Korzyści dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny także w bankach

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

95 publikacji 3255 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


3 komentarze
Korzyści dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny także w bankach
Spis treści

Karta Dużej Rodziny została wprowadzona przede wszystkim z myślą o ograniczeniu wydatków rodzin wielodzietnych, ułatwieniu im dostępu do wielu usług i atrakcji. Przedsiębiorcy dostrzegli w tym możliwość pozyskania nowej grupy klientów i chętnie przystępują do programu, oferując zniżki czy preferencyjne warunki korzystania ze swoich obiektów.

Karta Dużej Rodziny – dla kogo?

Karta Dużej Rodziny przysługuje każdemu członkowi rodziny, w której jest co najmniej troje dzieci. Rodzice korzystają z przywilejów posiadacza Karty dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 r.ż. lub zakończenia nauki (maksymalnie do 25 r.ż.).

Warto podkreślić, bo niewiele osób o tym wie, że od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje także rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje dzieci.

Zniżki z Kartą Dużej Rodziny – gdzie je uzyskasz?

Urzędowe zniżki dotyczą m.in. ulg na przejazdy kolejowe czy opłat za wydanie paszportu. Przydatne w codziennym życiu rabaty są oferowane przez partnerów Karty Dużej Rodziny z bardzo wielu dziedzin życia. Dzięki nim wielodzietne rodziny mniej płacą za wejście na basen, wizyty w muzeach, zakupy w wielu sklepach i usługi w różnych punktach. Zniżki z Kartą Dużej Rodziny generują więc oszczędności, które mogą być wykorzystane na zaspokojenie różnorodnych potrzeb rodzin wielodzietnych.

Oferta banków dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Czy posiadaczom Karty Dużej Rodziny mają coś do zaoferowania także banki? Sprawdziliśmy ich ofertę pod tym kątem i okazało się, że większość instytucji finansowych nie ma specjalnych propozycji dla tej grupy klientów, wiele nie przywiązuje do nich najwyraźniej specjalnej wagi. Na stronach niektórych banków zamieszczone są informacje, które straciły aktualność nawet kilka miesięcy temu, na innych są enigmatyczne zapewnienia „o preferencyjnych warunkach kredytowania”.

Credit Agricole – bezpłatne konto i oferta specjalna

Jedną z instytucji finansowych posiadających ofertę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest Credit Agricole. Zniżki proponowane przez ten bank można podzielić na dwie grupy – związane z rachunkiem osobistym oraz z innymi produktami.

Oferta dotycząca Konta dla Ciebie obejmuje bezpłatne prowadzenie rachunku i wydanej do niego karty oraz darmowe wypłaty z dowolnego bankomatu w kraju i za granicą. Nie ma więc konieczności zapewniania wpływu na rachunek w wysokości min. 1000 zł i wykonywania przynajmniej jednej transakcji kartą lub Blikiem, co „standardowo” zwalnia z trzech pierwszych opłat wynoszących odpowiednio – 7, 9 i 6 . Jako że każda rodzina musi mieć dochody i ponosi różne wydatki, trudno mówić o hojności banku. Prawdziwy „zysk” sprowadza się do uniknięcia opłaty w wysokości 10 zł za korzystanie z bankomatów za granicą.

Do 31 grudnia 2020 r. w Credit Agricole trwa promocja pod hasłem „Korzyści rosną razem z rodziną”. Oto jej elementy:

  • podwyższenie o 0,2 p.p. oprocentowania Rachunku Oszczędzam z dzienną kapitalizacją;
  • brak prowizji za przyznanie Linii Kredytowej.

Szczegółowe zasady skorzystania z tych preferencji zawarte są w regulaminie promocji.

Wspomnijmy także, choć to oferta dostępna dla wszystkich klientów Credit Agricole, o istnieniu Klubu Rabatowego. Dzięki niemu zakupy u partnerów programu mogą być tańsze o kilka, niekiedy nawet kilkanaście procent.

Bank Pekao S.A. - Galeria Rabatów

W internecie można znaleźć stronę Banku Pekao przygotowaną specjalnie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Okazuje się, że zawiera ona jedynie nieaktualne informacje, a jedyna realna korzyść ze współpracy z Pekao to dostęp do Galerii Rabatów, której partnerzy oferują wszystkim klientom banku, a więc i posiadającym Kartę Dużej Rodziny, zniżki na zakupy. Co prawda Pekao chwali się, że z Kartą sięgają one 50%, ale realne oszczędności są dużo mniejsze. Wysokie rabaty dotyczą zakupu kursów multimedialnych czy książek, natomiast kupno odzieży czy butów oznacza zniżki rzędu 10-20%.

Bank zwraca też uwagę na możliwość korzystania przez jego klientów z Profilu Zaufanego czy złożenia wniosku w programach Rodzina 500+ i Dobry Start. Trudno to jednak nazwać specjalnym bonusem dla rodzin wielodzietnych, bo oferuje to większość banków, dla wszystkich rodziców.

PKO BP – ładne „opakowanie” przeciętnych propozycji

Informacje o ofercie PKO BP dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny można znaleźć na kilku podstronach witryny internetowej tej instytucji. Po bliższej analizie okazuje się, że dotyczą jedynie rachunków osobistych i ubezpieczenia podróżnego i tak naprawdę nie niosą istotnych korzyści dla rodzin wielodzietnych.

Przede wszystkim bank informuje o braku opłat za prowadzenie rachunku PKO Konto za Zero oraz obsługę związanej z nim karty debetowej. To żadna rewelacja, bo standardowo konto jest darmowe dla… posiadaczy karty debetowej i/lub beneficjentów Programu 500+. Z kolei „debetówka” jest bezpłatna, gdy wykonasz nią lub Blikiem transakcje na łączną kwotę 200 zł w miesiącu. W innym przypadku bank pobierze 1,90 zł prowizji.

Zważywszy na fakt, że posiadacze Karty Dużej Rodziny na ogół pobierają 500+ (pomijamy przypadek rodziców, których dzieci już dorosły), to oferta PKO BP nie zachwyca. Tym bardziej, że „przywilej” dostępny jest tylko dla tych dorosłych, których pociechy mają w tym banku PKO Konto Pierwsze.

Dziecko może korzystać z tego rachunku za darmo, bez konieczności wykonywania 2 operacji bezgotówkowych, jeśli posiada Kartę Dużej Rodziny.

Na stronie internetowej PKO BP znaleźliśmy też informację, że rodziny wielodzietne mogą skorzystać z 10% zniżki przy zakupie ubezpieczenia podróżnego. Brzmi zachęcająco, ale nie jest niczym nadzwyczajnym, bo taki sam rabat przysługuje w sytuacji, gdy ubezpieczeniem objęty jest rodzic i dziecko, które nie ukończyło 20 r.ż. Tak więc realna korzyść z propozycji banku pojawi się tylko w chwili, gdy będziesz ubezpieczał dziecko na czas samodzielnej podróży.

Bank informuje też o możliwości obniżenia prowizji kredytu mieszkaniowego dla rodzin wielodzietnych, ale po szczegóły odsyła do placówek.

Santander Bank Polska - niewiele, ale zawsze coś

Propozycje Santandera też nie wyglądają szczególnie zachęcająco. Na swojej stronie internetowej bank informuje, że do 31 grudnia 2020 r. posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą bezpłatnie korzystać z Karty Dopasowanej do Konta Jakie Chcę (standardowa opłata to 3 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków lub 5 zł, jeśli nie wykonasz 5 transakcji bezgotówkowych "plastikiem" w miesiącu) oraz otrzymają kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%.

Banki spółdzielcze – tylko jeden z konkretami

Ślady zainteresowania posiadaczami Karty Dużej Rodziny znaleźliśmy też na stronach internetowych kilku banków spółdzielczych. W większości przypadków są to ogólne informacje, że pożyczki gotówkowe i kredyty mieszkaniowe są oferowane posiadaczom Karty na preferencyjnych warunkach.

Jedynie Nadsański Bank Spółdzielczy zamieścił szczegóły swoich propozycji, które dotyczą rachunków osobistych i produktów kredytowych.

Konto osobiste Junior (dla osób, które nie ukończyły 18 r.ż.)

  • 0 zł za przelewy krajowe, w tym do US i ZUS realizowane przez bankowość internetową (standardowo 0,49 zł)
  • 0 zł za używanie karty (2 zł/miesiąc)

Konta osobiste Student (dla osób uczących się w wyższej uczelni lub szkole policealnej, do ukończenia 25 r.ż.)

  • 0 zł za prowadzenie konta (3 zł/miesiąc)
  • 0 zł za przelewy krajowe, w tym do US i ZUS realizowane przez bankowość internetową (0,49 zł)
  • 0 zł za używanie karty (2 zł/ miesiąc)

Kredyt gotówkowy „Bezpieczna Gotówka” na finansowanie dowolnych potrzeb z oprocentowaniem obniżonym o 2 p.p.

Kredyt mieszkaniowy „Nasz Dom” na finansowanie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych z prowizją obniżoną o min. 1% kwoty kredytu.

Rodziny wielodzietne – atrakcyjny klient, ale niedoceniany przez banki

Wielu przedsiębiorców szybko przekalkulowało, że opłaca się im udzielić rabatu posiadaczom Karty Dużej Rodziny, bo poniesione „straty” z nawiązką zrekompensuje zwiększony obrót. Naturalne jest, że rodziny wielodzietne, szukając oszczędności, będą odwiedzały te sklepy, punkty usługowe i miejsca, które oferują im zniżki.

Z naszego rekonesansu w bankach wynika, że instytucje finansowe zupełnie nie doceniają tej grupy klientów. Zdają się nie zauważać, że rodziny wielodzietne mogą mieć większe potrzeby kredytowe niż te z jednym czy dwojgiem dzieci, że korzystanie przez każdego posiadacza Karty Dużej Rodziny z „debetówki”, a w przypadku dorosłych zapewne także z „kredytówki”, oznacza realne dochody od operatorów „plastików”. A przecież jest jeszcze bardzo ważny aspekt w postaci „wychowania” sobie przyszłego, pełnoprawnego klienta. Nastolatek zadowolony z oferty banku, przyzwyczajony do jego bankowości elektronicznej, nie będzie szukał w dorosłym życiu nowego rachunku, w naturalny sposób powierzy finanse swojej rodziny tej instytucji finansowej, z której usług dotąd korzystał. Tę prostą prawdę zdaje się rozumieć jedynie Credit Agricole.

Znasz ciekawą ofertę jakiegoś banku dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny? Podziel się tą informacją z nami, a my przekażemy ją innym.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos