Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy to się opłaca?

Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych
Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych

80 publikacji 49 komentarzy

Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Jej szczególnym zainteresowaniem jest tematyka kredytowa - specjalizuje się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i pożyczkach. Autorka licznych artykułów i analiz ofert kredytowych. Czuwa nad aktualnością danych w serwisie i uważnie obserwuje wszelkie zmiany na rynku kredytowym.


Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy to się opłaca?
Spis treści

Co to jest prowizja?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, czym jest prowizja. To jeden z podstawowych kosztów związanych z kredytem. Prowizja jest opłatą pobieraną przez instytucję finansową w zamian za udzielenie finansowania. Stanowi ona część procentową wysokości zobowiązania, dlatego też ostateczna wysokość prowizji w ujęciu kwotowym jest zależna od wartości przyznanego kredytu.

Zwykle prowizja występuje w formie jednorazowej opłaty, która jest pobierana po podpisaniu umowy kredytowej. Możesz mieć również możliwość wliczenia prowizji w koszt zobowiązania. Wówczas jej wartość zostanie podzielona oraz doliczona do każdej miesięcznej raty. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy jednorazowa opłata okaże się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że doliczenie prowizji wpłynie na wysokość raty i podniesie całkowitą kwotę spłaty kredytu.

Na czym polega kredyt bez prowizji?

Poszukując finansowania, z pewnością zależy Ci na jak najniższych kosztach z nim związanych. Z tego powodu banki coraz częściej przedstawiają przykuwające uwagę kredyty gotówkowe, jednak zwykle na pozornie atrakcyjnych warunkach. Jedną z takich ofert może być właśnie kredyt bez prowizji. Na czym to dokładnie polega?

Otóż, udzielając kredytu instytucja finansowa rezygnuje z pobrania opłaty, stanowiącej dla niej przychód. Zatem, po podpisaniu umowy nie musisz wnosić opłaty prowizyjnej, nie zostanie ona również wliczona do miesięcznych rat. Brzmi to ciekawie, bowiem sugeruje, że możesz zaoszczędzić sporą kwotę, ale czy rzeczywiście tak jest?

Czy warto wziąć kredyt bez prowizji?

Być może zastanawiasz się teraz, dlaczego bank miałby rezygnować z opłaty, która jest dla niego sporym zyskiem.

Okazuje się, iż brak prowizji nie zawsze oznacza, że dany kredyt będzie dla Ciebie bardziej korzystny. Analizując taką ofertę, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy w zamian nie zostały naliczone wyższe wartości innych parametrów, bowiem często, bank rekompensuje sobie brak tej opłaty poprzez:

  • podwyższenie marży, co wpływa również na wysokość oprocentowania;
  • naliczenie opłaty przygotowawczej;
  • obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia, np. polisy na życie lub od utraty pracy.

Może się zdarzyć, iż wspomniane opłaty przewyższą wydatek, jaki poniósłbyś, uiszczając prowizję.

Nie zawsze rezygnacja z prowizji oznacza zwiększenie pozostałych kosztów, jednak powinieneś zachować czujność i dokładnie upewnić się czy dana oferta będzie rzeczywiście bardziej opłacalna niż inny kredyt zawierający tę opłatę.

Jeśli jednak analizowany kredyt bez prowizji oznacza zmniejszenie kosztów kredytu i rzeczywiste oszczędności, zdecydowanie warto skorzystać z takiej oferty.

Czy kredyt bez prowizji jest dostępny dla każdego?

Oferta kredytu gotówkowego bez prowizji z pewnością jest zachęcająca, jednak okazuje się, iż nie każdy może z niej skorzystać. Często adresowana jest jedynie do określonej grupy odbiorców. Są to zwykle nowi klienci banku lub osoby, które pierwszy raz ubiegają się o finansowanie w danej instytucji.

Oprócz tego, kredyt gotówkowy bez prowizji najczęściej można zaciągnąć przy określonej wysoko ści finansowania. Może być on także udzielany jedynie online, a podczas wnioskowania będziesz zobowiązany do określenia dokładnego celu kredytu.

Warto również wiedzieć, iż kredyty gotówkowe bez prowizji zwykle nie należą do stałej oferty banku. Są one oferowane jedynie okresowo.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy bez prowizji?

By wybrać najtańszy kredyt gotówkowy nie warto porównywać ofert wyłącznie pod kątem jednego parametru. Wiesz już, że brak prowizji może oznaczać podniesienie wysokości pozostałych opłat. W jaki sposób możesz zatem sprawdzić czy interesujący Cię kredyt gotówkowy bez prowizji oznacza realne oszczędności?

Może Ci w tym pomóc zajrzenie do rankingu kredytów gotówkowych. Porównując aktualne oferty zwróć szczególną uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Ten parametr uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale również pozostałe opłaty związane z kredytem w ujęciu rocznym. Jeśli porównasz ze sobą oferty w takiej samej kwocie i o identycznym okresie spłaty, korzystniejszy będzie ten kredyt, w którym wskaźnik RRSO jest niższy.

Koniecznie sprawdź również wartość całkowitego kosztu kredytu. Dzięki temu dowiesz się, jakie opłaty poniesiesz przez cały okres kredytowania.

Porównanie ofert kredytowych przy uwzględnieniu powyższych parametrów jest prostym i łatwym sposobem, aby upewnić się czy dany kredyt gotówkowy bez prowizji będzie rzeczywiście korzystnym wyborem.

Jak ubiegać się o kredyt gotówkowy bez prowizji?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z kredytu gotówkowego bez prowizji, niezbędne będzie złożenie wniosku. Możesz zrobić to na dwa sposoby - udając się do placówki banku lub przez Internet. Wniosek kredytowy musi zawierać podstawowe informacje na temat osoby ubiegającej się o finansowanie, wysokość oraz okres spłaty kredytu.

By zaciągnąć zobowiązanie, musisz osiągać stałe dochody. W celu ich udokumentowania będziesz zobowiązany do przedstawienia odpowiednich zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie i osiągane zarobki.

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów, bank sprawdzi historię spłat Twoich poprzednich zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki temu upewni się, czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą i czy spłacasz swoje zobowiązania w wyznaczonych terminach. Pamiętaj, iż opóźnienia i zaległości w spłacie mogą utrudnić Ci pozyskanie kredytu.

By uzyskać finansowanie, niezbędna jest również odpowiednia zdolność kredytowa. Bank wyliczy ją biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, zawód, liczbę osób w gospodarstwie domowym, osiągane dochody oraz ponoszone co miesiąc wydatki. Jeśli wynik badania Twojej zdolności kredytowej pozwoli Ci na zaciągniecie kredytu w kwocie o jaką się ubiegasz, otrzymasz decyzję pozytywną. Wówczas wystarczy, że podpiszesz umowę kredytową, a uzyskane środki niebawem pojawią się na Twoim koncie.

Wybierz najkorzystniejszy kredyt

Obecnie banki coraz częściej rezygnują z opłaty prowizyjnej, by przyciągnąć uwagę klientów. Jednak nie w każdym przypadku taka oferta będzie bardziej opłacalna od tej, która nakłada obowiązek zapłaty prowizji.

W celu dokładnego zapoznania się z kosztami interesujących Cię kredytów gotówkowych sprawdź ich najistotniejsze parametry. Dokładna analiza opłat zdecydowanie pomoże Ci w podjęciu świadomej i korzystnej dla Ciebie decyzji.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy