Konto walutowe w Aion Banku - Opłaty, Recenzja, Opinie

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.

Jednym z elementów oferty Aion Banku jest konto walutowe. Nie mogło być inaczej, skoro to właśnie oferta walutowa (obok oszczędnościowej) ma przekonać klientów do skorzystania z usług cyfrowego banku.

Spis treści

Możliwość otwarcia rachunków walutowych w kilku najpopularniejszych walutach obcych dotyczy wszystkich posiadaczy konta osobistego Aion Banku. W pewnym sensie jest to zatem bardziej dodatek do oferty banku mobilnego, który daje możliwość wymiany walut, niż samodzielny produkt.

Konto walutowe w Aion Banku – opłaty i prowizje

Poniżej zaprezentowano najważniejsze parametry konta walutowego Aion Banku:

Waluta
EUR, USD, GBP i CHF
Konto
0 zł
Karta
niedostępna
Konto osobiste
TAK
Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK


Informacje ogólne
Waluta

EUR, USD, GBP i CHF

Średni spread w % dla 4 głównych walut

Bank pobiera prowizję za wymianę walut.

Oprocentowanie rachunku

0%

Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK

Wymagane konto

Konto Aion Easy

Konto
Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Karta
Miesięczna opłata za kartę

niedostępna

Przelewy
Przelew krajowy w walucie przez Internet

0 zł

Koszt przelewu walutowego przychodzącego

0 zł

Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

0 zł

Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

4,99 zł

Co oferuje konto walutowe w Aion Banku?

Oto, co składa się na ofertę walutową Aion Banku.

Konto w euro, dolarach, funtach lub frankach

Aion Bank oferuje 4 waluty, w których prowadzone są rachunki walutowe: EUR, USD, GBP i CHF.

Aplikacja Aion Bank

Aion Bank jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że umożliwia jedynie zdalne zarządzanie produktami. Klienci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, w której zleca się wszelkie operacje, w tym m.in. przelewy krajowe i zagraniczne.

SEPA Instant

Posiadacze konta walutowego w Aion Banku prowadzonego w euro mogą korzystać z możliwości zlecenia natychmiastowego przelewu SEPA (SEPA Instant). Taki transfer jest płatny – w zamian środki w europejskiej walucie powinny znaleźć się na rachunku odbiorcy nie później niż po 15 minutach.

Kto może skorzystać z oferty?

Do otwarcia konta walutowego niezbędne jest posiadanie rachunku osobistego:

 • Konto
  0 zł / 5 zł

 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł / 1%

 • Przelew internetowy
  0 zł
Przewalutowanie transakcji w walutach obcych po kursie międzybankowym.

Aby zostać klientem banku mobilnego, wymagana jest pełnoletność oraz posiadanie ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).

Jak założyć konto walutowe w Aion Banku?

Dla obecnych klientów Aion Banku proces zakładania konta walutowego sprowadza się do jego dodania w aplikacji mobilnej.

Osoby, które dotąd nie miały styczności z Aion Bankiem, muszą pobrać aplikację oraz przejść w niej cały proces rejestracji. Wymagana jest weryfikacja tożsamości metodą na selfie (zdjęcie dokumentu i twarzy).

Przydatne produkty powiązane

Aion Bank ma też propozycje dla oszczędzających:

Konto oszczędnościowe

 • Oprocentowanie
  5,6%

 • Okres obowiązywania
  do 31.05.2024 r.
 • Zakres kwot
  bez limitu
 • Konto osobiste
  TAK

Aion Oszczędności EUR

Aion Bank
 • Oprocentowanie
  1,5%
 • Okres obowiązywania
  do 15.12.2023
 • Zakres kwot
  bez limitu
 • Konto osobiste
  TAK

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
3.5

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.

Zaletą Konta walutowego w Aion Banku są niezwykle korzystne kursy wymiany. Bank pozwala również na oszczędzanie w EUR. Minusy? Brak osobnej karty do rachunku – musi nam wystarczyć „plastik” powiązany z głównym kontem w PLN.
Spis treści

Zalety

 • świetne kursy wymiany walut (także w weekend)
 • bezpłatne przelewy walutowe

Wady

 • tylko cztery główne waluty
 • brak karty walutowej (korzystne przewalutowania tylko z konta PLN)

Oto moja ocena oferty walutowej Aion Banku.

Ogólna ocena
(3.5)
Dostępne waluty i spread
(3.5)

Podstawowym „zgrzytem” jest raczej ubogi wybór walut, w których może być prowadzony rachunek. Bank oferuje konta wyłącznie w najpopularniejszych walutach obcych: EUR, USD, GBP i CHF. Trzeba uczciwie przyznać, że pod tym względem ustępuje sporej części konkurencji. Z drugiej strony, dla większości klientów taki wybór będzie w zupełności wystarczający.

Międzybankowy kurs wymiany walut

Przy realizacji transakcji walutowych Aion stosuje kursy z rynku międzybankowego, co upodabnia go do popularnego wśród podróżników Revoluta. Jest to równoznaczne z bezspreadową wymianą walut – w przypadku Aion Banku także w weekendy i to zarówno podczas transakcji kartą, jak i przy okazji wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie.

Kurs jest aktualizowany co kilka sekund. Aion zapewnia pełną transparentność, udostępniając w aplikacji kursy dla wybranych par walutowych (możesz ustawić pary, które Cię interesują) oraz kalkulator. Rzecz jasna obowiązujący kurs jest również podawany w momencie zlecania transakcji.

Do każdej operacji związanej z przewalutowaniem doliczana jest niewielka prowizja, która nie wpływa znacząco na atrakcyjność warunków takich transakcji.

Atrakcyjność opłat
(4)

W przypadku Aion Banku mówimy nie tylko o kosztach konta, co wszystkich usług wchodzących w skład pakietu Easy. W tym kontekście na uwagę zasługuje przede wszystkim koszt planu. Choć nie dotyczy to stricte konta walutowego, musisz liczyć się z opłatą za wydanie karty w PLN, gdybyś chciał z niej korzystać.

Plusem – i tutaj powracam do tematu walut – jest stosunkowo niewielka opłata za zlecenie przelewu SWIFT, która (co niezwykle istotne) ma charakter sztywny, tzn. nie jest uzależniona od kwoty transferu.

Możliwości i korzyści
(2.5)

Należy sobie uczciwie powiedzieć, że oferta Aion Banku jest mocno okrojona (przynajmniej w porównaniu za stanem bezpośrednio po starcie działalności tej instytucji w Polsce). Na szczęście bank nie zrezygnował z produktów walutowych – wypada więc przedstawić możliwości, jakie w tym zakresie proponuje.

Aplikacja mobilna

Aplikacja Aion Banku jest czytelna, ale wynika to głównie z prostego faktu, że nie jest szczególnie rozbudowana. Można powiedzieć, że odzwierciedla tym samym raczej skromną ofertę banku mobilnego, która ogranicza się głównie do konta, produktów walutowych i oszczędnościowych.

Aplikacja mobilna Aion Banku
Aplikacja Aion Bank

Natychmiastowe przelewy SEPA

Choć Aion nie udostępnia klientom przelewów ekspresowych w polskiej walucie, to pozwala na wysłanie przelewu natychmiastowego SEPA (a więc transferu w euro między bankami z siedzibą na terytorium EOG).

Istotny jest jednak fakt, że taki transfer jest płatny – jeśli Twoim priorytetem jest uniknięcie kosztów, zleć go w standardowym trybie. Pamiętaj też, że przelew w innej walucie niż euro nie zostanie zrealizowany natychmiastowo.

Brak karty walutowej – czy to rzeczywiście duży problem?

Przeglądając parametry konta walutowego, zauważyłeś zapewne, że Aion Bank nie wydaje do niego osobnej karty. Klienci otrzymują bowiem jedynie kartę powiązaną z rachunkiem głównym w PLN (nie jest to więc karta wielowalutowa). W teorii to dość duży mankament; wszak podczas pobytu za granicą warto byłoby posługiwać się kartą w lokalnej walucie.

W praktyce ten problem nie powinien jednak dyskwalifikować oferty Aion Banku, a to dlatego, że dzięki korzystnym przewalutowaniom zagraniczne płatności kartą do konta głównego również są przeliczane po kursie międzybankowym. Za granicą wystarczy więc kontrolować saldo na rachunku w PLN (nie w obcej walucie) i dopilnować, by znajdowały się na nim odpowiednie środki. Tak czy inaczej, nie musisz się martwić o dodatkowe koszty.

Przypominam też, że kartę Aion Banku (fizyczną lub wirtualną) możesz dodać do cyfrowych portfeli Google Pay i Apple Pay.

Podsumowując, oferta Aion Banku w zakresie konta walutowego przyda się do przeprowadzania korzystnych transakcji wymiany walut i zlecania przelewów na rachunki w obcej walucie. Z kolei w przypadku zagranicznych płatności i wypłat gotówki z bankomatów jego rolę z powodzeniem przejmuje rachunek w PLN wraz z wydaną do niego kartą fizyczną lub wirtualną.

Konto walutowe w Aion Banku. Czy warto?

Korzystne kursy wymiany oraz możliwość oszczędzania w obcych walutach – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Aion Banku.

Nie zmieniają tego nawet pewne mankamenty, choć to głównie kwestia oczekiwań konkretnego klienta. Jeśli po prostu zależy Ci na wymianie najpopularniejszych walut na atrakcyjnych warunkach i nie potrzebujesz osobnej karty (wielo)walutowej, możesz śmiało dać Aionowi szansę.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wypłacić gotówkę z konta walutowego Aion Banku?

Sposobem na wypłatę gotówki z konta walutowego jest przetransferowanie środków na rachunek w PLN. Stamtąd możemy pobrać gotówkę w formie wypłaty z bankomatu, ew. przesłać środki dalej, np. na własne konto w innym banku.

Jak wpłacić gotówkę, np. euro, na konto walutowe w Aion Banku?

Aion Bank nie umożliwia dokonywania wpłat gotówkowych w walucie obcej. Konto można zasilić jedynie przelewem lub z poziomu karty płatniczej innego banku.

Jak zamknąć konto walutowe w Aion Banku?

Konto walutowe (bez likwidowania konta głównego w PLN) można zamknąć w aplikacji, wybierając przy wybranym koncie opcję Zamknij rachunek. Wcześniej należy zadbać o zerowe saldo zamykanego rachunku.

Komentarze i opinie

(12)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Maciek
Gość

Nie działa aplikacja mobilna, ciągle się wiesza

Odpowiedz

M
Michal
Gość

Pytanie:

Przy założeniu konta 1.10.2021 z kodem NAJLEPSZEFREE, otwarciu konta 1% w EUR i przelewie 100 EUR na nie.

Aby zmienic plan z All-Inclusice na Light bez kosztow, musze to zrobic do 31.10.2021.

Kapitalizacja nie zdazy sie ziscic, poniewaz aby przejsc na light MUSZĘ polikwidowac wszystkie konta platne, przed tym przelac na zwykle euro konto owe 100 EUR i zamknac konta i otworzyc nowe EUR 0,5%.

Jaki jest zatem sens korzystania z ALLINCLUSIVE ? NA zwyklym lightcie mialbym juz odsetki 1/12*0,5%, a na allinclusive 0.

Odpowiedz

R
roger
Gość
@Michal

Nie rozumiem założenia, że zmianę planu z all na light musisz zrobić do 31.10. Przecież kod daje 2 miesiące darmowego korzystania, więc spokojnie zdążysz odebrać odsetki z 1% na koncie w euro.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@roger

Ok, my bad.

Musze rachunki polikwidowac najpozniej 31.12, a pewnie ze wzgledu bezpieczenstwa "po swietach".

Tylko jedna kapitalizacja 1% (z mniejszej kwoty), niz dwie skladane po 0,5%?

Kwota 100EUR oczywiscie przykladowa.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Michal

Sorry, ze do 30.11 :) ale pytanie nadal wazne.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michal

Tak, do 30 listopada powinieneś zmienić plan, aby Aion Bank nie naliczył Ci standardowych opłat za plan All-Inclusive. Ten najdroższy wariant umożliwia lokowanie oszczędności na najlepszych warunkach.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Aldona Derdziak

No ale do tego zmierzam.


Przy planie free mam 2 miesiace * 0,5%.

Przy planie all-inlcusive z promocji mam 1 miesiac * 1%.


Uwzgledniajac kapitalizacje, bardziej oplaca mi sie zalozyc konto free niz all-inclusive z promocji.

Czy robie gdzies blad ?


Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Michal

Przy tak małych kwotach np. 100 EUR to różnicy nie będzie żadnej. W skali miesiąca nawet centa różnicy z tego nie będzie. A przy wyższych kwotach to opłacalność będzie zależała pewnie od tego ile konkretnie chcesz wpłacić i jak długo chcesz trzymać środki na koncie. Jeśli tylko przez miesiąc, to na pewno opcja all-inclusive bedzie lepsza

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Artur

Kwota większa.

Chce inwestować 3 miesiące.

Moje pytanie jest co się stanie z odsetkami z dni 32-59, jeśli 59. dnia będę likwidował konto.

Czy nie lepiej zlikwidować dnia 31. i wpłacić na zwykłe 0.5%.?

Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Michal

Z tego co mnie pisali w podobnej sytuacji, to w tym przypadku wypłacą ci normalnie odsetki. Jeśli zlikwidujesz np. 50. dnia, to naliczą ci proporcjonalnie za właśnie taki okres, ale możesz jeszcze upewnić się u nich na czacie. Na moje oko lepiej zatem nie likwidować i dopiero po tych 2 miesiącach przejść na 0,5%.

Odpowiedz

M
MareK
Gość

Witam Mam zapytanie o konto walutowe oszczędnościowe w euro. Czy oprocentowanie jest naliczane na zwykłym rachunku walutowym czy musze otworzyć do tego dodatkowo konto oszczędnościowe? I przy okazji zapytam, czy Aion oferuje oprocentowanie dla kont walutowych w USD?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@MareK

Oprocentowane jest konto oszczędnościowe w euro, które należy otworzyć dodatkowo, niezależnie od konta walutowego. Rachunek walutowy w USD nie jest oprocentowany, Aion nie oferuje też kont oszczędnościowych w tej walucie.

Odpowiedz