Wróć

Konto maklerskie Interactive Brokers

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.

Interactive Brokers działa na rynku już od dziesięcioleci, ale dopiero niedawno otworzył się szerzej na drobnych inwestorów indywidualnych. A co z samą ofertą tego domu maklerskiego? Jak się prezentuje jego konto inwestycyjne i kogo może zainteresować?

Spis treści

Poniższy opis przedstawia, co amerykański broker ma do zaoferowania inwestorom i pozwala przekonać się, czy warto założyć u niego rachunek maklerski.

Interactive Brokers – co to za instytucja i co oferuje jej rachunek?

Interactive Brokers to animator rynku i broker z ponad 40-letnią historią, który jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych tego typu instytucji w Stanach Zjednoczonych. Posiada biura w kilkunastu krajach, jest notowany na giełdzie NASDAQ pod symbolem IBKR, a jego platforma handlowa zalicza się do największych na świecie pod względem liczby zawieranych transakcji (średnio ponad 2 mln dziennie). Warto też dodać, że Interactive Brokers Group jest również współzałożycielem giełdy Boston Options Exchange.

Najważniejsze cechy Interactive Brokers i jego oferty to:

 • bezpłatne prowadzenie rachunku inwestycyjnego,

 • możliwość inwestowania w instrumenty notowane na 150 rynkach z 33 krajów,

 • dostęp do akcji, ETF-ów, kontraktów futures i CFD, opcji, warrantów, walut, kryptowalut i funduszy inwestycyjnych,

 • możliwość handlowania akcjami spółek z polskiej GPW,

 • dostępność formularza podatkowego W-8BEN,

 • aplikacja inwestycyjna dostępna w Google Play i App Store.

W ofercie konta inwestycyjnego Interactive Brokers dominują instrumenty dla osób zainteresowanych rachunkiem maklerskim, więc to na tym jej obszarze skupimy się w poniższej analizie. Co istotne, broker udostępnia różne warianty rachunku (m.in. indywidualny, wspólny, dla firm) i różne plany (Lite, Pro). W analizie podajemy stawki prowizji dla planu Pro, ale pozostałe przedstawione informacje odnoszą się do wszystkich wariantów i planów konta.

Podstawowe parametry

Poniżej znajduje się kompletne zestawienie parametrów konta inwestycyjnego Interactive Brokers (IB).

Konto
0 zł
Akcje z GPW
0,05%, min. 5 zł, maks. 125 zł
Akcje 0,05%, min. 5 zł, maks. 125 zł

W przypadku miesięcznej wartości handlu przekraczającej równowartość 50 mln EUR stawki są niższe

Kontrakty na indeksy z GPW
niedostępne
Rynki zagraniczne
USA, DE, UK + 24 inne
Akcje z USA
0,0035 USD, min. 0,35 USD, maks. 1%
Akcje z USA 0,0035 USD, min. 0,35 USD, maks. 1%

0,0035 USD, min. 0,35 USD, maks. 1%

Prowizje dla konta w wariancie tiered, gdy wielkość obrotów plasuje się w najniższym przedziale przewidzianym przez IB

Pokaż szczegóły
Konto i opłaty z nim związane
Polecany dla
 • day tradera
 • inwestora średnioterminowego
 • inwestora długoterminowego
 • inwestora na rynkach zagranicznych
Zakładanie konta przez Internet

TAK

Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Inwestowanie na GPW
Przechowywanie polskich papierów wartościowych

0 zł

Akcje

0,05%, min. 5 zł, maks. 125 zł

Prowizje dla konta w wariancie tiered, gdy wielkość obrotów plasuje się w najniższym przedziale przewidzianym przez IB; w przypadku miesięcznej wartości handlu przekraczającej równowartość 50 mln EUR stawki są niższe.

Fundusze ETF

niedostępne

Obligacje

niedostępne

Kontrakty terminowe na indeksy

niedostępne

Kontrakty terminowe na waluty

niedostępne

Kontrakty terminowe na akcje

niedostępne

Obrót opcjami

niedostępny

Inwestowanie na rynkach zagranicznych
Rynki zagraniczne

USA, DE, UK + 24 inne

Dostępne kategorie instrumentów

akcje, obligacje, ETF-y, warranty, opcje i kontrakty terminowe oraz CFD na rozmaite aktywa (m.in. indeksy, waluty, surowce)

Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda DE

0,05%, min. 1,25 EUR, maks. 29 EUR

Prowizje dla konta w wariancie tiered, gdy wielkość obrotów plasuje się w najniższym przedziale przewidzianym przez IB

Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda UK

0,05%, min. 1 GBP

Prowizje dla konta w wariancie tiered, gdy wielkość obrotów plasuje się w najniższym przedziale przewidzianym przez IB

Prowizja od zleceń na akcjach – giełda USA

0,0035 USD, min. 0,35 USD, maks. 1%

Prowizje dla konta w wariancie tiered, gdy wielkość obrotów plasuje się w najniższym przedziale przewidzianym przez IB

Formularz W-8BEN

TAK

Dostęp do notowań online
1 najlepsza oferta

0 zł

Inne ważne elementy oferty
NewConnect

NIE

Czy dom maklerski oferuje IKE i IKZE?

NIE

Złóż wniosek

Konto w Interactive Brokers – opłaty i prowizje

Amerykański broker nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Nie nalicza jej również w przypadku braku aktywności inwestycyjnej, co jest istotną zmianą, bo jeszcze niedawno wiązało się to z „karą” w wysokości 10 USD miesięcznie.

Jeśli chodzi o prowizje transakcyjne, to różnią się one w zależności od giełdy i kategorii instrumentów finansowych, przy czym na ich wysokość, minimalną wartość i sposób naliczania ma również wpływ wybrana struktura opłat. Ta ostatnia dostępna jest w wariantach fixed i tiered, które określa się z poziomu konta inwestycyjnego. Opcja fixed jest ustawiona domyślnie i zapewnia stałe stawki prowizji, niezależne od wielkości transakcji. Natomiast wariant tiered wiąże się z wielopoziomową strukturą opłat (im większe obroty na koncie, tym niższe stawki), a także niższą minimalną wartością prowizji.

Kupując niektóre instrumenty, np. akcje czy ETF-y, do standardowej prowizji trzeba doliczyć niewielkie koszty stron trzecich (giełdowe, rozliczeniowe i regulacyjne). Poza tym, w przypadku transakcji zawieranych w walucie innej niż posiadana na rachunku inwestycyjnym, broker dokonuje automatycznego przewalutowania za określoną opłatą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na konto w IB wpłacić środki w USD, EUR czy PLN i dokonać transakcji bezpośrednio w walucie, w której notowany jest dany instrument.

Interactive Brokers – podatki od zysków

Jeśli inwestycje dokonywane poprzez rachunek Interactive Brokers przyniosą zysk, to poza wspomnianymi kosztami pojawi się konieczność zapłaty podatku od dochodów kapitałowych. W tej sytuacji zastosowanie znajdują te same zasady, co w przypadku handlu w innym dowolnym domu maklerskim. W odróżnieniu od polskich firm, broker nie wysyła jednak druku PIT-8C, więc przychody i koszty należy podsumować we własnym zakresie. Z drugiej strony, udostępnia za to formularz W-8BEN, który w przypadku inwestowania w amerykańskie akcje dywidendowe pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%.

Oferta inwestycyjna IBKR – instrumenty dostępne u brokera

Konto inwestycyjne Interactive Brokers zapewnia dostęp do instrumentów ze 150 rynków z 33 krajów. Możliwe jest inwestowanie na blisko 20 giełdach europejskich (w tym na GPW), a także amerykańskich, kanadyjskiej, azjatyckich (w tym w hongkońskiej) czy australijskiej.

Broker posiada w ofercie różnego typu instrumenty finansowe: akcje, obligacje, ETF-y, kontrakty futures i CFD, opcje, warranty czy fundusze inwestycyjne, ale to, w które konkretnie kategorie aktywów można inwestować, zależy już od danej giełdy. Warto przy tym dodać, że niektórymi amerykańskimi ETF-ami pozwala handlować bez prowizji (więcej na ten temat tutaj), jednak ze względu na obowiązujące regulacje tego typu produkty nie są dostępne dla klientów z Europy, w tym z Polski.

Jeszcze jakiś czas temu w Interactive Brokers minimalny depozyt wynosił aż 10 000 USD, co czyniło jego ofertę niedostępną dla wielu drobnych inwestorów. Obecnie ten limit już nie występuje, więc w akcje, ETF-y czy inne instrumenty można swobodnie inwestować dowolne kwoty.

Jak założyć konto w Interactive Brokers?

Osobom, którym oferta Interactive Brokers przypadła do gustu, pozostaje odwiedzić stronę interactivebrokers.com i otworzyć rachunek inwestycyjny.

Zakładanie konta w IBKR trwa nie dłużej niż kilkanaście minut i przebiega mniej więcej tak, jak w każdym innym domu maklerskim. Proces rozpoczyna się od podania adresu e-mail, nazwy użytkownika, hasła i kraju zamieszkania, po czym zostaje wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po jej kliknięciu należy zalogować się do systemu na podane dane i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj rachunku.

Później klient przechodzi do głównych procedur rejestracyjnych, które wiążą się z uzupełnieniem m.in. danych osobowych i kontaktowych, przesłaniem dokumentów potwierdzających tożsamość (dowód osobisty lub paszport) i adres zamieszkania (np. rachunek za Internet), czy też wykonaniem przelewu weryfikacyjnego. Aktywacja konta następuje zwykle w następnym dniu roboczym.

Rachunek Interactive Brokers demo

Aby móc przetestować usługi brokera, nie trzeba przechodzić całego procesu rejestracyjnego i zakładać rzeczywistego konta. Dostępny jest bowiem rachunek Interactive Brokers demo, który można wypróbować w łatwy sposób i bez zobowiązań. Pozwala on swobodnie zapoznać się z funkcjonalnością platformy inwestycyjnej IBKR, a do jego założenia wystarczy adres e-mail, nazwa użytkownika i hasło.

Załóż konto w 10 minut
Recenzja Moneteo
3.9

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.

Atrakcyjne prowizje, szeroki wybór instrumentów z wielu giełd, potężna platforma inwestycyjna z wieloma narzędziami AT, a do tego wysoka renoma brokera. Wszystko to sprawia, że oferta Interactive Brokers może sprostać oczekiwaniom wielu doświadczonych inwestorów. Ma jednak istotne minusy, które nie spodobają się mniej zaawansowanym – to m.in. skromna oferta polskich instrumentów, brak wysyłki druku PIT-8C i niezbyt przyjazna w obsłudze platforma handlowa.
Spis treści

Zalety

 • bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie rachunku
 • duży wybór instrumentów finansowych
 • dostęp do darmowych ETF-ów
 • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%

Wady

 • wąska oferta instrumentów z polskiej giełdy
 • brak deklaracji PIT-8C

Pora przejść do oceny konta Interactive Brokers, opinii na temat brokera i porównania z ofertami konkurencji.

Atrakcyjność opłat
(5)

Najpierw ocenię, jak od strony kosztowej prezentuje się oferta rachunku amerykańskiego brokera.

Jeden z najtańszych brokerów na rynku

W Interactive Brokers, tak jak u wielu innych brokerów, założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, natomiast prowizje transakcyjne różnią się w zależności od giełdy i klasy aktywów. W ogólnym rozrachunku strona kosztowa oferty wypada atrakcyjnie, nawet bardzo, i zapewnia brokerowi miejsce w ścisłej czołówce najtańszych na rynku.

Standardowe prowizje transakcyjne są niskie i w wielu przypadkach wynoszą 0,05-0,2% wartości transakcji, przy czym warto pamiętać o dostępności dwóch struktur opłat – dla aktywnych graczy prawdopodobnie lepszy będzie wariant tiered ze strukturą wielopoziomową. Trudno znaleźć brokera, który przygotowałby lepszą propozycję, a przy tym nie stawiał żadnych limitów, do których obowiązują korzystne stawki opłat. Oferuje on również sporo bezpłatnych ETF-ów, które mogą zainteresować osoby nastawione na inwestowanie pasywne.

Trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące minimalne stawki prowizji, przez które zakupy akcji czy ETF-ów mogą być mniej opłacalne dla inwestorów z małym kapitałem. Na wielu giełdach zagranicznych wynosi ona 3-5 EUR, czyli całkiem sporo, niemniej to nadal wartości znacznie niższe niż w przypadku polskich domów maklerskich i ich oferty zagranicznej.

Co istotne, IBKR oferuje również atrakcyjne warunki przewalutowania. Koszt operacji wynosi zaledwie 0,02% wartości transakcji (min. 2 USD), więc może ona okazać się rozsądną alternatywą dla wymiany środków w kantorze internetowym i przelania ich na rachunek walutowy u brokera.

Bogactwo oferty
(3.3)

Jak Interactive Brokers wypada pod kątem bogactwa dostępnych instrumentów?

Konto w Interactive Brokers – polska giełda okrojona, ale wybór zagranicznych instrumentów ogromny

Interactive Brokers niedawno rozszerzył swoją ofertę ze 135 rynków do 150 z 33 krajów, więc pod względem możliwości inwestycyjnych zalicza się do najlepszych na rynku. Wprawdzie oferuje niewiele instrumentów z polskiej GPW, ale trudno postrzegać to jako większy minus, bo dla inwestorów poszukujących dobrego zagranicznego brokera nie jest ona priorytetem.

Interactive Brokers udostępnia tysiące instrumentów z niemal wszystkich klas aktywów, w tym z rynku forex czy kryptowalut (w formie futuresów). Niemniej, jeśli zależy Ci na jakimś jednym lub kilku konkretnych instrumentach, sprawdź, czy aby na pewno (a jeśli tak, to na jakich warunkach) są one oferowane.

Funkcjonalność
(3)

Jak oceniam wygodę inwestowania za pośrednictwem rachunku Interactive Brokers?

Platforma Interactive Brokers w kilku wariantach i aplikacja mobilna 

Interactive Brokers chce sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, więc w jego ofercie nie mogło zabraknąć rozbudowanej platformy inwestycyjnej TWS i aplikacji mobilnej do handlu. Docenią je inwestorzy, którzy faktycznie handlują na wielu rynkach i instrumentach finansowych, a także dokonują zaawansowanych analiz technicznych. Warto dodać, że dom maklerski udostępnia też dodatkowo pomocne rozwiązania i informacje: prognozy dotyczące przychodów spółek czy zysku na akcję, a także ich dane finansowe z ostatnich lat.

Platforma inwestycyjna Interactive Brokers
Platforma inwestycyjna Interactive Brokers

W praktyce, broker oferuje kilka platform o różnej funkcjonalności. Obok wspomnianej TWS (Trader Workstation), są to: Client Portal, IBKR Mobile i IBKR APIs. Jeśli jesteś zainteresowany jego ofertą, zapoznaj się ze szczegółami ich działania i samodzielnie oceń, która może sprawdzić się w Twoim handlu. Moim zdaniem platformy brokera nie są najprzyjemniejsze w obsłudze, ale korzystanie z nich z pewnością nie przysporzy problemów żadnemu doświadczonemu inwestorowi.

Interactive Brokers – opinie o obsłudze klienta

Wspomnę jeszcze o supporcie brokera i opiniach na jego temat. Przyznam, że moje osobiste doświadczenia nie są najlepsze: czat kilkukrotnie był dla mnie niedostępny ze względu na dużą liczbę zapytań klientów, a odpowiedzi na pytania zgłoszone mailowo udzielono mi po kilku dniach.

W sieci znalazłem jednak sporo pozytywnych komentarzy na temat jakości obsługi w Interactive Brokers, więc niewykluczone, że po prostu trafiłem na gorący okres, z którym broker nie do końca sobie poradził. Na plus zapisałbym natomiast proces rejestracji konta i wpłaty środków – tutaj wszystko przebiegło sprawnie i całkiem szybko.

Bezpieczeństwo
(5)

Ostatnią kwestią, którą warto omówić, jest bezpieczeństwo korzystania z usług Interactive Brokers i trzymania środków na prowadzonym przez niego rachunku.

Czy Interactive Brokers jest bezpieczny?

Interactive Brokers działa od 1978 roku i jako podmiot notowany na giełdzie musi składać publiczne sprawozdania finansowe oraz poddawać się audytom. Poza tym, zapewnia wszelkie gwarancje bezpieczeństwa dla aktywów klientów i podlega nadzorowi surowych organów regulacyjnych: amerykańskiego SEC (Security and Exchange Commission) i brytyjskiego FCA (Financial Conduct Authority).

Co istotne, na Interactive Brokers Group składa się kilka powiązanych ze sobą spółek, co pozwala funkcjonować brokerowi na różnych rynkach i oferować usługi klientom z niemal całego świata. Jeśli chodzi o europejskich inwestorów, to broker może świadczyć dla nich usługi dzięki licencjom w Irlandii, Luksemburgu i na Węgrzech.

Czy warto założyć rachunek w Interactive Brokers? Opinie i moja ocena

Interactive Brokers, podobnie jak choćby DEGIRO, jest brokerem o zasięgu globalnym, który przygotował swoją ofertę z myślą o inwestorach z wielu krajów. Powoduje to, że jego propozycja nie będzie najlepszym wyborem dla osób, które chciałyby inwestować głównie na polskiej GPW (brakuje polskich akcji, ale również rodzimych ETF-ów i kontraktów terminowych). Może zainteresować natomiast tych, którzy oczekują rachunku z dostępem do bogatej oferty instrumentów z rynków zagranicznych, a przy tym mają za sobą już pewne doświadczenie inwestycyjne.

Samą spółkę Interactive Brokers powinni polubić inwestorzy dywidendowi. Jest ona notowana na amerykańskiej giełdzie i regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Niezależnie od tego, czy zainwestujesz w jej akcje czy walory innych firm z USA, możesz skorzystać z formularza W-8BEN, który pozwoli Ci obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%. Minusem jest natomiast fakt, że nie otrzymasz od brokera deklaracji podatkowej PIT-8C, co oznacza, że będziesz musiał samodzielnie podsumować transakcje zrealizowane za pośrednictwem jego platformy handlowej.

W praktyce Interactive Brokers to ciekawa propozycja głównie dla nieco bardziej doświadczonych i świadomych inwestorów, którzy oczekują dostępu do wielu rynków zagranicznych i niskich prowizji transakcyjnych. Z tego też względu w analizie celowo nie rozpisywałem się szerzej na temat działania platform brokera. Zaawansowani gracze często mają sprecyzowane potrzeby i oczekiwania, więc polecam im po prostu samodzielnie przetestować bezpłatne konto w IBKR.

Załóż konto w 10 minut
Najczęściej zadawane pytania

Jak zamknąć konto maklerskie Interactive Brokers?

Konto można zamknąć z poziomu swojego panelu klienta. W tym celu wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę w ustawieniach konta i złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku. Dyspozycja zostanie zrealizowana, jeśli na koncie nie masz żadnych aktywów inwestycyjnych ani środków pieniężnych.

Komentarze i opinie

(36)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Michał
Gość

Witam,

Czy w IB można założyć konto firmowe, w Posce mam spolke zoo i chciałbym zainwestować w akcje przez IB ? Zakłada sie wtedy konto dla instytucji czy jak.?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Można założyć, przy czym na stronie IB (lub kontaktując się z tym domem maklerskim) warto jeszcze sprawdzić, po spełnieniu jakich warunków jest to możliwe.

Odpowiedz

J
Juzef
Gość

Z tymi ETFami na GPW to chyba nie do konca prawda, bo akurat przez IBKR mam kupione Beta ETFY na sWig i mWig.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Juzef

A masz pozostałe z GPW? Bo wcześniej nie było a teraz tylko niektóre widze u siebie

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy można w dowolnym momencie np. po kilku latach dodać nowe konto bankowe np. w przypadku gdy ktoś otworzy sobie nowe zagraniczne konto bankowe i chce żeby środki że sprzedaży aktywów finansowych traciło właśnie na to nowe konto ??

Dziękuję

Odpowiedz

M
Maniek
Gość
@Łukasz

W innych domach maklerskich zwykle można, więc jest na to spora szansa.

Odpowiedz

S
STEFAN
Gość

witam , czy w IB można handlować akcjami na rynku OTC?

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@STEFAN

Tak ale tylko niektórymi. Na stronie mają informacje na ten temat

Odpowiedz

S
STEFAN
Gość
@STEFAN

mam akcje sorrento theraputics i nie wiem czy mogę je sprzedać na OTC mając konto w IB ?

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@STEFAN

Patrzę na wykres i na te spadki. Może najlepiej nie sprzedawać tyh akcji w ogole?:P no ale jeśli ci zależy to pewnie pzoostaje pisac bezposrednio do IB

Odpowiedz

M
misiexu
Gość

Czy w IB można zainwestować w ETFy amerykańskie w podstawowym wariancie rachunku ? Czy też trzeba mieć określony depozyt ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@misiexu

Zwykli polscy inwestorzy, ze względu na restrykcyjne regulacje europejskie, praktycznie w ogóle nie mają dostępu do amerykańskich ETF-ów. W IB mieli go dotychczas (i możliwe, że wciąż mają) jedynie klienci profesjonalni.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Marcin Kowalczyk

A jaka Pan poleca platforme, gdzie polski klient moze inwestowac w amerykanskie ETFy i gdzie nie ma wysokich oplat minimalnych? Jak ocenia Pan np pod tym wzgledem Exante? Zastanaiwalem sie nad DIF brokers ale tam minimalna prowizja od transkacji wynosi az 9 USD.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wojciech

Niestety nie śledzę tak dokładnie tego tematu. Wiem, że wybór jest tutaj naprawdę niewielki, bo teoretycznie (jeśli chodzi o klientów nieprofesjonalnych), to ETF-y amerykańskie w ogóle nie są dostępne dla klientów z Polski. Obecnie to prawo omija skutecznie jedynie bodajże właśnie DIF Broker i Exante.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Witam. Ile wynosi minimalny depozyt i na jaką dźwignie można liczyć na indeksach w interactiv brokers?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

W IB obecnie nie obowiązuje minimalna wpłata, natomiast dźwignia na indeksach wynosi 1:25.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Marcin Kowalczyk

Byłby Pan w stanie polecić mi jakiegoś brokera gdzie miałbym dźwignie min 1:100 lub większą na indeksach i surowcach najlepiej ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

Niestety nie, sam nie korzystam z tak dużej dźwigni. W czołówce naszego rankingu też nie ma żadnego brokera, który oferowałby wszystkim klientom tak wysoki lewar. Warto też mieć na uwadze, że u wielu brokerów dźwignia 1:100 lub większa jest dostępna tylko dla osób ze statusem klienta profesjonalnego.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Marcin Kowalczyk

A co zrobić żeby zdobyć status klienta profesjonalnego? Ten poczatkowy test wyplenić bezbłędnie? Wpłata minimum 100k??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

Na stronie Interactive Brokers podane są szczegółowe wymagania - chodzi głównie o określoną wysokość wpłat czy obrót na rachunku.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Witam. Jaka jest dźwiginia na indeksach w interactive brokers i ile wynosi minimalna 1 wpłata?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

Dźwignia wynosi 1:25, minimalna wpłata nie jest wymagana.

Odpowiedz

S
sasd
Gość

w wegielskich nie mozna wymieniac walut na inne niz waluta bazowa - bo w wegrzech "spekulacja walutowa" jest zabroniona - dramat, wybierajcie Niemcy zamieszkanie i proscie ich potem przez support o zmiane kraju na Polske - bedziecie w IBIE

Odpowiedz

K
klientnaszpan
Gość
@sasd

Wymiana walut jest możliwa w węgierskiej jurysdykcji, po zmianie waluty bazowej konta /trwa parę godzin po wniosku/. Sama rejestracja konta w DE nie jest taka łatwa - tel kontaktowy; dokumenty etc.

Ergo; jeżeli nie poprawią tego problemu, sugeruję omijać tego brokera i tyle. Jest wiele brokerów na świecie; jeżeli firma ma chore pomysły - my jako klienci możemy pieniądze zostawiać gdzie indziej...

Odpowiedz

R
Radek
Gość

Pod jaką licencję podlegają konta IB otwarte w Polsce?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Radek

Konta otwierane bezpośrednio w IB podlegają pod jurysdykcję węgierską.

Odpowiedz

R
Radek
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy licencja irlandzka Lynx różni się od węgierskiej IB? Irlandia wydaje się być stabilniejszym krajem.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Radek

Z informacji przekazanych przez konsultanta wynika, że nie ma istotnych różnic. Swoją drogą, oba kraje są w UE i ich licencje muszą spełniać pewne normy. Warto też dodać, że IB otworzył biuro na Węgrzech w zasadzie wyłącznie ze względu na Brexit - wcześniej oferował Europejczykom usługi na podstawie licencji brytyjskiej. Taki wybór lokalizacji wziął się pewnie stąd, że założycielem brokera jest Węgier.

Odpowiedz

W
Waldi
Gość
@Marcin Kowalczyk

WITAJCIE

Mama konto W IBKR ON LINE OTWIERALEM W USA przed Brexitem Chcialem pochandlowac opcjami i mam schody mega Nikt nie wie jak to ogarnac Wczotaj kazali mi odlaczyc konto od TMS ale nadal nie wiem czy bede mogl kupowac opcje na akcje w usa

Moze wy pomozecie ?

macie kogos lub program który policzy transakcje do PIT ?

ZERKNIJCIE CO NAPISALI

Please note that because of the Brexit, for the moment, TradeStation International Ltd is not able to manage your account and this is the reason why you are currently using ''GFIS - TS Platform Technical Account (Non-Broker)''.

In case you do not want to wait until TradeStation can again manage your account, please note that you will need to detach your account from their structure by completing our De-Link form.

Note that unfortunately we do not have an exact time frame to provide you with.

If you want to De-Link your account, please note that the De-Link form has been sent to you at the following eMail address; [email protected] Please follow precisely all the indications described on the form before returning it back to us along with a signed valid (not a signature added on the scan) government issued identification document (e.g. passport, driver's license) so that our department in charge can process your request.

Please do not respond to the eMail directly but upload the required documents in this ticket instead.

Yours sincerely,

Ozcan

IBKR Professional Services

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Waldi

W sieci znajdziesz kilka firm, które oferują możliwość podliczenia transakcji zagranicznych. Darmowych programów to chyba za darmo nie ma, ale też warto poszukać. Natomiast fakt faktem że generalnie nie łatwo się dostać do jakiegokolwiek opcyjnegl rynku zagranicznego...

Odpowiedz

W
Waldi
Gość
@Adam

A Ty możesz coś podpowiedzieć gdzie opcje na akcje USA kupić ?

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Waldi

A w Lynx nie ma? Przychodzi mi do glowy lynx i jeszcze degiro, bo to duże międzynarodowe domy maklerskie

Odpowiedz

W
Waldi
Gość
@Adam

degiro to porazka przedszkole nie tam nie ma prawie z opcji obsluga masakra nie kompetentni, lynx mega drogi ale ponoc fajna maja platf

Odpowiedz

A
Adam
Gość

jak dla mnie za skomplikowana ta ich platforma i opłaty też trudne do ogarrniecia.. ciekawa alternatywa to skorzystać z "nakładki" do ich konta, którą dostarcza Lynx broker

Odpowiedz

K
Karol
Gość
@Adam

Tak, tak, pośrednik pośrednika. I każdy z nich pobiera prowizję. No genialny pomysł.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Karol

Ale jak firma oferująca konto nie pobiera opłat, pośrednik bierze 0,05% prowizji, a kolejny pośrednik kolejne 0,05% to nadal może być to atrakcyjne :P

Odpowiedz