Wróć

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


4 komentarze
Czy warto kupić auto poleasingowe?
Spis treści

Co to znaczy, że auto jest poleasingowe?

Autem poleasingowym nazywamy pojazd, który po zakończeniu umowy leasingu / najmu długoterminowego został zwrócony finansującemu i trafił do sprzedaży na rynku wtórnym.

Specyficzną odmianą aut poleasingowych są tzw. "samochody z windykacji". Są to pojazdy odebrane leasingobiorcom zalegającym ze spłatą rat leasingowych i wystawione na sprzedaż przez komornika.

Jak więc widać, zwrot "auto poleasingowe" może oznaczać pojazd oferowany zarówno przez firmę leasingową, jak i instytucję proponującą usługę najmu, a nawet komorników sądowych. Auta poleasingowe udostępniają również dealerzy samochodowi współpracujący z określonymi producentami pojazdów.

Co oznacza termin "samochody poflotowe"?

Z kolei auta poflotowe to samochody wykorzystywane w firmach dysponujących rozbudowaną flotą pojazdów. Mogą pochodzić zarówno z leasingu, jak i wynajmu długoterminowego lub zostać zakupione za gotówkę. Najczęściej takie auta trafiają do komisu lub są sprzedawane bezpośrednio przez zarządcę floty.

Zdaniem wielu osób zakup aut poflotowych wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ pojazdy służbowe są eksploatowane do granic możliwości i serwisowane po najniższych kosztach. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, zwłaszcza gdy firmowym autem jeździ kilku kierowców, przy czym część z nich hołduje zasadzie, iż najlepszym samochodem terenowym jest pojazd służbowy.

Niemniej stan techniczny aut poflotowych w dużym stopniu zależy od formy finansowania pojazdu. Zarówno leasingobiorcy, jak osoby decydujące się na najem długoterminowy są zobowiązane do utrzymywania auta w należytym stanie i przestrzegania różnych obostrzeń związanych z jego eksploatacją. Oprócz tego finansujący podczas odbioru sprawdza stan techniczny samochodu i może obciążyć korzystającego dodatkowymi kosztami za tzw. "ponadnormatywne zużycie". Wszystko to sprawia, że zarządcy flot coraz bardziej zwracają uwagę na stan pojazdów i dyscyplinują niesumiennych kierowców (np. pracownik, który nie dba o auto, może ponieść karę finansową). W rezultacie wiele aut poflotowych znajduje się w lepszej kondycji technicznej niż samochody sprzedawane przez osoby prywatne.

Duże znaczenie ma również przeznaczenie auta. Stan techniczny pojazdu, z którego korzystał menedżer czy prezes firmy, będzie potencjalnie lepszy niż stan "dostawczaka" przeznaczonego do przewozu materiałów budowlanych lub pojazdu używanego przez przedstawicieli handlowych.

Reasumując, samochód poflotowy (jak każdy inny pojazd używany) może działać bez zarzutu lub być maksymalnie wyeksploatowany. Dlatego przed zakupem takiego auta warto poświęcić nieco czasu na wnikliwą ocenę jego kondycji technicznej.

Auta po leasingu - na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności zweryfikuj wiek i stan techniczny pojazdu. Auta poleasingowe są stosunkowo młode, jako że standardowy czas trwania umowy leasingowej wynosi 3-4 lata, natomiast przeciętny okres wynajmu obejmuje okres od 48 do 60 miesięcy. Pamiętaj jednak, że niektóre firmy leasingowe zgadzają się na finansowanie samochodów przez okres siedmioletni. Zwróć więc uwagę na rok produkcji auta, ponieważ może być ono starsze niż zakładałeś.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod lupę, jest książka serwisowa potwierdzająca przebieg samochodu. Znajdziesz w niej informacje na temat odbytych wizyt w serwisie, przeprowadzonych przeglądów oraz napraw blacharskich. Dowiesz się także, jak wyglądało wyposażenie fabryczne pojazdu.

Analizując historię serwisową, możesz również ustalić, czy jakieś części auta zostały wymienione. To bardzo cenna informacja, ponieważ wymiana poszczególnych elementów może świadczyć o tym, że auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku.

Jak już wspominaliśmy, zwrot auta w leasingu samochodowym i wynajmie jest przeprowadzany w obecności rzeczoznawcy, który ocenia stan techniczny pojazdu i sprawdza, czy nie doszło do jego ponadnormatywnego zużycia. Warto zapoznać się z wynikami tej ekspertyzy, a następnie poprosić o opinię niezależnego mechanika, który w Twoim imieniu jeszcze raz skontroluje auto. Jeśli sprzedający nie wyrazi zgody na takie działanie, może to świadczyć, że samochód posiada ukryte wady.

Dokładne zbadanie stanu pojazdu powinno obejmować pracę wszystkich układów, wyposażenie, grubość powłoki lakierniczej, a także stan podwozia i zawieszenia.

Czy da się kupić samochody poleasingowe z gwarancją?

Kolejną kwestią, którą powinieneś omówić ze sprzedającym, jest zakres ochrony gwarancyjnej. Z formalnego punktu widzenia nie jest to standardowa gwarancja, która zakłada odpowiedzialność sprzedającego za ukryte wady pojazdu, a ubezpieczenie zawarte między towarzystwem ubezpieczeniowym a sprzedającym, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów naprawy określonych usterek. Dla klientów jest to usługa w pełni bezpłatna, działająca w identyczny sposób co gwarancja fabryczna - umożliwia szybką naprawę samochodu bez wydawania własnych pieniędzy (najczęściej przez okres 12 miesięcy liczonych od dnia zakupu).

Dodajmy w tym miejscu, że część samochodów poleasingowych może też podlegać gwarancji producenta, jednak z reguły są to auta z najmłodszych roczników.

Powinieneś jednak mieć świadomość, że każda firma udostępniająca pojazdy poleasingowe samodzielnie ustala zakres ochrony. Przykładowo: gwarancja na platformie Automarket obejmuje jedynie wymianę lub naprawę części silnika, manualnej i automatycznej skrzyni biegów oraz przekładni głównej i rozdzielczej. Klient, który chciałby skorzystać z większej ochrony, musi wykupić rozszerzenie polisy.

Decydując się na auto poleasingowe, sprawdź więc, jakie usterki są objęte ubezpieczeniem i zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi eksploatacji auta. Przykładowo - sprzedający może wymagać, aby pojazd był regularnie serwisowany w autoryzowanych punktach obsługi wskazanych przez producenta. Jeśli więc przeprowadzisz serwis u zaprzyjaźnionego mechanika, ochrona gwarancyjna Cię nie obejmie i zostaniesz zmuszony do samodzielnego pokrycia kosztów.

Gdzie możemy kupić auto poleasingowe?

Używane auta poleasingowe oferuje wielu sprzedawców. Są wśród nich bankowe i pozabankowe firmy leasingowe, które posiadają własne platformy internetowe przeznaczone do sprzedaży używanych pojazdów (np. LeasePlan, mAuto, Multisalon24, Automarket, Arval AutoSelect, Master 1, CareFleet). Ponadto instytucje te dysponują stacjonarnymi punktami sprzedaży, w których możesz obejrzeć wybrany przez siebie egzemplarz oraz zamówić jazdę próbną.

Podobne serwisy internetowe prowadzą wiodące koncerny samochodowe. Są to np. Nissan Inteligent Choice, Das Welt Auto (Volkswagen, Skoda, Seat), Audi Select Plus czy Toyota Pewne Auto. Rzecz jasna, na stronach tych znajdziesz wyłącznie auta wyprodukowane przez konkretnego producenta, jeśli więc zależy Ci na większym wyborze, powinieneś odwiedzić strony firm leasingowych.

Pojazdy poleasingowe udostępniają także Autoryzowane Serwisy Samochodowe (ASO). Pamiętaj jednak, że dealerzy przyjmują w rozliczeniu również samochody używane przez osoby prywatne, dlatego upewnij się, czy wybrany przez Ciebie egzemplarz faktycznie jest autem poleasingowym.

Jak już wspominaliśmy, samochody poleasingowe często są sprzedawane bezpośrednio przez przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wykup pojazdów po zakończeniu umowy leasingowej. Decydując się na kupno samochodu stanowiącego część firmowej floty, nie możesz jednak liczyć na ochronę gwarancyjną.

I wreszcie, pojazdy poleasingowe znajdziesz w ofercie platform internetowych specjalizujących się w aukcjach pojazdów. Są to auta pochodzące z wiarygodnych źródeł takich jak floty firmowe, instytucje leasingowe, banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe.

Na czym polegają aukcje poleasingowe?

Aukcja poleasingowa jest specyficznym rodzajem transakcji kupna-sprzedaży, w której nabywcą pojazdu zostaje osoba oferująca najwyższą cenę.

Aby wziąć w niej udział, musisz zarejestrować się na portalu aukcyjnym. Rejestracja jest bezpłatna i polega na utworzeniu konta na platformie aukcyjnej za pośrednictwem formularza, w którym musisz podać wymagane dane: nazwę firmy/imię i nazwisko, adres/siedzibę, numer NIP lub numer PESEL.

Platformy określają cenę wywoławczą pojazdu, która z reguły jest od 5% do 10% niższa niż cena rynkowa. Może się także zdarzyć, że sprzedający wyznaczy cenę minimalną, czyli najniższą kwotę, za jaką zgadza się zbyć wystawiony pojazd. Jeśli wśród ofert kupna nie pojawi się propozycja wyższa od ceny minimalnej, transakcja sprzedaży nie dochodzi do skutku.

W zależności od sprzedającego aukcje mogą odbywać się w różnych trybach. Najczęściej stosowany jest tryb manualny, w którym kwotę podbicia za każdym razem musisz wpisać ręcznie. Kolejną opcją jest tryb automatyczny - w tym przypadku podajesz maksymalną kwotę, jaką zgadzasz się zapłacić za auto (przy czym jest ona ukryta dla pozostałych uczestników aukcji), zaś system automatycznej licytacji tak długo w Twoim imieniu podbija stawkę, aż kwota zaoferowana przez innego uczestnika przekroczy Twoją kwotę maksymalną.

Zalety aut poleasingowych

Niewątpliwą korzyścią płynącą z zakupu samochodu po leasingu lub najmie jest stosunkowo młody wiek pojazdu. Kolejnym atutem jest znane pochodzenie i udokumentowana historia auta. Firmy udostępniające leasing lub wynajem oferują wyłącznie pojazdy zakupione w polskich salonach samochodowych, dlatego nie musisz się obawiać, że interesujący Cię egzemplarz jest sprowadzonym zza granicy autem powypadkowym lub - co gorsza - kradzionym pojazdem.

Masz również gwarancję, że przez czas trwania umowy leasingu / wynajmu auto znajdowało się pod nadzorem finansującego. Umowy leasingowe wymuszają na użytkownikach określone standardy – np. regularne serwisowanie samochodu w autoryzowanych punktach, dbanie o zachowanie gwarancji, bezzwłoczne zawiadomienie finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy, utrzymywanie auta w należytym stanie. Dodatkowo wszelkie przeglądy oraz naprawy muszą być odnotowane w książce serwisowej, to zaś pozwoli Ci ocenić, jak często i z jakich powodów auto było naprawiane, w jakim warsztacie, przy użyciu jakich części zamiennych, jaka była skala uszkodzeń itp.

Oprócz tego wszystkie wystawione na sprzedaż samochody poleasingowe posiadają certyfikaty lub opinie wydane przez niezależnych rzeczoznawców, potwierdzające ich ogólny stan techniczny oraz przebieg. Otrzymujesz więc komplet informacji na temat kondycji technicznej wybranego auta i co najważniejsze - masz pewność, że informacje te są prawdziwe.

Decydując się na pojazd poleasingowy, możesz również liczyć na otrzymanie ochrony gwarancyjnej, a także skorzystać z różnych form finansowania. W zależności od swoich potrzeb oraz możliwości możesz sfinansować poleasingowe auto gotówką, kredytem samochodowym lub leasingiem.

Ranking kredytów na samochód - kwiecień 2024

1.

Kredyt Moc Niskich Kosztów na nowego Seata

Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o.
Miesięczna rata
1 819,17 zł
RRSO
9,10%
RRSO 9,10%

Podana kwota stanowi miesięczną ratę brutto wyliczoną dla wskazanych powyżej założeń, finalna rata określona w umowie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,10%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 131 760 zł, całkowita kwota do zapłaty 156 574 zł, oprocentowanie zmienne 3,5%, całkowity koszt kredytu 24 814 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 10 214 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 5 720 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 8 880 zł), 48 miesięcznych rat równych po 3 262 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 17.01.2024 na reprezentatywnym przykładzie. Oferta na wybrane modele SEAT-a i CUPRA przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie.

Prowizja
0%
Oprocentowanie
3,50%
W ratę miesięczną można wliczyć wyposażenie dodatkowe auta, a także ubezpieczenia komunikacyjne i pakiet przeglądów w ASO
2.

Kredyt Twoje cztery kółka

Aurent Bank
Miesięczna rata
1 988,50 zł
RRSO
7,41%
RRSO 7,41%

Rzeczywista; Roczna Stopa; Oprocentowania (RRSO) dla kredytu „Twoje cztery kółka” wynosi 7,41%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 55 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 65 627,46 zł,oprocentowanie stałe w skali roku 3,99%, całkowity koszt kredytu 10 627,46 zł; (w tym: prowizja 4 400 zł, odsetki 6 227,46 zł); umowa zawarta na okres 60 miesięcy, 59 miesięcznych rat równych w kwocie 1 093,7 zł; ostatnia rata 1 093,85 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 22.09.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie na zakup pojazdu w wieku powyżej 1–go roku licząc od daty jego produkcji.

Prowizja
8%
Oprocentowanie
3,99%
Bez obowiązku ubezpieczenia kredytu i kredytobiorcy

Ranking leasingów samochodowych - kwiecień 2024

Okres leasingu
do 84 miesięcy
Czynsz inicjalny
od 0 do 20%
Dodatkowe produkty
TAK
Dodatkowe produkty TAK

  • karta paliwowa
  • ubezpieczenie GAP
  • polisa ELF Assistance
Dodatkowe korzyści
TAK
Dodatkowe korzyści TAK

  • leasing dla JDG już od pierwszego dnia działalności
  • z oferty leasingu mogą też skorzystać rolnicy indywidualni oraz lekarze prowadzący prywatną praktykę
  • decyzja leasingowa do 500 tys. zł netto "od ręki"
  • brak dodatkowych aneksów przy każdej zmianie raty
  • leasing na stałej lub zmiennej stopie procentowej
  • kwota wykupu od 19% do 35%
  • finansowanie nowych i używanych samochodów elektrycznych dla firm działających min. 6 miesięcy
Wsparcie w sprowadzeniu pojazdów z innych państw UE w ramach usługi WNT (Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru)
2.

Vehis Sp. z o.o.

Vehis Fin1 Sp. z o.o
Okres leasingu
do 60 miesięcy
Czynsz inicjalny
od 1%
Dodatkowe produkty
TAK
Dodatkowe produkty TAK

  • wsparcie serwisowe
  • pełny pakiet OC/AC/NNW + GAP
Dodatkowe korzyści
TAK
Dodatkowe korzyści TAK

  • koszt ubezpieczenia w racie
  • wysokość składki polisy ubezpieczeniowej naliczana od wartości netto samochodu
  • finansowanie firm już od pierwszego miesiąca działalności
  • uproszczona procedura bez dokumentów finansowych dla samochodów do 250 000 zł
  • finansowanie konsumentów na oświadczenie do 150 000 zł
  • gwarancja wysokości składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenia komunikacyjne i ubezpieczenie GAP
  • wartość wykupu od 1% do 50%
  • ubezpieczenie GAP - 1 rok gratis dla nowych klientów
  • ubezpieczenie OC/AC - dopłata 50% do składki w ramach oferty specjalnej leasingodawcy
  • decyzja o finansowaniu nawet w 15 minut od wysłania wniosku
  • odbiór samochodu nawet w 24 h od podpisania umowy
  • brak dopłat za ponadnormatywne zużycie
  • indywidualny opiekun klienta
Wymiana lub zwrot samochodu w dowolnym momencie trwania umowy, brak limitu kilometrów, brak dopłat za ponadnormatywne zużycie

Auta poleasingowe - wady

Niestety pojazdy poleasingowe mają również swoje wady. Jedną z nich są relatywnie wysokie przebiegi, charakterystyczne zwłaszcza dla aut poflotowych. Warto jednak podkreślić, że duży przebieg nie musi automatycznie oznaczać złego stanu technicznego auta. Samochód z przebiegiem 100 tysięcy km wykorzystywany na dalekich trasach może być w lepszej kondycji technicznej niż pojazd, który ma 50 tysięcy na liczniku, ale służył do jazdy w warunkach miejskich.

Na stan techniczny auta wpływa także sposób jego użytkowania. Nie zawsze można ustalić, ilu kierowców użytkowało wyleasingowany pojazd, jaki reprezentowali styl jazdy i czy byli zobligowani do dbania o samochód. Dlatego ostateczną odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na dany egzemplarz, powinien dać Ci raport niezależnego rzeczoznawcy.

Czy kupno auta poleasingowego jest dobrym wyborem?

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, zakup samochodu poleasingowego może być opłacalną inwestycją. Wiele takich pojazdów (zwłaszcza udostępnianych w ramach najmu lub licytacji komorniczych) charakteryzuje się dobrym stanem technicznym i stosunkowo niskim przebiegiem. Z drugiej strony możesz natrafić na "lemon cars" czyli wyciśnięte jak cytryna auta poflotowe. Dlatego zanim kupisz samochód, pamiętaj o następujących zasadach:

  • dokładnie przestudiuj książkę serwisową oraz przeczytaj protokół sporządzony przez rzeczoznawcę,
  • jeśli nie masz pewności, czy auto jest w pełni sprawne – umów się na jazdę testową i zleć dodatkową weryfikację pojazdu w niezależnym warsztacie samochodowym,
  • upewnij się, czy sprzedawca oferuje ochronę gwarancyjną i dowiedz się, jaki ma zakres,
  • sprawdź, czy firma, w której zamierzasz kupić auto poleasingowe, jest instytucją godną zaufania.

Jeśli będziesz pamiętał o powyższych regułach, zakup auta po leasingu może okazać się strzałem w dziesiątkę. W stosunkowo niskiej cenie możesz liczyć na kilkuletni pojazd w dobrym stanie technicznym, który posłuży Ci przez lata.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
Ryszard
Gość

Kiedyś powiedziałbym kategoryczne nie, ale im dłużej o tym myślę to sam się nad tym zastanawiam. Prawda jest taka, że zawsze można się nadziać kupując używkę. Niemniej jednak sprawdzić i jeszcze raz sprawdzić co się da to podstawa

Odpowiedz

P
Przemysław
Gość
@Ryszard

To co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, to że możesz wszystko sprawdzić a na koniec i tak totolotek. Moje auto polesingowe, które wydawało mi się pewniakiem to niewypał. Mimo to znam osoby co dobrze trafiły i nie narzekają.

Odpowiedz

R
Ryszard
Gość
@Przemysław

No tak czyli szczęście jest potrzebne w życiu. Pozdrawiam

Odpowiedz

O
Ostrożny
Gość
@Ryszard

Do auta używanego przez 1 osobę nie miałbym wielkich obaw, jeśli przejechałbym się z nią i zobaczył jej styl jazdy. Za nic nie wziąłbym auta, które przechodziło w firmie z rąk do rąk, co chwilę jeździł nim ktoś inny. W takich okolicznościach nie sposób przewidzieć ile silnik wytrzyma

Odpowiedz