Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych
Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych

80 publikacji 51 komentarzy

Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Jej szczególnym zainteresowaniem jest tematyka kredytowa - specjalizuje się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i pożyczkach. Autorka licznych artykułów i analiz ofert kredytowych. Czuwa nad aktualnością danych w serwisie i uważnie obserwuje wszelkie zmiany na rynku kredytowym.


Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?
Spis treści
Jak przygotować się do kredytu

Ile chcę pożyczyć i na jak długo?

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy chcesz pożyczyć i na jaki okres. Po pierwsze dlatego, że przekłada się to na wysokość comiesięcznej raty (aby poznać swoje możliwości finansowe, trzeba wcześniej zrobić porównanie comiesięcznych dochodów i wydatków), a po drugie – banki niekiedy stosują ograniczenia co do kwoty minimalnej i maksymalnej. Dotyczy to zwłaszcza ofert promocyjnych (np. z zerową prowizją) i minimum formalności.

Okres spłaty kredytu jest też istotny w kontekście wieku kredytobiorcy. Bywa, że istnieje wymóg, by zobowiązanie zostało spłacone przed osiągnięciem przez klienta określonego wieku, np. 75 czy 80 lat.

Jak szybko chcę mieć pieniądze i jaki rodzaj raty wybrać?

Nawet najatrakcyjniejsze warunki finansowania z pewnością Cię nie uszczęśliwią, jeśli załatwienie formalności będzie długotrwałe i uciążliwe, a zależy Ci, by wziąć kredyt jak najszybciej. Warto więc zapytać doradcę kredytowego o obowiązujące w danym banku procedury dotyczące rozpatrywania wniosku kredytowego, jego podpisywania i przekazywania gotówki.

W postawionym w tej części tekstu pytaniu o ratę, nie chodzi o jej wysokość, lecz jej rodzaj – stała czy malejąca. W przypadku pierwszej z nich przez cały okres spłacania kredytu rata ma jednakową wysokość, co ułatwia zarządzanie domowym budżetem. Wybór raty malejącej oznacza niższy koszt kredytu, ale musisz liczyć się z tym, że pierwsze raty będą wysokie i mogą być pewnym obciążeniem dla Twoich finansów.

Gdzie rozpocząć poszukiwania?

Poszukiwanie najciekawszej oferty najlepiej rozpocząć w banku, z którym współpracujesz na co dzień. A to dlatego, że zna on historię Twojego rachunku i może niemal od ręki przedstawić konkretną ofertę, a jeśli ją zaakceptujesz, pieniądze otrzymasz nawet w ciągu kilku minut.

Możesz też rozważyć wzięcie pożyczki internetowej, które pojawiły się w ofertach wielu banków. W ich przypadku formalności też są ograniczone do minimum, ale w ten sposób pożyczysz niewielkie kwoty i to na krótki okres.

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Jak więc wybrać kredyt gotówkowy? Podobnie jak przy podejmowaniu innych ważnych decyzji, wskazany jest rozsądek i zastanowienie. Nie należy od razu decydować się na intensywnie reklamowaną ofertę, bo jej warunki mogą być interesujące tylko dla osoby pasującej do wzorca opisanego w tzw. przykładzie reprezentatywnym.

Zawsze trzeba porównać kilka propozycji, popatrzeć na wysokość oprocentowania RRSO (uwaga: należy porównywać oferty na tę samą kwotę i identyczny okres), wyjaśnić z doradcą kredytowym (albo nawet z prawnikiem) wszelkie wątpliwości dotyczące zapisów umowy.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy