Czy w kantorze można wymieniać monety? O kłopotliwym bilonie w obcej walucie

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

65 publikacji 1166 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


Czy w kantorze można wymieniać monety? O kłopotliwym bilonie w obcej walucie
Spis treści

W teorii problem bilonu w obcej walucie można w dość prosty sposób wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć; wszak żyjemy w czasach dominacji płatności bezgotówkowych, a coraz więcej instytucji bankowych i pozabankowych oferuje niezwykle korzystne warunki dokonywania zagranicznych transakcji.>

W praktyce jednak trudno z gotówki całkowicie zrezygnować. Niezależnie od kraju pobytu trafimy w końcu na miejsce, gdzie akceptowana jest wyłącznie tradycyjna forma płatności. Posługiwanie się fizycznym pieniądzem często kończy się powrotem do domu z portfelem ciężkim od monet. Co możemy z nimi zrobić?

Wymiana monet w kantorze – czy to możliwe?

Załóżmy, że ziścił się negatywny scenariusz. Wróciłeś właśnie z zagranicznego wyjazdu, a Twoja portmonetka waży mniej więcej tyle, ile Ty sam zdążyłeś przytyć na urlopowej diecie. O ile banknoty z łatwością wymienisz w każdym kantorze obsługującym daną walutę, o tyle z bilonem możesz mieć większy kłopot. Możliwość wymiany obcych monet w tradycyjnych kantorach stacjonarnych nie jest bowiem standardem i oferują ją tylko niektóre punkty. Warto wcześniej sprawdzić dostępność takiej opcji, kontaktując się z kantorem telefonicznie lub weryfikując ten fakt na jego stronie internetowej.

Oczywiście nie bez znaczenia jest waluta wymiany – przyjęcie przez kantor bilonu np. w euro jest znacznie bardziej prawdopodobne niż w przypadku mniej popularnych walut. Jeśli wrócisz do Polski z drobnymi w tureckich lirach czy tunezyjskich dinarach, będą to pieniądze praktycznie niewymienialne.

Oferty polskich kantorów w zakresie wymiany bilonu mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Dla przykładu, bliżej południowej granicy będziesz miał większą szansę na wymianę monet w koronach czeskich, zaś na północy kraju łatwiej będzie Ci znaleźć kantor, który przyjmie w bilonie korony norweskie czy szwedzkie. Co dość oczywiste, szerszą ofertę posiadają zwykle punkty zlokalizowane w największych miastach.

Warunki wymiany bilonu w przykładowych kantorach stacjonarnych

Lokalizacja

Akceptowane waluty bilonu

Warunki wymiany

Bydgoszcz

EUR, GBP

skup wg osobnego kursu skupu monet

Kraków

EUR, GBP, CZK, HUF 50% standardowego kursu

Tarnów

EUR (nominały: 50 centów, 1 EUR, 2 EUR) standardowy kurs skupu + opłata 3 zł
Warszawa EUR, USD, GBP, CHF wymiana możliwa wyłącznie w hurcie (min. 100 jednostek danej waluty), skup wg stawki wynoszącej ok. 80% standardowego kursu
Warszawa EUR, USD, GBP, CHF, CZK, NOK, SEK, HUF i inne skup wg osobnego kursu skupu monet
Źródło: opracowanie własne.

Jakie są koszty wymiany monet w kantorze?

Musisz mieć świadomość, że wymiana pozostałej po pobycie za granicą waluty, którą wcześniej zakupiłeś w kantorze, siłą rzeczy będzie wiązała się ze stratą z tytułu spreadu walutowego (różnicy między kursem kupna i sprzedaży). Mówiąc w uproszczeniu, za banknoty w obcej walucie otrzymasz po powrocie mniej, niż za nie zapłaciłeś przed wyjazdem.

To jednak niewielka strata w porównaniu z tym, ile stracisz na wymianie bilonu. W przypadku monet kantor najpewniej zastosuje jeszcze mniej korzystny przelicznik – i bynajmniej nie mówimy tu o małej różnicy, ale o stracie na poziomie nawet kilkudziesięciu procent.

Z drugiej strony, jeśli monety mają tylko niepotrzebnie zalegać gdzieś w szufladzie, to możliwość odzyskania choćby części ich wartości i tak wydaje się całkiem kusząca. No chyba, że postanowisz przetrzymać je aż do kolejnego wyjazdu, kiedy będziesz mógł się nimi ponownie posłużyć – o ile oczywiście akceptujesz ryzyko ewentualnego spadku wartości waluty lub wycofania danej serii monet z obiegu.

Wymiana bilonu – euro i innych popularnych walut – w oddziale banku

Skoro wymiana monet w kantorze jest możliwa, to może udałoby się jej dokonać także w banku? Racja, choć i tutaj nie należy oczekiwać korzystnych warunków takiej transakcji.

Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość dużych banków komercyjnych prowadzi obsługę kasową jedynie w najpopularniejszych walutach, tzn. w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i (czasem) frankach szwajcarskich. Ponadto część z nich akceptuje wyłącznie banknoty i w ogóle nie przyjmuje bilonu w walucie obcej. Gdy jednak dopisze nam szczęście i okaże się, że bank przyjmie od nas monety, to nie unikniemy ogromnej prowizji za wymianę. Dla przykładu, w oddziałach PKO BP opłata wynosi aż 50%.

Co gorsza, przed „prowizją od bilonu” nie zawsze uchroni nas nawet posiadanie w danym banku konta w odpowiedniej walucie. Wówczas, zamiast na wymianę na PLN, możemy się zdecydować na wpłatę gotówki na rachunek, którą następnie będziemy mogli wymienić w bankowości internetowej. Samo zlecenie operacji może się nawet okazać bezpłatne (większość instytucji pozwala posiadaczom kont walutowych na darmowe wpłaty waluty obcej w oddziale), ale za przyjęcie bilonu bank i tak może pobrać osobną opłatę.

Sprawdź koszty wpłat gotówki w walucie w oddziałach banków.

Alternatywy dla wymiany monet w kantorze

Wiesz już, że wymiana bilonu w kantorze czy w banku, nawet jeśli jest możliwa, to nie pozwoli raczej na odzyskanie sumy choćby zbliżonej do realnej równowartości tej gotówki. Czy istnieją zatem alternatywne rozwiązania?

Coinstar – automat do wymiany bilonu

Automaty amerykańskiego producenta Coinstar pozwalają na wymianę bilonu na gotówkę w większych nominałach (ewentualnie na vouchery). Brzmi to świetnie, ale ma zasadniczą wadę – najbliższe tego typu urządzenia znajdują się w Niemczech, np. w sklepach sieci Kaufland (sprawdź lokalizację maszyn pod tym adresem). Jest to zatem rozwiązanie, które mogliby rozważać raczej wyłącznie mieszkańcy zachodnich krańców naszego kraju i to pod warunkiem, że posiadają oni bilon w europejskiej walucie.

Automat do wymiany bilonu Coinstar
Automat Coinstar

Istotny jest tu również fakt, że maszyna nie zwróci pełnej równowartości bilonu. Pobierana jest bowiem prowizja w wysokości 10% wartości wrzuconych monet.

Płatność w euro w polskim sklepie i na autostradzie

A może są w Polsce miejsca, w których zwyczajnie istnieje możliwość płatności nie tylko w polskiej walucie, ale i np. w euro? Byłby to bowiem idealny sposób na spożytkowanie bilonu, wykorzystując go do zakupu towaru lub usługi.

Okazuje się, że możliwość posługiwania się europejską walutą w sklepach na terytorium Polski jest bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać. Wiele dużych sieci handlowych, a także sklepów RTV/AGD, budowlanych czy stacji benzynowych akceptuje euro jako walutę płatności za zakupy i wcale nie musi to dotyczyć jedynie punktów zlokalizowanych przy zachodniej granicy. Haczyk? Sklepy stosują własne kursy wymiany, rzecz jasna, niekoniecznie korzystne.

A co z opłatami za przejazd polskimi autostradami? W tym przypadku akceptowane są płatności także w EUR i USD. Niestety, pracownik pobierający opłatę przyjmie jedynie banknoty w tych walutach, zaś resztę wyda już w polskiej walucie.

Sprzedaż monet kolekcjonerom

Kolejną opcją jest próba sprzedaży bilonu kolekcjonerom. W sieci nie brakuje ogłoszeń od osób, które deklarują chęć skupu monet właśnie w celach kolekcjonerskich.

Wydaje się, że większą szansę na znalezienie kupca dla naszego bilonu mamy wówczas, gdy mówimy o bardziej egzotycznej, rzadszej walucie, ponieważ to właśnie one mają większy potencjał zainteresować pasjonatów numizmatyki. Nie oznacza to jednak, że z bilonem w euro, funtach czy koronach jesteśmy na straconej pozycji. Monety w popularnych walutach również bywają skupowane przez osoby prywatne. Oczywiście musimy się jednak liczyć ze znaczną przeceną. Dla przykładu, w jednym z ogłoszeń przelicznik dla najniższych nominałów w euro kształtuje się na poziomie zaledwie 3 PLN za 1 EUR.

Wymiana monet z innymi osobami

Funkcjonują też fora internetowe czy grupy na portalach społecznościowych, których członkowie wymieniają się monetami – również tam nie zaszkodzi poszukać nabywcy dla pozostałego po podróży zagranicznej bilonu.

A może w swoim bliskim otoczeniu znasz kogoś, kto akurat wybiera się do kraju, z którego Ty wróciłeś? Jeśli mówimy o stosunkowo niewielkiej ilości monet, to może taka osoba byłaby zainteresowana ich zakupem po korzystnym dla siebie kursie? Cóż, warto spróbować.

Wniosek? Lepiej unikać bilonu…

Choć istnieją pewne (raczej niekorzystne finansowo) sposoby na pozbycie się bilonu w obcej walucie, to warto przede wszystkim zadbać o to, by ograniczyć jego ilość w portfelu przed powrotem do domu. Są na to sposoby.

Jak uniknąć bilonu za granicą

Po pierwsze, za granicą płać przede wszystkim bezgotówkowo, najlepiej kartą do konta walutowego lub z funkcją korzystnych przewalutowań. Fizyczny pieniądz może być wówczas jedynie niezbędnym uzupełnieniem. Zabierając ze sobą mniej gotówki, prawdopodobnie mniejszą jej ilość przywieziesz z powrotem.

Po drugie, rozważ zabranie ze sobą pieniędzy w popularnej walucie (np. EUR czy USD), nawet jeśli nie obowiązuje ona w kraju Twojego wyjazdu. Raczej nie będziesz miał problemu, by na miejscu, w razie konieczności, wymienić ich część na lokalną walutę, a po powrocie do domu wymiana bilonu w euro czy dolarach na złotówki również będzie łatwiejsza.

Po trzecie, gdy już posługujemy się gotówką, wydawajmy ją z głową. Chodzi nie tyle o to, by zachować umiar podczas zakupów (choć i on jest wskazany); bardziej o to, by nie płacić banknotami o wysokich nominałach za towary o stosunkowo niewielkiej wartości, nie „rozdrabniać” ich, gdy nie jest to konieczne. Jeśli to tylko możliwe, warto płacić drobnymi. W kontekście późniejszej wymiany na PLN lepiej wrócić z jednym cennym banknotem niż z toną „groszaków”.

Po czwarte, spróbuj wymienić bilon w sklepie. Drobni sprzedawcy nie powinni mieć z tym problemu; wielu z nich wręcz doceni taką propozycję, gdyż akurat im drobne mogą się okazać przydatne do wydawania reszty innym klientom.

Po piąte, postaraj się wydać jak najwięcej bilonu przed powrotem. Kup drobne pamiątki, zapłać za przekąskę lub napój w automacie na lotnisku albo doceń finansowo talent ulicznego artysty – każdy sposób jest dobry, by jakoś spożytkować zalegające w kieszeni monety.

Oceń artykuł
4.6
(15 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy