Wróć

15 września 2023 r. usługa została wycofana z oferty Aion Banku.

Aion Globalne Inwestycje – automatyczne inwestowanie z Aion Bankiem

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

9 komentarzy
Aion Globalne Inwestycje – automatyczne inwestowanie z Aion Bankiem
Spis treści
Główne cechy oferty Aion Globalne Inwestycje

W co inwestujesz?

W fundusze inwestycyjne typu ETF, które odwzorowują zachowanie wybranych indeksów akcyjnych i obligacyjnych.

Jak inwestujesz?

Pasywnie; wybierasz jeden z trzech planów inwestycyjnych i sposób alokacji aktywów, a całą resztą zajmuje się robodoradca; algorytm dokonuje transakcji samodzielnie, nawet kilka razy w tygodniu.

Co musisz zrobić, by móc korzystać z usługi?

Zainstalować aplikację mobilną Aion Banku, założyć w nim konto i zawrzeć umowę o zarządzanie portfelem – wszelkich formalności dopełnisz mobilnie, w kilkanaście minut.

Ile kosztuje inwestowanie z Aionem?

Jest tylko jedna opłata (miesięczna), która w zależności od wybranej oferty konta wynosi 19,99 (w wariancie Light, gdzie ponosisz ją osobno. Samo konto kosztuje 19,99 zł, ale opłaty można uniknąć, utrzymując określone saldo na rachunku Aion Oszczędności), 29,99 (Smart) lub 49,99 zł (All-inclusive).

Do kogo kierowana jest usługa?

Osób, które poszukują alternatyw dla niskooprocentowanych lokat i obligacji skarbowych, ale nie mają czasu lub po prostu chęci samodzielnie inwestować na giełdzie; początkujących i średniozaawansowanych inwestorów, którzy chcieliby wygodnie inwestować w ETF-y, a przy tym są otwarci na innowacje.

Robodoradztwo inwestycyjne istnieje już od dekady, ale dopiero od niedawna przyciąga uwagę szerokiego grona inwestorów. Jeśli chodzi o Polskę, przełom nastąpił w 2020 roku, kiedy to radykalna obniżka stóp procentowych i rosnąca inflacja stały się silną motywacją do poszukiwania nowych sposobów inwestowania.

W tamtym czasie wiele osób zaczęło inwestować na giełdzie, z czego część zdecydowała się przy tym skorzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji, czyli właśnie robodoradców inwestycyjnych. Ten trend wciąż przybiera na sile, więc jeśli zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po pomoc algorytmów informatycznych, to Aion Bank jest dobrym miejscem, żeby się o tym przekonać. Jego usługę, Aion Globalne Inwestycje, możesz bowiem przetestować za darmo – o tym, jak to zrobić, będzie jeszcze mowa.

Bank Aion – automatyczne inwestowanie w ETF-y

Istota robodoradztwa polega na tym, że decyzje w zakresie inwestowania środków podejmuje specjalnie zaprojektowany algorytm. Jest to zatem tzw. inwestowanie pasywne, które wymaga od Ciebie minimalnego zaangażowania, głównie na samym początku korzystania z usługi. Z taką charakterystyką spotkasz się niezależnie od tego, czy wybierzesz Aion Bank, czy inną instytucję udostępniającą automatyczne inwestowanie. Warto dodać, że w Polsce podobną usługę oferuje jeszcze ING Bank Śląski, PKO BP i słowacki Finax.

W Aionie automatyczne inwestowanie ogranicza się do ETF-ów, czyli funduszy indeksowych, ale nie należy postrzegać tego jako wady. W przypadku robodoradztwa jest to standardem, bo z założenia ma być ono proste, tanie i zrozumiałe dla każdego inwestora. Fundusze inwestycyjne typu ETF sprawdzają się tu idealnie, ponieważ inwestują nie w pojedyncze spółki, lecz najczęściej w cały rynek (indeks giełdowy), a przy tym pobierają niskie opłaty za zarządzanie (ok. 0,1-0,2% rocznie). Warto dodać, że w przypadku klasycznych funduszy inwestycyjnych koszty są znacznie wyższe i sięgają nawet kilku procent rocznie. Istotny jest też fakt, że same fundusze, w które inwestuje robodoradca Aion, są oferowane przez znanych i cenionych dostawców, takich jak Vanguard, iShares czy SPDR.

Nabywając jednostki danego funduszu ETF, wypracujesz praktycznie taki sam zysk lub stratę, jak indeks akcyjny lub obligacyjny, który jest przez ten ETF naśladowany. Twój wynik będzie zatem na poziomie średniej rynkowej, czyli – jak pokazują rozmaite statystyki – lepszy od wielu inwestorów, którzy samodzielnie inwestują na giełdzie, a nawet od profesjonalnych zarządców funduszy inwestycyjnych.

Roboty Aion Banku wybiorą ETF-y na podstawie krótkiej ankiety, w której określisz m.in. swoje doświadczenie z inwestowaniem, znajomość ETF-ów, cele finansowe czy horyzont inwestycyjny. Kupią dla Ciebie kilka lub kilkanaście z nich, tworząc portfel dopasowany do akceptowanego przez Ciebie poziomu ryzyka inwestycyjnego oraz oczekiwanego zysku. Co ważne, same zajmą się też wykonaniem wszelkich transakcji – Tobie pozostaje śledzić w aplikacji rezultaty ich poczynań.

Jak zacząć inwestować z Aionem?

Z oferty inwestycyjnej możesz skorzystać po założeniu konta w Aion Banku. Szerzej na temat jego rachunków napisaliśmy już tutaj, więc w tym miejscu wspomnijmy jedynie, że konto założysz wygodnie w kilka minut za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dodajmy przy tym, że Aion jest bankiem w pełni cyfrowym, który zamiast typowych opłat i prowizji stosuje subskrypcje. Udostępnia też warunkowo bezpłatny wariant rachunku (Light), jednak automatyczne inwestowanie jest w nim dodatkowo płatne.

Żeby inwestować z pomocą robodoradcy, musisz najpierw uruchomić aplikację Aionu i wypełnić wspomnianą ankietę. Pytań jest ponad 20, nie są one trudne, ale za to dość zróżnicowane. Warto przyłożyć się do odpowiedzi, bo dzięki temu system będzie mógł możliwie najlepiej określić Twoje oczekiwania inwestycyjne, stosunek do ryzyka i cierpliwość w czekaniu na zyski. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz informację, czy zostałeś sklasyfikowany jako inwestor ostrożny, umiarkowany, czy dynamiczny. Co ciekawe, możesz również zobaczyć komunikat, że inwestowanie prawdopodobnie nie jest dla Ciebie i powinieneś pozostać przy bezpiecznym oszczędzaniu.

Inwestowanie z Aionem krok po kroku:

  1. Załóż w Aion Banku konto w PLN i bezpłatny rachunek walutowy w EUR
  2. Wypełnij ankietę inwestycyjną
  3. Zasil rachunek w PLN i wymień środki na EUR lub od razu wpłać EUR
  4. Zainwestuj środki w wybrany plan inwestycyjny

Szczegóły oferty inwestycyjnej Aionu

To, jak zostaniesz sprofilowany, ma charakter czysto informacyjny i nie rzutuje na sposób działania robodoradcy. Wpływa na to dopiero kolejny etap, w którym musisz wskazać jeden z trzech planów inwestowania pieniędzy (do wyboru jest Tarcza inflacyjna, Globalne Inwestycje i Nowa Rzeczywistość) oraz określić, w jakich proporcjach algorytm ma lokować środki w ETF-ach akcyjnych i obligacyjnych (w przypadku Tarczy Inflacyjnej są one narzucone z góry). Im większy wybierzesz udział indeksów obligacji, tym niższe będzie ryzyko portfela i mniejszy potencjał zysku. Jeśli oczekujesz bardziej agresywnego inwestowania, musisz zwiększyć udział funduszy akcyjnych (może on wynosić nawet 100%).

W co inwestuje robodoradca Aion Banku?

Tarcza Inflacyjna

Globalne Inwestycje

Nowa Rzeczywistość

Obligacje skarbowe największych gospodarek m.in. USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii

Obligacje strefy euro

Obligacje strefy euro

Obligacje korporacyjne globalnych potęg m.in. Microsoft, Deutsche Telekom

Akcje renomowanych spółek z różnych rynków finansowych: USA, Europy, Azji i Rynków Wschodzących

Akcje globalnych spółek z różnych rynków finansowych

Akcje potężnych korporacji m.in. Apple, Coca-Cola, Starbucks

Akcje firm działających w takich obszarach jak: digitalizacja, sztuczna inteligencja, zdrowie i czysta energia (np. Google, Zoom, Pfizer)

Opracowanie własne na podstawie materiałów Aion Banku.

Wybór planów jest stosunkowo mały, ale powinien zaspokoić potrzeby większości inwestorów. Jeśli oczekujesz prostego rozwiązania, które w teorii powinno uchronić Twoje oszczędności przed inflacją, możesz wybrać jednowariantową Tarczę Inflacyjną. Druga opcja będzie dobrym wyborem, jeśli jesteś gotów na nieco większe ryzyko, ale chcesz pozostać w kręgu renomowanych spółek działających w tradycyjnych sektorach gospodarki. Trzeci plan możesz rozważyć wówczas, jeśli widzisz potencjał do dalszego wzrostu firm, które są niejako liderami zachodzących zmian i postpandemicznej rzeczywistości.

Warto dodać, że aplikacja Aionu na bieżąco wyświetla informacje niezbędne do określenia swojej strategii inwestowania. Pokazywane są krótkie opisy poszczególnych planów, ETF-y, w które będzie inwestował algorytm, a także przykłady spółek, na jakie uzyskasz ekspozycję. Co istotne, w dowolnym momencie możesz zamknąć portfel i utworzyć nowy. Masz też możliwość założenia kilku portfeli na różnych poziomach ryzyka, co pozwoli Ci zrealizować różne cele inwestycyjne.

Zaletą usługi Aion Globalne Inwestycje jest fakt, że inwestowanie możesz rozpocząć już od 20 EUR. Co ważne, waluta europejska jest jednak jedyną, w jakiej możesz lokować swoje środki. Poza ryzykiem spadku wartości ETF-ów dochodzi tutaj zatem ryzyko walutowe, wynikające z możliwości wystąpienia niekorzystnych zmian kursu EUR/PLN. Plusem jest natomiast to, że w aplikacji Aionu możesz w kilka sekund otworzyć darmowy rachunek walutowy i wymienić walutę po świetnym kursie międzybankowym.

Czy inwestowanie z Aion ETFmatic jest bezpieczne?

Zautomatyzowane inwestycje w ofercie Aionu to zasługa firmy ETFmatic, którą bank kupił jeszcze w 2020 roku. Jej platforma inwestycyjna już wcześniej cieszyła się dużym uznaniem inwestorów, teraz ma pomóc nowemu bankowi zdominować w Polsce obszar inwestowania w ETF-y. Warto zaznaczyć, że Aion Bank przejął ETFmatic „w całości”. Chodzi tutaj zatem nie tylko o platformę do inwestowania, ale również cały zespół zarządzający. Bank zaufał więc specjalistom i zachował sprawdzone, wcześniej wypracowane rozwiązania oraz technologie.

Sam Aion Bank jest instytucją zarejestrowaną w Belgii, co niesie ze sobą dwie ważne implikacje. Po pierwsze, w odróżnieniu od polskich biur maklerskich nie wyśle do Ciebie formularza PIT-8C, lecz jedynie zestawienie transakcji podlegających opodatkowaniu; ponieważ zawierasz je w EUR, trudności może przysporzyć Ci rozliczenie podatku od zysków kapitałowych. Po drugie, Aion podlega gwarancjom Belgijskiego Funduszu Gwarancyjnego, które wynoszą 100 000 EUR (dla środków na rachunku) i 20 000 EUR (dla instrumentów finansowych).

Reasumując, korzystając z usług Aionu możesz liczyć na bezpieczeństwo porównywalne z tym, które zapewniają polskie banki czy domy maklerskie. Faktem jest jednak, że to instytucja zarejestrowana za granicą, co wiąże się z pewnymi niedogodnościami np. przy rozliczaniu podatków.

Czy warto korzystać z Aion Globalne Inwestycje? Jak za darmo przetestować usługę?

Usługa Aionu dopiero wystartowała, więc póki co trudno jeszcze dokładnie ocenić jej efektywność. Już teraz możemy jednak powiedzieć, że wygląda zachęcająco i jest warta przynajmniej samodzielnego przetestowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest adresowana do wytrawnych inwestorów giełdowych, lecz głównie do tych, którzy dopiero chcą wejść lub niedawno weszli na rynek.

Platforma Aionu jest przejrzysta, estetyczna i zapewnia dostęp do niezłej oferty robodoradztwa. Do wyboru masz sporo różnych dostawców ETF-ów, co nie jest standardem w przypadku tego typu usług. Plany inwestowania są wprawdzie tylko trzy, ale nie stanowi to poważniejszego ograniczenia. Większości inwestorom to w zupełności wystarczy, bo przecież dodatkowo pojawia się tutaj możliwość swobodnego określania udziałów ETF-ów akcyjnych i obligacyjnych. Co ważne, robodoradca Aionu będzie pilnował, żeby te udziały zostały utrzymane – rebalancing może odbywać się nawet kilka razy w tygodniu.

W aplikacji Aion Banku możesz na bieżąco podglądać stan swoich inwestycji, jak również łatwo zasilać portfel inwestycyjny. Na żadnym etapie korzystania z usługi nie występują ukryte prowizje czy opłaty, nie musisz też wiązać się z nią długoterminowo. Co istotne, wszelkie informacje na temat jej działania i kosztów są napisane przystępnym językiem, który z łatwością zrozumieją nawet początkujący inwestorzy.

Wydaje się, że największym minusem produktu Aionu jest konieczność ponoszenia stałej miesięcznej opłaty za korzystanie z konta. Do wyboru jest pakiet Smart za 29,99 zł i All-inclusive w cenie 49,99 zł, przy czym warto podkreślić, że dodatkowo otrzymujesz tutaj dostęp do innych atrakcyjnych produktów – choćby naprawdę nieźle oprocentowanych kont oszczędnościowych. Możesz też wybrać dość okrojony plan Light, ale w tym wypadku uniknięcie opłaty za prowadzenie rachunku wymaga utrzymania określonego salda na koncie oszczędnościowym, a i tak możliwość inwestowania z robodoradcą będzie Cię kosztowała 19,99 zł miesięcznie.

Opłaty rzędu 20, 30 czy 50 zł miesięcznie mogą wydawać się spore, ale pamiętaj, że inwestując samodzielnie na giełdzie też ponosisz koszty transakcyjne. Same prowizje za zakup i późniejszą sprzedaż akcji spółki lub ETF-a wyniosą prawdopodobnie minimum kilkanaście złotych – a to przecież tylko jedna inwestycja.

Komentarze

(9)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Alex
Gość

Ciekawe jakie wyniki będą osiągać robodoradcy w czasie bessy... no ale jak ktoś myśli o perspektywie kilkuletniej, to taki Aion czy Finax może nie będą złe

Odpowiedz

B
Błażej
Gość

Globalne Inwestycje są uruchamiane od razu z ROR, czy też trzeba je później jakoś aktywować? Pytam w kontekście tych promocyjnych okresów na testowanie usługi. Jeśli trzeba je aktywować, to okres promocyjny jest od założenia konta czy od aktywacji Globalnych Inwestycji?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Błażej

Trzeba aktywować, ale to raptem kilka minut pracy. Okresy promocyjne liczone są od momentu założenia konta.

Odpowiedz

W
Wik
Gość

Przymierzam się do skorzystania z Aion inwestycje, tylko kwestie podatkowe mnie zastanawiają. Czy na koniec roku bank wyśle wyliczony dochód do wpisania w PIT38, czy listę wszystkich transakcji kupna i sprzedaży zrealizowanych przez robota? Jeśli to drugie to dzień zejdzie na rozliczenie podatku, przeliczenia kursów :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wik

Niestety Aion Bank wysyła tylko listę wszystkich transakcji. Podatek trzeba przeliczyć samemu :(

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
@Aldona Derdziak

Nie. Będzie PIT dla nas obiecali. :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dominik

Widocznie Aion wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. To dobra wiadomość :)

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Czy można samodzielnie wybierać akcje do inwestowania czy do wyboru są tylko trzy plany o których piszecie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Patryk

Niestety nie - można wybrać plan, ale dalej już inwestuje za nas robodoradca.

Odpowiedz