Jak założyć konto nastolatkowi? Porady dla nastolatków i ich rodziców

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

147 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


48 komentarzy
Jak założyć konto nastolatkowi? Porady dla nastolatków i ich rodziców
Spis treści

O tym, że konto bankowe to ogromna wygoda, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Jest ono praktycznie niezbędne osobom dorosłym, ale i w wielu sytuacjach może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem również dla nastolatków.

Większość banków przygotowało ciekawe oferty specjalnie dla osób nieletnich: niemal darmowe, wygodne i z atrakcyjnymi dodatkami, np. programami rabatowymi i rachunkami oszczędnościowymi. Jest to ogromny atut kont młodzieżowych – nie trzeba ani ich regularnie zasilać, ani nie ponosi się comiesięcznych opłat. Przekonasz się o tym, przeglądając nasz ranking kont dla młodych.

Więcej praw i możliwości dla osób powyżej 13. roku życia

Osoby niepełnoletnie w wieku od 13 do 18 lat mogą posiadać własne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (czyli właśnie konto osobiste), a do rachunków kartę debetową, którą normalnie płaci się w sklepie, w Internecie czy pobiera gotówkę z bankomatu.

Wynika to z polskiego prawa, wedle którego osoba, która skończyła 13 lat, nabywa ograniczoną możliwość do czynności prawnych. Krótko mówiąc, może sama dokonywać pomniejszych zakupów i gromadzić pieniądze. W praktyce oznacza to, że nastolatek może kupić sobie buty czy kurtkę, książkę lub zapłacić za grę, ale raczej nie kupi już drogiego telewizora, a tym bardziej samochodu.

Dzieci do rozpoczęcia 14. roku życia (czyli do 13. urodzin) nie mają zdolności do czynności prawnych i w zasadzie nie mogą posiadać konta osobistego samodzielnie, a nierzadko również karty do rachunku. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak założyć konto dla dziecka do 13 lat.

Atrakcyjne oferty kont młodzieżowych

Obecnie w każdym banku otwarcie i prowadzenie konta młodzieżowego jest bezwarunkowo bezpłatne. Decydując się na konto w banku dla nieletnich, nie trzeba martwić się zapewnianiem regularnych wpłat. Banki nie wymagają także utrzymania minimalnej kwoty na rachunku. Oznacza to, że z konta młodzieżowego można korzystać zarówno aktywnie, jak i okazjonalnie, ale i tak nie będzie ono generowało żadnych kosztów.

Darmowe są także zwykłe przelewy zlecane w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, niezależnie od tego, czy są to transakcje wewnętrzne (adresowane na rachunki prowadzone w tym samym banku), czy zewnętrzne (wysyłane do innej instytucji bankowej). Jeżeli bank udostępnia taką usługę, to nastolatek może również wysyłać przelewy na telefon Blik.

Wraz z kontem nastolatek może (ale nie musi!) posiadać kartę debetową, za którą banki zazwyczaj nie pobierają opłat. Co ciekawe, w niektórych bankach osoby niepełnoletnie mogą za darmo otrzymać kartę z niestandardową grafiką (wybraną spośród wielu wzorów lub własną).

Konto bankowe dla nieletnich często umożliwia również darmowe wypłaty gotówki z bankomatów krajowych lub w oddziale banku.

Wpłaty na rachunek mogą być wykonywane we wpłatomatach oraz w oddziałach. Warto pamiętać, że nie wszystkie wpłatomaty są darmowe, i zawczasu sprawdzić, z którym operatorem bank ma podpisaną umowę. Z kolei wpłaty gotówki w oddziałach zazwyczaj realizowane są przez młodych bezpłatnie.

W dużej mierze usługi, do których młody człowiek ma dostęp na swoim koncie, nie różnią się znacznie od usług dostępnym dorosłym. Nastolatek, podobnie jak osoby pełnoletnie, otrzymuje dostęp do płatności mobilnych, takich jak Google Pay, Apple Pay czy Blik, a nawet Garmin Pay (jeżeli udostępnia je bank). Ponadto może brać udział w programach rabatowych lub lojalnościowych prowadzonych w banku.

Zastanawiasz się, czemu banki oferują tanie rachunki nastolatkom? Uspokajamy: nie ma tu żadnych haczyków, ukrytych opłat, kar za niespełnienie warunków, o których nie miałeś pojęcia itp. Banki po prostu wychodzą z założenia, że im młodszy klient, tym łatwiej go ze sobą związać, a jeśli zostawi on swoje konto na dłużej, istnieje spora szansa, że będzie na nie przelewał swoje stypendium czy wypłatę. Bankom trudno zrezygnować z takiej okazji, ale młody klient też "wyjdzie na swoje", korzystając z nowoczesnego i praktycznie darmowego rachunku.

Ranking kont młodzieżowych - Czerwiec 2024

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł
  Bankomaty 0 zł

  wszystkie bankomaty polskie i zagraniczne

 • Przelew internetowy
  0 zł
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 5 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł

  opłaty unikniesz, jeśli wykonasz min. 2 transakcje kartą lub Blikiem miesięcznie

 • Bankomaty
  0 zł
  Bankomaty 0 zł

  wszystkie bankomaty krajowe i zagraniczne

 • Przelew internetowy
  0 zł
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł
  Bankomaty 0 zł

  wszystkie bankomaty krajowe i zagraniczne

 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
Przeczytaj recenzję
4.4
Przejdź na stronę banku

Konto bankowe dla nieletnich: nie tylko na co dzień

Rachunki osobiste (na co dzień) to nie jedyne bankowe propozycje dla młodych; oferta dla młodzieży potrafi być naprawdę szeroka. Często założenie konta bieżącego otwiera dostęp do innych przydatnych produktów, wśród których młodzi klienci znajdą np. konto oszczędnościowe dla dziecka i nastolatka czy lokaty dla dziecka.

Jeżeli nastolatek często lub na dłużej wyjeżdża poza terytorium Polski, prawdopodobnie potrzebne okaże się konto walutowe dla nieletnich, a nawet walutowe konta oszczędnościowe. Aby nie ponosić wygórowanych kosztów i korzystniej płacić za granicą, warto rozejrzeć się także za odpowiednią kartą debetową (sprawdź Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd).

Jak założyć konto w banku, nie mając 18 lat? Otwieranie rachunku młodzieżowego w praktyce

W teorii (i według bankowej reklamy) otwarcie konta młodzieżowego to bułka z masłem. W praktyce często nie jest to wcale tak proste jak zakładanie rachunku dla osoby dorosłej.

Do założenia konta w banku jest potrzebny rodzic

Czy konto młodzieżowe da się założyć bez zgody rodziców? Niestety, przy otwieraniu konta dla nastolatka pierwszym i najważniejszym warunkiem jest zgoda opiekuna - przedstawiciela ustawowego (wystarczy jeden z nich). Najczęściej jest to po prostu rodzic. Do założenia konta nie wystarczy więc zgoda osoby dorosłej, np. dziadka czy cioci. Własny rachunek nastolatek będzie mógł założyć dopiero wtedy, gdy jego przedstawiciel ustawowy potwierdzi to na piśmie.

Co ciekawe, w niektórych bankach, np. w mBanku lub w PKO BP, wgląd w rachunek dziecka ma wyłącznie ten rodzic, który wyrażał zgodę na otwarcie rachunku. Na wgląd drugiego rodzica nastolatek musi wyrazić zgodę.

W innych bankach z kolei wgląd w rachunek mają wszyscy przedstawiciele ustawowi, o ile nie mają oni ograniczonych lub w ogóle odebranych praw rodzicielskich. Tak jest np. w Banku Millennium.

Potrzebne dokumenty

Poza wspomnianą zgodą przedstawiciela ustawowego do złożenia wniosku i założenia konta nastolatkowi będzie potrzebny dokument tożsamości. Banki dopuszczają:

 • dowód osobisty,
 • legitymację szkolną,
 • paszport.

Rodzic lub opiekun (przedstawiciel ustawowy) będzie musiał przedstawić swój dowód osobisty lub paszport. Jeżeli rodzic i osoba niepełnoletnia mają różne nazwiska, może się zdarzyć, że konieczne będzie okazanie aktu urodzenia dziecka. To zależy jednak już tylko od banku, ale prośbę taką na pewno wystosuje ING Bank Śląski.

Co wolno, a czego nie wolno nastolatkowi?

Na początku warto wspomnieć, że konto dla nastolatka zakładane jest na jego imię i nazwisko i to on jest właścicielem rachunku. Identycznie rzecz ma się z debetową kartą płatniczą do konta, z której według prawa tylko właściciel może korzystać.

Co więcej, środki zgromadzone na rachunku nastolatka są jego własnością.

Co może robić osoba niepełnoletnia ze swoim kontem? W praktyce bankowej rachunki dla nastolatków nie różnią się zasadniczo od rachunków osobistych dla pełnoletnich. A więc nastolatek może:

 • korzystać z bankowości internetowej i mobilnej,
 • wpłacać pieniądze na swoje konto,
 • wypłacać z niego środki (bez zaciągania debetu, czyli długu),
 • płacić telefonem,
 • wykonywać przelewy,
 • ustanawiać pełnomocnika do konta.

Niepełnoletni nie może natomiast wnioskować o limit w koncie czy kartę kredytową (czyli pożyczkę), robić debetu na rachunku, a także np. składać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

Co wolno, a czego nie wolno rodzicowi?

Jednym z najważniejszych przywilejów przedstawiciela ustawowego jest możliwość kontroli i wglądu w konto nastolatka. Wówczas osoba ta występuje jako pełnomocnik. Przedstawiciel może np.:

 • czasowo odciąć dopływ środków na rachunek,
 • czasowo zablokować wypłaty z konta,
 • wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym,
 • zmieniać limity (np. dzienny limit wypłat z bankomatów kartą),
 • zmienić numer telefonu do autoryzacji zleceń,
 • zmienić dane adresowe.

W większości banków przedstawiciel ustawowy nie może wykonać powyższych czynności "od ręki" (np. przez system bankowości internetowej). Dla przykładu, jeżeli rodzic chciałby zablokować czasowo transakcje na koncie dziecka, musi w tym celu złożyć w oddziale banku żądanie na piśmie. Tak jest np. w PKO BP, Credit Agricole i w mBanku.

Identycznie kwestia ta przedstawia się w sytuacji, w której rodzic chciałby pobrać środki z konta dziecka lub zlecić przelew – najczęściej może to zrobić jedynie w oddziale banku (np. w PKO BP, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, mBanku).

Jaką kwotę można wypłacić z rachunku dla małoletniego?

Najczęściej kwota, jaka może być wypłacona w ciągu miesiąca z konta nastolatka, to tzw. kwota zwykłego zarządu.

Kwota zwykłego zarządu związana jest z kwotą średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z nagród i zysku. Obecnie wynosi ona ok. 6500 zł. Wypłata ponad tę kwotę wymaga orzeczenia sądu opiekuńczego.

W ramach zwykłego zarządu rodzic nie może np. pozbawić małoletniego wszystkich środków ani korzystać z pieniędzy, które pochodzą z pracy zarobkowej dziecka (w przypadku nastolatków, którzy ukończyli 16. rok życia). Nie może także całkowicie i bezterminowo zablokować dziecku wypłat z rachunku, gdyż w takim razie prowadzenie konta zwyczajnie nie miałoby sensu.

Przywileje przedstawiciela ustawowego to jednocześnie także i odpowiedzialność za czynności wykonane przez małoletniego. Jeżeli – dla przykładu – nastolatek w jakiś sposób zrobi debet na rachunku, bank najpewniej wezwie pełnomocnika do spłaty zadłużenia.

Do oddziału czy przez Internet?

Jeżeli rodzic nie jest klientem danego banku, zakładanie konta bankowego dla młodych zazwyczaj dostępne jest wyłącznie w oddziale, choć zwykle można wcześniej wypełnić i wysłać do banku wniosek przez Internet, skracając tym samym czas spędzony w placówce.

Założenie konta zdalnie, czyli przez Internet, możliwe jest w mBanku, PKO BP i Nest Banku.

Z kolei gdy rodzic korzysta już z usług danej instytucji, zwykle może otworzyć dziecku rachunek za pomocą swojej bankowości internetowej.

W poniższej tabeli przedstawiamy, w jaki sposób możesz otworzyć konto młodzieżowe w bankach, które oferują tę usługę, oraz z jakimi warunkami się to wiąże.

Jak otworzyć konto młodzieżowe w poszczególnych bankach?
Jak zakładać? Czy konieczna jest obecność małoletniego? Czy rodzic musi posiadać konto osobiste w tym banku? Czy jest limit wypłat? Jak rodzic ma wgląd w konto dziecka?

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

W oddziale tak nie Do 10 000 zł W oddziale (jeżeli rodzic posiada konto w Alior Banku, to również przez swoją bankowość elektroniczną)

Konto 360º Junior

Bank Millennium

W oddziale (wniosek można złożyć wcześniej przez Internet), przez Millenet

tak tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez zwykłe kanały dostępu do rachunku (bankowość internetowa, aplikacja mobilna, oddział)

Konto Przekorzystne

Bank Pekao SA

W oddziale.

Jeżeli rodzic ma już konto w Banku Pekao SA, może otworzyć rachunek dziecku przez Panel rodzica

tak tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł W oddziale (jeżeli rodzic posiada konto w Banku Pekao SA, to również przez swoją bankowość elektroniczną)

Konto w Porządku Start

Bank Pocztowy

Przez Internet (kurier), telefonicznie, w oddziale tak tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez zwykłe kanały dostępu do rachunku (bankowość internetowa, aplikacja mobilna, oddział)

Konto Samodzielniaka

BNP Paribas

W oddziale (wniosek można wcześniej złożyć przez Internet) tak tak Dzienny limit wypłat gotówki – 5 tys. złotych.
Dzienny limit transakcji bezgotówkowych – 50 tys. zł.
Limity można zmienić na etapie podpisywania umowy

W oddziale

Na zdalny wgląd poprzez bankowość elektroniczną musi uzyskać zgodę dziecka

CitiKonto

Citi Handlowy

W oddziale tak tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez zwykłe kanały dostępu do rachunku (bankowość internetowa, aplikacja mobilna, oddział)

Konto dla Ciebie GO

Credit Agricole

W oddziale tak nie Standardowy limit wypłat w placówce – do 10 000 zł W oddziale / przez bankowość elektroniczną (jeśli mają konto w CA)

Konto Mobi

ING Bank

W oddziale nie tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez bankowość elektroniczną (w tym infolinię)

eKonto możliwości

mBank

W oddziale / przez Internet (gdy przyjedzie kurier, muszą być obecni i dziecko, i rodzic) tak nie Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł

W oddziale

Na zdalny wgląd poprzez bankowość elektroniczną musi uzyskać zgodę dziecka

Nest Konto Samodzielne

Nest Bank

W oddziale, przez Internet / rozmowę video / przelew nie tak Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez zwykłe kanały dostępu do rachunku (bankowość internetowa, aplikacja mobilna, oddział)

PKO Konto dla Młodych

PKO BP

W oddziale / przez Internet (gdy przyjedzie kurier, muszą być obecni i dziecko, i rodzic) tak nie Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł W oddziale (jeżeli rodzic posiada konto w PKO BP, to również przez swoją bankowość elektroniczną)

Konto Santander

Santander Bank Polska

W oddziale.

Jeżeli rodzic ma już konto w Santander Banku, może otworzyć rachunek dziecku przez bankowość internetową

tak nie Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł W oddziale (jeżeli rodzic posiada konto w Santander Banku, to również przez swoją bankowość elektroniczną)
Konto Click Toyota Bank Przez Internet, przez kuriera tak nie Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł Poprzez bankowość elektroniczną

VeloKonto Junior

VeloBank

W oddziale tak nie Do kwoty zwykłego zarządu – ok. 6500 zł W oddziale (jeżeli rodzic posiada konto w Getin Banku, to również przez swoją bankowość elektroniczną)

Jak widać, w zależności od banku warunki założenia i prowadzenia konta młodzieżowego są bardzo różne. W jednych, np. w Nest Banku, rodzice mają bardzo szerokie możliwości wglądu i swobodę korzystania z konta dziecka, w pozostałych ingerowanie w rachunek młodzieżowy wiąże się z większym wysiłkiem i częstszymi wizytami w oddziale.

Konto młodzieżowe po osiemnastce

Na koniec warto wspomnieć, co dzieje się z kontem młodzieżowym, kiedy jego właściciel osiągnie pełnoletniość. I znów, co bank to odmienna praktyka. W niektórych instytucjach konto dla młodzieży zostaje automatycznie przekształcone w rachunek będący “następcą” obecnego. Dla przykładu, w Credit Agricole po Koncie dla Ciebie GO! jest Konto dla Ciebie MOVE! W Banku Millennium młody dorosły zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia banku o osiągnięciu pełnoletniości i zamiany rachunku młodzieżowego na jeden z oferty dla osób dorosłych (oczywiście jeśli propozycja mu nie odpowiada, może sam zamknąć rachunek i szukać gdzie indziej).

Z kolei z eKonta możliwości w mBanku można korzystać do 25. roku życia, po czym zostaje ono automatycznie przekształcone w eKonto osobiste.

Osobną sprawą jest pełnomocnictwo do konta przedstawiciela ustawowego. W niektórych bankach wgląd rodzica do rachunku wygasa w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości (np. w PKO BP i ING Banku Śląskim), w innych nastolatek musi sam to pełnomocnictwo odwołać (np. w mBanku).

W poniższej tabeli przedstawiamy, co dzieje się z kontem młodzieżowym po osiągnięciu przez jego właściciela pełnoletniości:

Przekształcenie konta młodzieżowego
Konto W co przekształca się rachunek? Czy pełnomocnictwo rodzica wygasa automatycznie?

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

Nie przekształca się tak

Konto 360º Junior

Bank Millennium

Konto Millennium 360° tak

Konto Przekorzystne

Bank Pekao SA

Nie przekształca się brak informacji

Konto w Porządku Start

Bank Pocztowy

Do 26 lat jest to nadal Konto w Porządku Start, następnie przekształca się w Konto w Porządku tak, w kolejnym miesiącu kalendarzowym

Konto Samodzielniaka

BNP Paribas

Nie przekształca się nie

CitiKonto

Citi Handlowy

Nie przekształca się nie, rachunek staje się kontem wspólnym z dotychczasowymi pełnomocnikami

Konto dla Ciebie GO

Credit Agricole

Konto dla Ciebie MOVE! nie

Konto Mobi

ING Bank

Konto Direct tak

eKonto możliwości

mBank

Do 24 lat jest to nadal eKonto możliwości, następnie przekształca się w eKonto osobiste nie

Nest Konto Samodzielne

Nest Bank

Nie przekształca się tak

PKO Konto dla Młodych

PKO BP

Do 26 lat jest to nadal Konto dla Młodych, następnie przekształca się w PKO Konto za Zero tak

Konto Santander

Santander Bank Polska

Nie przekształca się nie

Konto Click

Toyota Bank

Nadal jest to Konto Click (do 24. roku życia, następnie należy je zmienić w jedno z kont z oferty banku) nie

VeloKonto Junior

VeloBank

VeloKonto tak

Jak widać, osiągnięcie pełnoletniości to moment, w którym trzeba dokładnie przyjrzeć się usługom swojego dotychczasowego banku. Choć większość banków nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunków dla osób do 26. roku życia, to może się okazać, że nowa oferta nie będzie spełniała oczekiwań młodych klientów.

Ponadto tam, gdzie to jest konieczne, należy pilnować odwołania pełnomocnictwa do konta bankowego dla rodzica czy innego przedstawiciela ustawowego – w przeciwnym wypadku opiekun w dalszym ciągu będzie miał wgląd w konto swojego dziecka i wciąż będzie mógł z tego rachunku korzystać.

Podsumowanie

Rynek rachunków młodzieżowych w Polsce nie jest może bardzo duży, z pewnością jednak dość różnorodny, przynajmniej na tyle, na ile pozwalają granice polskiego prawa. Rachunek młodzieżowy może założyć już trzynastolatek, a do konta może on otrzymać kartę debetową oraz możliwość płacenia mobilnie. Jeżeli konto prowadzone jest na nazwisko dziecka, zgromadzone na takim rachunku środki są własnością małoletniego.

Pierwsze konto dla nastolatka to krok w stronę dorosłości oraz nauka zarządzania swoim budżetem. Rodzic ma pewność sprawowania pewnej kontroli nad wydatkami dziecka i jednocześnie może nadzorować proces wdrażania się młodego człowieka w świat finansów. Z naszego poradnika dowiesz się, jak nauczyć dziecko korzystać z konta.

Natomiast kwestie ogólnych zasad bezpieczeństwa w korzystaniu z bankowości elektronicznej opisywaliśmy w naszym cyklu Bankowanie bez ryzyka. Dzięki informacjom zawartym w cyklu dowiesz się, jak bezpiecznie logować się na swoje konto, co to znaczy bezpieczna bankowość internetowa, jak bez ryzyka korzystać z karty płatniczej oraz jak chronić się przed mniej lub bardziej wyrafinowanymi sztuczkami przestępców internetowych.

Osoby, które mają wątpliwości, kiedy powinna się rozpocząć edukacja finansowa dziecka, zachęcamy do przeczytania artykułu Rodzinne poznawanie finansów. Sprawdź również 5 powodów, dla których warto założyć dziecku konto.

Konto młodzieżowe to przede wszystkim ogromna wygoda, zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. Dzięki temu narzędziu nastolatek nie tylko będzie mógł korzystać z własnej karty debetowej, ale i płacić mobilnie czy wykonywać zakupy przez Internet – nie prosząc rodzica przy okazji każdych zakupów o pomoc (jeśli Twoi rodzice pozostają sceptyczni co do konieczności posiadania przez Ciebie konta, podpowiemy Ci, jak namówić rodziców na konto w banku). Może również sam wnioskować o konto oszczędnościowe i obserwować, jak na rachunku odkłada się suma na wymarzone cele.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał większość wątpliwości związanych z zakładaniem kont młodzieżowych. Życzymy udanego pierwszego bankowania!


Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(48)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
J
Jacek
Gość

W PKO S.A. trzy razy na infolinii zapewniano mnie że można założyć konto osobie niepełnoletniej online, bez posiadania dowodu osobistego, przez panel rodzica. Tymczasem system wymaga podania numeru dowodu osobistego małoletniego.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Zgłosiłeś tę sprawę bankowi?

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Chcialbym założyć konto córce, jednak opiekę nad nią sprawuje drugi rodzic, mieszkają kilkaset km ode mnie, więc byłby problem by złożyć podpisy.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Fakt, założenie konta dziecku w tej sytuacji jest trudne, ale nie niemożliwe; przykładowo, możesz otworzyć własne (bezpłatne) konto osobiste w Nest Banku i w ramach tego rachunku otworzyć kolejne dla dziecka - jest to swego rodzaju subkonto przy rachunku rodzica.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Czy na konto córki może wpływać np. Wypłata moja

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Teoretycznie może, musisz tylko pamiętać, że pieniądze na koncie dziecka są jego własnością, a rodzic może co miesiąc wypłacić środki tylko do kwoty zwykłego zarządu - w dodatku w wielu bankach tylko w oddziale.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

A jeżeli założę konto córce może wpłynąć np.moje wynagrodzenie płatność za RACHUNEK itp

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

W teorii jest to możliwe, jednak w świetle prawa środki na koncie dziecka należą do dziecka i tylko ono może z nich korzystać. Jako rodzic możesz mieć problem np. z wypłatą tych środków.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Dzień dobry, a czy matka chrzestna ma możliwość założenia swojemu chrześniakowi konta? Czy tylko rodzice?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kasia

Konto dla dziecka może założyć tylko przedstawiciel ustawowy - rodzice lub inna osoba ustanowiona przez sąd.

Odpowiedz

M
Marcelina
Gość

Czy jest jakaś minimalna kwota ,którą muszę posiadać na koncie bankowym?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcelina

Nie ma takiego wymogu, ale warto od najmłodszych lat przyzwyczajać się do korzystania z rachunku, unikać noszenia ze sobą gotówki i płacić bezgotówkowo.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam mam konto w banku do którego mają podgląd rodzice da się to jakoś wyłączyć bo patrzą na moje wydatki a mam już 19lat.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Jakub

Jeśli to konto należy do Ciebie (zostało założone na Twoje imię i nazwisko) i nie jest żadnym subkontem do rachunku rodzica (lub ewentualnie kontem wspólnym z rodzicem), to jak najbardziej możesz uniemożliwić rodzicom wgląd w swoje wydatki. Niektóre banki robią to automatycznie, gdy klient kończy 18 lat, ale w większości trzeba się przypomnieć - najlepiej po prostu zadzwonić na infolinię. Zgoda rodziców nie jest w tym wypadku w ogóle potrzebna.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam mam 18 lat i rodzice nadal sprawują kontrolę nad moim kontem da się to jakoś wyłączyć aby nie mieli podglądu??

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Witam mam pytanie czy jeżeli mam 13 lat i chce założyć konto w mbanku a moi rodzice nie mają konta w mBank tylko innym to czy mogę założyć?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Jak najbardziej; dla osób, które skończyły już 13 lat, mBank przygotował darmowe eKonto możliwości. Rodzice nie muszą posiadać konta w mBanku, powinni jedynie wyrazić zgodę na otwarcie przez Ciebie konta - mogą to zrobić nawet w obecności kuriera, który przyjedzie z umową.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość
@Justyna Kalicińska

Dziękuję za odpowiedź ;)

Odpowiedz

S
Szymon
Gość
@Justyna Kalicińska

A po podpisaniu umowy po kilku dniach dostanę poczta kartę pin itp czy trzeba coś jeszcze zrobić

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Karta dostarczana jest przesyłką pocztową. Po podpisaniu umowy nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Odpowiedz

N
Nicola
Gość

Czy dziecko musi być obecne podczas wyrabiania karty w banku?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Nicola

O jaką kartę chodzi?

Odpowiedz

J
Julia
Gość

Dzień dobry, mam 14 lat i chciałabym założyć konto w banku czy, aby to zrobić mój rodzic musi mieć konto w banku?(nie chodzi mi o to czy w tym samym banku lecz ogólnie czy musi mieć konto)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Julia

Nie ma takiego wymogu, by rodzic nastolatka miał rachunek w jakimkolwiek banku. Choć życie bez ROR jest obecnie trudne do wyobrażenia, to sytuacja, nie ma nigdzie konta jest dopuszczalna.

Faktem jest jednak, że część banków wymaga, żeby osoba dorosła też miała rachunek w tej samej instytucji. Głównie chodzi o względy bezpieczeństwa. Rodzic ma wówczas wgląd w konto pociechy, może monitorować jej wydatki. W niektórych przypadkach konieczna jest akceptacja rodzica dla pewnych operacji, np. podniesienia limitu wydatków.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam,mam 15 lat i chciałbym wiedzieć czy rodzice będą wiedzieli ile mam pieniędzy na koncie? I czy mają podgląd moich przelewów i tego kto i ile mi przelewa?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Adam

Tak, rodzice mają prawo do takich informacji. Mogą je uzyskać w bankowości internetowej/mobilnej, jeśli otrzymają do niej dostęp, poprosić o nie w oddziale lub zażyczyć sobie wyciągu z banku. Zasadniczo bank powinien podawać informacje o koncie tylko temu rodzicowi, który wyrażał zgodę na otwarcie rachunku, różnie jednak z tym bywa.

Odpowiedz

K
katarzyna
Gość

witam moja corka ma 18 lat przelewana renta rodzinna byla na moje konto teraz nie ma takiej mozliwosci bo jest dorosla .Czy mozna zalozyc jej konto bedac w uk przez internet ?Nadmieniam còrka nie ma jeszcze dowodu a 18 lat miala w lipcu jest pandemia nie ma jak jechac do pol i zalozyc konto osibiste czy na paszport mozna bo widze ze wszedzie jest tylko dowòd os prosze o inf jestesmy w ciezkiej sytuacji jak to wyglada .pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@katarzyna

Dzień dobry! Paszport wystarczyłby, gdyby córka przyjechała do Polski i podpisała umowę w oddziale; niestety, wnioski internetowe o konto wymagają podania danych z dowodu (lub zeskanowania go). Obawiam się, że w obecnej sytuacji zdalne otwarcie konta w Polsce nie jest możliwe, dopóki córka nie dostanie dowodu.

Niemniej dysponując paszportem, córka mogłaby założyć konto w banku brytyjskim i na nie mogłaby wpływać renta rodzinna z ZUS.

Odpowiedz

M
Michal
Gość

dzień dobry. mamy takie pytanie dziecko na studia w akademii i nie ma możliwości otrzymania stypendium, ponieważ nie ma 18 lat. mamy kartę Polaka i krewnego w Szczetinie, może być jej opiekunem i otworzyć na jej koncie.


Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Michal

Dzień dobry! Prosiłabym o drobne uściślenie: czy chce Pan otworzyć konto dziecku, które przebywa w Polsce bez rodziców?

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Justyna Kalicińska

Tak

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Michal

Obawiam się, że założenie konta w tej sytuacji będzie bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe. Zgodę na otwarcie rachunku przez dziecko musi wyrazić rodzic dziecka lub opiekun prawny, to znaczy osoba, która ma prawa rodzicielskie (bo rodzic jest ich pozbawiony lub umarł). Jeżeli jednak nie przebywa Pan w Polsce, banki mogą odmówić przyjęcia takiej zgody od osoby, która nie jest rezydentem w naszym kraju.

Proszę dać nam trochę czasu; zapytamy w bankach, co należy zrobić w takiej sytuacji. W ostatnich latach sporo się zmieniło w kwestii otwierania konta przez osoby spoza Polski, warto więc mieć nadzieję, że któryś bank wypracował już odpowiednie procedury.

Odpowiedz

M
Michal
Gość
@Justyna Kalicińska

Krewny jest rezidentem Polski

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Michal

Przepraszamy za zwłokę, ale zdobycie niektórych informacji wymagało trochę czasu. Generalnie otwarcie rachunku dla osoby niepełnoletniej bez zgody rodzica nie jest możliwe. Ale: krewny może spróbować otworzyć konto na siebie i uczynić osobę nieletnią współwłaścicielem konta. Być może udałoby się to w banku Inteligo. Minusem tego rozwiązania jest to, że i krewny, i Pańskie dziecko będą miały dokładnie taki sam dostęp do pieniędzy na koncie i takie samo prawo korzystania z nich.

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, ale wymagałoby przyjazdu do Polski ojca lub matki dziecka. Wystarczy wtedy przyjść do oddziału banku wraz z dzieckiem i wyrazić na miejscu wymagane przez bank zgody. Takie konto należałoby tylko do dziecka. Rozwiązanie to podpowiedziano nam m.in. w Banku Millennium i Credit Agricole. Prawdopodobnie tak samo będzie to przebiegało w mBanku. Natomiast w tych bankach nie jest możliwe założenie konta wspólnego Pana dziecka i krewnego mieszkającego w Polsce.

Odpowiedz

K
Kamilla
Gość

Jeśli nie chce miec dalej konta, to moge je sobie zamaknąć sama? Mam 15 lat i nie chcę, żeby matka mi sprawdzała, na co wydaje pieniądze

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Kamilla

Niestety, do zamknięcia konta potrzebna jest zgoda rodzica lub przedstawiciela ustawowego. Sama nie będziesz mogła tego zrobić.

Odpowiedz

E
Eugeniusz
Gość

Witam, Czy miesięczny limit wypłat dotyczy tylko rodzica a ja jako 14letni właściciel konta mogę jednorazowo wypłacić ile chcę bez limitu ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Eugeniusz

Nie, generalnie to obostrzenie dotyczy każdej wypłaty, niezależnie od tego, czy wypłaca rodzic, czy osoba małoletnia. Mało tego, przedstawiciel ustawowy może zmniejszyć limit wypłat dziecku/nastolatkowi jeszcze poniżej kwoty zwykłego zarządu (ustanawiając np. dzienny limit wypłat czy płatności kartą na 50 zł).

Ale też i nie wszystkie banki ustaliły limit wypłat tylko do kwoty zwykłego zarządu, w niektórych maksymalna miesięczna wypłata może być wyższa - i to znacznie, np. 10 tys. zł. Taką kwotę podają np. Credit Agricole i T-Mobile Usługi Bankowe. Osobiście jednak nie testowałam, czy wypłata podobnej sumy w tych bankach faktycznie przejdzie.

Odpowiedz

A
Ania
Gość

Dzień dobry, mam 14 lat z rodzicami nie mam kontaktu i jestem w placówce opiekuńczo wychowawczej typu rodzinnego. Cy mogła bym w tej sytuacji sama założyć konto ?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Ania

Aniu, będziesz musiała poprosić o pomoc Twojego opiekuna prawnego; zakładam, że jest nim dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Za jego zgodą będziesz mogła otworzyć własne konto - najlepiej razem udać się do placówki ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami (legitymacja szkolna/dowód osobisty, zaświadczenie z sądu o świadczeniu opieki prawnej). Pamiętaj, że Twój opiekun prawny może mieć wgląd w Twoje konto i weryfikować, w jaki sposób gospodarujesz pieniędzmi.

Powodzenia! ?

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Justyna Kalicińska

Bardzo pani dziękuję! Chce się jeszcze spytać, czy opiekun z placówki będzie mógł przeglądac moje konto i wypłacać z niego pieniądze bez mojej zgody?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Ania

W zasadzie tak - jako Twój przedstawiciel ustawowy ma nie tylko prawo, ale i obowiązek sprawować nadzór nad Twoimi finansami, dopóki nie skończysz 18 lat.

Ale dostęp ani wypłaty nie są nieograniczone. Przede wszystkim z konta nie można wypłacić więcej niż ok. 5000 zł miesięcznie. Po drugie, opiekun nie może wypłacić Twoich pieniędzy, które pochodzą z pracy zarobkowej. Po trzecie, dostęp do konta osoby niepełnoletniej często możliwy jest tylko w oddziale (chyba że opiekun ma swoje konto w tym samym banku, ale to też zależy od rozwiązań w konkretnej instytucji).

Natomiast wydaną do konta kartą możesz posługiwać się tylko Ty.

Odpowiedz

I
Ida Sierpniowa
Gość

a co jeśli rodzic, który zakładał dziecku konto młodzieżowe zechce je zamknąć (zrezygnowac z niego) a na koncie znajduhją sie środki wyzsze niz limit wypłat miesiecznych czyli powyżej 5100 zł? Czy bank zwróci je na wskazane przez rodzica konto? a może przeleje je na konto z którego zasilono konto dziecka?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Ida Sierpniowa

W tym wypadku zamknięcie konta będzie rozłożone w czasie. W jednym miesiącu można z niego pobrać kwotę zwykłego zarządu, a resztę - w następnym. Wypłata całej kwoty jednorazowo byłaby możliwa tylko za zgodą sądu.

Odpowiedz

Z
zosiek866
Gość

Czy jeżeli moi rodzice są w innym banku a ja mam konto w innym to mogą robić przelew na moje konto? I za ile mogą go robic?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@zosiek866

Oczywiście - przelewy między bankami są możliwe. To, ile Twoi rodzice zapłacą za przelew na Twoje konto, zależy od tego, jakie konto posiadają, ale zwykle będzie to darmowe.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Czy dobrze rozumiem, że z Konta dla Ciebie GO w Credit Agricole jako rodzic mogę wypłacić jednorazowo kwotę do 10 tys. zł pomijając tym samym miesięczny limit zwykłego zarządu?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Joanna

Tak, takie informacje uzyskaliśmy od banku.

Odpowiedz