew nigdy nie poszedl. Juz mnie nie zobacza.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@piotr

Składałeś reklamację? Jeśli tak, to jak bank wyjaśnił tę sytuację?

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Dzień dobry,

Mieszkam za granicą. Szukam banku, do którego będą mogły wpłynąć środki ze sprzedaży mojego mieszkania w Polsce, aby póżniej je przelać na konto w Wielkiej Brytani. Alior Bank wydaje się najlepszą opcją. Co by było lepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji, konto walutowe czy kantor walutowy? Będę chciała skorzystać z przelewu SEPA. Czy dobrze rozumuję, że aby skorzystać z owego przelewu będę musiała najpierw przewalutować otrzymaną sumę w złotówkach na Euro, poczym otrzymane Euro będe mogła przelać do Wielkiej Brytani metodą SEPA pod warunkiem, że podany zagraniczny rachunek bankowy również oferuje opcję SEPA ? Czy istnieją jakieś limity co do wielkości przelanej sumy w takim przypadku?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Karolina

Ciekawy problem ?. Wielka Brytania po brexicie wciąż odbiera przelewy SEPA, zatem przelew z Polski w EUR powinien przyjść bez problemów. Musisz tylko pamiętać o trzech kwestiach: 1) koszcie przewalutowania z PLN na EUR, 2) koszcie przelewu SEPA, 3) koszcie ewentualnego przewalutowania z EUR na GBP na rachunku w Wielkiej Brytanii.

Co do punktu 1, to skorzystanie z usług kantoru walutowego jest jak najbardziej rozsądną opcją, jeśli zapłata za mieszkanie będzie w PLN. Najkorzystniejsza ścieżka wygląda tak: przelew za mieszkanie trafia na konto w PLN wymieniasz tę sumę w kantorze internetowym zlecasz przelew SEPA na rachunek w EUR w UK (od razu z kantoru, jeżeli jest taka możliwość, lub z Twojego konta bankowego w EUR - nie w PLN, bo każdy bank ponownie przewalutuje tę kwotę na złotówki, a potem znowu na EUR, żeby wysłać SEPA).

2) SEPA niemal we wszystkich bankach jest darmowe, również w niektórych kantorach internetowych. Limity transakcji zależą od ustawień na Twoim rachunku, możesz je więc albo zmienić sama, albo po prostu zlecić kilka przelewów na mniejsze kwoty. W rankingu kantorów internetowych (bankowych i innych) https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kantorow-internetowych najłatwiej porównasz aktualne oferty na rynku.

3) Przyznam, że nie mam większego rozeznania w bankowości w UK, ale przypuszczam, że najlepiej byłoby posiadać rachunek w EUR również w tym państwie, żeby uniknąć kosztów przewalutowania z EUR na GBP. Na koniec ważna sprawa: upewnij się, czy walutowe przelewy przychodzące nie są płatne, bo i tak może się zdarzyć na rachunkach walutowych.

Powodzenia! ?

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry,

w związku z obecną inflacją i de facto brakiem atrakcyjnych lokat w PLN, zastanawiam się, czy nie było by rozsądne ulokowanie części oszczędności na koncie walutowym.

Czy tego typu konto można uznać za warte polecenia do tego celu?

Nie zakładam potrzeby korzystania z karty ani wpłat/wypłat częstszych niż raz w miesiącu.

Zależy mi na braku opłat za prowadzenie rachunku, dostępem online i możliwości trzymania środków w bezpieczniejszej walucie.

Z góry serdecznie dziękuję za poradę.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michał

Czy aby na pewno żadna lokata Cię nie satysfakcjonuje? W naszym rankingu https://www.najlepszekonto.pl/ranking-lokat-porownywarka odnotowujemy stopniową poprawę warunków w bankach.

Jeśli myślisz o lokowaniu oszczędności w walucie, może lepsze będzie walutowe konto oszczędnościowe albo lokata walutowa?

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Dlaczego ciągle nie można wypłacać franków szwajcarskich w gotówce?

Odpowiedz

J
Janusz
Gość
@Artur

To dobre pytanie, ale chyba należy je zadać pracownikom Kantoru :-p

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam


przebywam obecnie w Meksyku i chcialbym dokonywac przelwow w dwie strony ale czesciej z Meksyku do Polski ( zamieniac peso meksykanskie na zlotowki ) czy jest taka mozliwosc i po jakim kursie ?

dziekuje


adam

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Możliwość dokonywania przelewów nie wiąże się z aktualnym miejsce przebywania posiadacza rachunku. Ważne jest, czy bank obsługuje walutę, która ma być przelewana. Peso meksykańskie (MXN) jest wśród walut, w których można założyć konto w Kantorze Alior Banku i dokonywać wymiany. Kurs jest oczywiście zmienny, możesz go śledzić po zalogowaniu się do Kantoru.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Mam w Waszym banku konto CHF , czy na walutę inna , np. Euro muszę otworzyć kolejne konto?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Jeśli masz w Kantorze Alior Banku konto w CHF, a chciałbyś przechowywać też środki w euro, to tak, powinieneś założyć konto w EUR.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Hej, w jaki sposób mogę wypłacić fizyczna walutę? W oddziale Alior Banku?

Czy taka transakcja jest dodatkowo płatna?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Robert

Tak, w placówkach Alior Banku od ręki wypłacisz 25 000 PLN, 3000 EUR lub 2000 USD czy GBP. Większe sumy musisz wcześniej zgłosić (agencje czy placówki partnerskie mogą mieć niższe limity wypłat).

Wypłata jest darmowa.

Odpowiedz

M
Minika3
Gość
@Justyna Kalicińska

W agencjach i placówkach partnerskich4brak możliwości wypłaty waluty obcej

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Minika3

Agencje i placówki mają zwykle ograniczone usługi. Kantor Alior Banku wskazuje, że wypłaty możliwe są tylko w oddziałach.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam, jak sprawa wygląda jak chcę kupić większą ilość waluty? np 20 tys Eur (przeznaczenie na zakup samochodu za granicą)? Czy są pobierane jakieś wyższe opłaty, albo kurs waluty wzrasta (np tak się dzieje w walutomat.pl)? Jakie rozwiązanie wybrać najlepsze gdy: żona posiada konto osobiste, a chcielibyśmy otworzyć konto walutowe, ale tak żeby można było przeprowadzać operacje w obie strony. tj sprzedawać i/lub kupować walutę. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

Kantor Alior Banku nie pobiera dodatkowych opłat za samą wymianę, jeśli zaś chodzi o kursy, to są ustalane indywidualnie.

W Kantorze domyślnie otwierany jest rachunek w PLN, można do niego dobrać konta w wybranych walutach.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Aldona Derdziak

czy dobrze zrozumiałem? wirtualnie otwieramy 2 konta, aby takie transakcje realizować w "dwie strony" (kupno-sprzedaż) ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Adam

Właśnie tak :)

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Justyna Kalicińska

Dziękuję serdecznie. :)

Odpowiedz

P
Piotrq
Gość

Wiemy wszyscy że nie powinno trzymać się oszczędności na kontach kantorów stąd moje pytanie: Czy reklamujemy tutaj 'konto walutowe w banku' czy 'konto w kantorze walutowym', którego właścicielem jest Alior Bank?

Pytam gdyż ciekawi mnie czy pieniądze na karcie/koncie objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego? :)

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotrq

Nasza analiza dotyczy Kantoru Walutowego Alior Banku. Konto w tym kantorze jest prowadzone na podstawie odrębnej umowy i nie należy go utożsamiać z kontem walutowym Alior Banku.

Kantor Walutowy to część Alior Banku, zatem środki objęte są gwarancjami BFG łącznie z tymi środkami, które posiadamy w samym Aliorze.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy znajdę gdzieś ranking firmowych kont walutowych ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Łukasz

Niestety, na razie nie. Nie jest jednak wykluczone, że taki ranking pojawi się u nas w przyszłości.

Odpowiedz

M
MONIKA
Gość

Uwaga na kartę wielowalutową ! Jest problem z dokonywaniem zagranicznych płatności internetowych, karta jest odrzucana. Niestety łatwo możemy zostać okradzeni - posiadając środki na różnych kontach, podczas transakcji środki są pobierane z konta, na którym jest wystarczająca ilość środków (ryzyko opłaty za przewalutowanie). Wyjaśniam - chcemy kupić paliwo za 40 euro i tyle środków udostepniamy sobie na koncie euro, podczas transakcji przychodzi nam obciążenie na kartę 100 euro ( częste kradzieże we Francji) . W przypadku gdy mamy tylko kartę do konta w euro, to transakcja zostaje odrzucona, w przypadku karty wielowalutowej równowartość 100 euro sciągane jest z innych kont i zaczyna się problem (zgłoszenia na policji - powodzenia! bank tez nie jest zbyt pomocny). Niestety karty wielowalutowe, to wielkie nieporozumienie, dają złodziejom okradającym karty dostęp do wszystkich rachunków.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@MONIKA

Kradzieże zdarzają się odnośnie różnego rodzaju kart. Ważne, by nie udostępniać nikomu ich danych, stosować odpowiednie zabezpieczenie (limity transakcyjne, kody PIN) i zwracać uwagę, czy akceptowana kwota płatności zgodna jest z kwotą transakcji, np. na paragonie.

Korzystając z karty płatniczej trzeba pamiętać o możliwości reklamowania płatności, jeśli została ona "nieprawidłowo zrealizowana, czyli o korzystaniu z chargeback, o którym pisaliśmy w osobnym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/procedura-chargeback-obciazenie-zwrotne-co-to-jest Ważne, by potrafić udowodnić, że należność miała wynieść, powiedzmy, 40 EUR, a nie, przykładowo, pobrane 50 EUR.

Odpowiedz

M
Minika3
Gość
@MONIKA

Bzdury Pani pisze , to nie jest kwestia oszustwa , za vranica6, we Francji czy w Hiszpanii sa stacje samoobsługowe i zanim zaczniemy tankowac nalezy wprowadzic kwote , czasami jest do wyboru konkretna kwota . Jesli zaznaczysz 100e a zatankujesz 20e to w pierwszej kolejnosci blokowana jest kwota 100e a w pozniej środki sa odblokowane a z konta pobrana rzeczywista kwota jaka zaplacilismym czasami trwa to w ciagu h a czasami kilku.

Odpowiedz

A
agas
Gość

Chcę kupować miesięcznie po trochę Euro i odkładać je na swoim koncie w kantorze walutowym. Do wykorzystania w czasie wyjazdów. Czy posiadając tylko dostęp do kantoru Alior banku, mogę w każdej chwili wypłacić gotówkę w Euro?

I czemu w oddziale odmówiono wypłaty CHF w gotówce?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@agas

W oddziałach Alior Banku można wypłacić, bez wcześniejszego awizowania, kwoty do 25 000 PLN, 3000 EUR oraz 2000 GBP lub USD.

Wypłatę większych kwot należy awizować do godz. 14 na dwa dni robocze przed planowanym terminem wypłaty w oddziale.

Za niepobranie zamówionej gotówki bank pobierze opłatę w danej walucie.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Chcę zrobić transakcję kartą wielowalutową, wypłacić z bankomatu w zł, czy taka transakcja będzie zawierała opłatę?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

 Pierwsza wypłata w miesiącu, niezależnie od kwoty jest bezpłatna, za drugą i każdą kolejną w tym samym miesiącu pobierana jest opłata w wysokości 9 złotych.

Odpowiedz

J
Jag
Gość

Czy za zamknięcie konta i wypłacenie wszystkich pieniędzy z niego lub przelanie do innego banku (na terenie PL) jest opłata?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jag

Za zamknięcie rachunku bank nie pobiera żadnych opłat. Przelewy krajowy i europejski realizowane w bankowości elektronicznej też są darmowe. Transakcja innego rodzaju może być płatna. Wysokość opłaty uzależniona jest od wybranej opcji kosztowej. Szczegóły znajdziesz w tabeli opłat: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/oplaty-i-prowizje.html

Odpowiedz

S
Stach
Gość

Czy kantor walutowy alioru jest dobrą opcją do przetrzymania waluty (EUR,) przelanej z innego konta walutowego, a następnie jej przewalutowania w przyszłości, czy korzystniejsze jest zwykłe konto walutowe.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Stach

Kantor Walutowy Alior Banku działa jak normalne konto walutowe. Możesz w nim trzymać walutę, dokonać przelewu lub przewalutowania na inną albo wypłaty. Na plus dla Alior działa z pewnością brak opłat za rachunek oraz korzystny spread.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Czy jest takie konto (EUR, GBP), najlepiej darmowe, które ma darmowe przelewy zagraniczne i kilka, kilkanaście transakcji wypłat z bankomatów za granicą (bez prowizji). Do tego płatności kartą. Realizowane będą przelewy za mieszkanie, media w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Andrzej

W pierwszej kolejności zerknij na nasz ranking kont walutowych: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych Większość rachunków jest prowadzona bezpłatnie, a przelewy SEPA (w EUR) są również darmowe. Z opłatą za kartę i przelewy w GBP czy bankomaty jest już różnie.

Odpowiedz

K
KASIA
Gość

Jak najkorzystniej płacić w Meksyku?


Dzien dobry, Otwieram nowy wątek, żeby podsumować możliwości płatności


Jestem w posiadaniu zarówno waluty euro jak i złotówek.Posiadam kartę wielowalutiwa w kantorze aliora oraz kartę rewoluta.


1.rewolut


Zastanawiam się czy powinnam na rewoluta przelać euro? Czy powinnam trzymac tam zlotowki? Rozumiem ze mam stworzyć subkonto w walucie Meksyku MXN. Tylko nie wiem czy wystarczy że będę miała na koncie głównym złotówki ( lub euro) czy powinnam kupić mxn. Czytałam że jak nie będę mieć mxn to pieniądze zostaną po kursie międzybankowym przewalutowanie,wiec po co robić to wcześniej? Druga sprawa, czy korzystniej mieć na koncie euro czy złotówki?


2. Podobny dylemat z kartą kantoru aliora. Czy mam tam za złotówki kupić mxn I trzymac obie waluty PLN i mxn subkoncie, czy zostawić pln i sam przewalutuje podczas płatności. Czy może wpłacić euro na konto bo wtedy przewalutowanie bedzie z euro?


3. Zupełnie inne pytanie, czy korzystniej kupować mxn za dolary czy za euro,bo rozumiem że nie jest korzystnie kupować za PLN?Bardzo dziękuję za pomoc i rozwiązanie wątpliwości.Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@KASIA

1. Nie ma większego znaczenia to, jaką walutą zasilisz Revoluta ani to, czy przed płatnością w MXN zasilisz konto w tej walucie odpowiednią kwotą – tak jak pisałaś, tak czy siak dojdzie do przewalutowania po kursie międzybankowym (czy to w momencie wymiany waluty w Revolucie, czy w chwili płatności). Wyjątek: wymiana waluty będzie lepszym pomysłem, jeśli chcesz uniknąć prowizji weekendowej – możesz np. kupić MXN w piątek, by w sobotę i niedzielę transakcje odbywały się bez przewalutowania (co oznaczałoby pobranie dodatkowej opłaty).

2. W przypadku braku środków na rachunku w walucie transakcji nastąpi automatyczne przewalutowanie.

3. Wszystko zależy od metody wymiany i oferty konkretnego podmiotu.

Odpowiedz

K
KASIA
Gość
@Michał Radzimiński

Dziękuję za szybką odpowiedź.

1.Czyli nie ma znaczenia czy będzie mi przeliczać ze złotówek na mxn czy z euro na mxn? Nie ma tutaj znaczenia fakt, ze euro jest silną walutą a PLN nie?

2. Bo mogę sprzedać euro żeby mieć więcej PLN korzystając z tego jak słaba jest teraz złotówka. Czy taki krok ma sens?

3. Czy tyle samo będzie mnie kosztować kupno MXN w kantorze alior banku na subkonto w alior banku co kupno mxn na subkonto w revolut?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@KASIA

Przed zleceniem transakcji Revolut przeliczy, ile MXN możesz otrzymać za daną kwotę w danej walucie, więc sama będziesz mogła sprawdzić, co Ci się bardziej opłaci.

Kupno MXN w Revolucie zasadniczo powinno być nieco tańsze ze względu na stosowany tam kurs międzybankowy.

Odpowiedz

J
jerzy
Gość

planuje wrocic do polski i przelac kwote okolo 1 mln C$ z kanady.Mysle ze najlepszym sposobem bedzie otworzyc konto w Euro w ????.poradz ,wiekszosc srodkow wmiare szybko wydam np;dom itp.,czesc takze w strefie euro.Troche emerytury kanadyjskiej co miesiac takze musze brac pod uwage, tzn koszty jej otrzymania w polsce. Jak to zorganizowac ,najkorzystniej? Prosze o opinie D

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@jerzy

W Kantorze Alior Banku możesz otworzyć bezpłatne konto zarówno w CAD, jak i w EUR - myślę, że tak byłoby najlepiej. Wtedy przelew w CAD najlepiej wykonać na konto w CAD, a potem w razie potrzeby wymienić tę kwotę na złotówki po niezłym kursie. Jeśli chciałbyś płacić w strefie Euro, to możesz także wymienić PLN na EUR.

W Kantorze Alior Banku za odebranie zwykłego przelewu w CAD nie ma opłaty, jednak jeśli będzie to przychodzący przelew z tytułu kanadyjskiej emerytury, to od takiego przelewu Kantor pobierze 80 zł prowizji.

Odpowiedz

J
jerzy
Gość
@Aldona Derdziak

Dziekuje.Czy moge bezposrednio wplacic CAD na EUR omijajac wymiane na PLN. 2.Rozumiem ze moge miec karte na walute EUR do operacji w strefie gdy mam takie konto,

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@jerzy

Sprawdziłam to - nie ma możliwości przeliczenia CAD bezpośrednio na EUR. Najlepiej zrobić samemu taką wymianę, czyli przelać CAD na konto w CAD, potem wymienić w ramach Kantoru na PLN, a następnie wymienić PLN na EUR. I tu ważne: jeśli zrobiłbyś i tak przelew CAD na konto w EUR, to transakcja zostałaby przeliczona podobnie, ale nie po kursie Kantoru, a samego Alior Banku, który jest mało atrakcyjny.

Co do karty, to w Alior Banku jest to karta wielowalutowa (więcej tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-karta-wielowalutowa), zatem jeśli będziesz miał konto w EUR, to środki zostaną pobrane z tego rachunku.

Odpowiedz

J
jerzy
Gość
@Aldona Derdziak

serdecznie dziekuje.pozdrawiam

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość

Mam rachunek prywatny w Inteligo. Bedę podróżował kamperem po Europie i Turcji. Chciałbym mieć jak najtańszą i najprostszą w obsłudze kartę wielowalutową najchętniej wirtualną. Co polecacie? Revolut, Alior czy inna opcja?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbyszek

Kantor Alior Banku wydaje tylko karty fizyczne, więc w tej sytuacji zostaje Revolut. Kartę wirtualną będziesz mógł dodać do Google Pay lub Apple Pay. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/revolut-zagraniczne-platnosci-bez-prowizji-za-przewalutowanie

Odpowiedz

A
Aga
Gość

Potrzebuje założyć konto żeby otrzymywać przelewy w EURO i te środki w tej walucie wypłacać. Czy opłaca mi się zakładać konto w tym banku? Nie bede korzystać z żadnych internetowych kantorów tylko chce samodzielnie te pieniądze rozmieniać w kantorze stacjonarnym. Jest taka opcja?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Aga

Jeśli chcesz tylko otrzymywać przelewy w EUR i wypłacać tę walutę w oddziale, to konto w Kantorze Alior Banku jest niezłym rozwiązaniem. Środki będzie można wypłacić w placówkach Alior Banku.

Odpowiedz

D
Dariusz
Gość

2.1.5. − transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych dokonywanych w walucie EUR – druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym według daty wykonania transakcji od każdej transakcji 9 zł. Nie wiem czy dobrze rozumie- Każda płatność kartą?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dariusz

Nie - tu chodzi o transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów.

Odpowiedz

D
Dariusz
Gość
@Aldona Derdziak

Troszkę myląca ta tabela opłat bo już w kolejnym punkcie jest jasno określone.

2.1.7. − w bankomatach za granicą, w tym transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych dokonywanych w walucie innej niż EUR – druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym według daty wykonania transakcji od każdej transakcji 9 zł


Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Dariusz

To prawda; niektóre tabele opłat i prowizji nie grzeszą klarownym przekazem i niekiedy trzeba nieźle główkować, aby zrozumieć, "co bank miał na myśli". I w takich sytuacjach wkraczamy my ?. Polecamy się na przyszłość ?.

Odpowiedz

A
Arek
Gość

Chciałbym założyć konto w Kantorze Walutowym Alior w dolarach australijskich. Czy przy jednorazowym przelewie na to konto z Australii będą pobrane jakieś opłaty? Czy przechowanie środków przez okres kilku miesięcy będzie wiązało się z jakimiś opłatami?

W przyszłości planuję wypłatę gotówki AUD w oddziale banku. Czy są jakieś "haczyki" dot. tego konta, na które powinienem zwrócić uwagę?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Arek

Przy odbieraniu przelewu zagranicznego nie będzie opłaty, za przechowywanie środków także.

Co do wypłaty AUD w oddziale Alior Banku, to nie będzie to możliwe - Alior prowadzi wypłaty w EUR, USD i GBP.

Odpowiedz

A
Arek
Gość
@Aldona Derdziak

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czy może Pani doradzić, które konto walutowe zaoferuje najniższy spread przy wypłacie AUD -> EUR lub USD?

Odpowiedz

D
Dolar
Gość
@Arek

Pewnie wiele nie pomogę, ale jak coś to AUD jest dostępne tylko w kilku kantorach online np. Cinkciarzu, Aliorze, Citi czy Liderze Walut

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Arek

Konta walutowe w naszym rankingu nie oferują wymiany AUD -> EUR lub USD. Taką opcję ma obecnie Cinkciarz.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Jeżeli zrobię przelew z konta w EUR z Aion Banku na konto Euro w Alior Kantor i potem dokonam transakcji na tę kwotę kartą wielowalutową w internecie, to czekają mnie jakieś opłaty związane z całą tą gimnastyką?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bartek

Nie, jeśli zapłacisz w Internecie z konta w EUR w Kantorze Aliora kartą wielowalutową, nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że przelewy między wspomnianymi kontami też są wolne od opłat? Czy takie sparowanie Aiona z Alior Kantorem jest dobrą opcją?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bartek

Internetowe przelewy walutowe z Aiona do Aliora (i innych banków) są darmowe, nie generują żadnych kosztów.

Posiadanie rachunków w różnych instytucjach nie jest złym pomysłem, jeśli nie generuje kosztów. Można wówczas optymalnie wykorzystać możliwości jakie stwarza każda z nich.

Odpowiedz

K
KASIA
Gość

Dzień dobry,

Wybieram się do Meksyku i zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem do płatności będzie karta wielowalutiwa aliorbanku czy może revolut. Dotychczas korzystałam z karty aliobanku w euro, ale głównie płaciłam w krajach euro.

Na koncie kantoru mam wpłacone euro.

Wyczytałam, że płacąc revolutem "karta sama dopasuje się do waluty" płacąc gdziekolwiek w dowolnej walucie wybierze subkonto z waluta, a jeżeli takiego nie ma to przewalutowanie bedzie po najkorzystniejszym bo MIĘDZYBANKOWYM kursie.

Z kolei z tego co rozumiem w kantorze aliora, jeżeli nie założę przykładowo subkonta w MXN ( nie wiem czy jest to mozliwe) to przewalutowanie będzie z euro nie po międzybankowym kursie tylko mniej korzystnym kursie Mastercard?

Jeżeli dobrze to zrozumiałam to w moim przypadku ( posiadając euro i złotówki) mam do wyboru założyć revolut( i tu zawsze jest korzystnie) albo korzystać dalej z karty kantora alioru ale muszę zakupić najpierw MXN.?

Kolejne pytanie czy chcąc zakupić MXN powinnam najpierw sprzedać posiadane euro na PLN a później kupić MXN? Czy może auto da USD a później na MXN? Czy mzoe korzystniej jest wymienić euro w kantorze na USD i wybrać gotówkę a w Mekyku USD wymienić na MXN?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@KASIA

Dzień dobry. Kurs międzybankowy oferowany przez Revoluta co do zasady będzie korzystniejszy, więc jest to rozwiązanie warte choćby przetestowania. Należy tylko uwzględnić ewentualną prowizję weekendową (1%) oraz ewentualne opłaty związane z poszczególnymi planami taryfowymi oraz tymi, które mogą wystąpić po przekroczeniu limitów bezprowizyjnych transakcji.

Wracając do Aliora, to w przypadku chęci wymiany EUR na MXN potrzebna będzie wcześniejsza wymiana EUR na PLN, a dopiero potem zakup MXN. Wymiana krzyżowa EUR/USD jest możliwa, ale bez znajomości kursów w kantorze w Meksyku trudno ocenić opłacalność wymiany gotówki w USD na MXN ? Wydaje się, że pierwsza opcja (EUR -> PLN -> MXN) będzie korzystniejsza, w każdym razie mniej skomplikowana.

Odpowiedz

K
KASIA
Gość
@Michał Radzimiński

Dziękuję za odpowiedź. 1.Czyli nie ma możliwości w kantorze aliora wymienić bezpośrednio z euro na mxn?

2.Rozumiem że powinnam w kantorze otworzyć konto w mxn i wyczyścić konto z euro że y mieć gwarancję że przy płatności kartą pobierze mi z mxn? Czy zostawiając euro przeliczy korzystnie?

3.Revolut jux zamówiłam wypróbuje. Przelać tam złotówki czy euro?

4.A czy płacenie w Meksyku karta World Mastercard ( taka ze złota mapa) jest dobrym pomysłem? Tam jest brak oplat za przewalutowanie ale nie wiem po jakim kursie liczą.

5. Czy chcąc mieć dolary w gotówce korzystniej jest w kantorze aliora wymienić euro na USD czy może po prostu kupić USD za złotówki?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@KASIA

1. Niestety nie.

2. Nie ma potrzeby "czyszczenia" konta w euro, karta rozpozna walutę transakcji i obciąży rachunek w MXN.

3. Zasadniczo nie ma to znaczenia, bo i tak będziesz musiała dokonać wymiany – sugeruję natomiast doładowywanie Revoluta przypisaną kartą płatniczą, to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie niż przelew bankowy.

4. Jaką kartę masz na myśli? Tzn. który bank ją wydał?

5. Wydaje się, że najkorzystniejsza byłaby wymiana EUR na USD w ramach Kantoru Walutowego, a następnie wypłata gotówki w USD w oddziale Alior Banku, który oferuje obsługę walut obcych.

Odpowiedz

K
KASIA
Gość
@Michał Radzimiński

4. Mam kartę Mastercard World wydana przez santander.

Płatność ta karta w Meksyku nie będzie opłaty za przewalutowanie ?


Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@KASIA

Ok, wszystko jasne. Mówimy więc o karcie kredytowej ?

W regulaminie kart kredytowych w Santanderze czytamy, że w przypadku transakcji zagranicznej innej niż w EUR płatności "są przeliczane na EUR po kursie obowiązującym w systemie Mastercard [...] a następnie są przeliczane na PLN po Kursie Banku".

A zatem, choć dodatkowa opłata nie zostanie pobrana, to dojdzie do podwójnego przewalutowania.

Odpowiedz

B
Bożenna
Gość

Witam,

Na wiele pytań już dostałam odpowiedź, ale jest ich niestety więcej.

Czy jest jakaś szansa, aby założyć konto w kantorze walutowym z ważnym paszportem. Mój dowód osobisty stracił niestety ważność I dostaję wiadomość, że wprowadziłam niepoprawny format danych. We wniosku Podaję tylko polski adres, choć mieszkam na stałe zagranica. Nie wybieram się do Polski wkrótce, a nawet jeśli to nie mam 30 dni, aby starać się o nowy dowód. Chciałam, aby moje dane były dokladnie takie same jak w innym banku w Polsce ponieważ czytałam, że to pomoże w weryfikacji nowego konta. Czy to prawda ?

Czy powinnam we wniosku podać swój prawdziwy adres zagranica? Czy będę mogła wtedy otworzyć konto z ważnym paszportem?

Dziekuję.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bożenna

Faktycznie do otwarcia konta przelewem weryfikacyjnym konieczne jest, by dane w banku, z którego ma wyjść przelew były identyczne jak te wpisane we wniosku o nowy rachunek. Ponadto przelew nie może pochodzić z rachunku wspólnego oraz rachunku założonego przelewem weryfikacyjnym.

We wniosku o konto w Kantorze Walutowym jest jedynie rubryka na wpisanie danych dowodu osobistego, nie ma alternatywy na wpisanie innego dokumentu tożsamości. Proponuję kontakt z bankiem i uzyskanie jednoznacznych informacji. Być może jest jakiś sposób, by założyć rachunek w Kantorze bez dowodu osobistego.

Odpowiedz

B
Bożenna
Gość
@Bożenna

Zadzwonię. Pozdrawiam.

Odpowiedz

J
Jan
Gość

Mam pytanie, potrzebuję konta, gdzie mógłbym trzymać korony norweskie, co jakiś czas je dokupując. Czy konto walutowe będzie w tym wypadku dobrym rozwiązaniem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jan

Jak najbardziej, konto walutowe w tej sytuacji to dobre rozwiązanie. Warto wybrać bank, który prowadzi rachunki w tej walucie i umożliwia ich kupno np. we własnym kantorze internetowym - obecnie będzie to Kantor Alior Banku, mBank i PKO BP.

Odpowiedz

P
Przemek
Gość

Dzień dobry,

cieszę sie że trafiłem na Państwa stronę, widzę że wiele osób uzyskało tu pomoc.

Mam następujące pytanie.

Posiadam pewną kwotę w euro, chcę wykonać przelew do USA w dolarach. Jest to jednorazowa transakcja. Czy jest sens zakładać do tej operacji konto walutowe, czy może istnieje lepsze rozwiązanie? Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Przemek

A możesz napisać, w jakim banku posiadasz te środki w euro?

Odpowiedz

P
Przemek
Gość
@Aldona Derdziak

Na razie środki mam w gotówce

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Przemek

To utrudnia sprawę... Moim zdaniem zakładanie konta walutowego tylko dla tej jednej transakcji nie jest najlepszym pomysłem. Można teoretycznie zrobić tak, że wpłacisz euro na swoje konto prowadzone w PLN i potem wykonasz przelew w USD z tego rachunku, ale będzie to nieopłacalne - przy wpłacie euro zostanie przeliczone na PLN po niezbyt korzystnym kursie, a z kolei przelew w USD też będzie się wiązał z przewalutowaniem i dodatkową prowizją...

Można spróbować przekazu pieniężnego np. Western Union, ale on wymaga posiadania środków w PLN i jest możliwy tylko do 20 tys. zł.

Jak widzisz, możliwości są ograniczone - jeśli sprawa jest pilna, to być może założenie konta w EUR i USD np. w Kantorze Alior Banku, będzie jedyną opcją. Potem zostanie znalezienie oddziału, w którym będziesz mógł wpłacić środki w euro bez przewalutowania, od razu na konto w EUR. W ramach kantoru wymienisz euro na dolary i będziesz mógł wykonać przelew do USA. Samo korzystanie z kantoru jest bezpłatne.

Odpowiedz

P
Przemek
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuje bardzo za szybką i rzeczową odpowiedź, na pewno będzie pomocna, miłego dnia

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Przemek

Wzajemnie. Powodzenia! :)

Odpowiedz

B
Bożena
Gość

Witam.

Mieszkam w Kanadzie I tu posiadam konto w CAD. Mam też konto w banku PKO BP. Mój bank nie prowadzi kont w walucie CAD Chciałabym znaleźć najlepszy sposób na wysyłanie pieniędzy na konto w Polsce. Zastanawiam się czy Bank Alior byłby dobrym rozwiazaniem. Chciałabym sama decydować kiedy jest najlepszy czas aby dokonać wymiany z korzystnym, niskim spreadem i wpłacić wówczas na moje konto złotówkowe raz w miesiacu. Konto walutowe czy w kantorze ? Czy będa koszty zwiazane z przelewem na konto złotówkowe w innym banku? Czy otworzyć dwa konta - CAD i PLN w kantorze Alior Bank?

Proszę o radę.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bożena

W Kantorze Alior Banku konto w PLN zakładane jest domyślnie, jak najbardziej możesz założyć do niego także rachunek w CAD. Jeśli środki z kanadyjskiego banku będą wpływać na konto w CAD, będzie można je potem wymienić w dowolnym momencie na PLN, a następnie bezpłatnie przelać na konto w innym banku w Polsce (mowa o przelewie w złotych).

Odpowiedz

B
Bożena
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję bardzo.

Czy przelewy na konto w CAD będa także bezpłatne? Wiem, że koszty przesłania pieniędzy z kanadyjskiego banku do kantoru muszę ponieść.

Czy napewno gdzieś po drodze nie będzie żadnego przewalutowania? Rozumiem, że wysyłam dolary kanadyjskie bezpośrednio na konto w CAD w kantorze Alior Bank?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bożena

Za odebranie przelewu w Kantorze Alior Banku nie będzie opłaty. Przewalutowania nie będzie, ważne, aby przelew nastąpił w CAD na konto w CAD.

Odpowiedz

B
Bożena
Gość
@Aldona Derdziak

Wspaniale. Dziękuję.

Odpowiedz

M
Mirosław
Gość

Wymienić złotówki na waluty to prosta sprawa. Przelewamy złotówki do Kantoru, wymieniamy i zasilamy odpowiedni rachunek walutowy. Ale jeśli chcemy zasilić rachunek walutowy przelewem waluty z innego (polskiego) banku aby wymienić na złotówki, to trzeba to zrobić jako przelew zagraniczny co niemało kosztuje. Jeżeli zrobimy przelew jako krajowy to dojdzie przewalutowanie. Warto to mieć na uwadze.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mirosław

Przecież możesz zrobić przelew do Kantoru na konto w PLN i potem przewalutować na odpowiednią walutę :)

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam wszystkich

mam mieć wpływy w EU i $ - mógłbym (jak się dowiedziałem) wskazać też konto w PLN ,lecz to co by wpadało na konto - zostało by przewalutowane automatyczne na PLN ,ale ponoć po bandyckim kursie + prowizja (chyba).. - więc pomysł konta walutowego ,gdyż wtedy przynajmniej mogę wybrać moment przewalutowania kiedy będzie to konieczne ,a nadal będzie leżeć to na koncie w walucie co raczej korzystniejsze.. więc stanąłem przed wyborem konta walutowego i trafiłem np na taki ranking:

Nest Konto Waluta

 Prowadzenie konta: 0 zł

 Użytkowanie karty: 0 lub 5EUR/6USD/4GBP

 Przelew europejski SEPA: 0

 Przelew walutowy SWIFT: 3EUR/4 USD/2,5 GBP

 Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0


mbank eKonto walutowe

 Prowadzenie konta: 0 zł

 Użytkowanie karty: 30 zł / rok

 Przelew europejski SEPA: 5 zł

 Przelew walutowy SWIFT: 0,35%, min. 25 zł, max. 200 zł

 Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł


Konto Walutowe ING

 Prowadzenie konta: 0 zł

 Użytkowanie karty: Karta do Konta Direct - 0 zł lub 7 zł

 Karta do Konta Mobi - 0 zł

 Przelew europejski SEPA: 5 zł

 Przelew walutowy SWIFT: 40 zł

 Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł


Kantor Walutowy Akior

 Prowadzenie konta: 0 zł

 Użytkowanie karty: 0 zł

 Przelew europejski SEPA: 0 zł

 Przelew walutowy SWIFT: 0 zł lub 30 zł

 Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł


Santander Konto24 Walutowe

  Prowadzenie konta: 8 zł lub 0 zł

 (opłata nie jest pobierana gdy saldo jest wyższe lub równe 20 jednostkom danej waluty)

  Użytkowanie karty: 10 EUR/GBP/USD na rok

 Przelew europejski SEPA: 8 zł

 Przelew walutowy SWIFT: 0,2% min. 20 zł maks. 200 zł

 Przyjęcie przelewu zagranicznego: 10 zł (5 zł SEPA)


jednocześnie również można było doczytać w sieci ,iż niektórzy użytkownicy zgłaszali różne problemy z ginącymi środkami Kantoru Walutowego Alioru - zakładam ,że mogli nie dostrzec i/lub popełnić pewne błędy jak ktoś tam twierdził ale....

co jest lepsze w moim przypadku konto walutowe - jeśli tak to które czy Kantor walutowy Alior ?

dzięki za odpowiedzi


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michał

Jeśli konto ma Ci służyć do odbierania przelewów, warto wybrać takie, gdzie nie będzie opłat z tego tytułu, z kolei jeśli zamierzasz wymieniać otrzymaną walutę na PLN (lub odwrotnie), Kantor Aliora nie jest złą opcją. Alternatywnie możesz wybrać konto walutowe w banku, który ma swój kantor internetowy, np. ING czy PKO BP.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Uwaga na ten kantor i płatności kartą walutową. Płatność kartą 60,43 EUR to 298,48 PLN, czyli 4,9392PLN za 1 EUR, gdzie aktualny kurs to 4,66PLN.

DRAKOŃSKIE koszty przewalutowania!!!!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

Kurs, jaki podajesz, wskazuje, że to była płatność kartą Alior Banku, a nie Kantoru Walutowego Alior Banku....

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Aldona Derdziak

Mylisz się, była to płatność kartą wielowiekową Alior Kantor.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wojciech

Jeśli płaciłeś w euro kartą wielowalutową do Kantoru Aliora i doszło do przewalutowania, to znaczy, że transakcja "zeszła" z rachunku w PLN - a wtedy istotnie stosowane są kursy Aliora i to w dodatku te wyższe, dotyczące płatności kartami.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Aldona Derdziak

reklama "tania wymiana walut i opłacalne płatności kartą" to umyślne wprowadzanie w błąd klientów, najbardziej mnie śmieszy w tym kontraście, ostrzeżenia o oszustach, hipokryzja....


Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Wojciech

Bo sama wymiana jest tania. To jest kantor walutowy, a w nim się głównie wymienia walutę po dobrym kursie. Alior do swojego kantoru oferuje kartę wielowalutową i aby nie generować kosztów, trzeba płacić w danej walucie i zasilać konkretne konto walutowe. Płatność z konta PLN w Aliorze nigdy się nie opłaca (chyba że masz korzyść do Konta Jakże Osobistego).

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Wojtek

Walutą rozliczeniową karty wielowalutowej kantoru Aliora jest EUR. Tak więc albo należy mieć odpowiednią ilość waluty na subkoncie walutowym w walucie transakcji, albo pamiętać, żeby mieć środki na subkoncie EUR.

Jeśli płacisz w EUR to wcześniej przewalutuj środki z PLN i zasil subkonto w EUR.

Jeśli płacisz w innej walucie, np. USD, to masz dwie opcje: albo zasil subkonto w USD, albo subkonto w EUR.

Środki na koncie w PLN przydadzą się tylko do płatności kartą w PLN. A najlepiej ich tam bez potrzeby nie trzymać, bo gdy braknie EUR, bank rozliczy transakcję z konta PLN (niestety po niekorzystnym kursie), o czym się przekonałeś.

Moim zdaniem byłoby lepiej, gdyby bank przy braku środków na subkoncie EUR odrzucał transakcję kartą (bez względu na ilość środków na koncie PLN).

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Dzień dobry,

proszę o uściślenie, bo nigdzie jasno nie jest opisane, jakie są koszty płatnością kartą za granicą posiadając na koncie właściwą walutę? Przykład: konto LTR i płatność bezgotówkowa w sklepie lub restauracji w Turcji...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Jeśli płacisz kartą w LTR i na koncie LTR masz dość dużo waluty, to nie poniesiesz dodatkowych kosztów - płatność zostanie pobrana z konta LTR. Gdybyś nie miał dość środków na tym koncie, bank pobrałby walutę z konta w EUR (po przewalutowaniu).

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Aldona Derdziak

W której pozycji taryfy opłat i prowizji jest to zawarte? Nie widzę takiej pozycji w Rozdziale V KARTY, pkt. 2 - np. płatność bezgotówkowa w walucie innej niż EURO... Czy czasem nie jest tylko pierwsza transakcja 0,00 zł a następne 9 zł?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

9 zł za kolejną wypłatę dotyczy bankomatów. Przy zwykłej płatności w sklepie nie ma prowizji.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Aldona Derdziak

No właśnie szukam potwierdzenia w tabeli opłat i prowizji... Skąd ta pewność ? :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Kantor Aliora nie pobiera po prostu prowizji za transakcje bezgotówkowe kartą (nie mylić z opłatą za przewalutowanie, ale tej także w Aliorze nie ma). Osobiście nie spotkałam się z taką opłatą w żadnym banku.

Odpowiedz

L
Lukasz
Gość

Mieszkam w Szwecji. Potrzebuje konta na którę będę mógł co miesiąc przelewać jakąś kwotę w koronach szwedzkich. Środki głównie będą wykorzystane w Polsce lub strefie Euro. Na bieżące wydatki podczas podróży. Co polecacie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Lukasz

Wszystko zależy od Twoich zwyczajów, czy będziesz wymieniał walutę itd. Konto w Kantorze Alior Banku jest dobrym rozwiązaniem ze względu na kartę wielowalutową. Można też wypróbować Revoluta, jednak on wiąże się z limitami https://www.najlepszekonto.pl/revolut-zagraniczne-platnosci-bez-prowizji-za-przewalutowanie

Odpowiedz

B
Bożena
Gość

Dzień dobry mam pytanie czy dostanę premię 50 zł za załozenie konta w kantorze jeżeli już posiadam konto osobiste w Alior Banku

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Bożena

Dobry wieczór,

niestety nie, bo regulamin wyklucza osoby posiadające dowolny produkt tego banku :(

W Promocji może wziąć udział osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (zwana dalej „Odbiorcą Rekomendacji”), która po dniu 30.06.2021 r. złożyła wniosek o Kantor Walutowy Alior Banku z użyciem Kodu Promocyjnego Polecającego w procesie Skutecznej Rekomendacji oraz nie miała zawartej z Bankiem żadnej umowy o Produkt bankowy, której zawarcie przypadałoby przed datą zawarcia Umowy o Kantor Walutowy,

Odpowiedz

I
Ilona
Gość

Dzień dobry Można założyć konto walutowe w koronach szwedzkich? Czy do tego konta zostanie wydana karta tak żeby płacić za zakupy w Szwecji koronami?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ilona

Tak, można założyć konto w koronach szwedzkich. Co do karty, to Alior Bank wydaje karty wielowalutowe. Wtedy oprócz konta w złotych i koronach będziesz musiał mieć także rachunek w euro. Płatności kartą wielowalutową będą pobierane z konta w koronach, jeśli będzie na nim odpowiednia ilość środków.

Odpowiedz

I
Ilona
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję bardzo

W przyszłym tygodniu założymy konto w Alior Bank. Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ilona

Pamiętaj, aby zrobić to w Kantorze Alior Banku (np. z użyciem naszego linka) - sam Alior Bank nie prowadzi rachunków w koronach.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Aldona Derdziak

Mam pytanie bo mam już kantor Aliora właśnie w koronach i zleciłam przelew w czwartek w nocy i do dziś pieniądze nie dotarły. Ile czasu trwa przelew w wersji standardowej???

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marzena

Czas realizacji standardowego przelewu to 2 dni robocze. Jeśli zleciłaś przelew w nocy z czwartku na piątek, to pieniądze trafią do odbiorcy najpóźniej we wtorek.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Aldona Derdziak

Dzień dobry raz jeszcze, mamy wtorek godzinę 15:25 i środków jak nie było tak nie ma. Nadal status wychodzące. To przestaje być OK...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marzena

W takim razie powinnaś skontaktować się z pracownikami Kantoru Alior Banku i wyjaśnić, dlaczego przelew nie został zrealizowany.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Dzień dobry,

chciałbym założyć konto w walucie RON (pracuję w Rumunii i w tej walucie dostaję wypłate). Służyło by mi ono do przechowywania pieniędzy a na co dzień prawdopodobnie korzystał bym z revoluta (chyba, że płatności za granicą tą walutą są darmowe). Czy przelewy na kartę revolut są darmowe? Czy musiałbym ponosić jakieś opłaty za korzystanie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maciej

Jeśli chciałbyś zasilić Revoluta polską walutą, to nie będzie opłat. Nieco inaczej będzie to wyglądać dla waluty RON - jeśli na konto w RON w Kantorze Alior Banku będzie wpływać wynagrodzenie w RON, to przelew kwoty w tejże walucie nie będzie darmowy.

W Kantorze Aliora stosowany jest tzw. licznik, który zlicza dla każdej waluty jej wymienioną ilość. Przykładowo, jeśli wymieniłbyś PLN na 500 RON, to wartość licznika dla RON wyniesie 500 i tyle będziesz mógł bezpłatnie przelać np. na Revoluta.

Jeśli na konto w Kantorze otrzymasz wypłatę w RON, to Twój licznik wyniesie 0 zł, wtedy za zasilenie Revoluta w RON zapłacisz 30 zł.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Studium przypadku. Obierając za cel zwykły wyjazd wakacyjny do Chorwacji. Chodzi mi o stworzenie "elektronicznej skarbonki", sposób w jaki gromadzi środki na wakacje większość wyjeżdżających. Po przeczytaniu Państwa recenzji oraz tabeli opłat i prowizji Internetowego Kantoru Alior Banku, rozumiem, że chcąc mieć swobodny a przede wszystkim tani dostęp do EUR i HRK, powinienem założyć w Internetowym Kantorze Alior Banku konto w EUR i drugie w HRK, i wystąpić o wydanie karty wielowalutowej? Rozumiem, że mogę wtedy systematycznie wymieniać wtedy PLN na EUR i HRK i np. za pół roku mieć zgromadzoną "x ilość" EUR i HRK. Mając wtedy kartę wielowalutową mógłbym płacić np. bezgotówkowo (lub wypłacić zgodnie z warunkami tabeli opłat i prowizji) w EUR lub HRK i podczas płatności określać walutę w której płacę, by uniknąć kosztów przewalutowania? Czy dobrze rozumiem taką możliwość korzystnego zarządzania wymianą walut? Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Twój tok rozumowania jest poprawny. Dla karty wielowalutowej w Kantorze Aliora głównym kontem jest EUR. Jeśli założysz także konto w HRK, to płacąc w HRK, środki zostaną pobrane z tego rachunku. Jeśli nie będzie wystarczającej ilości pieniędzy, Kantor Aliora pobierze środki z rachunku w EUR (przeliczenie po kursie Mastercard). Konto w PLN zakładane jest automatycznie, pozostałe możesz otworzyć nawet podczas składania wniosku o korzystanie z Kantoru.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź. ?

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Dobry wieczor. Posiadam wazny polski dowod ale mieszkam zählt granica. Nie mam polskiego numeru telefonu ale mam adres do korespondencji w PL (rodzice). Chcialabym zalozyc konto walutowe, zeby przelac EUR. Ale rozumiem, ze nie moge zalozyc takiego konta w Alior, bo nie mam innego polskiego konta potrzebnego do weryfikacji. Bylabym wdzieczna za porade, jak rozwiazac taki problem. Z gory bardzo dziekuje!!!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

To trudna sprawa, bo w takim razie odpada zarówno zakładanie konta przez przelew weryfikacyjny, jak i za pośrednictwem kuriera. Zostaje wizyta osobista w banku, co może być uciążliwe przy mieszkaniu za granicą. Jakąś opcją może być jeszcze Revolut - https://www.najlepszekonto.pl/revolut-zagraniczne-platnosci-bez-prowizji-za-przewalutowanie

Odpowiedz

O
Olek
Gość

Czy kartą wielowalutowa mogę płacić za granicą w sklepie lub restauracji? Jeżeli tak to czy wiąże się to z jakimiś kosztami? Bo jak rozumiem opłata 9,00 zł dotyczy sytuacji, kiedy chce wyciągnąć pieniądze z bankomatu któryś raz w miesiącu, a nie płacić nią za kawę?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Olek

Tak, ta opłata dotyczy tylko drugiej i kolejnych wypłat z bankomatów, natomiast transakcje bezgotówkowe kartą w sklepach czy restauracjach są bezpłatne, kantor nie pobiera za to żadnych dodatkowych prowizji.

Odpowiedz

O
Olek
Gość
@Justyna Kalicińska

Serdecznie dziękuję, to dobra wiadomość

Odpowiedz

L
Leslaw
Gość

Nie polecam. Obok revolut to nawet nie stało. Jestem lojalnym i wieloletnim klientem kantoru walutowego. Z przyjemnością na blogach finansowych przeczytałem o nowej inteligentnej karcie wielowalutowej alior. Oczywiście założyłem taką nową kartę i byłem przekonany, że będzie ona działać podobnie do usług konkurencyjnych takich jak Revolut czy Curve. Zasiliłem konto złotówkami następnie wypłaciłem duża kwotę pieniędzy w bankomacie. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że wypłata ta zakończyła się bardzo niekorzystnym kursem wymiany. Po 45 minutach rozmowy na infolinii okazało się, że nie założyłem nowego konta HRK i nie wykonałem wymiany stąd tak niekorzystny kurs. Nadmieniam, że nigdzie konieczność takiego działania nie jest jasno komunikowana, wszędzie czytam tylko o automatycznym wyborze waluty płatności np. tutaj: https://kantor.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/karta-wielowalutowa.html Nigdzie Aliory w jasny i przejrzysty sposób nie komunikują, że każda waluta to nowy rachunek, które założenie jest bardzo utrudnione z powodu trudnego dojścia do tej opcji w aplikacji oraz systemie transakcyjnym

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Leslaw

Karta wielowalutowa opiera się właśnie na kontach w odpowiednich walutach. Jeśli wypłaciłeś HRK przy braku rachunku w tej walucie, środki zostały pewnie pobrane z konta w PLN i przeliczone po standardowym kursie.

Odpowiedz

L
Leslaw
Gość
@Aldona Derdziak

Rozumiem, jednak Alior mógłby wyraźnie zakomunikować jak to działa. Trudno na stronie znaleźć wyraźny opis jak działa ta karta. Wszędzie na stronie marketingowy bełkot zamiast dokładnego opisu, że tak naprawdę nic się nie dzieje automatycznie a to klient musi sam wymieniać waluty i dbać o saldo. Nie dorastają do pięt Revolut oraz Curve w zakresie kursów oraz technologii.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Leslaw

Przy każdej karcie wielowalutowej trzeba dbać o odpowiednie saldo rachunku w danej walucie, pisaliśmy o tym w osobnym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-karta-wielowalutowa

Być może w Twoim przypadku lepsza będzie karta z korzystnymi przewalutowaniami - wtedy wystarczy samo konto w PLN, a płatności w walutach będą rozliczane po kursie Visy lub Mastercarda (rzadziej NBP). Sprawdź ten tekst: https://www.najlepszekonto.pl/oplaty-za-przewalutowanie-transakcji-visa-i-mastercard

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Leslaw

Szkoda, że nie miałeś środków na subkoncie w EUR - wtedy przewalutowanie z HRK byłoby po korzystnym kursie. Przeprowadzę w wolnej chwili test takich płatności i rozpiszę, jak to wygląda.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Leslaw

Do jakiej kwoty mogę zasilić rachunek w kantorze i czy moje środki będą bezpieczne jak na rachunku osobistym?

Jeśji wpłacę GBP lub EUR do kantoru,to czy zasilając np.revolut czy ZEN kartą płatniczą w w/w walucie zostaną naliczone jakieś opłaty?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Środki są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro i dotyczy to wszystkich rachunków (osobistych, walutowych, lokat itd.) łącznie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma więc różnicy, czy środki przechowujesz na koncie osobistym, czy na rachunku w Kantorze Walutowym.

Jeśli zasilisz Revoluta bezpośrednio z przypisanej karty, to nie poniesiesz opłat. Warto jednak zadbać o zgodność walut, tzn. jeśli zasilasz konto Revolut w EUR, to dokonaj zasilenia z karty do konta w EUR. Można też pójść inną drogą, czyli zasilić Revoluta polską walutą i dopiero tam dokonać jej wymiany.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Michał Radzimiński

Doprecyzuj proszę

"...tzn. jeśli zasilasz konto Revolut w EUR, to dokonaj zasilenia z karty do konta w EUR."

Otrzymuję kartę alior wielowalutową (nie osobną do każdej waluty) i jeśli na danym rachunku (EUR,GBP) są środki,to nie poniosę kosztów,a jeśli nie ma ich,środki zostaną przewaluitowane automatycznie,co wiąże sie z kosztami?Dobrze rozumuję?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Tak, tak myślę, choć osobiście karty Kantoru Walutowego nie posiadam. Zdarza mi się jednak zasilać subkonto w Revolucie w EUR kartą EUR innego banku i nie ponoszę z tego tytułu kosztów. Zazwyczaj jednak zasilam Revoluta złotówkami (tzn. z karty do rachunku w PLN) i dopiero tam dokonuję wymiany (rzecz jasna również bez dodatkowych kosztów i po korzystnym kursie).

Odpowiedz

Z
Zbigniew
Gość

I czy karta jest darmowa rzeczywiście ?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Zbigniew

Tak, korzystam od wielu lat i zero kosztów utrzymania.

Odpowiedz

Z
Zbigniew
Gość

Witam

czy tą kartą walutową z Alior Bank można płacić w USA ? Wybieram się we wrześniu br. i chciałbym wiedzieć, czy nie odrzuca transakcji za Oceanem ? Oczywiście rachunek otworzył bym w $

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbigniew

Kartą można płacić w punktach, które akceptują karty Mastercard (takie są wydawane w Kantorze Aliora). Trudno powiedzieć, czy w danym punkcie transakcja nie zostanie odrzucona.

Odpowiedz

A
ania
Gość

Proszę o wyjaśnienie, co w praktyce oznacza ten zapis "0 zł, jeśli kwota przelewu jest niższa lub równa wartości Licznika".

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@ania

Kiedy wymieniasz walutę w Kantorze, bank dla każdej z nich zlicza środki w tzw. Liczniku. Przykładowo, kiedy wymieniasz złote na 100 euro, to licznik wynosi 100 euro i tyle możesz bezpłatnie przelać z Kantoru na inne konto.

Odpowiedz

E
Edyta
Gość

Do jakiej kwoty mogę zrobić przelew?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Edyta

Bezpłatnie możesz zrobić przelew do wysokości tzw. licznika.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

WITAM,chciałbym sie dowiedzieć dokladniej o obslugę konta bo zamierzam wyjechać za granicę ,czy jak wrócę to bede mogł wypłacic gotówke w bankomacie w Polsce w euro???czy za granicą bez problemu bedę mogł zapłacic karta do tego konta?czy lepiej opłaca się przewalutować w banku z euro na pln czy pobrac gotowke w euro i wymienic w kantorze?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@krzysztof

Wypłata w EUR z bankomatu (Euronetu) w Polsce to nie jest najlepszy pomysł (dotyczy każdego banku). Nawet, gdy wypłacasz środki kartą EUR z rachunku w EUR, to dochodzi do podwójnego przewalutowania. Bankomat Euronetu przewalutuje EUR --> PLN, a potem bank z PLN --> EUR. Lepiej w takim przypadku wypłacić EUR bezpośrednio w oddziale banku (0 zł) lub wymienić walutę na PLN i wybrać środki z bankomatu (0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu).

Za granicą bez problemu będziesz mógł płacić kartą (Mastercard Debit).

Kursy w Kantorze Aliora są bardzo dobre (w dni robocze ok. 0,66%). Do indywidualnego porównania z kantorem stacjonarnym.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Czy można zrobić przelew z Kanadyjskiego banku CIBC, w dolarach kanadyjskich do Alior Bank (kantor) ? . I czy ta transakcja jest bez przeliczania na złotówki . Czyli przelew w CDN walucie na konto walutowe CDN w Alior .

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

W Kantorze Alior Banku możesz założyć konto w dolarach kanadyjskich (CAD) i taki rachunek możesz też zasilić przelewem walutowym z innego banku. Przelew nie zostanie przeliczony na złotówki - numerem konta odbiorcy powinno być konto w Kantorze Aliora w CAD (w formacie IBAN).

Odpowiedz

T
Tom
Gość

To nie jest prawda. Korzystałem z tego kantoru od wielu lat ponieważ faktycznie tak było jak piszecie. Teraz jednak bank wymyślił jakiś licznik walut. Owszem może i w pierwszym miesiącu przelew w chf będzie darmowy ale potem tak jak w moim przypadku chcą 50 zł.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tom

Licznik walut nie jest nowością, bank informuje o tym już od dawna w taryfie opłat. Czy do tej pory aktywnie wymieniałeś walutę w Kantorze? Może teraz dla CHF licznik się wyzerował i nie możesz dokonać bezpłatnego przelewu?

Odpowiedz

H
Henryk
Gość

Założyłem konto w AliorBank z kartą walutową tzw. kantor walutowy i już jestem rozczarowany, żeby zasilić kartę walutową trzeba z konta złotówkowego zrobić przelew na rachunek kantory walutowego i to jest jeszcze oczywiste, ale kurs przewalutowanie np. na lewy Bułgarskie jest wyższy niż w kantorze stacionarnym... np kurs lewa w kupnie to 2,34 przy zasileniu kurs wynosi. 2,452 , w kantorze na mieście kupiłem za 2,40 . Wniosek z tego , lepiej kupić gotówkę lub płacić zwykłą kartą visa. Chciałem przelać 1000 zł , ale kantor walutowy zabrałby aż 40 zł co jest około 16...17 lewa. Przyjdzie karta to rzucę ją w kąt, dobrze że za 0 zł.... DUŻY MINUS

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Henryk

Z ciekawości - kiedy sprawdzałeś te kursy dla lewów?

Odpowiedz

M
Marcel
Gość

Wyjeżdżam za granicę i potrzebuję konta walutowego do otrzymywania pensji od pracodawcy w Euro oraz to ewentualnych płatności w sklepie czy to za pośrednictwem karty czy telefonu. Wiem, że jest konto walutowe i kantor walutowy ale nie za bardzo wiem czym się one różnią i które wybrać. Jakie konto byście mi polecili?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marcel

Konto w Kantorze jest bezpłatne, podobnie jak korzystanie z karty debetowej. W miesiącu bezpłatna jest jedna wypłata z zagranicznego bankomatu. Tutaj znajdziesz naszą analizę https://www.najlepszekonto.pl/kantor-walutowy-alior-banku

Konto walutowe w Alior Banku także prowadzone jest bezpłatnie, ale karta walutowa kosztuje 5 zł miesięcznie, podobnie jak wypłaty z bankomatów.

W Twoim przypadku konto w Kantorze będzie niezłą opcją, jednak zwróć uwagę, że za odebranie przelewu wynagrodzenia zapłacisz 80 zł. Zerknij na nasz ranking https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych, dodaj wybrane pozycje do porównania i sprawdź to, co dokładnie Cię interesuje :)

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość
@Aldona Derdziak

Pani Aldono, dlaczego w odpowiedzi dla Marcela napisała Pani cytuję " ... jednak zwróć uwagę, że za odebranie przelewu wynagrodzenia zapłacisz 80 zł. " ?

Przecież koszt przelewu walutowego przychodzące w wysokości 80 zł dotyczy przelewu z tytułu emerytury / renty zagranicznej. Pan Marcel nic nie pisał o wynagrodzeniu z tytułu emerytury / renty zagranicznej.

pz


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbyszek

Mój błąd. Masz rację, to dotyczy tylko przelewów odbieranych z tytułu emerytury/renty zagranicznej.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Szukam konta dla związku wyznaniowego/ kościoła, którego wpływy to głównie składki i okazjonalne wpłaty. Zależy mi na możliwości prowadzenia rachunków w innych walutach. Czy to konto będzie odpowiednie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Paulina

Staramy się pomagać Czytelnikom w podejmowaniu decyzji finansowych poprzez dostarczanie Im obiektywnych i pełnych informacji. Nie rekomendujemy jednak żadnych produktów, gdyż każdy indywidualnie musi ocenić, czy warunki prowadzenia rachunku/karty, zakres związanych z nimi usług i funkcjonalności, są dla niego odpowiednie, spełniają jego oczekiwania i potrzeby.

Kantor Walutowy Alior Banku to z pewnością jedna z ciekawszych ofert na rynku, o czym świadczy jego wysoka pozycja w rankingu internetowych kantorów walutowych. https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kantorow-internetowych

Odpowiedz

P
Paulina
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodziło mi bardziej o to czy to konto można w ogóle otworzyć dla takiego podmiotu :).

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Paulina

Sądzę, że wiele będzie zależało od tego, jaki dokładnie status ma organizacja. Definicja klienta zawarta w regulaminie Kantoru brzmi dokładnie tak:

 Klient - przedsiębiorca w rozumieniu Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, tj. osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą, w tym również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, np. zrzeszenia, stowarzyszenia, który podpisał z Bankiem Umowę; 

Pogrubiłem fragment, który może mieć kluczowe znaczenie.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość
@Krzysztof Duliński

Bardzo Panu dziękuję!

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzień dobry, czy konto walutowe można założyć osobie 17-letniej?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Niestety nie, Kantor Walutowy jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Odpowiedz

J
Jarosław
Gość

chciałbym wróci do wątku transakcji transgranicznych dokonywanych kartą. Czy dobrze zrozumiałem. Jeżeli dokonuję transakcji za granicą płacąc kartą np. w sklepie, to pierwsza transakcja za darmo, a każda następna kosztuje mnie 9 zł nie zależnie od jej wysokości?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Jarosław

Odnosisz się do tej pozycji cennika:

− transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych dokonywanych w walucie EUR – druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym według daty wykonania transakcji

Płatność w sklepie jest traktowana, jako transakcja bezgotówkowa, a za takie Alior nie pobiera prowizji (bez względu na liczbę operacji w miesiącu).

Natomiast transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych to zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów (2017) – usługa polegająca na wypłacie środków pieniężnych z rachunku płatniczego konsumenta na terytorium innego państwa członkowskiego za pomocą urządzenia umożliwiającego taką wypłatę lub w placówce dostawcy. Mowa tu zatem m.in. o wypłatach w oddziałach banków lub podejmowaniu gotówki z wykorzystaniem usługi cashback.

Odpowiedz

J
Jarosław
Gość
@Krystian

Dzięki za informację. To faktycznie dla mnie najlepsza propozycja.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Karta wielowalutowa według mnie nie działa tak jak powinna, mając male środki w euro i złotówkach a wystarczające w USD nie moglem dokonać transakcji płatności w euro czy peso filipińskim co sprawiło mi to nie lada kłopot i duży problem. po prostu karta wg mnie powinna uwzględnić/przeliczyć wszystkie środki/waluty posiadane na karcie w tym USD a tego nie zrobiła to po co taka karta. (nadmienię ze terminal lotniskowy miał do wyboru tylko euro i peso)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

W Kantorze Alior Banku transakcje kartą wielowalutową rozliczane są w walucie transakcji, o ile posiadamy konto w danej walucie. Jeśli tak nie jest, środki zostaną pobrane z rachunku w euro (po kursie Mastercard). Jeśli takiego też nie posiadamy, bank obciąży konto w PLN, ale już po kursie Alior Banku.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość
@Aldona Derdziak

wszystko sie zgadza tylko w momencie kiedy mam zapłacić przykładowo euro a środki euro czy pln nie pokrywaja to karta nie przelicza ze środków USD które są wystarczające tylko samemu trzeba wymienic w kantorze miedzy walutami uważam ze jak karta jest wielowalutowa i posiadam do niej parę kont operacje te powinny być wykonywane automatycznie miedzy rachunkami/kontami (przy odrzuceniu platnosci a nie majac internetu i dostępu do kantoru jest klapa)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

Rozumiem, niestety zasady w Kantorze Aliora są inne i to konto w euro jest rachunkiem, z którego rozliczane są transakcje w razie problemów ;/

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Wydanie karty 10 zł

Wznowienie karty 10 zł

Miesięczna opłata za kartę 5 zł

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Podane opłaty obowiązują dla konta walutowego w Alior Banku. Konto w Kantorze Aliora jest bezpłatne, podobnie jak wydana do niego karta.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Mam kryptowaluty, posiadam konto jakze osobiste, mam pytanie jak przelac te krypto na swoje konto, musze zMienic je na dolary? Euro?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

Nie da się "przelać" kryptowalut na żadne konto bankowe, żaden polski bank nie przechowuje kryptowalut. Jeśli chcemy "odmrozić" środki trzymane w kryptowalutach, trzeba je sprzedać na giełdzie np. za dolary, euro, złotego, a następne przelać otrzymane środki na swoje konto w złotych lub odpowiedniej obcej walucie.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Aldona Derdziak

Tak, ale chodzi mi o to czy jeżeli przeleje np dolary to czy muszę założyć nowe konto walutowe czy "Konto jednakże osobiste" które posiadam obsługuje dolary?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

Jeśli przelejesz dolary na Konto Jakże Osobiste, bank przeliczy je na złotówki po niekorzystnym kursie. Najlepiej otworzyć konto w dolarach bezpośrednio w Aliorze, a jeszcze lepiej - w Kantorze Alior Banku.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Dzień dobry chciałbym założyć konto walutowe przez internet czy tak można czy trzeba jechać do banku?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

W Kantorze Walutowym Alior Banku można dopełnić wszystkich formalności online, gdyż potwierdzenie danych może się odbyć przelewem lub w trakcie wideorozmowy. Istnieje też opcja zamówienia kuriera z dokumentami do domu.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Tomasz

Przelewem to znaczy,A np.wideo rozmowa była by wiarygodna .Wyjeżdżam za granicę za nie dlugo i ch e jak najszybciej założyć konto walutowe.To mój nr.tel 508 370 xxx (ingerencja Redakcji) Najbliższy bank mamę Białej Podlasce.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Nasz serwis ma charakter informacyjny, nie pośredniczymy w zawieraniu umów między klientem a instytucjami, których produkty opisujemy.

Wskazówki co do sposobu zakładania konta w Kantorze Walutowym, korzystania z jego funkcjonalności znajdują się w poradniku na stronie Alior Banku: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/pomoc.html

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Tomasz

Przelew weryfikacyjny oznacza przelew 1 zł ze swojego konta w innym banku na otwierany właśnie rachunek. W ten sposób bank potwierdza Twoją tożsamość.

Należy pamiętać, że dane na obu kontach muszą być identyczne: imię i nazwisko, adres.

Odpowiedz

K
Katerina
Gość

Pracuję za granicą, wypłatę dostaję do ręki w USD, czy założenie takiego kantoru walutowego w formie gromadzenia funduszu to dobry i bezpieczny pomysł?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Katerina

Kantor prowadzony jest przez Alior Bank, zatem środki klientów są bezpieczne i chronione w ramach gwarancji BFG :)

Odpowiedz

B
Bart
Gość

Dxien dobry, czy mozliwe sa wplaty gotowką w walucie JPY?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bart

Niestety nie, wpłat można dokonywać w niektórych oddziałach Alior Banku, ale tylko w USD, GBP i CHF.

Odpowiedz

P
Przemysław
Gość

Witam

Zastanawiam się nad zmianą mojego konta walutowego.Obecnie ze względu na wzrastające opłaty dosłownie za wszystko w banku Santander.

Rozważam przeniesienie moich środków między innymi do Alior Banku.

Proszę o udzielenie informacji na w/w pytania.Jaki jest koszt wydania walutowej karty,jej opłaty,możliwość płacenia nią za granicą.

Opłaty za utrzymanie konta,za wpływy z tytułu wynagrodzenia,możliwość wyciągnięcia środków-słowem wszystkie opłaty za utrzymanie konta walutowego,oraz za obsługę karty bankomatowej.

Proszę również o udzielenie informacji czy będę mógł wyciągnąć środki w którejś z placówek w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Pozdrawiam

Przemysław

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Przemysław

Tak jak piszemy w powyższej analizie, korzystanie z Kantoru Alior Banku i karty wielowalutowej jest bezpłatne. Co do bankomatów zagranicznych, to pierwsza wypłata jest za darmo, kolejne kosztują 9 zł. Jeśli chciałbyś otrzymywać na konto w Kantorze wynagrodzenie z zagranicy, bank pobierze za to 80 zł prowizji.

W Ostrowcu Świętokrzyskim są placówki Alior Banku, jednak nie prowadzą one wpłat i wypłat walutowych.

Odpowiedz

P
Przemysław
Gość
@Aldona Derdziak

Czyli raczej odpada ze względu na wysokie opłaty za wynagrodzenie z zagranicy,oraz ze względu na to,że można dokonać wypłat.Dziękuję,poszukam innego banku.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Przemysław

Powodzenia! Może pomocny okaże się nasz ranking https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych. Jeśli zaś chodzi o obsługę wpłat i wypłat w walucie, pisaliśmy o tym tutaj https://www.najlepszekonto.pl/obsluga-walutowa-w-oddzialach-bankow

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość
@Aldona Derdziak

W odpowiedziach kilka postów powyżej przyznała Pani, że opłata 80 zł dotyczy jedynie wpływów z renty/emerytury. Poniżej fragment Pani korespondencji z p. Zbyszkiem):

"Aldona Derdziak

Zbyszek

Redaktor Najlepszekonto.pl

4 miesiące temu

Mój błąd. Masz rację, to dotyczy tylko przelewów odbieranych z tytułu emerytury/renty zagranicznej.")

Proszę o doprecyzowanie, czy posiadając konto CAD w Kantorze Walutowym i otrzymując wpływ z zagranicy (wynagrodzenie, Kanada), zostanę obciążona jakimiś opłatami? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy posiadając u Państwa swoje środki mogę je wymieniać tylko w Państwa kantorze, czy swobodnie mogę dysponować swoimi środkami w innych kantorach internetowych? Jakie są opłaty od wykonanych przelewów walut (USD, EUR, CHF i PLN) do innych polskich banków (np. PKO BP S.A.)

Odpowiedz