Szczegóły oferty
Zwolennicy płatności mobilnych mają do dyspozycji coraz więcej możliwości. Oprócz powszechnie dostępnych (np. Blik), są też te oferowane przez poszczególnych producentów albo sieci handlowe.
W tej ostatniej kategorii mieści się aplikacja Lidl Pay, której testy rozpoczęły się w wybranych sklepach Lidl jesienią 2019 r. Do powszechnego użytku tę metodę płatności wprowadzono 27 kwietnia 2020 r.
Co to jest Lidl Pay?
Lidl Pay jest jedną z usług dostępnych w aplikacji mobilnej Lidl Plus, która została stworzona z myślą o udostępnianiu cotygodniowej gazetki promocyjnej, informowaniu o kolejnych akcjach promocyjnych, umożliwieniu aktywowania kuponów rabatowych oraz odnalezieniu najbliższego sklepu i poznaniu godzin jego otwarcia.
Najważniejsze cechy usługi Lidl Pay, będącej częścią aplikacji Lidl Plus, wyglądają następująco:
- możliwość przeglądania gazetek promocyjnych i spersonalizowanych ofert specjalnych;
- opcja korzystania ze specjalnych kuponów rabatowych;
- możliwość płacenia telefonem;
- opcja tworzenia listy zakupów;
- gromadzenie paragonów.
Lidl Pay – parametry usługi
metoda płatności
aplikacja mobilna
Przeznaczenie
Dla kogo |
osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych |
---|---|
Przeznaczenie |
płatności w sklepach Lidl |
Opłaty
Opłata miesięczna |
0 zł |
---|
Oferta
Rodzaj oferowanego produktu |
metoda płatności |
---|---|
Główne składniki oferty |
aplikacja mobilna |
Usługi dodatkowe |
|
Obsługa klienta
Kanały obsługi klienta |
formularz kontaktowy |
---|---|
Język obsługi |
polski |
Co oferuje aplikacja Lidl Plus i jak płacić Lidl Pay?
Poszczególne elementy aplikacji wzajemnie się uzupełniają, tworząc narzędzie, które może być wykorzystywane przez wszystkich klientów Lidla.
Warunki ogólne
Do tego, by płacić w Lidlu telefonem wystarczy posiadanie aplikacji Lidl Plus oraz dostępu do Internetu. Wymagany też jest odpowiedni stan naładowania baterii smartfona, by system kasowy prawidłowo odczytał kod QR, który wyświetli się na ekranie urządzenia.
Możliwości Lidl Plus
Wszystkie funkcjonalności aplikacji zgrupowane są w dolnym menu, w zakładce Więcej:
- Lidl Pay – miejsce, w którym dodaje się karty płatnicze i ustala kod PIN chroniący dostęp do nich;
- E-paragony – tu znajdują się paragony dokumentujące dokonanie zakupów;
- Lista zakupów – miejsce na zapisanie, co chcemy kupić, by nie nosić tradycyjnej papierowej kartki;
- Sklepy – część aplikacji z mapą sklepów i ich listą; dzięki usłudze geolokalizacji można znaleźć najbliższą placówkę. Możliwe jest też oznaczenie jednego ze sklepów jako Mój sklep, by zobaczyć godziny jego otwarcia, dostępne w nim udogodnienia (np. parking, piekarnia);
- Moje Konto Lidl – w tej zakładce zawarte są dane osobowe użytkownika aplikacji oraz istnieje możliwość zmiany numeru telefonu, adresu e-mail i ustawionego hasła. Zakładka zawiera też warunki korzystania z aplikacji i umożliwia udzielenie przez klienta kilku dodatkowych informacji o sobie, by przedstawiane mu oferty jeszcze dokładniej trafiały w jego potrzeby i upodobania;
- Winnica Lidla – nazwa zakładki wskazuje, że jest ona przeznaczona dla miłośników win, ale są tu także informacje i oferty specjalne dla zwolenników mocniejszych trunków;
- Wykorzystaj kod – w tym miejscu wpisuje się kody promocyjne rozdawane przez Lidla przy różnych okazjach uprawniające do odbioru kuponu rabatowego;
- Ustawienia – miejsce na wybór sposobu informowania przez Lidla o promocjach i ofertach specjalnych (powiadomienia push, sms, telefon, poczta) czy też szybką zmianę „swojego” sklepu.
Karta Lidl Plus
To część aplikacji, w której widoczny jest kod QR pozwalający na realizację aktywowanych kuponów oraz skorzystanie z aktualnie obowiązujących promocji. Jeśli klient dodał do apki kartę płatniczą i aktywował usługę Lidl Pay, to dostęp do Karty Lidl Plus możliwy jest po zdefiniowaniu kodu PIN (w przypadku urządzeń z systemem Android) lub odcisku palca (dla systemu iOS). Zalecane jest, by kod PIN nie był tożsamy z tym do karty płatniczej.
Dla kogo jest przeznaczona aplikacja Lidl Plus?
Z aplikacji Lidl Plus mogą korzystać jedynie klienci indywidualni, którzy ukończyli 18 lat.
Metoda płatności Lidl Pay oparta jest na kodach QR i w związku z tym nie jest konieczne, by telefon, na którym jest używana, posiadał moduł łączności NFC. Dzięki temu jest ona dostępna dla posiadaczy starszych lub tańszych modeli smartfonów, które nie są wyposażone w tę technologię.
Rejestracja i zasada działania Lidl Pay
Aplikacja Lidl Plus na telefon dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.
Na etapie rejestracji wystarczy podanie podstawowych danych osobowych i teleadresowych oraz wyrażenie wymaganych zgód. W kolejnym kroku można (ale nie trzeba) dodać do aplikacji jedną lub kilka kart płatniczych, by stworzyć sobie możliwość płacenia telefonem z wykorzystaniem usługi Lidl Pay.
Potem pozostaje już tylko udać się do sklepu, korzystać z aktywowanych kuponów i ofert specjalnych. W każdej chwili można przejrzeć aktualne oferty promocyjne, stworzyć listę zakupów, przeglądać paragony.
Z Lidl Pay nie można korzystać poza granicami Polski, nie ma jednak przeszkód, by cieszyć się za granicą rabatami i ofertami specjalnymi Wystarczy w zakładce Ustawienia zmienić kraj i język, najlepiej ze wskazaniem sklepu, w którym będą dokonywane zakupy.
Podobne do Lidl Pay
-
Oferowany produktmetoda płatności
-
Przeznaczeniepłatności za autostrady i parkingi
-
Opłaty0 zł
-
Obsługa klientaczat, infolinia
-
Oferowany produktmetoda płatności
-
Przeznaczeniepłatności na stacjach paliw Orlen
-
Opłaty0 zł
-
Obsługa klientainfolinia, formularz kontaktowy
InPost Pay
-
Oferowany produktmetoda płatności
-
Przeznaczeniezakupy przez Internet
-
Opłaty0 zł
-
Obsługa klientaczat, infolinia, formularz kontaktowy
Przydatne dokumenty
Recenzja 4.5/ 5
Zalety
- prosta aktywacja i użytkowanie
- dodatkowe kupony w aplikacji
Wady
- możliwość korzystania tylko w jednej sieci handlowej
Nadszedł czas na ocenę możliwości i funkcjonalności Lidl Pay.
Ogólna ocena (4.5)
Proces rejestracji w aplikacji Lidl Plus jest krótki i łatwy – wystarczy podać personalia, dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail) i wyrazić niezbędne zgody.
Działania wstępne
Po zainstalowaniu i aktywowaniu aplikacji pojawia się komunikat powitalny oraz informacje dotyczące korzystania z niej (m.in. o dodatkowych kuponach zniżkowych, ofertach specjalnych itp.), zachęta do zarejestrowania się w apce i wybrania „swojego” sklepu, co pozwoli sieci na przedstawiania indywidualnych ofert.
Tyle wystarczy do:
- uzyskania dostępu do informacji o aktualnych ofertach specjalnych – warunkiem skorzystania z nich jest uaktywnienie wspomnianej wyżej wirtualnej Karty Lidl Plus i zeskanowanie wygenerowanego kodu QR podczas płatności;
- aktywowania kuponów zniżkowych, co warunkuje otrzymanie wynikających z nich bonusów;
- przeglądania gazetek promocyjnych.
Dodanie karty płatniczej
W kolejnym kroku można dodać kartę płatniczą (lub kilką), by uruchomić metodę płatności Lidl Pay. Można to zrobić w części Więcej w zakładce Lidl Pay. Na tym etapie konieczne jest ustanowienie kodu PIN chroniącego dane karty, wpisanie kilku standardowych informacji o niej (numer, data ważności, kod CVV, dane posiadacza) – oraz zatwierdzenie ich kodem SMS. System pozwala na nadanie każdej karcie własnej nazwy i określenie, która z nich będzie używana jako domyślna.
Przyznaję, że z pewnymi obawami rozpoczynałem korzystanie z Lidl Pay, trochę bałem się niezbędnych działań. Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Aktywacja aplikacji przebiegła bez problemów, korzystanie z niej od początku nie sprawiało mi żadnych trudności.
Nie ukrywam, że dodatkową motywacją do płacenia w ten sposób są specjalne kupony podsuwane przez Lidla czy inne bonusy. Żal, że do historii przeszły zdrapki Lidl, które pozwalały zdobyć specjalny rabat i dodawały zakupom dodatkowych emocji. Warte podkreślenia jest, że za jednym zamachem naliczane są rabaty za wszystkie aktywowane kupony i aktualne oferty specjalne, przy czym „zużywane” są tylko te kupony, które dotyczą produktów faktycznie kupionych; inne pozostają do wykorzystania w okresie ich ważności.
Wkrótce po dokonaniu zakupów pojawia się podsumowanie transakcji, a w zestawieniu paragonów widać, co się kupiło i na jaką kwotę. Może to się przydać w razie ewentualnej reklamacji czy zwrotu, nie trzeba pamiętać o zachowaniu tradycyjnego paragonu. Adres i numer sklepu Lidl na elektronicznym paragonie pozwalają przypomnieć sobie miejsce transakcji.
Podczas pobytu w nieznanej okolicy przydatna jest opcja wyszukiwania najbliższej placówki (Sklepy Lidl w pobliży mojej lokalizacji) i włączenie nawigacji, która zaprowadzi do wybranego sklepu. Automatyczna geolokalizacja nie zawsze działa precyzyjnie, więc nie należy ślepo wierzyć wskazówkom, ale upewnić się, czy punkt „startu” został dobrze określony przez aplikację.
Użycie Lidl Pay
Chcąc zapłacić Lidl Pay, po wejściu w aplikację Lidl Plus należy skorzystać z przycisku Karta Lidl Plus, a następnie zdecydować, czy chce się jedynie aktywować wybrane kupony oraz skorzystać z rabatów w ramach ofert, czy też również zapłacić za zakupy.
Wybierając drugą opcję, konieczne jest przesunięcie suwaka w prawo i podanie kodu PIN chroniącego dostęp do danych karty płatniczej. Na ekranie pojawi się kod QR (ważny przez 15 minut, po tym czasie należy go ponownie aktywować) oraz dane karty, która zostanie użyta do płatności (w tym momencie można ją jeszcze zmienić). Zeskanowanie kodu na czytniku przy kasie jest równoznaczne z aktywowaniem wszystkich rabatów i ofert specjalnych wybranych w aplikacji.
W momencie dokonywania płatności nie ma potrzeby jej autoryzacji (odbywa się to wcześniej, przy wejściu z Karty Lidl Plus).
W mojej ocenie Lidl zadbał o bezpieczeństwo użytkowników aplikacji. Każdy może do niej wejść i aktywować kupony rabatowe, ale płatność z Lidl Pay możliwa jest tylko przez tego, kto zna PIN. Pięciokrotne podanie błędnego kodu sprawi, że aplikacja zostanie zablokowana do czasu kontaktu z operatorem i uzyskania wskazówek co do dalszego postępowania.
Dokonanie płatności z pomocą Lidl Pay spełnia standardy bezpieczeństwa płatności PCI opracowane przez organizacje płatnicze (m.in. Visa, Mastercard), które stworzono dla zapewnienia takiego samego zakresu ochrony we wszystkich punktach realizujących operacje bezgotówkowe. W praktyce wygląda to tak, że po zarejestrowaniu karty płatniczej w aplikacji dostawca usług płatniczych wysyła potwierdzenie, które zostaje powiązane z profilem klienta (identycznie jak przy Apple Pay czy Google Pay). Dzięki temu można przypisać daną płatność do konkretnej karty. Lidl otrzymuje jedynie informację o pierwszych sześciu i czterech ostatnich cyfrach numeru „plastiku” oraz datę jego ważności.
Lidl Pay – subiektywna ocena
Aplikacja Lidla to usługa 2 w 1, zarazem element programu lojalnościowego, jak i metoda płatności. Rozwiązanie dobrze sprawdza się w praktyce, korzystanie z niego nie sprawia żadnych kłopotów. Przede wszystkim Lidl Plus szybko się otwiera, dostępne kupony prezentowane są w przejrzysty sposób, łatwo można sprawdzić te już aktywowane. Jest to więc praktyczne i przydatne narzędzie dla tych, którzy lubią płacić mniej niż inni posługując się nowoczesnymi rozwiązania technicznymi.
Komentarze i opinie
(0)