Moneteo
Spis treści
Wróć

Jak działa kantor internetowy?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4532 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Jak działa kantor internetowy?

Kiedy stykamy się z koniecznością wymiany waluty obcej, zwykle szukamy sposobu szybkiego i łatwo dostępnego. Dla tych, którzy potrzebują gotówki, będzie to wizyta w stacjonarnym kantorze, dla innych – platformy internetowe. Do nich należą zarówno kantory prowadzone przez banki, jak i kantory online obsługiwane przez inne podmioty oraz tzw. społecznościowe giełdy wymiany walut.

Jak działa kantor internetowy w banku?

Bankowy kantor internetowy to tak naprawdę usługa pozwalająca na wygodną wymianę euro, dolarów, funtów itd. między własnymi kontami klienta po atrakcyjnym kursie. Kiedy goni nas czas i chcemy szybko wymienić walutę, takie rozwiązanie okazuje się prawdziwym wybawieniem, warto jednak wiedzieć, jak ono działa. Jeśli chcielibyśmy wymienić trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, korzystając z kantoru, będzie to:

  • konto w banku,
  • spread walutowy,
  • wymiana walut.

Konto

W praktyce działanie kantoru opiera się na przelewach wewnętrznych, dlatego powinieneś posiadać zarówno konto w polskich złotych, jak i rachunki w odpowiednich walutach. W większości przypadków będziesz też musiał aktywować dostęp do usługi i zaakceptować jej regulamin. Kantor zwykle będzie dostępny poprzez bankowość elektroniczną, jednak w zależności od banku mogą to być tylko wyznaczone godziny lub całodobowo.

Nie wpadnij w pułapkę banku! To, że z kantoru możemy korzystać bezpłatnie, nie oznacza, że nie wiąże się z tym dodatkowy koszt. Takim może się okazać opłata za prowadzenie konta walutowego. Jeśli Twój bank każe sobie płacić za rachunek w euro, dolarach itd., warto wcześniej sprawdzić, jak uniknąć takiego kosztu i czy jest to w ogóle możliwe.

Spread

Po przejściu do odpowiedniej zakładki zobaczysz główne pary walut, dla których możliwa jest wymiana, i wyznaczone dla nich kursy. Nie warto sugerować się tu samymi liczbami, bowiem do oceny atrakcyjności kantoru zwykle używa się spreadu, czyli różnicy między kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty. Im ta wartość jest niższa w porównaniu do konkurencji, tym lepiej dla klienta. Co istotne, kursy zmieniają się w sposób ciągły i te, które obowiązywały rano, zwykle nie będą już dostępne wieczorem.

Możliwości wymiany walut

Jak zatem dokonać samej wymiany waluty? Na początku warto upewnić się, że środki na koncie w złotych pozwalają Ci na dokonanie transakcji. Wybierz interesującą Cię walutę i wpisz, ile chcesz jej kupić. Bank zaprezentuje Ci obecny kurs wymiany – jeśli jest dla Ciebie satysfakcjonujący, zatwierdź operację, a odpowiednia kwota w walucie zasili Twoje konto walutowe.

Co jednak w sytuacji, kiedy kurs nam nie odpowiada? Wtedy możemy skorzystać z dodatkowych funkcjonalności kantorów, czyli alertów cenowych i zleceń walutowych. Pierwsze to same powiadomienia (w telefonie, mailowe, SMS) wysyłane w momencie, gdy kurs walutowy osiągnie wskazaną przez nas wartość. Druga z możliwości to tak naprawdę złożenie zlecenia z określeniem konkretnych parametrów – kwoty, kursu walutowego i dnia realizacji operacji.

Nie zawsze musisz wymieniać walutę obcą na polskie złote i odwrotnie. W kantorach dostępne są także tzw. wymiany krzyżowe, pozwalające przykładowo wymienić od razu euro na dolary itp.

Jak działają transakcje wymiany walut online, czyli o kantorach niebankowych i giełdach społecznościowych

Obok kantorów online prowadzonych przez banki na rynku działają także e-kantory niebankowe oraz tzw. społecznościowe giełdy wymiany walut, czyli kantory niebankowe. Ich działanie na pierwszy rzut oka jest podobne do usługi bankowej, jednak w rzeczywistości opiera się o kursy walutowe oferowane przez klientów danej instytucji.

Do skorzystania z takiego niebankowego kantoru lub giełdy wystarczy zarejestrować się na wskazanej stronie internetowej i stworzyć profil użytkownika. Transakcje walutowe mogą przebiegać dwojako:

  1. Z wykorzystaniem konta bankowego lub szybkiej płatności – po dokonaniu wymiany w określonym czasie musisz opłacić transakcję zwykłym przelewem lub inną dostępną metodą np. kartą płatniczą, Google Pay, Apple Pay, Blikiem itd.
  2. Z wykorzystaniem portfela walutowego – przed wymianą waluty powinieneś zasilić wirtualny portfel walutowy, a transakcja zostanie zrealizowana ze środków z nim zgromadzonych. Doładowania portfela dokonasz przelewem, kartą itp.

Wymiana na giełdach społecznościowych wygląda nieco inaczej. Użytkownik podaje, po jakim kursie chciałby kupić walutę i czeka, czy inny klient może mu ją sprzedać po takim samym kursie. Jeśli tak, transakcja dochodzi do skutku.

Środki w ramach wymiany w niebankowym e-kantorze możesz wypłacić na swój rachunek bankowy, ale i na konto innej osoby. Niestety, w większości przypadków będzie to obciążone dodatkową opłatą.

Czym różni się kantor bankowy od niebankowego?

Skoro znasz już schemat działania zarówno kantoru bankowego, jak i niebankowego, przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom między nimi.

Porównanie kantorów
Kantor bankowy Kantor niebankowy / giełda społecznościowa
Konto bankowe Wymagane do korzystania z usługi i przeprowadzania transakcji Wymagane do przeprowadzania transakcji
Opłaty za wpłatę i wypłatę na konto walutowe za wpłatę i wypłatę środków w ramach portfela
Alerty cenowe tak tak
Zlecenia walutowe tak tak
Wymiana społecznościowa nie tak
Bezpieczeństwo środków Gwarancje BFG Licencje KNF

Jak widzisz, niewiele dzieli kantory prowadzone przez banki i kantory niebankowe/giełdy walutowe. Najistotniejsza różnica to ochrona środków użytkowników. W pierwszym przypadku są to ustawowe gwarancje BFG, którymi są objęte pieniądze klientów banków. Kantory niebankowe i giełdy walutowe nie posiadają takiej ochrony, jednak działają na podstawie licencji KNF i we własnym zakresie dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom.

Czy istnieje idealna metoda wymiany walut?

Jednej odpowiedzi nie ma, bowiem każdy z nas ma inne oczekiwania, styl życia i podejście do finansów. Część z nas ceni wygodę i wybiera kantor internetowy w banku, inni wolą tradycyjne rozwiązania i odwiedzają placówki stacjonarne, a niektórzy korzystają z giełd społecznościowych albo niebankowych kantorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć te sposoby w zależności od okoliczności, choć wymiana walut online zwykle będzie tańsza. Najważniejsze, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a wtedy bankowanie stanie się proste i przyjemne.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy