Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


990 komentarzy
Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik
Spis treści

Dotacja z urzędu pracy to w rzeczywistości bezzwrotne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymujesz je w całości jednym przelewem i nie musisz ich zwracać, o ile nie złamiesz warunków umowy z urzędem (spokojnie, nie są one wygórowane). Co więcej, pieniądze z PUP wpływają na Twoje konto stosunkowo szybko, a do tego „z góry”, czyli zanim zaczniesz dokonywać firmowych zakupów.

O szczegóły dotyczące opisywanej dotacji najlepiej dopytać za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy lub w urzędzie właściwym ze względu na miejsce swojego stałego lub tymczasowego zameldowania. Oferty dofinansowania z poszczególnych PUP różnią się bowiem pod względem np. terminów naboru wniosków, zasad wydatkowania środków, maksymalnej kwoty dotacji, czy też niektórych wymagań stawianych wnioskodawcom.

Dla kogo jest dotacja z PUP? Podstawowe warunki, które musisz spełnić

Dofinansowanie z urzędu pracy jest udzielane osobom fizycznym, które chciałyby otworzyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie skorzystają z niego np. przyszłe spółki z o.o. ani spółki cywilne. Jeśli planujesz działać w ten sposób i brakuje Ci środków na uruchomienie biznesu, możesz rozejrzeć się za dotacjami z Unii Europejskiej lub ewentualnie atrakcyjnym kredytem firmowym.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na start firmy z PUP, trzeba spełnić pewne kryteria. Jest ich całkiem sporo, ale w praktyce leżą w zasięgu szerokiego grona przyszłych przedsiębiorców. Szczegółowa lista zależy od konkretnego urzędu pracy, niemniej na dodatkowe środki najczęściej masz szansę pod warunkiem, że:

 • posiadasz status osoby bezrobotnej (zwykle możesz się zarejestrować jako bezrobotny i jeszcze tego samego dnia złożyć wniosek o dofinansowanie);
 • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej ani nie masz jej aktualnie zawieszonej (w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego urzędy rezygnują z tego wymogu, przy czym profil otwieranej działalności musi być inny niż tej prowadzonej w ostatnich miesiącach);
 • nie złożyłeś w innym PUP wniosku o dotację na założenie firmy;
 • masz uregulowane zobowiązania wobec funduszy celowych i nie jesteś objęty zajęciami komorniczymi;
 • w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy nie byłeś karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu;
 • w określonym czasie np. ostatnim roku nie odrzuciłeś oferty stażu lub pracy przedstawionej przez PUP.

W niektórych urzędach Twoje szanse na dotację mogą przekreślić jeszcze inne czynniki. Będzie tak np. wówczas, gdy w ostatnim roku zostałeś zwolniony z pracy ze swojej winy albo jeśli chcesz się ubiegać o środki na działalność, którą wykonywałeś już 2 czy 3 lata temu.

Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni. Taką możliwość mają również poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy też absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej), którzy spełniają określone warunki.

Jaką działalność otworzyć z dotacji? Masz szerokie pole możliwości, ale nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!

Dofinansowanie na otwarcie dzałalności z UP

Jeśli spełniasz kryteria stawiane przez Twój urząd pracy, a przy tym sporządzisz solidny biznesplan, będziesz już na dobrej drodze, aby uzyskać dofinansowanie na start firmy. Wnioski o dotację są rozpatrywane w formie konkursu, ale przyznawalność środków jest naprawdę wysoka.

Sam nabór wniosków często ma charakter ciągły (nie kończy się w z góry ustalonym terminie), co oznacza, że w pewnym momencie (nierzadko już po kilku tygodniach od rozpoczęcia naboru) pula dostępnych pieniędzy ulega wyczerpaniu. Zatem im dłużej zwlekasz z ubieganiem się o dofinansowanie, tym bardziej ryzykujesz, że nie otrzymasz środków na rozwinięcie biznesu – nawet, jeśli będziesz miał na niego dobry pomysł.

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu dofinansowania, koniecznie śledź na bieżąco komunikaty pojawiające się na stronie Twojego urzędu. Pierwszy nabór rusza zwykle w początkowych miesiącach i – jeśli w funduszu pracy nie znajdą się dodatkowe środki – może się okazać ostatnim w danym roku kalendarzowym.

To, jaką działalność chcesz otworzyć z dotacji, nie ma praktycznie żadnego znaczenia w kontekście szans na otrzymanie środków. Jeśli tylko nie jest to działalność rolnicza lub inna z krótkiej listy wykluczonych przez dany urząd, możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Urząd chętnie pomoże Ci wystartować z własnym salonem kosmetycznym, zakładem fryzjerskim czy sklepem internetowym, ale również działalnością freelancerską związaną np. z pisaniem artykułów, programowaniem czy projektowaniem wnętrz.

Na co i ile można dostać dofinansowania na firmę z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej odpowiada 6-krotności średniego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2023 roku wynosi ok. 40 tys. złotych. W niektórych urzędach może być ona nieco niższa, niemniej nadal są to sumy, o które zdecydowanie warto się ubiegać. Dodajmy przy tym, że z ich pomocą można sfinansować różne rzeczy i usługi związane z uruchomieniem lub późniejszym prowadzeniem biznesem.

Poniżej przedstawiamy przykładową listę wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, które zostały zaakceptowane przez jeden z urzędów pracy. Dla porządku wspomnijmy, że zgłosiła je osoba otwierająca firmę związaną z działalnością agencji reklamowych (PKD 73.11.Z).

Szczegółowa specyfikacja wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania
Lp. Specyfikacja wydatków w ramach dofinansowania (określenie przedmiotu zakupu) Kwota brutto w zł Zakup rzeczy używanych Podstawa rozliczenia
1 Laptop 3500 NIE FAKTURA VAT
2 Mysz do laptopa 120 NIE FAKTURA VAT
3 Program Microsoft Office 2019 1200 NIE FAKTURA VAT
4 Program antywirusowy 330 NIE FAKTURA VAT
5 Plecak na laptopa 250 NIE FAKTURA VAT
6 Przenośna ładowarka do laptopa (powerbank) 400 NIE FAKTURA VAT
7 Urządzenie wielofunkcyjne 1200 NIE FAKTURA VAT
8 Listwa antyprzepięciowa 100 NIE FAKTURA VAT
9 Smartfon 2500 NIE FAKTURA VAT
10 Etui na smartfona wraz ze szkłem hartowanym 110 NIE FAKTURA VAT
11 Karta pamięci do smartfona 60 NIE FAKTURA VAT
12 Ergonomiczny fotel 1300 NIE FAKTURA VAT
13 Ergonomiczne biurko do pracy stojącej i siedzącej 2000 NIE FAKTURA VAT
14 Lampa biurkowa 400 NIE FAKTURA VAT
15 Jednorazowa konsultacja u doradcy księgowo-podatkowego 300 NIE FAKTURA VAT
16 Materiały biurowe (papier do drukarki, tusz, segregatory, itp.) 300 NIE FAKTURA VAT
17 Zszywacz biurowy 110 NIE FAKTURA VAT
18 Regał/szafka na dokumenty firmowe 400 NIE FAKTURA VAT
19 Zewnętrzny dysk twardy do laptopa 220 NIE FAKTURA VAT
20 Kamerka internetowa do laptopa 300 NIE FAKTURA VAT
21 Czytnik e-booków 500 NIE FAKTURA VAT
RAZEM 15600

Jak widzisz, nie musisz wnioskować o pełną kwotę dotacji z urzędu pracy – może być to dowolna suma mieszcząca się w limicie. Faktem jest jednak, że ponieważ wsparcie jest bezzwrotne, można pozwolić sobie na pewną rozrzutność. Trzeba tylko pamiętać, że w razie utraty danej rzeczy przed końcem umowy z urzędem (zawierana jest na rok), konieczne będzie kupienie nowej (o ile to możliwe, dokładnie takiej samej).

Miej na uwadze, że urząd nie sfinansuje Ci w całości zakupu przesadnie drogiego smartfona czy sprzętu elektronicznego, ale nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować. Jeśli chcesz nabyć np. laptopa za 7 tys. złotych, to możesz po prostu częściowo zapłacić za niego z własnej kieszeni. Warto dodać, że niektóre kategorie wydatków (m.in. pojazd firmowy), mają zwykle odgórnie ustalone ograniczenie (np. do 50% całości dotacji), ale w większości przypadków urzędnicy indywidualnie określają górny pułap finansowania dla danej rzeczy.

Pamiętaj, że aby wydatek został przyjęty do sfinansowania środkami z dotacji, musisz go odpowiednio uargumentować we wskazanym miejscu wniosku. W przypadku oczywistych zakupów wystarczy dosłownie jedno krótkie zdanie, w którym wyjaśnisz, dlaczego dana rzecz lub usługa jest ważna dla prowadzonego biznesu.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie możesz zgłosić się osobiście do swojego PUP i zapytać, czy dany wydatek ma szansę zostać przez niego zaakceptowany. Wiele zależy tu od konkretnego urzędu i rodzaju działalności gospodarczej, a także Twoich uzasadnień, dlatego nie opieraj się w tym zakresie wyłącznie na ogólnych informacjach znalezionych w sieci.

Łatwo dostępna dotacja na otwarcie firmy – urząd pracy oczekuje niewiele, ale potrzebne jest Twoje zaangażowanie

Czas bliżej przyjrzeć się temu, jak ubiegać się o dotację dla bezrobotnych i czego właściwie oczekuje od Ciebie urząd pracy. W praktyce sprawę załatwia jeden kilkunastostronicowy wniosek o dofinansowanie. Z drugiej strony, wypełnienie go i dołączenie niezbędnych dokumentów może zająć łącznie nawet 2-3 dni.

Jeszcze zanim ruszy nabór wniosków, powinieneś wejść na stronę swojego urzędu i sprawdzić, jakie konkretnie informacje i dokumenty będziesz musiał przygotować. Niektórych z nich prawdopodobnie nie uda Ci się zorganizować od razu, więc lepiej dać sobie kilka dni na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Czego na przykład może wymagać urząd?

 • Przedstawienia kopii koncesji lub zezwoleń (o ile już je masz i będzie ich wymagała podejmowana działalność gospodarcza);
 • dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie ewentualnych uprawnień, zezwoleń czy udokumentowanych kwalifikacji (jeśli są wymagane w działalności, którą zamierzasz prowadzić, i jeśli nie przedstawiłeś ich podczas rejestracji jako bezrobotny);
 • kopii referencji od zleceniodawców i promes współpracy np. z dostawcami lub podwykonawcami (w praktyce nie są one konieczne, ale jeśli już je masz, to warto żebyś dołączył je do składanego wniosku);
 • podania informacji na temat otrzymanej w ostatnich latach pomocy de minimis – jeśli temat dotyczy Ciebie, w jednym z załączników do wniosku musisz wpisać uzyskaną kwotę w PLN i EUR.

Ponadto powinieneś się zastanowić, co będzie stanowiło zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy: zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie osób trzecich, weksel, gwarancja bankowa czy może blokada środków na rachunku lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika?

Dużą popularnością cieszy się akt o poddaniu się egzekucji, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych opcji nie wymaga posiadania dużej ilości gotówki, wartościowego majątku czy zaufanego poręczyciela. Jest mało problematyczny i dostępny praktycznie dla każdego, ale jeśli chcesz i możesz skorzystać z innej formy zabezpieczenia, to jak najbardziej masz do tego prawo.

Dobrą wiadomością jest też to, że w przypadku ubiegania się o dotację zwykle nie jest wymagany wkład własny. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby urząd w całości sfinansował wszystkie zaplanowane przez Ciebie zakupy. Faktem jest jednak, że w miarę możliwości warto zadeklarować we wniosku posiadanie pewnego kapitału na start. To sygnał, że firma będzie dysponować poduszką finansową.

Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy i poczekaj na decyzję

Urząd pracy w podobnym czasie może organizować osobne nabory wniosków, przeznaczone dla różnych grup potencjalnych beneficjentów. Mogą to być np. dwie grupy: młodzi bezrobotni do 29. roku życia i osoby pozostające bez pracy, które ukończyły 30 lat. Niezależnie od tego, do której kategorii się zaliczasz, wszelkie procedury i sposób wypełnienia wniosku będą wyglądały praktycznie tak samo.

Wypełniając wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy, należy podać m.in. dane osobowe i kontaktowe, stan cywilny czy poziom wykształcenia. Trzeba też wskazać konto osobiste, na które urząd ma przelać środki z dotacji, a także podstawowe informacje dotyczące podejmowanej działalności gospodarczej.

Kolejna część formularza ma już wymiar praktyczny i wymaga przedstawienia biznesplanu, jak również wspomnianej specyfikacji kosztów do poniesienia w ramach dofinansowania. Natomiast w ostatniej zwykle należy wskazać sposób zabezpieczenia dotacji oraz załączyć wszelkie dodatkowe dokumenty i oświadczenia wymagane przez urząd (np. o wcześniejszej działalności, otrzymanej pomocy de minimis itp.).

Sporządzenie biznesplanu zajmuje trochę czasu, ale nazewnictwo pól we wniosku oraz mała ilość znajdującego się pod nimi pustego miejsca znacznie ułatwiają ten proces. Całość zajmuje łącznie nieco ponad dwie strony formularza, a urząd oczekuje jedynie, że zwięźle przedstawisz:

 • przewidywane dochody i koszty prowadzenia działalności (to tylko szacunki, które nie muszą się sprawdzić w przyszłości),
 • opis otwieranego biznesu,
 • motywy podejmowania działalności gospodarczej,
 • informacje na temat oferowanych produktów lub usług,
 • potencjalnych odbiorców sprzedawanych produktów lub usług,
 • sposób promocji i reklamy,
 • analizę konkurencji,
 • potencjalne ryzyka w prowadzonej działalności i proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami zwykle możesz złożyć osobiście w swoim urzędzie pracy lub przez Internet za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Na jego rozpatrzenie urząd ma 30 dni, a o swojej decyzji informuje telefonicznie (dodatkowo najczęściej nadaje list polecony z pismem). Od razu zostaniesz też zaproszony na wizytę do PUP w celu podpisania umowy, co nastąpi prawdopodobnie kilka, kilkanaście dni później.

Tego musisz dopilnować od razu po zawarciu umowy o dofinansowanie

Po zawarciu umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, w dość krótkim czasie musisz dopełnić kilku ważnych formalności, które są niezbędne do otrzymania środków. Urzędnik dokładnie Ci wszystko wyjaśni w momencie podpisywania dokumentów, niemniej chodzi tu głównie o zarejestrowanie działalności w CEIDG, a także ustanowienie i dostarczenie potwierdzenia zabezpieczenia dotacji.

Jeśli zdecydowałeś się na zabezpieczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji, zwróć uwagę na wybór notariusza. Choć taki dokument ma ściśle określoną konstrukcję, to jednak opłaty za jego sporządzenie bywają bardzo różne i wahają się od ponad 200 do nawet 1000 zł.

Zauważ również, że rejestrując działalność w CEIDG, powinieneś założyć rachunek bankowy dla swojej firmy. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami są naprawdę duże, dlatego sprawdź ranking rachunków firmowych i zadbaj o wybór najlepszej dla siebie opcji. Dodajmy, że w tym zakresie promocje bankowe dla przedsiębiorców są naprawdę atrakcyjne – premie za otwarcie konta i spełnienie kilku niewygórowanych warunków często wynoszą od kilkuset do ponad 1000 złotych.

Ranking kont firmowych

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł

  0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

 • Bankomaty
  0 zł
  Bankomaty 0 zł

  0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: pakiet darmowych przelewów ekspresowych Blue Cash i bezpłatne wpłatomaty banku.
Przeczytaj recenzję
4.7
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł / 6 zł
  Bankomaty 0 zł / 6 zł

  • 0 zł - bankomaty Euronet
  • 6 zł - pozostałe bankomaty
  • 0 zł - wypłata Blik
 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: darmowe wpłatomaty i rachunki pomocnicze w walucie obcej.
Przeczytaj recenzję
4.7
Przejdź na stronę banku

Otrzymałeś dotację dla bezrobotnych na działalność gospodarczą – co dalej?

Dotacja na założenie firmy zostanie Ci wypłacona kilka, kilkanaście dni po zawarciu umowy i dopełnieniu wspomnianych formalności. Na wydanie wszystkich środków i rozliczenie się z dofinansowania (potrzebne będą wszystkie rachunki i faktury, potwierdzenia dokonanych płatności i wypełnienie wniosku rozliczeniowego) będziesz miał około 2 miesiące, licząc od momentu założenia firmy. Po upływie kolejnych około 10 miesięcy, czyli gdy tylko przestanie obowiązywać umowa z urzędem, będziesz mógł zrobić z zakupionym sprzętem, co zechcesz – po tym czasie nie masz już obowiązku dalej prowadzić działalności.

Miej na uwadze, że urząd dokładnie przeanalizuje Twoje wydatki opłacone środkami z dotacji, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wezwie Cię do złożenia pisemnych wyjaśnień. W skrajnym przypadku, czyli gdy np. wykorzystasz dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem albo sprzedasz sprzęt przed upływem ważności umowy, może zerwać z Tobą współpracę i zażądać zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dzięki wniesionemu przez Ciebie zabezpieczeniu (np. poręczeniu, wekslowi czy aktowi notarialnemu o poddaniu się egzekucji), będzie mógł to łatwo wyegzekwować.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania albo któraś z kwestii jest dla Ciebie niejasna, zajrzyj do komentarzy pod artykułem i udzielonych przez nas odpowiedzi. Jest ich już naprawdę wiele, więc niewykluczone, że znajdziesz wśród nich rozwiązanie swojego problemu. Miej też na uwadze, że jest sporo spraw związanych z dotacją, które nie są odgórnie regulowane w ich przypadku najlepszym źródłem informacji jest urząd pracy, w którym będziesz składał wniosek o dofinansowanie.

Oceń artykuł
5
(4 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(990)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Magdalena
Gość

Nietypowa sytuacja.Ja i mąż jesteśmy lekarzami weterynari. Chcieliśmy starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej ale okazało się że w spółce nie mozna. Czy jest możliwość aby mąż wziął dofinansowanie na otworzenie gabinetu weterynaryjnego, ja takze np na uslugi weterynaryjne i moglabym byc zatrudniona u męża na B2B ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magdalena

Nie kojarzę, żeby były jakieś odgórne przepisy, które zakazywałyby takiego rozwiązania. Można złożyć wnioski o dofinansowanie na otwarcie osobnych JDG, ale ostatecznie to regulamin naboru i urzędnicy decydują o możliwości przyznaniu środków.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Witam. Czy jeśli po roku zamknięcia pierwszej działalności z wielu czynników chcę otworzyć ponownie tę samą działalność,a zalegam z płatnościami w Zus to czy mogę się starać o dotacje z PUP? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

Zaległości w ZUS oraz fakt, że chcesz otworzyć firmę z tym samym zakresem działalności mogą być przeszkodą w uzyskaniu dotacji. Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy, gdyż - jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu - zasady naboru wniosków w poszczególnych regionach mogą się różnić.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, jakie wynikają konsekwencję przerwania działalności w czasie krótszym niż obowiązkowe 12 MSC. Czy można prosić o możliwości jakie są w takiej sytuacji? Pozdrawiam

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Tomasz

To określa zawsze twoja umowa z urzędem. Najczęściej w takiej sytuacji trzeba zwrócić otrzymane środki więc generalnie powinno się za wszelką cenę dążyć do kontynuowania działalności przez min. rok.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Dzień dobry. Mam w planach złożenie wniosku w UP o dofinansowanie na działalność (mobilne usługi kosmetyczne). Słyszałam, że nie jest to możliwe jeśli wcześniej otrzymało się dofinansowanie z Urzędu Pracy na szkolenie? Czy jeśli kilka lat temu otrzymałam dofinansowanie na szkolenie z Funduszy Unijnych to mam szansę otrzymać dofinansowanie na działalność?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

Dofinansowanie szkolenia nie powinno kolidować z dotacją na działalność gospodarczą. Według mnie jedynie wcześniejsze otrzymanie środków publicznych na otwarcie DG blokuje możliwość ubiegania się o dotację na otwarcie działalności gospodarczej z PUP. Warto jednak jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość

Czy biorąc dofinansowanie na rozpoczęcie działalności można nawiązać współpracę z jedną firmą i świadczyć dla nich usługi? Praca miałaby charakter zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jednak była by to współpraca B2B.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Kacper

Można ale we wniosku lepiej się tym nie chwalić:) lepiej sugerować, że będzie jeden główny zleceniodawca, ale poza tym będziesz przyjmować jakieś zlecenia od innych. Niemniej później nikt nie będzie miał pretensji jeśli ostatecznie wypali ci tylko jeden zleceniodawca

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Czy można ubiegać się o pieniądze na zakup autolawety, żeby świadczyć usługi auto pomocy i transportu aut?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Z tak szczegółowym pytaniem proponuję zwrócić się do urzędu pracy, w którym zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie, gdyż odpowiedź na nie zapewne będzie zawarte w konkretnym regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

B
Basia
Gość

Czy osoba z poza UE mieszkająca w Pl i mająca karte pobytu z dostępem do rynku pracy może starać się o dotacje na otwarcie firmy?

Odpowiedz

M
Monika
Gość
@Basia

Jeśli tylko urząd zarejestruje ją jako osobę bezrobotną to tak. Trzeba iść do urzędu pracy i dokonać rejestracji, to jest podstawa

Odpowiedz

P
Pawel
Gość

czy po złożeniu wniosku można od razu założyć działalność tj. rejestrować w CEIDG, czy trzeba poczekać na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie?

ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pawel

Wnioski zwykle są rozpatrywane w ciągu kilku tygodni, ale ostatecznie zależy to od danego PUP i konkretnego naboru. Po otrzymaniu decyzji należy się zgłosić do urzędu; tam zostanie przedstawiona umowa o dofinansowanie oraz terminy, w jakich trzeba załatwić poszczególne sprawy (w tym zarejestrować działalność w CEIDG).

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Witam, mam 30 lat I aktualnie mieszkam w Anglii, nigdy nie pracowałem w Polsce i nigdy nie byłem zarejestrowany w urzędzie pracy. Myślę o powrocie do kraju i otworzenie własnego biznesu, czy miałbym duże szanse dostać dofinansowanie jeśli zarejestrował bym się w urzędzie pracy jako bezrobotny i w tym samym dniu złożył wniosek?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wojciech

Trudno powiedzieć. Moim zdaniem odpowiedzieć na Twoje pytanie może być uzależniona od warunków konkretnego regulaminu naboru wniosków.

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość
@Wojciech

Wrocilam z Uk gdzie sama się zwolniłam , w rubryce sposób rozwiązania umowy kazali wpisa praca za granica . W listopadzie się zarejestrowałam w styczniu dostałam dofinansowanie . W styczniu ponieważ pod koniec roku urzędy nie maja pieniędzy i najlepiej aplikować na początku roku .

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dzień dobry, zastanawiam się, jako młody trener, nad otwarciem mobilnych usług trenerskich z dojazdem do klienta ( seniorzy z małych miejscowości), czy w takim przypadku, jest możliwe pozyskanie funduszy na zakup auta + akcesoriów sportowych?

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Magda

Wszystko zależy od urzędu pracy, ale ogólnie powinno być to możliwe. Tylko że zwykle dają tylko pewną kwotę na auto lub inny wydatek a resztę musisz dopłacić ze swoich

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam

Jestem osobą bezrobotną i chciałabym założyć wulkanizację ale się na tym nie znam. Mój brat pracuje w wulkanizacji i mógłby mieć w tym wspomóc. Czy przy dotacji mogę mieć pracownika.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Tak, możesz zatrudnić pracownika, i może być to osoba z rodziny. Przepisy zabraniają jedynie podejmowania zatrudnienia (przez okres 12 miesięcy) przez osobę, która zakłada działalność z dofinansowaniem.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Dzień dobry, miałam zarejestrowana działalność gospodarczą, zawieszona od luty 2021 do 09.2023, we wrześniu zamknęłam ja już oficjalnie z informacją że nie byla zaprzestana już w lutym 2021.

Czy po nowym roku, gdy będzie nowy nabór wniosków 2024r mogę starać się o dofinansowanie na nową działalność o innym profilu niż poprzednia? Czy musi minąć 12mcy od zamknięcia? Czy dalej obowiązują informacje tak jak w pandemii że musi być tylko profil firmy inny?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Dotychczas nie byłoby to możliwe, ale trudno powiedzieć, jakie warunki będą obowiązywały w przyszłym roku. Wątpliwości rozwieją dopiero regulaminy naborów, które będą ogłaszane w styczniu i lutym, ale można jeszcze skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z urzędem.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Znalazłam przepisy że teoretycznie po dwóch latach zawieszenia działalności urząd powinien automatycznie ja zamknąć. U mnie tego nie dokonał dlaczego? Czy mogę opierać się na tej kwestii i wnioskować do urzędu o zmianę daty zamknięcia działalności? Wtedy byłaby zamknięta w lutym 2023 a o dofinansowanie starałabym się w drugiej turze czyli koło kwietnie czy maja jak byłyby nabory.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Katarzyna

Skontaktuj się najlepiej z CEIDG i tam wyjaśnij sprawę. Polecam kontakt telefoniczny bo od ręki będzie pewna informacja

Odpowiedz

K
Kazimierz
Gość

Dzień dobry, czy będąc osobą bezrobotną mającą kredyt, PUP może odrzucić przyznanie dofinansowania do założenia działalności? Widziałem wniosek w moim urzędzie pracy, w którym wpisuje się posiadane zobowiązania (tzn. pożyczki/kredyty) i trochę zaskoczyło mnie to, że o to pytają.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kazimierz

W tej sprawie proponuję się zwrócić z pytaniem do PUP. Kwestia wpływu posiadanych zobowiązań na ocenę wniosku o dofinansowanie może znajdować się w regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Dzień dobry , mam dosyc nietypowy case...

Prowadziłem przez 7 lat dzialalnosc gospodarcza na ktora dostalem dotacje z UP na rozpoczecie. Wiodlo sie calkiem nie najgorzej przez 5 lat potem zle poinwestowalem i stracilem duzo pieniedzy i wpadlem w dlugi. Po dwoch latach walki i probach ratowania siebie oglosilem upadlosc konsumencka . Od przyznania upadlosci minelo juz pol roku. Czy moge ponownie starac sie o dotacje na otwarcie dzialalnosci ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Tę konkretną dotację można otrzymać tylko raz w życiu, więc niestety nie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Planuje niebawem składać wniosek o dofinansowanie na działalność związaną z lektorstwem głosowym. Jestem aktorką i otrzymuje również zlecenia aktorskie lub tez takie gdzie po prostu użyczam swojej twarzy np. reklamowe. Czy jeśli uzyskam dofinansowanie na działalność lektorską to wciąż będę mogła wykonywać zlecenia nie zwiazane z lektorstwem ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Z tym pytaniem sugeruję zwrócić się do właściwego dla Ciebie PUP. Jak już wielokrotnie tłumaczyliśmy, w poszczególnych regulaminach naboru wniosków mogą się znajdować różne szczegółowe zapisy pozwalające (lub nie) na określone działania. Wiele zależy od sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Katarzyna

Witam mam pytanie czy za pozyskane pieniądze mogę odkupić sprzęt lub towar od męża

Odpowiedz

M
Max
Gość

Czy po zarejestrowaniu sie jako osoba bezrobotna i po wypelnieniu wniosku mozna zatrudnic sie w jakiejs dorywczej pracy? Czy ta dziaalnosc musi stanowac jedyne zrodlo dochodu?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Max

Co do zasady należy posiadać status osoby bezrobotnej i po podpisaniu umowy o dotację założyć działalność gospodarczą. Możliwe, że w którymś PUP te zasady będą nieco zmodyfikowane, ale o to trzeba już pytać w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Marina
Gość

Witam, pytanie : najpiezwsz musisz stać bezrobotnym , a potem otworzyć działalność ? Miałam spółkę 2 lata temu ( sprzedana ) czy teraz można starać o dofinansowania.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marina

Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to podstawa ubiegania się o dotację. Co do innych obostrzeń najlepiej dowiadywać się w swoim PUP, bo mogą być różne dodatkowe kryteria przy naborze wniosków.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Czy jeszcze w tym roku odbędzie się nabór o Dofinansowanie w formie przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarcze?j

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

O tę kwestię najlepiej zapytać w swoim urzędzie pracy; każdy PUP prowadzi nabór we własnym zakresie.

Odpowiedz

N
Norbert
Gość

Czy urząd może mi zmniejszyć wydatki, tj. jeżeli we wniosku wpisałam rzecz x, która kosztuje np. 500 zł, to czy urząd może powiedzieć, że mogę na nią wydać np. tylko 300 zł

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Norbert

Może, moja koleżanka miała taka sytuację, zawnioskowała o torbę na laptopa, urząd powiedział, że jest za droga

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość

Czy mogę cześć środków z dotacji przeznaczyć na wynajem biura oraz kampanie marketingowe (będą mi potrzebne w moim biznesie )?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktoria

Odpowiedź może zależeć od warunków aktualnego naboru wniosków, umowy, która jest w jego efekcie zawierana i dlatego najlepiej jest o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

H
Hanna
Gość

Chcę założyć działalność ale do spółki z inną osobą bezrobotną. Czy możemy otrzymać dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Hanna

Musicie o to zapytać w swoim PUP, być może warunki naboru wniosków o dofinansowanie dopuszczają taką możliwość.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Założyłem wczoraj działalność, która rozpocznie się od 1 pazdziernika, tak samo zus. Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotny w tym okresie od wczoraj do 1 pazdziernika i złożyć wniosek o dotację na jeszcze nie rozpoczętą firmę?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Proponuję kontakt ze swoim PUP i dowiedzenie się, jak to wygląda w świetle regulaminu naboru wniosków, który prowadzą .

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
@Adam

Nie ma takiej możliwości

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy mogę z dotacji zadaptować / wyremontować garaż we własnym domu , czy lepiej postawić nowy drewniany? Czy można kupić maszyny używane? W przykładowym rozliczeniu było wszystko nowe? I będzie zaakceptowany zakup za granicą, cenna jest niższa za tą samą maszynę. Czy ogrodnictwo też znajduje się na tej liście dla których dotacji się nie otrzyma jak rolnictwo? Gdzie znajdę tą listę projektów które nie mogą być dotowane ?

Pozdrawiam Anna

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przykładowym rozliczeniu wszystko było nowe, ale co do zasady można nabywać również maszyny używane. Jeśli chodzi o pozostałe pytania, to odpowiedzi należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Janusz
Gość

Witam. Od czego zależy kwota dotacji, czy można ją przeznaczyć z szkolenia. Czy trzeba w jakiś sposób potwierdzać kwalifikacje do prowadzenie danej działalności np. biuro konstrukcyjne czy muszę się okazywać dyplomem inżyniera.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Janusz

Kwota dotacji zależy od danego urzędu pracy oraz wydatków wskazanych we wniosku, natomiast sfinansowanie szkoleń zwykle nie jest możliwe (chyba że mają one jednorazowy charakter). Odpowiedzi na pozostałe pytania należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie, w którym będzie składany wniosek o dotację.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Dzień dobry, czy z przyznanej dotacji mogę kupić towar? Planuję działalność handlową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale dla pewności warto jeszcze skontaktować się ze swoim urzędem, który będzie rozpatrywał wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy z przyznanej mi dotacji mogę wyremontować lokal potrzebny mi do prowadzenia tejże działalności? Dodam, że nie jestem właścicielem lokalu.


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Przepisy ogólne nie regulują tej kwestii, więc w tym zakresie jedyną pewną informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Po uzyskaniu dofinansowania w przeciągu 12 miesięcy nie można podjąć zatrudnienia. Jakiego rodzaju umowy można zawierać z innymi firmami, aby nie narazić się na naruszenie regulaminu? Czy umowa o dzieło, która obejmuje wykonanie usługi zgodnej z działalnością firmy będzie kwalifikowana jako złamanie regulaminu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Zatrudnienie oznacza w tym kontekście wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Zatrudnieniem nie jest natomiast umowa zlecenia czy umowa o dzieło.

Swoją drogą, według mojej wiedzy, nie możesz zawrzeć umowy o dzieło dotyczącej zadań, które wiążą się z działalnością Twojej firmy - wykonujesz je w ramach prowadzonej działalności, a nie na podstawie UoD.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Co do możliwości zawarcia UoD, wydaję mi się, że prawo ma do tego każdy, zarówno osoba prywatna jak i przedsiębiorca jednak różnica pojawia się w momencie rozliczania. Jeśli przedsiębiorca wykonuje pracę zgodną z profilem jego firmy, rozliczy się na podstawie faktury, a jeśli praca znajduje się poza profilem jego działalności to będzie mógł rozliczyć się z tej umowy jako osoba prywatna. Proszę o poprawienie jeśli się mylę.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Owszem, właśnie tak to wygląda - także i według mnie.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Chciałbym skorzystać z dofinansowania. Nie jestem osobą bezrobotną i nie mogę pozwolić sobie na zrezygnowanie z pracy gdyż muszę płacić czynsz za mieszkanie. Istnieje jakieś rozwiązanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jacek

Według mojej wiedzy - nie istnieje, musisz uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamila
Gość

Czy we wniosku o dofinansowaniu którym będę składać mam wpisać wszystkie rzeczy które chce zakupić zeby maksymalnie zmieścić sie w przykładowo (30 tys) czy mogę polowe pieniędzy odłożyć sobie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamila

Nie możesz odłożyć sobie żadnych pieniędzy - wszystkie środki musisz przeznaczyć na wydatki wskazane we wniosku.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam! Czy jeśli dostanę już dotację na działalność w sektorze usług rozrywkowych (mowa tu o prowadzeniu imprez jako DJ i wodzirej) mogę dodać kolejny kod PKD na świadczenie innych usług i pracować u mojego byłego pracodawcy na zakładzie (podkreślam to, że są tam dwie firmy, a ja byłem zatrudniony tylko w jednej). Oczywiście na zasadach umowy B2B

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dawid

W tej sprawie najlepiej zgłosić się do swojego PUP, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mila
Gość

Czy po uplywie12 miesięcy dopiero mogę składać o dotacje czy mogę rozpocząć wczesniej z własnych środków i czekać na dotacje?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mila

Doprecyzuj swoje pytanie, co masz na myśli pisząc o upływie 12 miesięcy?

Odpowiedz

M
Mila
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodzi o to czy musze koniecznie być zarejestrowana 12 pełnych miesięcy w pup jako bezrobotna czy mogę wczesniej składać?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mila

Nie, tak jak widnieje w tekście, możesz zarejestrować się jako bezrobotna i już niedługo po tym złożyć wniosek o dotację.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Czy po otrzymaniu dofinansowania z PUP na działalność mogę korzystać w ZUS z ulgi na start przez 6 m-cy? Tzn płacić samo zdrowotne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Tak, jeśli tylko spełnisz warunki pozwalające korzystać z ulgi na start. Natomiast sam fakt otrzymania dofinansowania nie odbiera możliwości skorzystania z takiego przywileju.

Odpowiedz

H
Henryk
Gość

Witam.?

Kiedyś mój tata został z firmy okradziony,

dzisiaj mam szanse pomoc mu rozwinąć jego potencjał.

Czy jeżeli mój tata jest członkiem zarządu Spółki Zoo,może osobno założyć firmę i z pożądanym biznesplanem dostać dotacje ? Ostatnio firmę miał z 10 lat temu. Sęk w tym ze podobna branża nieco unowocześniona.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Henryk

Jeśli tylko spełni warunki i uzyska status osoby bezrobotnej, to będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam, czy będąc prezesem spółki z o.o. nie pobierającym wynagrodzenia i nie zatrudnionym w spółce mogę starać się o dofinansowanie z pup na otworzenie JDG.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Moim zdaniem w tej sytuacji możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie, ubieganie się o dofinansowanie. Niemniej dla pewności warto jeszcze skontaktować się w tej sprawie z PUP, np. poprzez ogólnopolski czat.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Super poradnik, takiego właśnie szukałam, by pomóc sobie z otwarciem firmy :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Dziękujemy! :)

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam. Czy dofinansowanie jest przyznawane tylko na jeden rodzaj biznesu czy mogę połączyć kilka niezwiązanych z sobą branż? Zrobiłem licencję na operatora drona i chciałem zacząć działalność związaną z fotografią dronową (tutaj potrzebuje kapitału na bardziej profesjonalne drony) jednak jest to praca która wymaga dobrej pogody i są tygodnie w których nie da się pracować. Do tego chciałem otworzyć sklep z ręcznie robionymi nożami. Którym mógłbym się zajmować w razie złej pogody lub braku zleceń na drony (tutaj brakuje mi na kilka maszyn do warsztatu które usprawnią prace). Jest możliwe dofinansowanie na to i to czy lepiej starać się o fundusze ja jedną konkretną branże?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Urząd nie pomoże sfinansować wydatków związanych z różnymi branżami - przyzna dofinansowanie na tylko jeden rodzaj działalności.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy jesli zawiesiłem jdg 2021-12-31 czyli w okresie pandemii Covid. Moge starac sie o dotacje? czy musze zamknac ta firme i dopiero za 24 miesiace moge sie starac o dotacje na jdg? dzieki za odp.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Dotacja jest dla nowych firm, nie możesz z niej skorzystać, jeśli posiadasz już firmę.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry,

Czy dotacja z PUP jest tylko na JDG czy na sp. z o.o. też?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Natalia

Dotacja dotyczy tylko JDG.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Witam,

czy można aktualnie starać się o dotacje na założenie działaności gospodarczej ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

O to, czy aktualnie prowadzony jest nabór wniosków musisz zapytać w swoim PUP, każdy robi to według własnych zasad zależnie od posiadanych środków.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam jeśli jestem osobą zarejestrowana w PUP i chce otworzyć firmę na siebie To czy dostane dofinansowanie z PUP jeśli na tym samym adresie jest zarejestrowana firma męża który ma te same kody pkd

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Nie powinno to być przeszkodą, ale warto jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Agnieszka

Tak szczegółowa kwestia może być opisana w regulaminie naboru wniosków w danej edycji, więc najlepiej pytać o to w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Dzień dobry, czy po zarejestrowaniu JDG mogę jednocześnie płacić "mały ZUS" i dostać dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

Tak, przy czym najpierw trzeba ubiegać się o dofinansowanie, a dopiero później, po jego otrzymaniu, można założyć firmę.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Dzień dobry.

Czy w sytuacji kiedy jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę który trwa do końca lipca br oraz niezależnie jestem udziałowcem w dwoch sp z o o (które nie generują przychodu, jedynie koszty) to mogę starać sie o dotacje. Czy jednak ww. dyskwalifikuje mnie z kategorii bezrobotnego ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Po tym, gdy oficjalnie zakończy się Twoja umowa o pracę, będziesz mógł zarejestrować się jako bezrobotny. Natomiast co do bycia udziałowcem w sp. z o.o., która nie generuje przychodów, to moim zdaniem nie przeszkodzi to w rejestracji, ale dla pewności skontaktuj się jeszcze w tej sprawie z urzędem.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam, czy za pieniądze z dotacji "na start" mogę zakupić towar handlowy? Przykładowo towar do sklepu z elektroniką?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale warto jeszcze sprawdzić regulamin dotacji w swoim urzędzie.

Odpowiedz

D
Dominika
Gość

Jeśli staram się o dofinansowanie na własna dzialanosc to mogę być nadal zatrudniona w firmie na projekcie którego mam przez status osoby bezrobotnej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominika

Najważniejsze jest zarejestrowanie się w PUP jako osoba bezrobotna - jeśli urząd nadał Ci taki status, to możesz starać się o dofinansowanie na własną DG.

Odpowiedz

C
Christian
Gość

Jak długo trzeba być bezrobotnym by móc ubiegać się o dotację

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Christian

Przepisy tego nie określają, ale warto upewnić się co do tego w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Witam czy mogła bym wsiąść dofinansowanie jedno na dwie dziedziny wykonywania pracy np na dmuchane ślizgawki, i frezarkę do drewna ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Z mojej wiedzy wynika, że dofinansowanie można uzyskać na tylko jeden rodzaj działalności - nie można otrzymać środków na wydatki z tak różnych dziedzin.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość

Dzień dobry,

czy po uzyskaniu dofinansowania, założeniu JDG, mogę po np. 2 miesiącach założyć spółkę z o.o.?? Umowa z PUP będzie wtedy cały czas obowiązywała i nie będę musiał zwracać dofinansowania??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

JDG otwartej z dofinansowania nie można "związać" w spółkę z o.o., a przynajmniej nie w okresie, w którym obowiązuje umowa z PUP. Jeśli chodzi o założenie innej spółki z o.o. w czasie trwania tejże umowy, to prawdopodobnie jest to możliwe, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość
@Marcin Kowalczyk

miałem na myśli założenie innej, nowej sp. z o.o., nie związanej z JDG. Jednakże ta sama osoba, która uzyskała dofinansowanie na JDG byłaby później jednym z/ lub jedynym założycielem sp. z o.o.

i właśnie tutaj pojawia się pytanie czy w takim przypadku założyciel sp. z o.o. będzie musiał zwrócić dofinansowanie czy nie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

W tej sytuacji prawdopodobnie można założyć inną spółkę z o.o. bez zwracania dofinansowania, ale zalecam upewnić się jeszcze co do tej kwestii w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam czy mogę jako student studiów dziennych ubiegać się o dotacje

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jakub

Niestety nie, musisz mieć status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Jeśli staram się dofinansowanie z PUP to czy, po otrzymaniu środków ,mogę podjąć pracę w oparciu na umowę zlecenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Niestety nie, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

M
MAJA
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czyli w okresie 12 miesięcy od założenia działalności, dzięki środkom z dotacji nie mogę podjąć żadnej pracy tak ? UoP również ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MAJA

Owszem - w tym czasie nie możesz podjąć żadnej pracy, w ramach UoP również nie.

Odpowiedz

P
Pedro
Gość

Witam, czy gdybym chciał z dofinansowania zakupić tokarkę, frezarkę narzędziową, jakąś walcarka to potrzebuje zaświadczeń że mogę to obsługiwać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pedro

Ich posiadanie na pewno korzystnie wpłynie na ocenę składanego wniosku, ale o to, czy są one bezwzględnie wymagane, należy dopytać w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Katia
Gość

Witam. Mój mąż chciałby otworzyć własny biznes transportowy, chciałby skorzystać z dotacji UP czy można wziąć dotacje na zakup bus-a? Obecnie pracuje ale w każdej chwili rozważa rezygnacje i może się wtedy zarejestrować w UP ,żeby otworzyć swój biznes. Nie miał wcześniej zadnej działalności prowadzonej. Czy wtedy taką kwotę z dotacji można przeznaczyć w całości na środek transportu? co jest potrzebne do złożenia wniosku o dotacje ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katia

Informacje dotyczące formalności, jakich trzeba dopełnić, składając wniosek o dofinansowanie, znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy. Także w swoim PUP mąż musi zapytać o ewentualne limity dofinansowania na poszczególne wydatki - niemniej przeznaczenie całej kwoty na zakup środka transportu prawdopodobnie nie będzie możliwe.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy jeśli dostane dofinansowanie to lokal musi znajdować się w tym samym powiecie? Chciałabym zarejestrować działalność w powiecie w którym mieszkam ale lokalu szukam w sąsiadującym.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Ta kwestia może być określona w regulaminie naboru wniosków. Najlepiej o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

V
Vitali
Gość

Cześć! Jestem Białorusinem, chcę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, mam Kartę Polaka, czy mogę liczyć na pomoc finansową? Jak to zrobić?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Vitali

Kluczowe jest, byś spełniał warunki do tego, aby zostać zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Pozostałe warunki będą wynikały z zasad naboru wniosków, w ramach którego będziesz się ewentualnie ubiegał o dofinansowanie.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość

witam. Mój partner ma dofinansowanie z urzędu pracy. Umowa kończy się w grudniu 2023 . Czy w tym czasie może wziąć kogoś na staż z urzędu pracy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sandra

Prawdopodobnie tak, jeśli ta osoba będzie zarejestrowana w UP jako bezrobotna. Dla pewności warto jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

J
Jagoda
Gość

Witam czy posiadanie komornika na koncie dyskwalifikuje wnioskowanie o dotacje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jagoda

Nie, to nie jest przeszkodą. Może nią być natomiast ewentualne zajęcie tych środków przez komornika (warto upewnić się, czy byłoby to możliwe) oraz to, że w tym przypadku trudno będzie pozyskać żyranta do zabezpieczenia umowy.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Wykonuje teraz prace na umowe zlecenie, czy w takim razie moge ubiegac się o dofinansowanie podczas zakladania firmy i przejść z umowy zlecenia na fakture?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

By móc zarejestrować się w PUP jako bezrobotny (i tym samym móc złożyć wniosek o dofinansowanie), nie możesz mieć żadnej obowiązującej umowy, w tym umowy zlecenia. W tej sytuacji musiałbyś zakończyć tę UZ i pozostawać bez zatrudnienia przez okres od momentu rejestracji do czasu rozpatrzenia wniosku i ewentualnego wpływu środków z PUP.

Odpowiedz

O
Olimpia
Gość

Czy po zawarciu umowy mozna się zatrudnić w innej firmie jednocześnie prowadząc swoją?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Olimpia

Niestety nie ma takiej możliwości, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

W
Wioletta
Gość

Dzień dobry czy można wziąć dotacje jeśli się ma umowę o pracę z praktyk zawodowych i założyć własną działalność .

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wioletta

Podstawowy wymóg to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Od tej reguły istnieją pewne wyjątkowi, które wymieniliśmy na początku tekstu w części Dla kogo jest dotacja z PUP?

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Pytanie jeśli osoba ukończyła 18 rok i nadal się uczy w szkole średniej może otworzyć działalność i wziąć dotację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Nie, musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

L
Lucyna
Gość

Mam do Państwa pytanie mój maz stara się o dotację z UP i potrzebny jest mój podpis boje się bo nie mamy rozdzielczości majatkowej ,ma dwóch żyrantów.Moje pytanie to....czy jak będą problemy z firmą i coś pójdzie nie tak czy będę miała z tego powodu jakieś problemy.?Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lucyna

Są rzadkie sytuacje, w których mogłyby pojawić się jakieś konsekwencje, np. w przypadku wydania środków z dotacji niezgodnie z przeznaczeniem i późniejszego braku ich zwrotu na żądanie urzędu. Niemniej i one powinny dotyczyć ewentualnie żyrantów, którzy zabezpieczają umowę, a nie Pani. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Karola
Gość

Mam pytanie staram się o dofinansowanie z UP ale z przyczyn osobistych jestem zmuszona z niej teraz zrezygnować a moje pytanie brzmi...czy za jakiś czas mogę złożyć wniosek ponownie???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karola

Nie powinno rzutować to na możliwość ubiegania się o środki w przyszłości, niemniej na pewno warto jeszcze zgłosić się do swojego PUP i wyjaśnić powody swojej rezygnacji.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

Czy jeśli w mieście, w którym aktualnie mieszkam, nabór wniosków jest zamknięty, mogę o dotację ubiegać się w innym, np. w poprzednim, w którym mieszkałem? Będzie to jakoś weryfikowane? Planuję otworzyć JDG jako programista.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Damian

Niestety nie, liczy się obecne miejsce zamieszkania.

Odpowiedz

J
Jadwiga
Gość

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie nie ma ani grosza na te dotacje. Może będzie miał, może nie. Mimo załatwionych wszystkich formalności każą czekać. Mówią, że Ministerstwo blokuje środki.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Witam?

Prowadze działalność gospodarczą (montaż stolarki okiennej) od 2018 roku.Czy w moim przypadku mógłbym się starać o dofinansowanie? Czy jest jakiś kolwiek dofinansowanie dla osób którzy tą własną działalność posiadają? Czy tylko dla nowych osób?

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

Dotacja z US przeznaczona jest tylko dla osób, które dopiero chcą założyć swoją firmę.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

To wszystko jest jakąś kpina. Chciałem założyć działalność bo mam 20lat doświadczenia i dość zarabiania dla kogoś. Załatwiłem człowieka co mi napisał biznes plan i złożył papiery w urzędzie pracy. Niestety w tym roku należy mieć 2 poręczycieli którzy musza mieć dochód z jednego źródła 4000zl lub jednego 5000zl. Mieszkam w miasteczku gdzie nikogo nie znam a tak naprawdę to kto może mi poręczyć? Rodzice i rodzeństwo ci pierwsi mają najniższe emerytury za lata tyrania a rodzeństwo w kredytach tonie. Tak wygląda sprawiedliwość w tym kraju ten co ma to dostanie ten co biedę klepał figę z makiem. Dodam jeszcze że cwaniaczki z urzędu pracy są do wywalenia. Buce nic więcej.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Michał

A co z oświadczeniem notarialnym o poddaniu się egzekucji? twój urząd tego nie akceptuje? Jeśli tak to faktycznie dość rzadka sytuacja, bo zwykle da się to łatwo obejść i na start nie trzeba mieć ani poręczycieli ani wkładu własnego

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość
@Piotr

Dokładnie ja również mam problem tego typu nie chcą nic innego jak poręczycieli a wiadomo że nikt nie chce podpisywać niczego w dzisiejszych czasach dlatego ciężko uzyskać dotacje na cokolwiek

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dobry wieczór, czy po otrzymaniu dotacji i rozpoczęciu prowadzenia działalności (muzycznej) można w czasie tych 12 miesięcy zostać członkiem lub prezesem zarządu spółki z o.o o innym profilu działalności (programistycznym). Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Tak szczegółowe ograniczenia mogą być opisane w regulaminie naboru wniosków lub w umowie, która jest podpisywana z PUP. Najlepiej o to zapytać w PUP, któremu podlegasz.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję :)

Odpowiedz

G
Grzesiek
Gość

Witam, czy jeśli jestem zadłużony (niestety nie spłacam regularnie, bo to duże zadłużenie) to czy mam szanse na taką dotację?

Ponadto, w moim urzędzie konieczny jest wkład własny. Czy to można ominąć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Grzesiek

Myślę, że jest jakaś szansa na otrzymanie dotacji, ale trudno mi ocenić, jak duża. Obydwa pytania najlepiej skierować do swojego urzędu pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość

Bezrobotny Zobowiązany jest do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku od towarów i usług w terminie nie dłuższym niż 90 dni,od dnia złożenia deklaracji podatkowej? Mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi w tym punkcie umowy?

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Ooo..

O podatek VAT:) To będzie cię dotyczyło jeśli będziesz vatowcem, Kamil

Odpowiedz

О
ооо_
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@ооо_

W tej sprawie musisz skontaktować się z urzędem pracy, w którym złożysz wniosek, niemniej przypuszczam, że nie będzie to możliwe (przynajmniej nie w czasie trwania umowy o dofinansowanie).

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Dzień dobry. Otrzymałam w listopadzie 2022 r. dotację. Podjęłam 0d 1 maja pracę. Działalność nadal jest. Mam w umowie, że mogę podjąć w czasie stanu zagrożenia i do 30 dni po wygaśnięciu stanu epidemicznego zatrudnienie. 30 lipca kończy się stan zagorzenia i co wtedy? Podrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ola

Jeśli w umowie nie ma mowy o konieczności zaprzestania pracy po ustaniu stanu zagrożenia, to prawdopodobnie możesz pozostać zatrudniona. Niemniej zdecydowanie polecam jeszcze upewnić się co do tej kwestii w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam. Jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w PUP z orzeczeniem lekarskim o częściowej niezdolności do pracy bez prawa do renty płacę alimenty przez komornika konto bankowe beż zajęcia czy w tym przypadku mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalność.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

To szczególna sytuacja, o którą warto dopytać w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Wiem, że nie mogę w tym czasie rozpocząć pracę na umowę zlecenie i umowę o pracę. Ale czy mając plan rozpoczęcia butiku a jestem z zawodu księgową to mogłabym wykonywać pracę w biurze jako na umowę B2B? Drugie pytanie, czy normalnie można zatrudniać pracowników?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Z prowadzeniem działalności i ewentualnymi współpracami w ramach B2B trzeba się wstrzymać do momentu otrzymania dofinansowania, a konkretniej - do terminu wskazanego w umowie o dofinansowanie. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to oczywiście można zatrudniać pracowników. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej kontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

A
Anita
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anita

O tak szczegółową kwestię najlepiej zapytać w urzędzie pracy, w którym będziesz składała wniosek o dofinansowanie, być może jest ona uregulowana w regulaminie naboru wniosków lub umowie podpisywanej z beneficjentem.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Anita

W ciągu pierwszych 12 miesięcy nie możesz zamknąć firmy. Chyba, że chodzi Ci o urlop/wolne. Wtedy jest ok. Nie możesz też zawieszać działalności w ciągu tych 12 miesięcy. Ale wolne możesz wziąć.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Staram się o dofinansowanie ,mam już lokal czy mam szanse na dotacje jeżeli lokal wynajmuje w tym samym budynku co juz jest fryzjer damski?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie nie znając szerszego kontekstu sprawy. Najlepiej o to zapytać bezpośrednio w urzędzie, w którym będziesz składała wniosek.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Iwona

hej, zależy to od Twojego profilu działalności. Część PUP nie pozwala na prowadzenie firmy pod tym samym adresem co inna firma o tym samym PKD.

Odpowiedz

M
mic
Gość
@Krzysztof Duliński

umotywu we wniosku,j iż Tamten sie przeniesie albo plajtnie:)

Odpowiedz

S
Sara
Gość

Kiedy jest nabór wniosków ?


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sara

Nie ma jednego terminu, który obowiązywałby w całym kraju. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Sara

każdy PUP ma swój harmonogram. Sprawdzaj naboru regularnie. potrafią pojawić się dosłownie na kilka dni.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy znajdę gdzieś poradę dotycząca wypełnienia wniosku? Chodzi mi cześć z tabelka i miejscem na wypisanie kwot składek odprowadzanych do Zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przypadku tego typu wątpliwości najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy, a konkretniej z działem, który odpowiada za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry, cześć! Dzięki za wpis, sporo wyjaśnił! :) Natomiast mam kilka pytań i byłbym wdzięczny za jakąkolwiek nawet próbę odpowiedzi. Najlepiej tak/nie, szanuję Wasz czas.

1) (Firma usługowa - korepetycje) zamierzam prowadzić je przy wykorzystaniu laptopa/tabletu. Napisaliście że mogę częśćiowo za niego zapłacić z własnej kieszeni, jak miałbym rozliczyć podatek od zakupionego sprzętu w takim razie? Np na waszym przykładzie i laptopa za 7 tyś. Musiałbym zwrócić połowę podatku z zakupionej rzeczy?

2) Czy mogę odliczyć np częściowo prąd/gaz z rachunku domowego?

3) W moim konkretnym urzędzie pracy jest w napisane w ZASADACH brak możliwości zakupu samochodu, czy przy odpowiednim uzasadnieniu dotyczącym np przejazdów do uczniów itd można to przeskoczyć czy raczej nie radzicie?

4) Czy jeśli adres zamieszkania jest adresem firmy, mogę ją prowadzić w innym miejscu? Mając na przykład możliwość za grosze wynająć pomieszczenie w którym zamiast indywidualnych zajęć w swoim domu, prowadziłbym je tam dla kilku osób?

5) Czy wiecie może czy wniosek o dotację może być gorzej widziany ze względu np na wyższą kwotę o którą się staramy?

6) Ostatnie pytanie (z góry przepraszam za spam wyżej) Czy dobrze rozumiem że za pieniądze z dotacji nie mogę opłacać wydatków związanych z ZUS-em/US itd?


Z góry dziękuję Wam za odpowiedź! :) Trochę po przeczytaniu wszystkiego ze strony PUP-u mam mętlik i nie wszystko jest dla mnie .


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mateusz

Odpowiedź na część Twoich pytań wymaga konsultacji z księgową/doradcą podatkowym. Jako redaktorzy nie mamy uprawnień do udzielania porad podatkowych. Oto co możemy napisać:

ad. 2 Tak, istnieje możliwość wpisania w koszty działalności gospodarczej części wydatków na czynsz/prąd/ogrzewanie. Obowiązuje zasada proporcjonalności, tzn. należy wskazać pokój, w którym będzie biuro, podać jego powierzchnię. Załóżmy, że stanowi ok. 10% powierzchni domu/mieszkania, to wtedy 10% wydatków wspomnianego typu można wpisać w koszty działalności.

ad. 3 Nie widzę przeszkód, by próbować przekonać urząd do korzystnej dla Ciebie interpretacji warunków rekrutacji.

ad. 4 Co do zasady możliwe jest prowadzenie działalności w innym miejscu, przy czym starając się o dofinansowanie musisz sprawdzić, jakie reguły obowiązują w konkretnym przypadku.

ad 5 To są już dywagacje, których nie sposób oprzeć o konkretne sytuacje. Na ocenę wniosku ma wpływ bardzo wiele czynników, niekiedy o zabarwieniu subiektywnym.

ad 6 Środki muszą być przeznaczone na rzeczy niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności.


Odpowiedz

A
Adam
Gość

Kwota o jaką będę wnioskowa powinna byc dokladna co do grosza bo jesli ją zaokrąglę to resztę srodkow bede zwracał czy mogą one u mnie pozostac jako zabezpieczenie na wypadek "nieprzewidzianych wypadków"?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Z wszelkich wydatków trzeba się dokładnie rozliczyć z urzędem, a faktycznie zapłacone kwoty muszą pokrywać się z tymi zadeklarowanymi we wniosku. Gdy otrzymasz np. 30 000 zł dofinansowania, a wydasz łącznie np. 28 000 zł, to te 2 000 zł będziesz musiał zwrócić. Jeśli chodzi o pojedyncze wydatki, to urzędy zwykle akceptują rozbieżności na poziomie maks. 20-30 zł (jeśli miałyby być większe, prawdopodobnie potrzebne będzie złożenie pisma wyjaśniającego).

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy jak mam do kupienia 3 rzeczy i we wniosku kwota wynosi 22 tysiece na jedną rzecz na drugą i trzecią po 4 tysiące to kwota może się różnić od wpisanej o 30%? Tzn. jak zaplace 20 tysięcy nie 22 tysiące,to kolejne dwie rzeczy o tysiace droższe niż przedstawiałem to we wniosku

?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ooo..

Co do zasady każdy faktyczny wydatek musi pokrywać się z tym zadeklarowanym, wydana łącznie kwota nie ma znaczenia. W tej kwestii warto jednak upewnić się jeszcze w swoim urzędzie pracy, bo ostatecznie to on decyduje o tego typu szczegółach.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

W moim UP ciągle otrzymuję informację że nie posiadają jeszcze środków na ten cel, a co za tym idzie nie mają żadnych informacji. Czy istnieje jakaś liska UP gdzie pojawiło się już to dofinasowanie? Można gdzieś uzyskać informację w jaki sposób są przydzielane pieniądze poszczególnym UP z ministerstwa na to dofinasowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Takie informacje niestety nie są nigdzie publikowane. Pozostaje na bieżąco śledzić komunikaty zamieszczane na stronie swojego Urzędu Pracy lub odwiedzić go osobiście (a konkretniej pokój/dział zajmujący się dotacjami).

Odpowiedz

D
Darek
Gość

40tys.to jest maximum, w moim urzędzie jest to 20 tyś.Jak pani zobaczyła kwotę 40 tys.na wniosku , nie mogła w to uwierzyć. Sprawdzała na stronie urzędu czy taką faktycznie mają wpisaną.Minął już miesiąc od momentu złożenia wniosku, decyzji nadal nie ma, za kilka dni ponoć otrzymam info czy wniosek kwalifikuje się, ale to nie oznacza ,że otrzymam dotację, należy czekać,czekać aż będą pieniądze i nie wiadomo jakie kryteria zostaną przyjęte.Ale lokal na działalność musiałem wynająć ,bo należy wskazać tytuł prawny do lokalu w którym ma być prowadzona dzialalność( na szczęście dogadałem się z właścicielem co do płatności) .Rozważam inną opcjęu, bo t u chyba nie doczekam się . Co do kwoty 20 tyś, znajoma taką sumę otrzymała w 2013 w tym urzędzie, po 10 latach nadal jest ta sama kwota. Zawsze to coś ,ale trzeba mieć sporo własnego kapitału żeby coś zacząć.

Odpowiedz

A
Arturro
Gość
@Darek

Górna kwota zalęzy przecież od urzędu i to do jego regulaninu musimy się stosować. A co do adresu to chyba można podać swój adres zamieszkania, a później go podmienić. Chyba tak się da obejść ten przepis, bo przecież ten wymóg byłby bez sensu...

Odpowiedz

A
Angelika
Gość

Witam,

Jak oznaczyć sprzęt zakupiony z dotacji? Poprzez naklejki? jeśli tak co powinno się na nich znaleźć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Angelika

Zwykle nie trzeba go w żaden sposób oznaczać. Warto jednak jeszcze wyjaśnić tę kwestię w urzędzie pracy, który będzie udzielał dofinansowania.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Dzień dobry

Mój wniosek został odrzucony ponieważ nie dołączyłem świadectw pracy potwierdzający moje doświadczenie zawodowe.Komplet dokumentów składałem przy rejestracji jako bezrobotny więc drzwi obok jak widać przepływ informacji w PUP-ie jest żaden więc postanowiłem się odwołać myślę że z marnym skutkiem

Odpowiedz

K
Kondzio
Gość
@Robert

Masakra.. mnie sami mówili żebym nie dołączał takich rzeczy bo oni wszystko mają już w systemie. Spokojnie powinni ci to uznać w odwołaniu, ale z drugeij strony podobno od takich decyzji urzędu w ogóle nie przysługuje odwołanie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kondzio

Przy różnych okazjach sugerujemy, by bardzo skrupulatnie wypełniać wszelkie wymogi przepisów. Jeśli w regulaminie naboru wniosków był zapis, że świadectwo pracy ma być dołączone, to należało je dołączyć. Niedopełnienie jakiegoś warunku zawsze daje pretekst do odrzucenia wniosku.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Dzień dobry.

Czy po otrzymaniu dotacji, oprócz prowadzenia swojej działalności (sklep internetowy na który wykorzystam środki z dotacji), mogę podpisać kontrakt b2b i pracować jako podwykonawca dla innej firmy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Szymon

W tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim PUP, a konkretniej - z jego działem rozpatrującym wnioski o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Czy można złożyć wniosek o dotację w momencie kiedy jest się na wypowiedzeniu umowy o pracę (zwolnienie grupowe) a zarejestrować się jako osoba bezrobotna zaraz po upływie tego terminu nie tracąc tym samym około 3 tygodni, w trakcie których UP może rozpatrywać wniosek.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Co do zasady rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna możliwa jest nazajutrz po upływie okresu wypowiedzenia. Mimo wszystko warto spytać w swoim urzędzie pracy, czy w przypadku zwolnienia grupowego nie ma możliwości wcześniejszego rozpoczęcia starań o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Być może na danym terenie obowiązują jakieś szczególne regulacje ze względu na wysoki poziom bezrobocia.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Witam. A jak mam 39 lat to mogę się starać o dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Maciej

Wiek nie ma znaczenie. Liczy się status osoby bezrobotnej, ewentualnie spełnienie innych kryteriów, o których piszemy na początku tekstu.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Posiadam firmę 3 lata zakładając ja nie brałem dofinansowania czy teraz mogę się ubiegać o dofinansowanie ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba spełniać kilka warunków, o których piszemy na samym początku tekstu. Jeden z podstawowych - posiadanie statusu osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Witam byłem dzisiaj w Urzędzie Pracy, jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna, ale w UP powiedzieli mi że nie maja środków na dofinansowanie działalności gospodarczej. Co zrobić w takiej sytuacji? Potrzebuje tych 38-40 tys. na start :( i wiem że mogłbym już działać.

Odpowiedz

B
Bieszczadnik
Gość
@Kamil

A skąd ma to wiedzieć Redakcja? Wykaż się odrobiną samodzielności, pogoogluj trochę, popytaj znajomych a nie oczekuj, że ktoś Cię poprowadzi za rączkę.

Odpowiedz

I
Irina
Gość

Dzień dobry, czy ta oferta jest dostępna dla obcokrajowców?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Irina

Kluczowe jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Musisz dopytać w swoim urzędzie pracy, czy spełniasz warunki do tego, by zostać zarejestrowany jako bezrobotny.

Odpowiedz

S
Sanan
Gość

Czy mogą z tego skorzystać tylko obywatele polscy? Mieszkam w Polsce, jestem studentem, mam kartę pobytu.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Sanan

Jeśli jesteś studentem dziennym, to nie możesz zostać zarejestrowany jako bezrobotny a tym samym otrzymać dofinansowania. W innej sytuacji najlepiej spytać w urzędzie, czy spełniasz warunki do zarejestrowania Cię jako bezrobotnego.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry, Czy można otrzymać dotacje pracując na etacie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Nie, aby móc złożyć wniosek co do zasady musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

N
Nadiia
Gość

Witam . Jestem w KRS , jako członek zarządu . Jak zrezygnuję z tego , to mogę otrzymać dotacje i założyć firmę jednoosobową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nadiia

Tak, bo pozwoli to uzyskać status bezrobotnego. Jeśli tylko dopełnisz tej formalności, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. W wielu (ale nie we wszystkich) urzędach o środki można ubiegać się praktycznie od razu po zarejestrowaniu się jako bezrobotny.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam ,jeśli dobrze zrozumiałem to cały pierwszy rok firma musi być jednoosobowa? Czy po tym roku przepracowanym dopiero można kogoś przyjąć (barmankę,pomocnika its.) Czy normalnie od razu od początku działalności firmy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Prowadząc firmę jednoosobową możesz zatrudniać pracowników, więc prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zaproponować komuś pracę. Niemniej warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Co w przypadku gdy staram się o dofinansowanie na: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet PKD 47.91.Z natomiast moim dodatkowym PKD będzie: PKD 46.18.Z - Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów. Czy jeśli większe przychody będę miała z tego dodatkowego PKD , niż działalności handlowej na którą otrzymam dofinansowanie, będę musiała je zwrócić?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Takie kwestie nie są uregulowane w przepisach ogólnych, więc w tym przypadku musisz zwrócić się z pytaniem do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

I
Iryna
Gość

Witam, rozumiem, że kwoty które podam są przybliżone, czyli jakbym dostała powiedzmy 30 tys a wydałabym mniej na rzeczy z listy to mogłabym dokupić coś np dodatkowe urządzenie?

Również proszę powiedzieć, czy mogę wydać jakąś część z dotacji na usługi innej firmy na przykład marketing (prowadzenie socjał media) lub księgowa oraz wynajem lokalu?

Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Iryna

Urząd uzna tylko zakupy z listy zawartej we wniosku o dofinansowanie. Co więcej, musisz przy tym trzymać się zadeklarowanych kwot (zwykle odstępstwa nie mogą przekraczać kilkudziesięciu złotych). Jeśli chciałabyś kupić coś za kwotę wyraźnie różną od zadeklarowanej, to musisz złożyć do urzędu stosowne pismo. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd ma własny regulamin, więc o tak ważne szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w swoim UP.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin Kowalczyk

Jeśli chodzi natomiast o wymienione kategorie wydatków (marketing, lokal, usługi księgowe), to sfinansowanie ich z pomocą dotacji prawdopodobnie nie będzie możliwe. Urzędy zwykle przyznają środki jedynie na wydatki jednorazowe.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Czy będąc na świadczeniach przedemerytalnych pomostowych można być objętym tym projektem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Dofinansowanie jest skierowane dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Aldona Derdziak

"Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni" - Pani Aldono to cytat wycięty z Waszego artykułu...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Tutaj jest kwestia tego, że otrzymywanie świadczenia przedemerytalnego oznacza, iż nie można zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a co za tym idzie - nie można ubiegać się o to dofinansowanie. Natomiast w kolejnym zdaniu przytoczonego fragmentu są wskazane nieliczne wyjątki, które dotyczą niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych oraz absolwentów KIS i CIS. Wspomniał Pan jednak jedynie o tym świadczeniu, więc jak rozumiemy żaden z tych wyjątków nie dotyczy Pana sytuacji.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie i od razu rozpocząć działalność? Czy trzeba odczekać jakiś okres czasu zanim zajmę się biznesem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Nie, działalność możesz zacząć prowadzić dopiero po otrzymaniu dofinansowania. Urząd pracy wskaże Ci najwcześniejszy i najpóźniejszy możliwy termin.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy podczas 12- miesięcznego okresu prowadzenia działalności będę mógł jednocześnie rozpocząć pracę jako stypendysta w grancie naukowym lub zacząć studia doktorskie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jakub

O takie szczegóły należy dopytać w swoim urzędzie pracy. Odpowiedź może być zawarta w regulaminie danego naboru wniosków.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość

Witam o co chodzi z tym aktem notarialnym o poddaniu się egzekucji, czyli że nie muszę wtedy mieć poręczycieli jeśli taki akt podpisze przez notariusza????

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Tak, wiele urzędów akceptuje taką formę zabezpieczenia, wtedy poręczenie nie jest już potrzebne. Więcej na temat takiego zabezpieczenia i możliwości jego zastosowania dowiesz się w swoim UP.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy trzeba mieć jakiś majątek czy jak to działa

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Nie trzeba, rolą takiego dokumentu jest uprościć proces windykacyjny i uniknąć postępowania sądowego. Dzięki niemu urzędowi pracy łatwiej jest wyegzekwować środki od osoby, która nie wywiązuje się z umowy o dofinansowanie (np. wydała pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem).

Odpowiedz

J
Jessica
Gość

Czy jeśli chce założyć spółkę cywilną to mogę skorzystać z dotacji ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jessica

Nie, dofinansowanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które zamierzają prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Jak liczyć ZUS w tym roku - ulga na start a potem mały zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

O kwestie dotyczące składek ZUS najlepiej pytać bezpośrednio jego pracowników, korzystając np. z formularza dostępnego na stronie ZUS-u lub jego infolinii.

Odpowiedz

E
Emilia
Gość

Czy mogę liczyć na dofinansowanie, jeśli w wieku 18 lat chcę założyć własną działalność, ale uczę się jeszcze w szkole średniej?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Emilia

Jeśli się uczysz, to nie posiadasz statusu bezrobotnego, a wtedy nie możesz skorzystać z dotacji.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość

Dzień Dobry. w ile dni maksymalnie po otrzymaniu pieniędzy muszę zgłosić dzialalność do ceidg ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Konrad

Zwykle w kilka, kilkanaście dni, przy czym dokładny termin jest podany w umowie zawartej z urzędem - i to do niego musisz się zastosować.

Odpowiedz

R
Roksana
Gość

Dzień dobry Czy mój tata będąc na emeryturze może skorzystać z takiego dofinansowania ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Roksana

Jeśli Twój tata nie jest zarejestrowany jako bezrobotny, to nie będzie to możliwe.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Jeżeli we wniosku napisze że kupię np pile motorowa w cenie 6000 to czy faktycznie muszę kupić tą pile.za.konkretnie ta kwotę??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Kwota może nieznacznie odbiegać od zadeklarowanej, ale nieznacznie (najczęściej nie więcej niż kilkadziesiąt złotych). Jeśli różnica byłaby większa, trzeba zgłosić to urzędowi w odpowiedniej formie (o szczegóły musisz zapytać w swoim UP).

Odpowiedz

A
Asia
Gość

Dzień dobry,

Dostałam informacje o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku o dofinansowanie do działalności. Pewne rzeczy nie zostały uwzględnione przez urząd pracy i kosztorys został skorygowany- pomniejszona wysokość dofinansowania. Czy mogę zrezygnować z tego przyznanego dofinansowania (nie podpisałam jeszcze żadnych dokumentów) i złożyć nowe dokumenty w nowym naborze w miesiącu kwietniu? Czy w tym momencie dokumenty będą rozpatrzone?Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Asia

To rzadki przypadek i trudno powiedzieć, jak zachowałby się w tej sytuacji UP. Jeśli jednak urząd nie zaakceptował teraz pewnych wydatków, to jest spore ryzyko, że nie zaakceptuje ich również po ponownym złożeniu wniosku w najbliższym naborze. W tym przypadku najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem, z działem odpowiedzialnym za rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie - to rozwieje wszelkie wątpliwości.

Odpowiedz

A
Asia
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy mogę zrezygnować z przyznanego dofinansowania, ponieważ nie uwzględniono kosztu zakupu środka trwałego. Składając w nowym naborze ponowny wniosek zwiększę wartość materiałów obrotowych. (O wartość nie uwzględnionego środka trwałego ). Czy taka forma nie będzie miała wpływu na odrzucenie ponownego wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Asia

Dopóki umowa nie jest podpisana, możesz zrezygnować z dofinansowania. Natomiast trudno powiedzieć, jak w tej sytuacji Twój urząd podejdzie do ponownego złożenia wniosku. Najlepiej zapytać o to zatrudnionych w nim pracowników, odpowiedzialnych za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Odpowiedz

D
Dominika
Gość

Czy w przypadku otrzymania dotacji od Urzędu Pracy mam obowiązek w ciągu tych 30 dni wykorzystać pełną wartość tego dofinansowania? Czyli jak otrzymam np. 26 tys. to muszę je wydać w 100%, nie można w 80 lub 90%? Czy jeśli działalność będzie stricte mobilna to mam możliwości na skorzystanie z jakiś dodatków jeśli praca wymaga delegacji i dojazdów powyżej 30 km/80 km -150 km od miejsca zamieszkania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominika

Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to raczej nie (a przynajmniej nie z dodatków od Urzędu Pracy). Natomiast co do kwestii czasu na wykorzystanie środków, to jest to uregulowane w umowie zawartej z urzędem. W przeszłości beneficjenci mieli na to ok. 2 miesięcy i po tym czasie musieli się szczegółowo rozliczyć z urzędem. Wydanie mniejszej kwoty jest możliwe, ale zwykle wymaga pisemnego uzasadnienia - podobnie jest z wydatkami na poszczególne zakupy, których wysokość odstaje od tej zadeklarowanej we wniosku.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

U nas w urzędzie nie ma środków i wniosków nie przyjmują, i mówią że nie wiedzą kiedy środki przyjdą

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Niestety jest to możliwe, sytuacja w każdym UP jest inna. Niewykluczone, że za kilka tygodni lub miesięcy coś się ruszy w temacie, przy czym faktycznie dość często zdarza się, że urzędnicy do ostatniej chwili nie są w stanie określić nawet przybliżonego terminu rozpoczęcia naboru.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dzien dobry, czy moge ubiegać sie o dofinansowanie w przypadku kiedy 12 lat temu dostałem juz taka pomoc w innym urzedzie pracy? Tamta działalność juz nie istnieje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamil

Z informacji, jakimi dysponuję, wynika, że nie - to konkretne dofinansowanie można otrzymać tylko raz w życiu. Niemniej oczywiście warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie pracy lub np. za pośrednictwem ogólnopolskiego czata UP.

Odpowiedz

E
Ewelina
Gość

Dzien dobry! Czy wlasnie pod taka oferta znajdujaca sie w Urzedzie Pracy monza skladac wniosek na otworzenie jednosobowej dzialalnosci gospodarczej i byc zatrudnionym na B2B. powiedziano mi, ze nie, co wg mnie zupelnie sie nie zgadza. ze nalezy swiadczyc uslugi dla wielu klienow a nie dla jednego pracodawcy.

SKORZYSTAJ Z BEZZWROTNEJ DOTACJI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ!

jak to ma sie prawnie, albo jak to sie obchodzi.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewelina

Pamiętaj, że każdy urząd ma swój regulamin dofinansowania i pewne kwestie są regulowane indywidualnie. Niemniej jeśli w biznesplanie załączonym do wniosku założysz pozyskanie kilku kontrahentów, ale ostatecznie stanie na jednym, to urząd nie może Cię za to ukarać. Faktem jest jednak, że jeśli odgórnie zakłada się współpracę z jedną firmą, to UP może spojrzeć na taki wniosek nieprzychylnie.

Odpowiedz

J
Jarek
Gość

Witam. Cytat z artykułu: "Taką możliwość mają również poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy też absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej), którzy spełniają określone warunki."

Złożyłem wniosek o opiekę nad Mamą, która ma pierwszą, najwyższą grupę inwalidzką. Wniosek jest w trakcie rozpatrywania, więc tymczasem jestem bezrobotny. Czy ta dotacja dotyczy takich osób jak ja, czy tu jest mowa o opiece nad niepełnosprawnymi w szerszym znaczeniu, np. działalność prowadzenia Domu Opieki dla wielu osób itp.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jarek

Dotację na otwarcie działalności może otrzymać zarówno osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, jak i zarejestrowana w UP jako poszukująca pracy, ale w tym przypadku musi to być osoba niepozostająca w zatrudnieniu, która opiekuje się osobą niepełnosprawną. Chodzi więc tutaj o takie osoby, jak Ty, niemniej przed złożeniem wniosku trzeba jeszcze upewnić się w swoim UP, czy w tej sytuacji nie obowiązują jakieś obostrzenia, związane np. z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Odpowiedz

S
Svitlana
Gość

Dobry wieczór, czy mogę otrzymać dofinansowanie jeżeli nie jestem osobą bezrobotną i planuję założyć działalność?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Svitlana

Z dotacji mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają status bezrobotnego.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry

Czy dotacja dotyczy też działalności niezarejestrowanej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Nie. Działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów i urzędy nie udzielają na nią dofinansowania.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Dzień dobry założyłem działalność jednoosobową i już mam ja zarejestrowana. Czy mogę liczyć na jakaś skądś dotacje na start?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

Z PUP już nie dostaniesz, możesz liczyć na mały ZUS jako nowa firma.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
@paladinek

Czy przez ZUS profil mogę złożyć wniosek i gdzie go szukać?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

Najłatwiej podczas rejestracji firmy - jeśli już po fakcie, to składasz ZUS ZUA, można przez PUE ZUS.

Odpowiedz

M
Mariola
Gość

Dzień dobry,

czy będąc zwolnionym z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wydatki finansowane z dotacji księguję jako koszty uzyskania przychodu w kwocie netto czy brutto?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Mariola

To pytanie do księgowej raczej...

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Dzień Dobry,

Czy brak wykształcenia wyższego przekreśla szanse na uzyskanie dofinansowania na założenie działalności w branży IT?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Szczegółowe kryteria oceny wniosków zawsze są określone w regulaminie danego naboru.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam czy o dotacje na rozpoczecie działalności można ubiegać się np w połowie roku czy tylko początkiem

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Wszystko zależy od terminu naboru wniosków w postepowaniu ogłoszonym przez dany urząd pracy, nie ma pod tym względem żadnej reguły.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry,

Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź:

1. Czy UP wymaga, abym był zarejestrowany jako bezrobotny przez dany okres czy można zarejestrować się np. tydzień przez złożeniem wniosku?

2. Jaka jest szansa na uzyskanie dofinansowania monitora o wartości 5 tysięcy złoty oraz komputera/laptopa o wartości 10 tysięcy złoty dla działalności o profilu wytwarzania oprogramowania (strony internetowe)? W uzasadnieniu chciałbym podać, że chciałbym wykorzystywać ten sprzęt do tworzenia darmowych, wysokiej jakości DARMOWYCH, dostępnych dla wszystkich, edukacyjnych materiałów na YouTube. Filmy te byłyby przy okazji byłby reklamą moich usług.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

W obu przypadkach odpowiedź może być tylko jedna: to zależy od urzędu. Są UP, w których wniosek o dofinansowanie możesz złożyć od razu po uzyskaniu statusu bezrobotnego, a przy tym masz szansę otrzymać środki na drogi sprzęt komputerowy (choć trudno mi powiedzieć, czy wspomniane kwoty są realne).

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Marcin Kowalczyk

A mógłby Pan powiedzieć mniej więcej jaki może być akceptowalny przedział na takich sprzęt?

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Marcin Kowalczyk

Trudno jest Panu powiedzieć, ze względu na to, że klienci z którymi Pan współpracował nie wnioskowali o tak drogi sprzęt czy po prostu takie kwoty są niezależne od branży?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Nie zajmuję się obsługą wniosków o dofinansowanie, a z drugiej strony, urzędy zwykle nie ustalają odgórnie takich przedziałów. To, ile można dostać na dany sprzęt, jest zwykle sprawą indywidualną i może zależeć od: nieoficjalnych ustaleń przyjętych przez dany urząd, konkretnego urzędnika czy biznesplanu wnioskującego. Niemniej wystarczy zgłosić się do swojego UP (powinien być w nim specjalny dział/pokój poświęcony wnioskom o dofinansowanie) i tam zapytać o potencjalne kwoty dotacji dla poszczególnych wydatków. Warto też pamiętać, że wybrany sprzęt zawsze można opłacić częściowo ze swoich środków. Inaczej mówiąc, urząd może nie sfinansować w całości zakupu laptopa za 10 000 zł, ale może przyznać na ten cel np. 5000 zł - wtedy resztę trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry czy jeżeli pracuje w Niemczech (umowamo pracę) a w Polsce nie posiadam zatrudnienia to czy mogę ubiegać się o dofinansowanie ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Prawdopodobnie nie, bo w takiej sytuacji uzyskujesz dochody, a to uniemożliwia rejestrację jako osoba bezrobotna, co z kolei jest niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Czy z takiej dotacji można również zakupić rower do 1 tys zl jak srodek tranportu do pracy i czy mozna wykorzystac na to cała sume?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Rafał

Tak szczegółowe kwestie każdy urząd pracy reguluje samodzielnie. Niemniej z pewnością są urzędy, w których zakup środka transportu firmowego w postaci roweru jak najbardziej będzie możliwy.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Czy dostając dotacje na założenie działalności gospodarczej mogę przenieść firmę do innego miasta przed upływem tych 12 miesięcy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Ogólne przepisy nic na ten temat nie mówią, więc o tę kwestię najlepiej dopytać w swoim urzędzie.

Odpowiedz

C
cojaaq
Gość

Grodzki Urząd Pracy Kraków wysokość dotacji 38tyś zł. Ościenne Gminy czyli np Michałowice 33tyś zł. Nie ma to jak równości obywateli wobec ptawa i przywilejów

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Cześć, mieszkam w Katowicach czy o dotację z UP moge się starać w innym miescie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magdalena

Jako osoba bezrobotna możesz zarejestrować się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego - i w tym też urzędzie musisz złożyć wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość
@Marcin Kowalczyk

ok, ale czy jeśli złożę wniosek w mieście w którym jestem zameldowana mogę wnioskować o środki na założenie firmy w innym mieście (powiat obok)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

O dofinansowanie wnioskujesz w tym samym urzędzie, w którym zarejestrowałaś się jako osoba bezrobotna. Natomiast jako osoba bezrobotna rejestrujesz się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce swojego zameldowania.

Odpowiedz

P
Patrycja
Gość

Dzień dobry,

czy jeżeli minęło 12 miesięcy od założenia działalności z dofinansowania PUP, mogę zawiesić działalność? (Zaświadczenie z US oraz informacje o kosztach i zyskach oddane już do UP) czy muszę czekać na informacje z UP odnośnie poprawnego rozliczenia się z dotacji

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patrycja

W tej sprawie dla pewności najlepiej jest skontaktować się z urzędem, z którym była zawierana umowa o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy bedac na macierzynskim (UoP) mozna sie starac o jakies dofinansowanie na otwarcie wlasnego biznesu? Mieszkam w duzym miescie. Wszytskie oferty raczej widze ze sa dla bezrobotnych lub obszarow wiejskich

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Będąc na urlopie macierzyńskim, nie możesz uzyskać statusu bezrobotnego, który jest tutaj niestety niezbędny. Inne formy wsparcia z urzędu prawdopodobnie też nie będą w tym momencie dla Ciebie dostępne, ale zawsze warto jeszcze zgłosić się do swojego UP i zapytać o potencjalne możliwości w tym zakresie.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Gdzieś mi mignelo ze matki na macierzyńskim to osoby bierne zawodowo czy coś na ten temat możesz się wypowiedzieć? Dla biernych zawodowo wiem ze są dotacje

Odpowiedz

M
Malwina
Gość
@Marta

Bierne zawodowo to są osoby na urlopie wychowawczym, a nie macierzyńskim. I owszem, jak jesteś na wychowawczym, to możesz się starać o dotację, o ile zarejestrujesz się najpierw w pośredniaku i będziesz miała status bezrobotnej. Tak w każdym razie usłyszała od pań z PUP moja siostrzenica :-)

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Czy jeśli przerwane zostały prace interwencujne (z ktorych korzysci finansowe czerpal tylko pracodawca) po okresie 2 miesiecy (wypowiedzenie umowy z mojej strony) to nie mam szansy dostac dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamil

O tego typu szczegółowe kwestie należy pytać w urzędzie, w którym będzie składany wiosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Czy można jednocześnie starać się o dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i bon na przesiedlenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

Przepisy nie zamykają drogi do ubiegania się o więcej niż jedno wsparcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że podczas rozpatrywania wniosków urząd pracy kieruje się racjonalnością wydatkowania środków, więc może ograniczyć się do przyznania tylko jednego z nich.

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Dzień dobry. Czy jak już dostałem dotację to mogę wziąć zwolnienie chorobowe? Czy nie zostanie zerwana umowa ciągłego prowadzenia firmy przez 12 miesięcy? Czy muszę mieć przychód przez te 12 miesięcy? Czy mogę pójść na rentę w ciągu tych 12 miesięcy bez utraty dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mirek

Nie trzeba mieć przychodów przez pełne 12 miesięcy i prawdopodobnie można iść na zwolnienie chorobowe - swoją drogą, do wymaganych 12 miesięcy prowadzenia dofinansowanej DG wlicza się przerwy w jej prowadzeniu z powodu choroby lub korzystania ze świadectwa rehabilitacyjnego. Natomiast pójście na rentę raczej nie będzie możliwe.

W przypadku każdej z tych spraw zalecam jeszcze zwrócić się do swojego urzędu pracy - urzędnik udzieli pewnych i wyczerpujących odpowiedzi, za które weźmie pełną odpowiedzialność.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Jeśli już otrzymałem pieniądze a jestem w trakcie zakładania czy mogę już je wydatkować

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Tę kwestię reguluje umowa o dofinansowanie zawarta z urzędem.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Moja mama prowadzi firmę, za rok przechodzi na emeryturę, czy mogę wziąć dotacje na otwarcie firmy w tym samym miejscu i o tej samej branży ? Mama firmę zamknie a ja otworzyła bym nowa tyle że w tej samej branży

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Jest na to szansa, ale w tej sytuacji warto skontaktować się z urzędem i przedstawić mu więcej szczegółów na temat całego przedsięwzięcia. Urzędnik musi ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do ubiegania się o środki.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień dobry, jest napisane 6 razy większa kwota od średniego wynagrodzenia. To chodzi o średnie wynagrodzenie w całym kraju czy a mieście. Jeżeli chodzi o Warszawę. W kraju średnie wynagrodzenie to 6800zł z tego co wiem, ale proszę to potwierdzić czy na pewno tyle jest? Czyli w tym roku można obiegać o dofinansowanie kwoty około 40 000zł. Jeszcze piszecie że trzeba zapytać w urzędzie pracy ale oni nie mają jakiegoś dokumentu, regulaminie u siebie, co z tego że ktoś na miejscu powie ja osoba mogła się pomylić albo nie znać się na tym. W Warszawie jest wiele urzędów więc w każdym urzędzie mogą być inne wymagania?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Równowartość 6-krotnego średniego wynagrodzenia krajowego to maksymalna kwota dotacji, jaką mogą przyznać urzędy, niemniej w każdym PUP limit ten jest ustalany indywidualnie (dlatego może być niższy). W praktyce zwykle jest tak, że dopiero, gdy dany urząd ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie, to można poznać wszelkie szczegółowe informacje na jego temat, w tym potencjalną kwotę dotacji.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Gdy dany urząd ogłosi nabór. Nie wiem w jaki sposób sprawdzać urzędy. W Warszawie są 4 urzędy pracy, żaden z nich nie ma własnej strony internetowej, ale jak wejdę na stronę urząd pracy Warszawa to te wszystkie 4 się pokazuje wraz danymi kontaktowymi. Więc to co jest napisane na stronie urząd praca Warszawa wymagania i regulamin jakie kwoty dotyczą wszystkich 4 urzędów które są w Warszawie? Ja to tak rozumiem.


Urząd Pracy Warszawa

https://warszawa.praca.gov.pl/Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Sądzę, że ta strona rozwieje Twoje wątpliwości https://warszawa.praca.gov.pl/urzad/dane-kontaktowe. Wynika z niej, że Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawa mieści się w trzech miejscach, z których 2 mają status placówki. Na stronie masz dokładnie opisane, jakie dzielnice obsługują poszczególne lokalizacje.

Z kolei na tej stronie: https://warszawa.praca.gov.pl/-/18879862-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej-nabor-wnioskow-fundusz-pracy masz informację o nadchodzącym naborze wniosków. W treści jest wskazane, gdzie można je składać, co w powiązaniu ze wcześniejszą informacją powinno Ci dać odpowiedź na pytanie, gdzie złożyć dokumenty.

Przy wszelkich kwestiach szczegółowych najlepiej bezpośrednio pytać w konkretnym urzędzie. Tylko jego pracownicy mają merytoryczną wiedzę o konkretnych rozwiązaniach, programach itp.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Krzysztof Duliński

Tak wiem. Tylko czy jeżeli napiszę wkład własny 10 000zł to mogą odrzucić wniosek i dać dofinansowanie osobie która nie ma wkładu własnego? Słyszałem że niektórych urzędach daje się dodatkowe punkty jeżeli napiszemy wkład własny 10% od kwoty która chcemy dostać z dofinansowanie. Przykład kwota z dofinansowanie 35 000zł, 10% z tej kwoty to 3500zł.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Wkład własny jest pozytywnie postrzegany, ale jego posiadanie nie jest wymagane przez urząd. Na otrzymanie dofinansowania mają szanse zarówno wnioskodawcy z wkładem własnym, jak i ci bez niego.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień dobry, Jest napisane że zakup urządzeń 50% kwoty, jak kupię laptop 8000-10 000zł czy to nie będzie dziwne? Lepiej jest kupić droższy na wiele lat. Chociaż według tego dokumentu można nie jest napisane ile można na konkretne urządzenie, napisali że telefon można kupić maksymalnie za 2000zł. Jeszcze jest napisane zakup towaru 30% kwoty. Czy zakup krypto waluty który jest niezbędny do prowadzenia kantor kryptowalut można zaliczyć jako towar? Albo zakup EURO, USD czy innej waluty jak ktoś chciałby prowadzić kantor waluty fiat.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

P
Pavel
Gość
@Marta

"Jest napisane że zakup urządzeń 50% kwoty" - gdzie jest taka infromacja?

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Pavel

Możesz to sprawdzić na stronie urzędzie pracy Warszawa pobierająć regulamin, wniosek na można wydać, tam na końcu stroną są pliki do pobrania.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Przymierzając się do złożenia wniosku o dofinansowanie, warto zgłosić się w swoim urzędzie do urzędników, którzy zajmują się przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie. Oni udzielą pewnych i wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, a także rozwieją wszelkie inne wątpliwości związane z dotacją.

Od siebie mogę dodać, że żaden UP nie przyzna środków na zakup kryptowalut czy zwykłych walut, ale już zakup bardzo drogiego laptopa może zostać zaakceptowany, jeśli wymaga tego specyfika pracy.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Musi być też wkład własny aby zakupić krypto waluty albo waluty fiat. Jaką kwotę lepiej nalisać że mamy na zakup tych walut? Ja bym napisał 5000 albo 10 000zł.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Marcin jasno napisał, że żaden UP nie przyzna środków na zakup kryptowalut! Dofinansowanie przyznawane jest na zakup rzeczy, ewentualnie licencji/ programów, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej. Mogą być nawet dość "wypasione", ważne, by dobrze uzasadnić we wniosku, że właśnie taki sprzęt jest potrzebny. Przykładowo: osoba jedynie pisząca teksty, ewentualnie dokonująca jakichś obliczeń księgowych raczej nie uzyska dofinansowania na drogi laptop, ale grafik, którego praca wymaga korzystania ze specjalistycznych programów, ma już na to szanse.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Witam czy poręczenie dotacji morze być mieszkanie własnościowe Mamy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Robert

Na etapie składania wniosku deklaruje się jedynie formę zabezpieczenia, bez określania tego typu szczegółów (warto pamiętać, że niektóre urzędy w ogóle nie akceptują poręczenia).

Więcej informacji na temat zabezpieczenia dotacji można znaleźć tutaj: https://zielonalinia.gov.pl/-/jednorazowe-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej-formy-zabezpieczenia-srodkow

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Po złożeniu wniosku i oczekiwaniu na rozpatrzenie, w ciągu tego czasu mogę założyć działalność i już sobie działać czekając na decyzję o dotacji ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Niestety nie. Jeśli chcesz zachować szansę na uzyskanie dofinansowanie, to z założeniem działalności musisz wstrzymać się co najmniej do momentu otrzymania decyzji z PUP i ewentualnego wpływu środków na konto. Dokładny termin, od którego będzie możliwe zarejestrowanie firmy, poda Ci urzędnik w momencie zawierania umowy o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Dzień dobry,

czy jeśli spełniam kryteria otrzymania dotacji z PUP, to czy mogę założyć działalność gospodarcza z dofinansowaniem i świadczyć prace na rzecz tylko jednej firmy? (Coś w stylu pracy na etacie, ale w ramach działalności gospodarczej). Jest taka możliwość? Czy PUP przyznaje dofinansowanie na założenie takiej działalności: zawsze, nigdy, czasami, to zależy - od czego?

Bede bardzo wdzięczny za informacje

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adrian

Dobrze byłoby współpracować z więcej niż jednym zleceniodawcą, ale nie znam przepisów, które przy ubieganiu się o tę dotację dyskryminowałyby osoby chcące świadczyć usługi tylko dla jednej firmy. Nie ma również statystyk dotyczących przyznawalności dofinansowania takim osobom - warto jednak zauważyć, że we wniosku o dotację zwykle nie informuje się, z iloma kontrahentami będzie nawiązywana współpraca.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Czy to prawda że uzyskując dotacje nie ma się tzw małego zusu tylko odrazu pełną opłatę?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paulina

Otrzymanie dofinansowania nie wpływa na kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi - jeśli tylko spełniasz kryteria, możesz korzystać z ulgi na start, a później z tzw. małego ZUS-u.

Możesz wskazać źródło swoich informacji?

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Obecnie pracuję na 3/4 etatu.W przypadku,gdyby pracodawca mnie zwolnił to czy mogę ubiegać się o dotację na założenie działalności?

Czy warunkiem otrzymania dotacji jest praca na cały etat?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

Warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie statusu bezrobotnego, wysokość etatu nie ma znaczenia.

Odpowiedz

M
maxknowledge
Gość
@Aldona Derdziak

Nie wprowadzaj w błąd, nie trzeba być bezrobotnym. Doczytaj.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@maxknowledge

Oczywiście, że trzeba, autor pisze o tym w sekcji "Dla kogo jest dotacja w PUP".

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Ja również mam pytanie. Czy pobierając dofinansowanie mogę dzielić salon z innym usługodawcą. Chciałabym otworzyć salon manicure a wynająć miejsce w salonie u kosmetyczki?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Według mnie nie powinno być z tym problemu, ale najlepiej jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

A ja mam trochę inne pytanie. UP wymaga załączenia do wniosku dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu. Skąd jako osoba bezrobotna wziąć pieniądze na wynajem lokalu przed otrzymaniem dofinansowania? A co jeżeli decyzja będzie negatywna? Jak ugryźć kwestię lokalu? Jak znaleźć taki lokal?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Składany wniosek dotyczy dofinansowania na planowaną działalność gospodarczą, więc na etapie wnioskowania o środki trudno oczekiwać wynajęcia lokum pod działalność. Niewykluczone, że w tym miejscu można podać np. adres swojego zamieszkania i dokumenty potwierdzające prawo własności (a później ewentualnie zmienić adres na docelowy), ale możliwe też, iż urzędy dopuszczają tutaj jeszcze jakieś inne rozwiązania. Najlepiej zapytać o to bezpośrednio w swoim PUP, bo wydaje się, że ta kwestia nie jest odgórnie regulowana.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy projekt logo dla działalności gospodarczej może być umieszczony w kosztach do dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

To już zależy od konkretnego urzędu i jego regulaminu, ale według mnie są na to szanse. Jedyną pewną informację w tym zakresie uzyskasz w PUP, w którym będziesz składać wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Dobry wieczór,

Czy prowadzenie działalności nierejestrowanej z tego samego zakresu co planowana działalność gospodarcza może uniemożliwić dostanie dotacji na start?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Według mnie nie, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii np. za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy lub bezpośrednio w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję

Odpowiedz

A
Ada
Gość

Zamierzam starać się o dofinansowanie. Jako siedzibę firmy chciałabym podać adres, gdzie jestem zameldowana. Czy mogę tak zrobić? Czy potrzebny mi będzie jeszcze jakiś dodatkowy dokument? Czy starając się o dofinansowanie jest jakiś próg kwotowy, np. odnośnie smartfona ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

O tego typu kwestie formalne należy już pytać w urzędzie pracy, w którym będzie składany wniosek. Nie istnieją odgórne progi dla różnych wydatków, które obowiązywałyby we wszystkich urzędach, przy czym urzędy kierują się racjonalnością w wydatkowaniu środków. Inaczej mówiąc, pewne (zwykle nieformalne) limity finansowania obowiązują.

Odpowiedz

J
jola
Gość
@Ada

na smartfona, przynajmniej w Warszawie mozna wydac max 2000, wszytko jest na stronie UP.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Jak długo muszę posiadać status bezrobotnego? Czy może to być jeden dzień w którym np złożę wniosek o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wojciech

Jeśli chodzi o to, jak długo musisz być bezrobotnym przed złożeniem wniosku, to w wielu urzędach rzeczywiście wystarczy jeden dzień (niemniej każdy ustala tę kwestię samodzielnie). Natomiast po złożeniu wniosku (jeśli chcesz zachować szanse na uzyskanie dotacji) musisz utrzymać status bezrobotnego aż do momentu otrzymania środków i założenia firmy.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry,

czy mogę starać się o dofinansowanie na dwa różne PKD 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz PKD 49.32.Z Działalność taksówek osobowych lub dofinansowanie na jedną z tych działalności, jednocześnie mając możliwość wykonywania obu działalności? Chciałbym zajmować się pośrednictwem i uzupełniać weekendowo/wieczorowo dochody działalnością taksówek osobowych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Dofinansowanie jest przyznawane na jedno główne PKD, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sama działalność posiadała różne PKD. W razie wątpliwości w tej kwestii warto skontaktować się jeszcze z PUP, w którym będzie składany wniosek o dotację.

Odpowiedz

J
Jarek
Gość

Witam,

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby bezrobotne do 29 roku życia. A osoby powyżej 30roku jakie muszą spełnić wymagania ?

Czy dofinansowanie zostanie przyznne na działalność jednoosobową jeżeli usługi będę wykonywał na terenie Niemiec?

Czy dofinansowanie można otrzymać jedynie na etapie zakładania działalności czy jest jakiś okres od założenia działalności w którym można otrzymac to dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jarek

W zależności od urzędu i konkretnego naboru wniosków, dofinansowanie może być przeznaczone dla osób DO lub POWYŻEJ określonego wieku. np. 29 lub 30 lat (wszelkie wymagania określa regulamin danego naboru). Środki otrzymuje się tuż przed otwarciem firmy, nie można się o nie ubiegać po założeniu działalności.

Jeśli chodzi o szczegółowe pytania związane z otwieraną firmą lub samą dotacja, to najlepiej skontaktować się z urzędem pracy, w którym będzie składany wniosek.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam,

chciałabym założyć sklep internetowy i sprzedawać w nim swoje rękodzieło. Mieszkam i jestem zameldowana w miejscu A, w miejscu B 200 km dalej jest mój dom rodzinny i tam mogłabym wyrabiać swoje rękodzieło (dużo miejsca, zerowe koszty najmu). Jestem w stanie sama postawić sklep internetowy, mam też ukończone kursy w tym kierunku. W regulaminie jest informacja o konieczności wskazania adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Czy mogłabym zarejestrować działalność gospodarczą w moim mieszkaniu (wynajmowanym), mieć tam biuro a pracownie i magazyn mieć 200 km dalej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Ogólne przepisy tego nie określają, więc w tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Czy można część środków przeznaczyć na usługi remontowe lokalu?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Natalia

Tak szczegółowe kwestie uregulowane są w warunkach danej edycji naboru wniosków. Najlepiej o to zapytać w PUP.

Odpowiedz

O
olena
Gość

czy moge sie starac о dofinansowaniu jezeli jestem obcokrajowcem ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@olena

Podstawowy warunek ubiegania się o dofinansowanie to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Pozostałe są uregulowane w warunkach danej edycji naboru wniosków.

Odpowiedz

A
Adriana
Gość

Dzień dobry. Mąż ma otwarta działalności z uzyskajnego dofinansowanie unijnego

Niestety nie zarabia na tym. W związku z tym czy ma możliwość podjecia zatrudnienia za granicą/w kraju ? Jeśli tak , to na jakich umowach/warunkach?

Nie narażając się na zwrot dotacji za niespełnione warunki.

Pozdrawia.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adriana

Te kwestie powinny być uregulowane w umowie dotyczącej uzyskanego dofinansowania. W razie wątpliwości najlepiej dopytać o nie w urzędzie, który przyznawał środki.

Odpowiedz

P
Pati
Gość

Dzień dobry, koleżanka składa wniosek o dofinansowanie, ja nie. Miałyśmy w planach otworzyć dwie działalności w jednym lokalu ( chodzi o to żeby ponosić mniejsze koszty za wynajem) Czy możemy tak zrobić?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pati

Według mnie możecie, ale dla pewności warto jeszcze skontaktować się ze swoim PUP lub z konsultantami na ogólnopolskim czacie urzędów pracy.

Odpowiedz

W
Weronika
Gość

Dzień dobry, czy mogę starać się o dofinansowanie na 3 pokrewne rodzaje działalności zgodnie z PKD, prowadzone w tym samym lokalu? (chodzi o opiekę dzienną- PKD 88.91.Z, salę zabaw- PKD 93.29.Z, warsztaty dla dzieci- PKD 85.59.B)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Weronika

We wniosku trzeba wskazać jedno główne PKD, na które chce się otrzymać dofinansowanie, natomiast nie powinno być problemu z akceptacją pozostałych, pokrewnych PKD. W tej sytuacji o szczegóły najlepiej dopytać w swoim PUP lub ewentualnie za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Witam chcę się strać o dofinansowanie na kupno sprzętu z lokalu który chce wynająć ten sprzęt jest używany czy będą mi się należało dofinansowanie ? Będę miała fakturę za cały sprzed i kwotę. Czy urzad sprawdza w lokalu sprzętu czy wystarczy zanieść faktury.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Po przyznaniu środków, w okresie trwania umowy o dotację, urząd ma prawo fizycznie skontrolować dokonane zakupy, niemniej czasami kończy się tu jedynie na weryfikacji przedstawionych faktur i potwierdzeń płatności. Aby dowiedzieć się więcej w tej sprawie, najlepiej skontaktować się z PUP, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Witam,czy mogę ubiegać się o dotację na otworzenie działalności na własnej posesji w tym zakup kontenera handlowego?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Nie widzę przeciwwskazań, ale o tego typu kwestie trzeba już pytać bezpośrednio w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

Y
Yaroslav
Gość

Witam, gdzie mozna zobaczyc terminy kiedy mozna skladac wniosek o dofinansowaniu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Yaroslav

Takie informacje uzyskasz w swoim urzędzie, każdy z nich odrębnie przeprowadza nabór.

Odpowiedz

P
Paweł123
Gość

Witam brat składa dokumenty o dotacje na firme i potrzebuje 2 osoby ze stałym dochodem tak mu w urzedzie powiedzieli czy jest cos takiego

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł123

Owszem, urząd wymaga zabezpieczenia umowy o dofinansowanie, a takie poręczenie jest jednym z nich. Dostępne są jednak również inne, dla wielu wygodniejsze, rozwiązania, np. poświadczone notarialnie dobrowolne poddanie się egzekucji. Warto dopytać w swoim urzędzie, jakie zabezpieczenia są przez niego akceptowane.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Hej ;)

co w sytuacji gdy prowadzę działalność w Anglii (oczywiście, mogę ją zamknąć) i chcę założyć działalność w Polsce i ubiegać się o dofinansowanie? Czy warunek : " w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej ani nie masz jej aktualnie zawieszonej " zostanie spełniony?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

W rozporządzeniu jest mowa o nieposiadaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która jest jednak polskim rejestrem. Niewykluczone zatem, że w przypadku zamknięcia zagranicznej działalności ten wymóg 12-miesięczny może nie obowiązywać. Aby upewnić się w tej sprawie, najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Czy po dostaniu dotacji i założeniu firmy mogę także pójść do pracy z umową o pracę bądź zlecenie albo b2b? Czy przez 12msc od otrzymania dotacji nie mogę podjąć żadnej pracy poza własną firma?

Odpowiedz

A
Alicja
Gość
@Mateusz

przez 12 -cy tylko samozatrudnienie

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Co do zasady nie można podjąć innej pracy, ale przepisy mogą określać odstępstwa od tej reguły (np. w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego). Najlepiej sprawdzić zatem regulamin danego naboru albo dopytać o tę kwestię w urzędzie pracy.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Czy mozna zrobic tak, ze po uzyskaniu dofinansowania i zalozeniu firmy, narzeczony zakonczy swoja dzialalnosc i przekaze mi internetowy sklep z domena z poprzedniej firmy, a nastepnie po np. 5 latach dokladnie to samo tylko odwrotnie aby regularnie pobierac dofinansowania?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Agata

Co rozumiesz przez to, że narzeczony przekaże Ci sklep? Jeśli będziesz miała wtedy firmę, to dofinansowania już nie otrzymasz.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

To dofinansowanie można otrzymać tylko raz w życiu.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

w Żywcy, Rzeszowie 25 tys, a u Ciebie....???

Tiaaa, kwoty wzięte przez ciebie w przykładzie są z absurdalnego pułapu, Każdy PUP ma swoje limity, ale nikt jeszcze nie dał 40 tyś. Chyba ,że wskażesz...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W tekście jest mowa o maksymalnym dofinansowaniu, które jest określone przepisami i odpowiada równowartości 6-krotności średniej krajowej. W ubiegłym roku kwoty od ok. 33 do 37 tys. zł były dostępne choćby w Łodzi, Katowicach czy Warszawie. W tym roku mogą być one jeszcze wyższe, bo wzrosło przeciętne wynagrodzenie w kraju, które stanowi podstawę dla określenia maksymalnej kwoty dotacji. Warto jednak pamiętać, że zależności od urzędu i konkretnego naboru wniosków górne limity mogą być inne.

Odpowiedz

Z
Zofia
Gość

Dziękuję za artykuł. Mam pytania:

1. Kiedy mogę założyć działalność? Czy po złożeniu wniosku muszę czekać na decyzję, czy niezależnie od decyzji mogę już założyć działalność?

2. Czy korzystając z działalności nierejestrowanej mogę składać wniosek o dotację (nigdy nie miałam zarejestrowanej działalności)?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Zofia

1. Działalność zakłada się po wpływie środków na konto (dokładny termin jest określony w umowie z urzędem). Jeśli firmę otworzysz wcześniej, to utracisz status osoby bezrobotnej i tym samym szansę na dofinansowanie.

2. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zamyka drogi do rejestracji jako osoba bezrobotna, więc nie powinno stanowić przeszkody w ubieganiu się o dofinansowanie. Niemniej najpewniejszą informację w tej sprawie uzyskasz w swoim urzędzie lub ewentualnie na ogólnopolskiej infolinii PUP.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Witam, czy starając się o dofinansowanie z pup na otwarcie działalności mogę również uwzględnić w biznesplanie remont pomieszczenia? Chodzi o otwarcie gabinetu masażu. Oraz czy można jakaś kwotę wykorzystać na doszkolenie się przed otwarciem ewentualnej firmy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

Sfinansowanie remontu środkami z dotacji prawdopodobnie nie będzie możliwe, większe szanse są na to w przypadku kursów doszkalających. Pamiętaj jednak, że jedynej pewnej odpowiedzi udzieli Ci urząd pracy, w którym chcesz ubiegać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Dzień dobry

Czy pracując na umowę zlecenie też mam status bezrobotnego? Od marca będę musiał rozpocząć działalność gospodarczą i czy w takim przypadku będę się mógł starać o dofinansowanie z Urzędu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Posiadanie takiej umowy uniemożliwia zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, należałoby ją rozwiązać, zarejestrować się w PUP jako bezrobotny, a następnie złożyć wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Czy posiadajac biznes w Anglii mozna skorzystac z tych srodkow zeby otworzyc biznes (lub nawet filie) w Polsce ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Nie można. Potrzebny jest status osoby bezrobotnej, a prowadzenie biznesu uniemożliwia jego uzyskanie.

Odpowiedz

R
Radek
Gość

Witam, jeżeli nie wstawiłem się do pup, i otrzymałem karę w wysokości 180 dni, to czy po upływie tych dni, mogę starać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Radek

Nie widzę przeciwwskazań. Najważniejsze jest, aby po tym czasie zarejestrować się w PUP i ponownie uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam, czy po otrzymaniu dotacji jest możliwość pracy na etacie w kraju poza Unią Europejską?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Zgodnie z przepisami, co do zasady nie można podejmować dodatkowego zatrudnienia w okresie trwania umowy o dofinansowanie. Warto jednak jeszcze upewnić się w swoim urzędzie, czy regulacje są tutaj szczelne i faktycznie uniemożliwiają pracę także poza UE.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam Od 1stycnia 2022 mam zawieszona działalność w czerwcu była odwieszona na jeden dzień i ponownie zawieszona czy jest szansa na dotacje na inny profil dzialalnosci

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Jak napisaliśmy na początku artykułu i już wielokrotnie przypominaliśmy: najważniejsze jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, czyli trzeba być zarejestrowanym w PUP jako osoba poszukująca pracy. Pozostałe warunki są wtórne do tego podstawowego.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, ale chciałabym otworzyć firmę. Jak to wygląda w praktyce, czy można uzyskać dotację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Izabela

Uzyskanie dotacji wymaga posiadania statusu osoby bezrobotnej. Jeśli wciąż jesteś zatrudniona w swoim miejscu pracy, niestety dotacja nie będzie możliwa.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

A
Alicja
Gość
@Izabela

Wniosek o dofinansowanie może być przez Starostę uwzględniony w przypadku, gdy wnioskodawca jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w .....u lub w Filii w ...., oraz spełnia poniższe kryteria:

1) zamierza prowadzić działalność na terenie Miasta.... lub powiatu .......i jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie projektu i zarządzanie jego realizacją;

2) w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku:

- nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia

i instytucjach rynku pracy oraz udziału w działaniach w ramach programu Aktywizacja

i Integracja, o którym mowa w art.62a w/w ustawy,

- z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, udziału w działaniach w ramach programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art.62a w/w ustawy, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej

w w/w ustawie,

- po skierowaniu podjął szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż, prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy określoną w w/w ustawie;

3) nie otrzymał bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie

do spółdzielni socjalnej;

4) nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku jego posiadania - złożył oświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym

w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku z wyłączeniem osób, które w okresie 12 miesięcy wstecz zakończyły działalność gospodarczą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w związku z wystąpieniem tego stanu pod warunkiem że symbol i przedmiot planowanej działalności gospodarczej według PKD na poziomie podklasy jest inny od działalności zakończonej;

5) nie był karany w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny;

6) nie złożył wniosku do innego starosty o przyznanie dofinansowania lub o przyznanie jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;

7) dołączył zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis w zakresie, o którym mowa

w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r., o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;

8) nie podejmie zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej z wyłączeniem sytuacji w której obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, ogłoszony z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu;

9) zobowiązał się do prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia 

jej rozpoczęcia oraz niezawieszania jej wykonywania łącznie na okres dłuższy niż 6 miesięcy,

z wyłączeniem sytuacji w której obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, ogłoszony z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu (do okresu prowadzenia działalności nie wlicza się okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej);

10) złożył kompletny i prawidłowo sporządzony wniosek, który spełnia wymagania formalne,

w tym kryterium dostępu oraz uzyskał wymaganą liczbę punktów w ocenie merytorycznej,

 a urząd dysponuje środkami na sfinansowanie wsparcia. 


Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam czy jeśli mam zaległe alimenty mogę ubiegać się o dotację czy komornik ma prawo zająć te fundusze?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Jeśli wewnętrzny regulamin danego urzędu nie nakłada takiego ograniczenia, to można starać się o to dofinansowanie. Natomiast o kwestie komornicze po uzyskaniu dotacji najlepiej zapytać prawnika, który weźmie pełną odpowiedzialność za swoją odpowiedź. Od siebie mogę jednak napisać, że zapisy Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 8 dot. wyłączeń spod egzekucji administracyjnej) sugerują, że komornik prawdopodobnie nie będzie mógł zająć tych środków.

Odpowiedz

M
MAREK_F
Gość

Czy możliwość dofinansowania ogranicza się do wieku wnioskodawcy ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MAREK_F

Aby móc starać się o to dofinansowanie, trzeba być przede wszystkim osobą bezrobotną. W zależności od urzędu i naboru wniosków może być jednak tak, że możliwość ubiegania się o środki będzie przysługiwać bezrobotnym w określonym wieku, np. do 29 lub powyżej 30 lat.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Witam, czy mogę w ciągu pierwszych miesięcy zmienić lokal zdeklarowany jako siedzibę firmy (zakładając zmianę na lepszy lokal)? A także czy mogę prowadzić tę samą działalność jednocześnie, ale w dwóch różnych lokalizacjach miasta? Po prostu zależy mi na rozpoczęciu działalności, a potem płynnej zmianie lokalu, który będzie dostępny w nieco późniejszym terminie.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr

Ogólne przepisy nie regulują tego typu kwestii. To są pytania, które trzeba skierować do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

S
Sławomir Rajski
Gość

Mam pytanie czy coś stoi na przeszkodzie o ubieganie się od dotację na działalność jeśli w ostatnim czasie pracowałem na umowę zlecenie jako serwis sprzątający , teraz już nie pracuję ale chciałbym sam rozpocząć taką działalność ? a raczej podobną , czy mogę się ubiegać o dofinansowanie na taką działalność

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sławomir Rajski

Nic nie stoi na przeszkodzie (o ile spełnia się pozostałe kryteria narzucone przez urząd), a nawet może zostać to zaliczone na plus. Niemniej przed złożeniem wniosku o dofinansowanie dla pewności warto jeszcze zapytać w swoim UP, jak podchodzi on do tej kwestii.

Odpowiedz

K
katarzyna
Gość

dzień dobry, czy nie będąc osobą bezrobotną tylko poszukującą pracy mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@katarzyna

Aby móc ubiegać się o to dofinansowanie, musisz zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

D
Dominik
Gość

Na początku lipca dostałem z PUP bon na zasiedlenie - 10 000zł.

Czy moje szanse przez tą pomoc maleją na otrzymanie dotacji na otwarcie firmy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominik

Ustawa nie określa ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę wsparć przyznanych osobie bezrobotnej. Jeśli bezrobotny spełnia warunki ubiegania się o dofinansowanie, może się o nią starać, przy czym warto pamiętać, że urząd pracy kieruje się tutaj racjonalnością wydatkowania środków.

Odpowiedz

M
Malwina
Gość

Witam,

Czy po pobraniu dofinansowania muszę opłacać cały ZUS, czy mogę skorzystać z ulgi na start, a potem małego Zusu ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Malwina

Dofinansowanie nie wpływa na wysokość składek. Po otrzymaniu środków i otwarciu działalności możesz korzystać z tzw. ulgi na start, a później z małego ZUS-u.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

A jak się otworzyło działalność gospodarczą i nie zaczęło fizycznie działać to można być osobą bezrobotną? np. zgłaszając się do UP

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Jeśli działalność jest zarejestrowana i nie została przy tym zawieszona, to nie można. Natomiast mając zawieszoną działalność gospodarczą można zarejestrować się w PUP i uzyskać status bezrobotnego. Niemniej przy zawieszonej działalności nie można starać się o dofinansowanie na firmę - wnioskujący oświadcza, że nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Dzień dobry, po otrzymaniu dotacji należy przez 12 miesięcy opłacać ZUS więc jaka wysokość składek będzie mnie obowiązywać w roku 2023? czy mogę skorzystać z ulgi na start, a później małego zusu ? i czy istnieją jeszcze jakieś inne dodatkowe opłaty ? z góry dziękuję, pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

W tym czasie możesz korzystać z ulgi na start, a później z małego ZUS-u, natomiast informacje na temat wysokości składek ubezpieczeniowych znajdziesz choćby na stronie ZUS-u.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Jak przebiega wizyta kontrolna po zakupie danych środków? Wszystko jest dokładnie kontrolowane łącznie z zakupionym oprogramowaniem? Co jeśli nie będzie właściciela w trakcie planowanej kontroli, inny termin?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

O tę kwestię warto dopytać w swoim urzędzie pracy. W ostatnich latach fizyczna kontrola nierzadko nie odbywała się w ogóle, ale warto pamiętać, że z wszelkich wydatków należy się dokładnie rozliczyć. Często urzędy wymagają nie tylko przedstawienia faktur i potwierdzeń płatności, ale nawet podania numerów seryjnych zakupionych urządzeń.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzień dobry, chcialabym zapytac czy opodatkowanie prowadzonej działalności jest narzucone? Czy można korzystać z ulg np preferencyjnej stopy podatku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Najważniejsze jest, żeby firma była prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. O całej reszcie decyduje się samodzielnie.

Odpowiedz

R
Renata
Gość

Witam czy mogę starać się o dofinansowanie na założenie firmy stolarskiej będąc kobietą nie mającą uprawnień ale z możliwością zatrudnienia pracownika

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Renata

Ubiegając się o dofinansowanie, na pewno warto mieć już zdobyte wszelkie uprawnienia, ale ich brak nie powinien spowodować automatycznego odrzucenia wniosku. Dla pewno wartości jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam,


czy można ubiegać się o taką dotację po założeniu już działalności (od 10.01.2023)? Czy trzeba być osobą bezrobotną?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba być osobą bezrobotną.

Odpowiedz

P
Pawel
Gość

Witam. Czy możliwe jest dostanie dotacji na dwie zupełnie odmienne pkd ujęte w jednym wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pawel

Według mojej wiedzy nie jest to możliwe, ale dla pewności warto jeszcze upewnić się w swoim UP.

Odpowiedz

R
robert
Gość

jesli chcialbym np otworzyc sklep dotacja ta musi byc przeznaczona na srodki trwale itd czy moze tez byc na zatowarowanie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@robert

Tego typu kwestie są określone w regulaminie danego urzędu i konkretnego naboru wniosków, niemniej najczęściej środki z dofinansowania nie mogą zostać przeznaczone na zatowarowanie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Czy możliwe jest dofinansowanie, jeśli mam zamiar otworzyć biuro franczyzowe biura podróży?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Ustawa o promocji zatrudnienia nie określa tego typu spraw. W przypadku tak szczegółowych kwestii należałoby spojrzeć do wewnętrznego regulaminu danego urzędu pracy, a najlepiej po prostu zgłosić się z pytaniem bezpośrednio do swojego PUP. Niemniej z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że franczyzy najczęściej nie są dofinansowywane.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Dzień dobry,

Czy mają państwo informacje na temat tego czy działalności (przedstawiciel handlowy) może zostać pozytywnie rozpatrzona?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Myślę, że w takim przypadku można złożyć wniosek o dofinansowanie, ale trudno powiedzieć, jakie są szanse na pozytywną decyzję. Najlepiej zgłosić się do swojego PUP i zapytać, jak zapatrywałby się na przyznanie środków na tego typu działalność.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dobry wieczór. Czy wymóg nieprowadzenia działalności gospodarczej dotyczy tylko Polski? Czy jako osoba, która zamknęła działalność za granicą, wróciła do Polski i zarejestrowała się jako bezrobotna, mam prawo składać wniosek o dotację?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Z przepisów wynika, że wymóg nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku dotyczy terytorium Polski. Niewykluczone zatem, że w przypadku zamknięcia działalności za granicą to kryterium czasowe nie istnieje (ale warto jeszcze upewnić się co do tego bezpośrednio w swoim UP).

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam, czy można ubiegać się o dotację na działalność, która swoją siedzibę miałaby w mieście danego Urzędu Pracy, natomiast byłaby to działalność polegająca na wykonywaniu usług, więc wiązałoby się to z wyjazdami (nawet zagranicznymi). Oraz czy w trakcie tego roku, w którym otrzymałoby się dotacje można zostać również zatrudnionym i jednocześnie prowadzić swoją DG?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to nie widzę przeciwwskazań (ale dla pewności można jeszcze dopytać w swoim PUP).

Natomiast co do drugiej, to trzeba obserwować na bieżąco przepisy i podejście urzędów do łączenia DG z dodatkową pracą. Zwykle jest tak, że w czasie obowiązywania umowy o dofinansowanie (trwa ona rok) nie można dodatkowo podejmować zatrudnienia, przy czym np. w czasie pandemii obowiązywały w tym zakresie łagodniejsze regulacje. Dlatego także i w tym przypadku najlepiej zgłosić się do PUP i poprosić o jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Na jakiej stronie można śledzić gdy przyjadą dofinansowania do urzędu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Taką informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy, ewentualnie na jego stronie internetowej.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość

Witam,

Czy mogę w ramach działania jednoosobowej działalności gospodarczej założyć spółkę cywilną z kontrahentem, który do spółki wniesie część środków trwałych i teren sprzedaż?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Izabela

Ta dotacja jest przyznawana na założenie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. O szczegóły dotyczące funkcjonowania firmy w okresie ważności umowy o dofinansowanie najlepiej zapytać bezpośrednio w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Czy jesli jestem domownikiem Krus z nektarem przeliczeniowym i zapisuje się jako osoba bezrobotna do up ze wzgledu na dotacje ( bez ubezpieczenia z up) to w jakiej formie mogę opłacać składki firmowe ? Może być do KRUS czy musi być ZUS ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Pytania związane ze składkami ubezpieczeniowymi najlepiej kierować do instytucji zajmujących się tym tematem. Najpewniejszych informacji w tym zakresie udzielą konsultanci z ZUS-u lub KRUS-u.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Czy gdy pracuje na umowę o pracę na czas nie określony mogę starać się o dofinansowanie na własną firmę gdymym chciał pracować na umowę i prowadzić własną firmę

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Nie, jest to dofinansowanie dla osób bezrobotnych.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Czy moge złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności jeżeli będę świadczyć usługi byłemu pracodwacy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

Co do zasady można, przy czym możliwe jest, że urząd nie zaakceptuje sytuacji, w której do niedawna pracowałeś u kogoś w ramach umowy o pracę i nagle przejdziesz na działalność (otwieraną z dofinansowaniem), w ramach której będziesz świadczył usługi tylko dla niego. Najlepiej jeszcze dopytać o tę kwestię bezpośrednio w swoim UP.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy urząd pracy weryfikuje to, z kim współpracujemy po otwarciu działalności z dofinansowaniem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Z tego, co się orientuję, nie robi tego. Warto jednak pamiętać, że w składanym wniosku o dofinansowanie wskazuje się m.in. rekomendacje od dotychczasowych pracodawców, czy też przyszłe potencjalne współprace i promesy zatrudnienia. Na tym etapie dobrze byłoby wykazać, że po założeniu firmy jest szansa na nawiązanie współpracy nie tylko z dotychczasowym pracodawcą.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Jednym z warunków przyznania dofinansowania jest

"

Pamiętaj:

Dotowany jest zobowiązany do zwrotu, w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania, przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia ich uzyskania, jeżeli:

-podejmie zatrudnienie w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej

"

Czy forma zatrudnienia na kontrakcie B2B wlicza się w ten warunek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Współpraca B2B jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, więc jak najbardziej jest dopuszczalna i nie skutkuje koniecznością zwrotu dofinansowania.

Odpowiedz

K
Krystian
Gość

Dzień dobry, czy trzeba być bezrobotnym 3 miesiące żebyś dostać dofinansowanie ?Ile trzeba czekać na odpowiedź ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krystian

Nie, o dotację najczęściej można się starać od razu po zarejestrowaniu w UP jako osoba bezrobotna. Tylko czasami zdarza się, że urząd pracy w warunkach ogłoszonego naboru ustala warunek, że trzeba mieć np. 2-miesięczny staż jako bezrobotny.

Natomiast odpowiedź w sprawie przyznania dofinansowania pojawia się w ciągu kilku tygodni od momentu złożenia wniosku.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy mogę starać się o dofinansowanie, chcąc zarejestrować firmę w miejscu mojego zameldowania i prowadzić ją jednocześnie w lokalu który będzie po za terenem danego UP? W skrócie czy adres rejestracji firmy może być inny niż adres prowadzenia działalności zakłądając, że adresy są na terenach innych UP

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Urzędy pracy zwykle działają na terenie tylko swojego powiatu, co oznacza, że udzielają dofinansowania dla przyszłych firm, które zamierzają działać w ramach tego powiatu. Niemniej w tej kwestii najlepiej skonsultować się jeszcze z urzędem pracy, który udziela dofinansowania. Warto też zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji, które widnieją na stronie tego PUP.

Odpowiedz

V
Victoria
Gość

Czy taka dotacja jest też dostępna dla studentów? Czy studentka która chce otworzyć działalność, po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna można ubiegać się o dotacje. Czy ma znaczenia wybór studiów: dzienne czy zaoczne?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Victoria

Jeśli są to studia zaoczne, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i tym samym złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie firmy. W przypadku studiów dziennych nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

B
Barbara
Gość

Witam jestem osobą bezrobotną.

Chcę otworzyć własną działalność mianowicie naprawa motocykli. Czy mogę zarejestrować się w UP i ubiegać się o dotację?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Barbara

Kwestia zarejestrowania się jako osoba bezrobotna też jest obwarowana przepisami. To, czy będziesz mogła ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności będzie zależała od zapisów w regulaminie konkretnego naboru wniosków.

Wszystkie niezbędne informacje z pewnością uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Proszę o pomoc, czy jest w praktyce możliwe dofinansowanie na działalność prawniczą z dwóch różnych źródeł: z urzędu pracy oraz unijna?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paulina

 Nie, nie ma takiej możliwości. Można wnioskować o środki w jednym i drugim miejscu i potem wybrać bardziej korzystne wsparcie, ale nie można tych źródeł łączyć.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Czy posiadając działalność gospodarczą w 2020 która została zawieszona jest szansa na otrzymywanie dofinansowania? Jeśli nie to po jakim czasie od zamknięcia można ubiegać się o dofinansowanie?

Dawniej nie ubiegałem i nie korzystałem z dofinansowania tego typu

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Zgodnie z zasadami, o dofinansowanie może ubiegać się osoba, która "nie prowadziła działalności gospodarczej i nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, a w przypadku posiadania wpisu - oświadczy o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku."

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Chciałabym spróbować pracować na własny rachunek, chcę zwolnić się z pracy i zarejestrować do Pup, ze względu na to że nie posiadam zbyt dużej bazy klientek to chciałabym najpierw prowadzić działalność nierejestrowaną a następnie (gdyby się zaczęło kręcić) wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie z PUP na rozpoczęcie działalności, czy za prowadzenie działalności nie rejestrowanej mogą np otrzymać mniej punktów i nie otrzymać dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Nie. Działalność nierejestrowana nie ma wpływu ani na status osoby bezrobotnej, ani na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy otrzymując dofinansowanie z urzędu pracy, można zatrudnić dwie osoby do pracy oraz otworzyć kilka miesięcy po uzyskaniu dofinansowania firmy zajmującej się sprzedażą? Czy jest to zabronione ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Tego typu kwestie określają: regulamin naboru wniosków i umowa zawarta z urzędem. Warto więc zgłosić się do swojego UP i zapytać, czy takie rozwiązania będą możliwe.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuje za informacje.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Czy dofinansowanie można przeznaczyć na zakup produktów? Interesuję mnie handel detaliczny na sklepie internetowym, i większe zamówienie hurtowe, przy pomocy dofinansowania, obniżyłoby koszt za sztukę. Nie mówię o całej kwocie dofinansowania.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sebastian

Najczęściej nie można, przy czym tego typu kwestie są regulowane przez regulamin naboru wniosków. Warto więc zgłosić się jeszcze do swojego urzędu i dopytać o tę sprawę.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Mam aktualnie działalność ale chciałbym dodać do niej kolejne PKD czy mogę pod te nowe PKD ubiegać się o dofinansowanie ?Nie zamykając jednocześnie działalności oraz nie rejestrując się jednocześnie w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

Niestety nie. Prowadzisz już działalność, więc w tej sytuacji nie uzyskasz statusu osoby bezrobotnej - a on jest tutaj niezbędny.

Odpowiedz

M
Maya
Gość
@Marcin Kowalczyk

a czy po otrzymaniu środków na jednoosobowa DG z urzędu pracy można wysłać prośbę o dopisanie kolejnego pkd? Zaznaczę ze główne jest bez zmian.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maya

Według mnie tak, ale najlepiej upewnić się jeszcze co do tego w swoim urzędzie.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

W lipcu 2022 przyjąłem pracę zaproponowaną przez PUP, końcem listopada 2022 roku złożyłem wypowiedzenie. Czy w związku z tym, iż wypowiedziałem umowę o pracę, którą otrzymałem z ramienia PUP to czy dyskwalifikuje mnie to do ubiegania się o dofinansowanie w tym roku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

To nie powinno mieć znaczenia, ale dla pewności warto jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

mam pytanie, bede sie starala o dofinansowanie z PUP na otwarce sklepu, a po dwoch miesiacach dodatkowo chce przejsc na emeryture,czy to nie koliduje z otrzymaniem dotacji.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Jeśli chodzi o PUP, to przejście na emeryturę nie będzie problemem. Problemem może być jednak ZUS, który w takiej sytuacji może wymagać zamknięcia działalności gospodarczej czy rozwiązania wszystkich umów o pracę - przynajmniej na jeden dzień, aby możliwe było przejście na emeryturę. To zamknięcie DG, nawet na jeden dzień, może być z kolei problemem w kontekście rozliczenia dotacji z PUP. Dlatego zacząłbym od zgłoszenia się do ZUS-u i zapytania, czy faktycznie wymaga on zamknięcia działalności przed przejściem na emeryturę.

Odpowiedz

M
Mari
Gość

Czy można część dotacji przeznaczyć na opłacenie ZUS-u?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mari

Niestety nie można.

Odpowiedz

J
Jonasz
Gość

Czy w ramach jednej dzałalności gospodarczej na której założenie chcę uzyskać dofinansowanie mogę prowadzić działania o dwóch profilach? Np. lektor J. obcego i rekruter? Lub też rekruter i artysta- ceramik? Początkowo łatwiej utrzymać się mając różne źródła dochodu.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jonasz

Środki z dofinansowania mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z jednym kodem PKD, który wskazano we wniosku. Prawdopodobnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po otrzymaniu dotacji i otwarciu firmy rozszerzyć działalność o inne PKD.

Odpowiedz

O
Olga
Gość

Witam. W zeszłym roku przeprowadziłam się do Polski, mam kartę Polaka i złożyłam wniosek o zezwolenie na pobyt stały. Chcę otworzyć działalność, czy mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna aby móc starać się o dofinansowanie w przypadku gdy jeszcze nie mam stałego pobytu? Dziękuję.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Olga

Staramy się pomagać w różnych sprawach związanych z finansami. Twoje pytanie dotyczy zagadnienia związanego z inną dziedziną, kwestią uzyskania statusu osoby bezrobotnej. W tak wyjątkowej sytuacji jak Twoja proponuję zwrócić się o wyjaśnienia do najbliższego urzędu pracy.

Odpowiedz

O
Olga
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję. Zwróciłam się do urzędu pracy, niestety nie mogę uzyskać statusu osoby bezrobotnej, dlatego że nie posiadam pobytu.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Witam. Zostałem w mojej firmie objęty zwolnieniami grupowymi. Okres wypowiedzenia został skrócony z 3 miesięcy do 1 miesiąca, a co do pozostałych 2 miesięcy zostałem zwolniony z obowiazku pracy. Zostały mi jednak za ten okres wypłacone pieniądze. Czy mogę zarejstrować się jako bezrobotny?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

W kontekście rejestracji jako osoba bezrobotna najważniejsze jest, żebyś nie miał żadnej trwającej umowy z pracodawcą/zleceniodawcą. Jeśli okres wypowiedzenia został skrócony do 1 miesiąca i znajduje to potwierdzenie w papierach, to według mnie urząd weźmie pod uwagę ten termin i pozwoli na rejestrację po jego upływie. Warto jednak jeszcze upewnić się w tej sprawie bezpośrednio w swoim PUP lub za pośrednictwem infolinii urzędów pracy.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

zgodnie z kryteriami dotacji ceny produktów mogą wahać się o 20% więcej lub mniej z tymi założonymi w biznesplanie czy wobec tego łączna suma końcowa wydatków może być niższa?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Urząd nie przyzna Ci wyższej kwoty dofinansowania niż ta, którą przewidują w danym roku przepisy, więc wydaje się, że suma wskazana we wniosku powinna mieścić się w limicie. Jest to jednak nowe założenie, więc najlepiej dopytać jeszcze w urzędzie, jak urzędnicy będą podchodzić do tego tematu.

Odpowiedz

P
Piotr sieklucki
Gość
@Anna

Jak mam komornika to mogę starać się o dotację

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr sieklucki

Ogólnie nie jest to przeszkodą. Rozporządzenie dotyczące dotacji zawiera tylko punkt o niekaralności (chodzi o ostatnie 2 lata) za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny). Dodatkowo zasady przyznawania dofinansowania zawarte w niektórych urzędach pracy mogą zawierać wymóg np. niefigurowania wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Długów.

Przed złożeniem wniosku w ramach danego naboru warto zatem zapoznać się z zasadami obowiązującymi w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

M
Martyna
Gość

Jestem studentką i widniejąc na liście studentów mojej uczelni nie mogę się zarejestrować jako osoba bezrobotna, dobrze rozumiem? W dniu otwarcia działalności i czasie składania wniosku o powyżej opisane dofinansowanie nadal będę na liście studentów. Czy wystarczy że zarejestruje się jako osoba poszukująca pracy aby móc starać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Martyna

Jeśli są to studia zaoczne, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i tym samym złożyć wniosek o dofinansowanie. W przypadku studiów dziennych nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dzień dobry, a co w przypadku studiów, które formalnie są stacjonarne ale zajęcia mamy w weekendy i w czwartki i piątki ale po 16 i online?