TransferGo – wygodny i tani sposób na przelewy walutowe? 100 zł premii w programie poleceń dla obecnego użytkownika!

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


3 komentarze
TransferGo – wygodny i tani sposób na przelewy walutowe? 100 zł premii w programie poleceń dla obecnego użytkownika!
Spis treści

Przelewy walutowe SWIFT czy SEPA często rodzą wiele wątpliwości co do związanych z nimi kosztów. Nawet jeśli posiadamy konta w walucie przelewu – unikając tym samym przewalutowania – to wciąż możemy się spotkać z niemałą prowizją bankową za samo zlecenie takiej operacji.

Pół biedy, gdy mówimy o przelewie SEPA (a więc w walucie euro między bankami w dwóch różnych krajach Starego Kontynentu), gdyż w większości przypadków będzie on darmowy. Gdy w grę wchodzi inna waluta, a bank odbiorcy zlokalizowany jest chociażby w USA czy w dalekiej Australii, koszty najpewniej sięgną kilkudziesięciu złotych.

Nic więc dziwnego, że dla wielu osób kuszącą alternatywą może być skorzystanie z serwisów oferujących międzynarodowe transfery środków. Sprawdźmy, czy to się opłaca, a za przykład niech posłuży nam wspomniany TransferGo.

TransferGo – co to jest i jak działa?

TransferGo to rozwiązanie, które w założeniu ma pozwolić na zlecenie szybkich i niedrogich przelewów walutowych. Atutem, który akcentują twórcy tej usługi, jest transparentność – żadne informacje o kosztach nie są ukryte, a użytkownik już na wstępnym etapie wie, ile zapłaci za transfer i jaką kwotę w danej walucie otrzyma odbiorca. Jeśli korzystaliście lub przynajmniej słyszeliście o Wise, to TransferGo jest w gruncie rzeczy dość podobną usługą.

TransferGo obsługuje obecnie 22 waluty, oferując operacje pieniężne pomiędzy bankami w 47 krajach świata. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych i firm. Można z niej korzystać zarówno z poziomu serwisu internetowego, jak i aplikacji mobilnej na Androida lub iOS.

Czy to bezpieczne?

Firma powstała w 2012 r. w Londynie, a obecnie może się pochwalić liczbą ponad 2 milionów użytkowników. Ciekawostka: w samym 2018 r. suma transakcji zrealizowanych za jej pośrednictwem wyniosła 1,3 mld euro. Robi wrażenie.

TransferGo posiada status instytucji płatniczej na mocy licencji uzyskanej przez brytyjski nadzór finansowy (FCA, Financial Conduct Authority), czyli odpowiednik polskiego KNF-u. Nie jest to zatem przypadkowy twór, a legalnie działający podmiot, który podlega stosownym regulacjom i kontroli brytyjskiej skarbówki (HMRC, Her Majesty's Revenue and Customs). O wiarygodności TransferGo świadczą też opinie zadowolonych użytkowników – nie ma wiec powodu, by obawiać się tej usługi.

Co ciekawe, firma posiada swoje biura w pięciu europejskich stolicach, w tym w Warszawie. Użytkownicy znad Wisły mogą nie tylko korzystać z polskojęzycznej wersji serwisu, ale również z polskiej obsługi klienta na infolinii.

Opłaty za TransferGo

Podstawowe pytanie brzmi – ile kosztuje TransferGo? Wszystkie koszty, z którymi możesz się spotkać, dotyczą tylko i wyłącznie zlecenia przelewu. Nie są pobierane stałe opłaty, gdyż nie otwieramy w tym przypadku żadnego konta do przechowywania środków; wystarczy profil użytkownika utworzony po rejestracji i weryfikacji tożsamości.

W skład kosztów przelewów realizowanych za pośrednictwem TransferGo wchodzą:

 • prowizja za wymianę walut w wysokości od 0% do 7%;
 • opłata za dostawę uzależniona od kraju, z którego i do którego wysyłamy pieniądze oraz od wybranej opcji – wynosi ona od 0 do kilkunastu złotych.

Jak widzisz, „widełki” są tutaj dość szerokie. Na szczęście, o czym już wspomniałem, przed zleceniem transferu dokładnie wiesz, ile zapłacisz. Mimo to warto wyjaśnić kilka kwestii.

Większy przelew = niższa prowizja

Po pierwsze, dokładna wysokość prowizji za wymianę walut jest różna w zależności od kwoty przelewu. Generalnie, im większy przelew zlecasz, tym mniejsza jest prowizja za przewalutowanie. Jest ona wliczana bezpośrednio w kurs wymiany proponowany podczas wypełniania formularza przelewu.

Aby to sprawdzić, zamarkowałem przelew z Polski do Wielkiej Brytanii na kwotę 100 zł. TransferGo poinformował mnie o kursie złotego w wysokości 0,1937, co oznacza, że na konto odbiorcy – przy najniższych kosztach dostawy – trafiłoby dokładnie 19,18 GBP. Wystarczyło jednak, bym zmienił kwotę przelewu na 1000 zł, by kurs wzrósł. W takim układzie każda przelana przeze mnie złotówka jest warta odpowiednio więcej (dokładnie 0,2018 GBP) a odbiorca otrzymałby ostatecznie 201,60 GBP.

Opcje dostawy

W TransferGo możemy wybrać jedną z kilku opcji dostawy, które różnią się czasem realizacji oraz kosztem:

 • opcja standardowa – w założeniu środki dotrą najpóźniej trzeciego dnia roboczego po zleceniu);
 • dostawa tego samego dnia;
 • dostawa tego samego dnia do godziny 12.00 (opcja dostępna w przypadku zlecenia przelewu między 20.45 a 8.00);
 • dostawa do 30 minut od zlecenia.

Uwaga: w przypadku niektórych krajów pochodzenia banku odbiorcy część opcji może nie być dostępna. Dotyczy to szczególnie państw spoza Europy.

Co z ewentualnym kosztem banku pośredniczącego?

Po drugie, realizacja przelewu w trybie standardowym do niektórych krajów może potrwać dłużej niż jeden dzień roboczy. Dotyczy to Australii, Bangladeszu, Bułgarii, Kanady, Czech, Hong Kongu, Węgier, Indonezji, Izraela, Kenii, Meksyku, Nepalu, Rosji, USA, Tajlandii, Republiki Południowej Afryki, Sri Lanki i Szwajcarii.

Co jednak istotniejsze, w przypadku tych państw mogą wystąpić koszty banku pośredniczącego. TransferGo zapewnia jednak, że po przedstawieniu dowodu pobrania takiej opłaty zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania na konto nadawcy przelewu. Jednocześnie zaznacza, że ewentualne koszty związane z odebraniem przelewu przez odbiorcę nie są zwracane.

150 zł dla obecnego użytkownika w programie poleceń TransferGo!

Istotnym argumentem za korzystaniem z usługi jest premia w programie poleceń. Obecny klient musi jedynie podać indywidualny kod nowemu użytkownikowi, który powinien z kolei utworzyć profil, a w ciągu kolejnych 6 miesięcy zlecić przelew walutowy (lub przelewy) za pośrednictwem TransferGo o równowartości przynajmniej 100 GBP.

Spełnienie tych warunków przez obie strony przyniesie polecającemu (ok. 150 zł). Bonus można przelać na swoje konto bankowe, a następnie wykorzystać w dowolny sposób. Szczegóły tutaj.

Proces zakładania konta użytkownika w TransferGo

Jak zacząć korzystać z TransferGo? Oto instrukcja:

 1. Wejdź na stronę usługi i wybierz przycisk Zarejestruj się.
 2. Podaj numer telefonu komórkowego, a następnie przepisz otrzymany w SMS-ie kod w celu weryfikacji.
  Weryfikacja telefonu
  TransferGo, weryfikacja telefonu
 3. Stwórz 4-cyfrowy kod dostępu, którym będziesz się logował do swojego profilu.
 4. Podaj adres e-mail.
 5. Zaakceptuj Politykę prywatności i Warunki korzystania z usługi.
 6. Podaj podstawowe dane osobowe...
Dane osobowe
Dane osobowe

…oraz adres.

Adres
TransferGo, adres

Weryfikacja tożsamości

Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie tożsamości. Będziesz musiał wskazać dokument do weryfikacji (dowód osobisty lub paszport).

Możesz załączyć fotografię dokumentu lub przejść weryfikację w aplikacji TransferGo. Wystarczy zezwolić apce na dostęp do aparatu, a następnie wykonać czytelne zdjęcie obu stron dowodu oraz twarzy. W moim przypadku tożsamość została potwierdzona już po kilku minutach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprawdzanie dokumentów ma miejsce w dni robocze od 7.00 do 16.00.

Weryfikacja tożsamości
TransferGo, weryfikacja tożsamości

Dlaczego jest to konieczne? TransferGo tłumaczy, że obowiązek weryfikacji wynika z regulacji FCA i HMRC. Nie jest on też niczym nadzwyczajnym wśród fintechów – podobne wymagania co do potwierdzenia tożsamości ma chociażby Revolut.

Firma zapewnia ponadto, że „wszystkie podane przez Ciebie informacje będą przechowywane w bezpiecznym miejscu, zaszyfrowane i traktowane jako poufne”.

TransferGo. Jak zrobić przelew?

Załóżmy, że mamy już utworzone konto użytkownika. Możemy więc przejść do kwestii korzystania z usługi TransferGo. Jak zrobić przelew? To pytanie naturalnie przychodzi na myśl jako pierwsze. Sprawa jest na szczęście dość prosta – serwis prowadzi nas w czytelny sposób na każdym etapie tego procesu, dzięki czemu przebiega on szybko i bez problemów.

 1. Po zalogowaniu na swój profil wejdź w zakładkę Wyślij pieniądze.
 2. Uzupełnij formularz: podaj kraj banku nadawcy (czyli Twój), kraj banku odbiorcy oraz kwotę. Wybierz również opcję dostawy. Już na tym etapie dowiesz się, jaka kwota trafi do odbiorcy. TransferGo podaje informacje o kursie (dodam dla przypomnienia, że uwzględnia on już ewentualną prowizję za przewalutowanie). W tym miejscu masz też podgląd metod płatności – TransferGo musi najpierw otrzymać wpłatę od Ciebie, by móc przekazać środki odbiorcy. Dostępne są płatności kartą debetową lub kredytową oraz przelewem bankowym, przy czym ostatnia z opcji wchodzi w grę jedynie przy zlecaniu transferu w trybie standardowym. Użytkownicy korzystający z TransferGo na smartfonach z systemem operacyjnym iOS mogą zapłacić za przelew za pośrednictwem Apple Pay.
  Dane przelewu
  TransferGo, dane przelewu
 3. Wpisz dane odbiorcy. W zależności od kraju zostaniesz poproszony o podanie kodu BIC/SWIFT lub IBAN (EOG i strefa euro), ewentualnie również kodu banku (sort code w przypadku przelewu do Wielkiej Brytanii i Irlandii; routing number przy przelewach do USA).
 4. Potwierdź dane przelewu.
 5. Dokonaj wpłaty. Jeśli wybrałeś przelew bankowy, pamiętaj, że musisz go zlecić z rachunku bankowego prowadzonego na Twoje imię i nazwisko. Ponadto w tytule przelewu podaj kod transakcji podany przez TransferGo (Cel płatności).
Płatność przelewem za transfer
TransferGo, płatność przelewem

TransferGo – opinie użytkowników… i moja własna

Czy warto korzystać z TransferGo? Opinie będą pewnie podzielone i trudno się dziwić – każdy z nas ma przecież różne potrzeby. Wiele będzie zależeć od porównania kosztów przelewu zleconego w konkretnej walucie i do konkretnego kraju. W niektórych sytuacjach TransferGo może tu wypaść naprawdę korzystnie, w innych lepszy okaże się jednak przelew zlecony w banku.

Najogólniej rzecz biorąc, TransferGo może być świetną alternatywą dla przelewów SWIFT wykonywanych w bankowości elektronicznej, za które banki każą sobie słono płacić. W przeciwieństwie do przelewu z banku, który prowadzi rachunki i wydaje karty, nie wnioskujemy tu o żaden produkt, który mógłby generować dodatkowe koszty. Na polskim rynku nie ma instytucji, która oferowałby zlecenie przelewu w obcej walucie innej niż euro równie tanio co TransferGo.

Z drugiej strony, korzystanie z portalu (lub aplikacji) nie ma większego sensu, gdy chcemy zlecić transfer środków w ramach jednolitego obszaru płatności w euro. Internetowy przelew SEPA jest darmowy w praktycznie każdym banku, a TransferGo pobierze za taką operację przynajmniej kilkuzłotową opłatę.

Zaletą usługi jest niewątpliwie wspomniana wcześniej transparentność; i pewnie moglibyśmy tu mówić nawet o pewnej przewadze nad bankami, gdyby nie fakt, że od pewnego czasu i tak są one zobowiązane do klarownego informowania o kosztach przelewów walutowych przed ich zatwierdzeniem.

Atutem, którego dla odmiany nie da się zanegować, jest premia 100 zł za polecenie usługi. Jeśli rozwiązanie Ci się spodoba, samemu będziesz mógł zgarniać premie za polecanie.

Gdyby wziąć pod uwagę wygodę korzystania, to TransferGo należy się duży plus. Zarówno strona, jak i aplikacja, są proste i przejrzyste, a ta druga jest wysoko oceniana przez użytkowników (wnioskuję na podstawie średniej ocen w Google Play i App Store).

A czy Wy mieliście już okazję skorzystać z TransferGo? Jak oceniacie tę usługę w kontekście innych (bankowych i pozabankowych) rozwiązań umożliwiających zlecanie przelewów walutowych?


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Maria
Gość

Sama nie wiem... zawsze miałam opory przed skorzystaniem z tego typu tworów. Ktoś korzysta od dluższego czasu i może się podzielić opinią?

Odpowiedz

G
Gregor
Gość
@Maria

Korzystałem nie raz nie dwa i potwierdzam, że nigdy żadnych problemów nie miałem. To solidna firma. Od banku różni się w zasadzie tylko tym, że nie ma gwarancji depozytów. Tylko po co mi ona skoro transfergo nie przechowuje żadnych środków? ? Jest jeszcze transferwise, ale tam już zdaje się jest konto i karta, więc transfergo wygrywa w moim odczuciu.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Gregor

Mogę właściwie potwierdzić Twoje słowa ? Co do kwestii TransferWise vs TransferGo, to oczywiście w dużej mierze kwestia preferencji.

Na dniach ukaże się u nas tekst nt. TransferWise, więc będzie komplet informacji do ewentualnych porównań ?

Odpowiedz