Jak przekonać rodziców do założenia konta bankowego: argumenty i wskazówki dla nastolatków

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

93 publikacje 146 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


2 komentarze Jak przekonać rodziców do założenia konta bankowego: argumenty i wskazówki dla nastolatków
Spis treści

Coraz więcej nastolatków – zwłaszcza w wieku licealnym – dostrzega zalety posiadania konta i chce skorzystać z tego produktu. Bywa jednak, że ich pomysł natrafia na opór opiekunów, przekonanych o niedojrzałości i nieodpowiedzialności pociechy.

Jeśli więc i Ty usłyszałeś od swoich rodziców opinię, że jesteś za młody, by zostać klientem banku, że nie poradzisz sobie z obsługą rachunku i zapewne szybko roztrwonisz zgromadzone na nim środki – spróbuj ich przekonać, że nie mają racji. W naszym artykule znajdziesz argumenty, które mogą Ci się przydać podczas takiej dyskusji.

Szkoda pieniędzy na opłaty za konto

Być może usłyszysz, że nie ma sensu, byś otwierał konto i tracił miesięcznie kilka - kilkanaście złotych z tytułu różnych opłat, skoro możesz trzymać pieniądze w domu i nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Oczywiście, jest prawdą, że banki pobierają prowizje za swoje usługi, jednak w przypadku kont młodzieżowych albo całkowicie rezygnują z najważniejszych opłat, albo umożliwiają ich uniknięcie po spełnieniu bardzo prostych warunków (np. jedna płatność “plastikiem” w miesiącu wystarczy, by nie ponosić opłaty za obsługę karty).

W rozmowie z rodzicami podkreśl więc, że konta dla młodzieży są praktycznie bezpłatne i ich prowadzenie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Jeśli Twoi rodzice będą nadal sceptyczni, zachęć ich do przejrzenia naszego rankingu kont młodzieżowych - zamieściliśmy w nim zestawienie najważniejszych opłat pobieranych przez banki od posiadaczy kont młodzieżowych. Dzięki temu Twoi opiekunowie będą mogli sami szybko ocenić, ile tak naprawdę kosztują rachunki dla nastolatków.

Nie mam ochoty na zakładanie kolejnego rachunku

Niektórzy rodzice są przekonani, że aby nastolatek mógł posiadać konto w danym banku, także jego opiekun musi obowiązkowo otworzyć w nim rachunek. Oczywiście, dla wielu osób jest to dodatkowy kłopot, nic więc dziwnego, że z niechęcią reagują na taki pomysł.

Trzeba przyznać, że te obawy nie są całkiem bezpodstawne. Wymóg posiadania konta przez rodzica pojawia się w regulaminach kilku dużych banków, jednak - nie we wszystkich. Część instytucji nie narzuca osobom dorosłym takiego obowiązku i pozwala na podjęcie samodzielnej decyzji, czy chcą skorzystać ze standardowej wersji rachunku. Gdyby więc Twoi rodzice wysunęli takie zastrzeżenie, ponownie odeślij ich do naszego rankingu. W zestawieniu uwzględniliśmy konta młodzieżowe, które nie wymagają zaangażowania opiekuna.

Tyle formalności z otwieraniem konta? Nie mam na to czasu!

W przypadku kont dla dorosłych sprawa jest prosta – rachunek można założyć przez Internet bez konieczności wizyty w oddziale. Wystarczy wypełnić wniosek o rachunek na stronie banku, a następnie wykonać przelew weryfikacyjny lub podpisać umowę w obecności kuriera. Procedura jest prosta, szybka i wygodna.

Niestety, w zdecydowanej większości banków zakładanie konta dla młodzieży jest dostępne wyłącznie w placówce (choć zwykle można wcześniej wypełnić i wysłać wniosek przez Internet i tym samym zaoszczędzić nieco czasu).

Możesz jednak wyjaśnić rodzicom, że odpowiednie przygotowanie do takiej wizyty pozwala na szybsze załatwienie sprawy. Zanim więc wspólnie udacie się do banku, skompletujcie dokumenty, które potwierdzą Waszą tożsamość. W Twoim przypadku może być to ważna legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty, natomiast Twój rodzic musi pokazać dowód (lub paszport). Konieczny będzie również numer PESEL – Twój i opiekuna.

Zawczasu przedyskutujcie również kilka kwestii, o które może Was zapytać pracownik banku. Ustalcie np. zakres dostępu rodzica do Twojego konta oraz wysokość limitów obowiązujących w przypadku transakcji bezgotówkowych oraz gotówkowych. Dzięki temu wizyta w placówce przebiegnie znacznie szybciej.

A tak właściwie – po co Ci to konto?

Jeśli usłyszysz takie pytanie, w odpowiedzi możesz podać kilka argumentów. Po pierwsze, mając konto bankowe i trzymając na nim swoje oszczędności, zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo. Nikt nie okradnie Cię z pieniędzy i nie musisz się martwić, że gdzieś zgubisz całą kwotę. Jeśli zdarzy się, że stracisz kartę (zgubisz ją lub ktoś Ci ją ukradnie), możesz ją natychmiast zastrzec.

Po drugie, w przypadku „awaryjnych sytuacji” będziesz miał ułatwiony dostęp do pieniędzy. Przykładowo: jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu zabraknie Ci gotówki, rodzice mogą szybko zasilić Twoje konto, a Ty wypłacisz pieniądze z bankomatu.

Po trzecie, możesz płacić kartą oraz wypłacać z konta niewielkie kwoty potrzebne na bieżące wydatki. Nie musisz za każdym razem prosić o nie rodziców (co zapewne jest irytujące i dla Ciebie, i dla nich).

Możesz dodać również, że jeśli znajdziesz sezonową pracę, własne konto może okazać się koniecznością. Wielu pracodawców woli przelewać wynagrodzenie na rachunek bankowy niż wypłacać pensję w gotówce.

Wolałbym wiedzieć, na co wydajesz pieniądze

Część opiekunów może się obawiać, że nastolatek wyda całe kieszonkowe na rzeczy niekoniecznie cieszące się ich aprobatą (np. na dodatki do gier komputerowych lub niepotrzebne a drogie gadżety). Jeśli także Twoich rodziców niepokoi ta kwestia, możesz ich uspokoić w bardzo prosty sposób.

W przypadku kont młodzieżowych rodzic pełniący funkcję przedstawiciela ustawowego ma możliwość wglądu w konto nastolatka. Oznacza to, że jest w stanie sprawdzić, na co dziecko wydaje pieniądze, bo ma dostęp do wyciągów z rachunku pociechy. Może też czasowo zablokować wypłaty z konta lub zmniejszyć dzienny limit wypłat z bankomatów (a nawet w każdej chwili cofnąć swoją zgodę i wypowiedzieć umowę rachunku).

Słowem, Twoi rodzice nie muszą się martwić, że stracą nadzór nad Twoimi wydatkami. Musimy jednak dodać, że zakres kontroli nad finansami nastolatka zależy od warunków konkretnego banku - szerzej opisujemy tę kwestię w tym artykule.

Nie założę Ci konta, bo jesteś rozrzutny

„Nie umiesz oszczędzać, wydajesz kieszonkowe na głupstwa, a potem prosisz o kolejne pieniądze” - jeśli rodzice nie chcą Ci założyć konta, bo w ich mniemaniu jesteś nieodpowiedzialny i rozrzutny, spróbuj ich przekonać za pomocą następujących argumentów. Nie mając konta i dysponując tylko gotówką, nie zawsze pamiętasz, na co rozeszły się Twoje oszczędności. Natomiast płatności kartą lub wypłaty pieniędzy z bankomatu są zapisywane w historii rachunku - w każdej chwili możesz do nich wrócić i przejrzeć listę swoich wydatków. Dzięki temu będziesz mógł odszukać „niepotrzebne” zakupy i uniknąć podobnych w przyszłości, to zaś sprawi, że będziesz mógł rozsądniej zarządzać swoimi pieniędzmi i ograniczysz swoją rozrzutność.

Ważna podpowiedź – w kilku bankach możesz skorzystać z bezpłatnej usługi pozwalającej na kompleksowe zarządzanie budżetem. Menager Finansów (bo tak się nazywa ta funkcjonalność) jest dostępny w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej i pozwala na kontrolę wydawanych środków w określonym przedziale czasowym. Zasugeruj rodzicom, że chciałbyś skorzystać z tego rozwiązania i z jego pomocą nauczyć się planowania wydatków.

Możesz również dodać, że gdy będziesz posiadać swoje konto osobiste, łatwo możesz otworzyć rachunek oszczędnościowy, na który będziesz wpłacać uzbierane większe kwoty. W ten sposób ograniczysz pokusę, by od razu wydać wszystkie pieniądze i zaczniesz oszczędzać w efektywny sposób. Alternatywą dla kont oszczędnościowych są programy do automatycznego oszczędzania - jeśli do tej pory nie słyszałeś o tej usłudze, tutaj znajdziesz jej dokładny opis. Zapoznaj się z nim, a potem zaskocz rodziców swoją wiedzą na temat różnych bankowych metod umożliwiających odkładanie pieniędzy.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz samodzielnie przekonać rodziców do założenia Ci konta, zawsze możesz ich odesłać na naszą stronę i zachęcić do przeczytania artykułu, gdzie przedstawiliśmy 5 powodów, dla których warto otworzyć dziecku rachunek. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam namówić Twoich rodziców, aby Ci zaufali i spełnili Twoją prośbę!

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
E
Ewelina
Gość

Proszę o przesłanie aktualnych ofert banku który oferuje konto dla juniora z premią

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ewelina

Aktualnie trwa kilka promocji dla niepełnoletnich, czasem obejmują one szerszy, a niekiedy węższy przedział wiekowy.

Alior Bank (13-17 lat) https://www.najlepszekonto.pl/bankuj-smart-opaska-xiaomi-smart-band-konto-jakze-osobiste-dla-mlodych-alior-bank

mBank

13-17 lat https://www.najlepszekonto.pl/z-mbankiem-mozesz-wiecej-100-zl-ekonto-mozliwosci-13-17-lat-mbank-edycja-4

0-12 lat https://www.najlepszekonto.pl/e-konto-junior-z-kieszonkowym-100-zl-ekonto-junior-mbank

ING Bank Śląski (13-17 lat) https://www.najlepszekonto.pl/100-zl-na-start-konto-mobi-13-17-lat-ing-bank-slaski

PKO BP

0-12 lat https://www.najlepszekonto.pl/pierwsze-kroki-200-zl-allegro-pko-konto-dziecka-pko-bp

13-17 lat https://www.najlepszekonto.pl/lap-chwile-200-zl-zalando-konto-dla-mlodych-konto-pierwsze-pko-bp

Pekao SA https://www.najlepszekonto.pl/rodzice-polecaja-konto-przekorzystne-dzieciom-200-zl-bank-pekao-edycja-28

Credit Agricole (13-17 lat) https://www.najlepszekonto.pl/100-zl-kieszonkowego-konto-dla-ciebie-go-credit-agricole-edycja-v

Jest jeszcze akcja w Santander bank Polska z 150 zł dla osób w wieku 7-17 lat, którą wkrótce opiszemy

Odpowiedz