Wróć

Jak wybrać pożyczkę dla firm?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Jak wybrać pożyczkę dla firm?
Spis treści

Truizmem jest stwierdzenie, że rozwój firmy wymaga kapitału. Zakup nowego wyposażenia, wprowadzenie innowacyjnych technologii, ekspansja na nowe rynki - wszystkie te działania wydatnie zwiększają zapotrzebowanie na dodatkowe środki. Niestety, przedsiębiorcy często nie dysponują kapitałem wystarczającym na sfinansowanie inwestycji, stąd też tak duże znaczenie ma dzisiaj finansowanie zewnętrzne. Również negatywne zjawiska gospodarcze, takie jak niewypłacalność kontrahentów czy malejąca sprzedaż wymagają zgromadzenia środków finansowych umożliwiających firmie przetrwanie trudnego okresu na rynku.

Zdarza się jednak, że przedsiębiorca - z wielu różnych powodów - nie ma większych szans na uzyskanie kredytu w banku. W takiej sytuacji alternatywną formą finansowania może okazać się pożyczka dla firmy udostępniana przez niektóre instytucje pozabankowe. Uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. wynagrodzenia dla pracowników, spłatę zaległości w US/ZUS czy zakup nowych urządzeń.

Najlepsza pożyczka dla firmy - jak ją znaleźć?

Warto podkreślić, że firmy pozabankowe oferujące pożyczki dla klientów biznesowych działają w oparciu o inne akty prawne niż banki czy też pożyczkodawcy specjalizujący się w pożyczkach konsumenckich. Nie są zobowiązane do podawania RRSO na swojej stronie internetowej, w związku z tym potencjalni klienci sami muszą ustalić całkowity koszt zobowiązania.

Zanim więc podpiszesz umowę z danym pożyczkodawcą, przeanalizuj dokładnie różne parametry i dopiero wtedy podejmij decyzję o skorzystaniu z oferty. Przede wszystkim zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • oprocentowanie pożyczki,
  • wysokość opłaty przygotowawczej oraz administracyjnej (związanej z bieżącą obsługą wierzytelności),
  • wysokość prowizji za udzielenie pożyczki,
  • prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania,
  • opłatę za dostępność limitu i odnowienie linii finansowej (w przypadku pożyczki pomostowej),
  • wysokość odsetek od opóźnienia w spłacie,
  • dodatkowe koszty (np. związane z ustanowieniem zabezpieczenia).

Sprawdź również, czy firma pożyczkowa działa legalnie i czy jest wiarygodna. Pożyczkodawca powinien widnieć w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie musi jednak posiadać wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych (ten obowiązek jest przewidziany dla podmiotów działających na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim i kierujących swoją ofertę do klientów indywidualnych). Jeśli więc nie znajdziesz danej firmy na liście Komisji Nadzoru Finansowego, nie oznacza to wcale, że masz do czynienia z nierzetelną marką.

Kolejnym potwierdzeniem wiarygodności danej instytucji pozabankowej może być członkostwo w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP) lub Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Organizacje te zrzeszają pożyczkodawców, którzy w swojej działalności kierują się polityką odpowiedzialnego pożyczania. Przykładowo, członkowie PZIP - po przejściu kilkustopniowej weryfikacji i otrzymaniu rekomendacji Zarządu - zobowiązani są prowadzić działalność w etyczny sposób z poszanowaniem interesu swoich klientów.

By ułatwić Ci wybór, stworzyliśmy ranking, zawierający oferty wiarygodnych i rzetelnych firm pożyczkowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej znajdziesz najbardziej korzystną dla Siebie pożyczkę.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy