Wróć

Jak założyć Profil Zaufany przez bank?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

135 publikacji 751 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Jak założyć Profil Zaufany przez bank?
Spis treści

Co to jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany to narzędzie służące do weryfikowania tożsamości w elektronicznych systemach administracji publicznej. Dzięki niemu możesz składać wnioski, skargi, realizować opłaty itp. w urzędach przez Internet – a urząd wie, że Ty to naprawdę Ty. Aby móc z niego korzystać, potrzebujesz mieć nadany numer PESEL. Ważność Profilu wygasa po trzech latach.

Założenie Profilu Zaufanego i korzystanie z niego są całkowicie bezpłatne.

Co możesz załatwić przez Profil Zaufany? Lista usług jest naprawdę długa

Zakres spraw, które możesz załatwić w e-administracji, dotyczy niemal wszystkich dziedzin, w przypadku których zwykle konieczna była wizyta w urzędzie. Przede wszystkim zamiast zanosić swój wniosek do urzędnika, możesz go wysłać przez Profil Zaufany, a potem tylko udać się do urzędu po odbiór dokumentów.

I tak, przez Profil Zaufany możliwe jest zawnioskowanie o dowód osobisty, prawo jazdy, paszport (a także o paszport dla dziecka), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zarejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdu, zmianę nazwiska, dokumenty związane ze ślubem, akt małżeństwa, narodziny dziecka, ulgi, zasiłki, dofinansowanie do podręczników, becikowe, Kartę Dużej Rodziny, akt zgonu, zasiłek pogrzebowy, odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o niekaralności, informacje z ksiąg wieczystych.

Do tego możesz składać wnioski związane z budową domu, pracami geodezyjnymi, wycinką drzew, meldunkiem oraz związane z usługami świadczonymi przez ZUS i NFZ (np. emerytura, zasiłki, urlop rodzicielski), prowadzeniem działalności gospodarczej (np. wniosek o rejestrację), uiszczaniem podatków, a nawet zgłaszaniem przestępstwa. Korzystając z Profilu zalogujesz się także do e-urzędu skarbowego i zobaczysz swój PIT.

Co więcej, dzięki Profilowi Zaufanemu możesz zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. 

Przez Internetowe Konto Pacjenta otrzymasz swoją receptę (SMS-em na Twój numer telefonu lub na adres e-mail) oraz skierowanie, udostępnisz lekarzowi bądź bliskiemu informację o stanie swojego zdrowia, a także uzyskasz dostęp do informacji medycznych dotyczących Twoich niepełnoletnich dzieci. Możesz również zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19.

Jak założyć Profil Zaufany? Przez bank zdecydowanie najprościej

Istnieją dwie ścieżki zakładania Profilu: możesz złożyć wniosek przez ePUAP na stronie pz.gov.pl, ale wymaga to potwierdzenia tożsamości dowodem osobistym lub paszportem w miejscach takich jak urząd miejski, urząd skarbowy, w Narodowym Funduszu Zdrowia bądź w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, w skrócie ePUAP, to teleinformatyczna platforma, dzięki której obywatele mogą kontaktować się z administracją publiczną. Powstała w ramach Planu Informatyzacji Państwa i udostępnia urzędom oraz instytucjom publicznym (centralnym i samorządowym) ujednoliconą infrastrukturę technologiczną do świadczenia usług. Jej częścią jest właśnie Profil Zaufany.

Na szczęście w 2016 r. pojawiła się kolejna furtka, niewymagająca udania się do jakiegokolwiek urzędu – swoją tożsamość możesz potwierdzić w bankowości elektronicznej banku, z którego usług korzystasz. Jest to zdecydowanie najprostszy, najszybszy i najwygodniejszy sposób na skorzystanie z Profilu Zaufanego.

Profil Zaufany: lista banków, w których go ustanowisz

Niestety, Profil Zaufany nie jest dostępny w każdym banku. Przez bankowość elektroniczną do swojego Profilu mogą zalogować się klienci następujących instytucji:

  • Alior Banku, 
  • Banku Millennium, 
  • Banku Pekao SA, 
  • Banku Pocztowego/Envelo, 
  • Grupy BPS 
  • ING Banku Śląskiego, 
  • Inteligo, 
  • mBanku, 
  • PKO BP, 
  • Santander Banku Polska. 

Osoby nieposiadające rachunków lub niekorzystające z usług wymienionych wyżej instytucji nie mogą założyć Profilu Zaufanego poprzez bankowość elektroniczną banku i pozostaje im tylko potwierdzenie tożsamości w jednej z instytucji publicznych, o których wspominaliśmy.

Potwierdzenie Profilu Zaufanego przez bank

Utworzenie Profilu Zaufanego w bankowości internetowej to bułka z masłem, wymagająca tylko wydania odpowiednich komend w odpowiedniej zakładce i autoryzacji dyspozycji, np. za pomocą kodu otrzymanego od banku SMS-em.

Przykładowo, w ING Banku Śląskim możliwość założenia Profilu znajdziesz w zakładce: Usługi → Sprawy urzędowe. W mBanku będzie to ścieżka: Finanse → Usługi → eUrząd → Profil Zaufany.

Jest jednak jedno bardzo ważne „ale”: założenie w pełni funkcjonalnego Profilu Zaufanego w banku – dzięki któremu będziesz mógł logować się i zatwierdzać swoje komendy w e-administracji – możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy uprzednio Twoja tożsamość została zweryfikowana przez bank. Krótko mówiąc, jeżeli zakładałeś konto przez przelew z innego banku lub np. metodą „na selfie”, to pełna aktywacja PZ nie będzie możliwa. Bank będzie wymagał od Ciebie wizyty w placówce i okazania dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Dopiero wtedy Twój Profil Zaufany stanie się aktywny w 100%.

Jeśli przy zakładaniu rachunku pokazałeś swój dokument tożsamości – np. w oddziale, kurierowi itp. – wtedy ponowne udanie się do placówki, w celu aktywowania Profilu Zaufanego, nie będzie konieczne.

Logowanie poprzez bankowość elektroniczną

Załóżmy, że chcesz zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta przez Profil Zaufany. W tym celu wchodzisz na stronę internetową https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta i klikasz przycisk Zaloguj się. Pojawi się okno z trzema dostępnymi opcjami: Profilem Zaufanym, e-dowodem oraz MojeID. Gdy klikniesz w okno Profil Zaufany, zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, na której będziesz mógł wybrać kolejne opcje: Zaloguj się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail lub właśnie Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy.

Teraz kolej na wybór Twojego banku. Gdy klikniesz odpowiednią ikonę, system przekieruje Cię do systemu logowania do bankowości internetowej; dalej postępujesz tak, jak postępowałbyś, wchodząc na swoje konto. Nie masz się czego obawiać: Twoje dane nie są udostępniane urzędowi, do którego się logujesz, i nikt nie otrzymuje dostępu do Twojego rachunku.

Po zweryfikowaniu Twojej tożsamości zobaczysz w swojej bankowości elektronicznej komunikat, że w ciągu kilku sekund zostaniesz przekierowany do swojego Profilu Zaufanego (Za chwilę nastąpi przekierowanie do serwisu administracji). Co ważne, nie jesteś zalogowany w swojej bankowości internetowej; gdybyś teraz chciał coś sprawdzić na swoim rachunku, musiałbyś zalogować się kolejny raz.

Profil Zaufany zawsze powiązany jest z bankiem, w którym go zakładałeś. Logując się na Profil Zaufany przez bankowość internetową, musisz wybrać bank, w którym ustanowiłeś swój Profil, choćbyś posiadał i kilka rachunków w różnych bankach udostępniających tę usługę. Przykładowo, jeśli Profil zaufany zakładałeś w bankowości ING, a wolałbyś logować się przez bankowość mBanku, to musisz odświeżyć ustawienia swojego Profilu i zatwierdzić zmiany w systemach mBanku. Po modyfikacji nie będziesz już mógł logować się przez system ING.

Gdy zapomniałeś loginu i hasła do Profilu Zaufanego

Po weryfikacji tożsamości – czy to w wybranym urzędzie, czy przez bankowość internetową – możesz zalogować się do Profilu Zaufanego, także podając po prostu otrzymany login i hasło, które sam ustanowisz. Twój login został nadany przez bank i znajdziesz go w bankowości internetowej w zakładkach dotyczących Twoich danych. Niestety, w niektórych systemach login jest wyjątkowo starannie ukryty i trzeba nie lada pomysłowości bądź zawziętości, aby go odnaleźć (przykładowo, w MoimING swój login znajdziesz w zakładce Przedłuż Profil Zaufany).

Możesz również skorzystać z pomocy i w czasie logowania przez Profil – poza systemem bankowości internetowej – wybrać opcję Nie pamiętam nazwy użytkownika. System poprosi Cię o podanie adresu e-mail, który podałeś przy rejestracji. Będzie to ten sam e-mail, który ustalony jest do kontaktu z bankiem.

Pamiętaj: hasło do każdego konta (czy to Profilu Zaufanego, czy to konta bankowego) zawsze ustalasz sam. Nikt poza Tobą nie ma prawa go poznać ani żądać jego podania np. przy rzekomej weryfikacji. Hasło podajesz tylko na stronie serwisu, do którego się logujesz, po uprzednim sprawdzeniu, czy strona jest autentyczna i bezpieczna (wtedy przy adresie strony w przeglądarce wyświetla się kłódka, zaś adres strony poprzedzony jest https://. „S” na końcu protokołu oznacza szyfrowanie).

Inne sposoby logowania do Profilu Zaufanego

Do Profilu Zaufanego zalogujesz się także z e-dowodem oraz przez Certyfikat kwalifikowany. E-dowód to po prostu dokument nowego typu, z warstwą elektroniczną (wbudowanym wewnętrznym czipem). Umożliwia on logowanie do e-administracji publicznej, a także elektroniczne podpisywanie dokumentów. Wszystkie dowody wydane od 4 marca 2019 r. mają już wbudowany czip.

Z kolei certyfikat kwalifikowany wystawiany jest przez Centrum Obsługi Podpisu Elektronicznego Szafir. Taki certyfikat jest równoważny wobec podpisu własnoręcznego składanego na dokumentach i ma zastosowanie podobne do Profilu Zaufanego: możesz go stosować przy składaniu deklaracji do ZUS, sprawozdań finansowych do KRS, deklaracji do US, podpisywania dokumentacji medycznej itd. W przeciwieństwie jednak do Profilu korzystanie z certyfikatu jest płatne.

Profil Zaufany zakładany przez bank. Podsumowanie

Nawet w dobie powszechnej cyfryzacji załatwianie spraw urzędowych potrafi śnić się po nocach, podobnie jak i długaśne kolejki pod okienkami. Założenie Profilu Zaufanego może znacznie ułatwić życie, oszczędzając czas i energię na wysłanie wniosków, przedstawianie deklaracji, przekazywanie oświadczeń itp. Lista spraw, które dzięki Profilowi Zaufanemu możesz załatwić bez wychodzenia z domu, jest naprawdę długa i dotyczy zarówno kompetencji urzędów centralnych, jak i samorządowych, w tym gminnych. Przykładowo, złożenie wniosku o nowy dowód czy paszport możesz złożyć przez Internet, a do urzędu udasz się tylko po odbiór nowego dokumentu.

Najprościej założyć Profil Zaufany w swoim systemie bankowości internetowej. Warunkiem jest jednak potwierdzenie Profilu Zaufanego przez bank na podstawie Twoich aktualnych danych osobowych. Aktywacja Profilu poprzez systemy bankowe ma tę ogromną zaletę, że nie trzeba co trzy lata odświeżać Profilu, składając podpis w urzędzie – można zrobić to wygodnie w bankowości online. Zmniejsza się także liczba haseł i loginów, które musiałbyś zapamiętać – wystarczą dane, którymi posługujesz się w swoim banku.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy