Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

147 publikacji 4490 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


10 komentarzy
Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta?
Spis treści

Na koniec 2022 r. banki w Polsce prowadziły blisko 48 milionów kont bankowych dla klientów indywidualnych i ta liczba stale rośnie. Wobec takich danych trudno uwierzyć, że są osoby, które nie posiadają rachunku osobistego, jednak jeśli się dłużej zastanowimy, możemy wymienić przykłady: dzieci, młodzież, seniorzy itd. Choć instytucje finansowe oferują dla nich konta, okazuje się, że z różnych przyczyn nie każdy chce posiadać ROR w banku. Jak w takiej sytuacji przekazać pieniądze osobie, która nie ma rachunku bankowego?

Przelew bez konta w banku nie jest możliwy

Czy da się wykonać przelew bez konta w banku, które posiada druga osoba? Niestety nie. Każda dyspozycja przelewu środków wymaga podania numeru rachunku odbiorcy, inaczej nie uda nam się przekazać mu pieniędzy. Nie zmienia tego nawet fakt, że w niektórych bankach jest możliwy przelew na numer telefonu - wtedy druga osoba wciąż musi posiadać konto, inaczej nie będzie mogła odebrać środków.

Jak przekazać pieniądze bez konta? Dostępne metody

Na szczęście sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak się wydaje. Przy odrobinie zastanowienia okaże się, że istnieją jednak sposoby na przelew bez konta w banku, choć często nie będą miały z przelewem wiele wspólnego.

Przekaz pocztowy na konto

Nadanie gotówki na poczcie to chyba najpopularniejszy sposób na przekazanie pieniędzy osobie, która nie posiada rachunku bankowego. Choć czasem mówi się, że to przekaz na konto, to jednak jest to mylne określenie, bowiem Poczta Polska oferuje osobną usługę pozwalającą wpłacić środki na konkretny ROR.

Przekaz pocztowy (na adres) umożliwia dostarczenie gotówki pod dowolny adres na terenie Polski w ciągu 2-4 dni od nadania. Można to zrobić:

  • przez Internet,

  • w placówce Poczty Polskiej,

  • u listonosza.

Jeśli chcesz wysłać pieniądze na poczcie, powinieneś wypełnić blankiet przekazu pocztowego, podając imię i nazwisko oraz adres zarówno swoje, jak i odbiorcy. Za nadanie zapłacisz gotówką - dla kwot do 200 zł będzie to 8,30 zł, od 500 do 1000 zł - 15 zł itd. Pełny cennik znajduje się pod tym adresem.

Blankiet przekazu pocztowego
Blankiet przekazu pocztowego

Przekaz pocztowy, jednak tylko do 5 tys. zł, możesz także nadać od razu u listonosza. Cały proces wygląda tak samo jak w urzędzie, a Ty, jako nadawca, otrzymasz tymczasowy dokument potwierdzający przyjęcie pieniędzy. Potem listonosz odbierze go od Ciebie i przekaże Ci potwierdzenie nadania.

Co do zasady, bez ograniczeń kwotowych pieniądze nadasz także przez Internet. Wypełniasz formularz, podając wymagane informacje, a w podsumowaniu zobaczysz numer konta, na jaki powinieneś wpłacić kwotę przekazu wraz z prowizją (niższą niż w przypadku nadania w placówce pocztowej) i datę, do której należy to zrobić. Możesz także od razu zapłacić za usługę pay-by-linkiem, jednak tylko dla kwot do 3 tys. zł; dla kont w PKO BP i mBanku będzie to z kolei tylko 1000 zł.

Jak wysłać pocztą pieniądze za granicę?

Poczta Polska oferuje także przekazy zagraniczne. Można je nadać tylko w placówce na adres odbiorcy lub rachunek bankowy. Przekaz pieniężny za granicę realizowany jest przez europejską sieć Eurogiro i kosztuje 23 zł + 1% od kwoty przekazu.

Czeki Blik

Pieniądze dla osoby bez konta bankowego przekażesz także przy użyciu czeku Blik. To wciąż mało popularna usługa, dostępna tylko w Banku Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska i VeloBanku. Odbiorca nie musi nawet posiadać rachunku osobistego, wystarczy, że przekażesz mu 9-cyfrowy numer czeku i hasło potrzebne do jego realizacji.

Do utworzenia czeków Blik musisz posiadać aplikację mobilną jednego ze wskazanych banków. Podajesz kwotę i datę ważności czeku i zatwierdzasz operację. Potem zostaje poinformowanie drugiej osoby o tym, jaki jest jego numer i hasło wymagane do skorzystania z usługi.

Czekiem Blik można wypłacić środki z bankomatu oraz zapłacić za zakupy w wybranych sklepach stacjonarnych. Utworzenie i realizacja czeku są bezpłatne.

Karta przedpłacona

Jest jeszcze jedna metoda na przesłanie środków z pominięciem konta bankowego, jednak wiąże się z nią najwięcej formalności. Mowa o karcie przedpłaconej, którą można zasilić dowolną kwotą i podarować np. jako prezent. Niestety, podobnie jak czeki Blik ta metoda nie jest szeroko dostępna. Karty prepaid wydaje obecnie tylko kilka banków, na szczęście nie każdy wymaga od klientów jednoczesnego posiadania konta osobistego.

Wniosek o kartę przedpłaconą złożysz w bankowości elektronicznej (zależy od banku) bądź w oddziale. Użytkownikiem prepaida może być już osoba powyżej 13 roku życia, ale przy podpisywaniu umowy będą potrzebne jej dane. To spora wada, która wręcz uniemożliwia przekazanie pieniędzy, jeśli nie znamy takich informacji.

Mankamentem karty prepaid jest także koszt. W każdym ze znanych nam banków za wydanie takiego “plastiku” zapłacimy przynajmniej 15 zł (25 zł w Banku SGB), do tego wypłata środków bez prowizji będzie dostępna tylko w niektórych bankomatach. Niemniej kartę przedpłaconą zawsze można zasilić dodatkowymi środkami, gdyby była taka potrzeba.

Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta? Łatwo nie będzie

Wydawać by się mogło, że oprócz osobistego wręczenia gotówki nie ma innej metody na przekazanie pieniędzy osobie bez konta bankowego. Natura jednak nie lubi próżni i obecnie mamy na to nawet kilka sposobów; ich podsumowanie znajdziesz w tabeli.

Sposoby na przekazanie pieniędzy do osoby bez konta bankowego

Jak skorzystać?

Ile to trwa?

Ile to kosztuje?

Przekaz pocztowy

w placówce Poczty Polskiej

przez Internet

2-4 dni

min. 8,30 zł

Czeki Blik

w aplikacji mobilnej

kilka minut

bezpłatnie

Karta przedpłacona

w oddziale

przez Internet

kilka dni

15-25 zł

To, z której metody skorzystasz, zależy od potrzeb zarówno Twoich, jak i drugiej osoby. Jeśli często odwiedzasz pocztę, a Twój bliski także ma zaufanie do tej instytucji, dobrym wyborem będzie przekaz pieniężny na adres, z kolei jeśli wolisz bardziej nowoczesne sposoby, warto wygenerować czek Blik. Najważniejsza jest wygoda (Twoja i odbiorcy), jeśli jednak zależy Ci na czasie, rozważ szybszą metodę, aby Twoi bliscy mogli od razu skorzystać z potrzebnych środków.


Oceń artykuł
4.7
(6 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(10)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
Z
Zygmunt
Gość

A można w Polsce wysłać przekazem euro na terenie Polski?

Odpowiedz

M
Mateo
Gość
@Zygmunt

A w jakim celu? Co dokładnie chcesz zrobić?

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Witam

Mam pytanie: W jaki sposób osoba nieposiadająca żadnego konta ani karty przedpłaconej odbierze pieniądze? W przypadku poczty sprawa jest jasna, tak było "od pokoleń"; po nadaniu przekazu na poczcie, listonosz przynosi do niej pieniądze razem z ewentualnymi listami do domu i już. Kiedy jej nie zastanie, to zostawia w skrzynce awizo, a osoba ta musi się udać do odpowiedniej placówki pocztowej z właściwym dokumentem ze zdjęciem i tam odebrać gotówkę. Ale jak odbierze gotówkę w pozostałych przypadkach?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jacek

W bankomacie - przekaz bankomatowy realizuje się w maszynach Euronetu, czekiem Blik także można w ten sposób wypłacić środki. A kartą przedpłaconą można wypłacić środki z bankomatu tak jak kartą debetową.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź, ale chciałbym uściślić, czy dobrze rozumiem. Kartę prepaid muszę przekazać tej osobie fizycznie, czy tak? Zaznaczyłem, że osoba, której chcę przekazać pieniądze nie ma żadnej karty, ani żadnego konta. A jak wyciągnie gotówkę z bankomatu, nie mając karty, ani Blika.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Tak, kartę prepaid trzeba przekazać wybranej osobie (więcej znajdziesz w tym tekście: https://moneteo.com/artykuly/karta-prepaid-przedplacona). Co do czeku Blik nie trzeba mieć konta ani Blika, nadawca powinien przekazać odbiorcy numer czeku i hasło do niego.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
@Aldona Derdziak

Aha, rozumiem, że znając te dane wyciągnie gotówkę z bankomatu bez żadnej karty? Czy tak samo będzie przy przekazie bankomatowym?

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
@Jacek

Pani Aldono

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i proszę jeszcze tylko o odpowiedź na dwa ostatnie pytania.

Pzdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Co do czeku Blik to tak, nie trzeba w ogóle karty ani nawet konta bankowego. Niestety z tego, co widzę, przekaz bankomatowy został wycofany przez Euronet, zostaje więc tu przekaz pocztowy na adres.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
@Aldona Derdziak

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szkoda tego przekazu bankomatowego, ale trudno, jak wycofany, to wycofany. Muszę pomyśleć o Bliku. Czasami wysyłam pieniądze teściowej, osobie starej daty, która ma 89 lat, brak konta, a emeryturę przynosi listonosz. Dotychczas w ogóle nie wiedziałem o innych możliwościach niż poczta w takich przypadkach.

Życzę miłego weekendu.

Odpowiedz