Oferta została wycofana. Sprawdź inne produkty od: Nest Bank.

Nest Lokata WIBOR z kontem w Nest Banku - Recenzja

Komentarze i opinie
Dlaczego możesz nam zaufać?
🧐
Dlaczego możesz nam zaufać?

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

99 publikacji 1158 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.

Szczegóły oferty

Interesującą ofertę oszczędnościową Nest Banku współtworzy depozyt, którego oprocentowanie jest uzależnione od aktualnej stawki WIBOR 6M. Mowa o Nest Lokacie WIBOR, którą możesz otworzyć w jednym z 2 wariantów – dwuletnim lub trzyletnim. W ostatnim przypadku stawka to aktualnie 0,30% w skali roku.

Spis treści

W teorii Nest Lokatę WIBOR można otworzyć nawet bez konta osobistego w Nest Banku (Nest Konto), ale to właśnie jego posiadacze mogą liczyć na korzystniejsze warunki depozytu. Biorąc pod uwagę, że Nest Konto jest rachunkiem całkowicie darmowym, wybór jest prosty – w kontekście oprocentowania lokaty posiadanie ROR-u jest zwyczajnie opłacalne.

Do 0,30% w wariancie 3-letnim

Na Nest Lokatę WIBOR z kontem można wpłacać kwoty mieszczące się w zakresie od 1000 zł do aż 2 mln zł. Jak już wspomnieliśmy, oprocentowanie depozytu jest zmienne (aktualizowane co kwartał) i uzależnione od stawki WIBOR 6M. Dodajmy też, że kolejnym czynnikiem wpływającym na oprocentowanie jest czas trwania depozytu. Dostępne są dwa warianty:

  1. 24-miesięczny, z oprocentowaniem równym WIBOR 6M (aktualnie 0,25% w skali roku),
  2. 36-miesięczny, z oprocentowaniem równym WIBOR 6M + 0,05 p.p. (aktualnie 0,30% w skali roku).

Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Zerwanie lokaty przed terminem określonym w umowie spowoduje, że będziesz mógł wypłacić jedynie wpłacony na początku kapitał.

Ile możesz zyskać na Nest Lokacie WIBOR z kontem?

Znasz już oprocentowanie, możliwe warianty depozytu oraz zakres kwot, który można wpłacać na lokatę. Teraz pora, byś poznał potencjalny zysk. W poniższej tabeli zaprezentowaliśmy zaokrąglone kwoty odsetek netto (czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych) dla wariantu 3-letniego z oprocentowaniem 0,30%:

Zysk* z Nest Lokaty WIBOR z kontem (wariant 36-miesięczny)
Kwota lokaty Odsetki* netto z depozytu
1 000 zł 7 zł
5 000 zł 36 zł
10 000 zł 73 zł
15 000 zł 109 zł
20 000 zł 146 zł
30 000 zł 219 zł
40 000 zł 292 zł
50 000 zł 365 zł
100 000 zł 729 zł
200 000 zł 1 458 zł
300 000 zł 2 187 zł
400 000 zł 2 916 zł
430 000 zł 3 135 zł
500 000 zł 3 645 zł
1 000 000 zł 7 290 zł
2 000 000 zł 14 580 zł
*wysokość odsetek po zaokrągleniu i odjęciu podatku od zysków kapitałowych oraz przy założeniu, że przez cały okres trwania lokaty obowiązujące oprocentowanie utrzyma się na aktualnym poziomie (0,30%, stan na 16 marca 2021 r.)

Gwarancje BFG

Choć na lokatę możesz wpłacić nawet 2 mln zł, to pamiętaj, że jest to kwota znacznie przekraczająca sumę środków objętych ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancja obejmuje kwoty do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł) – próg ten dotyczy każdego banku, nie tylko Nest Banku.

A zatem, jeśli masz do ulokowania więcej pieniędzy, bezpieczniej będzie rozdzielić je między kilka instytucji. Wpłacając do jednego banku kwotę przewyższającą sumę gwarantowaną przez BFG, podejmujesz ryzyko, że w przypadku (mało prawdopodobnego) upadku banku utracisz część środków!

Co po upływie okresu umownego?

Po zakończeniu okresu trwania lokaty masz możliwość jej odnowienia na tych samych warunkach, co dotychczas. Parametr dotyczący odnawialności depozytu możesz zmienić za pośrednictwem infolinii.

Jeśli nie odnowisz lokaty, zgromadzone na niej środki zostaną po prostu przelane na konto osobiste w Nest Banku.

Całkowicie darmowe Nest Konto w Nest Banku

Aby skorzystać z podanych wcześniej stawek oprocentowania, w momencie zakładania lokaty powinieneś posiadać Nest Konto. Istotne znaczenie ma tu jednak fakt, że jest to bezwarunkowo darmowy rachunek – właściwie możesz go tylko otworzyć i wykorzystać do zasilenia lokaty, a później o nim zapomnieć, gdyż nie generuje on żadnych opłat.

Za darmo masz prowadzenie konta, kartę, zwykłe przelewy internetowe i wypłatę z bankomatów w Polsce. Atutami Nest Konta – poza dostępem do bogatej oferty oszczędnościowej – są płatności mobilne Google Pay i Apple Pay, interesująca aplikacja i przejrzysty system transakcyjny.

Jak otworzyć Nest Lokatę WIBOR?

Nest Lokatę WIBOR otworzysz w serwisie bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej Nest Banku. Pamiętaj, że musisz jednak posiadać na Nest Koncie środki w wysokości otwieranego depozytu. Lokatę można również zasilić środkami zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym – w takim przypadku należy jednak uwzględnić opłatę za przelew (5 zł za drugi i każdy kolejny transfer).

A może najpierw lokata 1,5% „na dzień dobry”?

Oferta Nest Lokaty WIBOR z kontem to najlepsza na rynku propozycja wśród lokat ze zmiennym oprocentowaniem; szczególnie przy wyborze wariantu trzyletniego, którego oprocentowanie przy obecnej stawce WIBOR 6M wynosi 0,30%.

Mimo wszystko, jeśli nie jesteś jeszcze posiadaczem Nest Konta i dopiero zamierzasz je otworzyć, warto rozpocząć swoje oszczędzanie z Nest Bankiem od lokaty dla nowych klientów – Nest Lokaty Witaj ze stałym oprocentowaniem 1,5% w skali roku.

Na ten depozyt powinni zwrócić uwagę zwłaszcza Ci, którzy mają do ulokowania stosunkowo niewielką kwotę (do 10 tys. zł). Po 3 lub 6 miesiącach możesz wypłacić środki z odsetkami i wpłacić je na Nest Lokatę WIBOR.

Przydatne dokumenty