Wróć

Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

966 komentarzy
Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik
Spis treści
Pokaż więcej

Dotacja z urzędu pracy to w rzeczywistości bezzwrotne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymujesz je w całości jednym przelewem i nie musisz ich zwracać, o ile nie złamiesz warunków umowy z urzędem (spokojnie, nie są one wygórowane). Co więcej, pieniądze z PUP wpływają na Twoje konto stosunkowo szybko, a do tego „z góry”, czyli zanim zaczniesz dokonywać firmowych zakupów.

O szczegóły dotyczące opisywanej dotacji najlepiej dopytać za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy lub w urzędzie właściwym ze względu na miejsce swojego stałego lub tymczasowego zameldowania. Oferty dofinansowania z poszczególnych PUP różnią się bowiem pod względem np. terminów naboru wniosków, zasad wydatkowania środków, maksymalnej kwoty dotacji, czy też niektórych wymagań stawianych wnioskodawcom.

Dla kogo jest dotacja z PUP? Podstawowe warunki, które musisz spełnić

Dofinansowanie z urzędu pracy jest udzielane osobom fizycznym, które chciałyby otworzyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie skorzystają z niego np. przyszłe spółki z o.o. ani spółki cywilne. Jeśli planujesz działać w ten sposób i brakuje Ci środków na uruchomienie biznesu, możesz rozejrzeć się za dotacjami z Unii Europejskiej lub ewentualnie atrakcyjnym kredytem firmowym.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na start firmy z PUP, trzeba spełnić pewne kryteria. Jest ich całkiem sporo, ale w praktyce leżą w zasięgu szerokiego grona przyszłych przedsiębiorców. Szczegółowa lista zależy od konkretnego urzędu pracy, niemniej na dodatkowe środki najczęściej masz szansę pod warunkiem, że:

 • posiadasz status osoby bezrobotnej (zwykle możesz się zarejestrować jako bezrobotny i jeszcze tego samego dnia złożyć wniosek o dofinansowanie);
 • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej ani nie masz jej aktualnie zawieszonej (w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego urzędy rezygnują z tego wymogu, przy czym profil otwieranej działalności musi być inny niż tej prowadzonej w ostatnich miesiącach);
 • nie złożyłeś w innym PUP wniosku o dotację na założenie firmy;
 • masz uregulowane zobowiązania wobec funduszy celowych i nie jesteś objęty zajęciami komorniczymi;
 • w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy nie byłeś karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu;
 • w określonym czasie np. ostatnim roku nie odrzuciłeś oferty stażu lub pracy przedstawionej przez PUP.

W niektórych urzędach Twoje szanse na dotację mogą przekreślić jeszcze inne czynniki. Będzie tak np. wówczas, gdy w ostatnim roku zostałeś zwolniony z pracy ze swojej winy albo jeśli chcesz się ubiegać o środki na działalność, którą wykonywałeś już 2 czy 3 lata temu.

Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni. Taką możliwość mają również poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy też absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej), którzy spełniają określone warunki.

Jaką działalność otworzyć z dotacji? Masz szerokie pole możliwości, ale nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!

Dofinansowanie na otwarcie dzałalności z UP

Jeśli spełniasz kryteria stawiane przez Twój urząd pracy, a przy tym sporządzisz solidny biznesplan, będziesz już na dobrej drodze, aby uzyskać dofinansowanie na start firmy. Wnioski o dotację są rozpatrywane w formie konkursu, ale przyznawalność środków jest naprawdę wysoka. Ważne jest jednak to, że sam nabór wniosków często ma charakter ciągły (nie kończy się w z góry ustalonym terminie), co oznacza, że w pewnym momencie (nierzadko już po kilku tygodniach od rozpoczęcia naboru) pula dostępnych pieniędzy ulega wyczerpaniu. Zatem im dłużej zwlekasz z ubieganiem się o dofinansowanie, tym bardziej ryzykujesz, że nie otrzymasz środków na rozwinięcie biznesu – nawet, jeśli będziesz miał na niego dobry pomysł.

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu dofinansowania, koniecznie śledź na bieżąco komunikaty pojawiające się na stronie Twojego urzędu. Pierwszy nabór rusza zwykle w początkowych miesiącach i – jeśli w funduszu pracy nie znajdą się dodatkowe środki – może się okazać ostatnim w danym roku kalendarzowym.

To, jaką działalność chcesz otworzyć z dotacji, nie ma praktycznie żadnego znaczenia w kontekście szans na otrzymanie środków. Jeśli tylko nie jest to działalność rolnicza lub inna z krótkiej listy wykluczonych przez dany urząd, możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Urząd chętnie pomoże Ci wystartować z własnym salonem kosmetycznym, zakładem fryzjerskim czy sklepem internetowym, ale również działalnością freelancerską związaną np. z pisaniem artykułów, programowaniem czy projektowaniem wnętrz.

Na co i ile można dostać dofinansowania na firmę z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej odpowiada 6-krotności średniego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2023 roku wynosi ok. 40 tys. złotych. W niektórych urzędach może być ona nieco niższa, niemniej nadal są to sumy, o które zdecydowanie warto się ubiegać. Dodajmy przy tym, że z ich pomocą można sfinansować różne rzeczy i usługi związane z uruchomieniem lub późniejszym prowadzeniem biznesem.

Poniżej przedstawiamy przykładową listę wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, które zostały zaakceptowane przez jeden z urzędów pracy. Dla porządku wspomnijmy, że zgłosiła je osoba otwierająca firmę związaną z działalnością agencji reklamowych (PKD 73.11.Z).

Szczegółowa specyfikacja wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania
Lp. Specyfikacja wydatków w ramach dofinansowania (określenie przedmiotu zakupu) Kwota brutto w zł Zakup rzeczy używanych Podstawa rozliczenia
1 Laptop 3500 NIE FAKTURA VAT
2 Mysz do laptopa 120 NIE FAKTURA VAT
3 Program Microsoft Office 2019 1200 NIE FAKTURA VAT
4 Program antywirusowy 330 NIE FAKTURA VAT
5 Plecak na laptopa 250 NIE FAKTURA VAT
6 Przenośna ładowarka do laptopa (powerbank) 400 NIE FAKTURA VAT
7 Urządzenie wielofunkcyjne 1200 NIE FAKTURA VAT
8 Listwa antyprzepięciowa 100 NIE FAKTURA VAT
9 Smartfon 2500 NIE FAKTURA VAT
10 Etui na smartfona wraz ze szkłem hartowanym 110 NIE FAKTURA VAT
11 Karta pamięci do smartfona 60 NIE FAKTURA VAT
12 Ergonomiczny fotel 1300 NIE FAKTURA VAT
13 Ergonomiczne biurko do pracy stojącej i siedzącej 2000 NIE FAKTURA VAT
14 Lampa biurkowa 400 NIE FAKTURA VAT
15 Jednorazowa konsultacja u doradcy księgowo-podatkowego 300 NIE FAKTURA VAT
16 Materiały biurowe (papier do drukarki, tusz, segregatory, itp.) 300 NIE FAKTURA VAT
17 Zszywacz biurowy 110 NIE FAKTURA VAT
18 Regał/szafka na dokumenty firmowe 400 NIE FAKTURA VAT
19 Zewnętrzny dysk twardy do laptopa 220 NIE FAKTURA VAT
20 Kamerka internetowa do laptopa 300 NIE FAKTURA VAT
21 Czytnik e-booków 500 NIE FAKTURA VAT
RAZEM 15600

Jak widzisz, nie musisz wnioskować o pełną kwotę dotacji z urzędu pracy – może być to dowolna suma mieszcząca się w limicie. Faktem jest jednak, że ponieważ wsparcie jest bezzwrotne, można pozwolić sobie na pewną rozrzutność. Trzeba tylko pamiętać, że w razie utraty danej rzeczy przed końcem umowy z urzędem (zawierana jest na rok), konieczne będzie kupienie nowej (o ile to możliwe, dokładnie takiej samej).

Miej na uwadze, że urząd nie sfinansuje Ci w całości zakupu przesadnie drogiego smartfona czy sprzętu elektronicznego, ale nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować. Jeśli chcesz nabyć np. laptopa za 7 tys. złotych, to możesz po prostu częściowo zapłacić za niego z własnej kieszeni. Warto dodać, że niektóre kategorie wydatków (m.in. pojazd firmowy), mają zwykle odgórnie ustalone ograniczenie (np. do 50% całości dotacji), ale w większości przypadków urzędnicy indywidualnie określają górny pułap finansowania dla danej rzeczy.

Pamiętaj, że aby wydatek został przyjęty do sfinansowania środkami z dotacji, musisz go odpowiednio uargumentować we wskazanym miejscu wniosku. W przypadku oczywistych zakupów wystarczy dosłownie jedno krótkie zdanie, w którym wyjaśnisz, dlaczego dana rzecz lub usługa jest ważna dla prowadzonego biznesu.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie możesz zgłosić się osobiście do swojego PUP i zapytać, czy dany wydatek ma szansę zostać przez niego zaakceptowany. Wiele zależy tu od konkretnego urzędu i rodzaju działalności gospodarczej, a także Twoich uzasadnień, dlatego nie opieraj się w tym zakresie wyłącznie na ogólnych informacjach znalezionych w sieci.

Łatwo dostępna dotacja na otwarcie firmy – urząd pracy oczekuje niewiele, ale potrzebne jest Twoje zaangażowanie

Czas bliżej przyjrzeć się temu, jak ubiegać się o dotację dla bezrobotnych i czego właściwie oczekuje od Ciebie urząd pracy. W praktyce sprawę załatwia jeden kilkunastostronicowy wniosek o dofinansowanie. Z drugiej strony, wypełnienie go i dołączenie niezbędnych dokumentów może zająć łącznie nawet 2-3 dni.

Jeszcze zanim ruszy nabór wniosków, powinieneś wejść na stronę swojego urzędu i sprawdzić, jakie konkretnie informacje i dokumenty będziesz musiał przygotować. Niektórych z nich prawdopodobnie nie uda Ci się zorganizować od razu, więc lepiej dać sobie kilka dni na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Czego na przykład może wymagać urząd?

 • Przedstawienia kopii koncesji lub zezwoleń (o ile już je masz i będzie ich wymagała podejmowana działalność gospodarcza);
 • dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie ewentualnych uprawnień, zezwoleń czy udokumentowanych kwalifikacji (jeśli są wymagane w działalności, którą zamierzasz prowadzić, i jeśli nie przedstawiłeś ich podczas rejestracji jako bezrobotny);
 • kopii referencji od zleceniodawców i promes współpracy np. z dostawcami lub podwykonawcami (w praktyce nie są one konieczne, ale jeśli już je masz, to warto żebyś dołączył je do składanego wniosku);
 • podania informacji na temat otrzymanej w ostatnich latach pomocy de minimis – jeśli temat dotyczy Ciebie, w jednym z załączników do wniosku musisz wpisać uzyskaną kwotę w PLN i EUR.

Ponadto powinieneś się zastanowić, co będzie stanowiło zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy: zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie osób trzecich, weksel, gwarancja bankowa czy może blokada środków na rachunku lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika? Dużą popularnością cieszy się ta ostatnia opcja, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych nie wymaga posiadania dużej ilości gotówki, wartościowego majątku czy zaufanego poręczyciela. Jest mało problematyczna i dostępna praktycznie dla każdego, ale jeśli chcesz i możesz skorzystać z innej formy zabezpieczenia, to jak najbardziej masz do tego prawo.

Dobrą wiadomością jest też to, że w przypadku ubiegania się o dotację zwykle nie jest wymagany wkład własny. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby urząd w całości sfinansował wszystkie zaplanowane przez Ciebie zakupy. Faktem jest jednak, że w miarę możliwości warto zadeklarować we wniosku posiadanie pewnego kapitału na start. To sygnał, że firma będzie dysponować finansową poduszką bezpieczeństwa.

Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy i poczekaj na decyzję

Urząd pracy w podobnym czasie może organizować osobne nabory wniosków, przeznaczone dla różnych grup potencjalnych beneficjentów. Mogą to być np. dwie grupy: młodzi bezrobotni do 29. roku życia i osoby pozostające bez pracy, które ukończyły 30 lat. Niezależnie od tego, do której kategorii się zaliczasz, wszelkie procedury i sposób wypełnienia wniosku będą wyglądały praktycznie tak samo.

Wypełniając wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy, należy podać m.in. dane osobowe i kontaktowe, stan cywilny czy poziom wykształcenia. Trzeba też wskazać konto osobiste, na które urząd ma przelać środki z dotacji, a także podstawowe informacje dotyczące podejmowanej działalności gospodarczej. Kolejna część formularza ma już wymiar praktyczny i wymaga przedstawienia biznesplanu, jak również wspomnianej specyfikacji kosztów do poniesienia w ramach dofinansowania. W ostatniej zwykle należy wskazać sposób zabezpieczenia dotacji oraz załączyć wszelkie dodatkowe dokumenty i oświadczenia wymagane przez urząd (np. o wcześniejszej działalności, otrzymanej pomocy de minimis itp.).

Sporządzenie biznesplanu zajmuje trochę czasu, ale nazewnictwo pól we wniosku oraz mała ilość znajdującego się pod nimi pustego miejsca znacznie ułatwiają ten proces. Całość zajmuje łącznie nieco ponad dwie strony formularza, a urząd oczekuje jedynie, że zwięźle przedstawisz:

 • przewidywane dochody i koszty prowadzenia działalności (to tylko szacunki, które nie muszą się sprawdzić w przyszłości),
 • opis otwieranego biznesu,
 • motywy podejmowania działalności gospodarczej,
 • informacje na temat oferowanych produktów lub usług,
 • potencjalnych odbiorców sprzedawanych produktów lub usług,
 • sposób promocji i reklamy,
 • analizę konkurencji,
 • potencjalne ryzyka w prowadzonej działalności i proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami zwykle możesz złożyć osobiście w swoim urzędzie pracy lub przez Internet za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Na jego rozpatrzenie urząd ma 30 dni, a o swojej decyzji informuje telefonicznie (dodatkowo najczęściej nadaje list polecony z pismem). Od razu zostaniesz też zaproszony na wizytę do PUP w celu podpisania umowy, co nastąpi prawdopodobnie kilka, kilkanaście dni później.

Tego musisz dopilnować od razu po zawarciu umowy o dofinansowanie

Po zawarciu umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, w dość krótkim czasie musisz dopełnić kilku ważnych formalności, które są niezbędne do otrzymania środków. Urzędnik dokładnie Ci wszystko wyjaśni w momencie podpisywania dokumentów, niemniej chodzi tu głównie o zarejestrowanie działalności w CEIDG, a także ustanowienie i dostarczenie potwierdzenia zabezpieczenia dotacji.

Jeśli zdecydowałeś się na zabezpieczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji, zwróć uwagę na wybór notariusza. Choć taki dokument ma ściśle określoną konstrukcję, to jednak opłaty za jego sporządzenie bywają bardzo różne i wahają się od ponad 200 do nawet 1000 zł.

Zauważ również, że rejestrując działalność w CEIDG, powinieneś założyć rachunek bankowy dla swojej firmy. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami są naprawdę duże, dlatego sprawdź ranking rachunków firmowych i zadbaj o wybór najlepszej dla siebie opcji. Dodajmy, że w tym zakresie promocje bankowe dla przedsiębiorców są naprawdę atrakcyjne – premie za otwarcie konta i spełnienie kilku niewygórowanych warunków często wynoszą od kilkuset do ponad 1000 złotych.

Ranking kont firmowych

Konto
0 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł


jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, będzie ono bezterminowo bezpłatne

Karta
0 zł
Miesięczna opłata za kartę

0 zł


jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, karta będzie bezterminowo bezpłatna

Bankomaty
0 zł
Bankomaty 0 zł

jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, wypłaty z bankomatów będą bezterminowo bezpłatne

Przelew internetowy
0 zł
Zwykły przelew internetowy

0 zł


jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, przelewy będą bezterminowo bezpłatne

Unikalne cechy: pakiet darmowych przelewów ekspresowych Blue Cash i bezpłatne wpłatomaty banku.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja 4.5/ 5
Przejdź na stronę banku

Konto

 • Przeznaczenie konta

  jednoosobowa działalność gospodarcza

 • Oprocentowanie rachunku

  0%

 • Opłata za otwarcie konta

  0 zł

 • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

  0 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za prowadzenie rachunku

  jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, będzie ono bezterminowo bezpłatne

Karta

 • Typy kart płatniczych
  • Visa Business Electron
  • Mastercard Business Debit
 • Funkcjonalność karty
  • płatności zbliżeniowe
  • płatności internetowe
 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji, karta będzie bezterminowo bezpłatna

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł

 • Wpłata gotówki we wpłatomacie

  0 zł – wpłatomaty Santander Banku

 • Cashback

  0 zł

 • Wpłata gotówki w oddziale banku

  0,65%, min. 20 zł

 • Wypłata gotówki w oddziale banku

  0,65%, min. 20 zł

Przelewy

 • Zwykły przelew internetowy

  0 zł

 • Przelew do ZUS i US

  0 zł

 • Przelew natychmiastowy
  • 0 zł - pierwsze 10 przelewów BlueCash w miesiącu
  • 10 zł - 11. i każdy kolejny przelew BlueCash w miesiącu i każdy przelew Express Elixir
 • Zlecenie stałe

  0 zł

 • Polecenie zapłaty

  0 zł

 • Zwykły przelew w oddziale banku

  25 zł

 • Koszt przelewu (europejskiego) SEPA
  • 0 zł - pierwsze 10 przelewów w miesiącu
  • 1,30 zł - przelewy poza pakietem
 • Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

  0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł

 • Kody SMS (autoryzacja operacji)

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • bezterminowe zwolnienie z opłat za konto, kartę, bankomaty i przelewy w ramach promocji
 • możliwość założenia rachunku online
 • różnorodność usług dodatkowych

Wady

 • brak oferty kredytowej dla rozpoczynających działalność
 • Atrakcyjność opłat
  5/ 5
 • Użyteczność rachunku
  4.5/ 5
 • Jakość obsługi klienta
  4/ 5
 • Promocje i bonusy
  5/ 5
Przeczytaj recenzję
Krzysztof Duliński
Przejdź na stronę banku
Konto
0 zł / 12 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł / 12 zł


po założeniu rachunku w promocji jego prowadzenie jest bezterminowo bezpłatne

zakładając konto poza promocją, opłaty unikniesz, jeśli:

 • wykonasz przelew do ZUS/US LUB
 • co miesiąc na rachunek wpłynie min. 2000 zł LUB
 • zostanie rozliczona min. 1 transakcja z terminala wydanego przez bank LUB
 • wykonasz 1 transakcję wymiany walut LUB
 • opłacisz 1 ratę leasingu w Pekao Leasing

opłata nie jest naliczana również przez pierwsze 12 miesięcy dla firm, które działają krócej niż rok oraz organizacjom pożytku publicznego (bezwarunkowo)

Karta
0 zł / 8 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 8 zł

opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą na łączną kwotę min. 500 zł / mies.

Bankomaty
0 zł / 2%, min. 5 zł
Bankomaty 0 zł / 2%, min. 5 zł

 • 0 zł - bankomaty własne banku i 2 pierwsze wypłaty z bankomatów obcych w miesiącu
 • 2%, min. 5 zł - pozostałe wypłaty z bankomatów obcych
Przelew internetowy
0 zł / 1,50 zł
Zwykły przelew internetowy 0 zł / 1,50 zł

 • 0 zł - przelewy wewnętrzne oraz pakiet 15 darmowych przelewów/zleceń stałych do innych banków w miesiącu
 • 1,50 zł za przelewy poza pakietem
 • 0 zł za przelewy w aplikacji PeoPay
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja 4.5/ 5
Przejdź na stronę banku

Konto

 • Przeznaczenie konta
  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • firmy z uproszczoną rachunkowością
  • wspólnoty mieszkaniowe, zarządy wspólnot
  • fundacje i stowarzyszenia

  oferta dla firm o rocznych przychodach ze sprzedaży poniżej 5 mln zł

 • Oprocentowanie rachunku

  0%

 • Opłata za otwarcie konta

  0 zł

 • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

  0 zł / 12 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za prowadzenie rachunku

  po założeniu rachunku w promocji jego prowadzenie jest bezterminowo bezpłatne

  zakładając konto poza promocją, opłaty unikniesz, jeśli:

  • wykonasz przelew do ZUS/US LUB
  • co miesiąc na rachunek wpłynie min. 2000 zł LUB
  • zostanie rozliczona min. 1 transakcja z terminala wydanego przez bank LUB
  • wykonasz 1 transakcję wymiany walut LUB
  • opłacisz 1 ratę leasingu w Pekao Leasing

  opłata nie jest naliczana również przez pierwsze 12 miesięcy dla firm, które działają krócej niż rok oraz organizacjom pożytku publicznego (bezwarunkowo)

 • Rachunek pomocniczy

  10 zł

Karta

 • Typy kart płatniczych
  • karta Visa Business
  • karta wielowalutowa Mastercard Business
 • Funkcjonalność karty
  • płatności zbliżeniowe
  • płatności internetowe
  • wielowalutowość
  • możliwość wyboru wizerunku karty
 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za odnowienie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł / 8 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą na łączną kwotę min. 500 zł / mies.

 • Płatność kartą za granicą

  0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce
  • 0 zł - bankomaty własne banku i 2 pierwsze wypłaty z bankomatów obcych w miesiącu
  • 2%, min. 5 zł - pozostałe wypłaty z bankomatów obcych
 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł - dwie pierwsze wypłaty w miesiącu, każda kolejna: 2%, min. 5 zł

 • Wpłata gotówki we wpłatomacie

  wpłatomaty banku:

  • 0 zł - wpłaty do 100 tys. zł/mies. 
  • 0,2% - powyżej 100 tys. zł/mies.

  pozostałe wpłatomaty (oznaczone logo Blik): 0,4%, min. 2 zł

 • Cashback

  2 zł

 • Wpłata gotówki w oddziale banku

  0,4%, min. 10 zł

 • Wypłata gotówki w oddziale banku

  ​​​​​​0,4%, min. 10 zł

Przelewy

 • Zwykły przelew internetowy
  • 0 zł - przelewy wewnętrzne oraz pakiet 15 darmowych przelewów/zleceń stałych do innych banków w miesiącu
  • 1,50 zł za przelewy poza pakietem
  • 0 zł za przelewy w aplikacji PeoPay
 • Przelew do ZUS i US

  0 zł

 • Przelew natychmiastowy

  10 zł

 • Zlecenie stałe
  • pakiet 15 darmowych przelewów/zleceń stałych do innych banków w miesiącu
  • 1,50 zł - przelew poza pakietem
 • Polecenie zapłaty

  0 zł

 • Zwykły przelew w oddziale banku

  17 zł

 • Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

  0 zł za pierwsze 15 w miesiącu, 1,50 zł kolejne

 • Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

  0,25%, min. 30 zł maks. 120 zł

 • Kody SMS (autoryzacja operacji)
  • 0,30 zł – kod SMS
  • 0 zł - autoryzacja mobilna

Inne

 • Płatności mobilne
  Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • łatwe do uniknięcia opłaty za prowadzenie konta
 • nowoczesna aplikacja mobilna Peopay z mobilnymi płatnościami zbliżeniowymi Blik, Google Pay i Apple Pay oraz funkcją wielowalutową
 • jeżeli prowadzisz JDG, konto założysz bez wizyty w oddziale
 • karta wielowalutowa

Wady

 • wysoka prowizja za wpłatę środków w oddziale
 • Atrakcyjność opłat
  4.5/ 5
 • Użyteczność rachunku
  4.5/ 5
 • Jakość obsługi klienta
  4/ 5
 • Promocje i bonusy
  4/ 5
Przeczytaj recenzję
Beata Szymańska
Przejdź na stronę banku

Otrzymałeś dotację dla bezrobotnych na działalność gospodarczą – co dalej?

Dotacja na założenie firmy zostanie Ci wypłacona kilka, kilkanaście dni po zawarciu umowy i dopełnieniu wspomnianych formalności. Na wydanie wszystkich środków i rozliczenie się z dofinansowania (potrzebne będą wszystkie rachunki i faktury, potwierdzenia dokonanych płatności i wypełnienie wniosku rozliczeniowego) będziesz miał około 2 miesiące, licząc od momentu założenia firmy. Po upływie kolejnych około 10 miesięcy, czyli gdy tylko przestanie obowiązywać umowa z urzędem, będziesz mógł zrobić z zakupionym sprzętem, co zechcesz – po tym czasie nie masz już obowiązku dalej prowadzić działalności.

Miej na uwadze, że urząd dokładnie przeanalizuje Twoje wydatki opłacone środkami z dotacji, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wezwie Cię do złożenia pisemnych wyjaśnień. W skrajnym przypadku, czyli gdy np. wykorzystasz dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem albo sprzedasz sprzęt przed upływem ważności umowy, może zerwać z Tobą współpracę i zażądać zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dzięki wniesionemu przez Ciebie zabezpieczeniu (np. poręczeniu, wekslowi czy aktowi notarialnemu o poddaniu się egzekucji), będzie mógł to łatwo wyegzekwować.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania albo któraś z kwestii jest dla Ciebie niejasna, zajrzyj do komentarzy pod artykułem i udzielonych przez nas odpowiedzi. Jest ich już naprawdę wiele, więc niewykluczone, że znajdziesz wśród nich rozwiązanie swojego problemu. Miej też na uwadze, że jest sporo spraw związanych z dotacją, które nie są odgórnie regulowane w ich przypadku najlepszym źródłem informacji jest urząd pracy, w którym będziesz składał wniosek o dofinansowanie.

Komentarze

(966)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Katarzyna
Gość

Dzień dobry, miałam zarejestrowana działalność gospodarczą, zawieszona od luty 2021 do 09.2023, we wrześniu zamknęłam ja już oficjalnie z informacją że nie byla zaprzestana już w lutym 2021.

Czy po nowym roku, gdy będzie nowy nabór wniosków 2024r mogę starać się o dofinansowanie na nową działalność o innym profilu niż poprzednia? Czy musi minąć 12mcy od zamknięcia? Czy dalej obowiązują informacje tak jak w pandemii że musi być tylko profil firmy inny?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Dotychczas nie byłoby to możliwe, ale trudno powiedzieć, jakie warunki będą obowiązywały w przyszłym roku. Wątpliwości rozwieją dopiero regulaminy naborów, które będą ogłaszane w styczniu i lutym, ale można jeszcze skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z urzędem.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Znalazłam przepisy że teoretycznie po dwóch latach zawieszenia działalności urząd powinien automatycznie ja zamknąć. U mnie tego nie dokonał dlaczego? Czy mogę opierać się na tej kwestii i wnioskować do urzędu o zmianę daty zamknięcia działalności? Wtedy byłaby zamknięta w lutym 2023 a o dofinansowanie starałabym się w drugiej turze czyli koło kwietnie czy maja jak byłyby nabory.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Katarzyna

Skontaktuj się najlepiej z CEIDG i tam wyjaśnij sprawę. Polecam kontakt telefoniczny bo od ręki będzie pewna informacja

Odpowiedz

K
Kazimierz
Gość

Dzień dobry, czy będąc osobą bezrobotną mającą kredyt, PUP może odrzucić przyznanie dofinansowania do założenia działalności? Widziałem wniosek w moim urzędzie pracy, w którym wpisuje się posiadane zobowiązania (tzn. pożyczki/kredyty) i trochę zaskoczyło mnie to, że o to pytają.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kazimierz

W tej sprawie proponuję się zwrócić z pytaniem do PUP. Kwestia wpływu posiadanych zobowiązań na ocenę wniosku o dofinansowanie może znajdować się w regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Dzień dobry , mam dosyc nietypowy case...

Prowadziłem przez 7 lat dzialalnosc gospodarcza na ktora dostalem dotacje z UP na rozpoczecie. Wiodlo sie calkiem nie najgorzej przez 5 lat potem zle poinwestowalem i stracilem duzo pieniedzy i wpadlem w dlugi. Po dwoch latach walki i probach ratowania siebie oglosilem upadlosc konsumencka . Od przyznania upadlosci minelo juz pol roku. Czy moge ponownie starac sie o dotacje na otwarcie dzialalnosci ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Tę konkretną dotację można otrzymać tylko raz w życiu, więc niestety nie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Planuje niebawem składać wniosek o dofinansowanie na działalność związaną z lektorstwem głosowym. Jestem aktorką i otrzymuje również zlecenia aktorskie lub tez takie gdzie po prostu użyczam swojej twarzy np. reklamowe. Czy jeśli uzyskam dofinansowanie na działalność lektorską to wciąż będę mogła wykonywać zlecenia nie zwiazane z lektorstwem ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Z tym pytaniem sugeruję zwrócić się do właściwego dla Ciebie PUP. Jak już wielokrotnie tłumaczyliśmy, w poszczególnych regulaminach naboru wniosków mogą się znajdować różne szczegółowe zapisy pozwalające (lub nie) na określone działania. Wiele zależy od sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Odpowiedz

M
Max
Gość

Czy po zarejestrowaniu sie jako osoba bezrobotna i po wypelnieniu wniosku mozna zatrudnic sie w jakiejs dorywczej pracy? Czy ta dziaalnosc musi stanowac jedyne zrodlo dochodu?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Max

Co do zasady należy posiadać status osoby bezrobotnej i po podpisaniu umowy o dotację założyć działalność gospodarczą. Możliwe, że w którymś PUP te zasady będą nieco zmodyfikowane, ale o to trzeba już pytać w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Marina
Gość

Witam, pytanie : najpiezwsz musisz stać bezrobotnym , a potem otworzyć działalność ? Miałam spółkę 2 lata temu ( sprzedana ) czy teraz można starać o dofinansowania.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marina

Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to podstawa ubiegania się o dotację. Co do innych obostrzeń najlepiej dowiadywać się w swoim PUP, bo mogą być różne dodatkowe kryteria przy naborze wniosków.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Czy jeszcze w tym roku odbędzie się nabór o Dofinansowanie w formie przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarcze?j

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

O tę kwestię najlepiej zapytać w swoim urzędzie pracy; każdy PUP prowadzi nabór we własnym zakresie.

Odpowiedz

N
Norbert
Gość

Czy urząd może mi zmniejszyć wydatki, tj. jeżeli we wniosku wpisałam rzecz x, która kosztuje np. 500 zł, to czy urząd może powiedzieć, że mogę na nią wydać np. tylko 300 zł

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Norbert

Może, moja koleżanka miała taka sytuację, zawnioskowała o torbę na laptopa, urząd powiedział, że jest za droga

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość

Czy mogę cześć środków z dotacji przeznaczyć na wynajem biura oraz kampanie marketingowe (będą mi potrzebne w moim biznesie )?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktoria

Odpowiedź może zależeć od warunków aktualnego naboru wniosków, umowy, która jest w jego efekcie zawierana i dlatego najlepiej jest o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

H
Hanna
Gość

Chcę założyć działalność ale do spółki z inną osobą bezrobotną. Czy możemy otrzymać dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Hanna

Musicie o to zapytać w swoim PUP, być może warunki naboru wniosków o dofinansowanie dopuszczają taką możliwość.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Założyłem wczoraj działalność, która rozpocznie się od 1 pazdziernika, tak samo zus. Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotny w tym okresie od wczoraj do 1 pazdziernika i złożyć wniosek o dotację na jeszcze nie rozpoczętą firmę?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Proponuję kontakt ze swoim PUP i dowiedzenie się, jak to wygląda w świetle regulaminu naboru wniosków, który prowadzą .

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
@Adam

Nie ma takiej możliwości

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy mogę z dotacji zadaptować / wyremontować garaż we własnym domu , czy lepiej postawić nowy drewniany? Czy można kupić maszyny używane? W przykładowym rozliczeniu było wszystko nowe? I będzie zaakceptowany zakup za granicą, cenna jest niższa za tą samą maszynę. Czy ogrodnictwo też znajduje się na tej liście dla których dotacji się nie otrzyma jak rolnictwo? Gdzie znajdę tą listę projektów które nie mogą być dotowane ?

Pozdrawiam Anna

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przykładowym rozliczeniu wszystko było nowe, ale co do zasady można nabywać również maszyny używane. Jeśli chodzi o pozostałe pytania, to odpowiedzi należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Janusz
Gość

Witam. Od czego zależy kwota dotacji, czy można ją przeznaczyć z szkolenia. Czy trzeba w jakiś sposób potwierdzać kwalifikacje do prowadzenie danej działalności np. biuro konstrukcyjne czy muszę się okazywać dyplomem inżyniera.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Janusz

Kwota dotacji zależy od danego urzędu pracy oraz wydatków wskazanych we wniosku, natomiast sfinansowanie szkoleń zwykle nie jest możliwe (chyba że mają one jednorazowy charakter). Odpowiedzi na pozostałe pytania należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie, w którym będzie składany wniosek o dotację.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Dzień dobry, czy z przyznanej dotacji mogę kupić towar? Planuję działalność handlową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale dla pewności warto jeszcze skontaktować się ze swoim urzędem, który będzie rozpatrywał wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy z przyznanej mi dotacji mogę wyremontować lokal potrzebny mi do prowadzenia tejże działalności? Dodam, że nie jestem właścicielem lokalu.


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Przepisy ogólne nie regulują tej kwestii, więc w tym zakresie jedyną pewną informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Po uzyskaniu dofinansowania w przeciągu 12 miesięcy nie można podjąć zatrudnienia. Jakiego rodzaju umowy można zawierać z innymi firmami, aby nie narazić się na naruszenie regulaminu? Czy umowa o dzieło, która obejmuje wykonanie usługi zgodnej z działalnością firmy będzie kwalifikowana jako złamanie regulaminu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Zatrudnienie oznacza w tym kontekście wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Zatrudnieniem nie jest natomiast umowa zlecenia czy umowa o dzieło.

Swoją drogą, według mojej wiedzy, nie możesz zawrzeć umowy o dzieło dotyczącej zadań, które wiążą się z działalnością Twojej firmy - wykonujesz je w ramach prowadzonej działalności, a nie na podstawie UoD.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Co do możliwości zawarcia UoD, wydaję mi się, że prawo ma do tego każdy, zarówno osoba prywatna jak i przedsiębiorca jednak różnica pojawia się w momencie rozliczania. Jeśli przedsiębiorca wykonuje pracę zgodną z profilem jego firmy, rozliczy się na podstawie faktury, a jeśli praca znajduje się poza profilem jego działalności to będzie mógł rozliczyć się z tej umowy jako osoba prywatna. Proszę o poprawienie jeśli się mylę.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Owszem, właśnie tak to wygląda - także i według mnie.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Chciałbym skorzystać z dofinansowania. Nie jestem osobą bezrobotną i nie mogę pozwolić sobie na zrezygnowanie z pracy gdyż muszę płacić czynsz za mieszkanie. Istnieje jakieś rozwiązanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jacek

Według mojej wiedzy - nie istnieje, musisz uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamila
Gość

Czy we wniosku o dofinansowaniu którym będę składać mam wpisać wszystkie rzeczy które chce zakupić zeby maksymalnie zmieścić sie w przykładowo (30 tys) czy mogę polowe pieniędzy odłożyć sobie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamila

Nie możesz odłożyć sobie żadnych pieniędzy - wszystkie środki musisz przeznaczyć na wydatki wskazane we wniosku.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam! Czy jeśli dostanę już dotację na działalność w sektorze usług rozrywkowych (mowa tu o prowadzeniu imprez jako DJ i wodzirej) mogę dodać kolejny kod PKD na świadczenie innych usług i pracować u mojego byłego pracodawcy na zakładzie (podkreślam to, że są tam dwie firmy, a ja byłem zatrudniony tylko w jednej). Oczywiście na zasadach umowy B2B

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dawid

W tej sprawie najlepiej zgłosić się do swojego PUP, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mila
Gość

Czy po uplywie12 miesięcy dopiero mogę składać o dotacje czy mogę rozpocząć wczesniej z własnych środków i czekać na dotacje?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mila

Doprecyzuj swoje pytanie, co masz na myśli pisząc o upływie 12 miesięcy?

Odpowiedz

M
Mila
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodzi o to czy musze koniecznie być zarejestrowana 12 pełnych miesięcy w pup jako bezrobotna czy mogę wczesniej składać?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mila

Nie, tak jak widnieje w tekście, możesz zarejestrować się jako bezrobotna i już niedługo po tym złożyć wniosek o dotację.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Czy po otrzymaniu dofinansowania z PUP na działalność mogę korzystać w ZUS z ulgi na start przez 6 m-cy? Tzn płacić samo zdrowotne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Tak, jeśli tylko spełnisz warunki pozwalające korzystać z ulgi na start. Natomiast sam fakt otrzymania dofinansowania nie odbiera możliwości skorzystania z takiego przywileju.

Odpowiedz

H
Henryk
Gość

Witam.?

Kiedyś mój tata został z firmy okradziony,

dzisiaj mam szanse pomoc mu rozwinąć jego potencjał.

Czy jeżeli mój tata jest członkiem zarządu Spółki Zoo,może osobno założyć firmę i z pożądanym biznesplanem dostać dotacje ? Ostatnio firmę miał z 10 lat temu. Sęk w tym ze podobna branża nieco unowocześniona.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Henryk

Jeśli tylko spełni warunki i uzyska status osoby bezrobotnej, to będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam, czy będąc prezesem spółki z o.o. nie pobierającym wynagrodzenia i nie zatrudnionym w spółce mogę starać się o dofinansowanie z pup na otworzenie JDG.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Moim zdaniem w tej sytuacji możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie, ubieganie się o dofinansowanie. Niemniej dla pewności warto jeszcze skontaktować się w tej sprawie z PUP, np. poprzez ogólnopolski czat.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Super poradnik, takiego właśnie szukałam, by pomóc sobie z otwarciem firmy :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Dziękujemy! :)

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam. Czy dofinansowanie jest przyznawane tylko na jeden rodzaj biznesu czy mogę połączyć kilka niezwiązanych z sobą branż? Zrobiłem licencję na operatora drona i chciałem zacząć działalność związaną z fotografią dronową (tutaj potrzebuje kapitału na bardziej profesjonalne drony) jednak jest to praca która wymaga dobrej pogody i są tygodnie w których nie da się pracować. Do tego chciałem otworzyć sklep z ręcznie robionymi nożami. Którym mógłbym się zajmować w razie złej pogody lub braku zleceń na drony (tutaj brakuje mi na kilka maszyn do warsztatu które usprawnią prace). Jest możliwe dofinansowanie na to i to czy lepiej starać się o fundusze ja jedną konkretną branże?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Urząd nie pomoże sfinansować wydatków związanych z różnymi branżami - przyzna dofinansowanie na tylko jeden rodzaj działalności.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy jesli zawiesiłem jdg 2021-12-31 czyli w okresie pandemii Covid. Moge starac sie o dotacje? czy musze zamknac ta firme i dopiero za 24 miesiace moge sie starac o dotacje na jdg? dzieki za odp.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Dotacja jest dla nowych firm, nie możesz z niej skorzystać, jeśli posiadasz już firmę.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry,

Czy dotacja z PUP jest tylko na JDG czy na sp. z o.o. też?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Natalia

Dotacja dotyczy tylko JDG.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Witam,

czy można aktualnie starać się o dotacje na założenie działaności gospodarczej ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

O to, czy aktualnie prowadzony jest nabór wniosków musisz zapytać w swoim PUP, każdy robi to według własnych zasad zależnie od posiadanych środków.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam jeśli jestem osobą zarejestrowana w PUP i chce otworzyć firmę na siebie To czy dostane dofinansowanie z PUP jeśli na tym samym adresie jest zarejestrowana firma męża który ma te same kody pkd

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Nie powinno to być przeszkodą, ale warto jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Agnieszka

Tak szczegółowa kwestia może być opisana w regulaminie naboru wniosków w danej edycji, więc najlepiej pytać o to w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Dzień dobry, czy po zarejestrowaniu JDG mogę jednocześnie płacić "mały ZUS" i dostać dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

Tak, przy czym najpierw trzeba ubiegać się o dofinansowanie, a dopiero później, po jego otrzymaniu, można założyć firmę.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Dzień dobry.

Czy w sytuacji kiedy jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę który trwa do końca lipca br oraz niezależnie jestem udziałowcem w dwoch sp z o o (które nie generują przychodu, jedynie koszty) to mogę starać sie o dotacje. Czy jednak ww. dyskwalifikuje mnie z kategorii bezrobotnego ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Po tym, gdy oficjalnie zakończy się Twoja umowa o pracę, będziesz mógł zarejestrować się jako bezrobotny. Natomiast co do bycia udziałowcem w sp. z o.o., która nie generuje przychodów, to moim zdaniem nie przeszkodzi to w rejestracji, ale dla pewności skontaktuj się jeszcze w tej sprawie z urzędem.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam, czy za pieniądze z dotacji "na start" mogę zakupić towar handlowy? Przykładowo towar do sklepu z elektroniką?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale warto jeszcze sprawdzić regulamin dotacji w swoim urzędzie.

Odpowiedz

D
Dominika
Gość

Jeśli staram się o dofinansowanie na własna dzialanosc to mogę być nadal zatrudniona w firmie na projekcie którego mam przez status osoby bezrobotnej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominika

Najważniejsze jest zarejestrowanie się w PUP jako osoba bezrobotna - jeśli urząd nadał Ci taki status, to możesz starać się o dofinansowanie na własną DG.

Odpowiedz

C
Christian
Gość

Jak długo trzeba być bezrobotnym by móc ubiegać się o dotację

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Christian

Przepisy tego nie określają, ale warto upewnić się co do tego w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Witam czy mogła bym wsiąść dofinansowanie jedno na dwie dziedziny wykonywania pracy np na dmuchane ślizgawki, i frezarkę do drewna ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Z mojej wiedzy wynika, że dofinansowanie można uzyskać na tylko jeden rodzaj działalności - nie można otrzymać środków na wydatki z tak różnych dziedzin.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość

Dzień dobry,

czy po uzyskaniu dofinansowania, założeniu JDG, mogę po np. 2 miesiącach założyć spółkę z o.o.?? Umowa z PUP będzie wtedy cały czas obowiązywała i nie będę musiał zwracać dofinansowania??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

JDG otwartej z dofinansowania nie można "związać" w spółkę z o.o., a przynajmniej nie w okresie, w którym obowiązuje umowa z PUP. Jeśli chodzi o założenie innej spółki z o.o. w czasie trwania tejże umowy, to prawdopodobnie jest to możliwe, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość
@Marcin Kowalczyk

miałem na myśli założenie innej, nowej sp. z o.o., nie związanej z JDG. Jednakże ta sama osoba, która uzyskała dofinansowanie na JDG byłaby później jednym z/ lub jedynym założycielem sp. z o.o.

i właśnie tutaj pojawia się pytanie czy w takim przypadku założyciel sp. z o.o. będzie musiał zwrócić dofinansowanie czy nie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

W tej sytuacji prawdopodobnie można założyć inną spółkę z o.o. bez zwracania dofinansowania, ale zalecam upewnić się jeszcze co do tej kwestii w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam czy mogę jako student studiów dziennych ubiegać się o dotacje

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jakub

Niestety nie, musisz mieć status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Jeśli staram się dofinansowanie z PUP to czy, po otrzymaniu środków ,mogę podjąć pracę w oparciu na umowę zlecenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Niestety nie, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

M
MAJA
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czyli w okresie 12 miesięcy od założenia działalności, dzięki środkom z dotacji nie mogę podjąć żadnej pracy tak ? UoP również ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MAJA

Owszem - w tym czasie nie możesz podjąć żadnej pracy, w ramach UoP również nie.

Odpowiedz

P
Pedro
Gość

Witam, czy gdybym chciał z dofinansowania zakupić tokarkę, frezarkę narzędziową, jakąś walcarka to potrzebuje zaświadczeń że mogę to obsługiwać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pedro

Ich posiadanie na pewno korzystnie wpłynie na ocenę składanego wniosku, ale o to, czy są one bezwzględnie wymagane, należy dopytać w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Katia
Gość

Witam. Mój mąż chciałby otworzyć własny biznes transportowy, chciałby skorzystać z dotacji UP czy można wziąć dotacje na zakup bus-a? Obecnie pracuje ale w każdej chwili rozważa rezygnacje i może się wtedy zarejestrować w UP ,żeby otworzyć swój biznes. Nie miał wcześniej zadnej działalności prowadzonej. Czy wtedy taką kwotę z dotacji można przeznaczyć w całości na środek transportu? co jest potrzebne do złożenia wniosku o dotacje ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katia

Informacje dotyczące formalności, jakich trzeba dopełnić, składając wniosek o dofinansowanie, znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy. Także w swoim PUP mąż musi zapytać o ewentualne limity dofinansowania na poszczególne wydatki - niemniej przeznaczenie całej kwoty na zakup środka transportu prawdopodobnie nie będzie możliwe.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy jeśli dostane dofinansowanie to lokal musi znajdować się w tym samym powiecie? Chciałabym zarejestrować działalność w powiecie w którym mieszkam ale lokalu szukam w sąsiadującym.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Ta kwestia może być określona w regulaminie naboru wniosków. Najlepiej o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

V
Vitali
Gość

Cześć! Jestem Białorusinem, chcę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, mam Kartę Polaka, czy mogę liczyć na pomoc finansową? Jak to zrobić?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Vitali

Kluczowe jest, byś spełniał warunki do tego, aby zostać zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Pozostałe warunki będą wynikały z zasad naboru wniosków, w ramach którego będziesz się ewentualnie ubiegał o dofinansowanie.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość

witam. Mój partner ma dofinansowanie z urzędu pracy. Umowa kończy się w grudniu 2023 . Czy w tym czasie może wziąć kogoś na staż z urzędu pracy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sandra

Prawdopodobnie tak, jeśli ta osoba będzie zarejestrowana w UP jako bezrobotna. Dla pewności warto jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

J
Jagoda
Gość

Witam czy posiadanie komornika na koncie dyskwalifikuje wnioskowanie o dotacje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jagoda

Nie, to nie jest przeszkodą. Może nią być natomiast ewentualne zajęcie tych środków przez komornika (warto upewnić się, czy byłoby to możliwe) oraz to, że w tym przypadku trudno będzie pozyskać żyranta do zabezpieczenia umowy.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Wykonuje teraz prace na umowe zlecenie, czy w takim razie moge ubiegac się o dofinansowanie podczas zakladania firmy i przejść z umowy zlecenia na fakture?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

By móc zarejestrować się w PUP jako bezrobotny (i tym samym móc złożyć wniosek o dofinansowanie), nie możesz mieć żadnej obowiązującej umowy, w tym umowy zlecenia. W tej sytuacji musiałbyś zakończyć tę UZ i pozostawać bez zatrudnienia przez okres od momentu rejestracji do czasu rozpatrzenia wniosku i ewentualnego wpływu środków z PUP.

Odpowiedz

O
Olimpia
Gość

Czy po zawarciu umowy mozna się zatrudnić w innej firmie jednocześnie prowadząc swoją?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Olimpia

Niestety nie ma takiej możliwości, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

W
Wioletta
Gość

Dzień dobry czy można wziąć dotacje jeśli się ma umowę o pracę z praktyk zawodowych i założyć własną działalność .

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wioletta

Podstawowy wymóg to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Od tej reguły istnieją pewne wyjątkowi, które wymieniliśmy na początku tekstu w części Dla kogo jest dotacja z PUP?

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Pytanie jeśli osoba ukończyła 18 rok i nadal się uczy w szkole średniej może otworzyć działalność i wziąć dotację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Nie, musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

L
Lucyna
Gość

Mam do Państwa pytanie mój maz stara się o dotację z UP i potrzebny jest mój podpis boje się bo nie mamy rozdzielczości majatkowej ,ma dwóch żyrantów.Moje pytanie to....czy jak będą problemy z firmą i coś pójdzie nie tak czy będę miała z tego powodu jakieś problemy.?Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lucyna

Są rzadkie sytuacje, w których mogłyby pojawić się jakieś konsekwencje, np. w przypadku wydania środków z dotacji niezgodnie z przeznaczeniem i późniejszego braku ich zwrotu na żądanie urzędu. Niemniej i one powinny dotyczyć ewentualnie żyrantów, którzy zabezpieczają umowę, a nie Pani. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Karola
Gość

Mam pytanie staram się o dofinansowanie z UP ale z przyczyn osobistych jestem zmuszona z niej teraz zrezygnować a moje pytanie brzmi...czy za jakiś czas mogę złożyć wniosek ponownie???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karola

Nie powinno rzutować to na możliwość ubiegania się o środki w przyszłości, niemniej na pewno warto jeszcze zgłosić się do swojego PUP i wyjaśnić powody swojej rezygnacji.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

Czy jeśli w mieście, w którym aktualnie mieszkam, nabór wniosków jest zamknięty, mogę o dotację ubiegać się w innym, np. w poprzednim, w którym mieszkałem? Będzie to jakoś weryfikowane? Planuję otworzyć JDG jako programista.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Damian

Niestety nie, liczy się obecne miejsce zamieszkania.

Odpowiedz

J
Jadwiga
Gość

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie nie ma ani grosza na te dotacje. Może będzie miał, może nie. Mimo załatwionych wszystkich formalności każą czekać. Mówią, że Ministerstwo blokuje środki.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Witam?

Prowadze działalność gospodarczą (montaż stolarki okiennej) od 2018 roku.Czy w moim przypadku mógłbym się starać o dofinansowanie? Czy jest jakiś kolwiek dofinansowanie dla osób którzy tą własną działalność posiadają? Czy tylko dla nowych osób?

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

Dotacja z US przeznaczona jest tylko dla osób, które dopiero chcą założyć swoją firmę.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

To wszystko jest jakąś kpina. Chciałem założyć działalność bo mam 20lat doświadczenia i dość zarabiania dla kogoś. Załatwiłem człowieka co mi napisał biznes plan i złożył papiery w urzędzie pracy. Niestety w tym roku należy mieć 2 poręczycieli którzy musza mieć dochód z jednego źródła 4000zl lub jednego 5000zl. Mieszkam w miasteczku gdzie nikogo nie znam a tak naprawdę to kto może mi poręczyć? Rodzice i rodzeństwo ci pierwsi mają najniższe emerytury za lata tyrania a rodzeństwo w kredytach tonie. Tak wygląda sprawiedliwość w tym kraju ten co ma to dostanie ten co biedę klepał figę z makiem. Dodam jeszcze że cwaniaczki z urzędu pracy są do wywalenia. Buce nic więcej.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Michał

A co z oświadczeniem notarialnym o poddaniu się egzekucji? twój urząd tego nie akceptuje? Jeśli tak to faktycznie dość rzadka sytuacja, bo zwykle da się to łatwo obejść i na start nie trzeba mieć ani poręczycieli ani wkładu własnego

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość
@Piotr

Dokładnie ja również mam problem tego typu nie chcą nic innego jak poręczycieli a wiadomo że nikt nie chce podpisywać niczego w dzisiejszych czasach dlatego ciężko uzyskać dotacje na cokolwiek

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dobry wieczór, czy po otrzymaniu dotacji i rozpoczęciu prowadzenia działalności (muzycznej) można w czasie tych 12 miesięcy zostać członkiem lub prezesem zarządu spółki z o.o o innym profilu działalności (programistycznym). Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Tak szczegółowe ograniczenia mogą być opisane w regulaminie naboru wniosków lub w umowie, która jest podpisywana z PUP. Najlepiej o to zapytać w PUP, któremu podlegasz.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję :)

Odpowiedz

G
Grzesiek
Gość

Witam, czy jeśli jestem zadłużony (niestety nie spłacam regularnie, bo to duże zadłużenie) to czy mam szanse na taką dotację?

Ponadto, w moim urzędzie konieczny jest wkład własny. Czy to można ominąć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Grzesiek

Myślę, że jest jakaś szansa na otrzymanie dotacji, ale trudno mi ocenić, jak duża. Obydwa pytania najlepiej skierować do swojego urzędu pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość

Bezrobotny Zobowiązany jest do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku od towarów i usług w terminie nie dłuższym niż 90 dni,od dnia złożenia deklaracji podatkowej? Mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi w tym punkcie umowy?

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Ooo..

O podatek VAT:) To będzie cię dotyczyło jeśli będziesz vatowcem, Kamil

Odpowiedz

О
ооо_
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@ооо_

W tej sprawie musisz skontaktować się z urzędem pracy, w którym złożysz wniosek, niemniej przypuszczam, że nie będzie to możliwe (przynajmniej nie w czasie trwania umowy o dofinansowanie).

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Dzień dobry. Otrzymałam w listopadzie 2022 r. dotację. Podjęłam 0d 1 maja pracę. Działalność nadal jest. Mam w umowie, że mogę podjąć w czasie stanu zagrożenia i do 30 dni po wygaśnięciu stanu epidemicznego zatrudnienie. 30 lipca kończy się stan zagorzenia i co wtedy? Podrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ola

Jeśli w umowie nie ma mowy o konieczności zaprzestania pracy po ustaniu stanu zagrożenia, to prawdopodobnie możesz pozostać zatrudniona. Niemniej zdecydowanie polecam jeszcze upewnić się co do tej kwestii w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam. Jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w PUP z orzeczeniem lekarskim o częściowej niezdolności do pracy bez prawa do renty płacę alimenty przez komornika konto bankowe beż zajęcia czy w tym przypadku mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalność.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

To szczególna sytuacja, o którą warto dopytać w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Wiem, że nie mogę w tym czasie rozpocząć pracę na umowę zlecenie i umowę o pracę. Ale czy mając plan rozpoczęcia butiku a jestem z zawodu księgową to mogłabym wykonywać pracę w biurze jako na umowę B2B? Drugie pytanie, czy normalnie można zatrudniać pracowników?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Z prowadzeniem działalności i ewentualnymi współpracami w ramach B2B trzeba się wstrzymać do momentu otrzymania dofinansowania, a konkretniej - do terminu wskazanego w umowie o dofinansowanie. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to oczywiście można zatrudniać pracowników. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej kontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

A
Anita
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anita

O tak szczegółową kwestię najlepiej zapytać w urzędzie pracy, w którym będziesz składała wniosek o dofinansowanie, być może jest ona uregulowana w regulaminie naboru wniosków lub umowie podpisywanej z beneficjentem.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Anita

W ciągu pierwszych 12 miesięcy nie możesz zamknąć firmy. Chyba, że chodzi Ci o urlop/wolne. Wtedy jest ok. Nie możesz też zawieszać działalności w ciągu tych 12 miesięcy. Ale wolne możesz wziąć.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Staram się o dofinansowanie ,mam już lokal czy mam szanse na dotacje jeżeli lokal wynajmuje w tym samym budynku co juz jest fryzjer damski?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie nie znając szerszego kontekstu sprawy. Najlepiej o to zapytać bezpośrednio w urzędzie, w którym będziesz składała wniosek.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Iwona

hej, zależy to od Twojego profilu działalności. Część PUP nie pozwala na prowadzenie firmy pod tym samym adresem co inna firma o tym samym PKD.

Odpowiedz

M
mic
Gość
@Krzysztof Duliński

umotywu we wniosku,j iż Tamten sie przeniesie albo plajtnie:)

Odpowiedz

S
Sara
Gość

Kiedy jest nabór wniosków ?


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sara

Nie ma jednego terminu, który obowiązywałby w całym kraju. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Sara

każdy PUP ma swój harmonogram. Sprawdzaj naboru regularnie. potrafią pojawić się dosłownie na kilka dni.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy znajdę gdzieś poradę dotycząca wypełnienia wniosku? Chodzi mi cześć z tabelka i miejscem na wypisanie kwot składek odprowadzanych do Zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przypadku tego typu wątpliwości najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy, a konkretniej z działem, który odpowiada za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry, cześć! Dzięki za wpis, sporo wyjaśnił! :) Natomiast mam kilka pytań i byłbym wdzięczny za jakąkolwiek nawet próbę odpowiedzi. Najlepiej tak/nie, szanuję Wasz czas.

1) (Firma usługowa - korepetycje) zamierzam prowadzić je przy wykorzystaniu laptopa/tabletu. Napisaliście że mogę częśćiowo za niego zapłacić z własnej kieszeni, jak miałbym rozliczyć podatek od zakupionego sprzętu w takim razie? Np na waszym przykładzie i laptopa za 7 tyś. Musiałbym zwrócić połowę podatku z zakupionej rzeczy?

2) Czy mogę odliczyć np częściowo prąd/gaz z rachunku domowego?

3) W moim konkretnym urzędzie pracy jest w napisane w ZASADACH brak możliwości zakupu samochodu, czy przy odpowiednim uzasadnieniu dotyczącym np przejazdów do uczniów itd można to przeskoczyć czy raczej nie radzicie?

4) Czy jeśli adres zamieszkania jest adresem firmy, mogę ją prowadzić w innym miejscu? Mając na przykład możliwość za grosze wynająć pomieszczenie w którym zamiast indywidualnych zajęć w swoim domu, prowadziłbym je tam dla kilku osób?

5) Czy wiecie może czy wniosek o dotację może być gorzej widziany ze względu np na wyższą kwotę o którą się staramy?

6) Ostatnie pytanie (z góry przepraszam za spam wyżej) Czy dobrze rozumiem że za pieniądze z dotacji nie mogę opłacać wydatków związanych z ZUS-em/US itd?


Z góry dziękuję Wam za odpowiedź! :) Trochę po przeczytaniu wszystkiego ze strony PUP-u mam mętlik i nie wszystko jest dla mnie .


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mateusz

Odpowiedź na część Twoich pytań wymaga konsultacji z księgową/doradcą podatkowym. Jako redaktorzy nie mamy uprawnień do udzielania porad podatkowych. Oto co możemy napisać:

ad. 2 Tak, istnieje możliwość wpisania w koszty działalności gospodarczej części wydatków na czynsz/prąd/ogrzewanie. Obowiązuje zasada proporcjonalności, tzn. należy wskazać pokój, w którym będzie biuro, podać jego powierzchnię. Załóżmy, że stanowi ok. 10% powierzchni domu/mieszkania, to wtedy 10% wydatków wspomnianego typu można wpisać w koszty działalności.

ad. 3 Nie widzę przeszkód, by próbować przekonać urząd do korzystnej dla Ciebie interpretacji warunków rekrutacji.

ad. 4 Co do zasady możliwe jest prowadzenie działalności w innym miejscu, przy czym starając się o dofinansowanie musisz sprawdzić, jakie reguły obowiązują w konkretnym przypadku.

ad 5 To są już dywagacje, których nie sposób oprzeć o konkretne sytuacje. Na ocenę wniosku ma wpływ bardzo wiele czynników, niekiedy o zabarwieniu subiektywnym.

ad 6 Środki muszą być przeznaczone na rzeczy niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności.


Odpowiedz

A
Adam
Gość

Kwota o jaką będę wnioskowa powinna byc dokladna co do grosza bo jesli ją zaokrąglę to resztę srodkow bede zwracał czy mogą one u mnie pozostac jako zabezpieczenie na wypadek "nieprzewidzianych wypadków"?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Z wszelkich wydatków trzeba się dokładnie rozliczyć z urzędem, a faktycznie zapłacone kwoty muszą pokrywać się z tymi zadeklarowanymi we wniosku. Gdy otrzymasz np. 30 000 zł dofinansowania, a wydasz łącznie np. 28 000 zł, to te 2 000 zł będziesz musiał zwrócić. Jeśli chodzi o pojedyncze wydatki, to urzędy zwykle akceptują rozbieżności na poziomie maks. 20-30 zł (jeśli miałyby być większe, prawdopodobnie potrzebne będzie złożenie pisma wyjaśniającego).

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy jak mam do kupienia 3 rzeczy i we wniosku kwota wynosi 22 tysiece na jedną rzecz na drugą i trzecią po 4 tysiące to kwota może się różnić od wpisanej o 30%? Tzn. jak zaplace 20 tysięcy nie 22 tysiące,to kolejne dwie rzeczy o tysiace droższe niż przedstawiałem to we wniosku

?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ooo..

Co do zasady każdy faktyczny wydatek musi pokrywać się z tym zadeklarowanym, wydana łącznie kwota nie ma znaczenia. W tej kwestii warto jednak upewnić się jeszcze w swoim urzędzie pracy, bo ostatecznie to on decyduje o tego typu szczegółach.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

W moim UP ciągle otrzymuję informację że nie posiadają jeszcze środków na ten cel, a co za tym idzie nie mają żadnych informacji. Czy istnieje jakaś liska UP gdzie pojawiło się już to dofinasowanie? Można gdzieś uzyskać informację w jaki sposób są przydzielane pieniądze poszczególnym UP z ministerstwa na to dofinasowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Takie informacje niestety nie są nigdzie publikowane. Pozostaje na bieżąco śledzić komunikaty zamieszczane na stronie swojego Urzędu Pracy lub odwiedzić go osobiście (a konkretniej pokój/dział zajmujący się dotacjami).

Odpowiedz

D
Darek
Gość

40tys.to jest maximum, w moim urzędzie jest to 20 tyś.Jak pani zobaczyła kwotę 40 tys.na wniosku , nie mogła w to uwierzyć. Sprawdzała na stronie urzędu czy taką faktycznie mają wpisaną.Minął już miesiąc od momentu złożenia wniosku, decyzji nadal nie ma, za kilka dni ponoć otrzymam info czy wniosek kwalifikuje się, ale to nie oznacza ,że otrzymam dotację, należy czekać,czekać aż będą pieniądze i nie wiadomo jakie kryteria zostaną przyjęte.Ale lokal na działalność musiałem wynająć ,bo należy wskazać tytuł prawny do lokalu w którym ma być prowadzona dzialalność( na szczęście dogadałem się z właścicielem co do płatności) .Rozważam inną opcjęu, bo t u chyba nie doczekam się . Co do kwoty 20 tyś, znajoma taką sumę otrzymała w 2013 w tym urzędzie, po 10 latach nadal jest ta sama kwota. Zawsze to coś ,ale trzeba mieć sporo własnego kapitału żeby coś zacząć.

Odpowiedz

A
Arturro
Gość
@Darek

Górna kwota zalęzy przecież od urzędu i to do jego regulaninu musimy się stosować. A co do adresu to chyba można podać swój adres zamieszkania, a później go podmienić. Chyba tak się da obejść ten przepis, bo przecież ten wymóg byłby bez sensu...

Odpowiedz

A
Angelika
Gość

Witam,

Jak oznaczyć sprzęt zakupiony z dotacji? Poprzez naklejki? jeśli tak co powinno się na nich znaleźć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Angelika

Zwykle nie trzeba go w żaden sposób oznaczać. Warto jednak jeszcze wyjaśnić tę kwestię w urzędzie pracy, który będzie udzielał dofinansowania.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Dzień dobry

Mój wniosek został odrzucony ponieważ nie dołączyłem świadectw pracy potwierdzający moje doświadczenie zawodowe.Komplet dokumentów składałem przy rejestracji jako bezrobotny więc drzwi obok jak widać przepływ informacji w PUP-ie jest żaden więc postanowiłem się odwołać myślę że z marnym skutkiem

Odpowiedz

K
Kondzio
Gość
@Robert

Masakra.. mnie sami mówili żebym nie dołączał takich rzeczy bo oni wszystko mają już w systemie. Spokojnie powinni ci to uznać w odwołaniu, ale z drugeij strony podobno od takich decyzji urzędu w ogóle nie przysługuje odwołanie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kondzio

Przy różnych okazjach sugerujemy, by bardzo skrupulatnie wypełniać wszelkie wymogi przepisów. Jeśli w regulaminie naboru wniosków był zapis, że świadectwo pracy ma być dołączone, to należało je dołączyć. Niedopełnienie jakiegoś warunku zawsze daje pretekst do odrzucenia wniosku.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Dzień dobry.

Czy po otrzymaniu dotacji, oprócz prowadzenia swojej działalności (sklep internetowy na który wykorzystam środki z dotacji), mogę podpisać kontrakt b2b i pracować jako podwykonawca dla innej firmy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Szymon

W tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim PUP, a konkretniej - z jego działem rozpatrującym wnioski o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Czy można złożyć wniosek o dotację w momencie kiedy jest się na wypowiedzeniu umowy o pracę (zwolnienie grupowe) a zarejestrować się jako osoba bezrobotna zaraz po upływie tego terminu nie tracąc tym samym około 3 tygodni, w trakcie których UP może rozpatrywać wniosek.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Co do zasady rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna możliwa jest nazajutrz po upływie okresu wypowiedzenia. Mimo wszystko warto spytać w swoim urzędzie pracy, czy w przypadku zwolnienia grupowego nie ma możliwości wcześniejszego rozpoczęcia starań o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Być może na danym terenie obowiązują jakieś szczególne regulacje ze względu na wysoki poziom bezrobocia.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Witam. A jak mam 39 lat to mogę się starać o dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Maciej

Wiek nie ma znaczenie. Liczy się status osoby bezrobotnej, ewentualnie spełnienie innych kryteriów, o których piszemy na początku tekstu.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Posiadam firmę 3 lata zakładając ja nie brałem dofinansowania czy teraz mogę się ubiegać o dofinansowanie ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba spełniać kilka warunków, o których piszemy na samym początku tekstu. Jeden z podstawowych - posiadanie statusu osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Witam byłem dzisiaj w Urzędzie Pracy, jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna, ale w UP powiedzieli mi że nie maja środków na dofinansowanie działalności gospodarczej. Co zrobić w takiej sytuacji? Potrzebuje tych 38-40 tys. na start :( i wiem że mogłbym już działać.

Odpowiedz

B
Bieszczadnik
Gość
@Kamil

A skąd ma to wiedzieć Redakcja? Wykaż się odrobiną samodzielności, pogoogluj trochę, popytaj znajomych a nie oczekuj, że ktoś Cię poprowadzi za rączkę.

Odpowiedz

I
Irina
Gość

Dzień dobry, czy ta oferta jest dostępna dla obcokrajowców?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Irina

Kluczowe jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Musisz dopytać w swoim urzędzie pracy, czy spełniasz warunki do tego, by zostać zarejestrowany jako bezrobotny.

Odpowiedz

S
Sanan
Gość

Czy mogą z tego skorzystać tylko obywatele polscy? Mieszkam w Polsce, jestem studentem, mam kartę pobytu.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Sanan

Jeśli jesteś studentem dziennym, to nie możesz zostać zarejestrowany jako bezrobotny a tym samym otrzymać dofinansowania. W innej sytuacji najlepiej spytać w urzędzie, czy spełniasz warunki do zarejestrowania Cię jako bezrobotnego.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry, Czy można otrzymać dotacje pracując na etacie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Nie, aby móc złożyć wniosek co do zasady musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

N
Nadiia
Gość

Witam . Jestem w KRS , jako członek zarządu . Jak zrezygnuję z tego , to mogę otrzymać dotacje i założyć firmę jednoosobową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nadiia

Tak, bo pozwoli to uzyskać status bezrobotnego. Jeśli tylko dopełnisz tej formalności, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. W wielu (ale nie we wszystkich) urzędach o środki można ubiegać się praktycznie od razu po zarejestrowaniu się jako bezrobotny.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam ,jeśli dobrze zrozumiałem to cały pierwszy rok firma musi być jednoosobowa? Czy po tym roku przepracowanym dopiero można kogoś przyjąć (barmankę,pomocnika its.) Czy normalnie od razu od początku działalności firmy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Prowadząc firmę jednoosobową możesz zatrudniać pracowników, więc prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zaproponować komuś pracę. Niemniej warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Co w przypadku gdy staram się o dofinansowanie na: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet PKD 47.91.Z natomiast moim dodatkowym PKD będzie: PKD 46.18.Z - Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów. Czy jeśli większe przychody będę miała z tego dodatkowego PKD , niż działalności handlowej na którą otrzymam dofinansowanie, będę musiała je zwrócić?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Takie kwestie nie są uregulowane w przepisach ogólnych, więc w tym przypadku musisz zwrócić się z pytaniem do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

I
Iryna
Gość

Witam, rozumiem, że kwoty które podam są przybliżone, czyli jakbym dostała powiedzmy 30 tys a wydałabym mniej na rzeczy z listy to mogłabym dokupić coś np dodatkowe urządzenie?

Również proszę powiedzieć, czy mogę wydać jakąś część z dotacji na usługi innej firmy na przykład marketing (prowadzenie socjał media) lub księgowa oraz wynajem lokalu?

Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Iryna

Urząd uzna tylko zakupy z listy zawartej we wniosku o dofinansowanie. Co więcej, musisz przy tym trzymać się zadeklarowanych kwot (zwykle odstępstwa nie mogą przekraczać kilkudziesięciu złotych). Jeśli chciałabyś kupić coś za kwotę wyraźnie różną od zadeklarowanej, to musisz złożyć do urzędu stosowne pismo. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd ma własny regulamin, więc o tak ważne szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w swoim UP.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin Kowalczyk

Jeśli chodzi natomiast o wymienione kategorie wydatków (marketing, lokal, usługi księgowe), to sfinansowanie ich z pomocą dotacji prawdopodobnie nie będzie możliwe. Urzędy zwykle przyznają środki jedynie na wydatki jednorazowe.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Czy będąc na świadczeniach przedemerytalnych pomostowych można być objętym tym projektem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Dofinansowanie jest skierowane dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Aldona Derdziak

"Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni" - Pani Aldono to cytat wycięty z Waszego artykułu...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Tutaj jest kwestia tego, że otrzymywanie świadczenia przedemerytalnego oznacza, iż nie można zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a co za tym idzie - nie można ubiegać się o to dofinansowanie. Natomiast w kolejnym zdaniu przytoczonego fragmentu są wskazane nieliczne wyjątki, które dotyczą niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych oraz absolwentów KIS i CIS. Wspomniał Pan jednak jedynie o tym świadczeniu, więc jak rozumiemy żaden z tych wyjątków nie dotyczy Pana sytuacji.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie i od razu rozpocząć działalność? Czy trzeba odczekać jakiś okres czasu zanim zajmę się biznesem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Nie, działalność możesz zacząć prowadzić dopiero po otrzymaniu dofinansowania. Urząd pracy wskaże Ci najwcześniejszy i najpóźniejszy możliwy termin.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy podczas 12- miesięcznego okresu prowadzenia działalności będę mógł jednocześnie rozpocząć pracę jako stypendysta w grancie naukowym lub zacząć studia doktorskie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jakub

O takie szczegóły należy dopytać w swoim urzędzie pracy. Odpowiedź może być zawarta w regulaminie danego naboru wniosków.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość

Witam o co chodzi z tym aktem notarialnym o poddaniu się egzekucji, czyli że nie muszę wtedy mieć poręczycieli jeśli taki akt podpisze przez notariusza????

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Tak, wiele urzędów akceptuje taką formę zabezpieczenia, wtedy poręczenie nie jest już potrzebne. Więcej na temat takiego zabezpieczenia i możliwości jego zastosowania dowiesz się w swoim UP.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy trzeba mieć jakiś majątek czy jak to działa

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Nie trzeba, rolą takiego dokumentu jest uprościć proces windykacyjny i uniknąć postępowania sądowego. Dzięki niemu urzędowi pracy łatwiej jest wyegzekwować środki od osoby, która nie wywiązuje się z umowy o dofinansowanie (np. wydała pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem).

Odpowiedz

J
Jessica
Gość

Czy jeśli chce założyć spółkę cywilną to mogę skorzystać z dotacji ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jessica

Nie, dofinansowanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które zamierzają prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Jak liczyć ZUS w tym roku - ulga na start a potem mały zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

O kwestie dotyczące składek ZUS najlepiej pytać bezpośrednio jego pracowników, korzystając np. z formularza dostępnego na stronie ZUS-u lub jego infolinii.

Odpowiedz

E
Emilia
Gość

Czy mogę liczyć na dofinansowanie, jeśli w wieku 18 lat chcę założyć własną działalność, ale uczę się jeszcze w szkole średniej?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Emilia

Jeśli się uczysz, to nie posiadasz statusu bezrobotnego, a wtedy nie możesz skorzystać z dotacji.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość

Dzień Dobry. w ile dni maksymalnie po otrzymaniu pieniędzy muszę zgłosić dzialalność do ceidg ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Konrad

Zwykle w kilka, kilkanaście dni, przy czym dokładny termin jest podany w umowie zawartej z urzędem - i to do niego musisz się zastosować.

Odpowiedz

R
Roksana
Gość

Dzień dobry Czy mój tata będąc na emeryturze może skorzystać z takiego dofinansowania ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Roksana

Jeśli Twój tata nie jest zarejestrowany jako bezrobotny, to nie będzie to możliwe.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Jeżeli we wniosku napisze że kupię np pile motorowa w cenie 6000 to czy faktycznie muszę kupić tą pile.za.konkretnie ta kwotę??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Kwota może nieznacznie odbiegać od zadeklarowanej, ale nieznacznie (najczęściej nie więcej niż kilkadziesiąt złotych). Jeśli różnica byłaby większa, trzeba zgłosić to urzędowi w odpowiedniej formie (o szczegóły musisz zapytać w swoim UP).

Odpowiedz

A
Asia
Gość

Dzień dobry,

Dostałam informacje o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku o dofinansowanie do działalności. Pewne rzeczy nie zostały uwzględnione przez urząd pracy i kosztorys został skorygowany- pomniejszona wysokość dofinansowania. Czy mogę zrezygnować z tego przyznanego dofinansowania (nie podpisa