Autopay – jak działają szybkie i wygodne płatności za przejazd autostradą? Sprawdziliśmy!

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


34 komentarze
Autopay – jak działają szybkie i wygodne płatności za przejazd autostradą? Sprawdziliśmy!
Spis treści

Autostrad w Polsce wciąż jest zdecydowanie za mało, ale gdy już mamy okazję z nich skorzystać, chętnie się na to decydujemy. Możliwość sprawnego przejazdu i szybszego dotarcia do celu podróży zwykle okazuje się na tyle kusząca, że nie przeszkadzają nam nawet pobierane opłaty.

Niestety, te ostatnie są prawdopodobnie największą wadą przejazdów autostradami; i nie chodzi wyłącznie o to, że z portfela znika kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Uciążliwa bywa sama procedura poboru opłat. Powody są co najmniej dwa. Pierwszy to oczekiwanie w kolejce przed bramką, odczuwalne zwłaszcza w okresie większego natężenia ruchu (np. w sezonie urlopowym). Drugim powodem jest sama płatność. W głowach niektórych kierowców – zwłaszcza tych, którzy z autostrad korzystają okazjonalnie – pojawiają się nieraz wątpliwości. Czy na pewno będę mógł zapłacić kartą? Co w przypadku awarii terminala? Czy mam w portfelu odpowiednią ilość gotówki, tak na wszelki wypadek?

Od pewnego czasu funkcjonuje rozwiązanie, które skutecznie niweluje wszelkie ryzyko związane z długim oczekiwaniem w kolejce oraz z ewentualnymi problemami z płatnością, a do tego pozwala na zaoszczędzenie kilku złotych dzięki aktualnie obowiązującej promocji.

Gdzie zapłacę dzięki Autopay?

Autopay, czyli usługę automatycznych płatności na autostradach, opracowała dobrze znana spółka Blue Media specjalizująca się w dostarczaniu praktycznych narzędzi w dziedzinie transakcji internetowych.

Na ten moment rozwiązanie funkcjonuje na dwóch trasach, oczywiście w obu kierunkach:

  • na odcinku autostrady A1 między Toruniem a Gdańskiem (bramki oznaczone szyldem “AmberGO”) oraz
  • na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem (bramki oznaczone symbolem kamery na żółtym tle).
Autopay – gdzie działa? Na różowo oznaczono te odcinki A1 i A4, na których można skorzystać z usługi
Autopay - gdzie działa?

Czego potrzebuję do płatności? Aplikacja Autopay

Szybkie płatności za przejazd autostradą są możliwe w przypadku pojazdów z kategorii 1, 2, 2a, 3, 4 i 5. Przy pomocy Autopay nie zapłacą zatem kierowcy motocykli.

Na stronie usługi umieszczono następujące definicje poszczególnych kategorii: Kategoria 1 - Pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnący przyczepy. Kategoria 2 - Pojazd o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła. Kategoria 2A - Pojazd posiadający łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół. Kategoria 3 - Pojazd lub zespół pojazdów o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 4 - Pojazd lub zespół pojazdów o więcej niż trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 5 - Pojazd lub zespół pojazdów nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.

W celu skorzystania z wygodnych płatności niezbędne jest założenie konta użytkownika oraz rejestracja pojazdu w systemie. Wszystko to umożliwia aplikacja Autopay, oczywiście po jej pobraniu (ze sklepu Google Play lub App Store) i zainstalowaniu.

Pierwszym krokiem jest założenie konta. Na tym etapie wymagane jest podanie adresu e-mail i ustawienie hasła. Konieczna jest także akceptacja regulaminu serwisu bm.pl oraz polityki prywatności. Nie musisz natomiast, jeśli nie chcesz, wyrażać zgody na otrzymywanie informacji o promocjach i konkursach. Kliknij w link wysłany na wskazany adres w celu weryfikacji.

Autopay, zakładanie konta.
Autopay, zakładanie konta.

Następnie zaloguj się do aplikacji Autopay i określ, czy zamierzasz korzystać z płatności jako osoba prywatna czy firma. Podaj potrzebne dane.

Autopay, konfiguracja.
Autopay, konfiguracja.

Kolejny etap to rejestracja pojazdu w systemie. W menu „Pojazdy” wybierz „+ Dodaj pojazd”. Wprowadź dane samochodu, a następnie wskaż, na jakich autostradach ma działać usługa. Na koniec zaakceptuj regulamin usługi Autopay i naciśnij „Dodaj”.

Autopay, dodawanie pojazdu.
Autopay, dodawanie pojazdu.

Ostatni krok to dodanie karty płatniczej, z której pobrane zostaną środki w momencie przejazdu przez bramkę autostradową. Podaj dane “plastiku” lub zezwól aplikacji na dostęp do aparatu (w tym drugim przypadku dane zostaną automatycznie zeskanowane). Po skutecznym zapisaniu niezbędnych informacji zostanie pobrana opłata weryfikacyjna w wysokości 1 zł, którą Autopay zwróci po udanej weryfikacji. Konieczne jest wyrażenie zgody na automatyczne obciążanie rachunku karty.

„Wszystkie dane, które wprowadzisz w aplikacji są chronione, a każda transakcja zabezpieczona protokołem SSL” – zapewniają twórcy usługi. Dodajmy, że założenie konta w systemie oraz rejestracja pojazdu jest możliwa również z poziomu strony internetowej.

Po ukończeniu konfiguracji możesz bez przeszkód korzystać z Autopay. W momencie przejazdu autostradą nie potrzebujesz dostępu do Internetu ani nawet telefonu. Całą „robotę” wykonuje kamera, która skanuje numer rejestracyjny pojazdu, a pobranie środków z konta nastąpi bez Twojego udziału.

Autopay także w aplikacji Banku Millennium

Usługa Autopay jest również dostępna jako zewnętrzny moduł w aplikacji Banku Millennium. Jeśli więc masz do niej dostęp, możesz przejść przez powyższy proces znacznie szybciej, bez rejestracji konta użytkownika w systemie.

Wystarczy, że w menu „Płatności” wybierzesz „Transport”, a następnie „Autostrady”, gdzie łatwo wprowadzisz dane pojazdu. Opłaty będą automatycznie pobierane ze wskazanego konta w Banku Millennium.

Autopay w aplikacji Bank Millennium.
Autopay w aplikacji Bank Millennium.

Zapłać od 3 do 5 zł mniej za przejazd A4!

Aktualnie Autopay daje również możliwość zaoszczędzenia kilku złotych. Kierowcy, którzy posłużą się tą metodą płatności za przejazd autostradą A4 na odcinku między Katowicami a Krakowem, otrzymają zniżkę w wysokości 3 zł (dla pojazdów kat. 1, 2 i 3) lub 5 zł (kat. 4 i 5).

Jak działa Autopay? Sprawdziliśmy!

Z korzyściami wynikającymi z płatności Autopay mieliśmy już okazję zapoznać się w praktyce, więc chętnie podzielimy się wrażeniami. Na wstępie zaznaczmy, że test odbył się na autostradzie A4 (PPO Mysłowice).

Zbliżamy się do bramek. Wybieramy jedną z tych oznaczonych symbolem kamery na żółtym tle. W naszym przypadku była to bramka pierwsza z lewej. W teorii powinna być ona najszybsza, gdyż obsługuje tylko samochody osobowe. Tak też jest w rzeczywistości – przejeżdżamy sprawnie, kolejki właściwie nie ma.

W celu skorzystania z Autopay na A4 konieczny jest wybór bramki oznaczonej symbolem kamery na żółtym tle.
Autopay, bramki na autostradzie A4

Pod bramkę podjeżdżamy powoli, by kamera zdążyła odczytać numer rejestracyjny pojazdu (lepiej nie przekraczać 15 km/h). Akurat mamy do czynienia z obsługą na bramce – co w przypadku skrajnie lewej bramki nie jest regułą – więc uśmiechamy się porozumiewawczo do pani z okienka, aby dać jej znać, że nie otrzyma od nas karty ani gotówki ;)

System zadziałał bez zarzutu. Po krótkiej chwili szlaban się podniósł, a środki zostały pobrane z konta. Opłata została oczywiście pomniejszona o 3 zł dzięki promocji.

Autopay? Warto!

Korzystanie z Autopay jest naszym zdaniem świetnym pomysłem. Po pierwsze, oszczędzamy cenny czas. Wybierając „szybką” bramkę, mamy szansę uniknąć długich kolejek, a do tego nie musimy przechodzić całego procesu płatności związanego z użyciem karty lub gotówki.

Drugim powodem jest wygoda. Koniec z szukaniem portfela i rzucaniem karty/reszty/paragonu byle jak i byle gdzie. Nie musimy nawet uchylać szyby w samochodzie, co szczególnie warto docenić w zimne dni.

Po trzecie, oszczędność pieniędzy. Aktualnie promocje z możliwością zaoszczędzenia kilku złotych są dostępne zarówno na A1, jak i na A4.

Ostatnią istotną zaletą Autopay jest łatwiejsza kontrola wydatków. W aplikacji mamy dostęp do danych wszystkich płatności, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wydajemy na przejazdy.

A czy Wy mieliście już okazję przetestować usługę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(34)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
O
Ola
Gość

Uważajcie na tą aplikację - ja mam dodane dwa samochody - pomimo wskazania, którym jadę aplikacja automatycznie dodała pierwszy zarejestrowany samochód. Opłaciłam więc osobno przejazd samochodem, którym się poruszałam i odpięłam kartę. Teraz codziennie dostaję informacje o nieopłaconym przejeździe. Próba wyjaśnienia sytuacji i prośba o anulowanie przejazdu na infolinii skończyła się tym, że ich nie interesuje jakim samochodem jechałam tylko to, że telefon się zalogował na bramce. Po wyjaśnieniu, że aplikacja zaznaczyła nie ten samochód którym się poruszałam i opłaciłam przejazd osobno usłyszałam, że ich to nie interesuje. Wg infolinii mam zapłacić za ten przejazd bo będą mnie windykować! Mam zapłacić za przejazd którego nie było! Odinstalujcie tą aplikacje, bo szkoda nerwów. Lepiej zapłacić po przejeździe albo kupić winietę na stacji niż korzystać z tego szajsu.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Naciągacze - przestrzegam! Na ich stronie internetowej: Usługi Autopay Flota. 5PLN/pojazd. Dostałem fakturę na... 100 zł/pojazd + przejazdy. Potrącają sobie z mojej przedpłaty 500 zł. Nie odpowiadają na e-maile. Cud boski, że nie podałem im numeru karty kredytowej, bo wyczyścili by mi konto. 

Odpowiedz

M
Miłosz
Gość

Co w sytuacji gdy na koncie nie mam wystarczającej ilości pieniędzy?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Miłosz

W takiej sytuacji otrzymasz powiadomienie o nieudanej transakcji, a Autopay będzie próbowało pobrać należność jeszcze kilkukrotnie. Jeśli i te próby się nie powiodą, prawdopodobnie przystąpi do windykacji.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Czy autopay z aplikacji bankowej dziala na odcinakch A4 wroclaw - katowice i odcinki autostrady A2 ?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Michał

Autopay działa na:

- A4 między Katowicami a Krakowem,

- A1 między Gdańskiem a Toruniem,

oraz (dzięki integracji z systemem e-TOLL) na:

- A2 między Koninem a Łodzią,

- A4 między Wrocławiem a Gliwicami.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

Witam czy getin Bank tez obsługuje autopay pobierze mi z konta ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Damian

Tak, w Autopay wybiera się kartę wystawioną przez dowolny bank, również przez Getin.

Odpowiedz

J
jacek
Gość
@Justyna Kalicińska

niestety mylisz sie nie przez dowolny bank. jest dosyc waska lista banków

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@jacek

Trzeba tu rozróżnić Autopay jako aplikację i Autopay jako usługę w ramach aplikacji banku. Jeśli mówimy o tej pierwszej opcji, to wtedy można dodać dowolną kartę płatniczą.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam.

Czy dziala juz autopay na odcinkach A4 Katowice - Wroclaw i autostrada A2 ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Michał

Informacje na temat możliwości korzystania z Autopay na wspomnianych przez Ciebie odcinkach znajdziesz na tej stronie: https://autopay.pl/e-toll. Wynika z nich, że obecnie rozwiązanie to jest dostępne dla firm.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Mam pytanie - czy aktualnie (sierpień 2021) opłata za przejazd autostradą A1 Toruń - Gdańsk przy pomocy systemu Autopay jest tańsza od tradycyjnej metody? Czy obowiązuje jakaś promocja?Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Andrzej

W Santanderze trwa promocja na przejazdy z Autopay :)

https://www.najlepszekonto.pl/autopay-na-lato-2021-santander-bank

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam,

Autopay działa już w kierunku Katowice - Wrocław.

Jeżeli nie to kiedy można się spodziewać takiej wygody.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Autopay niestety nie działa jeszcze na tym odcinku A4. Wciąż nie wiadomo, kiedy to nastąpi :(

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Jeżeli mam kilka pojazdów niektóre firmowe (chciałbym, żeby rozliczenie znalazło się na fakturze) i prywatne (chciałbym, aby na fakturze płatność za te pojazdy nie była zawarta), czy jest taka możliwość korzystając z jednego konta?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Do jednego konta w aplikacji na pewno można dodać kilka pojazdów, ale dla rozjaśnienia kwestii faktur za przejazdy wybranymi pojazdami skontaktowałem się z dostawcą usługi. Dam znać, jak tylko otrzymam odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Wygląda na to, że w ramach jednego konta nie jest to możliwe... Oto odpowiedź Autopay:

Faktury są generowane za wszystkie przejazdy realizowane na danym koncie. W zaistniałej sytuacji należy założyć oddzielne konta dla pojazdów służbowych i prywatnych.

Odpowiedz

K
Krzysiek
Gość
@Michał Radzimiński

Jest możliwość obejścia tego problemu. Korzystam z autopay przez aplikację Alior Banku. Mam tam dwie opcje: zbiorcza faktura raz na miesiąc (wtedy nie ma możliwości rozbicia na prywatne / firmowe) lub wystawienie osobnej faktury po każdym przejeździe - wtedy sami decydujemy, która była za przejazd firmowy i trafi do księgowości, a która za prywatny.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Krzysiek

Dzięki za wskazówkę. Mnie osobiście ten problem nigdy nie dotyczył, stąd trudno mi samodzielnie zweryfikować możliwe rozwiązania. Mamy więc w takiej sytuacji dwie opcje:

1. Oddzielne konta dla pojazdów prywatnych i firmowych (radzi Autopay).

2. Generowanie faktury po każdym przejeździe pojazdem służbowym (radzi Krzysiek).

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Jeśli płatnośc następuje kartą firmową, jak można uzyskać fakturę za przejazdy?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Justyna

Faktury są dostępne w aplikacji Autopay oraz po zalogowaniu w serwisie. Przed przejazdem należy uzupełnić dane do faktury i częstotliwość ich otrzymywania – po każdym przejeździe lub zbiorczo (co miesiąc).

Odpowiedz

F
Ford Escort
Gość

Ostatnio jechałem z Krakowa do Wrocławia i o ile na odcinku od Krakowa do Mysłowic wszystko było klarowne i przejazd opłaciłem przez Autopay, to już od Gliwic do Wrocławia nie było to oczywiste. Na tym odcinku jest inny system z pobieraniem biletu. Czy Autopay również tam działa?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Ford Escort

Niestety nie, na A4 Autopay funkcjonuje tylko między Katowicami a Krakowem.

Odpowiedz

M
Marian
Gość

czy samochod musi byc zarejestrowany w Polsce?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marian

Nie, nie musi, ale w zależności od autostrady mogą to być określone kraje rejestracji pojazdu - dla Amber One A1 Czechy, Dania, Szwecja, Niderlandy, Wielka Brytania, natomiast dla A4 kraje UE i Ukraina.

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Trzeba być właścicielem samochodu, żeby go zarejestrować w systemie?

Odpowiedz

M
Maneqin
Gość
@Mirek

Nie, podajesz numer rejestracyjny i wybierasz kategorię pojazdu. Spokojnie możesz skorzystać z usługi nawet gdy przemieszczasz się wypożyczonym autem.

Odpowiedz

T
TedeK
Gość

W dobie kryzysu zdrowotnego ta usługa ma sens.

Odpowiedz

A
Andrzej167
Gość

Dobrze rozumiem, że na jednym koncie w aplikacji mogę mieć dodanych kilka pojazdów? Czyli np. mój samochód i samochód mojej żony może być opłacany z jednego konta Autopay i nie musimy mieć osobnych kont w aplikacji tak?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Andrzej167

Dokładnie tak. Jedno konto w Autopay może służyć do płatności za kilka pojazdów. Co więcej, możemy nawet wskazać w aplikacji, która z dodanych kart ma pokryć koszt przejazdu konkretnym pojazdem. Może być to ta sama karta dla wszystkich aut, a równie dobrze dla każdego samochodu inna.

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Korzystam już od jakiegoś czasu prywatnie i jako firma i nie mam zastrzeżeń. Fajne rozwiązanie. Jak dotąd miałem okazję skorzystać na a1. Wiadomo kiedy kolejne autostrady będą dostępne? Na a2 by się przydało.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Mirek

Niestety, brak informacji o konkretnych terminach. Musi nam wystarczyć taka deklaracja: „Cały czas pracujemy nad pojawieniem się usługi także na innych płatnych odcinkach autostrad w Polsce."

Odpowiedz