Podwyżki w Credit Agricole. Droższe prowadzenie Konta dla Ciebie, karta i bankomaty

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


17 komentarzy
Podwyżki w Credit Agricole. Droższe prowadzenie Konta dla Ciebie, karta i bankomaty
Spis treści

Nie będziemy budować napięcia i od razu potwierdzamy – zmiany opłat są jednoznacznie niekorzystne, a w informacji rozesłanej klientom banku próżno szukać pozytywów.

Przyczyna podwyżek? Do przewidzenia:

Okoliczność faktyczna zmiany: Według danych Głównego Urzędu Statystycznego {...}, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 roku wzrosły o 14,7%  w porównaniu z kwietniem 2022 roku.

Co konkretnie zdrożeje?

Droższe prowadzenie Konta dla Ciebie

Miesięczna opłata za konto wzrośnie z 9 zł do okrągłych 10 zł. Można by pomyśleć, że podwyżka o symboliczną złotówkę nie jest wielkim obciążeniem, ale w parze z nią idzie także niekorzystna zmiana warunku zwalniającego z prowizji.

Aktualny warunek (1000 zł wpływu i min. 1 transakcja kartą lub Blikiem) zostanie zastąpiony surowszym – po zmianach wymagany będzie wpływ aż 1500 zł w danym miesiącu oraz wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych.

Wzrośnie też opłata za prowadzenie rachunku walutowego w ramach konta.

Prowadzenie konta
Credit Agricole, zmiany opłat, prowadzenie konta

Więcej za korzystanie z karty

Identyczna kwota i warunek zwolnienia będzie dotyczył korzystania z karty debetowej do rachunku. Prowizji 10 zł / mies. będzie można zatem uniknąć, spełniając jeden wspólny warunek bezpłatności konta i wydanego do niego "plastiku".

Karty debetowe
Credit Agricole, zmiany opłat, karta debetowa

Podwyżka opłat za wypłaty gotówki

Do 9 zł (z obecnych 7 zł) podrożeją wypłaty z bankomatów innych niż te zlokalizowane w placówkach banku. Dotyczy to również operacji wypłaty gotówki w euro wykonanych w państwach EOG. Ze wspomnianych opłat – podobnie jak z prowizji za prowadzenie konta i korzystanie z karty – zwalnia zapewnienie wpływu min. 1500 zł oraz 5 transakcji bezgotówkowych.

Bankomaty
Credit Agricole, zmiany opłat, bankomaty

Od 24 września wypłata gotówki w ramach usługi cashback będzie kosztowała nie 2 zł, a 3 zł.

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej...

Trudno tu o odkrywcze podsumowanie. Konto dla Ciebie, które dotychczas wcale nie należało zresztą do najtańszych na rynku, wkrótce będzie jeszcze droższe.

Już ostatnia podwyżka z czerwca 2022 r. była dość uciążliwa, ale nawet wtedy bank utrzymał obowiązujący warunek zwolnienia z opłat. Po zapowiadanych obecnie zmianach będzie on już na tyle wymagający, że wysokich kosztów konta i karty unikną prawdopodobnie wyłącznie ci posiadacze, dla których Konto dla Ciebie jest podstawowym rachunkiem do codziennego zarządzania prywatnym budżetem.

Klientom pozostają 3 opcje: zaakceptować zmiany, wyrazić sprzeciw (wówczas umowa wygaśnie 23 września 2023 r.) lub wypowiedzieć umowę.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(17)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Mirek
Gość

Najgorzej że konta nie można zamknąć sam tylko w salonie banku absurd celowe naciąganie ludzi na opłaty tym bardziej że mam inne konta i dużo płacę jeśli nie uda mi się zwolnić opłat za konto i kartę nie wiedziałem o tym jak z ciekawości założyłem konto w tym banku byłem ciekaw aplikacji i propozycji kredytowych i propozycję są bardzo złe wszędzie masz łączyć się z doradcą jak w inny sposób usunąć u nich konto ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mirek

Owszem, na co dzień trzeba udać się do placówki i tam złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku, ale w sytuacji wprowadzenia przez bank zmian, których nie akceptujesz, możesz zadzwonić na infolinię i zgłosić sprzeciw wobec nich. W tej sytuacji konsultant odnotuje Twój sprzeciw i zapyta, czy chcesz, by ROR został zamknięty natychmiast (czyli w praktyce nazajutrz) czy dopiero w terminie wprowadzenia zmian (czyli 24.09.2023). Tę drugą opcję warto wybrać, gdy chcemy na spokojnie pobrać historię rachunku, spodziewamy się jeszcze jakiegoś wpływu, mamy do przeniesienia zlecenia stałe/polecenia zapłaty.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Co będzie, jak wypowiem umowę konta np.1 sierpnia ( z 30 dniowym terminem), a lokata na 10% kończy się 6 sierpnia? Nie stracę odsetek?

I druga sprawa:aby uniknąć opłat za kartę i konto przy powyższym przykładzie to wystarczy zapewnić wpływ i transakcję kartą w lipcu, w sierpniu już to nie jest potrzebne(zakładając, że konto zamkną do max.31sierpnia)?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Andrzej

Co do lokaty - proponuję, byś sprawdził zapisy umowy lub zapytał o to w banku. Przy ofertach promocyjnych czasem jest wymóg, że premia/odsetki wypłacane są tylko w sytuacji, gdy ROR jest aktywny (a więc warunek byłby spełniony), ale niekiedy jest dopisek, że rachunek nie może się znajdować w okresie wypowiedzenia (wtedy warunek nie byłby spełniony).

Odnośnie opłat - jeśli konto zostanie faktycznie zamknięte w sierpniu, to we wrzesśiu bank nie będzie miał już możliwości pobrania opłaty.

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Krzysztof Duliński

zwykle jak masz instytucje finanasowa to warto spytac banku w tym wypadku :) well a za ktore 5 minut uzyskasz inna odpowiedz :)

to chyba jedyny bank w ktorym zlozyem rekalmacje chyba do tej pory 3 dawno temu , wszystkie z sukcesem ale w innych nie musialem wogole ich skladac a obawiam sie ze kolejna w drodze :)

ten bank chyba nie szanuje dolow nie bardzo wiedza o co pytasz wskazuja na infolinie a przeciez to w oddziale masz miec 100% profeski , wrecz nie masz innnej opcji, przeciez sorry ale wymowinie to tylko na zywo

no to niestety :) , nie ma czegos takiego jak bank, a tylko twoja walka o twoje wlasne interesy :) byc moze ich pracownicze rowniez :)

takze tego :)Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Marcin Chrzanowski

jestem dosc przyzwyczajony wrecz niewiele mnie zaskoczy po drodze ale , opwoiem anegdote :) 2 lata temu zamykalem konto najpierw zamknalem te oszczdnosciowe bo to platne przelewy przelawlem te 20 pln za 0 pln 1 przelew w miesiascu

ok

zamykam konto co moze sie wydarzyc , otorz przelew zamykajacy na kwote konta cyzli 0 pln kosztujacy jako drugi w miesiacu 10 pln :)

robiacy debet na koncie podstawywym -10 pln :)

no i reklamacja chyba numer 2


a co widzialem 3 dni temu na koncie jak zamykalem rachunek nieuzywany zamykajac nieuzywnay oszczednosciowy ? traskacje na 0 pln za 0 pln (pierwszy przelew w miesiacu) czy do dejavi czy ktos zapomnial tego od 2 lat poprawic ? :D

tkaze tak :) nic mnie nie zdziwic w tej instytucji :)


Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Marcin Chrzanowski

1) 4 reklamacji nie bedzie, uzyskalem 25 w oddziale bo nie dalem rady sie dodzwonic dyspozycje ktora akurat ta urocza Pani miala do dyspozycji czyli "za porozumineiem stron" w dniu biezacym

2) nie jest to oferta standardowa a wylacznie dobra wola tej uroczej Pani jak sadze, Pani nie maila pojecia jakie maile rozslal jej bank przed wykonaniem tej czynnosci oczywiscie czym nie bylem zaskoczony

3) nie moge powiedziec, ze zgodnie z mailem uzyskasz zamkniecie konta "od reki" bo uzyskalem je ale w sposob niestardowy raczej, nie bylem nie mily ani wogole wrogi tylko z natury dosc upierdliwy :)

4) kurcze troche slabo powiem ze ten bank tak zle informuje swoich pracownikow, oferta nie jest jakas turbo zla, poki co maja nawet konto preimiu,/sremium z dosc rozsadna ofertna praktycznie jak santander 10 tys i przelewy natychmiastowe w cenie, ale roznica miedzy doinformowaniem pracownikow w santadaer a credit agricole to troche pozostawia do rzyczenia jednak :)

to tylko moja opinia ale Pani z credit turbo naprawde ze to zalatwila w 1 dzien jestem pod wrazeniem, wogole sie nie spodzeiwalem zlozyla dyspozycje "za porozumieniem stron z dniem biezacym" szok :) ale jak mowie to nie jest standard, spodziewalem sie raczej 4'tej reklamacji ale jak widac nie zawsze jest to konieczne


Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Marcin Chrzanowski

Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami ?

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Michał Radzimiński

to sie nazywa urlop :) przepraszam i drobiazg :)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof Duliński

Skontaktowałem się w tej sprawie z bankiem i uzyskałem informację, iż w Credit Agricole jest zasada, że środki z lokaty po jej zakończeniu trafiają na ROR. Więc system "pilnuje", by nie doszło do sytuacji, że pieniędzy z lokaty nie można przelać z braku ROR-u. Dlatego termin zamknięcia ROR (nieważne w jakim trybie) musi być późniejszy niż data zakończenia lokaty. Złożenie wypowiedzenia umowy rachunku nie wpływa wówczas w żaden poziom na należne odsetki.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Czy w związku z tymi zmianami można zamknąć konto od ręki, bez okresu 30-sto dniowego wypowiedzenia?

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Andrzej

ja mialem inne pytanie a skad ta informacja o zmianach bo ja nic nie dostalem, otoz mamy to mail z przed chwili 21:42


1) " wypowiedzieć umowę CA24 – ze skutkiem od dnia, w którym poinformowaliśmy Pana o zmianach, nie później niż do 24 września 2023 roku."

w teorii od reki ciekawe jak w praktyce


2) "Jeśli zdecyduje się Pan zgłosić nam sprzeciw lub wypowiedzieć umowę konta albo umowę CA24, może to Pan zrobić:

listem – na adres: Credit Agricole Bank Polska S.A., ul. Legnicka 48 bud. C-D, 54-202 Wrocław lub na adres naszej dowolnej placówki,

osobiście – w naszej dowolnej placówce,

telefonicznie – pod numerem 19 019 (koszt wg stawki operatora)."

3) no jest mi to turbo na reke powiem szczerze bo wlasnie mi sie 2 dni temu ta lokata na 10% skonczyla, a po to tylko to konto bylo zalozone bez karencji, a zeby zamknac to konto niestety trzeba dymac do oddzialu, a tu taka teoretycznie mila niespodzinka: ze z punktu 2. telefonicznie, a z punktu 1. byc moze nawet od reki w najgorszym wypadku do 23 wrzesnia


dla mnie to nie jest zly news , a wrecz wspanialy :)

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Marcin Chrzanowski

Najlepiej napisany jest punkt 1), bo zgodnie z zapisem skutek jest na dzień poinformowania nas, czyli u mnie np. 21 lipca. Jeśli skutek jest na ten dzień, to oznacza zerwanie lokaty 21 lipca a zatem utratę odsetek :)

Oczywiście Bank teraz w rozmowie interpretuje to inaczej i mówi że to oznacza możliwość zerwania natychmiastowego, a w praktyce do 2 dni. Ale zapis jest zapis :)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Łukasz

Informacja z banku dotyczy możliwości wypowiedzenia umowy rachunku, nie ma to związku z lokatami. Trzeba jednak pamiętać, że w Credit Agricole trzeba mieć ROR w momencie, gdy kończy się lokata, więc zgłaszając sprzeciw wobec proponowanych zmian w ofercie należy wskazać taką datę zamknięcia konta przed 24.09.2023 r. (dzień wprowadzenia zmian), by móc pobrać środki z lokaty, które wpłyną na ROR po jej zakończeniu.

Gdyby lokata kończyła się po wspomnianej dacie, to albo zrywamy ją (tracąc odsetki) albo czekamy na jej zakończenie i wtedy składamy wypowiedzenie umowy rachunku w standardowym trybie z 30-dniowym okresem wypowiedzenia.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Krzysztof Duliński

To tak, po pierwsze wypowiedzenie rachunku ma związek z lokatami - wypowiedziałem rachunek, zniknął z systemu transakcyjnego, wszystkie lokaty i ich historia też zniknęły - infolinia tłumaczy że to normalne, bo lokaty są powiązane z kontem.

Dwa - zapis "ze skutkiem od dnia, w którym poinformowaliśmy Pana o zmianach" sugeruje, że skutek będzie w przeszłości.

Dniem poinformowania mnie był przykładowo 12 lipca, a wypowiedzenie składam dziś. Czyli 3 sierpnia składam wypowiedzenie ze "skutkiem od dnia, w którym zostałem poinformowany" czyli ze skutkiem od 12 lipca. W efekcie zgodnie z tym zapisem konto powinno być obsługiwane tak jakby zostało zamknięte 12 lipca. A lokata jest z nim powiązana i w przypadku zamknięcia konta również jest likwidowana (co Bank potwierdził w rozmowie telefonicznej przed chwilą).

Oczywiście w rzeczywistości to nie ma sensu, ale takie zapisy w regulaminach, i takie potwierdzenia z infolinii są technicznie rzecz biorąc wiążące dla klienta :(

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Krzysztof Duliński

To tak, po pierwsze wypowiedzenie rachunku ma związek z lokatami - wypowiedziałem rachunek, zniknął z systemu transakcyjnego, wszystkie lokaty i ich historia też zniknęły - infolinia tłumaczy że to normalne, bo lokaty są powiązane z kontem.

Dwa - zapis "ze skutkiem od dnia, w którym poinformowaliśmy Pana o zmianach" sugeruje, że skutek będzie w przeszłości.

Dniem poinformowania mnie był przykładowo 12 lipca, a wypowiedzenie składam dziś. Czyli 3 sierpnia składam wypowiedzenie ze "skutkiem od dnia, w którym zostałem poinformowany" czyli ze skutkiem od 12 lipca. W efekcie zgodnie z tym zapisem konto powinno być obsługiwane tak jakby zostało zamknięte 12 lipca. A lokata jest z nim powiązana i w przypadku zamknięcia konta również jest likwidowana (co Bank potwierdził w rozmowie telefonicznej przed chwilą).

Oczywiście w rzeczywistości to nie ma sensu, ale takie zapisy w regulaminach, i takie potwierdzenia z infolinii są technicznie rzecz biorąc wiążące dla klienta :(

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Łukasz

nie no co ty, takie rzeczy to tylko w erze, zloz reklamacje pisemnie w systemie transkacyjnym, pisemna odpowiedz jest istotna w konflikcie i ewentulanym sporze, przyslali Ci mail nie regulamin, nie musisz rozumiec co wrozka miala na mysli

poza tym prawo nie dziala wstecz, to absurd, zglaszam sie 29 wrzesnia ze moje konto jest zamkniete 12 lipca? w tym lokaty ? kaman

nierozwaznie bylo testwoac w tej instutcji jakis ich problemow logicznych , to fakt, ale lokata na pol roku do 2 kolka w plecy, a nie wiem ktora brales wiec ja bym tak latwo nie odpuscil, zloz reklamacje

Odpowiedz