Wróć

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Beata Szymańska
Redaktor Moneteo.com

Czy warto kupić auto poleasingowe?
Spis treści
Pokaż więcej

Co to znaczy, że auto jest poleasingowe?

Autem poleasingowym nazywamy pojazd, który po zakończeniu umowy leasingu / najmu długoterminowego został zwrócony finansującemu i trafił do sprzedaży na rynku wtórnym.

Specyficzną odmianą aut poleasingowych są tzw. "samochody z windykacji". Są to pojazdy odebrane leasingobiorcom zalegającym ze spłatą rat leasingowych i wystawione na sprzedaż przez komornika.

Jak więc widać, zwrot "auto poleasingowe" może oznaczać pojazd oferowany zarówno przez firmę leasingową, jak i instytucję proponującą usługę najmu, a nawet komorników sądowych. Auta poleasingowe udostępniają również dealerzy samochodowi współpracujący z określonymi producentami pojazdów.

Co oznacza termin "samochody poflotowe"?

Z kolei auta poflotowe to samochody wykorzystywane w firmach dysponujących rozbudowaną flotą pojazdów. Mogą pochodzić zarówno z leasingu, jak i wynajmu długoterminowego lub zostać zakupione za gotówkę. Najczęściej takie auta trafiają do komisu lub są sprzedawane bezpośrednio przez zarządcę floty.

Zdaniem wielu osób zakup aut poflotowych wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ pojazdy służbowe są eksploatowane do granic możliwości i serwisowane po najniższych kosztach. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, zwłaszcza gdy firmowym autem jeździ kilku kierowców, przy czym część z nich hołduje zasadzie, iż najlepszym samochodem terenowym jest pojazd służbowy.

Niemniej stan techniczny aut poflotowych w dużym stopniu zależy od formy finansowania pojazdu. Zarówno leasingobiorcy, jak osoby decydujące się na najem długoterminowy są zobowiązane do utrzymywania auta w należytym stanie i przestrzegania różnych obostrzeń związanych z jego eksploatacją. Oprócz tego finansujący podczas odbioru sprawdza stan techniczny samochodu i może obciążyć korzystającego dodatkowymi kosztami za tzw. "ponadnormatywne zużycie". Wszystko to sprawia, że zarządcy flot coraz bardziej zwracają uwagę na stan pojazdów i dyscyplinują niesumiennych kierowców (np. pracownik, który nie dba o auto, może ponieść karę finansową). W rezultacie wiele aut poflotowych znajduje się w lepszej kondycji technicznej niż samochody sprzedawane przez osoby prywatne.

Duże znaczenie ma również przeznaczenie auta. Stan techniczny pojazdu, z którego korzystał menedżer czy prezes firmy, będzie potencjalnie lepszy niż stan "dostawczaka" przeznaczonego do przewozu materiałów budowlanych lub pojazdu używanego przez przedstawicieli handlowych.

Reasumując, samochód poflotowy (jak każdy inny pojazd używany) może działać bez zarzutu lub być maksymalnie wyeksploatowany. Dlatego przed zakupem takiego auta warto poświęcić nieco czasu na wnikliwą ocenę jego kondycji technicznej.

Auta po leasingu - na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności zweryfikuj wiek i stan techniczny pojazdu. Auta poleasingowe są stosunkowo młode, jako że standardowy czas trwania umowy leasingowej wynosi 3-4 lata, natomiast przeciętny okres wynajmu obejmuje okres od 48 do 60 miesięcy. Pamiętaj jednak, że niektóre firmy leasingowe zgadzają się na finansowanie samochodów przez okres siedmioletni. Zwróć więc uwagę na rok produkcji auta, ponieważ może być ono starsze niż zakładałeś.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod lupę, jest książka serwisowa potwierdzająca przebieg samochodu. Znajdziesz w niej informacje na temat odbytych wizyt w serwisie, przeprowadzonych przeglądów oraz napraw blacharskich. Dowiesz się także, jak wyglądało wyposażenie fabryczne pojazdu.

Analizując historię serwisową, możesz również ustalić, czy jakieś części auta zostały wymienione. To bardzo cenna informacja, ponieważ wymiana poszczególnych elementów może świadczyć o tym, że auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku.

Jak już wspominaliśmy, zwrot auta w leasingu samochodowym i wynajmie jest przeprowadzany w obecności rzeczoznawcy, który ocenia stan techniczny pojazdu i sprawdza, czy nie doszło do jego ponadnormatywnego zużycia. Warto zapoznać się z wynikami tej ekspertyzy, a następnie poprosić o opinię niezależnego mechanika, który w Twoim imieniu jeszcze raz skontroluje auto. Jeśli sprzedający nie wyrazi zgody na takie działanie, może to świadczyć, że samochód posiada ukryte wady.

Dokładne zbadanie stanu pojazdu powinno obejmować pracę wszystkich układów, wyposażenie, grubość powłoki lakierniczej, a także stan podwozia i zawieszenia.

Czy da się kupić samochody poleasingowe z gwarancją?

Kolejną kwestią, którą powinieneś omówić ze sprzedającym, jest zakres ochrony gwarancyjnej. Z formalnego punktu widzenia nie jest to standardowa gwarancja, która zakłada odpowiedzialność sprzedającego za ukryte wady pojazdu, a ubezpieczenie zawarte między towarzystwem ubezpieczeniowym a sprzedającym, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów naprawy określonych usterek. Dla klientów jest to usługa w pełni bezpłatna, działająca w identyczny sposób co gwarancja fabryczna - umożliwia szybką naprawę samochodu bez wydawania własnych pieniędzy (najczęściej przez okres 12 miesięcy liczonych od dnia zakupu).

Dodajmy w tym miejscu, że część samochodów poleasingowych może też podlegać gwarancji producenta, jednak z reguły są to auta z najmłodszych roczników.

Powinieneś jednak mieć świadomość, że każda firma udostępniająca pojazdy poleasingowe samodzielnie ustala zakres ochrony. Przykładowo: gwarancja na platformie Automarket obejmuje jedynie wymianę lub naprawę części silnika, manualnej i automatycznej skrzyni biegów oraz przekładni głównej i rozdzielczej. Klient, który chciałby skorzystać z większej ochrony, musi wykupić rozszerzenie polisy.

Decydując się na auto poleasingowe, sprawdź więc, jakie usterki są objęte ubezpieczeniem i zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi eksploatacji auta. Przykładowo - sprzedający może wymagać, aby pojazd był regularnie serwisowany w autoryzowanych punktach obsługi wskazanych przez producenta. Jeśli więc przeprowadzisz serwis u zaprzyjaźnionego mechanika, ochrona gwarancyjna Cię nie obejmie i zostaniesz zmuszony do samodzielnego pokrycia kosztów.

Gdzie możemy kupić auto poleasingowe?

Używane auta poleasingowe oferuje wielu sprzedawców. Są wśród nich bankowe i pozabankowe firmy leasingowe, które posiadają własne platformy internetowe przeznaczone do sprzedaży używanych pojazdów (np. LeasePlan, mAuto, Multisalon24, Automarket, Arval AutoSelect, Master 1, CareFleet). Ponadto instytucje te dysponują stacjonarnymi punktami sprzedaży, w których możesz obejrzeć wybrany przez siebie egzemplarz oraz zamówić jazdę próbną.

Podobne serwisy internetowe prowadzą wiodące koncerny samochodowe. Są to np. Nissan Inteligent Choice, Das Welt Auto (Volkswagen, Skoda, Seat), Audi Select Plus czy Toyota Pewne Auto. Rzecz jasna, na stronach tych znajdziesz wyłącznie auta wyprodukowane przez konkretnego producenta, jeśli więc zależy Ci na większym wyborze, powinieneś odwiedzić strony firm leasingowych.

Pojazdy poleasingowe udostępniają także Autoryzowane Serwisy Samochodowe (ASO). Pamiętaj jednak, że dealerzy przyjmują w rozliczeniu również samochody używane przez osoby prywatne, dlatego upewnij się, czy wybrany przez Ciebie egzemplarz faktycznie jest autem poleasingowym.

Jak już wspominaliśmy, samochody poleasingowe często są sprzedawane bezpośrednio przez przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wykup pojazdów po zakończeniu umowy leasingowej. Decydując się na kupno samochodu stanowiącego część firmowej floty, nie możesz jednak liczyć na ochronę gwarancyjną.

I wreszcie, pojazdy poleasingowe znajdziesz w ofercie platform internetowych specjalizujących się w aukcjach pojazdów. Są to auta pochodzące z wiarygodnych źródeł takich jak floty firmowe, instytucje leasingowe, banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe.

Na czym polegają aukcje poleasingowe?

Aukcja poleasingowa jest specyficznym rodzajem transakcji kupna-sprzedaży, w której nabywcą pojazdu zostaje osoba oferująca najwyższą cenę.

Aby wziąć w niej udział, musisz zarejestrować się na portalu aukcyjnym. Rejestracja jest bezpłatna i polega na utworzeniu konta na platformie aukcyjnej za pośrednictwem formularza, w którym musisz podać wymagane dane: nazwę firmy/imię i nazwisko, adres/siedzibę, numer NIP lub numer PESEL.

Platformy określają cenę wywoławczą pojazdu, która z reguły jest od 5% do 10% niższa niż cena rynkowa. Może się także zdarzyć, że sprzedający wyznaczy cenę minimalną, czyli najniższą kwotę, za jaką zgadza się zbyć wystawiony pojazd. Jeśli wśród ofert kupna nie pojawi się propozycja wyższa od ceny minimalnej, transakcja sprzedaży nie dochodzi do skutku.

W zależności od sprzedającego aukcje mogą odbywać się w różnych trybach. Najczęściej stosowany jest tryb manualny, w którym kwotę podbicia za każdym razem musisz wpisać ręcznie. Kolejną opcją jest tryb automatyczny - w tym przypadku podajesz maksymalną kwotę, jaką zgadzasz się zapłacić za auto (przy czym jest ona ukryta dla pozostałych uczestników aukcji), zaś system automatycznej licytacji tak długo w Twoim imieniu podbija stawkę, aż kwota zaoferowana przez innego uczestnika przekroczy Twoją kwotę maksymalną.

Zalety aut poleasingowych

Niewątpliwą korzyścią płynącą z zakupu samochodu po leasingu lub najmie jest stosunkowo młody wiek pojazdu. Kolejnym atutem jest znane pochodzenie i udokumentowana historia auta. Firmy udostępniające leasing lub wynajem oferują wyłącznie pojazdy zakupione w polskich salonach samochodowych, dlatego nie musisz się obawiać, że interesujący Cię egzemplarz jest sprowadzonym zza granicy autem powypadkowym lub - co gorsza - kradzionym pojazdem.

Masz również gwarancję, że przez czas trwania umowy leasingu / wynajmu auto znajdowało się pod nadzorem finansującego. Umowy leasingowe wymuszają na użytkownikach określone standardy – np. regularne serwisowanie samochodu w autoryzowanych punktach, dbanie o zachowanie gwarancji, bezzwłoczne zawiadomienie finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy, utrzymywanie auta w należytym stanie. Dodatkowo wszelkie przeglądy oraz naprawy muszą być odnotowane w książce serwisowej, to zaś pozwoli Ci ocenić, jak często i z jakich powodów auto było naprawiane, w jakim warsztacie, przy użyciu jakich części zamiennych, jaka była skala uszkodzeń itp.

Oprócz tego wszystkie wystawione na sprzedaż samochody poleasingowe posiadają certyfikaty lub opinie wydane przez niezależnych rzeczoznawców, potwierdzające ich ogólny stan techniczny oraz przebieg. Otrzymujesz więc komplet informacji na temat kondycji technicznej wybranego auta i co najważniejsze - masz pewność, że informacje te są prawdziwe.

Decydując się na pojazd poleasingowy, możesz również liczyć na otrzymanie ochrony gwarancyjnej, a także skorzystać z różnych form finansowania. W zależności od swoich potrzeb oraz możliwości możesz sfinansować poleasingowe auto gotówką, kredytem samochodowym lub leasingiem.

Ranking kredytów na samochód - wrzesień 2023

1 miejsce
Miesięczna rata
1 774,74 zł
RRSO
8,26%
RRSO 8,26%

Podana kwota stanowi miesięczną ratę brutto wyliczoną dla wskazanych powyżej założeń, finalna rata określona w umowie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,26%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 94 780, 00 zł całkowita kwota do zapłaty 111 011 zł, oprocentowanie zmienne 2,50%, całkowity koszt kredytu 16 230 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 5474 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 4333 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6423), 48 miesięcznych rat równych po 2313 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 5.05.2023 na reprezentatywnym przykładzie. Oferta na wybrane modele SEAT-a i CUPRA przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa. Oferta pakietu ubezpieczeń na 1. rok, obowiązuje tylko z ofertą finansowania Kredyt Moc Niskich Kosztów.

Prowizja
0%
Oprocentowanie
2,50%
Kwota do spłaty
106 484,17 zł
Całkowita kwota do spłaty 106 484,17 zł

przy założeniu, że pożyczasz 100 tys. zł na okres 60 miesięcy

Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
Szczegóły oferty

Koszt kredytu

 • Miesięczna rata
  1 774,74 zł
 • Oprocentowanie nominalne
  2,50%
 • RRSO
  8,26%
 • Przykład reprezentatywny

  Podana kwota stanowi miesięczną ratę brutto wyliczoną dla wskazanych powyżej założeń, finalna rata określona w umowie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,26%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 94 780, 00 zł całkowita kwota do zapłaty 111 011 zł, oprocentowanie zmienne 2,50%, całkowity koszt kredytu 16 230 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 5474 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 4333 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6423), 48 miesięcznych rat równych po 2313 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 5.05.2023 na reprezentatywnym przykładzie. Oferta na wybrane modele SEAT-a i CUPRA przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa. Oferta pakietu ubezpieczeń na 1. rok, obowiązuje tylko z ofertą finansowania Kredyt Moc Niskich Kosztów.

 • Prowizja
  0%
 • Całkowita kwota do spłaty
  106 484,17 zł

Warunki kredytowania

 • Okres kredytowania

  60 miesięcy

 • Maksymalna kwota kredytu

  ustalana indywidualnie

 • Wkład własny

  od 0% do 50% wartości auta

 • Wymagane ubezpieczenie
  • Autocasco
  • ubezpieczenie spłaty kredytu
 • Wymagane zabezpieczenia

  cesja praw z polisy AC

 • Uwagi

  Powyższe parametry kredytu dotyczą wyłącznie pojazdów marki Seat

Korzyści/Udogodnienia

 • Korzyści/Udogodnienia
  • standardowo w racie kredytu otrzymasz pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych na 1 rok w promocyjnej cenie
  • dodatkowo Twoja rata może objąć ubezpieczenie straty finansowej GAP i polisę na życie
2 miejsce
Miesięczna rata
1 988,50 zł
RRSO
7,41%
RRSO 7,41%

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu „Twoje cztery kółka” wynosi 7,41%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 27500 zł, całkowita kwota do zapłaty 32 814,74 zł, oprocentowanie stałe w skali roku 3,99%, całkowity koszt kredytu 5314,74 zł (w tym: prowizja 2200 zł, odsetki 3114,74 zł), umowa zawarta na okres 60 miesięcy, 59 miesięcznych rat równych w kwocie 546,88 zł, ostatnia rata 548,85 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.08.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie na zakup pojazdu w wieku powyżej 1–go roku licząc od daty jego produkcji.

Prowizja
8%
Oprocentowanie
3,99%
Kwota do spłaty
119 309,82 zł
Całkowita kwota do spłaty 119 309,82 zł

przy założeniu, że pożyczasz 100 tys. zł na okres 60 miesięcy

Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
Szczegóły oferty

Koszt kredytu

 • Miesięczna rata
  1 988,50 zł
 • Oprocentowanie nominalne
  3,99%
 • RRSO
  7,41%
 • Przykład reprezentatywny

  Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu „Twoje cztery kółka” wynosi 7,41%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 27500 zł, całkowita kwota do zapłaty 32 814,74 zł, oprocentowanie stałe w skali roku 3,99%, całkowity koszt kredytu 5314,74 zł (w tym: prowizja 2200 zł, odsetki 3114,74 zł), umowa zawarta na okres 60 miesięcy, 59 miesięcznych rat równych w kwocie 546,88 zł, ostatnia rata 548,85 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.08.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie na zakup pojazdu w wieku powyżej 1–go roku licząc od daty jego produkcji.

 • Prowizja
  8%
 • Całkowita kwota do spłaty
  119 309,82 zł

Warunki kredytowania

 • Okres kredytowania

  do 120 miesięcy

 • Maksymalna kwota kredytu

  do 200 000 zł

 • Wkład własny

  nie jest wymagany

 • Wymagane ubezpieczenie

  Autocasco

 • Wymagane zabezpieczenia

  uzależnione od zdolności kredytowej

 • Uwagi
  • kredyt jest dostępny zarówno dla mieszkańców woj. łódzkiego jak i mieszkańców innych województw po wykupieniu udziałów w banku
  • kredyt udzielany jest na zakup lub refinansowanie kosztów zakupu nowych i używanych pojazdów samochodowych, motorowerów, motocykli, skuterów, przyczep kempingowych i bagażowych

Korzyści/Udogodnienia

 • Korzyści/Udogodnienia
  • kredyt może być dodatkowo przeznaczony na inne koszty początkowe związane z nabyciem pojazdu, np.: instalację LPG, roczne ubezpieczenie OC i AC, dodatkowe wyposażenie montowane przy sprzedaży samochodu
  • bez obowiązku ubezpieczenia kredytu i kredytobiorcy

Ranking leasingów samochodowych - wrzesień 2023

1 miejsce
Okres leasingu
do 84 miesięcy
Czynsz inicjalny
od 0 do 20%
Dodatkowe produkty
TAK
Dodatkowe korzyści
TAK
Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Leasingodawca

  pozabankowa firma leasingowa powiązana kapitałowo z międzynarodową Grupą Creadit Agricole SA.

 • Rodzaje leasingu

  operacyjny, finansowy

 • Przedmiot leasingu

  pojazdy nowe i używane (w przypadku start-upów w formie JDG - maksymalnie 3-letnie):

  • osobowe,
  • ciężarowe do 3,5t,
  • ciągniki siodłowe,
  • pojazdy specjalistyczne
  • motocykle, skutery, quady
  • pojazdy elektryczne

Parametry

 • Okres finansowania
  • standardowo: do 84 miesięcy przy spełnieniu określonych warunków
  • do 60 miesięcy dla start-upów
 • Czynsz inicjalny
  • od 0% do 40%
  • od 20% dla start-upów
 • Waluta leasingu

  PLN, EUR

 • Dodatkowe produkty
  • karta paliwowa
  • ubezpieczenie GAP
  • polisa ELF Assistance

Udogodnienia/korzyści

 • Dodatkowe udogodnienia/korzyści
  • leasing dla JDG już od pierwszego dnia działalności
  • z oferty leasingu mogą też skorzystać rolnicy indywidualni oraz lekarze prowadzący prywatną praktykę
  • decyzja leasingowa do 500 tys. zł netto "od ręki"
  • usługa "Leasing Swobodny" umożliwiająca zmianę wysokość raty 6 razy w roku oraz obniżenie raty nawet do 1 zł  3 razy w roku (usługa płatna)
  • brak dodatkowych aneksów przy każdej zmianie raty
  • leasing na stałej lub zmiennej stopie procentowej
  • kwota wykupu od 19% do 35%
  • wsparcie w sprowadzeniu pojazdów z innych państw UE w ramach usługi WNT (Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru)
  • finansowanie nowych i używanych samochodów elektrycznych dla firm działających min. 6 miesięcy
2 miejsce
Okres leasingu
do 84 miesięcy
Czynsz inicjalny
od 0%
Dodatkowe produkty
TAK
Dodatkowe korzyści
TAK
Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Leasingodawca

  instytucja bankowa

 • Rodzaje leasingu

  operacyjny, finansowy, konsumencki

 • Przedmiot leasingu

  pojazdy nowe i używane, także z napędem elektrycznym i hybrydowym>

  • osobowe,
  • ciężarowe do 3,5 t,
  • motocykle, skutery, quady

  Wiek pojazdu używanego nie może przekraczać 8 lat, a w momencie wykupu auto nie może być starsze niż 10 lat

Parametry

 • Okres finansowania

  od 24 do 84 miesięcy

 • Czynsz inicjalny
  • od 0% dla firm działających dłużej niż 3 miesiące
  • od 10% dla firm działających krócej niż 3 miesiące
 • Waluta leasingu

  PLN, EUR

 • Dodatkowe produkty
  • karta paliwowa z odnawialnym, nieoprocentowanym limitem miesięcznym w wysokości 2460 zł brutto (umożliwiająca m.in. rabat na paliwo 8 gr/litr na stacjach Orlen0
  • ubezpieczenie GAP w wariancie fakturowym, indeksowym i Casco
  • serwisowanie opon

Udogodnienia/korzyści

 • Dodatkowe udogodnienia/korzyści
  • leasing dla nowych firm nawet do 150 tys. zł
  • leasing dla wolnych zawodów
  • indywidualnie ustalana wysokość raty i wykupu
  • uproszczona procedura przyznania leasingu bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych
  • odbiór samochodu możliwy w 48 godzin od momentu złożenia wniosku leasingowego
  • program 'Mój elektryk" umożliwiający uzyskanie dopłaty do czynszu inicjalnego nowych aut osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym lub wodorowym (tylko dla klientów biznesowych)

Auta poleasingowe - wady

Niestety pojazdy poleasingowe mają również swoje wady. Jedną z nich są relatywnie wysokie przebiegi, charakterystyczne zwłaszcza dla aut poflotowych. Warto jednak podkreślić, że duży przebieg nie musi automatycznie oznaczać złego stanu technicznego auta. Samochód z przebiegiem 100 tysięcy km wykorzystywany na dalekich trasach może być w lepszej kondycji technicznej niż pojazd, który ma 50 tysięcy na liczniku, ale służył do jazdy w warunkach miejskich.

Na stan techniczny auta wpływa także sposób jego użytkowania. Nie zawsze można ustalić, ilu kierowców użytkowało wyleasingowany pojazd, jaki reprezentowali styl jazdy i czy byli zobligowani do dbania o samochód. Dlatego ostateczną odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na dany egzemplarz, powinien dać Ci raport niezależnego rzeczoznawcy.

Czy kupno auta poleasingowego jest dobrym wyborem?

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, zakup samochodu poleasingowego może być opłacalną inwestycją. Wiele takich pojazdów (zwłaszcza udostępnianych w ramach najmu lub licytacji komorniczych) charakteryzuje się dobrym stanem technicznym i stosunkowo niskim przebiegiem. Z drugiej strony możesz natrafić na "lemon cars" czyli wyciśnięte jak cytryna auta poflotowe. Dlatego zanim kupisz samochód, pamiętaj o następujących zasadach:

 • dokładnie przestudiuj książkę serwisową oraz przeczytaj protokół sporządzony przez rzeczoznawcę,
 • jeśli nie masz pewności, czy auto jest w pełni sprawne – umów się na jazdę testową i zleć dodatkową weryfikację pojazdu w niezależnym warsztacie samochodowym,
 • upewnij się, czy sprzedawca oferuje ochronę gwarancyjną i dowiedz się, jaki ma zakres,
 • sprawdź, czy firma, w której zamierzasz kupić auto poleasingowe, jest instytucją godną zaufania.

Jeśli będziesz pamiętał o powyższych regułach, zakup auta po leasingu może okazać się strzałem w dziesiątkę. W stosunkowo niskiej cenie możesz liczyć na kilkuletni pojazd w dobrym stanie technicznym, który posłuży Ci przez lata.

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy