Wróć

Bezpieczeństwo lokat bankowych


Bezpieczeństwo lokat bankowych
Spis treści

Kwestia bezpieczeństwa oszczędności coraz częściej jest dominującym kryterium wyboru oferty oszczędnościowo-inwestycyjnej. Trend nasilił się zwłaszcza po aferze Amber Gold w 2012 roku, gdy wiele osób nieświadomych ryzyka straciło dużą część (lub nawet całość) wpłaconego kapitału.

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko straty części (lub niekiedy całości) ulokowanych środków. W przypadku większości inwestycji potencjał zysków jest proporcjonalny do poziomu podejmowanego ryzyka.

Lokata bankowa jest uważana za jedną z bezpieczniejszych form oszczędzania (obok bonów skarbowych). Potencjał zysków z depozytów terminowych nie jest tak wysoki jak w przypadku np. akcji czy funduszy inwestycyjnych, jednak niewątpliwie przy lokatach ryzyko straty kapitału jest o wiele mniejsze.

Ryzyko straty

Jeżeli przechowujesz wszystkie swoje oszczędności na depozycie bankowym lub masz taki zamiar, zapewne nieraz pomyślałeś: Co jeśli bank zbankrutuje? Czy stracę wówczas całe swoje oszczędności?

Banki zapewniają, że ich sytuacja finansowa jest bardzo dobra i klienci nie mają powodów do obaw. Ma to pewne odzwierciedlenie w rzeczywistości – ciągle pojawiają się nowe oddziały banków, a na ulicach często jest ich więcej niż sklepów spożywczych. Niemniej kryzysy dotykają także dużych podmiotów gospodarczych. Przykładem jest bankructwo we wrześniu 2008 roku jednej z największych amerykańskich instytucji finansowych – banku Lehman Brothers. Wydarzenie to jest uznawane za jedną z głównych przyczyn kryzysu finansowego w ostatnich latach.

Ustaliliśmy zatem, że bank może ogłosić bankructwo. Faktem jest jednak, że takie sytuacje są bardzo rzadkie. W Polsce od 1989 roku upadło łącznie 6 banków komercyjnych, przy czym od 2000 r. żaden bank komercyjny nie ogłosił upadłości (w 2015 r. upadł SK Bank, jednak był to bank spółdzielczy). Warto mimo wszystko zastanowić się, co by się stało, gdyby instytucja finansowa, w której zdeponowaliśmy nasze oszczędności, zbankrutowała.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny na ratunek

Instytucją, która odpowiada za bezpieczeństwo depozytów w krajowych bankach komercyjnych i spółdzielczych (tj. z siedzibą na terytorium RP), jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W momencie, gdy bank złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, BFG wypłaca klientom zwrot kapitału ulokowanego w banku wraz z odsetkami do łącznej wartości nieprzekraczającej równowartości 100 000 euro.

Zasady udzielonej ochrony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny:

  • ochroną objęte są środki pieniężne należące zarówno do osób fizycznych, jak i firm,
  • podstawą gwarancji jest suma środków pieniężnych ulokowanych na wszystkich rachunkach bankowych (np. lokatach terminowych, bieżących, oszczędnościowych) jednej osoby w danym banku,
  • bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni depozyty złotowe i walutowe, ale wypłaca należności w złotych,
  • wypłaty środków rozpoczną się w ciągu 7 dni od dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego jako data zawieszenia działalności banku. Poszkodowani klienci mają 5 lat na zgłoszenie się do Biura Funduszu i odebranie należnych im oszczędności,
  • lista banków objętych ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego znajduje się pod tym adresem.

Część depozytów, która nie jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (np. depozyty przekraczające 100 tys. euro) może zostać odzyskana w wyniku podziału majątku upadłego banku, w ramach postępowania upadłościowego.

Bezpieczna lokata to kilka lokat

Jeżeli dysponujesz naprawdę dużą kwotą pieniędzy, warto pomyśleć o ochronie kapitału poprzez ulokowanie oszczędności na kilku lokatach w różnych bankach. Dlaczego? Po pierwsze prawdopodobieństwo, że kilka komercyjnych banków upadnie w podobnym czasie jest bliskie zeru. Po drugie, jeżeli ulokujesz mniej niż 100 000 euro w każdym banku, to nawet w przypadku niewyobrażalnej sytuacji, jaką jest bankructwo kilku komercyjnych instytucji finansowych naraz, na pewno otrzymasz całość zdeponowanego kapitału.

Jeżeli poszukujesz najlepszej lokaty ze stałym oprocentowaniem, sprawdź nasz ranking lokat i wybierz odpowiedni depozyt terminowy, dopasowany do Twoich potrzeb.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy