Wróć

Jak wybrać najtańszy kredyt na samochód?

Beata Szymańska
Redaktor Moneteo.com

Jak wybrać najtańszy kredyt na samochód?
Spis treści

Przeglądając oferty banków, powinieneś przede wszystkim przeanalizować wszystkie koszty kredytu. Sugerujemy, byś w pierwszej kolejności przyjrzał się dokładnie takim parametrom, jak:

  • oprocentowanie nominalne w skali roku,
  • pobierane przez bank prowizje.
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),

Oprocentowanie nominalne jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów składających się na całkowity koszt kredytu. To właśnie ten parametr decyduje o wysokości odsetek, które przyjdzie Ci zapłacić.

Z kolei RRSO obejmuje wszelkie koszty, jakie musisz ponieść, by móc zaciągnąć kredyt. Uwzględnia takie aspekty jak oprocentowanie nominalne, prowizje banku, opłaty manipulacyjne związane z przygotowaniem umowy oraz koszty dodatkowych produktów (np. wymaganych przez bank ubezpieczeń). Obecnie banki są prawnie zobowiązane do podawania RRSO w reklamach, ulotkach oraz w ofertach zamieszczanych na stronach internetowych, nie będziesz więc miał żadnych problemów z dotarciem do tej informacji.

Po sprawdzeniu RRSO weź pod lupę wszystkie opłaty manipulacyjne oraz prowizje pobierane przez bank z tytułu udzielenia Ci finansowania. W praktyce opłaty bankowe stanowią zwrot bezpośrednich kosztów wiążących się z obsługą okołokredytową, natomiast prowizje stanowią niejako "wynagrodzenie" banku i są pobierane za przeprowadzenie określonych operacji (np. rozpatrzenie wniosku za kredyt, wcześniejszą spłatę zobowiązania itp.).

Na dodatkowe należności dla banku - poza podstawowymi kosztami zobowiązania - mogą mieć wpływ następujące czynniki:

  • okres kredytowania - jego wydłużenie obniża wysokość miesięcznej raty, jednak całkowity koszt kredytu będzie wyższy niż w przypadku wyboru krótszego czasu spłaty,
  • wkład własny (zazwyczaj im starsze auto, tym większa kwota musi zostać wniesiona przez kredytobiorcę),
  • koszt wykupienia polisy AC będącej zabezpieczeniem kredytu.

Skorzystaj z naszego rankingu i znajdź najlepszy kredyt na samochód

Oprócz elementów, które mogą wpłynąć na koszt kredytu, powinieneś w swoich kalkulacjach uwzględnić kilka kwestii zwiększających (bądź też zmniejszających) atrakcyjność danej oferty. Można zaliczyć do nich szybki proces wnioskowania o kredyt i możliwość podpisania umowy online, a także dodatkowe usługi i korzyści udostępniane przez kredytodawcę. Przykładowo - takim udogodnieniem może być akceptacja różnych źródeł dochodu (również z zagranicy), wysokie zniżki na zakup autocasco czy finansowanie dodatkowego wyposażenia pojazdu.

By ułatwić Ci wybór najlepszej oferty, stworzyliśmy ranking kredytów na samochód i uwzględniliśmy w nim najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci znaleźć kredyt samochodowy, optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Komentarze

(0)
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy