Finanse oddziałują na różne dziedziny życia codziennego, także na podróżowanie autem. Usługą, która jest dobrym przykładem na to stwierdzenie, są płatności za pośrednictwem aplikacji Autopay.
Czym jest i jak działa aplikacja Autopay?
Aplikację Autopay opracowała spółka o tej samej nazwie (wcześniej znana jako Blue Media) specjalizująca się w dostarczaniu praktycznych narzędzi w dziedzinie transakcji internetowych.
Główne cechy usługi:
- aplikacja na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android i iOS,
- automatyczne płatności za przejazdy autostradą A1 i A4,
- zakup e-winiet w kilku krajach Europy Środkowej,
- płatności za parkingi i myjnie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce,
- obsługa za pośrednictwem infolinii / formularza kontaktowego.
Aplikacja Autopay – parametry
Oto podstawowe parametry oferty Autopay:
metoda płatności
- przejazdy wybranymi odcinkami autostrad A1 i A4
- automatyczne płatności za miejsce parkingowe
- zakup e-winiet (Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry)
- aplikacja mobilna
Dla kogo | osoba pełnoletnia |
---|---|
Przeznaczenie | płatności za autostrady i parkingi |
Opłata miesięczna | 0 zł |
---|
Rodzaj oferowanego produktu | metoda płatności |
---|---|
Główne składniki oferty |
|
Kanały obsługi klienta | czat, infolinia |
---|---|
Język obsługi | polski |
Możliwości aplikacji Autopay
Poniżej zaprezentowano poszczególne elementy i funkcje Autopay.
Aplikacja mobilna
Głównym narzędziem dla użytkowników Autopay jest aplikacja mobilna.
Dzięki integracji usługi z systemami bankowości mobilnej wybranych banków istnieje możliwość uruchomienia Autopay z poziomu aplikacji bankowej. Aktualnie opcja ta dotyczy klientów Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, Banku Pocztowego, ING Banku Śląskiego, Santander Bank Polska i SGB.
Za jakie autostrady zapłacimy przy pomocy Autopay?
Na ten moment rozwiązanie funkcjonuje na dwóch trasach (w obu kierunkach):
- na odcinku autostrady A1 między Toruniem a Gdańskiem (bramki oznaczone szyldem AmberGO) oraz
- na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem (bramki oznaczone symbolem kamery na żółtym tle).
Obsługiwane pojazdy
Szybkie płatności za przejazd autostradą są możliwe w przypadku samochodów wszystkich kategorii, także tych posiadających zagraniczne numery rejestracyjne.
W przypadku A1 systemem objęte są pojazdy zarejestrowane w następujących krajach: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania.
Dla A4 lista prezentuje się następująco: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
System videotollingu (odczytywanie numerów rejestracyjnych przez kamery na bramkach) nie ma szans zadziałać w przypadku motocykli, gdyż te mają tablice umieszczone z tyłu.
E-winiety
Aplikacja umożliwia zakup e-winiety, czyli elektronicznego dowodu uiszczenia opłaty za przejazd płatnymi drogami w następujących krajach:
- Austria,
- Czechy,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Węgry.
Usługa oferowana jest wybranym użytkownikom indywidualnym, którzy spełniają dwa warunki – dodali pojazd posiadający polskie tablice rejestracyjne, a ponadto korzystają z przypisanej karty płatniczej podczas płatności w aplikacji.
E-winieta ma postać pliku PDF gotowego do wydruku, choć można ją też okazać podczas kontroli z poziomu ekranu urządzenia.
Płatności za parkingi i myjnie
Dodatkową usługą dostępną w aplikacji Autopay są płatności za parkingi i myjnie. Lista parkingów i myjni, w których można skorzystać z tej opcji, liczy obecnie kilkadziesiąt punktów w całej Polsce.
W przypadku myjni usługa dostępna jest jedynie dla osób korzystających z kart flotowych Shell.
Rozliczenie płatności
Płatności za usługi w ramach aplikacji Autopay mogą zostać rozliczone w następujący sposób:
- z poziomu karty płatniczej podpiętej do aplikacji,
- poprzez obciążenie rachunku bankowego – to opcja dla osób, które zarejestrowały się w Autopay z poziomu bankowości elektronicznej swojego banku,
- poprzez doliczenie kosztów (np. przejazdu autostradą) do rachunku telefonicznego w sieci Play – opcja wyłącznie dla klientów tego operatora.
Autopay Flota – oferta dla firm
Z automatycznych płatności za przejazdy mogą też korzystać właściciele flot liczących nawet do kilkuset pojazdów. Wymaga to jednak zarejestrowania konta w Autopay jako firma (polska lub zagraniczna) oraz podpisania umowy w ramach wybranego planu.
Konto firmowe w Autopay pozwala na sporządzanie zbiorczych faktur oraz ułatwia rozliczanie kosztów.
Kto może skorzystać z usługi?
Płatności Autopay są dostępne dla osób pełnoletnich. Dla korzystania z możliwości aplikacji istotne jest posiadanie pojazdu i uprawnień do jego prowadzenia.
Jak zacząć korzystać z Autopay?
W celu korzystania z płatności niezbędne jest założenie konta użytkownika w aplikacji Autopay po jej pobraniu (ze sklepu Google Play lub App Store) i zainstalowaniu.
Zalety
- szybkie i wygodne płatności za przejazdy autostradami
- dodatkowe możliwości (płatności za parkingi i myjnie)
- przejrzysta aplikacja / możliwość rejestracji z poziomu aplikacji bankowej
Wady
- płatności wyłącznie na A1 i A4
- mocno ograniczona lista parkingów i myjni, za które można zapłacić z poziomu Autopay
Autostrad w Polsce wciąż jest zdecydowanie za mało, ale gdy już mamy okazję z nich skorzystać, chętnie się na to decydujemy. Możliwość sprawnego przejazdu i szybszego dotarcia do celu podróży zwykle okazuje się na tyle kusząca, że nie przeszkadzają nam nawet pobierane opłaty. Niestety, te ostatnie są prawdopodobnie największą wadą przejazdów autostradami; i nie chodzi wyłącznie o to, że z portfela znika kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Uciążliwa bywa sama procedura poboru opłat.
Powody są co najmniej dwa. Pierwszy to oczekiwanie w kolejce przed bramką, odczuwalne zwłaszcza w okresie większego natężenia ruchu (np. w sezonie urlopowym). Drugim powodem jest sama płatność. W głowach niektórych kierowców – zwłaszcza tych, którzy z autostrad korzystają okazjonalnie – pojawiają się nieraz wątpliwości. Czy na pewno będę mógł zapłacić kartą? Co w przypadku awarii terminala? Czy mam w portfelu odpowiednią ilość gotówki, tak na wszelki wypadek?
Od pewnego czasu funkcjonuje rozwiązanie, które skutecznie niweluje ryzyko związane z długim oczekiwaniem w kolejce oraz z ewentualnymi problemami z płatnością. Sprawdzam działanie Autopay.
Rozpoczęcie korzystania z Autopay może przebiegać na dwa sposoby – w aplikacji Autopay lub za pośrednictwem aplikacji bankowej. Obie drogi są równie proste i szybkie.
Rejestracja w aplikacji Autopay
Po instalacji aplikacji otwórz ją – zobaczysz ekran umożliwiający założenie konta. Na tym etapie wymagane jest podanie adresu e-mail i ustawienie hasła. Konieczna jest także akceptacja regulaminu oraz polityki prywatności. Nie musisz natomiast, jeśli nie chcesz, wyrażać zgody na otrzymywanie informacji o promocjach i konkursach. Kliknij w link wysłany na wskazany adres w celu weryfikacji.
Następnie zaloguj się do aplikacji Autopay i określ, czy zamierzasz korzystać z płatności jako osoba prywatna czy firma. Podaj potrzebne dane.
Kolejny etap to rejestracja pojazdu w systemie. W menu Pojazdy wybierz Dodaj pojazd. Wprowadź dane samochodu, wskaż jego kategorię, a na koniec potwierdź dodanie pojazdu.
Ostatni krok to przypisanie karty płatniczej, z której pobrane zostaną środki w momencie przejazdu przez bramkę autostradową. Podaj dane plastiku lub zezwól aplikacji na dostęp do aparatu (w tym drugim przypadku dane zostaną automatycznie zeskanowane). Po skutecznym zapisaniu niezbędnych informacji zostanie pobrana opłata weryfikacyjna w wysokości 1 zł, którą Autopay zwróci po udanej weryfikacji. Konieczne jest wyrażenie zgody na automatyczne obciążanie rachunku karty.
Dodam, że założenie konta w systemie oraz rejestracja pojazdu jest możliwa również z poziomu strony internetowej.
Po ukończeniu konfiguracji możesz bez przeszkód korzystać z Autopay. W momencie przejazdu autostradą nie potrzebujesz dostępu do Internetu ani nawet telefonu. Całą robotę wykonuje kamera, która skanuje numer rejestracyjny pojazdu, a rozliczenie odbywa się już bez Twojego udziału.
Autopay z poziomu aplikacji bankowej
Usługa Autopay jest również dostępna jako zewnętrzny moduł w bankowości mobilnej wybranych banków (Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, Banku Pocztowego, ING Banku Śląskiego, Santander Bank Polska i SGB). W związku z tym możesz przejść przez powyższy proces znacznie szybciej, bez rejestracji konta użytkownika w systemie.
Wystarczy, że w swojej aplikacji odnajdziesz funkcję płatności za autostrady, gdzie łatwo wprowadzisz dane pojazdu. Opłaty będą automatycznie pobierane z poziomu wskazanego rachunku.
Sprawdzam, jak Autopay działa w praktyce i jakie dodatkowe możliwości oferuje.
Autopay w praktyce – test płatności za przejazd autostradą
Płatności Autopay miałem już okazję przetestować na A1, więc chętnie podzielę się wrażeniami. Dodatkowo poprosiłem też o relację redakcyjnego Testera – Krystiana – który sprawdził działanie Autopay na A4.
Michał (A1, Nowe Marzy – Rusocin): Wybieram bramkę oznaczoną symbolem AmberGo. Zatrzymuję się i czekamy dosłownie kilka sekund, aż kamera odczyta numer rejestracyjny, po czym następuje podniesienie szlabanu. Po kilku minutach otrzymuję powiadomienie PUSH z aplikacji banku, które informuje o tym, że płatność za przejazd została pobrana z rachunku karty przypisanej do Autopay.
Krystian (A4, Mysłowice – Balice): Zbliżamy się do bramek. Wybieramy jedną z tych oznaczonych symbolem kamery na żółtym tle. W moim przypadku była to bramka pierwsza z lewej. W teorii powinna być ona najszybsza, gdyż obsługuje tylko samochody osobowe. Tak też jest w rzeczywistości – przejeżdżamy sprawnie, kolejki właściwie nie ma.
Pod bramkę podjeżdżamy bardzo powoli, by kamera zdążyła odczytać numer rejestracyjny pojazdu (lepiej nie przekraczać 15 km/h). Akurat mamy do czynienia z obsługą na bramce – co w przypadku skrajnie lewej bramki nie jest regułą – więc uśmiechamy się porozumiewawczo do pani z okienka, aby dać jej znać, że nie otrzyma od nas karty ani gotówki. Po krótkiej chwili szlaban podnosi się, a środki zostają pobrane z konta, gdyż aktywowałem Autopay z poziomu aplikacji bankowej.
Parkingi i myjnie z Autopay? Trzeba mieć szczęście, by móc skorzystać
Opcja automatycznych płatności za miejsca parkingowe lub myjnię to ciekawa usługa dodatkowa – przynajmniej tak zakładam, bo, będąc całkowicie szczerym, nie miałem jeszcze możliwości tego przetestować.
Bynajmniej nie chodzi o brak chęci, a o obiektywny problem z dostępnością. Lista parkingów i myjni „kompatybilnych” z Autopay jest niestety krótka, co oznacza, że jest to opcja dla wyjątkowych szczęściarzy.
Obsługa klienta
Autopay oferuje następujące kanały kontaktu:
- infolinię czynną od poniedziałku do piątku (7:00-22:00) oraz w weekendy (08:00-16:00) oraz
- czatbota, który odpowiada na podstawowe pytania – jeśli próba rozwiązania problemu tą drogą kończy się niepowodzeniem, czatbot sam podpowie opcję kontaktu za pośrednictwem infolinii lub poprzez formularz zgłoszeniowy.
Obsługę klienta oceniam jako całkowicie zadowalającą, a dostępność form kontaktu jest adekwatna dla, w gruncie rzeczy, prostej i mało rozbudowanej usługi.
W przypadku Autopay mamy do czynienia z uznanym i wzbudzającym zaufanie dostawcą rozwiązań płatniczych (wcześniej znanym jako Blue Media).
„Wszystkie dane, które wprowadzisz w aplikacji są chronione, a każda transakcja zabezpieczona protokołem SSL” – zapewniają twórcy usługi. Najbardziej newralgiczne wydają się być dane karty, ale – ponownie – one również są odpowiednio chronione, a poza tym istnieje możliwość korzystania z płatności nawet bez ich podawania (powiązanie z rachunkiem w aplikacji banku lub rozliczanie przejazdu wraz z fakturą od Play).
Autopay – czy warto?
Korzystanie z Autopay jest moim zdaniem świetnym pomysłem. Po pierwsze, oszczędzasz cenny czas. Wybierając „szybką” bramkę, masz szansę uniknąć długich kolejek, a do tego nie musisz przechodzić całego procesu płatności związanego z użyciem karty lub gotówki.
Drugim powodem jest wygoda. Koniec z szukaniem portfela i rzucaniem karty, reszty albo paragonu byle jak i byle gdzie. Nie musisz nawet uchylać szyby w samochodzie, co szczególnie warto docenić w zimne dni.
Ostatnią istotną zaletą Autopay jest łatwiejsza kontrola wydatków. W aplikacji mamy dostęp do danych wszystkich płatności, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wydajemy na przejazdy.
Należy jedynie zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, z których najistotniejszym jest fakt, że automatyczne płatności zadziałają jedynie na wybranych odcinkach autostrad A1 i A4.