Wróć

Od czego zależy oprocentowanie lokat w walutach obcych?

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Od czego zależy oprocentowanie lokat w walutach obcych?
Spis treści

Jak wynika z naszego na bieżąco aktualizowanego rankingu najlepszych lokat bankowych, oprocentowanie depozytów w walutach obcych jest dziś na bardzo niskim poziomie. Przykładowo – najwyżej oprocentowane lokaty w euro dają obecnie zarobić 0,50%-0,75% w skali roku. Tylko niewiele lepiej jest w przypadku funtów brytyjskich, gdzie maksymalne odsetki to 0,95%. Tyle można zarobić, lokując swoje oszczędności na 12-miesięcznej Lokacie Walutowej w Idea Banku.

Najlepsze oferty lokaty walutowych dostępnych na polskim rynku bankowym

Nazwa lokaty 

Waluta lokaty 

Bank oferujący lokatę 

Czas trwania lokaty 

Oprocentowanie lokaty 

Lokata Walutowa 

Euro 

Getin Bank 

12 miesięcy 

0,75% 

Lokata terminowa w USD 

Dolary 

Credit Agricole 

36 miesięcy 

1,00% 

Lokata Walutowa 

Funty 

Idea Bank 

12 miesięcy 

0,95% 

EKOlokata z frankiem 

Franki 

BOŚ Bank 

36 miesięcy 

1,50% 

Stan na 18 czerwca 2018 roku.

Niskie stopy procentowe głównym „winowajcą”

Główny powód tego, że odsetki na lokatach walutowych są tak niewielkie, to bardzo niskie stopy procentowe obowiązujące w poszczególnych krajach. I tak – podstawowa stopa procentowa w Wielkiej Brytanii to zaledwie 0,50%, a w strefie euro jest ona na zerowym poziomie. Dla oszczędzających na lokatach oznacza to tyle, że poszczególnym bankom nie opłaca się oferować swoim klientom nie wiadomo jak wysokiego oprocentowania. Dlaczego?

Przy tak niskich stopach procentowych potrzebujące kapitału banki mogą po prostu pożyczyć je na niższy procent np. od innych banków komercyjnych lub też zrobić to bezpośrednio w swoim banku centralnym. Zależność pomiędzy oprocentowaniem lokat a wysokością stóp procentowych dokładnie wyjaśniliśmy w tym artykule.

W poniższej tabeli prezentujemy aktualną wysokość stóp procentowych w poszczególnych krajach, a także koszt pożyczek na rynku międzybankowym.

Porównanie stóp procentowych oraz stawek pożyczek na rynku międzybankowym w poszczególnych krajach

Kraj/obszar gospodarczy 

Główna stopa procentowa 

Koszt pożyczki pomiędzy bankami* 

Polska 

1,50% 

1,65% 

Wielka Brytania 

0,50% 

0,50% 

Szwajcaria 

-0,75% 

-0,79% 

Strefa euro 

0,00% 

-0,40% 

Stany Zjednoczone 

1,75%-2,00% 

2,05% 

* Rozumiany jako 1-miesięczna stawka z rynku bankowego. Stan na czerwiec 2018.

Skąpi Szwajcarzy, ale….

Jeszcze gorzej sprawa ze stopami prezentuje się obecnie w Szwajcarii, gdzie znajdują się one na….ujemnym poziomie, wynoszącym minus 0,75%. W sporym uproszczeniu oznacza to, że pożyczając komuś pieniądze, np. 1 mln franków, należy jeszcze do tego interesu dopłacić! Na szczęście taka sytuacja dotyczy jedynie rynku międzybankowego oraz dużych korporacji. Klienci indywidualni mają tutaj nieco lepiej – zakładając lokatę frankową w szwajcarskim lub polskim banku, nie tylko zachowają cały ulokowany kapitał, ale zarobią także niewielkie odsetki. Jakie? No cóż – kokosy to na pewno nie będą. Standard to 0,2-0,3%.

Jest jednak jedna oferta, która na tle swojej konkurencji prezentuje się wręcz rewelacyjnie – 36-miesięczna promocyjna „EKOlokata z frankiem” w BOŚ Banku, na której zarobimy aż 1,50%. Przyznamy, że wnikliwie prześwietliliśmy ją pod kątem ewentualnych „haczyków”, jednak niczego negatywnego się nie dopatrzyliśmy. Jeśli więc ktoś myśli o długoterminowym oszczędzaniu w szwajcarskiej walucie, ta oferta będzie dla niego jak znalazł. Naszym zdaniem w najbliższym czasie nie ma bowiem co liczyć na pojawienie się jakiś dużo lepszych ofert lokat we frankach.

Nadzieja w lokatach dolarowych

Znacznie ciekawiej niż z funtami, frankami oraz euro sprawa prezentuje się w przypadku dolarów amerykańskich. Wprawdzie odsetki na depozytach w tej walucie są obecnie bardzo mizerne, jednak w naszej opinii sytuacja w najbliższym czasie ma szansę na diametralną poprawę. Wszystko dzięki polityce monetarnej prowadzonej przez amerykański FED (odpowiednik polskiego NBP). Członkowie FED-u podczas zakończonego w czerwcu posiedzenia po raz kolejny zdecydowali o podniesieniu stóp procentowych, które wzrosły do najwyższego poziomu w obecnej dekadzie (1,75%-2,00%). Dla oszczędzających oznacza to coraz wyższe odsetki z lokat.

Te pozytywną tendencję już zresztą widać w ofertach amerykańskich banków. Według danych serwisu Deposits.org wiele z nich umożliwia obecnie założenie depozytu terminowego z oprocentowaniem przekraczającym 3%. Dla porównania – jeszcze dwa lata temu ciężko było tam znaleźć ofertę powyżej 2%.

Według nas ten wzrost w najbliższym czasie powinien uwidocznić się także w ofercie lokat walutowych w polskich bankach, a ich oprocentowanie ma szansę przynajmniej zrównać się z odsetkami oferowanymi na depozytach w lokalnej walucie. W praktyce oznaczałoby to możliwość osiągnięcia przynajmniej dwuprocentowego zysku.

Pamiętajmy o ryzyku walutowym

Otwierając lokatę w walutach obcych, warto zdawać sobie sprawę, że taki ruch naraża nas na ryzyko kursowe. Jeśli nawet uda się nam zarobić 1% na lokacie w funtach, to cały ten zarobek może zostać „zjedzony”, jeśli brytyjska waluta zyska na wartości wobec złotego (tak właśnie stało się w minionym roku). Oczywiście działa to także w drugą stronę – symboliczny zarobek na odsetkach z lokaty frankowej może zostać zwielokrotniony przez umocnienie polskiej waluty (od czerwca 2017 roku złoty zyskał wobec franka 4%).

W poniższej tabeli prezentujemy, jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniała się wartość polskiego złotego w stosunku do głównych walut zagranicznych. 

Zmiana wartość złotego w stosunku do walut zagranicznych

Zmiana w stosunku do: 

Zmiana 

dolara amerykańskiego 

+2% 

euro 

-2% 

franka szwajcarskiego 

+4% 

funta brytyjskiego 

-1% 

Stan na czerwiec 2018

Lokaty walutowe z gwarancjami BFG
Wszystkie lokaty walutowe zakładane w polskich bankach objęte są gwarancjami ze strony BFG. Kwota gwarancji stanowi równowartość 100 tys. euro. Dowiedz się więcej na temat BFG.

Podsumowanie - po wyższe odsetki tylko za granicę

Niestety w obecnych realiach nie ma co liczyć na jakieś spektakularne odsetki z lokat w najpopularniejszych walutach obcych. Nawet jeśli scenariusz ze wzrostem oprocentowania w lokatach dolarowych się sprawdzi, to i tak będzie to poziom tylko niewiele przekraczający poziom inflacji (zarówno tej w Polsce, jak i w USA). Jeśli więc komuś marzą się zyski z lokat sięgające czterech czy pięciu procent, będzie musiał poczekać, aż stopy procentowe wyraźniej pójdą w górę lub alternatywnie skorzystać z oferty zagranicznych banków.

Dowiedz się więcej się w jakim kraju założysz lokatę na kilkanaście procent w skali roku

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy