Aplikacja Alior Bank (Alior Mobile) - Recenzja i Opinie

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.

Alior Bank może pochwalić się sporą liczbą klientów, korzystających chociażby z atrakcyjnej oferty walutowej i oszczędnościowej. Dobrym narzędziem do zarządzania produktami jest aplikacja Alior Bank. Jakie oferuje ona możliwości?

Spis treści

„Wyższa kultura. Bank nowości” – tymi słowami Alior Bank reklamuje swoje usługi. Istotnym elementem tych „nowości” jest funkcjonowanie systemu bankowości elektronicznej, w ramach której funkcjonuje serwis internetowy i aplikacja mobilna. Czy bank rzeczywiście dotrzymuje słowa danego we własnym haśle marketingowym?

Aplikacja mobilna Alior Banku w pigułce

Aplikacja mobilna Alior Banku (Alior Mobile) jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS.

Logowanie
(4.5)
Transakcje
(4)
Ustawienia
(4)
Przydatne funkcje
(4)
Wygoda
(4)
Logowanie, ekran startowy
Ocena
Sposób logowania
 • PIN
 • odcisk palca
 • Face ID
Stan konta przed zalogowaniem

TAK

Inne funkcje dostępne przed zalogowaniem

historia rachunku

Transakcje
Ocena
Typy przelewów
 • zwykły
 • natychmiastowy
 • podatkowy
Mobilna autoryzacja

TAK

Kod Blik

TAK

Przelew na telefon Blik

TAK

Inne funkcje
 • Blik zbliżeniowy
 • doładowanie telefonu
 • wygodne opłacanie rachunków
 • wygenerowanie karty HCE
Ustawienia konta i karty
Ocena
Zmiana limitów karty

TAK

Zmiana PIN-u karty

TAK

Zastrzeżenie karty

TAK

Wnioskowanie o nowe produkty

TAK

Wymiana walut

NIE (klienci Kantoru Walutowego korzystają z osobnej aplikacji)

Zarządzanie powiadomieniami PUSH

TAK

Przydatne lub unikalne funkcje
Ocena
Czasowe blokowanie karty

TAK

Zastrzeganie dokumentów

NIE

Inne funkcje
 • otwieranie konta metodą na selfie
 • podgląd stanu kont w innych bankach (także zlecanie przelewów)
 • zakup biletu komunikacji miejskiej i opłacenie miejsca parkingowego
 • płatności na autostradach (Autopay)
 • zakup ubezpieczenia OC i AC
 • Raport BIK i Alert BIK
 • możliwość personalizacji widoku (tryb ciemny)
Wygoda
Ocena
Automatyczne wylogowanie

TAK (po chwili bezczynności)

Skopiowanie nr rachunku do schowka

NIE

Wysłanie nr rachunku (SMS, e-mail)

TAK

Lista (mapa) oddziałów / bankomatów

TAK

Formy kontaktu z bankiem

telefoniczny

Konto osobiste w Alior Banku z premią

Otwarcie konta, poza dostępem do aplikacji, daje również szansę na premię w promocji:

Aplikacja Alior Bank: jak zacząć z niej korzystać?

Osobom zainteresowanym korzystaniem z aplikacji polecamy przemyśleć otwarcie podstawowego rachunku osobistego w Alior Banku, czyli Konta Jakże Osobistego.

 • Konto
  0 zł / 10 zł

 • Karta
  0 zł / 5 zł

 • Bankomaty
  0 zł / 2,50 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: usługi i opłaty związane z kontem można swobodnie konfigurować w ramach tzw. korzyści, np. ustanawiać darmowe przelewy natychmiastowe i brak opłat za przewalutowanie (2 korzyści są darmowe).

Po otwarciu rachunku pozostaje pobrać aplikację mobilną (z Google Play lub AppStore), zainstalować ją i aktywować przy użyciu nr PESEL lub identyfikatora klienta. Następnie należy odpowiedzieć na pytanie kontrolne, wprowadzić hasło otrzymane w wiadomości SMS i odebrać automatyczne połączenie telefoniczne. Odsłuchany kod trzeba wpisać na ekranie telefonu. Ostatnim krokiem jest nadanie PIN-u, którym odtąd użytkownik będzie logował się do nowej aplikacji i autoryzował transakcje – już na tym etapie można ustawić biometryczną metodę logowania (odcisk palca lub skan twarzy).

Przejdź na stronę banku
Recenzja Moneteo
4.1

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.

W aplikacji Alior Banku z łatwością wykonamy proste transakcje. Mamy tu także całkiem szerokie możliwości zarządzania produktami. Problemem są natomiast spowolnienia i błędy oraz brak czegoś „ekstra”, co wyróżniałoby aplikację wśród coraz silniejszej konkurencji.
Spis treści

Zalety

 • szeroki wachlarz opcji związanych z przelewami i płatnościami

Wady

 • dość częste spowolnienia i błędy

Większość z nas uruchamia aplikację zwykle po to, by sprawdzić stan konta i historię rachunku, ewentualnie by zlecić przelew lub dokonać płatności. Czy jednak aplikacja Alior Bank oferuje coś więcej?

Ogólna ocena
(4.1)
Logowanie, ekran startowy
(4.5)

Aplikacja umożliwia logowanie przy pomocy kodu PIN lub odcisku palca (Android i i iOS). Posiadacze telefonów z systemem od Apple mogą skorzystać z logowania skanem twarzy (Face ID). Co więcej, w ten sam sposób można również zatwierdzać zlecane operacje.

Użytkownicy mogą – jeszcze przed zalogowaniem – sprawdzić stan konta, ostatnie transakcje z historii rachunku oraz połączyć się z infolinią banku.

Ikonka Blika w rogu ekranu sugeruje, że bez zalogowania możemy wygenerować kod Blik. Po jej naciśnięciu aplikacja wymaga jednak logowania – dopiero wówczas możliwe jest uzyskanie kodu Blik.

Ekran główny (po zalogowaniu) prezentuje się następująco:

Aplikacja Alior Mobile
Aplikacja Alior Mobile
Transakcje (przelewy, płatności)
(4)

Oprócz zwykłego przelewu, w aplikacji zlecisz także przelew natychmiastowy. Możesz też utworzyć szablon przelewu, wysłać przelew zwrotny, a także go ponowić. Aplikacja wyświetli koszt operacji, którą zamierzasz zlecić. Alior Bank udostępnia mobilną autoryzację operacji zlecanych w serwisie bankowości internetowej. Aplikacja pozwala na przejrzenie historii rachunku, w której znajdziesz szczegółowe informacje o każdej transakcji.

Użytkownicy mają możliwość doładowania telefonu na kartę, wygodnego opłacania faktur oraz dokonywania płatności przy pomocy kodów Blik, zbliżeniowych płatności Blik i zlecania przelewów na telefon. Aplikacja służy pomocą, identyfikując potencjalnych odbiorców takiego przelewu.

Ustawienia konta i karty
(4)

Dzięki aplikacji Alior Bank masz wygodny dostęp do zarządzania swoimi produktami w każdym miejscu i przez całą dobę. W apce możesz m.in. zmienić PIN do karty i obowiązujące ją limity transakcyjne, a w razie potrzeby będziesz mógł ją zastrzec. W ustawieniach skonfigurujesz powiadomienia PUSH informujące o wybranych zdarzeniach.

Z poziomu aplikacji złożysz również wniosek o nowe produkty oszczędnościowe i kredytowe z oferty Alior Banku.

Przydatne lub unikalne funkcje
(4)

Aplikacja mobilna Alior Banku oferuje praktyczną funkcję czasowego blokowania karty – gdy musisz zostawić portfel np. w szafce na basenie lub w innym miejscu, w którym istnieje pewne ryzyko kradzieży, możesz w ten sposób uchronić się przed nieuprawnionym użyciem „plastiku”. Operacja jest całkowicie odwracalna; w aplikacji możesz łatwo odblokować kartę, by móc potem normalnie z niej korzystać. Oprócz tego apka daje możliwość otwarcia konta metodą na selfie.

Aplikacja Alior Bank – inne interesujące funkcje

Alior Bank jako jedna z zaledwie kilku instytucji oferuje w swojej bankowości podgląd stanu kont w innych bankach (w BNP Paribas, Banku Pekao, Banku Millennium, ING Banku Śląskim, PKO BP i Santander Bank Polska). Co więcej, w aplikacji Aliora możesz również zlecić przelew z "obcych" rachunków.

Bank udostępnił także coraz powszechniejsze funkcje zakupu biletów komunikacji miejskiej i opłacenia miejsca parkingowego, a także szybkie i wygodne płatności na autostradach (Autopay). Z poziomu aplikacji wykupisz też ubezpieczenie OC i AC oraz aktywujesz usługi Raport BIK i Alert BIK.

Aplikacja Alior Bank jest dostępna w polskiej, angielskiej i – co ciekawe – rosyjskiej wersji językowej.

Wygoda
(4)

To, czy aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, jest naszym zdaniem kwestią dyskusyjną. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Początkowo pewne problemy może sprawiać nawet odnalezienie przycisku do wylogowania z aplikacji, choć po pewnym czasie wylogowanie następuje automatycznie. Użytkownicy skarżą się natomiast na częste problemy techniczne i spowolnienia w działaniu, które utrudniają korzystanie z bankowości w telefonie.

Z pozytywnych informacji – aplikacja Alior Mobile umożliwia wysłanie naszego numeru rachunku np. SMS-em, znalezienie najbliższego oddziału oraz, jak już wspominaliśmy, telefoniczny kontakt z bankiem (po zalogowaniu bez dodatkowej weryfikacji).

Przejdź na stronę banku

Komentarze i opinie

(19)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
Robson
Gość

A ja szukam w apce mobilnej możliwości edycji szablonów, a nie tylko dodawanie, i za diabła nie mogę znaleźć. Pomyślcie o takiej funkcjonalności.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Robson

Niestety my nie mamy takiej możliwości jako Moneteo, ale Alior Bank już tak :)

Odpowiedz

R
Rafa
Gość

Bez sensu lub subiektywne/sponsorowane nadawanie gwiazdek przez autora. Przy logowaniu AliorBank ma wszystko co wymienione przy ING a duża różnica w ocenie, dalej nawet nie sprawdzałem :)

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Rafa

Zgodzę się, że ocena w kategorii Logowanie była zbyt niska, to wynik zwykłego niedopatrzenia – podniosłem ją. Oceny w pozostałych kategoriach podtrzymuję.

Zarzut o "sponsorowane nadawanie gwiazdek" odbieram jako krzywdzący, tym bardziej, że na stronie rankingu (https://www.najlepszekonto.pl/ranking-aplikacji-bankowych) dokładnie wskazujemy na obiektywne czynniki, które decydują o ocenie w danej kategorii. Element subiektywizmu pojawia się jedynie przy Wygodzie korzystania, ale nie może być inaczej, gdyż np. intuicyjność jest czymś z natury subiektywnym ?

Gdybyś miał inne wątpliwości lub chciał przedstawić swoją opinię na temat tej lub innej aplikacji – zachęcam ?

Odpowiedz

G
Gregory
Gość

Numer rachunku można skopiować do schowka. Jest już taka opcja.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Gregory

Z tego, co widzę, jest opcja "Udostępnij numer" i tam można skopiować do schowka, ale system dodaje do tego słowa "Numer konta".

Odpowiedz

U
Ulka
Gość

Witam, miałam zainstalowaną aplikacje i korzystam z niej cały czas i jakiś miesiąc temu już nie mogłam wejść na aplikację tylko musiałam ją ponownie aktywować. Nic nie zmieniałam ani z telefonem ani na koncie. Aktywowałam ją ponownie i było ok aż do wczoraj bo znowu to samo. Aplikacja znowu żąda aktywowania na moim telefonie. Czy ktoś też miał taki problem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ulka

Kiedyś spotkałam się z taką sytuacją w Santanderze, ale było to jednorazowo. Może to wynikać z problemów po stronie banku. Próbowałaś wyjaśnić sprawę z Alior Bankiem?

Odpowiedz

M
Mietek
Gość

Od pewnego czasu stan konta pokazywany jest w sposób moim zdaniem nieprawidłowy i nie intuicyjny. Po dokonaniu transakcji wyświetlane jest nadal bez zmian. Aby sprawdzić stan faktyczny należy kopać głęboko w menu i znaleźć kwoty zablokowane. Następnie odjąć od stanu konta by dowiedzieć się ile mamy do dyspozycji. Może to mylić i utrudniać zarządzanie swoim kontem. Poza tym mankamentem jest to znośna aplikacja.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mietek

Nie zauważyłam nieprawidłowości w działaniu aplikacji. W historii operacji te nierozliczone oznaczone są kłódką, a zarówno przez zalogowaniem, jak i po widzę realną kwotę do dyspozycji. Próbowałeś zgłaszać problem bankowi?

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Nie polecam. Szczegolnie osobom, ktore nie maja czasu caly czas biegac do banku, lub mieszkajacym za granica. Ja osobiscie od 3 miesiecy mam zablokowane konto, bo... smsy do mnie nie dochodza, a AB nie potrafi nic z tym na odleglosc zrobic. Nie maja mozliwosci zweryfikowania mojej osoby na odleglosc, co w dobie skypu, videospotkan i innych cudow techniki, uwazam za glebokie sredniowiecze. Infolinia to tez grupa dziewczynek i chlopaczkow, ktorzy w niczym nie potrafia pomoc. Jak dla mnie to szumna reklama i bardzo slaba aplikacja, oraz do niczego bankowosc online. Zawiodlam sie na calej linii.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Brak dostępu do "koszyka przelewów" z poziomu aplikacji mobilnej to jakieś przeoczenie? Przecież to oczywista funkcjonalność, planujesz płatność np. FV przy komputerze, wpisujesz numer konta, dane kontrahenta aby potem na spotkaniu transakcję potwierdzić w aplikacji. Szkoda że tego nie ma.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Brak możliwości wykonania przelewów w walutach obcych przez aplikację dla posiadaczy kont walutowych w banku to duży minus

Odpowiedz

J
Jaro
Gość

Aplikacja Aliora dopiero 10 miejsce hmm. Jak dotąd nie miałem z nią żadnych problemów posiada chyba wszystkie funkcje nowoczesnej bankowości w tym opłaty za autostrady i płatności parkingowe. Liczę na to że dopracują aplikację na iOS tak by tryb ciemny na niej włączał się także po zmroku tak jak to się dzieje obecnie w całym systemie IPhona.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Jaro

Dzięki za opinię ?

Wymienione przez Ciebie funkcje są praktyczne i przydatne, ale właściwie poza otwartą bankowością i płatnościami za autostrady aplikacja posiada w większości funkcje oferowane też w innych aplikacjach – stąd trudno tu mówić o przewadze Aliora nad konkurencją.

Problemem jest kwestia wygody, choć co do tego każdy może mieć inne zdanie. Użytkownicy są mocno podzieleni np. co do intuicyjności aplikacji – rozumiem, że w tej kwestii masz pozytywne odczucia?

Odpowiedz

Z
zaiks
Gość

Alior chwali się udostępnieniem możliwości zakupu biletów komunikacji i biletów parkingowych w apce.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@zaiks

Wiemy - uwzględnimy to niebawem :)

Odpowiedz

T
TheDemogorgon
Gość

Moim zdaniem ocena tej aplikacji mogłaby być wyższa, gdyby bank nie stworzył osobnej dla klientów Kantoru Walutowego. Połączenie obu aplikacji w jedną pewnie dałoby ciekawy efekt.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@TheDemogorgon

Niewykluczone, bo wówczas funkcjonalności obu aplikacji zsumowałyby się, a tak główna apka Aliora nie oferuje praktycznie żadnych naprawdę ciekawych funkcji. Możemy jednak przypuszczać, że bank zdecydował się na takie rozdzielenie dla większej przejrzystości swojej bankowości mobilnej.

Odpowiedz