Wróć
Analiza produktowa

Konto walutowe w Aion Banku

Jednym ze składników oferty Aion Banku jest konto walutowe. Nie mogło być inaczej, skoro to właśnie oferta walutowa (obok oszczędnościowej) ma przekonać szerokie grono klientów do skorzystania z usług cyfrowego banku. Czy rzeczywiście jest ona konkurencyjna? Czy wygrywa z propozycjami innych banków i fintechów?
Opracowane przez:
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński Analityk produktów finansowych
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja(3.5/5)
  • Opinie(12)

Aion Bank wkroczył na polski rynek z przytupem, oferując nie tylko konto osobiste, ale również interesujące produkty i usługi dla oszczędzających, inwestorów i obracających walutami obcymi. Ci ostatni mogą być zainteresowani otwarciem rachunków walutowych – stąd dobrym pomysłem będzie przyjrzenie się tej propozycji.

Parametry i opłaty

Sprawdźmy więc, z jakimi opłatami (i czy w ogóle) muszą się liczyć posiadacze konta walutowego w Aion Banku:

Waluta
EUR, USD, GBP i CHF
Konto
0 zł
Karta
niedostępna
Konto osobiste
TAK
Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK


Pokaż szczegóły
Informacje ogólne
Waluta

EUR, USD, GBP i CHF

Średni spread w % dla 4 głównych walut

Bank pobiera prowizję za wymianę walut.

Oprocentowanie rachunku

0%

Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK

Wymagane konto

Konto Aion Easy

Konto
Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Karta
Miesięczna opłata za kartę

niedostępna

Przelewy
Przelew krajowy w walucie przez Internet

0 zł

Koszt przelewu walutowego przychodzącego

0 zł

Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

0 zł

Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

0 zł

Najważniejsza informacja wynikającą z powyższych parametrów jest taka, że konto (lub konta, o ile otworzysz ich więcej) prowadzone jest za darmo, a więc nie generuje żadnych stałych kosztów. Powinno to ucieszyć w szczególności te osoby, które nie zamierzają korzystać z takiego rachunku zbyt regularnie.

Wymagane jest za to otwarcie konta osobistego Aion Bank, które jednak wiąże się z opłatami.

Międzybankowy kurs wymiany walut

Przy realizacji transakcji walutowych Aion stosuje kursy z rynku międzybankowego, co upodabnia go do popularnego wśród podróżników Revoluta. Jest to równoznaczne z bezspreadową wymianą walut – w przypadku Aion Banku także w weekendy i to zarówno podczas transakcji kartą, jak i przy okazji wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie.

Kolejna konsekwencja jest taka, że kurs jest aktualizowany co kilka sekund. Aion zapewnia pełną transparentność, udostępniając w aplikacji kursy dla wybranych par walutowych (możesz ustawić pary, które Cię interesują) oraz kalkulator. Rzecz jasna obowiązujący kurs jest również podawany w momencie zlecania transakcji.

Atrakcyjność kursów stosowanych przez Aion Bank najlepiej sprawdzić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić za PLN 500 EUR, mając do dyspozycji następujące opcje: przelew wewnętrzny między kontami w Aion Banku, popularny kantor internetowy oraz wymianę w „tradycyjnym” banku (poza bankowym kantorem). Ile zapłacimy za kupno waluty?

Kursy sprzedaży EUR
Aion Bank Kantor internetowy Bank tradycyjny
Kurs wymiany 4,5066 4,5174 4,7268
Koszt wymiany 2253,00 zł 2258,70 zł 2363,40 zł
Kursy sprzedaży EUR obowiązujące 09.02.2022 ok. 14.00.

Jak widzisz, taka transakcja w Aion Banku jest o blisko 6 zł tańsza niż w kantorze internetowym i o ponad 100 zł tańsza niż w przypadku wymiany waluty w banku.

Aplikacja mobilna Aion Bank

Aion Bank jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że umożliwia jedynie zdalne zarządzanie produktami. Klienci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, w której można zlecać wszelkie operacje (w tym m.in. natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne).

Aplikacja mobilna Aion Banku
Aplikacja Aion Bank.

Natychmiastowe przelewy SEPA

Choć Aion nie udostępnia klientom przelewów ekspresowych w polskiej walucie, to pozwala na wysłanie przelewu natychmiastowego SEPA (a więc transferu w euro między bankami z siedzibą na terytorium EOG).

Istotny jest jednak fakt, że o ile posiadacze planów Smart i All-Inclusive nie zapłacą za taki przelew, o tyle dla użytkowników wersji Light jest on płatny (4,99 zł). Pamiętaj też, że przelew w innej walucie niż euro nie zostanie zrealizowany natychmiastowo.

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
(3.5)

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Zaletą Konta walutowego w Aion Banku są niezwykle korzystne kursy wymiany. Bank pozwala również na oszczędzanie w EUR. Jedynym istotnym problemem jest brak osobnej karty do rachunku – musi nam wystarczyć „plastik” powiązany z głównym kontem w PLN.

Zalety

  • świetne kursy wymiany walut (także w weekend)
  • bezpłatne przelewy walutowe

Wady

  • tylko cztery główne waluty
  • brak karty walutowej (korzystne przewalutowania tylko z konta PLN)
Dostępne waluty i spread
(3.5)
Atrakcyjność opłat
(4)
Możliwości i korzyści
(2)

Sprawdź, z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, jeśli otworzysz konto walutowe w Aion Banku.

Tylko popularne waluty

Podstawowym „zgrzytem” jest raczej uboga różnorodność walut, w których może być prowadzony rachunek. Bank oferuje konta wyłącznie w najpopularniejszych walutach obcych: EUR, USD, GBP i CHF. Trzeba uczciwie przyznać, że pod tym względem ustępuje sporej części konkurencji, w tym Revolutowi. Z drugiej strony, dla większości klientów taki wybór będzie w zupełności wystarczający.

Brak karty walutowej – czy to rzeczywiście duży problem?

Przeglądając parametry konta walutowego, zauważyłeś zapewne, że Aion Bank nie wydaje do niego osobnej karty. Klienci otrzymują bowiem jedynie kartę powiązaną z rachunkiem głównym w PLN (nie jest to więc karta wielowalutowa). W teorii to dość duży mankament; wszak podczas pobytu za granicą warto byłoby posługiwać się kartą w lokalnej walucie.

W praktyce ten problem nie powinien jednak dyskwalifikować oferty Aion Banku, a to dlatego, że dzięki korzystnym przewalutowaniom zagraniczne płatności kartą do konta głównego również są przeliczane po kursie międzybankowym. Za granicą wystarczy więc kontrolować saldo na rachunku w PLN (nie w obcej walucie) i dopilnować, by znajdowały się na nim odpowiednie środki. Tak czy inaczej, nie musimy się martwić o dodatkowe koszty czy spread. Przypomnijmy też, że kartę Aion Banku (fizyczną lub wirtualną) możemy dodać do cyfrowych portfeli Google Pay i Apple Pay.

Podsumowując, oferta Aion Banku w zakresie konta walutowego przyda się do przeprowadzania korzystnych transakcji wymiany walut i zlecania przelewów na rachunki w obcej walucie. Z kolei w przypadku zagranicznych płatności i wypłat gotówki z bankomatów jego rolę z powodzeniem przejmuje rachunek w PLN wraz z wydaną do niego kartą fizyczną lub wirtualną.

Oferta warta przetestowania

Bezkonkurencyjne kursy wymiany bez dodatkowych spreadów i opłat oraz możliwość oszczędzania w obcych walutach – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Aion Banku.

Nie zmieniają tego nawet pewne mankamenty, choć w tym zakresie dużo zależy od oczekiwań konkretnego klienta. Jeśli po prostu zależy Ci na wymianie najpopularniejszych walut na atrakcyjnych warunkach i nie potrzebujesz osobnej karty (wielo)walutowej, rozważ przynajmniej darmowe przetestowanie konta walutowego i towarzyszących mu składników oferty Aion Banku.

Komentarze i opinie

(12)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Maciek
Gość

Nie działa aplikacja mobilna, ciągle się wiesza

Odpowiedz

M
Michal
Gość

Pytanie:

Przy założeniu konta 1.10.2021 z kodem NAJLEPSZEFREE, otwarciu konta 1% w EUR i przelewie 100 EUR na nie.

Aby zmienic plan z All-Inclusice na Light bez kosztow, musze to zrobic do 31.10.2021.

Kapitalizacja nie zdazy sie ziscic, poniewaz aby przejsc na light MUSZĘ polikwidowac wszystkie konta platne, przed tym przelac na zwykle euro konto owe 100 EUR i zamknac konta i otworzyc nowe EUR 0,5%.

Jaki jest zatem sens korzystania z ALLINCLUSIVE ? NA zwyklym lightcie mialbym juz odsetki 1/12*0,5%, a na allinclusive 0.

Odpowiedz

R
roger
Gość
@Michal

Nie rozumiem założenia, że zmianę planu z all na light musisz zrobić do 31.10. Przecież kod daje 2 miesiące darmowego korzystania, więc spokojnie zdążysz odebrać odsetki z 1% na koncie w euro.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@roger

Ok, my bad.

Musze rachunki polikwidowac najpozniej 31.12, a pewnie ze wzgledu bezpieczenstwa "po swietach".

Tylko jedna kapitalizacja 1% (z mniejszej kwoty), niz dwie skladane po 0,5%?

Kwota 100EUR oczywiscie przykladowa.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Michal

Sorry, ze do 30.11 :) ale pytanie nadal wazne.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michal

Tak, do 30 listopada powinieneś zmienić plan, aby Aion Bank nie naliczył Ci standardowych opłat za plan All-Inclusive. Ten najdroższy wariant umożliwia lokowanie oszczędności na najlepszych warunkach.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Aldona Derdziak

No ale do tego zmierzam.


Przy planie free mam 2 miesiace * 0,5%.

Przy planie all-inlcusive z promocji mam 1 miesiac * 1%.


Uwzgledniajac kapitalizacje, bardziej oplaca mi sie zalozyc konto free niz all-inclusive z promocji.

Czy robie gdzies blad ?


Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Michal

Przy tak małych kwotach np. 100 EUR to różnicy nie będzie żadnej. W skali miesiąca nawet centa różnicy z tego nie będzie. A przy wyższych kwotach to opłacalność będzie zależała pewnie od tego ile konkretnie chcesz wpłacić i jak długo chcesz trzymać środki na koncie. Jeśli tylko przez miesiąc, to na pewno opcja all-inclusive bedzie lepsza

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Artur

Kwota większa.

Chce inwestować 3 miesiące.

Moje pytanie jest co się stanie z odsetkami z dni 32-59, jeśli 59. dnia będę likwidował konto.

Czy nie lepiej zlikwidować dnia 31. i wpłacić na zwykłe 0.5%.?

Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Michal

Z tego co mnie pisali w podobnej sytuacji, to w tym przypadku wypłacą ci normalnie odsetki. Jeśli zlikwidujesz np. 50. dnia, to naliczą ci proporcjonalnie za właśnie taki okres, ale możesz jeszcze upewnić się u nich na czacie. Na moje oko lepiej zatem nie likwidować i dopiero po tych 2 miesiącach przejść na 0,5%.

Odpowiedz

M
MareK
Gość

Witam Mam zapytanie o konto walutowe oszczędnościowe w euro. Czy oprocentowanie jest naliczane na zwykłym rachunku walutowym czy musze otworzyć do tego dodatkowo konto oszczędnościowe? I przy okazji zapytam, czy Aion oferuje oprocentowanie dla kont walutowych w USD?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@MareK

Oprocentowane jest konto oszczędnościowe w euro, które należy otworzyć dodatkowo, niezależnie od konta walutowego. Rachunek walutowy w USD nie jest oprocentowany, Aion nie oferuje też kont oszczędnościowych w tej walucie.

Odpowiedz