Dla kogo przeznaczona jest pozabankowa karta kredytowa?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

99 publikacji 3446 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Dla kogo przeznaczona jest pozabankowa karta kredytowa?
Spis treści

Karta kredytowa to z pewnością jeden z najpopularniejszych produktów kredytowych. Przede wszystkim dlatego, że procedurę weryfikacyjną przechodzi się tylko raz, a potem można wielokrotnie korzystać z pieniędzy wydawcy karty w ramach ustalonego limitu. Możesz po nie sięgnąć wtedy, gdy są Ci potrzebne, szybko i bez żadnych dodatkowych pytań. Musisz tylko pamiętać o oddaniu środków w terminie, by nie narazić się na niepotrzebne koszty związane z upomnieniami, odsetkami za zwłokę czy w ostateczności egzekucją komorniczą.

Pieniądze na wszelki wypadek

Istota karty kredytowej sprowadza się do tego, że po poddaniu się procedurze badania zdolności kredytowej wystawca „kredytówki” przyznaje wnioskodawcy określoną pulę środków, z której może on skorzystać w razie potrzeby. Limit kredytowy na karcie uzależniony jest głównie od dochodów i wydatków klienta. Pod uwagę brane są też inne czynniki, np. wiek, wykształcenie, wysokość zaciągniętych wcześniej pożyczek.

W dniu spłaty zadłużenia należy oddać całą wykorzystaną kwotę lub jej część według reguł określonych w umowie karty kredytowej.

Przepisy wymagają, by “kredytówka” była scharakteryzowana kilkoma parametrami, m.in. Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania (RRSO), wysokością odsetek, innymi opłatami związanymi z zaciągnięciem zobowiązania.

Pozabankowa karta kredytowa a „kredytówka” z banku

Niezależnie od tego, kto wydał kartę kredytową – bank czy instytucja pozabankowa – obowiązuje zasada, że pieniądze trzeba oddać po określonym czasie. Spłata zadłużenia może być całkowita lub częściowa, jednak nie niższa niż określona w umowie procent poczynionych wydatków.

Część banków i niektóre instytucje pozabankowe oferują dostęp do usługi fast cash. Dzięki niej możesz otrzymać określony procent przyznanego limitu kredytowego na swoje konto osobiste w postaci gotówki, a pozostałą część wykorzystać podczas płatności „kredytówką”.

Karty kredytowe wydawane są na określony czas, przeważnie na 2-4 lata. Nie ma przeszkód, by w trakcie korzystania z „kredytówki” wnioskować o podwyższenie lub obniżenie jej limitu. Ten drugi ruch jest wskazany, gdy myślisz o zaciągnięciu kredytu gotówkowego i zależy Ci na obniżeniu wysokości zobowiązań, które są zapisane w rejestrach Biura Informacji Kredytowej (BIK).

W przypadku, gdy „kredytówkę” otrzymałeś od banku i spłacisz należność we wskazanym terminie, to nie poniesiesz żadnych kosztów, po prostu korzystasz z nie swoich pieniędzy zupełnie za darmo. Natomiast jeśli posługujesz się pozabankową kartą kredytową, to odsetki bądź stałe opłaty dzienne uzależnione od wykorzystanej kwoty będą na ogół naliczane od dnia dokonania transakcji. Im szybciej oddasz pieniądze, tym niższe koszty poniesiesz.

Druga istotna różnica dotyczy możliwości dokonania nadpłaty na rachunku karty kredytowej. W bankach jest to możliwe, przy czym część z nich pobiera opłatę, jeśli kwota nadwyżki przekracza poziom określony w wewnętrznych uregulowaniach. Natomiast w instytucjach pozabankowych nie jest to dopuszczalne. Kwota nadwyżki jest zwracana na rachunek, z którego została wykonana płatność.

Komu może być przyznana pozabankowa karta kredytowa?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony instytucje pozabankowe stosują nieco bardziej liberalne zasady badania zdolności kredytowej, nie są nazbyt rygorystyczne przy ocenie historii kredytowej, także u osób posiadających przeterminowane zadłużenie (choć nie wszystkie). Z drugiej strony ustalają własne dodatkowe wymagania, np. dotyczące górnej i dolnej granicy wieku, wymagają wskazania rachunku bankowego, z którego można by prowadzić egzekucję zaległych należności.

Czy dostępna jest karta kredytowa pozabankowa online?

Nowoczesne rozwiązania informatyczne uprościły bardzo wiele procedur, w tym związanych z wnioskowaniem o kartę kredytową. Ubiegając się o nią, nie trzeba już wędrować z plikiem dokumentów i zaświadczeń o dochodach do placówki. Można je przesłać przez Internet i potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym. Takie rozwiązania stosują nie tylko banki, ale i pozabankowe instytucje wydające karty kredytowe. Łącząc możliwość szybkiego podpisania umowy o „kredytówkę” z opisaną wyżej usługą fast cash, możesz dosłownie w kilkanaście minut zdobyć pieniądze. Karta kredytowa pozabankowa online może być więc faktycznie szybkim ratunkiem w nagłej potrzebie.

Przykłady pozabankowych kart kredytowych

Pozabankowa karta kredytowa staje się coraz popularniejszym narzędziem, pojawiają się też karty z odroczoną płatnością. Spójrzmy na przykłady tego, co oferuje rynek finansowy w tej dziedzinie.

AXI Card

Na tej karcie także znajduje się logo Mastercard, a oferuje ją Easy Payment Services LTD, instytucja finansowa działająca na mocy licencji udzielonej przez Narodowy Bank Bułgarii. Twórcy AXI Card zapewniają, że można ją otrzymać szybciej i prościej niż w tradycyjnym banku. Podkreślają indywidualne podejście do każdego klienta i zwracają uwagę na możliwość wydania swojej karty także osobom z niekorzystną historią kredytową.

Cardina

Karta kredytowa Cardina oferowana jest przez spółkę Cardina posiadającą licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, we współpracy z Mastercard i Santander Bank S.A.

Wniosek o przyznanie karty Cardina można złożyć online, samodzielnie określając wysokość limitu, który chce się otrzymać. Decyzja o jego przyznaniu podejmowana jest po zweryfikowaniu klienta z użyciem usługi Kontomatik. Możliwe jest otrzymanie pieniędzy z przyznanego limitu bezpośrednio na wskazane konto bankowe, zanim zostanie dostarczona fizyczna karta.

Twisto

Karta z odroczoną płatnością tego czeskiego fintechu oferowana jest w Polsce we współpracy z Mastercardem. Twisto zawdzięcza swoją popularność ograniczeniu do minimum formalności przy przyznawaniu karty, bonusom dla nowych klientów oraz jej aktywnych użytkowników, możliwości podpięcia jej do Google Pay czy Apple Pay, a także opcji dzielenia płatności między kilka osób. Największym atutem karty Twisto jest jednak 45-dniowy bezodsetkowy okres spłaty funkcjonujący na identycznych zasadach jak w przypadku „kredytówek” wydawanych przez banki.

Kredyt w kieszeni

Można powiedzieć, że limit karty kredytowej to pieniądze na wszelki wypadek, z których możemy, ale nie musimy skorzystać. To doskonałe rozwiązanie, o ile nie wiąże się z żadnymi kosztami. Niestety, nie zawsze tak jest.

Banki bardzo często stawiają posiadaczom swoich „kredytówek” określone warunki, np. wymagają wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub wydania kartą pewnej kwoty, by była ona bezpłatna. Z kolei pozabankowa karta kredytowa to niekiedy stałe miesięczne opłaty, których nie można uniknąć. Na dodatek w ich przypadku często obowiązuje zasada, że odsetki (lub stałe opłaty) są naliczane za każdy dzień korzystania z pieniędzy wydawcy karty.

Do tego różne podejście do badania zdolności kredytowej i odmienne traktowanie osób ze złą historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W rezultacie trudno jednoznacznie powiedzieć, gdzie szukać „kredytówki” – w banku czy innej instytucji finansowej.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy