Limity przelewów bankowych. Jak zmienić maksymalną kwotę przelewu?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

147 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


38 komentarzy
Limity przelewów bankowych. Jak zmienić maksymalną kwotę przelewu?
Spis treści

Tomasz postanowił zaszaleć. Pozbył się swojej nieco już wysłużonej Skody Octavii, dołożył drugie tyle i kupił prawie nowe audi A4. Po krótkich negocjacjach ze sprzedawcą cena auta została ustalona na 70 tys. zł. Tomasz miał akurat tyle na koncie, więc bez zwłoki zalogował się do systemu bankowości internetowej, aby zrobić przelew. Wpisał potrzebne dane, kliknął „zatwierdź” i spokojnie czekał na kod SMS potwierdzający operację. Zamiast tego na ekranie pojawił się komunikat, że żądana kwota nie może zostać wysłana, gdyż przekracza dzienny limit transakcji.

Limit dzienny, limit miesięczny, limit operacji...

Wbrew pozorom przygoda Tomasza nie jest wcale takim wyjątkiem. Co prawda, niektóre instytucje nie narzucają żadnych odgórnych ograniczeń, jeśli chodzi o transakcje zlecane przez bankowość internetową (co oznacza, że możemy swobodnie przelać całą kwotę, którą dysponujemy na koncie), jednak większość banków, ze względów bezpieczeństwa, ustanowiła maksymalne limity dotyczące przelewów. Niemniej, zwykle są one na tyle wysokie, że trudno je odczuć na co dzień.

W zależności od banku możemy spotkać się z limitami dziennymi (suma transakcji w ciągu doby), kwotowymi (jednorazowo do określonej kwoty), miesięcznymi (suma z danego miesiąca) i ilościowymi (liczba zleconych przelewów). Często banki stosują po kilka limitów na raz, w różnych kombinacjach; przykładowo, w Alior Banku dzienna suma transakcji nie może przekroczyć 1 mln zł, ale i 100 przelewów dziennie.

Dodatkowo częstą praktyką jest ustalanie innych limitów dla przelewów zlecanych w bankowości internetowej, innych – w aplikacji mobilnej, a jeszcze innych – wykonywanych za pomocą Blika itd.

Limit przelewów w bankach

Ważne: maksymalny limit dzienny dotyczy operacji zlecanych, nie zaś wykonywanych w danej dobie. Przykładowo, w Credit Agricole dzienny limit przelewów zewnętrznych wynosi 2 tys. zł (kwotowy: maksymalnie 1 tys. zł). Jeżeli jednak w piątkowy wieczór zlecisz 2 standardowe przelewy (Elixir) na maks. 2 tys. zł, podobnie w sobotę oraz w niedzielę, to w poniedziałek z Twojego rachunku zostanie pobrane 6 tys. zł, Ty zaś będziesz mógł wykonać kolejne operacje łącznie do 2 tys. zł.

Chcesz wiedzieć, kiedy dojdzie Twój przelew? Sprawdź sesje Elixir w polskich bankach.

Limit nie zawsze zmienimy przez Internet

Nasz bohater nie dał jednak za wygraną i spróbował zmienić limit w systemie bankowości internetowej. Niestety, kiedy ustawił nowy limit na 70 tys. zł, okazało się, że taka zmiana nie jest możliwa z powodu wprowadzonych przez bank ograniczeń. W komunikacie na stronie pojawił się komunikat, że wybrana została za duża kwota.

W przypadku tego konkretnego banku z poziomu bankowości internetowej można zwiększyć limit jedynie do 50 tys. zł. Na nic zdała się także próba załatwienia sprawy na infolinii. Tam Tomasz dowiedział się, że podwyższenie limitu przelewu do żądanej przez niego kwoty 70 tys. zł wymaga osobistego stawiennictwa w którymś z oddziałów banku. To jednak w jego przypadku – wiecznie zagonionego pracownika jednej z warszawskich „korpo” – było praktycznie niemożliwe.

Na szczęście sprzedawca audi nie robił większych problemów z rozbiciem płatności na transze. Tomasz jednego dnia przesłał mu 50 tys. zł i rankiem następnego dnia dosłał kolejne 20 tys. zł. Mimo ograniczeń ze strony banku transakcja została zawarta.

W których bankach obowiązują limity kwot przelewu elektronicznego?

Limity przelewów wcale nie są rzadkością na polskim rynku. Tylko w kilku instytucjach klient może swobodnie przelać za pośrednictwem bankowości internetowej dowolną kwotę, którą dysponuje, do wysokości salda na własnych rachunku. W pozostałych bankach spotka się z mniejszymi lub większymi ograniczeniami.

Maksymalny limit, który możemy ustalić w systemie bankowości internetowej

Bank

Maksymalny limit ustalany w systemie bankowości internetowej*

Alior Bank

 • 1 mln zł – limit dzienny / kwotowy
 • 100 przelewów dziennie

Bank Millennium

 • 50 tys. zł – limit dzienny (w przypadku autoryzacji hasłem SMS)
 • 200 tys. zł (w przypadku mobilnej autoryzacji)

Bank Pekao SA

brak

Bank Pocztowy 250 tys. zł - limit dzienny / kwotowy

BNP Paribas

 • 800 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 1 mln zł – limit miesięczny

BOŚ Bank

50 tys. zł - limit kwotowy

Citi Handlowy

 • 200 tys. zł – limit dzienny / kwotowy dla CitiKonta (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej i transakcji Blik)
 • 400 tys. zł – limit dzienny / kwotowy dla konta Citigold (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej i transakcji Blik)

Credit Agricole

 • 1000 zł – limit kwotowy
 • 2000 zł – limit dzienny (jego podwyższenie jest możliwe jedynie w oddziale lub za pośrednictwem infolinii)

ING Bank Śląski

200 tys. zł – limit dzienny / kwotowy

mBank

brak

Nest Bank

 • 50 tys. zł – limit kwotowy
 • 100 tys. zł – limit dzienny
 • 250 tys. zł – limit miesięczny

PKO BP

300 tys. zł – limit kwotowy (przelew powyżej tej kwoty wymaga dodatkowego potwierdzenia podczas kontaktu z infolinią)

Santander Bank Polska

 • 65 tys. zł – limit dzienny / kwotowy (10 tys. zł, jeśli przelew nie wymaga autoryzacji)*
 • 125 tys. zł - maks. limit możliwy do podwyższenia w oddziale lub u wideodoradcy 
VeloBank 200 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
* Podwyższenie limitu w zależności od banku wymaga kontaktu z infolinią lub osobistej wizyty w bankowej placówce. Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Domyślne ustawienia w przypadku poszczególnych użytkowników mogą być inne niż podane wartości, ale można je zmienić, korzystając z systemu bankowości internetowej. Stan na maj 2023.

Przelew dużej kwoty może być problemem dla klientów Banku Millennium, jeśli nie zgodzili się oni na mobilną autoryzację transakcji; korzystający z kodów SMS przetransferują maksymalnie 50 tys. zł (w przypadku autoryzacji mobilnej: 200 tys. zł). W ciągu jednego dnia w serwisie Millenet nie zlecimy przelewu o wartości przekraczającej wskazany limit. A co, jeśli jednorazowo chcemy przesłać większą kwotę? W przypadku tego banku możliwe jest to jedynie poprzez zlecenie takiej dyspozycji bezpośrednio w którymś z jego oddziałów (jest to jednak operacja płatna, której koszt wynosi 11 zł).

Na ograniczenia w robieniu przelewów natknąć mogą się także klienci Santander Banku i Credit Agricole. W pierwszej instytucji limit kwotowy przelewu wynosi 65 tys. zł transakcji zleconej w bankowości internetowej. Z kolei w Credit Agricole domyślny limit wynosi zaledwie... 2 tys. zł.

Maksymalny limit przelewów w Credit Agricole
Maksymalny limit przelewów w Credit Agricole

W przypadku VeloBanku i ING Banku Śląkiego obowiązuje limit w wysokości 200 tys. zł, w Nest Banku: 100 tys. zł, a w PKO BP: 300 tys. zł dla pojedynczej transakcji (przelew na wyższą kwotę trzeba potwierdzić na infolinii).

W pozostałych sprawdzonych przez nas bankach dzienne limity przelewów albo w ogóle nie obowiązywały, albo były ustalone na bardzo wysokim poziomie (np. Alior Bank).

Jak zmienić limit przelewu? Ustawianie limitów przelewów w bankowości internetowej

Niemal każdy bank nowemu klientowi ustawia domyślne wartości limitów na koncie osobistym. Dla niektórych użytkowników będą one zdecydowanie za niskie, dla innych wręcz przeciwnie – zbyt wysokie. Warto je zweryfikować i ustalić na poziomie, który będzie nam odpowiadać na co dzień (uwzględniając maksymalne limity narzucane przez bank). Najprościej i najszybciej można to zrobić w bankowości internetowej. Operacja zawsze będzie wymagała zatwierdzenia w aplikacji mobilnej lub przez kod SMS, ale jest bezwarunkowo bezpłatna, choćbyśmy zmieniali limity po kilka razy dziennie.

Co ciekawe, mimo że są to ważne kwestie bezpieczeństwa, niekiedy znalezienie limitów przelewów jest znacznie trudniejsze niż ograniczeń ustawianych w przypadku transakcji bezgotówkowej kartą czy wypłaty z bankomatu. Podpowiadamy, gdzie je znaleźć.

Zmieniamy limit przelewu w Alior Banku

Limit przelewu w Alior Banku zmienisz w bankowości internetowej, klikając w" "Ustawienia" → "Autoryzacja i bezpieczeństwo".

Alior Bank limity przelewów w bankowości internetowej
Alior Bank limity przelewów w bankowości internetowej

W tym miejscu można zmienić zarówno limit przelewu zlecanego przez Internet, jak i w bankowości mobilnej.

Ustawienia limitu przelewów w Banku Millennium

Po zalogowaniu wybieramy nasz profil i klikamy "Ustawienia limitów transakcji":

Bank Millennium zmiana limitu przelewów w bankowości internetowej
Bank Millennium zmiana limitu przelewów w bankowości internetowej

Jak zwiększyć limit przelewu w Banku Pekao SA?

Aby zmienić limit przelewów w Pekao SA, należy kliknąć w ustawienia ("zębatka" w prawym rogu ekranu), a następnie w zakładkę "Bezpieczeństwo":

Zmiana limitu przelewów w Pekao SA gdzie znaleźć

Zmiana limitu przelewów w Pekao SA
Zmiana limitu przelewów w Pekao SA

Zmieniamy limit przelewu w Credit Agricole

W Credit Agricole nie trzeba szukać odpowiednich zakładek. Klikamy w: "Ustawienia" → "Limity i statusy" i pokazuje się panel do zmiany.

Credit Agricole zmiana limitów przelewów
Credit Agricole zmiana limitów przelewów

Ograniczenia kwotowe dla Blika znajdziemy w zakładce obok ("Blik" → "Limity Blika").

Ustawiamy limit przelewu w ING Banku Śląskim

W Moim ING limity są nieco bardziej ukryte. W pierwszej kolejności musimy kliknąć w nasze imię i nazwisko. Po rozwinięciu paska pokażą się "Ustawienia" i tam znajdziemy zarówno limity przelewów, jak i do kart i transakcji Blik.

ING Bank Śląski ustawianie limitów przelewów
ING Bank Śląski ustawianie limitów przelewów

W aplikacji mobilnej obowiązuje identyczna ścieżka zmiany limitów.

Zmieniamy limit przelewu w mBanku

Znalezienie odpowiednich zakładek wymaga nieco wprawy. Limity transakcji ukryte są w zakładce "Ustawienia", której symbol widzimy w prawnych górnym rogu ekranu, między "Oceń" a skrzynką. W sekcji "Bezpieczeństwo" umieszczono "Limity i autoryzacje":

mBank zmiana limitu przelewu w bankowości mobilnej
mBank zmiana limitu przelewu w bankowości mobilnej

Zmiana limitu przelewu w iPKO (PKO BP)

W PKO BP zmodyfikować limity przelewów możemy w ustawieniach rachunku lub w zakładce "Moje produkty", w której klikamy wybrane konto, następnie "Szczegóły", przewijamy, aż trafimy na "Uprawnieni" → "Zmień limit dzienny".

PKO BP zmiana limitu przelewu w bankowości internetowej
PKO BP zmiana limitu przelewu w bankowości internetowej

Ustawiamy limit przelewu w Santander Bank Polska

Ze znalezienie odpowiednich zakładek w bankowości internetowej nie będą mieli problemów klienci Santander Banku. Należy kliknąć po prostu "Ustawienia" → "Limity" → "Limity przelewów" → "Odkryj limity" (są domyślnie ukryte, wejście trzeba potwierdzić narzędziem do autoryzacji).

Santander Bank Polska limity przelewów
Santander Bank Polska limity przelewów

Ustawienia limitów w VeloBanku

W bankowości internetowej VeloBanku należy znaleźć "Ustawienia" → "Limity transakcji". W tej zakładce znajdują się limity transakcji zlecanych w bankowości elektronicznej, limity karty płatniczej oraz Blika.

Zmiana limitów transakcyjnych w VeloBanku
Zmiana limitów transakcyjnych w VeloBanku

Identyczna ścieżka zmiany limitów obowiązuje w aplikacji mobilnej.

Przelewy natychmiastowe

Standardowy przelew bankowy realizowany w systemie Elixir ma tę wadę, że przesłanie pieniędzy z konta na konto zabiera nieco czasu. Pół biedy, jeśli transferujemy środki w dni robocze – wówczas istnieje duża szansa, że pieniądze trafią na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Znacznie gorzej jest natomiast w weekendy, kiedy żadne płatności nie są przetwarzane. W praktyce oznacza to, że pieniądze wysłane w piątek po południu trafią do adresata najwcześniej w poniedziałek koło południa.

A co, jeśli na taką zwłokę nie można sobie pozwolić? W takim przypadku jednym z najtańszych rozwiązań (koszt to przeważnie od 5 zł do 10 zł) jest wykonanie tzw. przelewu ekspresowego realizowanego w systemie Express Elixir lub przez prywatnego operatora płatności – firmę Blue Media (więcej na ten temat znajdziesz w artykule Przelew bankowy. Sprawdź również, ile kosztuje przelew natychmiastowy w Twoim banku).

Zasadniczą wadą przelewów natychmiastowych jest jednak niska maksymalna kwota, którą możemy wysłać w ten sposób. Owszem, przelew natychmiastowy sprawdzi się, jeśli pilnie potrzebujemy np. 200 zł na kupno nowych butów czy zapłacenie rachunku w restauracji. Ale jeśli musimy mieć „na już” 70 tys. zł (czyli tyle, ile na kupno swojego audi potrzebował Tomasz) — taka usługa poza nielicznymi wyjątkami niestety się nie sprawdzi. Ponadto należy pamiętać, że często limity są znacznie niższe w przypadku bankowości mobilnej i że w niektórych bankach nie przelejmy w ten sposób środków do Urzędu skarbowego czy ZUS.

Ustalone przez bank limity dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym w ofercie dla klientów indywidualnych

Bank

Limit*

System płatności

Alior Bank

100 tys. zł - limit kwotowy

Express Elixir

Bank Millennium

10 tys. zł (50 tys. bankowość prywatna) - limit dzienny / kwotowy

Express Elixir

Bank Pekao SA
 • 5 tys. zł - limit kwotowy
 • 10 tys. zł - limit dzienny
Express Elixir
Bank Pocztowy 20 tys. zł - limit kwotowy Express Elixir
BOŚ Bank 10 tys. zł Express Elixir

BNP Paribas

20 tys. zł - limit kwotowy

Express Elixir

Citi Handlowy
 • 30 tys. zł - limit kwotowy na rachunku CitiKonto
 • 50 tys. zł - limit kwotowy na rachunku Citigold
Express Elixir

Credit Agricole

5 tys. zł - limit kwotowy

Express Elixir

ING Bank Śląski

50 tys. zł - limit kwotowy

Express Elixir

mBank

 • 10 tys. zł - pojedynczy przelew
 • 3 przelewy dziennie

Express Elixir

Nest Bank

5 tys. zł - limit kwotowy

BlueCash

PKO BP

 • 3 tys. - pojedynczy przelew
 • 6 tys. zł - dziennie
 • 2 przelewy dziennie

Express Elixir

Santander Bank Polska

20 tys. zł - limit kwotowy

BlueCash

VeloBank 10 tys. zł - limit kwotowy Express Elixir
* Jeśli w danym banku dostępne były zarówno przelewy Express Elixir jak i Bluecash, pod uwagę braliśmy ten z wyższym limitem. Z uwagi na ograniczenia systemów płatniczych – brak możliwości ich podniesienia. Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na maj 2023.

Na największe ograniczenia z dokonywaniem przelewów ekspresowych natkną się klienci PKO BP, gdzie maksymalna kwota transakcji tego typu może jednorazowo wynieść tylko 3 tys. zł, a w ciągu dnia da się wykonać jedynie dwie takie operacje. Tak więc nawet jeśli podzielimy płatność na dwie części, to i tak w ciągu doby nie wyślemy więcej niż 6 tys. zł.

W innych bankach również zetkniemy się z limitami, ale są one już znacznie wyższe. Przykładowo w Santanderze limit dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym w systemie BlueCash wynosi 20 tys. zł. Tyle samo (ale już w przypadku systemu Express Elixir) można przesłać maksymalnie w BNP Paribas. Natomiast najwyższy limit – równe 100 tys. zł – obowiązuje w Alior Banku.

Przelewy w aplikacji mobilnej

Wystarczyło zaledwie kilka lat dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej, aby w ofercie w zasadzie wszystkich polskich banków komercyjnych pojawiły się mobilne aplikacje do zarządzania finansami. Ich posiadacze przy pomocy smartfona lub innego urządzenia mobilnego mogą m.in. w bardzo łatwy sposób sprawdzić saldo swojego konta, dokonać płatności zbliżeniowej, a nawet zrobić przelew. Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom również Blika, dzięki któremu nie tylko można płacić w sklepie czy w Internecie (obecnie jest to jeden z najpopularniejszych w Polsce sposobów płatności za zakupy w sieci), ale także zlecać przelewy na telefon, a nawet wystawiać czeki.

Płatności mobilne są proste i szybkie, jednak banki wprowadziły znaczne ograniczenia co do maksymalnych kwot, które można przelać przez aplikację mobilną i za pomocą Blika. Choć w założeniu taki zabieg ma zwiększyć bezpieczeństwo przelewanych środków, to bywa bardzo frustrujący. Jeszcze bardziej rygorystycznie kształtują się limity związane z operacjami realizowanymi przez Blika.

Limity w aplikacji mobilnej i Blik

Bank

Limit*

Blik

Alior Bank

 • 50 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 100 przelewów dziennie
 • 10 tys. zł – limit kwotowy
 • 20 tys. zł – limit dzienny
 • 30 tys. zł – limit miesięczny

Bank Millennium

20 tys. zł **

 • 10 tys. zł – limit kwotowy płatności
 • 500 zł - limit kwotowy przelewu na telefon
 • 300 zł - limit dzienny / kwotowy cashback Blik
 • 20 - dzienny limit transakcji mobilnych i zbliżeniowych

Bank Pekao

10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy za zakupy przez PeoPay, brak limitu na przelewy (limit łączny dla bankowości internetowej Pekao24 i PeoPay)

10 tys. zł - limit dzienny / kwotowy

Bank Pocztowy 200 tys. zł - limit dzienny / kwotowy
 • 1000 zł - limit transakcji bezgotówkowej
 • 3000 zł - limit dzienny transakcji w Internecie

BNP Paribas

 • 5 tys. zł – limit kwotowy
 • 10 tys. zł – limit dzienny
 • 100 tys. zł - limit miesięczny
 • 500 zł – limit kwotowy w POS
 • 5000 zł – limit kwotowy w Internecie
BOŚ Bank 50 tys. zł – limit dzienny / kwotowy

Transakcje:

 • 5000 zł – limit kwotowy
 • 25 - dzienny limit transakcji

Przelew na telefon Blik:

 • 500 zł – limit kwotowy
 • 5000 zł – limit dzienny

Citi Handlowy

 • 200 tys. zł – limit dzienny / kwotowy dla CitiKonta (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej i transakcji Blik)
 • 400 tys. zł – limit dzienny / kwotowy dla konta Citigold (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej i transakcji Blik)
 • 20 tys. zł - limit dzienny
 • 500 zł - limit kwotowy przelewu

Credit Agricole

 • 10 tys. zł – limit dzienny (nie może być wyższy niż limit w bankowości internetowej)
 • 5000 zł – limit dzienny / kwotowy transakcji bezgotówkowych
 • 1000 zł - limit dzienny / kwotowy przelewu na telefon

ING Bank Śląski

50 tys. zł – limit dzienny / kwotowy

 • 10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 500 zł - limit kwotowy przelewów na telefon Blik
 • 1000 zł - limit dzienny przelewów na telefon Blik
 • 50 tys. zł - dzienny limit płatności zbliżeniowych

mBank

 • 20 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 100 - dzienna liczba transakcji
 • 10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 9999 - dzienna liczba transakcji
 • 1000 zł - limit kwotowy przelewu na telefon

Nest Bank

 • 10 tys. zł – limit kwotowy
 • 15 tys. zł – limit dzienny
 • 30 tys. zł – limit miesięczny
 • 10 tys. zł - limit dzienny / kwotowy
 • 20 - limit dzienny liczby transakcji

PKO BP

10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy

 • 20 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 100 operacji dziennie
 • 3000 zł – limit dzienny / kwotowy przelewów na telefon Blik
 • 20 tys. zł - limit dzienny / kwotowy transakcji zbliżeniowych Blik

Santander Bank Polska

10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy

 • 10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 3000 zł – limit dzienny / kwotowy przelewów na telefon Blik
Velo Bank 50 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 10 tys. zł – limit dzienny / kwotowy
 • 20 operacji dziennie

Przelewy na telefon Blik:

 • 500 zł – limit kwotowy
* Podwyższenie limitu w zależności od banku wymaga kontaktu z infolinią lub osobistej wizyty w placówce banku. ** Podwyższenie limitu nie jest możliwe. Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na maj 2023.

Przykładowo, klienci Banku Millennium z wykorzystaniem aplikacji mobilnej mogą w ciągu dnia przesłać maksymalnie 20 tys. zł, a podwyższenie tego limitu nie jest możliwe. W aplikacji BNP Paribas zlecisz przelew w kwocie maks. 5 tys. zł.

mBank: limity przelewu w aplikacji mobilnej
mBank limity przelewu w aplikacji mobilnej

W innych bankach limity w aplikacji mobilnej są już znacznie wyższe (od 10 tys. zł wzwyż) lub nie ma ich w ogóle. Na przykład w ING Banku Śląskim z użyciem aplikacji mobilnej da się przetransferować nawet 100 tys. zł.

Podsumowanie

Na co dzień raczej nie odczuwamy większych niedogodności z ograniczonymi limitami przelewów w bankowości elektronicznej, gdyż wartość przeciętnego przelewu jest znacznie niższa niż ta, którą bank uznaje za maksymalną w przypadku jednej transakcji czy w ciągu dnia. Niemniej, jeśli ktoś zamierza wykonać przelew na dużą kwotę – tak jak chciał to uczynić bohater naszego artykułu – w niektórych przypadkach może mieć z tym kłopoty.

W związku z tym zawczasu radzimy, aby już w momencie zakładania konta bankowego dopytać o obowiązujące limity. I jeśli zdarza się nam od czasu do czasu obracać większymi kwotami – poprosić o ich podwyższenie lub nawet całkowite zniesienie. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek w postaci odrzuconego przelewu i straconego czasu, który należało poświęcić, aby płatności jednak dokonać.

Pamiętaj jednak, że limity w bankach, choć potrafią być kłopotliwe, pozwalają jednocześnie uniknąć znacznie gorszych kłopotów. np. gdy ktoś włamie się na nasze konto bankowe. Z tego względu na co dzień warto stosować pewne ograniczenia; obecnie w kilka chwil łatwo zmienisz limity w bankowości elektronicznej. Ostatecznie bezpieczeństwo Twoich pieniędzy jest na pierwszym miejscu.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(38)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Maria
Gość

Santander Consumer Bank - nie widzę danych dotyczących limitów tego banku. Można prosić o dodanie go do listy?

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Czy w millennium dzienny limit transakcji "20 - dzienny limit transakcji mobilnych i zbliżeniowych"... dotyczy tylko BLIK czy także za pomocą aplikacji? Ps. Nie potrafiłem się przebranżowić na nową stronę. Myślałem, że zamknięcie😋

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin

W bankowości elektronicznej Millennium widzę, że limity transakcyjne Blika ustawiam się w osobnej zakładce. Możliwe jest określenie ile transakcji i na jaką kwotę można wykonać (bez)gotówkowe oraz w Internecie. Limity dla karty (to ona jest wykorzystywana w płatnościach mobilnych) ustawia się w innym miejscu.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

ING

obniżamy maksymalne limity dzienne dla przelewów zleconych w systemie bankowości internetowej z 400 000 zł na 200 000 zł, zleconych w aplikacji mobilnej ze 100 000 zł na 50 000 zł

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

Dzięki za wiadomość, wiemy już o tym i wprowadzimy informację do tekstu.

Odpowiedz

M
Maria
Gość

W Banku Millenium (aplikacja mobilna) limit wynosi 20 tysięcy, a nie 200 tys. zł , jak podano w tabeli.

Skuszona tymi 200 tys. zainstalowałam sobie apkę ale niestety niepotrzebnie.


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maria

Limit 200 tys. zł to nie limit w aplikacji mobilnej, a limit dla przelewów potwierdzanych autoryzacją mobilną (czyli w aplikacji). Dane w obu tabelach są poprawne.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Informacje na temat Credit Agricole jest błędna. Limit max w aplikacji to 10 tys a w systemie internetowym mam ustawione 100 tys. Kwestia jest taka, ze żeby zmienić limit w jednym kanale trzeba użyć do tego innego kanału. Tj. Limit internetowy można zmienić w aplikacji lub na infolinii, nie zmieni się go w CA24z.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Mateusz

Dzięki za info, faktycznie w tej nowej apce jest taka opcja :)

Odpowiedz

K
keliem
Gość

Niestety dzienne limity przelewów nie zawsze chronią właściciela konta przed utratą pieniędzy. Jeśli autoryzacja podniesienia dziennego limitu przelewów odbywa się w ten sam sposób co autoryzacja przelewu (a tak jest w większości banków) to taki limit jest niewiele wart. Przestępca przejmując kontrolę nad kontem podniesie sobie dzienny limit przelewów a następnie wyczyści konto.

Jeśli banki chcą zapewnić klientom bezpieczeństwo to metoda autoryzacji podniesienia dziennego limitu przelewów powinna być trudniejsza (bezpieczniejsza) niż metoda autoryzacji przelewów. Idealnie gdyby podniesienie dziennego limitu przelewów było możliwe tylko w oddziale. Wtedy klient może sam określić jakie ryzyko chce ponosić w związku z korzystaniem z bankowości internetowej czy mobilnej.

NIEAUTORYZOWANE TRANSAKCJE – ZASADY I GŁÓWNE PROBLEMY (strona 19 raportu)

https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/Nieautoryzowane_trasnsakcje_analiza-RF_2019.pdf

"Z praktyki Rzecznika Finansowego wynika, że przed kradzieżą środków nie zawsze zabezpiecza też ustalanie różnego rodzaju limitów dotyczących liczby transakcji czy wartości przelewanych środków. Niestety, przestępcy przejmując kontrolę nad serwisem transakcyjnym ofiary, dokonują modyfikacji niezbędnych do wytransferowania wszystkich środków dostępnych na koncie.

PRZYKŁAD: 

W jednej ze spraw wytransferowano kwotę 9 861,49 zł. Było to możliwe dzięki temu, że w serwisie bankowości elektronicznej najpierw zdefiniowano nowy numer rachunku jako tzw. zaufany. Następnie zmieniono limit na rzecz odbiorców zaufanych z 500 zł na 9930 zł. Obie czynności zostały potwierdzone kodem SMS, choć poszkodowany nie otrzymał ich na swój telefon."

Odpowiedz

S
Sprytny Zbyś
Gość

W alior banku można już zlecić przelew Express Elixir na 100 tys. zł

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Sprytny Zbyś

Dzięki za informację - uwzględnimy ją w tekście.

Odpowiedz

D
Don Q.
Gość
@Sprytny Zbyś

@sprytnyzby:disqus, czy to pewna informacja? Nie pomyliłeś z SORBNET, który dla Konta Wyższej Jakości także jest bezpłatny?
W ostatniej wersji regulaminu https://www.aliorbank.pl/dam/jcr:1a45cd5b-607f-4fbe-8a1a-0e65fc51cca8/regulamin-rachunkow-depozytowych.pdf ciągle widnieje zapis „Maksymalna kwota zlecenia w systemie Express Elixir wynosi 20 000 zł.”

Odpowiedz

S
Sprytny Zbyś
Gość
@Don Q.

Zmiana nastąpiła 15 grudnia 2019 r. Bank informował mailowo. Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania
Kantoru Walutowego Alior Bank S.A.
dla Klientów Indywidualnych, rozdział 4, pkt 3.

Odpowiedz

D
Don Q.
Gość

„Więcej w ciągu dnia w Millennium przelać się po prostu nie da”
— nieprawda. Nawet, jeśli ta informacja dotyczy tylko przelewów zlecanych w bankowości internetowej (bez uwzględnienia przelewów zlecanych telefonicznie), to w Millennium limit dotyczy przelewów zleconych danego dnia, co oznacza, że przelać jednego dnia więcej można.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Don Q.

Tak, tekst dotyczy wyłącznie przelewów zlecanych przez Internet, a w dalszej części – przez aplikację mobilną. Wprowadziliśmy zmiany w cytowanym zdaniu.

Odpowiedz

A
Arek Węgrzyn
Gość

W banku Pekao SA limit dzienny dotyczy transkacji dokonywanych aplikacją. Nie jest to limit na wykonywanie przelewów.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Arek Węgrzyn

Jak sprawdziliśmy, w PeoPay domyślny limit dzienny to 1000 zł, natomiast maksymalny możliwy do ustawienia to 10 tys. zł i dotyczy to transakcji bezgotówkowych. W bankowości internetowej Pekao24 limitów nie ma.

Odpowiedz

A
Arek Węgrzyn
Gość
@najlepszekonto.pl

Niestety nie. Owszem limity w PeoPay to limity owszem do transakcji bezgotówkowych (ale w rozumieniu płatności aplikacją np. w sklepach), natomiast jeśli chodzi o limity na wykonywanie przelewów to tak jak wspomniałem aplikacja PeoPay nie ma (obowiązują te same limity co w Pekao24).

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Arek Węgrzyn

Dziękujemy za informację. Sprawdzimy to.

Odpowiedz

A
Arek Węgrzyn
Gość
@najlepszekonto.pl

W dalszym ciągu nie zaktualizowaliście danych.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Arek Węgrzyn

Oczekujemy na potwierdzenie banku - jak tylko je otrzymamy, wprowadzimy poprawki.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Arek Węgrzyn

Doprecyzowaliśmy zapisy dotyczące limitów w PeoPay.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@najlepszekonto.pl

już są

Odpowiedz

A
Anom
Gość

Credit Agricole... Limit domyślny w serwisie internetowym i apce mobilnej 2000 zl.
Samemu mozna..go obniżyć. Zeby zwiększyć trzeba udac się do Oddziału

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Anom

...lub zadzwonić na infolinię, zgadza się. Dzięki, wprowadziliśmy zmiany w tabeli.

Odpowiedz

S
szukam pomocy
Gość

a jak sparwdzić jakie były limity 3 lata temu? Tak się skałda, że zostałam okradziona w jednym z tych banków, na umowie mam że powyżej 15 tys bank dzwoni, ale umowa jest z 2008 , a okradziona zostalam w 2016. skradziono mi wiecej niż 15 tys.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@szukam pomocy

Naszym zdaniem możliwości są 2:
- niektóre banki na swoich stronach zamieszczają nie tylko aktualne tabele opłat/cenniki i regulaminy, ale także te archiwalne.
- udać się do banku, którego sprawa dotyczy i poprosić o udostępnienie dokumentu z okresu, którego problem dotyczy. Jeśli nawet dokument nie będzie dostępny w placówce, to doradca powinien wiedzieć u kogo może go pozyskać.

Życzymy pomyślnego załatwienia sprawy.

Odpowiedz

I
Iks
Gość

Getin ma limit 200k

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Iks

Dzięki, poprawione.

Odpowiedz

R
radek
Gość

czy aby napewno nest bank mial limit dzienny na 50tys. ? nigdzie nie moge tego znalezc.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@radek

W Nest Banku limit dzienny to 100 tys. zł. Limit pojedynczej transakcji to 50 tys. zł. Wynika to z regulaminu: paragraf 4 pkt. 4:

"Transakcje Płatnicze w ramach Bankowości Internetowej i Bankowości Mobilnej realizowane są do wysokości Środków Dostępnych na Rachunku oraz w ramach następujących domyślnych limitów kwotowych:
1) limit pojedynczej transakcji – maksymalna kwota pojedynczej Transakcji Płatniczej: 50.000 zł,
2) limit dzienny – maksymalna dzienna kwota Transakcji Płatniczych: 100.000 zł,
3) limit miesięczny – obowiązująca w miesiącu kalendarzowym maksymalna miesięczna kwota Transakcji Płatniczych: 250.000 zł."

Odpowiedz

K
Konrad Borowski
Gość
@radek

U mnie Nest Bank wyświetla limity tak, a ich nie zmieniałem.

https://uploads.disquscdn.com/images/542022fb90f818888c335e24025f547ac6972eb7ed48c5122f9ba449c311f0f2.png

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Konrad Borowski

Zgadza się - takie informacje podaliśmy w pierwszej tabeli :)

Odpowiedz

F
Franz
Gość

BOŚ - ma limit 5 tyś na przelewy internetowe, który można dowolnie zmieniać w bankowości internetowej ale tylko do tego limitu. Zmiana powyżej wymaga wizyty w oddziale.
Regulamin ze strony banku (§10.1.4)

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Franz

Dziękujemy za komentarz. Z regulaminu BOŚ Banku wynika, że to ograniczenie dotyczy osób, które nie złożyły w banku wzoru podpisu, a założyły konto drogą internetową. Jeśli otworzyliśmy rachunek w oddziale, limit nie powinien obowiązywać. Doprecyzowaliśmy informacje w tekście.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

NEST BANK ma limit 50 tyś dziennie i to wynika z regulaminu.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Damian

Bardzo dziękujemy za informację - błąd został
poprawiony.

Odpowiedz