Monese, czyli mobilne konto w euro lub funtach. Ile kosztuje i co daje w zamian?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

99 publikacji 1158 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


16 komentarzy
Monese, czyli mobilne konto w euro lub funtach. Ile kosztuje i co daje w zamian?
Spis treści

Emigracja zarobkowa naszych rodaków dotyczy głównie wyjazdów do Wielkiej Brytanii oraz krajów strefy euro, głównie Niemiec. Pod tym względem Monese idealnie trafia w ich potrzeby, gdyż oferuje mobilne konta właśnie w euro oraz w funtach brytyjskich.

Monese – co to jest?

Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania dotyczące Monese – co to jest, skąd się wzięło i czy można mu ufać?

Monese to kolejny z fintechów wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Firma powstała w 2015 r. z inicjatywy estońskiego przedsiębiorcy Norrisa Koppela, któremu brytyjski bank odmówił niegdyś założenia rachunku z powodu braku tamtejszego adresu i udokumentowanej historii kredytowej na Wyspach. Nietrudno się domyślić, że to właśnie to wydarzenie skłoniło Estończyka do stworzenia Monese.

Monese. Bank czy nie bank?

Okazało się, że osób z podobnymi doświadczeniami i potrzebami jest więcej – już na początku 2020 r. liczba klientów fintechu przekroczyła 2 miliony. Użytkownikom najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że firma nie ma statusu banku; i choć działa ona na mocy licencji uzyskanej od Financial Conduct Authority (którego odpowiednikiem w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego) i w związku z tym podlega brytyjskim regulacjom (Electronic Money Regulations), to środki gromadzone na kontach Monese nie są objęte systemem gwarancji depozytów.

Innymi słowy, w przypadku ewentualnego bankructwa firmy klienci nie mogą liczyć na odzyskanie środków z brytyjskiego funduszu gwarancyjnego – a to skłania do wniosku, by raczej nie przechowywać na rachunkach w Monese większych kwot. Mimo wszystko fintech gwarantuje, że „nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdy działalność naszej firmy zostanie zawieszona, twoje pieniądze będą bezpieczne”. Taką gwarancję opiera na wspomnianych przepisach brytyjskich oraz unijnych.

Konto w Monese może otworzyć każdy, kto ukończył 18. rok życia, a dodatkowo przebywa na terytorium jednego z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG tworzą państwa UE oraz Norwegia, Islandia i Lichtenstein) lub Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje konto Monese?

Analizując ofertę Monese, zacznijmy od kosztów. Tu pierwsze niemiłe zaskoczenie – aktualnie fintech nie udostępnia polskim klientom darmowego planu Simple. Pozostały więc dwie opcje, Classic i Premium, które wiążą się niestety ze stałymi miesięcznymi opłatami. Zanim jednak postawimy na Monese „krzyżyk”, przyjrzyjmy się korzyściom, na jakie możemy liczyć w cenie obu pakietów.

Monese Classic

Najtańszy obecnie plan kosztuje 5,95 EUR miesięcznie (lub 49,94 EUR rocznie). W tej cenie możemy otworzyć do trzech kont w obcych walutach: euro, funtach brytyjskich oraz, co interesujące, w rumuńskich lejach (choć w tym przypadku wymagane jest rumuńskie obywatelstwo lub przynajmniej tamtejszy adres zamieszkania).

Posiadacze konta Monese w wersji Classic mogą korzystać z karty wirtualnej do bezpiecznych zakupów w Internecie. Taką kartę można bez przeszkód dodać do portfela Google Pay lub Apple Pay i tym samym płacić zbliżeniowo telefonem. Jeśli jednak zależy nam na posiadaniu fizycznej karty debetowej Mastercard, to otrzymamy ją bez przeszkód i za darmo, tzn. w cenie planu.

Transakcje w walucie innej niż waluta konta obarczone są prowizją w wysokości 2%, ale dopiero po przekroczeniu limitu wydanych 2000 EUR w danym miesiącu. Z kolei limit darmowych wypłat z bankomatów i wpłat gotówkowych na całym świecie wynosi 900 EUR, później Monese również pobierze 2% od nadwyżki.

Zawsze darmowe są przelewy natychmiastowe między kontami w Monese. W innym przypadku fintech pobiera opłatę za transfer, także w wysokości 2%.

Monese Classic
Monese Classic, opłaty

Monese Premium

Za najdroższy plan musimy zapłacić znacznie wyższą opłatę miesięczną – 14,95 EUR. Możemy też wybrać 129,95 EUR opłaty rocznej, a to akurat spora oszczędność, gdyż miesiąc korzystania z Monese Premium kosztuje w takim przypadku „tylko” nieco ponad 10 EUR.

W zamian nie musimy się przejmować żadnymi limitami. Możemy do woli wypłacać i wpłacać pieniądze oraz zlecać przelewy walutowe.

Monese Premium
Monese Premium, opłaty

Plan można zmienić w dowolnym momencie, przy czym należy zapewnić odpowiednie środki na koncie na pokrycie pierwszej miesięcznej opłaty.

Limity transakcyjne kont w Monese

Limity darmowych operacji to nie jedyne ograniczenia, które dotyczą użytkowników. Należy mieć na uwadze, że maksymalne saldo rachunku w funtach to 40 tys. GBP, a konta w euro – 50 tys. EUR. Dla mieszkających we Francji saldo na rachunku w euro nie może przekroczyć 10 tys. EUR.

Kolejne limity – dzienne i jednorazowych operacji – dotyczą maksymalnych kwot wpłaty i wypłaty gotówki. Nie powinny być one szczególnie uciążliwe dla przeciętnego użytkownika, ale w razie czego można się z nimi zapoznać tutaj.

Możliwości Monese

Co jeszcze oferuje fintech swoim klientom? Oto przykłady.

Aplikacja mobilna

Do obsługi konta służy aplikacja mobilna – czytelna i intuicyjna, nieodbiegająca od standardów dzisiejszych aplikacji „okołobankowych”. Jest ona dostępna także w języku polskim, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku fintechów.

Apka daje dostęp do szczegółowego przeglądu wydatków (z podziałem na kategorie) i podstawowe możliwości zarządzania kontem.

Przegląd wydatków w aplikacji Monese
Monese, aplikacja

Przelewy między użytkownikami, żądanie płatności

Monese oferuje też funkcję, którą zwykliśmy nazywać „przelewem na numer telefonu”. Również w tym przypadku chodzi o wysłanie pieniędzy znajomemu – w tym przypadku innemu użytkownikowi Monese.

Analogicznie możemy wysłać innym osobom prośbę o przelew. Odbiorca takiej prośby ma zasadniczo dwie możliwości – albo zaakceptuje płatność, albo odrzuci prośbę (o czym zostaniesz szybko powiadomiony). Z kolei brak działania skutkuje wygaśnięciem żądania po 10 dniach.

Płatności cykliczne

We wspomnianej już aplikacji Monese mamy możliwość ustawienia cyklicznych płatności na rzecz konkretnego odbiorcy. Trzeba jedynie pamiętać, że jeśli chcemy anulować płatność cykliczną, to Monese będzie potrzebowało do 3 dni na przetworzenie naszej prośby; a zatem, aby uniknąć zrealizowania przelewu, musimy dokonać anulowania odpowiednio wcześniej.

PayPal

Monese oferuje powiązanie karty z portfelem PayPal bezpośrednio w aplikacji. Możesz także otworzyć konto PayPal, jeśli jeszcze go nie posiadasz.

Co daje połączenie Monese z PayPalem? Odpowiedź jest prosta – jeszcze szybsze i jeszcze wygodniejsze płatności kartą Monese w sieci.

Punkty Avios

Osobom podróżującym turystycznie lub służbowo liniami British Airways Monese proponuje udział w programie lojalnościowym Avios. Za transakcje związane z zakupem biletów lotniczych, opłaceniem hotelu czy wynajmem samochodu u partnerów programu otrzymujesz punkty, które następnie możesz wymienić na nagrody.

Obsługa klienta

Jak już wspomniałem, aplikacja jest dostępna w języku polskim. Istnieje też polskojęzyczna wersja językowa strony internetowej Monese, w której znajdziesz dość rozbudowaną sekcję FAQ.

Gdybyś i tam nie znalazł odpowiedzi na swoje wątpliwości, możesz skorzystać z bota, który również komunikuje się po polsku; a jeśli i on „nie da rady”, masz do dyspozycji infolinię oraz możliwość kontaktu przez e-mail. Monese zaleca, by wiadomości wysyłać z tego samego maila, który jest przypisany do konta klienta.

Bezpieczeństwo transakcji w Monese

Transakcje internetowe kartą Monese zabezpieczone są dobrze znaną z banków i innych instytucji usługą 3D Secure, która polega na zatwierdzaniu operacji kodem otrzymanym na telefon klienta.

Osobną kwestią jest ochrona aplikacji przed nieuprawnionym dostępem. W tym celu możesz zrezygnować z logowania hasłem na rzecz odcisku palca – wygodnie i bezpiecznie.

Monese – Apple Pay i Google Pay

Już o tym wspomniałem, ale warto podkreślić istotną informację dla sporej grupy osób zainteresowanych skorzystaniem z oferty Monese – Apple Pay i Google Pay, czyli mobilne płatności zbliżeniowe, są dostępne dla użytkowników tego fintechu.

Dzięki temu możliwość dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych masz także wtedy, gdy nie posiadasz fizycznej karty (lub oczekujesz na jej dostarczenie). Do płatności mobilnych możesz się bowiem posłużyć także wirtualną kartą Monese.

Jak otworzyć konto w Monese?

Otwarcie konta w Monese jest stosunkowo proste i szybkie, choć wymaga wykonania kilku czynności w związku z potwierdzeniem tożsamości i adresu zamieszkania. Proces nie różni się zbytnio od zakładania rachunku z poziomu aplikacji mobilnej w tradycyjnym banku.

Monese, wzorem innych fintechów, organizuje od czasu do czasu programy poleceń, w których bonus może zgarnąć zarówno nowy, jak i obecny użytkownik. Jeśli odpowiedni kod będzie w naszym posiadaniu, na pewno go udostępnimy i uzupełnimy sekcję dotyczącą otwarcia konta.

W pierwszym kroku pobierz aplikację Monese ze sklepu Google Play lub App Store.

Monese w Google Play
Monese, Google Play

Po otwarciu apki wybierz preferowany język, a następnie opcję Otwórz darmowe konto.

Otwarcie konta
Monese, otwarcie konta

Już na samym początku Monese wymaga zgody na przetwarzanie danych osobowych. Po akceptacji przechodzimy do podania adresu e-mail, kraju zamieszkania oraz numeru telefonu. Ten ostatni musimy zweryfikować, podając kod otrzymany w SMS-ie.

Następnie wybieramy walutę konta.

Wybór waluty konta
Monese, wybór waluty konta

W kolejnym kroku podajemy swój adres. Możemy wskazać naszą lokalizację na mapie lub wprowadzić adres ręcznie. W późniejszym etapie fintech wymaga potwierdzenia wcześniej zadeklarowanego adresu przy użyciu włączonej lokalizacji.

Adres
Monese, adres

Weryfikacja tożsamości i adresu

Przechodzimy do kluczowego momentu wnioskowania o konto, czyli do weryfikacji tożsamości. W tym celu możemy się posłużyć dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy lub kartą zezwolenia na pobyt.

Weryfikacja tożsamości
Monese, weryfikacja tożsamości

Wybieramy kraj, w którym wydany został dokument, a następnie zezwalamy aplikacji na dostęp do aparatu:

Zdjęcie dokumentu
Monese, zdjęcie dokumentu

Otwierałeś kiedyś konto metodą „na selfie”? W takim razie proces zakładania rachunku w Monese niczym szczególnym Cię nie zaskoczy. Aplikacja poprosi o zdjęcie dokumentu oraz twarzy. Musisz jednak mieć świadomość, że Monese wyrywkowo stosuje dodatkową weryfikację podczas rozmowy wideo.

Doładowanie konta

Po otwarciu konta przydałoby się je zasilić. Poniżej dostępne metody:

  1. Karta debetowa – prawdopodobnie najprostszy, a na pewno najszybszy sposób. Podajemy dane karty (pamiętaj, że musi to być karta debetowa, nie kredytowa) i wybieramy kwotę doładowania. Ewentualnego przewalutowania dokona bank, który wydał kartę, musisz się zatem liczyć ze stosowanym przez niego kursem i prowizją.
  2. Przelew SWIFT lub SEPA – ten drugi jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy doładowujesz konto Monese w euro.
  3. Wpłaty gotówkowe – jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii i posiadasz konto Monese w funtach, możesz wpłacić gotówkę w dowolnym punkcie Post Office lub PayPoint. W pakiecie Classic limit darmowych wpłat gotówkowych to 800 EUR/GBP w miesiącu, a prowizja od nadwyżki to 2%. Użytkowników premium ten limit nie obowiązuje.

Monese – przelew na konto bankowe

Ta kwestia szczególnie może zainteresować nowych klientów Monese. Jak zrobić przelew? To na szczęście nie jest trudne.

Na samym początku warto jednak zaznaczyć, że waluta przelewu z Monese musi być zgodna z walutą kraju, do którego taki transfer wysyłamy. Dla przykładu, możliwe jest przelanie funtów do Wielkiej Brytanii czy złotych do Polski, ale nie wyślesz do polskiego banku GBP czy EUR. Co więcej, niektóre kraje docelowe wciąż nie są dostępne. Aktualną listę obsługiwanych krajów znajdziesz tutaj.

Gdy już uwzględnimy to dość restrykcyjne zastrzeżenie, to przelewu dokonasz bez żadnych trudności. Standardowo należy podać dane odbiorcy oraz wskazać kwotę i walutę transferu.

Monese – opinie użytkowników i moja ocena

Czy warto skorzystać z oferty Monese? Opinie użytkowników nie są jednoznaczne. Sama aplikacja oceniana jest bardzo wysoko – średnia ocena 4,7 w pięciogwiazdkowej skali w sklepie Google Play musi robić wrażenie. W serwisie Trustpilot usługa również jest wysoko oceniana. Ponad 70% użytkowników przyznało jej maksymalną notę, co pozwoliło uzyskać fintechowi ocenę 4,1/5.

Mimo to nie sposób zignorować negatywnych opinii – po pierwsze ze względu na ich ilość, a po drugie dlatego, że dotyczą one czegoś więcej niż tylko zwykłych niedogodności czy problemów technicznych. Część użytkowników skarży się na blokowanie kont, zwłaszcza w przypadku większych wpływów (przekraczających 1000 EUR/GBP).

Monese zapewnia, że „regularnie sprawdza przelewy przychodzące i wychodzące pod względem bezpieczeństwa”, a blokowanie kont ma miejsce „tylko w skrajnych przypadkach i zazwyczaj tylko tymczasowo jako środek ostrożności”. Na jakiej podstawie fintech „typuje” podejrzane transakcje? Tego nie wiadomo, choć po opiniach można wnioskować, że bywa w tej kwestii nieco nadgorliwy. Przeważająca liczba pozytywnych recenzji przekonuje jednak, że Monese ułatwia życie wielu osobom, zwłaszcza imigrantom zarobkowym.

Przy ocenie fintechu nie mogą nam umknąć dość oczywiste wady. Po pierwsze, wciąż funkcjonuje on na zasadach instytucji pieniądza elektronicznego, a nie banku. Po drugie, aktualnie Monese nie oferuje darmowego planu taryfowego, co oznacza, że nawet w najtańszej opcji korzystanie z usługi będzie nas kosztować prawie 6 euro miesięcznie. Do tego oferowane funkcjonalności i usługi dodatkowe, choć ciekawe, nie są wcale bardziej rozbudowane niż u „fintechowej” konkurencji.

Korzystacie z Monese? Jakie są Wasze doświadczenia?


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(16)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Anita
Gość

Bank był dobry do czasu..Nagle, nie wiadomo dlaczego zablokowali mi konto, żeby było ciekawiej nie odpisują na maile. I tak trwa to już parę tygodni.. Powiem tylko, koszmar, nic więcej

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Jak długo będzie trwa przelew z Niemiec z konta z Deutche bank na konto w monse w euro ? Jeśli przelew wykonany będzie dziś a jutro o której dojdzie?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Łukasz

Trudno to określić aż z taką dokładnością, bo liczy sie tutaj tryb realizacji zleceń stosowany przez Deutsche Bank i Monese. Jako, że mamy tu do czynienia z przelewem SEPA (o ile przelew z Deutsche Banku będzie zlecony w euro), przelewu przychodzącego powinniśmy się spodziewać następnego dnia roboczego po zleceniu.

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Zwykłe g***o . Nie mogę przelac funtow na konto w Polsce

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Artur

Zgadza się, nie można zlecić takiego transferu. Waluta przelewu musi być zgodna z walutą kraju docelowego.

Zgadzam się też, że to spory problem. Samo Monese tłumaczy tę niedogodność w ten sposób:

Dzieje się tak, ponieważ korzystamy z usług przekazów pieniężnych typu P2P, a nie tradycyjnych przelewów międzynarodowych.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Michał Radzimiński

Jak masz konto walutowe w Polsce to bez problemu przelejesz

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Witam, czy można nadal zyskać bouns z kodem zaproszeniowym? Ponieważ chciałbym założyć tam konto.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Sebastian

Niestety nie dysponujemy takim kodem. Gdy to się zmieni, udostępnimy go w tekście.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość
@Michał Radzimiński

Dzięki za szybko odpowiedź, rozumiem, że na obecną chwilę po prostu monese nie prowadzi takiej akcji promocyjnej?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Sebastian

Nie. Jeszcze na początku tego roku funkcjonował program poleceń z naprawdę solidną premią (20 GBP, o ile pamiętam), więc czekamy, aż Monese powróci do promocji ?

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Michał Radzimiński

Wczoraj dostałam przelew wypłaty jestem w Holandii a do dziś nie ma pieniędzy na koncie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anna

Sugeruję kontakt z Monese i wyjaśnienie sprawy. Nasz portal ma charakter informacyjny, nie jesteśmy przedstawicielem żadnej instytucji finansowej.

Odpowiedz

D
DarkSide
Gość

Michał, a jak jest u nich z supportem? Da się dogadać po polsku?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@DarkSide

Jakiś czas temu zadzwoniłem z jakąś mniej istotną sprawą, by to sprawdzić. Z pracownikiem rozmawiałem po angielsku (tak na marginesie, pracownik miał wyraźny wschodni akcent) i otrzymałem informację, że w tym kanale kontaktu polski support nie jest niestety dostępny. Na maila niegdyś też mi odpisali po angielsku.

Odpowiedz

P
Pawelek
Gość

Dzieki za artykul.

Nie widze jednak ani jednego argumenty, by przesiasc sie z revoluta na monese. Jakiekolwiek fees w fintechu to troche krok wstecz wg mnie w kierunku detronizacji klasycznych bankow. Nawet citi ma juz konto za darmo :D

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Pawelek

A ja dziękuję za opinię ? Nie będę nawet próbował ukrywać tego, że się z Tobą zgadzam. Monese jeszcze niedawno oferował polskim użytkownikom darmowy plan Simple, może te czasy kiedyś powrócą.

Odpowiedz