Wróć

Bank SMART, czyli mobilna bankowość na tablety i smartfony

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Bank SMART, czyli mobilna bankowość na tablety i smartfony
Spis treści

Kilka dni temu FM Bank wprowadził na rynek markę BIZ Bank, której misją ma być wspieranie rozwoju przedsiębiorczości Polaków, a szczególnie mikro i małych firm. W tym kontekście pojawia się pytanie, jakie cele stawia sobie Bank SMART. Nie jest to całkiem nowa instytucja, ponieważ SMART wciąż pozostaje częścią FM Banku, a środki w nim zdeponowane są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie jest to także internetowy oddział BIZ Banku, ponieważ obie jednostki mają działać niezależnie od siebie.

Bank SMART - bank mobilny

Materiały marketingowe przedstawiają Bank SMART jako pierwszy w Polsce bank mobilny, w którym mobilna odsłona działalności nie jest tylko dodatkiem, ale pełnoprawnym i niezależnym sposobem korzystania z bankowości. Model biznesowy ma opierać się na jak najniższych kosztach, które są możliwe dzięki rezygnacji ze stacjonarnych oddziałów i przeniesieniu działalności w sferę smartfonów i tabletów (korzystanie z oferty banku przez Internet to mniej wspierany kanał obsługi). Takie podejście, w opinii osób tworzących Bank SMART, to wyzwanie dla dużych banków, które mobilność wciąż traktują jako dodatek do internetowej i osobistej obsługi klienta. Oferta SMARTA jest przejrzysta i prosta, co ma go odróżniać od tradycyjnych banków, w których produkty są rozbudowane, a taryfy opłat i prowizji zawierają wiele podpunktów. Bank porównuje się także do mBanku, ING oraz PKO BP, co jest kwestią mocno dyskusyjną, biorąc pod uwagę parametry rachunków, które uwzględniono w zestawieniu.

Oferta Banku SMART

Propozycje SMARTA nie wyglądają jednak źle. Konta osobiste i firmowe prowadzone są bezpłatnie, a karta debetowa nie jest obciążona miesięczną opłatą. Do końca roku wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie mają być darmowe (potem tylko pierwsze 3, kolejne będą kosztować 5 zł). Istotnymi, i dość wysokimi, prowizjami są koszty korzystania z polecenia zapłaty (5 zł miesięcznie) oraz opłata za zmianę PIN w bankomatach BZ WBK (sama kwestia takiej opłaty może budzić sprzeciw, w końcu zmiana kodu do karty płatniczej ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa). Atrakcyjnie oprocentowane są osobiste i firmowe konta oszczędnościowe – 4% w skali roku – a pierwszy przelew z takiego rachunku jest bezpłatny. Pomimo zapewnień, że to oprocentowanie się nie pogorszy, można zastanawiać się, jak długo tak konkurencyjna oferta będzie dostępna, ponieważ promocje bankowe mają to do siebie, że po jakimś czasie nawet najbardziej interesujące konta oszczędnościowe czy rachunki bieżące tracą na atrakcyjności.

Bank SMART oferuje swoim klientom nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają zakładanie rachunku i korzystanie z niego. Konto można otworzyć na podstawie zdjęcia dowodu osobistego, a zawarcie umowy potwierdzić przelewem z innego banku. SMART umożliwia także sterowanie głosem, dzięki czemu w przystępny sposób uzyskamy informację np. o stanie środków na koncie czy historię transakcji. Podobną funkcjonalność posiada także aplikacja mobilna Meritum Banku, co jasno wskazuje, że ten sposób korzystania z konta wciąż się rozwija i z czasem może zdobyć większą popularność.

„Konkurencja opłaca celebrytów. My dajemy konto bez opłat”

Nowy projekt FM Banku zaskakuje pod względem oferty i funkcjonalności. W założeniu Bank SMART ma opierać się na rozwiązaniach mobilnych a także zapewniać nie tylko proste i niskie opłaty, ale również usługi bankowe najlepszej jakości. Nowy gracz na rynku bankowym z impetem zaprezentował swoją ofertę, porównując się z wybranymi bankami, a nawet mówiąc „Konkurencja opłaca celebrytów. My dajemy konto bez opłat”. Ten mocny przekaz ma przyciągnąć potencjalnych klientów i przekonać do całkowicie mobilnej bankowości. Ci ostatni wstrzymują się z entuzjazmem, zauważając, że korzystanie z rachunku wyłącznie przez telefon czy tablet może być uciążliwe i niewygodne. Większość posiadaczy rachunków bankowych wciąż używa komputera do zarządzania swoimi finansami i ta tendencja nieprędko ulegnie zmianie.

Najbliższe miesiące pokażą, w jakim kierunku zmierzają działania Banku SMART – czy będą miały na celu wprowadzanie nowych produktów (np. kredytów czy lokat), usprawnienie rozwiązań mobilnych, czy też utrzymanie dotychczasowej atrakcyjnej oferty (a może wszystko naraz?). Wtedy okaże się, jak silna jest propozycja pierwszego mobilnego banku w Polsce.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy