Visa – przegląd oferty wydawcy kart płatniczych
Odrobina historii
Początki firmy sięgają 1958 r., kiedy to Bank of America wprowadził pierwszą kartę płatniczą (BankAmericard) z funkcją odnawialnego kredytu. Początkowo karta miała formę papierową, a jej limit wynosił 300 dolarów. W 1975 r. instytucja udostępniła również kartę debetową, a rok później zmieniła nazwę oraz logo.
Pomysłodawcą nowej nazwy był Dee Hock, założyciel korporacji, który uważał, że słowo „Visa” łatwo da się wymówić w każdym języku, co ułatwi akceptację karty. Jego przeczucia okazały się trafne - spółka świetnie radziła sobie na międzynarodowym rynku, działając za pośrednictwem oddziałów lokalnych. Dwadzieścia dwa lata później suma wszystkich płatności kartami Visa osiągnęła zawrotny pułap 4.4 miliarda dolarów.
W 2007 r. firma przeszła restrukturyzację, w efekcie której powstała globalna korporacja (Visa Inc.). oraz zależna od niej spółka Visa Europe. Ta ostatnia organizacja - mająca charakter stowarzyszenia banków członkowskich - uzyskała wyłączną licencję na markę Visa na naszym kontynencie.
Zasady działania
Warto wiedzieć, że organizacje kartowe takie jak Visa same nie zajmują się wydawaniem kart płatniczych. Emitentami kart są instytucje finansowe (np. banki lub fintechy) działające na podstawie licencji. Aby umieścić logo Visy na swojej karcie, firma musi podpisać rygorystyczną umowę z organizacją płatniczą, zobowiązać się do przestrzegania kodeksu dobrych praktyk i posiadać odpowiednie zaplecze technologiczne.
Reasumując, działalność organizacji płatniczej sprowadza się do zrzeszania wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych i do udostępniania im swojego znaku towarowego (logo). Organizacje kartowe pełnią także ważną rolę w systemie płatności i dbają o bezpieczeństwo obrotu bezgotówkowego.
Produkty i usługi płatnicze oferowane przez Visa
Rzecz jasna, podstawowym produktem dostarczanym przez Visę są różnego rodzaju karty (debetowe, kredytowe, przedpłacone, zbliżeniowe). Instrumenty płatnicze sygnowane znaczkiem Visy przeznaczone są zarówno dla klientów indywidualnych (Visa Electron, Visa Classic, Visa Debit), jak i dla klientów firmowych (Visa Business). Nadmienić także należy, że w Polsce płatności kartami Visa w walucie obcej są zwykle rozliczane po kursie tejże organizacji, bez podwójnego przewalutowania.
W ofercie Visy znajdziemy także usługi ułatwiające obrót pieniężny. Takim udogodnieniem jest np. Visa payWave, która umożliwia błyskawiczne (poniżej 1 sekundy) płatności zbliżeniowe do 100 zł bez konieczności podawania PIN-u. Kolejnym rozwiązaniem, z którego skorzystamy, dysponując debetową kartą Visa, jest usługa cashback. Pozwala ona na wypłatę gotówki podczas płacenia debetówką za zakupy w sklepie (w Polsce jednorazowo do 300 zł).
Wśród udostępnionych przez Visę usług na uwagę zasługuje Visa Click To Pay. Jest to rodzaj elektronicznego portfela, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie transakcji kartą online, bez każdorazowego wpisywania danych. Bezpieczeństwo transakcji opiera się na wielopoziomowym systemie zabezpieczeń, dodatkowo Visa wykorzystuje również inne rozwiązania, jak choćby usługę 3D-Secure. Na podobnych zasadach działa Visa Mobile, która również pozwala na wygodne płatności online, jednak tu wystarczy podać numer telefonu, aby opłacić transakcję.
Karta Visa – promocje, zniżki i rabaty
Użytkownicy kart Visa zyskują też dostęp do licznych ofert specjalnych, rabatów i zniżek. Niektóre z tych akcji Visa organizuje samodzielnie, jednak większość z nich powstaje we współpracy z bankami. Przykładem promocji przygotowanych przez samą Visę mogą być np. loterie lub mini akcje propagujące usługę Visa Mobile. Tego typu propozycje są zamieszczane na oficjalnej stronie organizacji i mogą z nich skorzystać klienci różnych banków.
Visa Benefit
Posiadacze kart debetowych i kredytowych opatrzonych znaczkiem Visy mogą też przystąpić do programu lojalnościowego Visa Benefit. Jego uczestnicy otrzymują rabaty za płatności kartami tej organizacji płatniczej. Aby skorzystać ze specjalnych ofert, należy posiadać kartę Visa przypisaną do rachunku prowadzonego w złotówkach i być osobą pełnoletnią.
Opinie: Visa
(0)