CA24 eBank - nowa bankowość internetowa Credit Agricole. Duży krok naprzód? [recenzja]

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


13 komentarzy
CA24 eBank - nowa bankowość internetowa Credit Agricole. Duży krok naprzód? [recenzja]
Spis treści

W ostatnich tygodniach trwał pilotaż nowej bankowości, w ramach którego do serwisu miało dostęp kilka tysięcy klientów. Po zebraniu od nich wszystkich uwag i wprowadzeniu poprawek, Credit Agricole zaprezentował gotowy system wszystkim posiadaczom swoich produktów.

Zanim jednak przejdę do opisu nowego serwisu CA24 eBank, postaram się nakreślić pokrótce kontekst. Dlaczego bankowość internetowa wymagała zmian? Czy była aż tak zła?

Bankowy wehikuł czasu

Odpowiedź jest prosta: tak, była. Korzystanie ze starej bankowości internetowej Credit Agricole przenosiło nas w czasie o jakieś 10 lat wstecz. I nie chodzi mi tu nawet o mało atrakcyjny design, przestarzały już na pierwszy rzut oka. Zdecydowanie bardziej uciążliwy był fakt, że system był po prostu wybitnie niefunkcjonalny i mało intuicyjny.

Nie wierzycie? To pomyślcie: po jakim czasie poszukiwań na stronie słowa „przelew” przyszłoby Wam do głowy, że zlecicie go po wybraniu zakładki nazwanej „płatności”, która w dodatku ukaże się dopiero po wyborze odpowiedniego konta? No właśnie. Dzisiejszym użytkownikom, przyzwyczajonym do tego, że najważniejsze funkcje mają podane jak na tacy, takie niedociągnięcia skutecznie utrudniają korzystanie z podstawowych usług banku.

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, o czym piszę (a także osobom, które chciałyby powspominać stary serwis), podrzucam screen prezentujący stronę główną:

Poprzednia wersja systemu transakcyjnego Credit Agricole
Poprzednia wersja systemu transakcyjnego CA

Baner zajmujący jedną trzecią strony – co najmniej tyle, co łącznie górne menu i informacje o kontach – choć rzuca się w oczy jako pierwszy, jest najmniejszym problemem. Znacznie większym mankamentem jest paradoksalnie to, czego na stronie głównej nie widać. Z jej poziomu nie mieliśmy bezpośredniego dostępu do najbardziej oczywistych funkcji i operacji, chociażby najnowszej historii rachunku czy wspomnianej opcji zlecenia przelewu.

Dopiero po wybraniu odpowiedniego produktu ukazywało nam się właściwe menu, ale i tam wachlarz dostępnych funkcji był raczej ubogi. Mnie osobiście najbardziej brakowało rozbudowanej zakładki z ustawieniami, a także podglądu i możliwości modyfikacji wyrażonych zgód marketingowych, które były wymagane w promocjach (np. w programie poleceń).

Warto było czekać?

Mógłbym jeszcze długo pastwić się nad dotychczasowym serwisem, ale odpuszczam sobie. Zostawmy przeszłość za sobą i sprawdźmy, jak wygląda i co oferuje nowa bankowość Credit Agricole.

Logowanie w trzech (teoretycznie) krokach

Pierwszą zmianę zauważamy już na etapie pierwszego logowania. Poza loginem i hasłem będziemy musieli wskazać wybrany obrazek bezpieczeństwa.

Wybór obrazka bezpieczeństwa następuje przy pierwszym logowaniu do nowego serwisu
Obrazek bezpieczeństwa w Credit Agricole

Nie jest to nowość – na takie samo rozwiązanie zdecydował się całkiem niedawno Nest Bank przy okazji startu nowej bankowości elektronicznej.

Jest jednak pewna różnica. Co dość zaskakujące, w Credit Agricole nie ma konieczności każdorazowego wskazywania właściwego obrazka. Jedyne, co trzeba zrobić, to zwrócić uwagę, czy na etapie wpisywania hasła po lewej stronie ekranu na pewno wyświetla się wybrany przez nas symbol. W moim przypadku jeszcze nie zdarzyło się (a logowałem się do nowego systemu co najmniej kilkanaście razy), by różnił się on od tego, który wybrałem za pierwszym razem. To dobrze i źle zarazem: choć proces logowania dzięki temu zbytnio się nie wydłuża, to jednak powstaje pytanie o skuteczność takiego rozwiązania z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Strona główna: gdzieś to już widziałem…

Serwis nie straszy wreszcie przestarzałym wyglądem. Co najważniejsze, już z poziomu strony głównej mamy podgląd najnowszej historii transakcji i zaplanowanych płatności.

Bank postanowił też ułatwić wykonywanie przelewów. Nie dość, że dodał osobną zakładkę na górnej belce, to jeszcze umieścił w eksponowanym miejscu pasek do szybkiego zlecania przelewów do zdefiniowanych odbiorców.

Nowy serwis transakcyjny Credit Agricole
Nowa bankowość internetowa Credit Agricole

Kolejna myśl: te kółeczka wyglądają dość znajomo. Już wiem! Podobne rozwiązanie graficzne zastosował ING Bank Śląski. Widocznie przy projektowaniu serwisu uznano, że podpatrzone i sprawdzone rozwiązania są najbezpieczniejsze. Co ciekawe, Credit Agricole również umieścił skróconą historię rachunku oraz zaplanowane płatności z prawej strony, co potęguje wrażenie podobieństwa. Dla jasności: to nie zarzut w stronę CA, a wręcz przeciwnie. Jako klient obu banków przyznaję, że ułatwiło mi to oswojenie się z nową wersją systemu.

...i obecna bankowość internetowa ING
Bankowość internetowa ING

Ze strony głównej możemy przejść do bilansu środków i zobowiązań, na którym czarno na białym widać, czy jesteśmy w banku na „plusie” czy na „minusie”. Zjeżdżając w dół strony głównej, widzimy bilans wydatków, czyli coraz powszechniejsze narzędzie do kontroli wydawanych środków w określonym przedziale czasowym. Niby nic wielkiego, ale - mając wciąż w pamięci stary serwis - takie funkcjonalności cieszą.

Bardziej rozbudowane ustawienia

Wygląd wszystkich modułów na stronie głównej (kafelka powitalnego, „Moje finanse”, „Moje wydatki za…”, „Historia” i „Zaplanowane płatności”) możemy modyfikować, zmieniając wyświetlane produkty. Wystarczy kliknąć w ikonkę zębatki, umieszczonej w prawym górnym rogu każdego z modułów.

Kolejne udogodnienia znajdziemy nawet w stopce. Serwis jest dostępny aż w 4 wersjach językowych - poza polską jest jeszcze angielska, francuska i ukraińska. Osoby niedowidzące mogą z kolei wybrać wersję kontrastową. To akurat duża odmiana, bo rozczytanie drobnej czcionki w starym serwisie mogło sprawić problem nawet klientom z sokolim wzrokiem (przepraszam, nie mogłem się powstrzymać…).

Zakładka z ustawieniami jest obecnie znacznie lepiej widoczna. Co jednak ważniejsze, została ona rozbudowana. W nowym systemie możemy nie tylko zmienić swoje dane, ale też ustawić limity transakcyjne czy dostosować wygląd serwisu do swoich potrzeb i upodobań. W zakładce „Personalizacja” zmienimy tło strony, a także wybierzemy przydatne dla nas skróty. Niestety, bank nadal nie pozwala klientom na zarządzanie z poziomu serwisu wyrażonymi zgodami marketingowymi lub chociażby na ich podgląd.

Nie jest to jedyny problem. Kolejnym jest fakt, że wciąż nie ma dostępu do skrzynki z wiadomościami. Jeśli będziecie chcieli ją otworzyć, czeka Was przymusowy powrót do poprzedniej wersji systemu. Uzupełnienie tej luki jest jednak raczej kwestią czasu (oby krótkiego).

Oby to był dopiero początek

Czas na końcowe przemyślenia. Moim zdaniem uruchomienie nowej bankowości internetowej Credit Agricole potraktował głównie wizerunkowo. Dotychczasowy serwis był na tyle słabą wizytówką banku, że za priorytetowe najwyraźniej uznano zmiany w aspekcie wizualnym. W związku z tym na naprawdę dużą pochwałę zasługuje jedynie czytelny i przyjemny dla oka design oraz – to akurat istotna sprawa - dość intuicyjny układ elementów.

Analizując funkcjonalności systemu, trudno natomiast znaleźć choćby jedno rozwiązanie, które wyróżniałoby nowy serwis na tle rozpędzonej konkurencji (jak np. praktyczne “Saszetki” w odświeżonej bankowości Nest Banku). Ostatecznie mamy tu do czynienia z dość przeciętnym systemem, który robi spore wrażenie wyłącznie wówczas, gdy porównamy go z jego ubogim poprzednikiem. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie oczekuje po serwisie transakcyjnym fajerwerków, prawdopodobnie i tak przyjmie nową wersję z ulgą i zadowoleniem.

Sobie i innym użytkownikom bankowości Credit Agricole życzę, by był to dopiero początek pozytywnych zmian; a są na to spore szanse, gdyż bank zapowiada dalszy rozwój bankowości elektronicznej.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(13)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
Bożena
Gość

Jak w nowej wersji pobrać historię rachunku nie wyciąg z konta bo to jest płatne tylko historię - rozumiem że za historię się w nowej wersji nie płaci bo w starej była za darmo.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bożena

Po wejściu w historię operacji możesz wybrać, za jaki okres mają zostać wyświetlone transakcje. Tam znajdziesz opcję Pobierz listę transakcji.

Odpowiedz

B
Bożena
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź. Wchodziłam w tą opcję, ale niestety nie można pobrać listy. Po zaznaczeniu przedziału który chcę pobrać, czyli cały ostatni miesiąc, wybieram opcję " pobierz listę transakcji", wyskakuje mi okienko i zaznaczam aby pobrać w PDF, i dostaję na turkusowym tle informację - " Rozwijamy CA24 eBank dla Ciebie , wkrótce udostępnimy nową funkcjonalność ". I to wszystko, więc mam pytanie - jak mogę pobrać historię rachunku skoro ta opcja " pobierz listę transakcji" nie działa. Pozdrawiam. Bożena

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bożena

Opcja pobrania PDF faktycznie nie działa, można za to pobrać historię rachunku w Excelu choć jest ona mało czytelna, nie sposób jej przedstawić - przykładowo - jako dokumentu pokazującego wpływy na rachunek.

Inna opcja, to po wejściu w historię transakcji uaktywnienie przycisku Pobieranie wielu potwierdzeń (po lewej, przy zdjęciu) i zaznaczenie tych operacji, których potwierdzenie chcesz pobrać i skorzystanie z klawisza Pobierz, który wyświetli się w dolnej części ekranu. To też nie jest metoda doskonała, bo otrzymasz szczegółowe potwierdzenie każdej transakcji na osobnej stronie, tyle że w jednym pliku PDF.

Jest jeszcze możliwość złożenia wniosku o wygenerowanie historii w PDF na infolinii lub w wiadomości wysłanej z bankowości internetowej. Sporządzenie takiego dokumentu jest darmowe. Brzmi obiecująco, ale... bank daje sobie max 30 dni na jego przygotowanie!! Czas realizacji dyspozycji zależy od liczby spraw do rozpatrzenia.

Odpowiedz

B
Bożena
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję za odpowiedź. Każda z przedstawionych przez Pana opcji pobrania historii rachunku nie jest - jak sam PAN zaznaczył doskonała a pobranie w Excelu jest nie czytelne. Tylko dlaczego w Excelu, który nie jest czytelny można pobrać a już w PDF - co na pewno większość korzysta - już nie można. I dlaczego nie działa ta opcja pobrania w PDF. Udostępnił Bank nową wersję tylko nie do końca jest ona sprawdzona i przetestowana. Gdzie tu jest logika, bo nie rozumiem. W starej wersji było to bez problemu, a w nowej ........????.. Dlaczego nie można tej opcji pobrania ułatwić klientom. PDF to bardzo popularny format do zapisu plików i w banku by się zdecydowanie sprawdził , a już na pewno klientom ułatwiłby korzystanie z bankowości internetowej. Jestem za tym aby poprawić funkcjonalność tej opcji pobrania.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bożena

Zgadzam się, że bank powinien udostępnić tę opcję, skoro w systemie widać przycisk do pobrania historii operacji. Na pewno warto to zasygnalizować samemu Credit Agricole, może pod naciskiem klientów funkcjonalność w końcu się pojawi.

Odpowiedz

B
Bożena
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź i za poświęcony czas. Tak jak Pani napisała warto zasygnalizować Credit Agricole o udostępnieniu tej funkcji skoro jest widoczna taka opcja. Szkoda tylko, że Bank sam tego nie widzi. I pytanie: ilu klientów musiałoby skontaktować się z Credit Agricole i przedstawić całą sytuację aby w ogóle coś ruszyło, bo na pewno nie kilku, czy kilkunastu, czy kilkudziesięciu. Właściwie Bank sam powinien do tego dojść testując nową wersję. Dziękuję jeszcze raz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Z
zenek
Gość

Mała poprawka. Działa na XP ale tylko na Chrome. Na Mozilli wywala

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@zenek

@zenek - dziękujemy za opinię, to cenna wskazówka dla innych naszych Czytelników.

Odpowiedz

Z
zenek
Gość

Nie wiem czemu banki wprowadzają animacyjne nowości. Im prostsza tym lepsza. Zapewne po części pokierowane jest to aplikacjami mobilnymi i zapewne na nich to dużo lepiej wygląda. Na komputerze tragedia. Po za tym nowa odsłona loguje i sama wyloguje na Win XP. Wcześniej działało bez zarzutu. Teraz na XP nie można się zalogować.

Odpowiedz

A
aaa
Gość

brak poszanowania dla miejsca i głupie animacje to jest rozwój?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@aaa

W naszej ocenie nowa bankowość Credit Agricole prezentuje się lepiej niż poprzednia wersja, ale - jak zaznaczyliśmy - to nasza subiektywna opinia. Każdy z użytkowników może mieć tu własne zdanie.

[Ala]

Odpowiedz

W
Waldemar Hnatow
Gość
@najlepszekonto.pl

W starym roku wszystko dzialalo a teraz nie moge zrobic zwyklego przelewu dochodzi do pewnego momentu i dalej - cos mam zeskanowac cos przycisnac w koncu juz nie wiem co mam zatwierdzic i co dalej zrobic - a wczesniej wszystko dzialalo.Jak dalej tak to bedzie dzialalo to sie przeniose do innego banku i zbiore ze soba swoich znajomych bo oni maja takie same problemy jak Ja . Jutro jade do banku po porade a mam w jedna strone 25 km w druga strone taz 25 km i na holere ta cala cyfryzacja jak to tak _

Odpowiedz