Wróć

Rynek lokat: dalszy ciąg podwyżek w Idea Banku i spadki w innych bankach

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

1 komentarz
Rynek lokat: dalszy ciąg podwyżek w Idea Banku i spadki w innych bankach
Spis treści

Ten tydzień na rynku lokat był naprawdę intensywny. Stabilizacja, o której pisaliśmy ostatnio, szybko się skończyła. Choć minione dni przyniosły nam głównie obniżki, to warto wspomnieć o nowej edycji Lokaty Na Nowe Środki w Getin Banku - tu oprocentowanie nie uległo zmianie.

Idea Bank wraca do gry

Można już powiedzieć, że nie ma tygodnia, w którym nie zmieniłoby się oprocentowanie lokat w Idea Banku. Tym razem mieliśmy nawet podwójne podwyżki! Wczoraj zwyżkę o 0,1 p.p. zaliczyła Lokata Happy PRO oraz kwartalna Lokata Na Nowe Środki Plus, a dziś mamy kontynuację tego trendu:

  • oprocentowanie Lokaty Happy PRO wynosi obecnie 3,0% w skali roku (podwyżka o 0,3 p.p.),
  • Lokata Na Nowe Środki Plus w wersji 3-miesięcznej oprocentowana jest na 2,7% (wzrost z 2,6%),
  • stawka dla Lokaty Beztroskiej wzrosła do 1,7% (o 0,3 p.p.).

Niewielkie spadki w eurobanku i PKO BP

Powody do niezadowolenia mają tymczasem klienci eurobanku. Tutaj obniżono stawkę na Lokacie Nowe Środki o 0,25 p.p. Oprocentowanie tego depozytu wynosi obecnie 2,0% w skali roku, a nowe środki wyznaczane są względem salda depozytów klienta z dnia 30 września 2019 r.

Także w PKO BP ten tydzień upłynął pod znakiem obniżek oprocentowania. Zmiany dotknęły Lokaty na nowe środki, zarówno te zakładane w oddziale, jak i drogą internetową, jednak były niewielkie (jedynie 0,1 p.p.). Oprocentowanie dla depozytów w pierwszym wariancie to obecnie od 1,1 do 1,4%, natomiast dla lokat online - od 1,4 do 1,7%.

Nest Bank kolejny raz obniża stawki...

Około miesiąc temu informowaliśmy Was o cięciach na lokatach w Nest Banku i dziś niestety sytuacja się powtarza. Tym razem obniżki objęły praktycznie wszystkie depozyty tego banku - oprócz Nest Lokaty Witaj. Spadki wyniosły od -0,1 do -0,4 p.p., na skutek czego chociażby popularne Nest Lokaty Nowe Środki oprocentowane są obecnie maksymalnie na 2% w skali roku (wariant 2-letni).

Spadki oprocentowania lokat w Nest Banku

Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

Nest Lokata Lojalna

1,6 - 2,0%

od -0,1 do -0,2 p.p.

Nest Lokata Nowe Środki z kontem

1,4 - 2,0%

od -0,1 do -0,3 p.p.

Nest Lokata Nowe Środki bez konta

1,2 - 1,8%

od -0,1 do -0,3 p.p.

Nest Lokata z kontem 1,0 - 1,8% od -0,1 do -0,4 p.p.
Nest Lokata bez konta 1,0 - 1,6% od -0,1 do -0,4 p.p.

... podobnie jak Inbank

Także Inbank rozczarował swoich klientów obniżkami. Dotyczą one lokat na 3 miesiące, pół roku oraz rok, ale skala zmian jest już znacząca. I tak Lokata standardowa w wersji kwartalnej objęta jest teraz stawką tylko 1,0% (wcześniej 1,3%), 6-miesięczna - 1,4% (spadek o 0,4 p.p.), a roczna 1,6% (dotąd było 2,1%).

Niemiły powrót wcześniejszych tendencji

Już myśleliśmy, że banki opamiętają się i jednak porzucą pomysł ciągłego obniżania oprocentowania lokat, a tymczasem okazało się, że jest odwrotnie. W tym tygodniu doceniamy postawę Idea Banku, który zdaje się wracać do dobrych praktyk i podniósł stawki na swoich korzystnych depozytach. Z drugiej strony martwi nas polityka Nest Banku, gdzie systematyczne cięcia oprocentowania sprawiły, że lokaty mocno straciły na atrakcyjności.

Czy w nadchodzących dniach mamy szansę na ocieplenie w ofertach oszczędnościowych? To trudno przewidzieć, ale warto regularnie sprawdzać rankingi lokat, ponieważ dobre propozycje mogą pojawić się w każdej chwili.

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
O
opiekunnestbank
Gość

Szanowni Państwo, Klienci Nest Banku oraz osoby nieposiadające u Nas konta bankowego mogą liczyć na kilka ofert lokat. Obecnie w Nest Banku mamy m.in. promocyjną Nest Lokatę Witaj na okres 3 lub 6 miesięcy dla Klientów Nest Banku, którzy założą u Nas konto bankowe. Lokaty dostępne są 30 dni od otwarcia konta - lokata na 3 miesiące oraz 60 dni - lokata na 6 miesięcy (obie lokat należy założyć w ciągu 30 dni). Oprocentowanie każdej z nich wynosi 4,00% w skali roku, a minimalna kwota lokaty to 1000 zł (maksymalnie aż 10 000 zł). W przypadku lokaty na 6 miesięcy, promocyjne oprocentowanie 4,00% obowiązuje w całym okresie trwania lokaty przy założeniu spełnienia określonych warunków promocji, a mianowicie wpływu wynagrodzenia na Nest Konto Klienta, w kwocie nie niższej niż 2 500 zł (1000 zł dla klienta indywidualnego, dla firmowego wpływy 6000 zł + opłacanie zus/us) ) w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym. Po zakończeniu każdej z dwóch lokat można je odnowić na warunkach standardowej Nest Lokaty. Cała oferta lokat dostępna jest na stronie banku: nestbank.pl/dla-ciebie-i-ro...

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Odpowiedz