Rodzinne obligacje skarbowe - czy są lepsze niż lokata?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4489 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


2 komentarze
Rodzinne obligacje skarbowe - czy są lepsze niż lokata?
Spis treści

Przegląd aktualnej oferty 

Aktualnie w ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się dwa rodzaje obligacji rodzinnych. Pierwsze z nich oznaczone są kodem ROS i umożliwiają korzystne ulokowanie oszczędności na okres 6 lat. W pierwszym roku ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 1,5%, natomiast w kolejnych latach na jego wysokość składać się będzie: poziom inflacji z poprzedniego roku + 1,25 p.p. dodatkowej premii. Jeśli więc odnotowalibyśmy inflację na poziomie 3% (na taki poziom zanosi się w 2020 roku), wówczas w 2021 roku oprocentowanie obligacji ROS sięgnęłoby 4,25%. Dla porównania – najlepsza dostępna obecnie lokata bankowa zapewnia zysk równy 3,00% w skali roku. 

Drugi rodzaj obligacji rodzinnych to obligacje 12-letnie oznaczone kodem ROD. W tym przypadku oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wyniesie 2%, natomiast w latach kolejnych – wzorem obligacji ROS – oferowane odsetki równe będą rocznej stopie inflacji powiększonej o 1,5 p.p. premii. W aktualnych realiach pozwala to oczekiwać zysku na niebagatelnym poziomie ok. 4,5%. 

Porównanie obligacji ROS i ROD
Rodzaj obligacji Okres zapadalności Oprocentowanie w pierwszym roku Oprocentowanie w kolejnych latach
ROS 6 lat 1,5% poziom inflacji z poprzedniego roku + 1,25 p.p. premii
ROD 12 lat 2,0% poziom inflacji z poprzedniego roku + 1,50 p.p. premii
*Stan na maj 2020

Ile można zainwestować? 

W przypadku obu rodzajów obligacji minimalna kwota niezbędna do rozpoczęcia inwestycji to 100 zł. Jeśli chodzi o natomiast o maksimum, to jednorazowo możemy zainwestować dowolną kwotę, z zastrzeżeniem, że nie moze być ona wyższa niż suma dotychczas wypłaconych nam świadczeń pochodzących z programu Rodzina 500+ (wliczając w to świadczenie przysługujące nam za miesiąc, w którym nabywamy obligacje - o ile takie nie zostało nam jeszcze wypłacone).

Przykładowo - jeśli posiadamy dwójkę dzieci, to maksymalna kwota za jaką będziemy mogli kupić obligacje rodzinne wyniesie ponad 40 tys. zł (zakładamy, że od początku trwania programu mamy prawo do otrzymania świadczenia na każde z nich). Natomiast jeśli jesteśmy prawnymi opiekunami trójki pociech - będzie to już przeszło 60 tys. zł (tutaj również przyjęliśmy te same zalożenia). 

Brak kuponów odsetkowych

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób wypłaty zysku dla inwestora. W odróżnieniu od większości innych rodzajów obligacji, posiadacz obligacji rodzinnych nie otrzymuje regularnych wypłat w formie tzw. kuponów odsetkowych. Zamiast tego zarabiane odsetki systematycznie dopisywane do wartości inwestycji (kapitalizacja odbywa się z roczną częstotliwością). Z punktu widzenia przyszłego zysku jest to korzystne rozwiązanie, gdyż z każdym rokiem podstawa do naliczenia odsetek staje się coraz wyższa. Dzięki temu stopa zwrotu z inwestycji w obligacje rodzinne będzie wyższa niż w przypadku obligacji płacących regularny kupon. 

Ile zarobisz dzięki obligacjom rodzinnym? 

Skoro już znamy podstawowe parametry obligacji rodzinnych ROS i ROD, pora przełożyć to na konkretne liczby. W poniższych tabelach prezentujemy Twój zysk z zależności od kwoty, za jaką kupisz te obligacje. W obliczeniach przyjęliśmy, że poziom inflacji przez cały okres oszczędzania jest stały i wynosi 3,0% w skali roku. W rzeczywistości może się jednak znacznie różnić od tej wartości, co z kolei będzie miało istotne przełożenie na Twój zysk.  

Obligacje 6-letnie

Zainwestowana kwota 

Zysk netto 

Kwota, jaką otrzymasz na koniec inwestycji 

500 zł 99 zł 599 zł

1 000 zł 

199 zł

1 199 zł

2 500 zł 

497 zł 

2 997 zł

5 000 zł 

994 zł

5 994 zł 

10 000 zł 

1 988 zł

11 988 zł 

25 000 zł 4 997 zł 29 970 zł
50 000 zł 9 939 zł 59 939 zł
*Zysk przy założeniu inflacji na poziomie 2,5% przez cały okres oszczędzania. 
Obligacje 12-letnie

Zainwestowana kwota 

Zysk netto 

Kwota, jaką otrzymasz na koniec inwestycji 

500 zł 253 zł 753 zł

1 000 zł 

507 zł

1 507 zł  

2 500 zł 

1267 zł

3 767 zł  

5 000 zł 

2533 zł

7 533 zł

10 000 zł 

 5 066 zł

15 066 zł  

25 000 zł 12 666 zł 37 666 zł
50 000 zł 25 332 zł 75 332 zł
*Zysk przy założeniu inflacji na poziomie 2,5% przez cały okres oszczędzania. 

Kto i gdzie może kupić obligacje skarbowe? 

Jak zaznaczyliśmy na wstępie – obligacje rodzinne nie są instrumentem dostępnym dla każdego. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ich nabywcą może być wyłącznie beneficjent programu Rodzina 500+. Jeśli więc nie jesteś prawnym opiekunem żadnego niepełnoletniego dziecka lub z różnych względów zdecydowałeś się na niepobieranie tego świadczenia, nie będziesz mógł skorzystać z oferty Ministerstwa Finansów (aby zakupić obligacje rodzinne należy dołączyć specjalne oświadczenie). 

Jeśli jednak te ograniczenia Cię nie dotyczą, to zakupu obligacji możesz dokonać na dwa sposoby: osobiście w punktach obsługi i oddziałach banku PKO BP oraz drogą internetową z wykorzystaniem tej strony (konieczna wcześniejsza umowa z Biurem Maklerskim PKO BP).   

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania  

Choć obligacje rodzinne mają 6- lub 12-letni okres zapadalności, to w praktyce Twoją inwestycję możesz zakończyć w zasadzie w dowolnym momencie (nie jest to możliwe jedynie w ciągu pierwszego tygodnia od kupna obligacji i na miesiąc przed ich wykupem). Ministerstwo Finansów zwróci Ci wówczas wszystkie powierzone mu pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Jedyny koszt, jaki poniesiesz, to opłata za przedterminowy wykup. W przypadku „sześciolatek” jest to 0,7% początkowej wartości inwestycji (0,70 zł od każdej 100-złotowej obligacji), natomiast w przypadku obligacji dwunastoletnich opłata jest równa 2,0%.  

Bezpieczeństwo obligacji 

Obligacje rodzinne, podobnie jak wszystkie instrumenty emitowane przez Ministerstwo Finansów, posiadają 100% gwarancję Skarbu Państwa. 

Naszym zadaniem 

Obligacje rodzinne to typowa propozycja z gatunku „zainwestuj raz a dobrze”. Wybierając ofertę Ministerstwa Finansów, otrzymujesz możliwość korzystnego ulokowania pieniędzy na bardzo długi okres – sześciu lub nawet dwunastu lat. Jednocześnie oferowane warunki są znacznie lepsze, niż zapewniają to inne bezpieczne formy lokowania kapitału, takie jak lokaty, konta oszczędnościowe. Jeśli więc poważnie myślisz o przyszłości swojej pociechy – jest to instrument zdecydowanie wart Twojej uwagi.   


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Konik
Gość

Czy można obligacje rodzinne sprzedać na giełdzie Catalyst?

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@Konik

Niestety nie - jedyna opcja to odsprzedanie do Ministerstwa Finansów.

Odpowiedz