Czarna karta kredytowa - ekskluzywna kredytówka dla najbogatszych

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

81 publikacji 146 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


6 komentarzy
Czarna karta kredytowa - ekskluzywna kredytówka dla najbogatszych
Spis treści

Czarne karty kredytowe to prawdziwe Rolls-Royce wśród kart płatniczych. Najlepsze z nich oferują luksusy, o jakich posiadacze standardowych "kredytówek" mogliby tylko pomarzyć. I nie mówimy tu o takich przyziemnych usługach, jak dostęp do saloniku dla VIP-ów na lotnisku czy spore zniżki w pięciogwiazdkowym hotelu na Karaibach. Właściciele najbardziej prestiżowych kart mogą liczyć na spełnienie najbardziej nietypowych zachcianek: począwszy od czarteru odrzutowca po prywatny pokaz mody u Gucciego. Bank zrobi wszystko, aby klient był zadowolony, o czym najlepiej świadczy deklaracja prezesa banku First Dubai: “Jeśli klient chce księżyc, to zrobimy wszystko, żeby go dla niego zdobyć”.

Jak wejść w posiadanie czarnej karty kredytowej?

Aby stać się właścicielem czarnej karty kredytowej, w pierwszej kolejności musimy posiadać odpowiednie dochody oraz zapewnić wymagane saldo na rachunku karty. Pod uwagę brane są również aktywa posiadane w danym banku, przy czym ich wysokość może się różnić w zależności od wystawcy. Przykładowo, JP Morgan Chasse Palladium Card jest dostępna dla osób posiadających aktywa o wartości co najmniej 10 milionów dolarów.

Warto jednak dodać, że próg majątkowy uprawniający do otrzymania ekskluzywnej karty jest w większości banków ustalany indywidualnie. Ponadto warunki, które trzeba spełnić, aby stać się posiadaczem „małej czarnej”, nie są podawane do publicznej wiadomości – zarówno bankowcy, jak i właściciele kart zachowują w tej kwestii dyskretne milczenie.

Wiadomo jednak, że w przypadku kart płatniczych z najwyższej półki duży majątek może nie wystarczyć – w grę wchodzą jeszcze pozafinansowe czynniki, takie jak wysoki status społeczny, nienaganna reputacja, działalność charytatywna i inne. Czarna karta kredytowa może również trafić do portfela znanej osobistości, która wiążąc się z bankiem, będzie promowała jego wizerunek i produkty.

Reasumując, niektórych najbardziej prestiżowych kart kredytowych niestety nie zamówimy samodzielnie. Aby je dostać (i tym samym dołączyć do elitarnego grona ich właścicieli), musimy czekać na zaproszenie od banku. Do kart wydawanych tylko w taki sposób należą:

 • Dubai First Royale MasterCard - podobno tę kartę posiada zaledwie 200 osób na świecie;
 • Couts World Silk Card (najbardziej prestiżowa karta w Wielkiej Brytanii) – nosi ją w portfelu około 100 osób;

 • American Express Black Centurion - na świecie liczba posiadaczy tej karty jest szacowana na ok. 10 tys. osób.

Karta American Express Black Centurion
Karta American Express Black Centurion

Limity i opłaty

Także niektóre parametry prestiżowych kart płatniczych, takie jak limit kredytowy czy roczna opłata za wydanie i ich obsługę, często spowija mgła tajemnicy. W niektórych bankach prowizje są ustalane indywidualnie, na drodze negocjacji z posiadaczem karty, w niektórych - mają charakter sztywnej opłaty.

Warto też dodać, że koszty związane z użytkowaniem tej samej karty mogą się różnić w zależności od kraju i banku. W brytyjskim RBC Royal Bank karta Visa Infinite kosztuje 399 dolarów rocznie, w PKO BP zapłacimy za nią 1000 zł, a w Banku Pekao - 1200 zł (w obu polskich instytucjach możemy jednak uzyskać zwolnienie z opłaty po spełnieniu określonych warunków).

Visa Infinite
Visa Infinite

Co do limitu - są „małe czarne”, które nie mają górnej granicy wydatków. Należą do nich: JP Morgan Chasse Palladium Card, Dubai First Royale MasterCard oraz American Express Black Centurion. Podobno (według „The New York Times”) chiński miliarder Liu Yiqian opłacił czarnym Centurionem zakup obrazu Modiglianiego o wartości 170,4 mln dolarów...

Choć polscy posiadacze czarnych kart kredytowych raczej nie mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek, to jednak bez problemu zapłacą kartą np. za luksusowy samochód. Przykładowo: w Santander Bank Polska kredyt na karcie wynosi ok. miliona złotych, tak więc po wizycie w salonie Mercedesa sporo jeszcze zostanie.

Usługi concierge

Obok wysokich limitów kredytowych największym atutem kart elitarnych są rozbudowane usługi dodatkowe. Przede wszystkim możemy skorzystać z usług concierga - czyli przydzielonego nam przez bank osobistego asystenta – i to 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę.

Zakres usług świadczonych w ramach serwisu concierge obejmuje bardzo różne sfery życia - od przyziemnych problemów związanych z awarią domowego komputera po zorganizowanie wycieczki dookoła świata. Concierge załatwia w imieniu klienta formalności w urzędach, organizuje opiekę medyczną dla rodziny, zamawia bilety na imprezy sportowe i kulturalne, rezerwuje bilety lotnicze i pokój w hotelu, dokonuje zakupów nieruchomości lub dzieł sztuki, dostarcza różnego typu informacje (od prognozy pogody po termin rozpoczęcia gry na polach golfowych w różnych częściach świata).

Bywa, że w jego gestii leży rozwiązywanie różnych problemów klienta niezależnie od tego, jak bardzo byłyby one nieszablonowe. „Kiedyś zadzwonił do nas klient i poprosił o usunięcie kuny, która spacerowała po jego ogrodzie – zdradza rąbka tajemnicy Iwona Żelazny z Noble Concierge. - Inny zażyczył sobie w środku nocy, by zorganizować mu salę koncertową, bo naszła go ochota pograć na fortepianie, a jeszcze inny zanucił konsultantowi piosenkę i poprosił o ustalenie jej tytułu i wykonawcy”.

Ciekawostka - w Santander Bank Polska lifestyle manager zamówi dla nas stolik w w najlepszych restauracjach świata, w Citi Handlowym - wynajmie luksusowy samochód z kierowcą, zaś w PKO BP zorganizuje zakupy w towarzystwie stylisty lub pomoże w przygotowaniu "kinder party" dla dzieci.

Programy rabatowe

Pomoc osobistego asystenta to nie jedyny bonus, jaki daje elitarna karta kredytowa. Jej posiadacze mogą także skorzystać z wielu programów rabatowych i partnerskich. Na przykład wspomniana wcześniej Couts World Silk Card pozwala na zorganizowanie prywatnych zakupów ze zniżką u większości brytyjskich projektantów mody,z kolei posiadacz American Express Black Centurion automatycznie uzyskuje status platynowego klienta w takich programach, jak Marriott Gold Elite, Hilton Honors Diamond, Hertz Gold Plus Rewards, Marriott Bonvoy i Delta SkyMiles Platinum Medallion. Czarny Centurion gwarantuje również stolik w większości renomowanych restauracji na świecie, a także uproszczoną procedurę imigracyjną podczas przylotów do obcych krajów.

Ubezpieczenia

Kolejnym przywilejem, z którego mogą skorzystać posiadacze elitarnych kredytówek, jest rozbudowany zestaw ubezpieczeń (najczęściej darmowych, ponieważ to bank opłaca składki).

W krajach Europy Zachodniej w przypadku "małych czarnych" wydawanych przez MasterCarda jest to pakiet World Signia, w skład którego wchodzą między innymi: pokrycie kosztów hospitalizacji za granicą i wydatków medycznych do kwoty nawet 7,5 mln euro, ubezpieczenie OC do 1,5 mln euro czy ubezpieczenie wypadkowe na maksymalną sumę wynoszącą 560 tys. euro. Ubezpieczenie może również obejmować - w zależności od banku – nieszczęśliwe zdarzenia związane z podróżą, takie jak opóźnienie lotu, utratę lub uszkodzenie bagażu, koszty pomocy prawnej w obcym kraju itp.

Warto w tym miejscu dodać, że również w Polsce limity wypłacanych odszkodowań są naprawdę spore - np. posiadacz czarnej karty kredytowej PKO BP może liczyć na odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku w wysokości 300 000 zł, jeśli uszkodzi sprzęt do gry w golfa - otrzyma maksymalnie 2 000 zł rocznie, natomiast jeśli wyrządzi szkodę osobie trzeciej - odszkodowanie w ramach OC może wynieść nawet 1 300 000 zł!

Dodatkowe udogodnienia

Siedmiocyfrowy limit kredytowy, całodobowa pomoc osobistego asystenta, czy bogaty pakiet ubezpieczeniowy to nie jedyne zalety luksusowych kart kredytowych. W wielu przypadkach ich posiadacze mogą skorzystać z takich udogodnień, jak podwyższenie limitu na koncie w awaryjnych sytuacjach, brak opłat za wyrobienie karty zastępczej czy bezprowizyjne przewalutowania transakcji. Ponadto bank przyjmuje pełną odpowiedzialność za nieautoryzowane płatności oraz daje kilka (lub nawet kilkanaście) terminów spłaty do wyboru.

Nietypowy wygląd

Choć większość prestiżowych kart wygląda dość niepozornie, to od tej reguły zdarzają się wyjątki. Przykładem może być inkrustowana 24-karatowym złotem karta Dubai First Royale MasterCard z umieszczonym pośrodku sporym diamentem. Z kolei luksusowa karta od JP Morgan wykonana jest z mieszanki złota oraz platyny i ozdobiona laserowo wygrawerowanym podpisem jej właściciela. Do produkcji słynnego Centuriona użyto anodyzowanego tytanu, a do karty kredytowej PKO Visa Infinite - stopu wolframu. W efekcie polska kredytówka jest trzy razy cięższa od zwykłej karty, a do tego dane - wydrukowane w technice laserowej na rewersie - są całkowicie odporne na ścieranie.

Dubai First Royale MasterCard
Dubai First Royale MasterCard

Czarna karta kredytowa vs. American Express Black Centurion

Na zakończenie warto sprawdzić, jak polskie karty luksusowe prezentują się na tle ich zagranicznych odpowiedników. W tym celu porównaliśmy kartę Mastercard® World Elite Santandera z American Express Black Centurion.

Mastercard® World Elite Santander Bank Polska vs. American Express Black Centurion

Czarna karta kredytowa Mastercard® World Elite Santander Bank Polska

American Express Black Centurion

Koszt wydania

/użytkowania

0 zł za wydanie karty

1500 zł - opłata roczna nie jest pobierana pod warunkiem
wykonania (i nieodwołania) płatności bezgotówkowych na kwotę minimum 90000 zł w ciągu poprzednich 12 miesięcy

10 000 USD za wydanie karty.

Roczna opłata za obsługę karty jest ustalana w zależności od kraju. W USA wynosi 5 000 USD (zarówno za kartę główną, jak i dodatkową), na Tajwanie - 5 728, w Niemczech - 5 366, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - "jedynie" 3 000 dolarów.

Wymagania finansowe

Nieznane, Z inicjatywą wydania karty występuje bank

Wydawana wyłącznie na zaproszenie. Aby kwalifikować się do otrzymania Black Centuriona, należy przez min. rok korzystać z prestiżowej karty AMEX (np. Platinum lub Business Platinum) i wydać nią rocznie min. 350 tys. dolarów. Są to jednak niepotwierdzone informacje, a rzeczywiste wymagania wystawcy karty nigdy nie zostały upublicznione.

Maksymalny limit kredytowy

do 1 mln zł

Brak jakichkolwiek limitów

Pakiet usług dodatkowych

(wybrane przykłady)

 • usługa Fast Cash, która umożliwia zlecenie przelewu z limitu karty kredytowej na dowolnie wybrany rachunek już w chwili wnioskowania o kartę
 • usługi concierge (LifeStyle Manager)
 • saloniki lotniskowe LoungeKey
 • program World Elite Mastercard Privileges Europe
 • bogaty pakiet produktów ubezpieczeniowych: Travel Assistance World Elite, NNW w trakcie podróży
 • wysokie limity ubezpieczeń: ubezpieczenie kosztów leczenia i repatriacji (do 3,5 mln EUR), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (do 350 tys. EUR), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia do 1 mln EUR)
 • usługa Mastercard Airport Security Fast Track: darmowe vouchery na priorytetowe przejście kontroli bezpieczeństwa, możliwość rezerwacji transferu lotniskowego, zniżki w sklepach i restauracjach na terenie lotniska
 • bezpłatne pakiety roamingów w ponad 150 krajach
 • możliwość wyboru dnia generowania zestawienia
 • brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walutach innych niż PLN
 • brak opłaty za wypłatę gotówki w kraju i za granicą
 • pełna odpowiedzialność banku w razie utraty karty
 • możliwe podwyższenie limitu w awaryjnej sytuacji
 • rozbudowany program zniżek i specjalnych ulg, np. podwyższenie klasy biletu, negocjowanie cen zakupu luksusowych samochodów za pośrednictwem strony internetowej przeznaczonej wyłącznie dla posiadaczy karty, rezerwacja prywatnego odrzutowca w ramach programu AmEx Private Jet
 • dostęp do ekskluzywnych programów rabatowych, takich jak Saks Fifth Avenue, Clear Plus, Equinox
 • członkostwo w elitarnych klubach, np. Forum AMEX Open
 • całodobowa opieka osobistego concierge
 • całodobowa opieka osobistego doradcy podatkowo-finansowego
 • dostęp na specjalnych warunkach do wynajmu prywatnych jachtów, odrzutowców i luksusowych samochodów
 • nagrody w programie lojalnościowym za odpowiednio wysokie wydatki (1 punkt za każdy wydany dolar)

Nie tylko banki dbają o prestiżowych klientów

Opis elitarnych kart dla wybrańców byłby jednak niepełny, gdybyśmy nie wspomnieli o karcie Diners Club Premium Vintage, czyli czarnym plastiku oferowanym przez pierwszego na świecie niezależnego operatora kart kredytowych. To właśnie twórcom Dines Club zawdzięczamy pomysł, że karta płatnicza może być równocześnie symbolem prestiżu i dawać użytkownikom dostęp do różnych przywilejów. Początkowo były to zniżki w wybranych restauracjach na Manhattanie, obecnie jest to rozbudowany pakiet rozmaitych udogodnień, np. usługa concierge i home assistance, uczestnictwo w programie ClubMiles oraz Miles&More, ubezpieczenie podróży do 1 mln. złotych, Fast Track czy wstęp do saloników VIP na lotniskach.

Diners Club Premium Vintage
Diners Club Premium Vintage

Czarne karty kredytowe w Polsce

Tylko osiem banków działających w Polsce oferuje prestiżowe karty płatnicze: Bank Millennium, Citi Handlowy, Pekao SA, ING Bank Śląski, PKO BP, BNP Paribas, Alior Bank i Santander Bank Polska. Jednak większość z nich nie ujawnia informacji o warunkach umożliwiających zdobycie elitarnego plastiku ani o liczbie klientów korzystających z czarnych kart kredytowych.

Ta informacja tylko potwierdza tezę, że banki bardzo starannie wybierają osoby, którym zaproponują ten ekskluzywny plastik. W ten sposób unikają błędu z przeszłości, jakim była dewaluacja prestiżu kart złotych i platynowych. Dziś karty te są oferowane osobom o całkiem przeciętnych dochodach i nie robią na nikim specjalnego wrażenia. Tymczasem czarne karty kredytowe stanowią wciąż rzadkie trofeum, którym mogą się pochwalić naprawdę nieliczni.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos