176 komentarzy
W ostatnim czasie niektórzy z nas otrzymali wezwania do złożenia w banku deklaracji o rezydencji podatkowej. Tym razem nie chodzi jednak o istnienie lub nie zobowiązań podatkowych wobec USA, jak w przypadku FATCA, ale o oświadczenie o rezydencji podatkowej w innych państwach, z którymi Polska podpisała stosowne umowy. Nowe przepisy określane są terminem CRS lub... EURO-FATCA.
Co to jest CRS lub EURO-FATCA?
CRS (ang. Common Reporting Standard) to standard automatycznej wymiany informacji w kwestiach opodatkowania pomiędzy zainteresowanymi krajami. Regulacja ma służyć walce z unikaniem płacenia podatków.
Nieco uproszczając, przepisy CRS zostały wprowadzone do porządku prawnego Unii Europejskiej pod koniec 2014 r. (stąd też alternatywna nazwa „EURO-FATCA”). Nakładają one na instytucje finansowe na całym świecie obowiązek gromadzenia informacji o rezydencji podatkowej klientów i udostępniania tych zasobów administracjom podatkowym państw zainteresowanych, z którymi podpisane są odpowiednie umowy.
Dla przykładu, strona polska przekazuje np. stronie francuskiej informacje o aktywach finansowych posiadanych w Polsce przez każdego francuskiego rezydenta podatkowego (środki pieniężne, akcje, obligacje itd.). Informacje pozyskiwane są od wszystkich polskich instytucji finansowych, w tym od banków.
Przepisy CRS na gruncie polskim
Polska wprowadziła nowe regulacje w pierwszej połowie 2017 r. (odpowiednia ustawa uchwalona została 9 marca 2017 r., natomiast weszła w życie 1 maja 2017 r.). Co ciekawe, początkowo w ustawie nie przewidziano żadnych sankcji za brak złożenia deklaracji, jednak to „niedopatrzenie” niedawno naprawiono, wprowadzając w kwietniu 2019 r. ustawę o zmianie poprzedniej ustawy. Zmusza ona polskie instytucje finansowe, w tym banki, do uzyskania od klientów oświadczenia o rezydencji podatkowej – czego wyrazem jest właśnie żądanie złożenia odpowiedniej deklaracji, które otrzymali niektórzy z nas.
Jakich produktów bankowych dotyczy CRS?
Konieczność złożenia oświadczenia zachodzi w przypadku niemal wszystkich produktów oferowanych klientom przez banki, a więc:
- ROR,
- rachunki pomocnicze i powiernicze,
- lokaty,
- karty kredytowe,
- otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze itp.
Oświadczenie CRS – kto musi je złożyć?
Obowiązek złożenia oświadczenia w sprawie rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.). Obowiązek ten dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
Ważne! Jeśli i Ty zakładałeś konto w tamtym okresie, bank powinien poinformować Cię sam o konieczności złożenia oświadczenia. Może to zrobić, wysyłając odpowiednie pismo na Twój adres lub w systemie bankowości internetowej. Oświadczenie należy wypełnić zgodnie ze stanem na dzień otwarcia konta. Jeśli nie pamiętasz, kiedy dokładnie otwierałeś rachunek, możesz to sprawdzić po zalogowaniu się na swoje konto.
Jakie informacje zbierane są w oświadczeniu CRS?
Banki przekazują właściwym organom podatkowym takie dane i informacje jak:
- imię i nazwisko rezydenta podatkowego,
- miejsce i datę jego urodzenia,
- aktualny adres zamieszkania,
- serię i numer dowodu tożsamości),
- wskazane przez niego kraje rezydencji podatkowej,
- numery identyfikacji podatkowej (TIN),
- numery rachunków bankowych,
- saldo na tych rachunkach,
- wartość zgromadzonych aktywów.
Uwzględnione muszą być także uzyskane odsetki brutto na rachunkach powierniczych i depozytowych, dywidendy czy wartość przychodów ze sprzedaży lub umorzenia aktywów itd.
Jak złożyć oświadczenie CRS?
Złożenie oświadczenia CSR w banku możliwe jest zazwyczaj za pomocą kilku kanałów. Najprostszą drogą będzie skorzystanie z bankowości elektronicznej, po zalogowaniu się na swoim koncie (jeżeli Twój bank udostępnia taką możliwość). Możesz także udać się do oddziału lub pobrać odpowiednie formularze ze strony banku i przesłać je na wskazany przez bank adres.
Oświadczenie CRS - wzór
Poniżej przedstawiamy przykład oświadczenia w Banku Pekao SA:
Konsekwencje niezłożenia oświadczenia CRS
Jeżeli ktoś nie dopełni tego obowiązku, bank co prawda nie zamknie mu rachunku (jak w przypadku FATCA), ale za to wyśle powiadomienie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Inna rzecz, że jeżeli ktoś potwierdzi, że jest rezydentem podatkowym innego kraju, to jego dane i tak tam trafią, a na dalszym etapie – do odpowiednich organów zagranicznych.
Podsumowanie
Pewnym truizmem jest stwierdzenie, że w dobie łatwo dostępnej bankowości elektronicznej i w ogóle Internetu znacznie łatwiej jest lokować swoje środki w bankach na całym świecie i wciąż mieć do nich szybki dostęp; oczywistym jest także, że sytuacja ta rodzi niepokój organów podatkowych i wymaga wprowadzania coraz to nowocześniejszych sposobów kontroli. Jednym z nich są właśnie przepisy CRS.
Państwa łączą siły i zgadzają się na przekazywanie pomiędzy odpowiednimi organami informacji z dziedziny opodatkowania po to, aby zyskać pewność, że klienci instytucji finansowych nie unikną uiszczenia należnej daniny. Dla nas, podatników, oznacza to obowiązek składania kolejnych deklaracji i świadomość, że nasze dane, w niektórych aspektach bardzo szczegółowe, mogą być znane nie tylko polskim organom podatkowym, ale i zagranicznym – o ile jesteśmy rezydentami podatkowymi innych państw.
Trudno jednak stwierdzić, na ile gromadzenie tych ogromnych ilości informacji faktycznie przyczyni się do ograniczenia zjawiska unikania podatków. Być może za kilka lat, gdy pojawią się nowe możliwości w tym zakresie, instytucje nałożą na nas kolejne obowiązki.
W artykule wykorzystałam informacje m.in. ze strony ING Banku Śląskiego oraz Banku BPS.
Komentarze
(176)Dostalam informacje o złożeniu potwierdzenia CRS na mojej aplikacji bankowej (ING). Od 6 lat mieszam/pracuje tylko w Szwajcarii (pełnoprawny rezydent, podatki płacone tylko w Szwajcarii), z konta w Polsce nie korzystam od 6 lat (konto założone ponad 10 lat temu), widnieją tam natomiast środki zgromadzone z czasów kiedy w Polsce pracowałam. Polska i Szwajcaria maja umowe o uniknięciu podwójnego opodatkowania. CRS wniosek wypełniłam online jak również potwierdziłam źródło zgromadzonych środków. Czy zostanie ta informacja teraz przekazana do Urzędu Skarbowego w Polsce?
Odpowiedz
Tak, w przypadku rezydenta podatkowego innego kraju informacje uzyskane przez bank wysyłane są do Krajowej Administracji Skarbowej, a z KAS: do odpowiedniego organu w Szwajcarii.
Odpowiedz
Jeśli złożyłam dokumenty FATCA /CRS w roku 2020 na CYprze to czy powinnam je aktualizować czy wystarczy uczynic to jednorazowo?Jestem rezydentem polskim ,ale na Cyprze beneficjentem firmy.
Odpowiedz
IMO aktualizuje się wtedy, kiedy jest jakaś zmiana.
Odpowiedz
Czy ktos moze mi powiedzieć co się stanie jesli powiem,że mieszkam w pl ale faktycznie mieszkam w USA? bywam w pl raz na kilka lat, ostatnie kilkanascie nie mialem tu konta. WYjezdzajac wszytskie pozamykalem... teraz musialem otworzyc bo osiagnelm wiek emerytalny i wplywa emeryturka a zatem i trzeba bylo otworzyc tu konto. We wsniosku zaznaczylem ze mieszkam tutaj i tu rozliczam podatki,ale to nie jest prawda. Czy bank moze to zwryfikowac? A urzad skarbowy? Bo na tym koncie nie mam zdanych operaji,wiec jesli ktos spojrzy to jasne bedzie ze cos jest nie tak.Nie mam innego konta a z tego nie ma oplat za mieszkanie,czynsz,zakupy,zero . No wiec kazdy urzedas sie zorientuje,ze albo tu nie zyje albo mam inna kasę i zyje z gotówki co wygląda chyba jeszcze gorzej!!!! Po kolejne czy moge pobierac emeryturę i tu w pl i w usa?
Odpowiedz
Równiez dostalem prosbe z Mbanku o wypelnienie deklaracji. Nie ukrywam, ze nie mam ochoty tego robic - im mniej o nas wiedza, tym lepiej. Skoro skladalem deklaracje o zagranicznej rezydencji podatkowej w skarbowce, nie widze powodu, by kolejny raz robic to w banku i udostepniac informacjie takiej jak TIN. Czy jesli zamkne polski rachunek, obowiazek ten zostanie uchylony? Mieszkam w UK od 2016r, rachunek w mbanku mam na pewno jeszcze przed 2010. PS- przepraszam za brak polskich znakow, ale polski jezyk nie chcial sie sciagnac.
Odpowiedz
Bank wymaga złożenia oświadczenia tylko od swoich klientów, to wymóg wynikający z przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu. Jeśli zamkniesz ROR, to bank raczej nie będzie się dopominał o oświadczenie.
Odpowiedz
Należy tu wpisać, że np osoby posiadające konto w mBank dotyczy to osób które zakładaly konto "Od dnia 1 lipca 2014r. do dnia 30 listopada 2015r. włącznie". Dla tych osób termin składania wniosku minął "30 listopada 2016r". I bank blokował dostęp jeśli nie złożyli.A dla osób które założyły konto bankowe od " 1 grudnia 2015r" musieli to zrobić podczas zakładania konta. Dzwoniłem, pytałem. Ja zakładałem konto w mBank w 2015 i dopiero ostatnio dostałem powiadomienie. Wychodzi na to że mój termin minął w 2016, a bank odezwał się w 2023. Za niezłożenie wniosku bank z tego co się dowiedziałem wypowiada umowę.
Odpowiedz
Banki bardzo różnorodnie podchodzą do kwestii uzupełnienia brakujących im dokumentów; jedne bardziej stanowczo, inne mniej rygorystycznie. Faktem jest, że braki w dokumentacji mogą zaowocować karą dla instytucji finansowej ze strony organu nadzorczego.
Odpowiedz
Witam,
Co należy zrobić w momencie jezeli konto posiadam od okolo 2012roku a od 2019 roku mieszkam na stale w holandii, złożyłam w skarbowce dokumenty o moim kraju podatkowym i rozliczam sie jedynie w Holandii. W banku zmienilam swoj adres zamieszkania na adres holenderski i zapytali o kraj podatkowy, odpowiedzialam zgodnie z prawda. Po miesiacu dostalam emial odnosnie druku CRS i podaniu nr TIN. Musze skladac taka deklaracje czy nie?
Odpowiedz
Wypełnij druk i będziesz miała z głowy. Pewnie chcą mieć porządek w papierach.
Odpowiedz
Witam , mieszkam w UK od 12 lat , w 2020 sprzedalam mieszkanie w Polsce ,ktore otrzymalam ze spadku. Od tego czasu do czasu przelewam pieniadze z Polski ( mam konto wmbank ) do UK ale nigdy nie informowalam HMRC , teraz bank pyta gdzie jestem rezydentem w zwiazku z podatkiem , nie wiem co wpisac I czy powinnam byla informowac HMRC .
Odpowiedz
Trudno mi powiedzieć, lepiej zapytać specjalistę od podatków na miejscu.
Odpowiedz
Witam, mieszkam, jestem zameldowana, pracuje i rozliczam się w Niemczech. W Pl mam otwarty rachunek na polski dowód. Przyszła ni odpowiedz z banku ze nie zgadza się moj adres zamieszkania z krajem podatkowym, gdyż wpisałam polski adres zamieszkania. Jaki adres mam wpisać polski czy niemiecki?
Odpowiedz
Skoro rozliczasz się w Niemczech, powinnaś podać niemiecki adres zamieszkania.
Odpowiedz
Czy pełnomocnik ustanawiany do rachunku w polskim banku składa deklarację o rezydencji podatkowej (FATCA, CRS)?
Odpowiedz
Witam.Mieszkałem w Angli od 2006r do 2022r.Dostałem list z mojego bylego banku iż mam wskazać moją rezydencję.Muszę im to odesłać? Konta w Angli już nie mam. Mam teraz konto w polsce w Santander.Bank w polsce nie poprosił mnie o oświadczenie i nić mi nie przysłali.Co mam robić.
Odpowiedz
W Polsce prawdopodobnie nikt Cię o to nie poprosił, bo banki od kilku lat pobierają takie oświadczenie na etapie zakładania konta. Generalnie wygląda to tak: banki miały obowiązek uzyskiwania informacji o rezydencji podatkowej i przed wprowadzenie CRS, tyle że nie było m.in. jednolitego formularza (jak się z tego wywiązywały, widać po Twoim banku w Anglii, który "przypomniał" sobie o tym obowiązku po kilkunastu latach ?). Trudno mi powiedzieć, jakie konsekwencje mogą Cię czekać w GB za niezłożenie oświadczenia o rezydencji; w Polsce powinna być zawiadomiona skarbówka. Dla świętego spokoju złożyłabym im takie oświadczenie.
Odpowiedz
Jestem w polsce i co mam wpisać?Ten adres gdzie teraz mieszkam.Oni pytają gdzie teraz jestem Rezydentem?Mam zrobić kopię paszportu i potwierdzić ,że ja to ja
Odpowiedz
Witam.mieszkam w Irlandii.bank polski ING poprosił o zaświadczenie crs.konto założone w 2015roku.czy muszę je skladac
Odpowiedz
Gdzieś poniżej Justyna, autorka artykułu, odpowiadała na podobne pytanie – choć obowiązek dotyczy osób, które otworzyły konto od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r., to banki również mają obowiązek bieżącej weryfikacji rezydencji podatkowej. W Twoim przypadku prawdopodobnie właśnie o to chodzi – bank prosi o zaświadczenie właśnie ze względu na Twój zagraniczny adres zamieszkania, zatem odesłanie podpisanego zaświadczenia jest raczej wskazane.
Odpowiedz
Dziękuję
Odpowiedz
Otworzyłam konto w Nest Bank pod koniec roku 2022, w tym roku postanowiłam je zamknąć gdyż nie byłam zadowolona z usług. Bank na meila przesłał mi Oświadczenie o statusie rezydencji podatkowej FATCA i CRS do wypełnienia. Jestem zaskoczona bo nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim oświadczeniem. Czy muszę to wypełniać i odsyłać? Mieszkam i pracuję w Polsce.
Odpowiedz
To dość dziwne, bo bank powinien dopełnić tych formalności na etapie otwierania Ci konta. W zasadzie powinnaś złożyć takie oświadczenie, ale to niedopatrzenie banku, że nie stało się to w 2022 r.
Odpowiedz
Witam
Mam pytanie a jaką rezydenture mam wpisac we wniosku CSR?Na stałe mieszkam w UK w Polsce bywam rzadko raz na dwa lata.Ale w zeszłym roku zaczęłam wynajmować mieszkanie i płacę w Polsce do Urzędu Skarbowego ryczałt podatkowy od wynajmu.Polskie konto bankowe założyłam w 2010 roku.Bede wdzieczna za odpowiedz.
Odpowiedz
Twoja sytuacja jest dość specyficzna, wymaga szczegółowej wiedzy związanej z systemem podatkowym. Tego typu porad mogą udzielać jedynie doradcy podatkowi i stąd moja sugestia, byś nawiązała kontakt z jednym z nich.
Odpowiedz
Dostałam dziś druk do wypełnienia. Przysłał je bank velo A ja nie znam tego banku! W tym okresie moim bankiem był wbk
Odpowiedz
Velo Bank powstał w wyniku restrukturyzacji Getin Banku. Być może w okresie wskazanym w ustawie otwierałaś w Getin Banku konto, stąd ten druk.
Odpowiedz
Witam wypełniłam źle forme crs .Czy będę miała jakieś problemy z tego?
Odpowiedz
Trudno powiedzieć, jak zareaguje bank. Najlepiej byłoby po prostu skontaktować się z bankiem i złożyć oświadczenie ponownie.
Odpowiedz
Dzień dobry
Bank Pkobp 14 września tego roku, przesłał prośbę o wypełnienie oświadczenia CRS. Konto posiadam od 2004r. w tym banku. Mieszkam od 2014r w Niemczech, w Polsce jestem sporadycznie . W uzasadnieniu podał mi, są przesłanki, że jestem rezydentem innego państwa bo w danych osobowych widnieje numer zagraniczny. Konto służy mi do opłat mieszkania, które posiadam w Polsce.
Pytanie. Czy muszę składać te oświadczenie CRS?
Dziękuję. Pozdrawiam
Odpowiedz
Obowiązek złożenia oświadczenia CRS dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.). Niemniej w przypadku kont istniejących przed tą datą banki również mają obowiązek weryfikacji rezydencji podatkowej za pomocą dostępnych sobie narzędzi (np. weryfikacji adresu zamieszkania klienta itp.). Wysłanie oświadczenia CRS do klienta, wobec którego mogą wystąpić wątpliwości co do jego rezydencji podatkowej, jest dla banku najprostsze. Dokładnie taką ścieżkę stosuje PKO BP.
Podsumowując, dla własnego spokoju podpisałabym oświadczenie CRS i odesłała do banku.
Odpowiedz
Hmmm... Wszystko pięknie, tylko po co jest podana data od do?????? Dlaczego jest "niemniej"? Albo pismo służy do czytania przez rozumiejącego co czyta, albo to jest robienie wariata ze średnio wykształconego obywatela PRL-u... e sorry Polski. Skąd my to znamy?
Odpowiedz
A więc podsumowując , w przypadku kont założonych przed 01.stycznia 2016 , istnieje obowiązek wynikający z ustawy czy też nie ? Pozdrawiam.
Odpowiedz
Pomocy! Dopiero dzisiaj znalazłam po ponad 2 latach prośbę od banku o wypełnienie tego CRS. Rachunek otwarty w 2016 niestety. Czy powinnam go teraz wypełnić i dać do banku? Czy urzad skarbowy sie tym nie zainteresuje? Dodam, że jestem studentką i nie mam i nie miałam żadnych dochodów, więc podatku nigdy nie płaciłam. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś odpowie. Pozdrawiam
Odpowiedz
Myślę, że dobrze będzie po prostu wypełnić dokument i przekazać bankowi.
Odpowiedz
WItam. niedawno przeprowadziłam sie do Niemiec, kupiłam samochód i musiałam otworzyć konto w banku. Dostałam list z oświadczeniem o CRS. czy muszę to wypełniać aby otworzyć konto?
Odpowiedz
Jeśli bank wymaga tego oświadczenia przy zakładaniu rachunku, to powinnaś je wypełnić.
Odpowiedz
Mieszkam w Anglii od 9 lat, w Polsce bywam raz na parę lat tak więc nie jestem rezydentem. Konto w ING założyłam ponad 11 lat temu i trzymam je by wspierać finansowo mamę, w kwocie 1000 zł miesięcznie. ING powiadomiło mnie o konieczności wypełnienia CRS i teraz się boję, że istnieje jakiś haczyk przez który moja mama będzie musiała zapłacić podatek od pieniędzy które ode mnie dostała. Jest to możliwe ?
Odpowiedz
Nie jestem doradcą podatkowym, więc odpowiem tak: znajomi byli w bardzo podobnej sytuacji - wspierali z Anglii rodziców w Polsce, robiąc przelewy na konto rodziców. Fiskus w Polsce kazał rodzicom dopisać taki dochód do PIT, ale kwoty te nie zostały opodatkowane (z tą istotną różnicą, że to było ich konto i US faktycznie mógł się zainteresować, skąd pochodzą te pieniądze).
Dlaczego? Dość łatwo udowodnić, że takie przelewy to wsparcie dla najbliższej rodziny, na rachunki, leki, ogólnie rzecz biorąc "na życie". Czym innym byłoby przekazanie dużej kwoty np. na zakup mebli, sprzętu AGD, kupno mieszkania czy samochodu - taką darowiznę nawet w najbliższym kręgu trzeba zgłosić do US i wtedy nie jest ona opodatkowana.
Moim zdaniem Wasza sytuacja jest nawet mniej skomplikowana, bo konto w ING należy do Ciebie, a przecież nie ma nic dziwnego w tym, że zlecasz przelew na własny rachunek. Nawet jeśli fiskus domagałby się jakichś wyjaśnień (trudno mi orzec, na jakiej podstawie, ale - jak już wspominałam - nie mam rozeznania w haczykach na podatników), to możliwości żądania zapłaty podatku czy nałożenia jakiejś kary tutaj nie widzę.
Odpowiedz
Witam. Mieszkam w Irlandii od 10 lat.
Nigdy w Polsce nie pracowałem.
Mieszkam i pracuje w Irlandii. Ale mam konto w banku, które otworzyłem około 14 lat temu. Bank wysłał mi do wypełnienia Oświadczenie rezydencji podatkowej dla celów CRS. Czy powinienem to wypełnić skoro konto otworzyłem ponad 10 lat temu?
Odpowiedz
Prawdopodobnie tak, bo taki obowiązek obejmuje wszystkich, którzy otwierali rachunki bankowe w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadali je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.).
Odpowiedz
Właśnie, w okresie od 1 stycznia 2016r a ja otworzyłem chyba w 2008r.
Odpowiedz
W takim razie wysyłanie oświadczenia nie jest konieczne. Co nie oznacza, że bank nadal nie będzie wysyłał takiej informacji - niektóre banki po prostu wysyłają zawiadomienie wszystkim klientom jak leci ?.
Odpowiedz
Wczoraj mój bank w Polsce się ze mną skontaktował. Akurat w tym wskazanym w artykule czasie otwarłem konto w banku. Nie jest to moje główne konto, więc od dłuższego czasu nic się tam nie dzieje. Jakby było mało, posiadam w Polsce nieruchomość.
Odpowiedz
Witam. Mieszkam od kilku lat w Holandii jestem tu zameldowana od 2013 roku, od 2014 roku pracuje w Belgii. Ale dalej mieszkam w Holandii z dziecmi. Odkąd pracuje w Belgii rozliczam sie tam z podadku ale rowniez musze rozliczac sie w Holandii tylko tu rozliczam sie na 0 czyli podaje tylko swoj dochod zarobiony w Belgii. W Polsce sie nie rozliczam. Poniewaz tam nie mieszkam.W tamtym tygodniu zalozylam konto w polskim banku ing bo ojciec mojego syna chce zacząć spłacać na niego alimenty i musialam podac komornikowi polski numer konta na swoje nazwisko. Czy ja musze wypelnic takie oswiadczenie? Skoro zakladalam konto tylko na wplywy od komornika na zaległe alimenty syna?
Odpowiedz
Jak piszemy w tekście:
Jeśli konto zakładałaś niedawno i bank nie prosił o wypełnianie dodatkowych oświadczeń, to wszystko powinno się zgadzać.
Odpowiedz
Witam,
Od roku i miesiąca biorę udział z programie VIE z Biura Business France jako wolontariusz, który jest opłacany jako dofinansowanie za "misję" ,ale nie wiąże się z podatkiem dochodowym. Z tego co kojarzę muszę złożyć pit 0. ( Chociaż mam 27 lat ale nie pracowałam w tym roku w innej pracy. Dostałam pismo z Alior o obowiązku złożenia oświadczenia CRS. W jaki sposób można to wyjaśnić z bankiem ?
Z góry dziękuję :)
Odpowiedz
Obie rzeczy nie muszą być powiązane. Masz w Aliorze konto? Cokolwiek?
Odpowiedz
Witam.
Pracuje w Szwajcarii, dostałam pismo z alior banku o uzupełnienie oświadczenia rezydencji o numer NIP. Czy oświadczenie o rezydencji zmusza mnie również do składania zezznania podatkowego w Szwajcarii? Rozliczam się jedynie w Polsce pit pluz załącznik zg
Odpowiedz
Prośba ze strony Alior Banku o uzupełnienie danych w oświadczeniu o rezydencji związana jest zapewne z porządkami w systemie.
Oświadczenie nie ma związku z obowiązkami podatkowymi. Te wynikają z odrębnych przepisów, m.in. z umów między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. W kwestiach podatkowych proponuję więc kontakt z doradcą podatkowym.
Odpowiedz
Mieszkam i mam rezydencję podatkową w Polsce, mail o konieczności złożenia informacji o rezydencji dostałem z fintechu zarejestrowanego poza Polską. Czy informacje przekazane przez fintech do urzędu podatkowego kraju rejestracji finechu i dalej do KAS mogą być wykorzystane w Polsce do innych celów niż unikaniem płacenia podatków, np. do namierzenia i zajęcia konta w fintechu przez komornika i ewidencji środków na koncie w celu windykacji. Pozdrawiam
Odpowiedz
Prawdę mówiąc, nie udało mi się ustalić, czy skarbówka może przekazać komornikowi takie informacje. Natomiast co do ściągania wierzytelności to sprawa jest zawiła: w grę wchodzi w tym przypadku jurysdykcja innego państwa (tego, w którym zarejestrowany jest fintech), komornik zaś działa - w zasadzie - tylko w granicach Polski. Ale uwaga: ściąganie wierzytelności z rachunków prowadzonych w UE może nastąpić po nakazie egzekucji wydanej przez polski sąd. W przypadku państw spoza UE sprawy te są regulowane przez osobne umowy zawierane między Polską a danym państwem.
Odpowiedz
Witam, zakładając konto w polskim banku w styczniu 2018 podałem rezydencję podatkową jako UK (ponieważ w Anglii spędziłem poprzednich 12 lat). Jak się okazało, po założeniu konta do Anglii już nie wróciłem a o obowiązku poinformowania banku o zmianie rezydencji podatkowej przypomniałem sobie dopiero niedawno. Mam następujące pytanie: czy informując teraz bank o zmianie rezydencji podatkowej (czyli z kilkuletnim opóźnieniem) czekają mnie jakieś konsekwencje (np. jakaś kara finansowa)? Pozdrawiam.
Odpowiedz
Nie spotkaliśmy się z karami finansowymi w takich sytuacjach. Na pewno lepiej poinformować bank o zmianie rezydencji jak najszybciej.
Odpowiedz
Znalazłem dziś przypadkiem w skrzynce wiadomość o tym oświadczeniu sprzed ponad roku. Totalnie to przegapiłem. Od tej pory bank się nie kontaktowal. Nie wiem czy to zignorować czy im dosyłać? Chyba nie ma to dla mnie żadnego praktycznego znaczenia ? Jestem i zawsze byłem polskim rezydentem.
Odpowiedz
Teoretycznie bank może powiadomić o braku takiego oświadczenia skarbówkę. Jednak to nie jest tak, że skarbówka od razu zacznie sprawdzać klienta banku; otrzymuje jedynie informację, że klient oświadczenia nie złożył (co zrobi z tą wiedzą - trudno przewidzieć). Bywało też tak, że banki rozsyłały oświadczenia CRS wszystkim klientom, bez rozróżniania, czy ktoś podlega pod nowe przepisy, czy nie. Być może bank nie wrócił do tematu, bo wcale nie musiałeś takiego oświadczenia składać. Inna rzecz, że dla własnego świętego spokoju można to zrobić (i najlepiej poprosić o potwierdzenie odbioru).
Odpowiedz
Kontaktowałem się z bankiem i zarówno pracownicy infoliii jak i w oddziale byli zdziwieni że w ogóle o to pytam i nie interesowali się tematem. Może im prześlę ten dokument pocztą.
Bawiąc się w wróżenie z fusów - jak Państwo uważacie, co US miałby z tą informacją zrobić, że ktoś jest "niezidentyfikowany" w tych latach 2016-2017?
Odpowiedz
Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie; ale najlepiej zrobić to listem poleconym, może nawet z potwierdzeniem odbioru. Co do tego, co może zrobić skarbówka - nie wiadomo. Być może zadziała to jak "wabik" na fiskusa; ale też kłopoty będzie miał bank, bo to po jego stronie leży obowiązek zebrania i przekazania danych swoich klientów.
Odpowiedz
W artykule napisane jest że ibowiązek złożenia oświadczenia w sprawie rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.)
więc dlaczego do mnie również przychodzą powiadomienia o konieczności złożenia tej deklaracji skoro konto bankowe zakładałem przed 2016 rokiem?
Odpowiedz
Co tu dużo mówić... niektóre banki wykazują się po prostu "nadgorliwością". Sami dostawaliśmy wezwania do złożenia oświadczenia, choć wcale nie trzeba było. Niektóre banki wysyłają powiadomienia o konieczności złożenia deklaracji niejako z marszu.
Odpowiedz
Ja moje konto założyłam w połowie 2009 roku i też takie powiadomienie dostałam.
Odpowiedz
Moim zdaniem w tym wypadku nie podpada Pani pod obowiązek składania oświadczenia w polskim banku. Prawo nie działa wstecz, obowiązek składania oświadczenia CRS dotyczy osób, które zakładały konto we wspomnianym w artykule okresie przejściowym; po 30 kwietnia 2017 r. wszyscy, którzy otwieramy m.in. konto w banku, podpisujemy oświadczenie przy okazji podpisywania umowy o rachunek. Przypuszczam, że Pani bank w Polsce po prostu chce mieć "porządek w papierach". Jeśli jednak wyśle Pani takie oświadczenie do Polski, to też nic Pani nie grozi; bank po prostu przekaże skarbówce, że ma Pani konto w Polsce, ale jest rezydentką podatkową w Niemczech (rozumiem, że mieszka Pani w Niemczech na stałe). Jak sama Pani wspomniała, alimenty nie podlegają opodatkowaniu i trudno w jakikolwiek sposób posądzić Panią o unikanie opodatkowania w jednym lub w drugim kraju.
Odpowiedz
Tak, mieszkam w Niemczech na stałe już od 10 lat.
Odpowiedz
Dostałem takie pismo, ponieważ posiadam konto w polskim banku. Mieszkam za granicą i zmieniłem niedawno adres korespondencyjny na zagraniczny. Zaznaczyłem również, ze moja rezydencja podatkowa jest za granica i polski bank prosi mnie o NIP. O co chodzi ? Co mogę teraz zrobić ?
Odpowiedz
W tym wypadku chyba najlepiej skontaktować się z bankiem i poprosić o wyjaśnienie. Bank może zapytać o NIP, gdy klient nie jest objęty ewidencją PESEL.
Odpowiedz
Dziękuje za odpowiedz. Czy może to być związane z tym, ze prowadzę tez działalność niezarejestrowana w Polsce ? Bo rozumiem, ze mogę od niej odprowadzać podatki w Polsce i od moich dochodów za granica w kraju, w którym żyje i pracuje ? Dziękuje
Odpowiedz
Być może tutaj tkwi przyczyna. Najlepiej skontaktuj się w tej sprawie z bankiem.
Odpowiedz
Witam, informacje, ze mam wypelnic oswiadczenie o rezydencji podatkowej. W Polsce mam konto w banku, ale mieszkam w Austrii. W polsce nie przebywam conamniej 6 miesiacy, wiec jestem rezydentem podatkowym w Austrii. Wypelniam to pismo, ale w linijce numer identyfikacji podatkowej TIN, nie moge nic wpisac, bo zagranica nie posiadam tego numeru, bo nie pracuje tutaj. Moje pytanie brzmi, co mam zatem z tym fantem zrobic? pozdrawiam i dziekuje Elka
Odpowiedz
Najlepiej skontaktuj się z bankiem, w którym składasz oświadczenie CRS. Konsultanci z pewnością powiedzą, co zrobić.
Odpowiedz
Co zrobić w takim przypadku jeżeli ma się taki numer przyznany niejako z marszu przy meldunku zagranicznym, ale nie pracowało się za granicą i nadal się nie pracuje, tylko mieszka. Z mężem rozliczamy się wspólnie, ale ja nie pracuję.
Odpowiedz
Najlepiej skontaktuj się z doradcą podatkowym - oni wiedzą najlepiej.
Odpowiedz
doradca podatkowy powie ci ze masz złożyć oświadczenie ich nie interesuje kiedy otwarłaś konto , są zbyt leniwi żeby popatrzeć na klienta indywidualnie , sama walczę z bankiem który wymaga oświadczenia do konta które otwarłam 30 lat temu , nie mieszkam w Polsce od 18 lat .
Odpowiedz
Czy jesli teraz zalozylabym lokate w Polskim banku lub zainwestowala w Polsce, bedac rezydentem podatkowym Austrii, bede musiala rozliczac dodatkowo podatek od tych odsetek/ zarobionych pieniedzy z inwestycji w Austrii? Widze, ze przy zakładaniu lokaty trzeba złożyć to oświadczenie.
Odpowiedz
Niestety, nie specjalizujemy się w kwestiach podatkowych przy operacjach zagranicznych i trudno nam powiedzieć, jak będą wyglądały rozliczenia w konkretnych sytuacjach. Najbezpieczniej będzie skontaktować się z doradcą podatkowym.
Odpowiedz
Witam wlasnie odtrzymalam list z banku.mam konto w alior banku tylko z jednego powodu tam wplywaja alimenty na corke .czy musze wypelniac ta oswiadczenie. Jestem rezydentem uk
Odpowiedz
Jeśli konto założyłaś między 1 stycznia 2016 a 30 kwietnia 2017 r. i dalej je posiadasz, to tak, powinnaś złożyć oświadczenie CRS.
Odpowiedz
Studiuję za granicą, nie mam dochodów, a bank chce bym złożyła oświadczenie, nie mam jak zrobić tego osobiście, mailowo mie ma opcji i chcę zamknąć konto w pko bp, co mam zrobić?
Odpowiedz
Dlaczego nie możesz złożyć tego mailowo? Kontaktowałaś się z bankiem w tej sprawie?
Odpowiedz
Chcesz zamknąć konto, czy złożyć oświadczenie CRS? :)
W przypadku o którym piszesz pomocna może być możliwość wysłania listu online: https://www.envelo.pl/list-polecony-online/
Odpowiedz
Witam, czy ja mam obowiazek
Odpowiedz
Spróbujemy odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale potrzebujemy więcej szczegółów. ?
Odpowiedz
Czy ja mam obowiązek ? Za granicą mieszkam już 10 lat. Tutaj płacę podatki. Konto bankowe w Polsce, bank PKO. Przychodzi email, żeby wypełnić takie oświadczenie, bo w banku zmieniłam nr tel i podałam niemiecki, bo polskiego nie posiadam. Na Polsce konto przychodzą wpływy 500 zł alimenty na dziecko. W Polsce nie płaci się podatku za to, nawet nie trzeba informować o tym skarbówki. W Niemczech gdzie mieszkam jest tak samo. Tytuł przelewu, imię i nazwisko dłużnika, jego PESEL i numer sprawy. Alimenty idą od komornika. Czy muszę, czy mam obowiązek wypełniać takie oświadczenie? Czy bank wie że są to alimenty na dziecko? Innych wpływów nie posiadam.
Odpowiedz
Jeśli bank wymaga od Ciebie takiego oświadczenia, powinnaś je złożyć i wskazać w nim, że mieszkasz w Niemczech i tam osiągasz dochody oraz płacisz podatki.
Odpowiedz
Czy banki między sobą dzielą się takimi informacjami jak stan konta?
Odpowiedz
Nie, banki nie przekazują między sobą takich informacji.
Odpowiedz
Bank polski przekazuje informacje o stanie konta do urzędu skarbowego rezydencji podatkowej?
Odpowiedz
Bank przekazuje te informacje do polskich organów podatkowych.
Odpowiedz
W Niemczech nie osiągam dochodów, bo nie pracuję. Rozliczam się razem z mężem.
Odpowiedz
Bank przekazuje te informacje do polskich organów podatkowych. Potem organ podatkowy z polski kontaktuje się z organem podatkowym w Niemczech?
Odpowiedz
Bank przekazuje do organów skarbowych informację o zadeklarowanej przez jego klienta rezydencji podatkowej. Następnie polski organ skarbowy może przekazać tę informację organom skarbowym innych państw (również na ich życzenie), które podpisały CRS.
Odpowiedz
Czy jest obowiązek składania takiej deklaracji? Co grozi za niezłożenie? Wiadomość przyszła na e-mail, więc można odebrać to jako oszustwo.
Odpowiedz
Droga redakcjo można prosić o odpowiedź?
Odpowiedz
Tak jak pisaliśmy niżej, nie ma konkretnych sankcji za brak oświadczenia, ale dla bezproblemowego korzystania z usług banku (czy innej instytucji) lepiej to zrobić.
Odpowiedz
Czy jak nie złoży się takiego oświadczenia do polskiego banku, że w Niemczech płaci się podatki. Bank w Polsce może nam zamknąć konto? Czy banki lub skarbówka w Polsce i w Niemczech kontaktują się między sobą na temat pieniędzy zgromadzonych na kontach?
Odpowiedz
Mieszkam w Niemczech. W Polsce otrzymuje alimenty na dziecko które ma poniżej 18 lat. Alimenty poniżej 700 zł miesięcznie nie są opodatkowane i nie trzeba składać w związku z tym żadnego pit'u do urzędu skarbowego. Czy pieniądze z tytułu alimentów na dziecko, jakie mam na polskim koncie będą przekazywane do urzędu skarbowego w formie pisemnej ?
Odpowiedz
Nie, bank nie będzie mógł zamknąć konta. Państwa wymieniają między sobą informacje podatkowe, aby zapobiegać unikaniu płacenia podatków.
Odpowiedz
Nie, bank nie musi informować urzędu skarbowego o takich sprawach.
Odpowiedz
Na informacji z banku czytałam również, że przekazują takie informacje jak stan konta, odsetki itp.
Odpowiedz
Co się dzieje z informacjami pozyskanymi od Klienta w toku procedury identyfikacji i weryfikacji?
Wskazanie przez Klienta rezydencji podatkowej innej niż polska nakłada na PKO Bank Polski obowiązki sprawozdawcze w zakresie przekazywania do organów administracji podatkowej państwa rezydencji podatkowej Klienta (za pośrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) danych dotyczących rachunku i jego Posiadacza. Przekazywanymi danymi są w szczególności imię i nazwisko, adres, data i miejsce urodzenia, numer identyfikacji podatkowej, numer rachunku, saldo lub wartość rachunku, a także kwota odsetek, dywidend, przychodów ze zbycia papierów wartościowych bądź innych przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem rachunku.
Odpowiedz
Z jednej strony słyszę, że bank przekazuje informacje o koncie bankowym dalej, a z drugiej strony słyszę że oświadczenie Crs jest tylko po to, żeby każda osoba płaciła podatki, żeby nie unikała płacenia podatków itp. Słyszę też, że bank nie przekazuje informacji o koncie bankowym dalej. To jak to w końcu jest ? Po co to całe oświadczenie Crs
Odpowiedz
Już porządkujemy te informacje:
1. Oświadczenie CRS ma służyć zapobieganiu unikania płacenia podatków - wskazuje się w nim kraj, w którym faktycznie się mieszka i płaci podatki.
2. Jak pisaliśmy w tekście (co pokrywa się z komentarzem powyżej dotyczącym PKO BP), banki przekazują organom skarbowym - imię i nazwisko rezydenta podatkowego, jego dane (miejsce i data urodzenia, aktualny adres zamieszkania, seria i numer dowodu tożsamości) oraz wskazane przez niego kraje rezydencji podatkowej i numery identyfikacji podatkowej (TIN), ale także: numery rachunków bankowych, saldo na tych rachunkach i wartość zgromadzonych aktywów. Uwzględnione muszą być także uzyskane odsetki brutto na rachunkach powierniczych i depozytowych, dywidendy czy wartość przychodów ze sprzedaży lub umorzenia aktywów itd.
3. Banki nie przekazują tych informacji innym bankom, tylko do urzędu skarbowego w Polsce, a ten z kolei wymienia je z organami skarbowymi odpowiedniego państwa.
Nasz portal zajmuje się przede wszystkim tematyką finansową, więcej informacji na temat CRS z pewnością udzieli doradca podatkowy.
Odpowiedz
..ale żeby podatkować zarobki [dodatkowe/wakacyjne] z zagranicy+ podatki od dochodów w pl [tzw. podwójne opodatkowanie] to już z tym problemu nie mają :)
Odpowiedz
Mnie natomiast nie prosił bank o oswiadczenie o statusie CRS tylko NN investment partners poprzez maila . Czy muszę to wypełniać ? Fundusze inwestycyjne zamknąłem w tym roku w październiku . W mailu piszą ze jezeli tego nie wypełnię to podadzą mnie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, jako Numerze Uczestnika niezidentyfikowanym, czyli bez wskazania rezydencji podatkowej. Co to znaczy być niezidentyfikowanym ? Czy coś za to grozi ?Dodam jeszcze ze w tym druku do wypełnienia w informacji dla klienta napisali ze podanie moich danych osobowych jest dobrowolne jednak jest niezbedne do realizacji mojego uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych NN , zaś brak ich podania uniemożliwi uczestnictwo w Funduszach Inwestycyjnych NN .
Odpowiedz
Droga redakcjo można prosić o odpowiedź?
Odpowiedz
Jeśli NN stawia sprawę w ten sposób i od złożenia oświadczenia CRS uzależnia dalsze świadczenie usług, niewiele można zrobić. Ustawa zobowiązuje do ustalenia statusu swoich klientów nie tylko banki, ale i inne instytucje finansowe. Nie ma konkretnych sankcji za niezłożenie oświadczenia (oprócz zgłoszenia do szefa KAS), jednak dla spokoju lepiej to zrobić, aby bez przeszkód korzystać z usług danej instytucji.
Odpowiedz
Nie zamierzam już korzystać z usług NN i nie zamierzam otwierać ponownie funduszy inwestycyjnych, zamknąłem te konta w październiku więc jak rozumiem nie muszę składać tego oświadczenia?
Odpowiedz
Niestety, prawo nakłada obowiązek złożenia takiego oświadczenia przez osoby, które zakładały rachunek w instytucjach finansowych w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.). Nawet jeżeli zamknął Pan później takie konto, to i tak wciąż podlega Pan temu obowiązkowi. Prawo nie przewiduje sankcji dla klienta, który się temu nie podporządkuje, ale instytucja finansowa może wysłać informację o niezłożeniu przez Pana oświadczenia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - i zapewne to zrobi.
Odpowiedz
A co ich to interesuje, kolejna inwigilacja. Jeśli nie rozliczam się z podatku w Polsce , to chcą wejść na zarobki w innym państwie, podwójny podatek? A może chcą żeby zrezygnować z obywatelstwa polskiego.
Odpowiedz
Podobne przepisy obowiązują także w innych państwa. Chodzi o to, by utrudnić unikanie płacenia podatków.
Odpowiedz
Czyli jeżeli wypełnię oświadczenie że płacę podatki w Niemczech to bank polski zostawi mnie w spokoju? Na polskie konto dostaje tylko alimenty na dziecko.
Odpowiedz
Jeśli posiadasz konto w polskim banku, w oświadczeniu CRS powinnaś wskazać, że to w Niemczech osiągasz dochody i płacisz podatki.
Odpowiedz
W Polsce otrzymuje tylko alimenty na dziecko, ale w tytule przelewu nie jest to zaznaczone. Jest tylko imię i nazwisko dłużnika, jego PESEL i numer sprawy
Odpowiedz
Tak, tylko że tutaj oświadczenia CRS wymaga polski bank i wtedy trzeba wskazać, że dochody są osiągane w Niemczech.
Odpowiedz
Co się dzieje z informacjami pozyskanymi od Klienta w toku procedury identyfikacji i weryfikacji?
Wskazanie przez Klienta rezydencji podatkowej innej niż polska nakłada na PKO Bank Polski obowiązki sprawozdawcze w zakresie przekazywania do organów administracji podatkowej państwa rezydencji podatkowej Klienta (za pośrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) danych dotyczących rachunku i jego Posiadacza. Przekazywanymi danymi są w szczególności imię i nazwisko, adres, data i miejsce urodzenia, numer identyfikacji podatkowej, numer rachunku, saldo lub wartość rachunku, a także kwota odsetek, dywidend, przychodów ze zbycia papierów wartościowych bądź innych przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem rachunku.
Odpowiedz
Jeżeli w dniu otwarcia rachunku byłam osobą bezrobotną zarejestrowaną w Polsce to posiadałam polską rezydencję podatkową? Muszę złożyć oświadczenie A trochę to dla mnie czarna magia...
Odpowiedz
Tak, zgadza się. Jeśli bank poprosił Cię o złożenie oświadczenia, powinnaś to zrobić.
Odpowiedz
Bank poprosił mnie o złożenia oświadczenia CRS. Nie mam pojęcia o co chodzi. Co to jest ta rezydencja podatkowa? Chodzi o nieruchomość? Nigdy nie pracowałem za granicą, jestem już na emeryturze. Pomóżcie bo się denerwuje. Pozdrawiam
Odpowiedz
Rezydencja podatkowa dotyczy miejsca, w którym otrzymuje Pan dochody i rozlicza się z tytułu podatków. Oświadczenie CRS dotyczy właśnie takich kwestii - banki zostały zobligowane ustawą do ustalenia rezydencji podatkowej swoich klientów i stąd prośba o wypełnienia tego formularza.
Odpowiedz
Czy oświadczenie Crs ma na celu tylko pokazanie w jakim kraju płacę podatki i że je płacę?
Odpowiedz
Tak, zgadza się.
Odpowiedz
Zaznacze że posiadam meldunek w Polsce *
Odpowiedz
Czyli krótko mówiąc przebywam na terenie Danii pracuje i płace tutaj podatki i mam konto bankowe czy opłaca mi się otworzyć konto w Alior banku wielowalutowe czy będę w Polsce ścigany żeby opodatkować swoje dochody z Danii?
Odpowiedz
Jeśli w Danii płacisz podatki, w Polsce Twoje dochody nie będą już opodatkowane. Co do samego zakładania konta w Aliorze - jeśli nie mieszkasz w Polsce i nie masz dowodu osobistego, zakładanie online może się nie udać.
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź.
Posiadam dowód osobisty oraz meldunek.
Odpowiedz
W takiej sytuacji możesz otworzyć rachunek np. w Kantorze Walutowym Alior Banku i potwierdzić umowę w ramach wideorozmowy :)
Odpowiedz
Dziękuję i pozdrawiam :)
Odpowiedz
My również :)
Odpowiedz
a co jesli załoyzłam konto w 2018 miałam wówczas rezydencje w Polsce, natomiast teraz mam rezydencje w UK , nie mam mozliwości zrobienia tego on line w moim banku ani telefonicznie a do Polski nie mam jak pojechac
Odpowiedz
Najlepiej skontaktować się z bankiem, w którym posiadasz konto i zapytać, czy powinnaś złożyć aktualne oświadczenie, a jeśli tak, to w jaki sposób. Może uda się przez bankowość elektroniczną.
Odpowiedz
Wole zamknac konto niz dac im swoje dane jak chca sie dowiedziec niech sobie sami sprawdza,,!,,
Odpowiedz
Czyli jezeli mam srodki pieniezne w Polsce, a zloze oswiadczenie FATCA i CRS ,to polski urzad skarbowy przestaje sie mna interesowac, a zaczynam podlegac jedynie amerykanskiemu IRS ?
Odpowiedz
Nie, to nie tak; oświadczenia FATCA i CRS służą do zbierania informacji dla skarbówki, w tym wypadku za pomocą banków. Umowy międzynarodowe mają tutaj ułatwić wymianę tych danych pomiędzy skarbówkami poszczególnych państw. Niestety, nie oznacza to, że podatnik przestaje interesować fiskusa "na miejscu".
Odpowiedz
A jezeli jestem amerykanskim rezydentem podatkowym, gdyz mieszkam tam na stale od 20 lat, to skarbowka ma prawo mnie kontrolowac?
Odpowiedz
Skarbówka może skontrolować każdego, kto płaci w Polsce podatki (lub powinien to robić). W konkretnym przypadku radzimy skontaktować się z doradcą podatkowym, który pomoże wyjaśnić wszystkie zawiłości.
Odpowiedz
Witam,
Do września 2016 mieszkałam i pracowałam w Anglii, natomiast od października 2016 wróciłam do Polski i tu zaczęłam pracę. Czy to oznacza, że miałam rezydencję podatkową w Anglii i Polsce?
Odpowiedz
Rezydencję podatkową w Polsce określa się http://m.in. na podstawie tego, czy zamieszkiwało się na terytorium RP przynajmniej przez 183 dni roku podatkowego lub Polska stanowi dla podatnika centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. w Polsce pozostaje rodzina lub prowadzi się tutaj firmę). Do tego dochodzi jeszcze kilka niuansów (np. kwestia obywatelstwa). W tej sytuacji radzilibyśmy skontaktować się z doradcą podatkowym, który pomoże określić właściwą rezydencję podatkową we wspomnianym roku.
Odpowiedz
Czy FATCA/ CRS obowiazuje miedzy Polska i prowibcja Quebec w Kanadzie? Jest to prowincja, ktora rzadzi sie innymi prawami niz reszta Kanady.
Odpowiedz
Naszym zdaniem - tak. Na liście państw uczestniczących w CRS Kanada figuruje bez żadnych wyłączeń.
Odpowiedz
Co w przypadku, gdy w dniu otwarcia konta byłam rezydentem podatkowym tylko w Polsce, a od jakiegoś czasu jesem także w stanach? Deklaracje podaje na dzień otwarcia konta, czy obecną?
Odpowiedz
Obowiązek dotyczy osób, które posiadały rachunek od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je także w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.). Jeśli w tamtym okresie byłaś posiadaczem konta w Polsce, to powinnaś złożyć oświadczenie CRS.
Odpowiedz
Muszę to kilka razy składać dla kazdego instrumentu finansowego? Juz chyba 10 razy to skladalem i nadal mi wysyłają.
Odpowiedz
Oświadczenie wystarczy złożyć raz w każdym banku czy instytucji, w której w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. zakładany był rachunek. Jeżeli mimo to bank dalej wysyła zawiadomienia, to warto się z nim skontaktować i przypomnieć, że oświadczenie zostało już wysłane i przyjęte.
Odpowiedz
A Jak konto zakładałem dużo wcześniej I wtedy miałem zameldowanie w Polsce i Norwegii chodzi o bank w Norwegii A w tym okresie powyżej napisałem byłem nadal.jego posiadaczem I dostałem pismo od banku z Norwegii do wypełnienia czy muszę je wypełniać?
Odpowiedz
Jeśli w tym okresie posiadałeś konto w norweskim banku i otrzymałeś pismo, aby złożyć tam takie oświadczenie, to powinieneś to zrobić.
Odpowiedz
Jak konsekwencją niezłożenia oświadczenia ma być tylko zgłoszenie do KAS, to niech zgłaszają. Niech wiedzą, że nie zgadzam się na inwigilację.
Odpowiedz
Otrzymałem formularz CRS od Citi Handlowy. Mam tam założone konto firmowe (jednoosobowa działalność gospodarcza) i właśnie na adres firmy przyszedł formularz... Tymczasem w instrukcji do formularza jest napisane "Prosimy o wypełnienie tego formularza tylko w przypadku gdy posiadacz rachunku jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej". W artykule jest informacja, że obowiązek dotyczy też klientów instytucjonalnych. To jak jest faktycznie? :-)
Odpowiedz
W tym wypadku radzimy skontaktować się bezpośrednio z bankiem; fakt, oświadczenie CRS muszą składać i klienci indywidualni, i instytucjonalni. Czemu jednak bank wybrał taką dziwną formułę - trudno nam powiedzieć
Odpowiedz
Czy to oświadczenie ma tylko na celu sprawdzenie w jakim kraju płacę podatki?
Odpowiedz
Zgadza się.
Odpowiedz
Ja dotąd oświadczenia nie złożyłem, ani nie złożyłem w banku wypełnionego oświadczenia, ani nie wysłałem go pocztą. Założenie proste - skoro moje dane i tak trafią do skarbówki, niech trafiają jako klienta niezweryfikowanego. I tak Krajowa Administracja Skarbowa sama to będzie później sprawdzała, jaka jest moja faktyczna rezydencja podatkowa. Bank - PKO BP - najpierw wysłał mi powiadomienie wraz z załącznikiem w okolicach 15 września, a potem z powodu niezłożenia oświadczenia, dostałem przypomnienie 16 grudnia 2019 roku. Oświadczenia nadal nie złożyłem i tego zrobić nie zamierzam.
Odpowiedz
Czy coś się zmieniło? Już minął rok...
Odpowiedz
Ja też jestem ciekawa czy coś się zmieniło??
Odpowiedz
Witam! Ale przecież nie każde Państwo należy do CRS . Z tego co wiem,to Ukraina nie. To czy ja mam obowiązek wypełnienia tego oświadczenia, jeżeli jestem rezydentem podatkowym Ukrainy? P.S. Konto mam w PKO SA. Dziękuję bardzo.
Odpowiedz
Obowiązek złożenia oświadczenia w sprawie rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w Polsce w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.). Obowiązek ten dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
Bank powinien poinformować klientów spełniających powyższy warunek, a więc objętych obowiązkiem złożenia oświadczenia, o konieczności dopełnienia formalności.
Jeśli zakładałeś konto w polskim banku po wejściu w życie przepisów, to zapewne w trakcie podpisywania umowy byłeś pytany o kwestie rezydencji podatkowej.
Odpowiedz
Hej, dziękuję za pomocny artykuł. Natomiast mam pewien problem - Mianowicie w czerwcu 2019 zamknęłam konto w Pekao, które otworzyłam w kwietniu 2016, obecnie posiadam konto w Millenium. Dostałam niedawno list o konieczności złożenia rezydencji podatkowej w Pekao, Ale jak udałam się z tym pismem Do banku to powiedzieli ,że wcale im nie muszę nic składać bo już nie jestem ich klientem. To samo w innym oddziale tego banku, na infolinii identyczna sytuacja. Natomiast tutaj piszecie że jest to i tak konieczne mimo że nie posiadam tam konta, bo posiadałam je w okresie od kwietnia 2016. Wyżej wymienione pismo otrzymałam we wrześniu, a dwa tygodnie temu smsa przypominającego o piśmie. Czy ktoś wie co w końcu powinnam zrobić? W Pekao chyba nie są zbyt doinformowani, a nie chciałabym koniec końców być traktowana jako osoba raportowana.
Odpowiedz
Liczy się tutaj, kiedy otwierałaś rachunek i czy na dzień wejścia w życie ustawy (1 maja 2017 r.) wciąż go posiadałaś. Z tego, co piszesz, wynika, że powinnaś jednak złożyć oświadczenie - najlepiej wypełnić formularz i wysłać go pocztą na adres banku, a potem poprosić bank, aby potwierdził otrzymanie oświadczenia (np. mailowo).
Odpowiedz
Jaki będzie skutek niezłożenia oświadczenia do banku oprócz zaraportowania takiego klienta jako niezidentyfikowanego? Ja to akurat uważam za bzdurę i jeżeli niezłożenie oświadczenia będzie miało tylko taki skutek, to delikatnie mówiąc mam to w nosie.
Odpowiedz
Ustawa nie przewiduje konkretnych sankcji za niezłożenie oświadczenia, naszym zdaniem jednak dla "świętego spokoju" warto je złożyć.
Odpowiedz
czy jesli ktos otwieral konto przed 2016 roku a ma je otwarte do dzis to tez musi skladac to oswiadczenie
Odpowiedz
Nie, obowiązek dotyczy osób, które otwierały konta po 1 stycznia 2016 r.
Odpowiedz
Czy jeżeli mam konto bankowe od ponad 10 lat, a nastąpiła zmiana numeru telefonu z polskiego na zagraniczny, żeby można było wykonywać przelewy bankowe (kod przychodzi w formie SMS) czy też muszę składać oświadczenie o rezydencji podatkowej dla celów Crs ?
Odpowiedz
W tej sprawie najlepiej skontaktować się z bankiem, ale nie sądzę, aby było to konieczne.
Odpowiedz
Witam, mam pytanie, czy jak otwierałem konto bankowe millenium będąc jeszcze w Irlandii(rok 2016) i normalnie tam płacąc podatki i w tym samym roku wróciłem do polski ale nie pracowałem w Polsce do końca roku 2016 a moje oszczędności zgromadzone za granica przelałem na konto millenium w roku 2016 i od 2017r pracuje legalnie w Polsce to muszę zaznaczyć w formularzu ze byłem rezydentem podatkowym w Polsce czy Irlandii?Dzięki
Odpowiedz
Twoja sytuacja jest nieco skomplikowana - najlepiej, abyś skonsultował sprawę z doradcą podatkowym, który specjalizuje się w takich zagadnieniach.
Odpowiedz
2019 Orwella
Odpowiedz
Pytanie brzmi: czy jeśli otwierałem wtedy konto w 4 różnych bankach to wystarczy wysłać oświadczenie do jednego banku? Na logikę KAS zostanie wtedy poinformowane.
Odpowiedz
Niestety nie - oświadczenie należy złożyć w każdym banku, o ile założyliśmy tam konto od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadaliśmy je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.).
Odpowiedz
Heh, to zabieram się za wypełnianie. Z tego co widzę to jedyny przyjazny bank to Credit Agricole który oferuje wypełnienie formularza online. Reszta niestety będzie mnie kosztować 5.20, czyli cenę listu poleconego :(
Odpowiedz
Większość banków umożliwia złożenie formularza w oddziale banku - zawsze możesz tak spróbować :)
Odpowiedz
Dobrze. Dostałem powiadomienie. Nie składam tych papierów. Bank wysyła powiadomienie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. I co dalej się dzieje ???
Odpowiedz
Tak naprawdę wtedy wszystko zależy już od szefa KAS - ustawa nie wskazuje konkretnych sankcji za niezłożenie oświadczenia.
Odpowiedz
Czy złożenie takiego oświadczenia ma na celu sprawdzenie w jakim kraju płacę podatki i czy nie migam się od ich płacenia?
Odpowiedz
Tak, właśnie taki jest cel tego oświadczenia.
Odpowiedz
Właśnie otrzymałam taki list z CA, przez moment miałam u nich konto , ale dawno je zamknęłam . Czy mają prawo mnie nękać listami ?
Odpowiedz
Konieczność złożenia oświadczenia dotyczy osób, które otwierały konto w
banku w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. i posiadały
je w momencie wejścia w życie ustawy (czyli od 1 maja 2017 r.) -
nieważne jest przy tym, czy konto jest obecnie zamknięte, czy nie.
Zdarza się jednak, że podobne wezwania dostają osoby, które albo
oświadczenie już podpisały, albo w ogóle nie powinny go dostać. Mieliśmy
podobną sytuację w redakcji i zapytaliśmy, dlaczego przyszło takie
żądanie. Otóż akurat CA wysyła podobne pisma niejako "z marszu". Jeśli
jest Pani pewna, że bank nie ma podstaw, żeby wymagać od Pani
oświadczenia CRS, to być może i w Pani wypadku wykazał się on podobną
"nadgorliwością".
Odpowiedz