Płatności zbliżeniowe Blikiem

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4489 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


4 komentarze
Płatności zbliżeniowe Blikiem
Spis treści

Płatności zbliżeniowe Blik

Blik to usługa, która nieustannie się rozwija. Wprawdzie jego główną funkcją są płatności w sklepach i Internecie oraz wypłaty gotówki z bankomatów, jednak z czasem operator systemu wprowadził także tak popularne funkcje jak przelewy na telefon czy wpłaty Blikiem.

Do niedawna jednym z często powtarzanych pytań było, czy można płacić zbliżeniowo Blikiem tak jak kartą. Wreszcie możemy na to odpowiedzieć twierdząco, bowiem od niedawna banki zaczęły wdrażać tę usługę w sklepach stacjonarnych. Została ona uruchomiona we współpracy z Mastercardem i działa na telefonach z systemem Android w wersji min. 6.0.

Blik zbliżeniowy dostępny jest w poniższych instytucjach:

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • PKO BP,
  • Santander Bank Polska.

Płatności zbliżeniowe Blik – jak włączyć usługę w aplikacji banku?

Płatność Blikiem zbliżeniowym (nazywanym także Blik-C, od “contactless”) wymaga zainstalowanej aplikacji mobilnej banku, który udostępnił u siebie tę usługę. W zależności od instytucji proces może wyglądać nieco inaczej, jednak za każdym razem wymagana będzie aktywna funkcja NFC w telefonie oraz ustawiona blokada ekranu. Poniżej wskazujemy, gdzie w aplikacjach bankowych można aktywować Blika zbliżeniowego.

Płatności zbliżeniowe Blik mBank

W mBanku jest dość prosto - w Ustawieniach wybieramy Ustawienia BLIK.

Blik zbliżeniowy w mBanku
Blik zbliżeniowy w mBanku

W trakcie aktywacji Blika bank sprawdzi, czy masz włączone NFC w telefonie oraz czy ustawiłeś aplikację mobilną mBanku jako domyślną do płatności zbliżeniowych (można to zrobić później).

Płatności zbliżeniowe Blik w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska na ekranie głównym kliknij Zapłać zbliżeniowo, a następnie aktywuj Blika zbliżeniowego.

Blik zbliżeniowy w Santander Bank Polska
Blik zbliżeniowy w Santander Bank Polska

Santander wymaga od klienta, aby zapoznał się z regulaminem płatności zbliżeniowych Blikiem. Także tutaj w trakcie aktywacji usługi możesz wybrać aplikację tego banku jako domyślną do płatności telefonem i włączyć NFC.

Płatności zbliżeniowe Blik PKO BP

W aplikacji IKO banku PKO BP wybieramy Płatności, a następnie Płatności zbliżeniowe. Potem wskazujemy, czy chcemy płacić zbliżeniowo Blikiem, czy poprzez IKO.

Blik zbliżeniowy w PKO BP
Blik zbliżeniowy w PKO BP

PKO BP pozwala wybrać, w jaki sposób będziemy potwierdzali transakcje Blikiem zbliżeniowym – może to być zwykłe odblokowanie ekranu telefonu lub wpisanie PIN-u do IKO bezpośrednio w aplikacji banku.

Płatności zbliżeniowe Blik w ING

W ING na ekranie głównym aplikacji wybieramy Karty i płatności telefonem, a potem przechodzimy do Blika.

Blik zbliżeniowy w ING
Blik zbliżeniowy w ING

W ING Blik zbliżeniowy domyślnie jest aktywny przez 3 lata i po tym okresie należy odnowić usługę. Aby dokonać płatności, należy odblokować telefon zabezpieczony dowolną metodą (PIN-em, odciskiem palca, biometrią twarzy).

Płatności zbliżeniowe Blik Millennium

W Banku Millennium w menu wybieramy Płatności, a następnie Płatności zbliżeniowe telefonem.

Blik zbliżeniowy w Millennium
Blik zbliżeniowy w Millennium

Podobnie jak w PKO BP, także w Banku Millennium płatność zbliżeniową Blikiem możemy potwierdzić przez odblokowanie telefonu lub PIN-em do aplikacji bankowej. Oczywiście wymagane będzie także aktywne NFC i ustawienie “apki” Millennium jako domyślnej do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Płatności zbliżeniowe Blik Alior Bank

W Alior Banku opcja dostępna jest od razu z poziomu ustawień.

Blik zbliżeniowy w Alior Banku
Blik zbliżeniowy w Alior Banku

Alior Bank poprosi Cię o pobranie regulaminu korzystania z Blika zbliżeniowego i potwierdzenie zapoznania się z tym dokumentem. Pozostałe wymagania wyglądają tak samo jak w innych bankach.

Jak płacić zbliżeniowo Blikiem?

Blik zbliżeniowy działa dokładnie tak jak karta płatnicza. Podczas finalizacji transakcji wybieramy nie Blika, a płatność kartą, odblokowujemy telefon, a następnie zbliżamy go do terminala płatniczego.

Przed dokonaniem płatności warto sprawdzić, która aplikacja mobilna jest ustawiona jako domyślna do płatności NFC, aby środki zostały pobrane z odpowiedniego banku. Możesz płacić zbliżeniowo Blikiem w każdej instytucji, ale każdorazowo będzie trzeba zmienić aplikację do transakcji telefonem.

Warto wiedzieć, że dzięki współpracy z Mastercardem Blikiem zbliżeniowym można płacić także za granicą wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty tej organizacji płatniczej. Transakcje w walutach obcych rozliczane są po kursie Mastercarda, jednak banki mogą pobierać dodatkową prowizję za przewalutowanie operacji.

Płatności zbliżeniowe Blik – do jakiej kwoty można zapłacić?

Limity płatności zbliżeniowych Blikiem zależą od konkretnego banku. W mBanku i Santanderze nie ma odrębnego limitu dziennego dla tego typy transakcji, bowiem są one wliczane do ogólnej puli dla płatności Blikiem (w obu bankach jest to maksymalnie 10 tys. zł). Stosunkowo niewielki limit stosuje tu Alior Bank, gdzie w ciągu dnia zapłacimy zbliżeniowo Blikiem tylko na 1 tys. zł, podczas gdy w Banku Millennium będzie to 3 tys. zł. W PKO BP dzienna pula płatności to maksymalnie 20 tys. zł, natomiast najwyższy limit można ustalić w ING – aż 50 tys. zł.

Zbliżeniowy Blik konkurencją dla kart debetowych

Blik zbliżeniowy to wręcz spełnienie marzeń użytkowników tego systemu płatności. Możliwość płacenia z pominięciem kodów Blik to naprawdę wygodne rozwiązanie i jego jedyną wadą jest dostępność usługi jedynie w 6 bankach. Należy także spełniać określone wymagania techniczne – niestety użytkownicy iPhone’ów nie skorzystają z tej opcji – i pamiętać o odpowiednim ustawieniu metody płatności w smartfonie.

Naszym zdaniem Blik zbliżeniowy to mocna alternatywa dla kart debetowych i sprawdzi się w przypadku osób, które nie potrzebują kolejnego “plastiku” w kieszeni (tym samym będzie konkurencją także dla popularnego Google Pay, który także wymaga karty w danym banku). Usługa dostępna jest także za granicą, co może okazać się przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów. Z niecierpliwością czekamy, aż kolejne banki udostępnią ten sposób płatności.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
G
Gosia
Gość

Wiecie coś o jakichś promocjach Blika zbliżeniowego? Może jakieś nowe banki to wreszcie wprowadzą?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Gosia

W ostatnim czasie taką akcję prowadził Bank Millennium, obecnie jest dostępna w PKO BP (dla nowych użytkowników usługi) i Santanderze (dla zaproszonych).

Odpowiedz

F
Fan nowinek
Gość

Ciekawe są też przelewy na telefon Blikiem, o których wspominacie. Moglibyście to opisać, może by się komuś przydało do kompletu ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Fan nowinek

Opisaliśmy :) https://www.najlepszekonto.pl/przelew-blik-na-telefon

Odpowiedz