Wróć

Oferta została wycofana. Sprawdź inne produkty od: Alior Bank.

Konto HAIZ w Alior Banku - Recenzja

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

143 publikacje 4519 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

HAIZ to propozycja Alior Banku dla osób młodych, przeznaczona zarówno dla klientów pełnoletnich, jak i niepełnoletnich. Rachunek można założyć również dla dzieci poniżej 13 roku życia. Z kontem powiązana jest nowoczesna aplikacja mobilna, która pomaga młodym ludziom w zarządzaniu swoimi finansami, a rodzicom zapewnia kontrolę nad wydatkami dziecka.

Spis treści

Alior Bank do tej pory nie posiadał żadnego rachunku dedykowanego młodym czy nawet niepełnoletnim klientom. Konto HAIZ jest więc odpowiedzią na potrzeby tej coraz bardziej wymagającej grupy. Nowy rachunek nie tylko powiązany jest z nowoczesną aplikacją mobilną HAIZ, która jednocześnie jest także komunikatorem, ale, co bardzo istotne, mogą go posiadać także dzieci poniżej 13 roku życia – a to już ewenement na rynku.

Podstawowe parametry

Nim zdecydujesz się na otwarcie rachunku, sprawdź jego parametry.

Konto
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł - 1 zł / 3 zł
Bankomaty 0 zł - 1 zł / 3 zł

  • 0 zł - 5 pierwszych wypłat w miesiącu z bankomatów Alior Banku, Euronet oraz Planet Cash (po 5 w bankomatach Alior, 5 w bankomatach Euronet i 5 w Planet Cash). Szósta i każda kolejna wypłata z danego bankomatu kosztuje 1 zł
  • 3 zł - pozostałe bankomaty
Przelew internetowy
0 zł / 1 zł
Zwykły przelew internetowy 0 zł / 1 zł

  • 0 zł za przelewy wewnętrzne (w ramach Alior Banku)
  • 0 zł za pięć pierwszych przelewów zewnętrznych w miesiącu; każdy kolejny kosztuje 1 zł
Konto dla rodzica
TAK
Czy rodzic musi posiadać konto?

TAK


rodzic musi posiadać konto w Alior Banku. Dostępne rachunki to:

Pokaż szczegóły
Konto
Przeznaczenie konta

konto dla osób od 7. do 18. roku życia

Oprocentowanie rachunku

0%

Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Karta
Typy kart płatniczych

Mastercard PayPass

Funkcjonalność karty

płatności zbliżeniowe

Opłata za wydanie karty

0 zł

Opłata za odnowienie karty

0 zł

Miesięczna opłata za kartę

0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe
Wypłata z bankomatów w Polsce
  • 0 zł - 5 pierwszych wypłat w miesiącu z bankomatów Alior Banku, Euronet oraz Planet Cash (po 5 w bankomatach Alior, 5 w bankomatach Euronet i 5 w Planet Cash). Szósta i każda kolejna wypłata z danego bankomatu kosztuje 1 zł
  • 3 zł - pozostałe bankomaty
Wypłata z bankomatów za granicą

0 zł

Wpłata gotówki w oddziale banku

0 zł

Wypłata gotówki w oddziale banku

5 zł

Przelewy
Zwykły przelew internetowy
  • 0 zł za przelewy wewnętrzne (w ramach Alior Banku)
  • 0 zł za pięć pierwszych przelewów zewnętrznych w miesiącu; każdy kolejny kosztuje 1 zł
Zlecenie stałe

0 zł

Zwykły przelew w oddziale banku

8 zł

Inne
Czy rodzic musi posiadać konto?

TAK

Wymagane konto

rodzic musi posiadać konto w Alior Banku. Dostępne rachunki to:

Kto i jak może założyć konto HAIZ?

Rachunek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób młodych i niepełnoletnich, w tym także dla dzieci poniżej 13 roku życia. Dziecko może przelać lub wypłacić w oddziale maks. 200 zł dziennie.

Dziecko – właściciel konta – może płacić kartą, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także przelewać pieniądze. Natomiast rodzic ma wgląd w rachunek (również poprzez aplikację mobilną HAIZ) jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Klient niepełnoletni jest identyfikowany w banku na podstawie legitymacji szkolnej.

Gdy dziecko ukończyło 13 lat, do założenia konta potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica), natomiast w przypadku osób poniżej 13 roku życia konto zakłada rodzic.

Aplikacja mobilna HAIZ

Konto HAIZ jest ściśle powiązane z aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Aplikacja służy zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dzięki niej małoletni może zarządzać środkami zgromadzonymi na swoim koncie, szybko wykonywać przelewy, oszczędzać na wyznaczone cele, a nawet doładować telefon.

Z kolei rodzic może w prosty i szybki sposób sprawdzić wydatki dziecka, zablokować niepożądane transakcje i ustalać limity. Ponadto aplikacja zawiera także funkcję komunikatora. Dzięki temu rodzice mogą bez konieczności zapamiętania numeru konta zasilać rachunek swojego dziecka.

Komentarz redakcji

Konto HAIZ wraz z aplikacją to najnowsza propozycja Alior Banku. Konto jest dość tanie, niemniej maksymalne zredukowanie potencjalnych opłat wymaga pewnego wysiłku. Dość niespotykaną opłatą jest prowizja za wykonanie przelewu zewnętrznego: za szósty i każdy kolejny przelew w miesiącu zapłacimy 1 zł. Niby kwota ta nie jest wysoka, ale przecież wykonujemy przelew w serwisie internetowym banku i trudno uznać, że taka transakcja wymaga od banku dużo pracy i zaangażowania. Natomiast sama konieczność pamiętania i sprawdzania, czy wykonaliśmy mniej niż 5 przelewów, a także czy wypłaciliśmy już 5 razy gotówkę z najbliższego bankomatu określonej sieci może być irytująca.

Kolejnym minusem nowego rachunku jest brak możliwości płacenia za granicą (oraz wykonywania przelewów zagranicznych), co np. w trakcie zagranicznej wycieczki dziecka może być sporą niedogodnością.

Jeszcze bardziej dziwi uniemożliwienie młodym osobom korzystania z BLIK-a, zwłaszcza przy ograniczonej możliwości bezprowizyjnej wypłaty środków z bankomatu i jednoczesnym zachęcaniu do płatności mobilnych.

Do plusów konta HAIZ należy z pewnością zaliczyć nowoczesną aplikację mobilną. Ułatwia ona nie tylko wykonywanie przelewów, ale i doładowanie telefonu czy oszczędzanie na wybrane przez siebie cele. Dzięki aplikacji również rodzic ma wgląd w wydatki dziecka (co akurat nie musi być zaletą dla młodych osób...).

To, co jest w tej ofercie nietypowe, to udostępnienie konta dzieciom poniżej 13 roku życia. Takich propozycji na rynku jest jak na lekarstwo i dobrze, że Alior Bank postanowił wejść w tę niszę. Widać wyraźnie, że konto HAIZ dedykowane jest przede wszystkim osobom małoletnim – stąd też duże możliwości ingerencji w finanse dziecka przez rodzica.

Przy wyborze rachunku dla dziecka warto dobrze zastanowić się wraz ze swoją pociechą, jakie rzeczywiste koszty związane z kontem będziemy ponosić. Jest prawdopodobne, że nasze dziecko i tak nie wykona więcej niż 5 przelewów w miesiącu, ale możliwe również, że będzie potrzebowało szerszego dostępu do bankomatów. Przy wyborze konta zawsze rozważamy wszystkie „za” i „przeciw”, lecz w przypadku pierwszego rachunku dla dziecka mamy jeszcze okazję wdrażać pomału naszą pociechę w świat finansów i oszczędności, dlatego warto wybrać możliwie najlepiej.

Przydatne dokumenty

Komentarze i opinie

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy