Oferta banków dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – które instytucje rzeczywiście wspierają rodziny wielodzietne?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 3479 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


3 komentarze Oferta banków dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – które instytucje rzeczywiście wspierają rodziny wielodzietne?
Spis treści

Karta Dużej Rodziny została wprowadzona ustawą z 5 grudnia 2014 r. ustawą o Karcie Dużej Rodziny z myślą o ograniczeniu wydatków rodzin wielodzietnych, ułatwieniu im dostępu do wielu usług i atrakcji. Przedsiębiorcy dostrzegli w tym możliwość pozyskania nowej grupy klientów i chętnie przystępują do programu, oferując zniżki czy preferencyjne warunki korzystania ze swoich obiektów.

Karta Dużej Rodziny – dla kogo?

Karta Dużej Rodziny przysługuje każdemu członkowi rodziny, w której jest co najmniej troje dzieci. Rodzice korzystają z przywilejów posiadacza Karty dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 r.ż. lub zakończenia nauki (maksymalnie do 25 r.ż.). Ograniczenie wiekowe nie dotyczy dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ważne:

  • w chwili składania wniosku o Kartę Dużej Rodziny dla dzieci w rodzinie musi być ich przynajmniej troje spełniających powyższe kryteria,
  • karta przysługuje także rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje dzieci;
  • kartę mogą otrzymać również osoby, które po zawarciu związku małżeńskiego mają łącznie troje dzieci spełniających kryteria ustawowe lub partnerzy żyjący w związkach nieformalnych, przy czym w tym przypadku karta przysługuje tylko temu, kto jest rodzicem dla trójki dzieci.

Benefity dla posiadaczy Karty

Zniżki związane z Kartą Dużej Rodziny wynikają z ustawy lub indywidualnych decyzji podjętych przez podmioty prywatne, które po przystąpieniu do programu mogą oznaczać swoje siedziby czy witryny internetowe specjalną grafiką "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Zniżki ustawowe dotyczą:

  • ulg na przejazdy kolejowe;
  • opłat za wydanie paszportu (50% dla dorosłych i 75% dla dzieci);
  • bezpłatnego wejścia do parków narodowych;
  • gwarancji stałej ceny energii elektrycznej (stosowanie cen z roku 2022) – do 3 MWh zużycia rocznego.

Przydatne w codziennym życiu rabaty są oferowane przez partnerów Karty Dużej Rodziny z bardzo wielu dziedzin życia. Dzięki nim wielodzietne rodziny mniej płacą za wejście na basen, wizyty w muzeach, zakupy w wielu sklepach i usługi w różnych punktach.

Wykaz partnerów Karty Dużej Rodziny i opis oferowanych przez nich zniżek znajdziesz na specjalnej stronie internetowej.

Karta tradycyjna lub wirtualna

Karta Dużej Rodziny wydawana jest w formie tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych). Na etapie wnioskowania można zrezygnować z pierwszej formy, ale zamówienie jej w przyszłości będzie się wiązało z koniecznością uiszczenia opłaty. Warto dodać, że rodzic oraz małżonek rodzica, który posiada kartę w wersji elektronicznej może wizualizować na swoim urządzeniu mobilnym (przede wszystkim smartfonie) karty elektroniczne swoich dzieci oraz drugiego rodzica lub małżonka rodzica.

Oferta banków dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Czy posiadaczom Karty Dużej Rodziny mają coś do zaoferowania także banki? Sprawdziliśmy ich ofertę pod tym kątem i okazało się, że większość instytucji finansowych nie ma specjalnych propozycji dla tej grupy klientów, wiele nie przywiązuje do niej najwyraźniej specjalnej wagi.

Pod propozycje dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny można podciągnąć informacje o możliwości korzystania przez klientów z Profilu Zaufanego czy złożenia wniosku w programach Rodzina 800+, Dobry Start i innych związanych ze wspieraniem rodzin. Trudno to jednak nazwać specjalnym bonusem dla rodzin wielodzietnych, bo oferuje to większość banków, dla wszystkich rodziców.

Bank Pekao S.A. - Okazje z Żubrem

Bank Pekao SA był jedną z nielicznych instytucji finansowych posiadających ofertę dla posiadaczy Karty, ale obecnie nie jest już ona dostępna. Jedyna realna korzyść ze współpracy z Pekao to dostęp do programu Okazje z Żubrem, którego partnerzy oferują wszystkim klientom banku, a więc i posiadającym Kartę Dużej Rodziny, zniżki na zakupy w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent. Oferty podzielone są na kilka kategorii (m.in. Dla dzieci, Kultura i edukacja, Odzież, obuwie, dodatki).

BOŚ Bank - konkretne i wymierne propozycje

BOŚ Bank od kilku lat utrzymuje pakiet korzyści dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Obejmuje on następujące elementy:

  • kredyt hipoteczny - zwolnienie z prowizji przygotowawczej albo zwolnienie z 50% prowizji przygotowawczej wraz ze zmniejszeniem marży o 0,1 p.p. względem marży standardowej;
  • pożyczka gotówkowa - zwolnienie z prowizji przygotowawczej albo zwolnienie z 50% prowizji przygotowawczej wraz ze zmniejszeniem oprocentowania o 1 p.p. względem oprocentowania standardowego;
  • pożyczka w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR)/karta kredytowa - zwolnienie z prowizji za przyznanie pożyczki/opłaty za wydanie karty.

Dodatkowo posiadacze Karty mogą otrzymać od banku bonusy gotówkowe, maksymalnie 760 zł za każdy z wymienionych niżej rodzajów aktywności:

  • transakcje kartą kredytową - 0,5% sumy płatności dokonanych w ciągu 12 miesięcy;
  • terminową spłatę pożyczki gotówkowej - 10% odsetek zapłaconych w ciągu jednego roku okresu kredytowania;
  • korzystanie pożyczki w ROR - 10% odsetek zapłaconych w ciągu jednego roku okresu kredytowania.

Credit Agricole - rabaty w Klubie Korzyści

Credit Agricole też posiadał specjalne propozycje dla rodzin wielodzietnych i także z nich zrezygnował. Obecnie jedyne profity na jakie mogą liczyć posiadacze Karty to ogólnodostępne rabaty w ramach Klubu Korzyści, który jest częścią aplikacji CA24 Mobile. Propozycje partnerów (duże sieci handlowe, jak i małe sklepy) podzielone są na kilka kategorii, a bank zapewnia, że przygotowuje specjalne okazje dla klienta.

PKO BP – ładne „opakowanie” przeciętnych propozycji

Informacje o ofercie PKO BP dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zgrupowane są na stronie internetowej tej instytucji. Dotyczą one jedynie rachunków osobistych, limitu odnawialnego, pożyczki gotówkowej oraz kredytu mieszkaniowego i tak naprawdę nie niosą istotnych korzyści dla rodzin wielodzietnych.

Bank informuje o braku opłat za prowadzenie rachunku PKO Konto za Zero oraz obsługę związanej z nim karty debetowej. To żadna rewelacja, bo standardowo konto jest darmowe dla… posiadaczy karty debetowej i/lub beneficjentów Programu 800+. Z kolei „debetówka” jest bezpłatna, gdy wykonasz nią lub Blikiem 5 transakcji.

Obniżenie prowizji związanych z produktami kredytowymi też nie zachwyca, bo nie są to produkty, z których korzysta się na co dzień i niższe opłaty stanowiłyby ulgę w comiesięcznych wydatkach.

Na stronie internetowej PKO BP znaleźliśmy też informację, że rodziny wielodzietne mogą skorzystać z 10% zniżki przy zakupie ubezpieczenia podróżnego. Brzmi zachęcająco, ale nie jest niczym nadzwyczajnym, bo taki sam rabat przysługuje w sytuacji, gdy ubezpieczeniem objęty jest rodzic i dziecko, które nie ukończyło 20 r.ż. Tak więc realna korzyść z propozycji banku pojawi się tylko w chwili, gdy będziesz ubezpieczał dziecko na czas jego samodzielnej podróży.

Banki spółdzielcze - każdy wedle własnego uznania

Banki spółdzielcze, zarówno te zrzeszone w grupie BPS czy SGB, jak i te działające samodzielnie, też wykazują niewielkie zainteresowania pozyskaniem posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W ofertach większości z nich nie ma dla nich żadnych specjalnych propozycji; tam, gdzie się one pojawiają, dotyczą one na ogół bezpłatnego prowadzenia rachunków osobistych (niekiedy z odrębną nazwą, dostępnych tylko dla posiadaczy Karty) bez żadnych warunków oraz obniżenia prowizji związanych z produktami kredytowymi. Można się też spotkać ze zwolnieniami z opłat za kartę, przelewy czy inne operacje bankowe.

Jako, że zasięg działania większości banków spółdzielczych jest ograniczony do niewielkiego obszaru nie podajemy szczegółów poszczególnych ofert. Najlepiej zapytać o nie w banku działającym w okolicy.

Karta Dużej Rodziny a kredyt hipoteczny

Banki bardzo rzadko komunikują preferencyjne warunki kredytu hipotecznego dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Zasłaniają się faktem, że każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie, uwzględnia zdolność kredytową wnioskującego i jego sytuację życiową. W takiej sytuacji trzeba samodzielnie podkreślić posiadanie takiej Karty, dopytać o możliwość uzyskania preferencyjnych warunków, które na ogół sprowadzają się do obniżenia prowizji przygotowawczej za udzielenie kredytu.

Rodziny wielodzietne – klient niedoceniany przez banki

Wielu przedsiębiorców szybko przekalkulowało, że opłaca się im udzielić rabatu posiadaczom Karty Dużej Rodziny, bo poniesione „straty” z nawiązką zrekompensuje zwiększony obrót. Naturalne jest, że rodziny wielodzietne, szukając oszczędności, będą odwiedzały te sklepy, punkty usługowe i miejsca, które oferują im zniżki.

Z naszego rekonesansu w bankach wynika, że instytucje finansowe zupełnie nie doceniają tej grupy klientów. Zdają się nie zauważać, że rodziny wielodzietne mogą mieć większe potrzeby kredytowe niż te z jednym czy dwojgiem dzieci, że korzystanie przez każdego posiadacza Karty Dużej Rodziny z „debetówki”, a w przypadku dorosłych zapewne także z „kredytówki”, oznacza realne dochody od operatorów „plastików”. A przecież jest jeszcze bardzo ważny aspekt w postaci „wychowania” sobie przyszłego, pełnoprawnego klienta. Nastolatek zadowolony z oferty banku, przyzwyczajony do jego bankowości elektronicznej, nie będzie szukał w dorosłym życiu nowego rachunku, w naturalny sposób powierzy finanse swojej rodziny tej instytucji finansowej, z której usług dotąd korzystał.

W naszym odczuciu banki zupełnie nie zabiegają o rodziny wielodzietne, nie widzą w nich pożądanych klientów, których warto pozyskać ze względów biznesowych, ale i wizerunkowych.

Znasz ciekawą ofertę jakiegoś banku dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny? Podziel się tą informacją z nami, a my przekażemy ją innym.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(3)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
D
DonnaKlara
Gość

W Santanderze też są jakieś profity, chociaż strasznie mizerne, bodajże zwalniają z opłaty za kartę i oferują 0% prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@DonnaKlara

Dzięki za zawrócenie uwagi na propozycję Santandera. W ramach promocji trwającej do końca 2020 r. Santander nie pobiera od posiadaczy Karty Dużej Rodziny prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego oraz opłaty miesięcznej za kartę Dopasowaną.

Odpowiedz

M
macjk
Gość

Ale bieda. Mniejsza prowizja lub nieco łatwiejsze warunki uniknięcia opłat to żadna promocja. Mogliby dać chociaż moneyback z limitami uzależnionymi od wielkości rodziny.

Odpowiedz