Bankomaty bez prowizji. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę za darmo?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

75 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


18 komentarzy
Bankomaty bez prowizji. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę za darmo?
Spis treści

Zanim przejdziemy do statystyk dotyczących liczby maszyn, zerknijmy do bankowych tabel opłat i prowizji w poszukiwaniu informacji o kosztach wypłat z bankomatów.

Darmowe bankomaty. Gdzie najtaniej wypłacisz pieniądze?

Skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki. A zatem, w których bankomatach można wypłacać bez prowizji w przypadku konkretnych rachunków?

Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach

Bank

Nazwa rachunku

Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Prowizja za wypłatę z innego bankomatu

Aion Bank

Konto Aion Bank

ze wszystkich (do równowartości 1000 zł)

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)

Bank Millennium

Konto Millennium 360°

Bank Millennium

1 zł (Santander Bank Polska, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłat można uniknąć, spełniając warunki bezpłatności karty)

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Bank Pekao (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

2,3%, min. 5 zł (spełnienie warunków bezpłatności konta uprawnia do 2 bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów)

Bank Pocztowy

Konto w Porządku

PKO BP, Planet Cash, placówki pocztowe

2 zł (możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatów w kraju i za granicą za 6,50 zł)

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

BNP Paribas, Planet Cash (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

7 zł (Karta Otwarta na Dzisiaj)

BOŚ

EKOkonto bez Kosztów

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Citi Handlowy

CitiKonto

ze wszystkich (pierwsze 4 wypłaty)

8 zł za 5. i każdą kolejną wypłatę

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Credit Agricole (w placówkach)

7 zł (opłaty można uniknąć, spełniając warunek bezpłatności konta; możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za granicą za 7 zł)

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

ING, Planet Cash

10 zł; możliwość wykupienia 30-dniowego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za granicą za 25 zł

Inteligo

Konto Inteligo

PKO BP, Santander Bank Polska

5 zł

mBank

eKonto osobiste

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Nest Bank

Nest Konto

Euronet

6 zł

PKO BP

Konto za Zero

PKO BP

10 zł

Revolut

Konto Revolut

ze wszystkich (w ramach miesięcznych limitów w poszczególnych planach taryfowych)

2%, min. 5 zł od nadwyżki ponad limit

Santander Bank Polska

Konto Santander

Santander Bank Polska (lub ze wszystkich – dot. klientów do 26. roku życia)

3 zł; możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za 5 zł

Toyota Bank

Moto Konto

ze wszystkich (pierwsze 3 wypłaty)

4,50 zł zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

VeloBank

VeloKonto

Planet Cash

5 zł (opłaty można uniknąć, spełniając warunki bezpłatności karty)

Opłata za wypłatę z bankomatów w poszczególnych bankach. Opracowanie na podstawie bankowych tabel opłat i prowizji. Stan na 15 września 2023 r.

Aby nasz przegląd był kompletny, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, które banki oferują bezprowizyjne wypłaty z największej liczby bankomatów. Do tego potrzebna jest nam wiedza na temat liczebności maszyn, w tym również tych należących do globalnych sieci.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpłatomaty to osobna kategoria. Mimo to w większości przypadków umożliwiają one jednocześnie również wypłatę gotówki, więc siłą rzeczy będą one uwzględnione w poniższych statystykach.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca 2023 roku liczba bankomatów funkcjonujących w naszym kraju wynosiła 21,4 tys. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas niemal 2100 kart płatniczych. Co ciekawe, pomimo wzrostu liczby wydanych kart w dłuższej perspektywie mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem liczby maszyn (choć ostatnio ten trend się odwraca).

Najliczniejszą własną siecią bankomatów (ok. 3000) dysponuje PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugi na tej liście Santander Bank Polska posiada już dwukrotnie mniej maszyn i ma niewielką przewagę nad trzecim Bankiem Pekao.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1000-2000 mogą się jeszcze pochwalić banki z grupy BPS oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej. Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Dla przykładu, sieć bankomatów własnych Banku Millennium liczy kilkaset sztuk. Ciekawą kwestią są bankomaty ING Banku Śląskiego, których do niedawna było kilkaset, a dziś nie ma ich prawie wcale.

Ostatnim bankiem, który oferuje klientom dostęp do własnych maszyn, jest Citi Handlowy (kilkadziesiąt sztuk).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem ponad 7000.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (IT Card). W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 4300 bankomatów tej sieci. Maszyn Cashline jest kilkadziesiąt, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

Prowizja za wypłatę z bankomatu – co z bankami, które nie oferują własnych maszyn?

Są jednak w Polsce i takie instytucje, które nie posiadają własnych urządzeń, a ich klienci są zmuszeni do korzystania z maszyn należących do innych banków lub do zewnętrznych operatorów. Warto wiedzieć, że dla banku, który nie dysponuje własnymi urządzeniami, oznacza to wysokie koszty własne – za każdym razem, gdy jego klient skorzysta z obcego bankomatu, musi wnieść opłatę na rzecz właściciela urządzenia.

Stawki, które płaci bank-wydawca karty operatorowi bankomatu, są ustalane przez organizacje płatnicze (Visa i Mastercard). Trudno więc się dziwić, że banki przerzucają część tych kosztów na swoich klientów, jednak mogą przy tym stosować bardzo różne strategie.

Metoda 1. Obowiązkowa prowizja za każdą wypłatę z obcego bankomatu

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę pieniędzy z "innego" bankomatu. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja, w zależności od banku wynosząca od 1 do nawet 10 zł. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u i karty w Banku Pekao za wypłatę 1000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 23 zł (prowizja w wysokości 2,3% wypłacanej kwoty), o ile nie spełni warunku bezpłatnego konta.

Metoda nr 2. Prowizje uzależnione od liczby wypłat

Niektóre instytucje wprowadziły nieco inna zasadę i zaoferowały swoim klientom określoną liczbę bezpłatnych wypłat z obcych bankomatów w miesiącu. Przykładowo: w Citi Handlowym przysługują nam 4 bezpłatne wypłaty gotówki, a koszt każdej kolejnej to aż 8 zł. Z kolei w Toyota Banku darmowe są trzy pierwsze transakcje, a za wszystkie kolejne zapłacimy prowizję w wysokości 4,50 zł.

Metoda nr 3. Bankomaty bez prowizji tylko jeśli wypłacamy większe kwoty

Jeszcze inną drogą poszły BOŚ Bank oraz mBank. Obie te instytucje pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli wypłacana kwota w przypadku jednorazowej operacji wynosi więcej niż 100 zł. W ten sposób ograniczają liczbę transakcji, za które musiałby wnieść opłatę na rzecz operatorów obcych maszyn.

Metoda nr 4. Prowizje w bankomatach dla mało aktywnych klientów

Są również banki – np. Bank Millennium czy Credit Agricole – w których za wypłatę w bankomacie obcej sieci nie zapłacimy nawet złotówki, o ile spełnimy określone warunki. W takim wypadku prowizje w bankomatach będą dotyczyły tylko tych klientów, którzy korzystają z konta mniej aktywnie.

Metoda 5. Tanie bankomaty na terenie kraju, ale dla wybranych

Na bezprowizyjne wypłaty z wszystkich krajowych maszyn mogą też liczyć określone grupy klientów. Przykłady? W Santanderze (Konto Jakie Chcę) i Banku Pekao (Konto Przekorzystne) gotówkę bez prowizji ze wszystkich bankomatów w kraju mogą wypłacać klienci do 26. roku życia.

O opłatę za podobną operację tradycyjnie nie muszą się też martwić posiadacze kont z grupy premium, które jednak są drogie w prowadzeniu (uniknięcie nawet kilkudziesięciozłotowej opłaty jest możliwe, ale po spełnieniu dość wygórowanych warunków dotyczących wpływów i/lub sumy aktywów w banku).

Bankomaty bez prowizji – brak własnych maszyn nie musi być problemem (Euronet, Planet Cash)

Zdarza się jednak, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Przykład? Weźmy chociażby Toyota Bank, który pozwala na 3 darmowe operacje niezależnie od operatora urządzenia, z którego korzystamy. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych Korzyści bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki – jest oczywiście opcja z Euronetem. Dobrym przykładem jest tu Nest Bank i jego Nest Konto, którego posiadacze nie płacą ani złotówki za skorzystanie z wypłaty gotówki w bankomatach właśnie tej najliczniejszej w Polsce sieci. W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy.

Pamiętaj, bankomat to nie jedyna metoda wypłaty

Dane nie pozostawiają wątpliwości, że utrzymywanie własnych bankomatów jest dla banków sporym obciążeniem finansowym. Właśnie stąd bierze się tendencja do ich wycofywania; połączona z zachętą, by klienci korzystali ze swoich środków w formie bezgotówkowej.

Co z tymi, którzy mimo wszystko wolą obracać gotówką? Cóż, warto mieć świadomość, że bankomat nie jest jedyną opcją pobrania pieniędzy z rachunku. Sprawdź, w jaki inny sposób możesz wypłacić gotówkę z konta bankowego (np. w ramach usługi cashback).

A jeśli komuś bardziej od spadającej dostępności maszyn przeszkadzają rosnące prowizje za wypłaty z bankomatów, to rozwiązaniem może się okazać alternatywa w postaci wypłat z wykorzystaniem kodów Blik. Tego typu operacje są coraz powszechniejsze i, co istotne, nieraz tańsze od klasycznych wypłat przy użyciu karty płatniczej. Dla przykładu, bezwarunkowo darmowe są wypłaty z dowolnego bankomatu Blikiem w Alior Banku, mBanku, Nest Banku, PKO BP czy Santander Bank Polska.

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak prowizja za wypłatę z bankomatu oraz warunki zwolnienia z takiej opłaty, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn (bo np. oferuje wszystkie krajowe bankomaty bez prowizji lub daje dostęp do bezpłatnych maszyn dużej sieci w rodzaju Euronet). Warto też zwrócić się w stronę alternatywnych metod wypłat gotówki, jeśli pozwoli to na ograniczenie kosztów lub problemów z dostępnością maszyn.

Kluczowe jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry. Rzecz jasna informacje o kosztach (także wypłat gotówki) bez problemu znajdziesz przy każdym koncie w rankingu, a po przejściu do pełnego zestawienia możesz skorzystać z filtra Darmowe bankomaty:

Ranking kont osobistych

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 4 zł
  Miesięczna opłata za kartę

  0 zł / 4 zł


  opłaty unikniesz, jeżeli spełnisz oba poniższe warunki:

  • zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł
  • wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję kartą / Apple Pay / Google PayPeoPay

  od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana

 • Bankomaty
  0 zł / 2,3% min. 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 2,3% min. 5 zł

  0 zł - dla osób do 26. r.ż.

  Dla klientów powyżej 26 lat:

  • 0 zł - bankomaty własne banku
  • 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji)
  • 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach
 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
Przeczytaj recenzję
4.7
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 5 zł / 11 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł / 11 zł

  • 0 zł – po spełnieniu warunków aktywności
  • 5 zł – dla osób w wieku 18-26 lat
  • 11 zł – dla osób powyżej 26 lat

  Opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące od wydania karty (lub aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK). W kolejnych miesiącach opłaty unikniesz, jeżeli:

  • masz 18-26 lat i wykonasz 1 transakcję kartą lub Blikiem w miesiącu
  • masz powyżej 26 lat i wykonasz min. 5 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu
 • Bankomaty
  0 zł / 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 5 zł

  • 0 zł – bankomaty Banku Millennium
  • 0 zł – pozostałe bankomaty, jeśli spełnisz warunki aktywności: 5 płatności kartą debetową lub Blikiem (1 raz, jeżeli masz 18- 26 lat)
  • 5 zł – pozostałe bankomaty (1 zł dla bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash) – jeżeli nie spełnisz powyższego warunku aktywności
 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 7 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 7 zł

  opłaty unikniesz, jeżeli:

  • wykonasz przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą albo Blikiem / mies. LUB
  • nie ukończyłeś 26 lat
 • Bankomaty
  0 zł / 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 5 zł

  • 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash
  • 0 zł - wypłaty z pozostałych bankomatów (pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą/Blikiem)
  • 5 zł - pozostałe bankomaty przy braku warunku płatności kartą
 • Przelew internetowy
  0 zł
Ważne: Można zamówić 4 karty do konta za darmo.
Przeczytaj recenzję
4.5
Przejdź na stronę banku

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(18)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
W
Witold
Gość

No niestety . Ze skutkiem stwierdzam , że mBank wprowadza właśnie opłaty za blik i wypłaty w bankomatach i kilka innych opłat podnosi .Trzeba więc szybko szukać innego banku dla siebie i firmy

Odpowiedz

M
mar
Gość
@Witold

Od 4 czerwca 2024 r. bank wprowadzi opłatę za wypłatę w bankomacie BLIKIEM, pozostawia bezpłatne płatności BLIKIEM lub kartą

Odpowiedz

B
Beata
Gość

W tabelach opłat i prowizji można znaleźć taki zapis:


Operator bankomatu lub innego urządzenia umożliwiającego wypłatę gotówki może pobrać dodatkową prowizję za transakcję (tzw. surcharge) – kwota prowizji surcharge nie jest ustalana, ani pobierana przez Bank.

Mam w związku z tym pytanie: gdzie można sprawdzić, czy i jaka opłata jest pobierana?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Beata

Zgadza się, operatorzy maszyn mogą doliczać własną opłatę – problem ten dotyczy jednak głównie zagranicznych bankomatów (i terminali) w momencie, gdy urządzenie wykryje, że karta nie została wydana w danym kraju.

W praktyce sprawdzenie wysokości takiej opłaty jest dość trudne. Z mojego doświadczenia wynika, że informacja pojawia się dopiero na ekranie bankomatu (z możliwością akceptacji opłaty lub jej braku), ale wiem też, że przepisy poszczególnych krajów w kwestii informowania o takiej prowizji są różne.

Odpowiedz

P
Poprawka
Gość

mbank pobiera 7zł w przypadku karty Visa payWave dla bankomatów innych niż ("mBanku, Euronetu, Planet Cash oraz Santander Bank Polska S.A."). https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/karty/visa/visa-paywave/do-eKonta-osobistego/

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Poprawka

Wspomniana przez Ciebie opłata dotyczy tylko wypłat w innej walucie niż PLN. Przy wypłacie złotówek może być pobrana prowizja w wysokości 2,5 PLN, ale tylko wtedy, gdy pobierana kwota jest niższa niż 100 zł.

Odpowiedz

R
Rali
Gość
@Krzysztof Duliński

Właśnie ściągnęło mi 7 zł za wypłatę w bankomacie w Biedronie

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rali

Z jakiego konta korzystasz?

Odpowiedz

R
Renata
Gość

Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję

Odpowiedz

R
Ryszard
Gość

Czy karta bankomatową AION BANK jest honorowana w Belgii

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ryszard

Karta Aion Banku pochodzi od Mastercard, więc powinna być honorowana wszędzie tam, gdzie przy terminalu jest znaczek tej organizacji płatniczej.

Odpowiedz

T
twistuser
Gość

Dzień dobry. Z niecierpliwością czekam na piąty artykuł z serii, tym razem o korzystaniu z wpłatomatów wobec wprowadzenia opłat za wpłatę gotówki w oddziałach. A w szczególności wpłacanie poprzez blik, aplikację, w każdym bądź razie bez użycia karty.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@twistuser

Dzień dobry, dzięki za sugestię. Właściwie to mamy już tekst poświęcony wpłatomatom, ostatnio aktualizowany w czerwcu: https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-wplatomat

Daj proszę znać, czy spełnia on Twoje oczekiwania ?

Odpowiedz

T
twistuser
Gość
@Michał Radzimiński

Dzień dobry. Właśnie o taki tekst mi chodziło. Nie czytałem go do tej pory bo nie wyświetla się w polecanych.

Odpowiedz

P
Paweł89
Gość

Polecam wypłatę z bankomatów przy użyciu Blika. Większość banków nie pobiera za to opłaty, a chyba CA ją znosi od kwietnia.

Przy okazji, na smartfonIe nie można przewijać tabelki.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Paweł89

Tekst został gruntownie zaktualizowany, zachęcam do ponownej lektury – przewijanie tabeli powinno teraz działać jak należy ?

Zgoda, wypłata Blikiem to bardzo dobra i zwykle tańsza opcja. W tekście uwzględniamy jednak wyłącznie "tradycyjny" sposób wypłaty gotówki.

Odpowiedz

A
Adam K.
Gość

W ramach uzupełnienia:
1) W przypadku Banku Pocztowego powinno być rozbicie na Konto Pocztowe oraz Envelo (oferujące darmowe wypłaty ze wszystkich sieci, po spełnieniu warunków identycznych jak w Banku Millennium)
2) W przypadku Santander (BZWBK) zabrakło informacji, że istnieje możliwość darmowego korzystania z bankomatów obcych, pod warunkiem wykonania transakcji poprzez BLIK.
3) Prowadząc konto w mBanku, istnieje możliwość darmowego wypłacenia kwoty mniejszej niż 100 zł za pomocą BLIKa.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Adam K.

Dzięki, uzupełniliśmy tabelę o EnveloKonto ;)

Co do wypłat z wykorzystaniem Blika – racja, ale w tym tekście bierzemy pod uwagę jedynie standardowe wypłaty gotówki z użyciem karty. Niemniej warto mieć świadomość, że taka opcja też istnieje.

Odpowiedz