1 komentarz
Ranking leasingów samochodów używanych
Obecnie znalezienie leasingu na używane pojazdy nie jest trudne, gdyż wiele instytucji udostępnia ten rodzaj finansowania. W naszym rankingu uwzględniliśmy najciekawsze propozycje bankowych i pozabankowych firm leasingowych oferujących to rozwiązanie. Sprawdziliśmy również, czy leasingodawca finansuje samochody bez limitu wieku oraz pojazdy sprowadzane zza granicy.
Ranking leasingów samochodowych - Kwiecień 2024
-
Okres leasingudo 84 miesięcy
-
Czynsz inicjalnyod 0 do 40%
-
Dodatkowe produktyTAKDodatkowe produkty TAK
- karta paliwowa
- ubezpieczenie GAP
- polisa ELF Assistance
-
Dodatkowe korzyściTAKDodatkowe korzyści TAK
- leasing dla JDG już od pierwszego dnia działalności
- z oferty leasingu mogą też skorzystać rolnicy indywidualni oraz lekarze prowadzący prywatną praktykę
- decyzja leasingowa do 500 tys. zł netto "od ręki"
- brak dodatkowych aneksów przy każdej zmianie raty
- leasing na stałej lub zmiennej stopie procentowej
- kwota wykupu od 19% do 35%
- finansowanie nowych i używanych samochodów elektrycznych dla firm działających min. 6 miesięcy
-
Okres leasingudo 60 miesięcy
-
Czynsz inicjalnyod 1%
-
Dodatkowe produktyTAKDodatkowe produkty TAK
- wsparcie serwisowe
- pełny pakiet OC/AC/NNW + GAP
-
Dodatkowe korzyściTAKDodatkowe korzyści TAK
- koszt ubezpieczenia w racie
- wysokość składki polisy ubezpieczeniowej naliczana od wartości netto samochodu
- finansowanie firm już od pierwszego miesiąca działalności
- uproszczona procedura bez dokumentów finansowych dla samochodów do 250 000 zł
- finansowanie konsumentów na oświadczenie do 150 000 zł
- gwarancja wysokości składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenia komunikacyjne i ubezpieczenie GAP
- wartość wykupu od 1% do 50%
- decyzja o finansowaniu nawet w 15 minut od wysłania wniosku
- odbiór samochodu nawet w 24 h od podpisania umowy
- brak dopłat za ponadnormatywne zużycie
- indywidualny opiekun klienta
PKO Leasing Spółka S.A.
-
Okres leasingudo 84 miesięcy
-
Czynsz inicjalnyod 0%
-
Dodatkowe produktyTAKDodatkowe produkty TAK
- karta paliwowa z odnawialnym, nieoprocentowanym limitem miesięcznym do 2460 zł brutto (umożliwiająca m.in. rabat na paliwo 8 gr/litr na stacjach Orlen)
- ubezpieczenie GAP w wariancie fakturowym, indeksowym i Casco
- serwisowanie opon
-
Dodatkowe korzyściTAKDodatkowe korzyści TAK
- leasing dla wolnych zawodów
- indywidualnie ustalana wysokość raty i wykupu
- uproszczona procedura przyznania leasingu bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych
- odbiór samochodu możliwy w 48 godzin od momentu złożenia wniosku leasingowego
- program 'Mój elektryk" umożliwiający uzyskanie dopłaty do czynszu inicjalnego nowych aut osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym lub wodorowym (tylko dla klientów biznesowych)
Jak działa leasing samochodów używanych?
Co do zasady, leasing samochodów używanych nie różni się od leasingu nowych pojazdów. Leasingodawca (finansujący) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy, korzystającemu) prawo do użytkowania auta na czas uzgodniony w umowie bez przenoszenia tytułu własności. Właścicielem środka trwałego przez cały czas spłaty zobowiązania pozostaje firma leasingowa, natomiast leasingobiorca w zamian za prawo do użytkowania pojazdu płaci finansującemu raty leasingowe. Po zakończeniu umowy korzystający może oddać auto leasingodawcy bądź też przejąć pojazd na własność po wniesieniu określonej opłaty.
Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy finansowania (leasing operacyjny, finansowy oraz zwrotny), natomiast osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego.
Warto jednak podkreślić, że leasing używanych samochodów wiąże się z kilkoma ograniczeniami, które nie pojawiają się w leasingu fabrycznie nowych pojazdów. Dla leasingodawcy ważne są takie aspekty, jak wiek i stan techniczny auta (im pojazd jest starszy, tym trudniej o leasing i tym usługa staje się droższa). Kolejną kwestią, na którą firmy leasingowe zwracają uwagę, jest dostawca przedmiotu leasingu oraz forma dokumentu zakupu (faktura VAT lub faktura VAT-marża). Ponadto od wymienionych wcześniej czynników zależy nie tylko decyzja leasingowa, ale i najistotniejsze warunki finansowania: maksymalny okres leasingu, wysokość czynszu inicjalnego oraz wysokość rat leasingowych.
Leasing samochodu używanego – do ilu lat?
Warto mieć świadomość, że leasing starszych aut wiąże się z większym ryzykiem dla finansującego. Z tego powodu większość firm leasingowych chętnie wyleasinguje pojazd mający 3 lub 4 lata, a tylko nieliczne zgodzą się na sfinansowanie pojazdu wyprodukowanego 8-10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że takich leasingodawców w ogóle nie ma. Każda firma leasingowa prowadzi w tym względzie własną politykę i samodzielnie ustala warunki leasingu. Przy pewnej dozie determinacji możemy więc znaleźć leasingodawcę, który udostępnia finansowanie samochodów dziesięcioletnich (a nawet aut bez limitu wieku).
Pamiętajmy jednak, że im starszy pojazd, tym umowa leasingowa będzie krótsza, ponieważ maksymalny okres leasingu ściśle zależy od wieku pojazdu. Generalnie obowiązuje zasada, że w momencie zakończenia umowy wiek pojazdu nie powinien przekraczać 8 lat, dlatego jeśli wyleasingujemy np. 6-letnie auto, na spłatę zobowiązania będziemy mieć tylko dwa lata (to zaś oznacza, że będziemy płacić wyższe raty).
Do tego najprawdopodobniej nie skorzystamy z opcji leasingu bez pierwszej wpłaty (czyli czynszu inicjalnego wynoszącego 0%). W przypadku bardziej wiekowych pojazdów firmy leasingowe z reguły stosują maksymalną stawkę, czyli wpłatę własną na poziomie 45%.
Ważny jest również stan techniczny pojazdu
Dodajmy w tym miejscu, że przedmiotem leasingu mogą być wyłącznie samochody używane, które pomyślnie przeszły kontrolę stanu technicznego. Wynajęty przez firmę leasingową niezależny rzeczoznawca określa wartość pojazdu i ocenia ogólny stan samochodu (z reguły dość pobieżnie). Kosztami takiej usługi jest obciążany leasingobiorca.
Warto jednak dodać, że aby zminimalizować ryzyko związane z kupnem używanego pojazdu, niektóre pozabankowe firmy leasingowe, a także dealerzy znanych marek zatrudniają własnych ekspertów. W tym przypadku kontrola jest znacznie dokładniejsza i obejmuje zarówno badania techniczne, jaki i sprawdzenie przebiegu i historii pojazdu.
Jak wziąć leasing na samochód używany?
Formalności związane z udzieleniem finansowania zależą od rodzaju leasingu, wartości pojazdu oraz tzw. zdolności leasingowej.
W leasingu konsumenckim z reguły obowiązuje uproszczona procedura - do zawarcia umowy z firmą leasingową wystarczy dowód tożsamości oraz aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiąganego dochodu. Jeśli jednak wartość leasingowanego pojazdu jest znaczna, firma może poprosić o dodatkowe dokumenty, np. wyciąg z konta bankowego z wykazanym wpływem deklarowanego wynagrodzenia, wniosek o poręczenie itp. Warto jednak pamiętać, że każdy leasingodawca ustala w tym względzie własne zasady.
Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą weryfikacja zdolności leasingowej jest z reguły bardziej dokładna, a leasingobiorca musi przedstawić większą liczbę dokumentów. Są to np. dokumenty rejestrowe (np. zaświadczenie o wpisie do ewidencji, zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON) oraz dokumenty księgowe (np. rachunek zysków i strat, deklaracje podatkowe, zaświadczenie o obrotach i dochodach z ostatnich 12 miesięcy). Leasingodawca bierze również pod uwagę takie aspekty, jak czas działalności leasingobiorcy na rynku, majątek firmy i wykazywane przez nią obroty, a nawet branżę, w której działa dany podmiot.
Dodajmy jednak, że analiza powyższych czynników nie dotyczy wszystkich używanych pojazdów. Procedura standardowa, czasem zwana pełną, stosowana jest w przypadku ubiegania się o finansowanie samochodów stanowiących większe ryzyko dla leasingodawcy, np. ciężkiego transportu lub specjalistycznych pojazdów. Firmy, które zamierzają wyleasingować używany samochód osobowy, najczęściej objęte są procedurą uproszczoną, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingu konsumenckiego.
Koszt leasingu samochodu używanego – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Warto pamiętać, że całkowity koszt leasingu jest wypadkową wielu parametrów. Są to: okres obowiązywania umowy (od którego zależy zsumowana wartość wszystkich rat leasingowych), czynsz inicjalny, wartość wykupu oraz oprocentowanie leasingu (zmienna lub stała stopa procentowa). Co istotne, w przypadku nowych pojazdów to od klienta firmy leasingowej zależy, jaka będzie wartość poszczególnych parametrów. Przykładowo - leasingobiorca może zdecydować się na dwuletni albo pięcioletni okres spłaty, wybrać leasing bez opłaty wstępnej lub z czynszem inicjalnym. Słowem, może w taki sposób ustalić indywidualne warunki finansowania, aby były dla niego jak najbardziej korzystne.
W przypadku leasingu pojazdów używanych leasingobiorca ma o wiele mniejsze pole manewru. Jak już pisaliśmy, wiek pojazdu i jego stan techniczny mają decydujący wpływ na okres finansowania i wysokość czynszu inicjalnego. Szansa, że firma leasingowa zgodzi się na pięcioletnią spłatę auta wyprodukowanego dziesięć lat wcześniej, jest raczej niewielka.
Pamiętajmy też, że poza kosztem całkowitym finansujący może pobierać prowizje za różne czynności związane z obsługą leasingu (np. za wydłużenie czasu umowy bądź zmianę harmonogramu spłat leasingowych). Listę wydatków może również powiększyć kaucja gwarancyjna pełniąca funkcję zabezpieczenia umowy, opłata za rejestrację pojazdu oraz polisa ubezpieczeniowa (OC, AC i NNW). Dodatkowym kosztem mogą być również wykupione przez klienta usługi, takie jak assistance, karta paliwowa, wymiana opon, obsługa serwisowa auta itp.
Najtańszy leasing samochodów używanych? Tylko wtedy, gdy dokonamy mądrego wyboru
Jeśli zależy nam na jak najtańszym leasingu używanego samochodu, zdecydujmy się na auto względnie nowe (maksymalnie dwu- trzyletnie) i w dobrym stanie technicznym. Oprócz tego pojazd powinien pochodzić od wiarygodnego dostawcy i być sprzedany na podstawie faktury VAT 23%.
Natomiast jeśli wybierzemy starsze auto (8 - 10-letnie), musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Co gorsza, mogą być one na tyle wysokie, że staną się niepotrzebnym obciążeniem dla naszego budżetu.
Leasing samochodu używanego w pytaniach i odpowiedziach
Czy można wyleasingować auto kupione od osoby prywatnej? Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu zakupionego na podstawie faktury VAT-marża? Czy firma, która istnieje zaledwie kilka tygodni, ma szansę na otrzymanie finansowania, a jeśli tak, to na jakich warunkach?
Czy leasing samochodu używanego od osoby prywatnej jest możliwy?
Teoretycznie tak, jednak w praktyce rzadko która firma leasingowa decyduje się na takie rozwiązanie. Powód jest prosty - leasingodawcy preferują wiarygodnych i rzetelnych dostawców, specjalizujących się w sprzedaży określonych środków trwałych i wystawiających fakturę sprzedaży (np. fakturę VAT lub fakturę VAT marża). Do tej grupy są zaliczani:
- dealerzy i autoryzowani przedstawiciele danej marki,
- komisy samochodowe,
- firmy wyspecjalizowane w sprowadzaniu aut zza zagranicy.
Niemniej nieliczni leasingodawcy dopuszczają możliwość leasingowania pojazdów zakupionych od osoby prywatnej. Ponieważ jednak ze względów podatkowych zaksięgowanie takiej transakcji jest problematyczne (osoby prywatne nie mają prawa do wystawiania faktury), jedynym wyjściem w tej sytuacji jest skorzystanie z usług pośrednika, np. komisu. Pośrednik staje się wówczas docelowym dostawcą do firmy leasingowej i zbywa samochód na podstawie faktury VAT-marża.
Nie da się jednak ukryć, że ta metoda ma poważne wady. Po pierwsze, pośrednik doliczy do ceny auta swoją prowizję (z reguły od 3% do 5% wartości pojazdu), to zaś automatycznie przełoży się na wyższy koszt leasingu. Po drugie, będzie w stanie wystawić jedynie fakturę VAT-marża (czyli fakturę ze zwolnionym VAT). W efekcie leasingobiorca, który chciałby skorzystać z leasingu operacyjnego, poniesie kolejne niepotrzebne wydatki.
Leasing samochodu używanego a VAT – na co uważać?
Przypomnijmy w tym miejscu, że leasing operacyjny znacząco różni się od leasingu finansowego pod względem naliczania podatku VAT.
W leasingu finansowym leasingobiorca uiszcza podatek VAT w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. Wynika to z faktu, że leasing finansowy jest zdefiniowany w przepisach podatkowych jako dostawa towarów (a nie jako usługa). Co za tym idzie, stawka VAT do zapłaty jest zgodna ze stawką VAT leasingowanego przedmiotu.
Natomiast leasing operacyjny jest traktowany jako usługa o charakterze ciągłym, wykonywana w okresach rozliczeniowych. Na koniec każdego okresu leasingodawca wystawia fakturę, a obowiązek podatkowy powstaje w związku z każdą ratą leasingową. Co najważniejsze - raty są opodatkowane stawką 23% nawet wtedy, gdy przedmiotem umowy jest towar, przy sprzedaży którego stosuje się niższe stawki.
Reasumując, leasing operacyjny auta zakupionego na podstawie faktury VAT-marża jest po prostu nieopłacalny. Pomimo zakupu środka trwałego bez VAT leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych, w efekcie klient płaci wyższe raty, a samochód staje się o 23% droższy.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie używanego pojazdu, na który sprzedający wystawi fakturę z ujętym podatkiem VAT w wysokości 23%.
Czy nowa firma może skorzystać z leasingu samochodów używanych?
Niestety, w większości firm leasingowych przedsiębiorstwa o minimalnym lub bardzo krótkim stażu zostaną odprawione z kwitkiem. Jest jednak kilku leasingodawców, którzy oferują leasing nowym firmom po przedstawieniu dodatkowych zabezpieczeń. Mogą nimi być:
- poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej,
- hipoteka na posiadaną nieruchomość,
- przewłaszczenie osobistego majątku,
- weksel in blanco.
Ponadto nowe firmy mogą skorzystać z leasingu jedynie z zachowaniem procedury standardowej. Muszą również wnieść wpłatę własną - z reguły jest to od 10% do 45% wartości pojazdu.
Leasing samochodów używanych – czy się opłaca?
Tak, ale tylko wtedy, gdy przedmiot leasingu będzie względnie nowy. Finansowanie używanego auta najlepiej sprawdzi się w przypadku eksploatowanych stosunkowo krótko pojazdów w dobrym stanie technicznym, natomiast w przypadku starszych roczników może - mówiąc potocznie - stać się prawdziwą kulą u nogi. Pamiętajmy bowiem, że jeśli w trakcie użytkowania auta okaże się, że ma ono na tyle poważne wady, że nie da się z niego korzystać, i tak będziemy musieli płacić raty leasingowe. Możemy również zażądać od firmy leasingowej odstąpienia od umowy sprzedaży, jednak automatycznie oznacza to wygaśnięcie umowy leasingu i konieczność uregulowania wszystkich rat, które pozostały do spłaty.
Jeśli jednak będziemy pamiętali o powyższej zasadzie, leasing używanego auta może okazać się dla nas całkiem korzystny. Tę formę finansowania można polecić zwłaszcza małym firmom, które potrzebują pojazdu do prowadzenia codziennej działalności, jednak nie są w stanie sfinansować takiego wydatku za pomocą kredytu w banku.
Komentarze
(1)Ktoś zna dobrą firmę gdzie sprawdzą używany samochód co i jak?
Odpowiedz