Pożyczki na raty - co warto o nich wiedzieć?

Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych
Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych

80 publikacji 49 komentarzy

Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Jej szczególnym zainteresowaniem jest tematyka kredytowa - specjalizuje się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i pożyczkach. Autorka licznych artykułów i analiz ofert kredytowych. Czuwa nad aktualnością danych w serwisie i uważnie obserwuje wszelkie zmiany na rynku kredytowym.


Pożyczki na raty - co warto o nich wiedzieć?
Spis treści

Pozabankowe pożyczki na raty - najważniejsze informacje

Pożyczki to popularne produkty oferowane przez firmy działające w sektorze pozabankowym. Ich głównymi zaletami są ograniczone do minimum formalności oraz krótki czas przyznania środków. Pożyczki cechuje również łatwa dostępność - często korzystają z nich osoby, które z różnych powodów nie mogą zaciągnąć kredytu w banku.

Dostępna kwota oraz okres spłaty zależne są od wewnętrznej polityki danej firmy pożyczkowej. Wysokość maksymalnej możliwej do uzyskania kwoty wynosi najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, a spłata może zostać rozłożona nawet na kilka lat. Kwota pożyczki wraz z kosztami jest regulowana w ratach zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na dowolny, wybrany przez pożyczkobiorcę cel. Za ich pomocą możesz zatem sfinansować np. remont mieszkania, kupno samochodu czy wakacyjny wyjazd.

Pożyczki – regulacje prawne

Zasady udzielania pożyczek są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy antylichwiarskiej.

Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych co do gatunku. Na pożyczkobiorcy natomiast ciąży obowiązek zwrócenia tej samej ilości pieniędzy lub tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i jakości.

Ustawa o kredycie konsumenckim dotyczy nie tylko kredytów, ale także udzielanych przez instytucje pozabankowe pożyczek w kwocie nieprzekraczającej 255 550 zł lub jej równowartości w walucie obcej. Celem tej ustawy jest zwiększenie ochrony prawnej konsumentów zaciągających zobowiązania finansowe.

Pożyczki pozabankowe reguluje również ustawa antylichwiarska, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie działalności nieuczciwych pożyczkodawców. W ustawie tej znajdują się zapisy dotyczące m.in. maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych.

Pożyczkę na raty najłatwiej uzyskasz online

Pożyczkę możesz uzyskać na dwa sposoby: przez Internet lub udając się do punktu stacjonarnego. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się jednak pożyczki online, które można uzyskać bez konieczności wychodzenia z domu. Taką możliwość udostępnia większość firm pożyczkowych. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, gdyż o środki możesz wnioskować w dowolnym miejscu i czasie, a wszelkich formalności dopełnisz w całości przez Internet.

Czy pozabankowe pożyczki na raty są bezpieczne?

Mimo ogromnej popularności pożyczek pozabankowych wciąż mnóstwo osób ma wątpliwości, czy produkty te rzeczywiście są bezpieczne. Warto zatem wiedzieć, iż znaczna część firm pożyczkowych jest wiarygodna i działa w sposób rzetelny, jednak istnieją również nieuczciwe firmy, z usług których nie należy korzystać. Z tego powodu obowiązkową czynnością poprzedzającą zaciągnięcie pożyczki powinna być weryfikacja danego pożyczkodawcy.

Instytucja pozabankowa, w której zamierzasz pożyczyć środki, powinna widnieć w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Legalnie działające firmy znajdują się w obu tych rejestrach.

Dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności pożyczkodawcy może być członkostwo w organizacjach, które zrzeszają firmy działające w sposób etyczny i świadczące najwyższe standardy usług, takich jak Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) lub Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP).

Na stronach wiarygodnych firm pożyczkowych bez problemu znajdziesz dokładne dane dotyczące pożyczkodawcy, a także przykład reprezentatywny przedstawiający koszty zobowiązania.

Jakiej pożyczki potrzebujesz? Określ swoje wymagania

Przed rozpoczęciem poszukiwania pożyczki w pierwszej kolejności zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz. Równie ważne jest to, jak długo chcesz spłacać zobowiązanie. Ustalając kwotę oraz okres spłaty pożyczki, dokładnie przeanalizuj wysokość swoich dochodów oraz ponoszonych wydatków. Wysokość raty powinna być dostosowana do Twoich możliwości finansowych.

A następnie... porównaj oferty pożyczkowe

Gdy ustalisz, jakiej kwoty potrzebujesz oraz w jakim czasie chcesz spłacić pożyczkę, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniej oferty. Porównanie dostępnych pożyczek na raty umożliwi Ci wybór tej najkorzystniejszej, dostosowanej do Twoich wymagań.

Porównując oferty, powinieneś zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na oprocentowanie, prowizję, dodatkowe koszty oraz RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Oprocentowanie jest podstawowym kosztem pożyczki. Jego wysokość określa wartość odsetek od pożyczonej kwoty w ujęciu rocznym. Kolejnym kosztem jest prowizja, która stanowi zysk dla firmy pożyczkowej z tytułu udzielonego finansowania. Dodatkowe koszty to wszystkie inne opłaty przewidziane przez pożyczkodawcę, takie jak np. opłata przygotowawcza, opłata administracyjna czy ubezpieczenie.

Wszystkie koszty zobowiązania przewidziane przez pożyczkodawcę uwzględnia Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten może ułatwić Ci wybór najlepszej pożyczki - gdy porównasz ze sobą oferty o takiej samej kwocie oraz o identycznym okresie spłaty, wówczas tańsza będzie ta, której RRSO jest niższe.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę ratalną?

Wybierając pożyczkę, upewnij się, że mieścisz się w przedziale wiekowym ustalonym przez daną firmę pożyczkową. Porównując oferty, możesz także sprawdzić inne interesujące Cię informacje, np. czego potrzebujesz do zaciągnięcia pożyczki oraz jakie bazy dłużników sprawdza dany pożyczkodawca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że samodzielne porównywanie ofert pożyczkowych może być dość skomplikowane i czasochłonne. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z rankingu pożyczek na raty, który w jednym miejscu zawiera najatrakcyjniejsze oferty sprawdzonych i wiarygodnych firm pożyczkowych.

 • Kwota
  1 000 zł - 50 000 zł
 • Okres spłaty
  6 - 69 miesięcy
 • RRSO
  41,53%
  RRSO 41,53%

  Oferta produktowa „Korzystna” obowiązuje od 09.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 1 000 zł do 50 000 zł, zawieranej na okres od 6 do 69 miesięcy, za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Korzystna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 41,53%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 414,74 zł, całkowita kwota do zapłaty 12 251,29 zł, oprocentowanie zmienne 15,75%, całkowity koszt kredytu 4 836,55 zł (w tym: prowizja 2 243,18 zł, odsetki 2 593,37 zł), 36 miesięcznych równych rat po 331,19 zł, ostatnia rata wyrównująca 328,45 zł. Kalkulacja na dzień 09.02.2024 r.

 • Wiek pożyczkobiorcy
  21 - 70 lat
 • Kwota
  1 000 zł - 30 000 zł
 • Okres spłaty
  12 - 48 miesięcy
  Okres spłaty

  12 - 48 miesięcy


  12, 18, 24, 36, 44 lub 48 rat

 • RRSO
  29%
  RRSO 29%

  Oferta produktowa pożyczka Samoobsługowa „Prima Plus” jest dostępna od 24.04.2024 r. i dotyczy pożyczki przez Internet o całkowitej kwocie pożyczki od 1 000 zł do 30 000 zł spłacanej w 12, 18, 24, 36, 44 i 48 ratach miesięcznych. Liczba możliwych rat jest zależna od wybranej całkowitej kwoty pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 29,00%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 8511,57 zł, oprocentowanie stałe 10%, całkowity koszt kredytu 1511,57 zł (w tym: prowizja 264,98 zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat 618,31 zł, odsetki 588,28 zł), 17 równych rat miesięcznych w wysokości 472,87 zł i ostatnia 18 rata w wysokości 472,78 zł. Kalkulacja z dnia 24.04.2024 na reprezentatywnym przykładzie pożyczki Samoobsługowej „Prima Plus”.

 • Wiek pożyczkobiorcy
  od 18 lat
 • Kwota
  1 000 zł - 30 000 zł
 • Okres spłaty
  4 - 50 miesięcy
 • RRSO
  36,17%
  RRSO 36,17%

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku spełnienia warunków promocji (RRSO): 36,17% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 42 miesięcy, spłata w 42 ratach miesięcznych po 177,52 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 18.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 2 956,11 zł, w tym: prowizja 0,00 zł, odsetki 2 956,11 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7 456,11 zł (stan na dzień 26.03.2024).

 • Wiek pożyczkobiorcy
  21 - 80 lat
Oferta dostępna z upustem nawet do 100% prowizji.

Pożyczaj odpowiedzialnie

Pamiętaj, że decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna zostać podjęta z rozwagą. Należy bowiem mieć świadomość, że w przypadku opóźnień w spłacie całkowity koszt zadłużenia może ulec znacznemu podwyższeniu. Brak spłaty pożyczki wiąże się z naliczeniem karnych odsetek oraz kosztów działań windykacyjnych, a także wpisem do rejestru dłużników. Dlatego tak ważne jest, by przed zaciągnięciem zobowiązania dokładnie przeanalizować swoje możliwości i nie zadłużać się na wyższą kwotę niż to konieczne. Bezpieczna, przemyślana pożyczka pozwoli podreperować domowy budżet i nie będzie nieść za sobą żadnych przykrych konsekwencji.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy